• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

Sherlock

نام مرکز سمپاد
بستان
شهر
یک
سال فارغ التحصیلی
2002
پاسخ : Sherlock

به نقل از نیلوفر :
همون‌قدر بس بود دیگه یعنی چی؟ این حرفت درست مثل اینه که بگی فلان فیلم خوب نیست، چون قبلاً راجع به سوژه‌ش فیلم ساخته شده و چون «من» خوشم نمیاد بیشتر راجع به اون سوژه بدونم، در نتیجه فیلم بدیه. پایان اپیزود قبل این تصوّر رو در بیننده ایجاد کرد که موریارتی ممکنه برگشته باشه، در نتیجه کاملاً طبیعیه این قسمت دوباره موریارتی رو توی محورش داشته باشه، و نویسنده‌ها موفّق شدن مسئله‌ی برگشتن موریارتی، حسّی که شرلوک به برگشتنش داره و همچنین یه پرونده‌ی جدید رو، به همراهِ جذّابیت بردن شرلوک به دوران ویکتوریایی، همه رو توی یه اپیزود مخلوط کنن.
منم مجدداً می‌گم، این که می‌گی «لازم نبود» منطقی نیست. دلشون خواسته نشون دادن، و خیلیا هم دوست دارن ببینن.
همون‌قدر بس بود یعنی این‌که اگه از یه جایی به بعد شروع کنی پرداختن به یه موضوعی، قاعدتاً خسته‌کننده می‌شه. (که سیریسلی، نشد برای بقیه؟)
چیز جدیدی دونستیم واقعاً؟ تنها چیز جدیدش این بود که شرلوک هم ته ذهنش می‌دونه که مایکرافت ازش باهوش‌تره.
همون کلیت آبسشن رو برداشته بهش جزئیات اضافه کرده. این جزئیات هم چیزای خیلی ظریف و قشنگی نبودن که آدم رو به وجد بیارن. -یا هرچیزی نزدیکش-
من مشکلی با محوربودن موریارتی نداشتم، مشکل با نحوه‌ی محوربودن موریارتی داشتم.
لازم‌بودن از جهت داستانی‌ش‌ه؛ این‌که چیزی که می‌بینیم روی نحوه‌ی ادامه‌یافتن داستان اثری داشته‌باشه. که نداشت. (مثال دیگه‌ش جزئیات بیش‌ازحد داستان‌های کلاسیک که صرفاً توصیف بودن و تاثیر خاصی نداشتن)
و من واقعاً این جذابیت ویکتوریایی که می‌گی رو درک نمی‌کنم. ابداً جذابیت خاصی نداشت برای من.

به نقل از نیلوفر :
این سلیقه‌ی توئه اگر خوشت نیاد یه چیزی اوریجینال باشه. مسئله اینجاست که شرلوکِ موفات، شرلوک خیلی جدیدیه؛ این قسمت وقتی مشخّص شد قراره برگرده به دوران ویکتوریایی، کسانی که خودِ شرلوک رو دوست دارن [و نه صرفاً کسانی که اوّلین بار که اسمش رو شنیدن سر همین سریال توی BBC بوده] دوست داشتن ببینن چقدر داستان سعی کرده تِم شرلوکِ اوریجینال رو حفظ کنه. و نه، خسته کننده نیست، وقت‌گیر هم نیست حتّی. من تمام کتاب‌های شرلوک رو خوندم، و صرفِ همین که شرلوک رو ببرن به دوران ویکتوریایی، اونم یه طوری که خودش باگ منطقی نباشه[nb]چون می‌تونستن صرفاً یه سناریو تعریف کنن، و از اوّل تا آخرش رو ببرن به اون دوران، یه طوری که انگار شرلوک از اوّل توی همون دوران بوده. ولی نکردن این کار رو، طوری بازسازی کردن که انگار شرلوک همیشه توی دوران امروزی بوده، و همه چیز توی مغزشه. خودِ این به نظر من قشنگ بود.[/nb]، برای من جذّاب بود و مثل یاد کردن از خودِ کانن دویل.
من‌ هم یه آشنایی کلی داشتم با شرلوک قبل از این که اسم سریالش رو بشنوم، ولی واقعاً برام فرقی نمی‌کنه که اوریجینال بودنه حفظ شه یا نه. این علاقه به اوریجینال بودن یه‌جور تعصب الکی‌ه که چیز خاصی ازش حاصل نمی‌شه.
درسته، باگ منطقی نداشت. ولی دقیقاً جوری بود که انگار نشستن دارن اینسپشن رو با یه سری کلمات متفاوت دوباره تعریف می‌کنن.

به نقل از نیلوفر :
در مورد پزشک معالج هم، مجدّداً می‌گم، قرار نیست همه چیز رو راجع به شرلوک بدونیم. مسلّماً اگر اوردوز کنه و کارش به بیمارستان بکشه، پزشکی خواهد بود که می‌خواد بدونه چی مصرف کرده، و لزومی هم نداره اون دفتر رو نشونش بدن. مایکرافت صرفاً اون کاغذ‌ها رو گذاشت لای اون دفتر، توی خود اون دفتر چیزی ننوشت. علاوه بر این، شرلوک ممکنه خیلی باهوش و خفن باشه، ولی جادوگر نیست. دیدیم وقتی کوکائین زده منطقش چقدر ممکنه آسیب ببینه و کاملاً ممکنه فراموش کنه چی مصرف کرده و چقدر.
این درست، ولی چرا یه لیست؟
اگه همزمان بیش‌تر از یه مخدر می‌زنه که تداخل دارویی می‌کنه و می‌میره، و شرلوک این‌قدر احمق نیست که سر موادزدن خودش رو به کشتن بده. (حداقل نه با تداخل دارویی!)
قرار هم نیست همه‌چیز رو بدونیم، ولی کار خیلی مسخره‌ایه که شما بیای یه چیزی رو نصفه تعریف کنی، بعد بگی «بقیه‌ش رو خودتون بفهمید، من نمی‌خوام بهتون بگم».

برگ زرین

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

من یچیزایی نفهمیدم یکی برام توضیح بده
شرلوک از کجا فهمید اون انجمن زنانه؟ درباره این من چیزی نفهمیدم
قضیه موریارتی تو انجمن، قبر کندن رو نفهمیدم! چرا موریارتی اونجا بود؟ چرا شرلوک داشت قبر میکند؟ و چجوری اسکلتا افتادن روش؟

Lorca

کاربر فوق‌حرفه‌ای
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی سلولی و مولکولی

به نقل از عڔفان :
همون‌قدر بس بود یعنی این‌که اگه از یه جایی به بعد شروع کنی پرداختن به یه موضوعی، قاعدتاً خسته‌کننده می‌شه. (که سیریسلی، نشد برای بقیه؟)
چیز جدیدی دونستیم واقعاً؟ تنها چیز جدیدش این بود که شرلوک هم ته ذهنش می‌دونه که مایکرافت ازش باهوش‌تره.
همون کلیت آبسشن رو برداشته بهش جزئیات اضافه کرده. این جزئیات هم چیزای خیلی ظریف و قشنگی نبودن که آدم رو به وجد بیارن. -یا هرچیزی نزدیکش-
من مشکلی با محوربودن موریارتی نداشتم، مشکل با نحوه‌ی محوربودن موریارتی داشتم.
لازم‌بودن از جهت داستانی‌ش‌ه؛ این‌که چیزی که می‌بینیم روی نحوه‌ی ادامه‌یافتن داستان اثری داشته‌باشه. که نداشت. (مثال دیگه‌ش جزئیات بیش‌ازحد داستان‌های کلاسیک که صرفاً توصیف بودن و تاثیر خاصی نداشتن)
و من واقعاً این جذابیت ویکتوریایی که می‌گی رو درک نمی‌کنم. ابداً جذابیت خاصی نداشت برای من.
من‌ هم یه آشنایی کلی داشتم با شرلوک قبل از این که اسم سریالش رو بشنوم، ولی واقعاً برام فرقی نمی‌کنه که اوریجینال بودنه حفظ شه یا نه. این علاقه به اوریجینال بودن یه‌جور تعصب الکی‌ه که چیز خاصی ازش حاصل نمی‌شه.
درسته، باگ منطقی نداشت. ولی دقیقاً جوری بود که انگار نشستن دارن اینسپشن رو با یه سری کلمات متفاوت دوباره تعریف می‌کنن.
این درست، ولی چرا یه لیست؟
اگه همزمان بیش‌تر از یه مخدر می‌زنه که تداخل دارویی می‌کنه و می‌میره، و شرلوک این‌قدر احمق نیست که سر موادزدن خودش رو به کشتن بده. (حداقل نه با تداخل دارویی!)
قرار هم نیست همه‌چیز رو بدونیم، ولی کار خیلی مسخره‌ایه که شما بیای یه چیزی رو نصفه تعریف کنی، بعد بگی «بقیه‌ش رو خودتون بفهمید، من نمی‌خوام بهتون بگم».

ببین اگر کلّاً مسئله‌ی موریارتی رو ول می‌کردن و می‌گذاشتن مُرده بمونه [مثل خودِ کانن‌دویل] این حرفت منطقی بود؛ حالا که تصمیم گرفتن به نحوی که هنوز نمی‌دونیم، موریارتی رو دوباره بیارن توی داستان، خود‌به‌خود یه سری کانسپت‌ها تکرار خواهند شد. شرلوک اوّلش قرار نبوده خطّ داستانی داشته باشه. قرار بوده هر اپیزود به یک مسئله‌ی جدید [یک case جدید] بپردازن؛ که توی این قسمت هم ماجرای ریکولتی تلاشی بود برای این که این ویژگی حفظ بشه، در عین این که پای موریارتی دوباره وسط اومده. این اپیزود، یک اپیزود از یک فصل جدید به حساب نمیاد؛ یک christmas special بود. اپیزود‌های طرّاحی شده‌ی خاص کریسمس یا هالووین، اغلب این ویژگی رو دارن که خرق عادت می‌کنن، یا از خطّ سیر داستان می‌زنن بیرون، یا تِم تاریخی خاصی می‌دن به سریال، و هدفشون هم ادامه‌ی خطّ سیر داستان نیست؛ هدفشون اینه که مردم تفریح کنن [واقعاً همینه‌ها]، و وقتی تعطیلات تموم شد و سیزن جدید شروع شد یا اپیزود جدید اومد بیرون، برگردیم به داستانِ اصلی و ادامه بدیم. من حتّی انتظار نداشتم اصلاً اسم موریارتی بیاد توی این اپیزود؛ انتظار داشتم ماجرای موریارتی و ادامه‌ی ماجرا، کاملاً بره توی سیزن چهار و سال ۲۰۱۷ ببینیمش؛ چون christmas specialها همون‌طور که گفتم همینن؛ معمولاً ارتباط واضحی ندارن با اپیزود قبل و بعدشون، و یه سری ویژگی جدید و جالب و مخصوص دارن، مثل بازگشتن به دوران ویکتوریایی.

این که تعصّب الکیه هم نظر توئه :‌) من اهمیتی نمی‌دم لزوماً اوریجینال باشه یا نباشه؛ چیزی که برام مهمه اینه که اگر قراره اوریجینال باشه، «درست» انجام بشه. ارزش هنری‌ش برام مهمه مسلّماً.

در مورد اینسپشن؛ نه من چنین تشابهی نمی‌بینم. آره از لحاظ این که یه فضای فکری مشترک بین آدم‌ها باشه که مملو از جزئیات و لایه‌های مختلفه، شبیه بود؛ ولی این کانسپت نه خاص اینسپشن بوده، نه نولان پایه‌گذارش بوده و نه جدیده. هزاران اثر مختلف ازش استفاده کردن، اینم روش.

مسئله این نیست که شرلوک انقدر باهوش هست یا نه که خودش رو به کشتن بده [هر چند قبلاً هم فهمیدم شرلوک به قدر کافی «دیوونه» هست که چنین کاری بکنه؛ تو اوّلین اپیزود سیزن یک حتّی فهمیدیم این رو]؛ مسئله این جاست که مایکرافت به شرلوک انقدر اعتماد نداره که کار دست خودش نده. به نظرم قضیه‌ی «لیست» نصفه نخواهد موند و بعداً بیشتر راجع بهش خواهیم فهمید. ولی در عین حال چرا، من دوست دارم نفهمم همه چیز رو و بذارن یه سری چیزا رو خودم حدس بزنم حتّی [نه که بفهمم لزوماً]. ولی اینم سلیقه‌ایه.

علی دلاور

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی اراک
شهر
اراک
مدال المپیاد
المپیاد زیست
دانشگاه
علوم پزشکی ایران
رشته دانشگاه
پزشکی

الان فصل چهار اومده یا فقط یه تک اپیزود اومده؟
این اپیزودی که برای کریسمس دادن در امتداد سه فصل قبله و فیلان؟

قاصدک

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بیهق

یه سوال :/ توی قسمت اول فصل دوم، چندجا اشاره می‌شه که وبلاگ واتسون مشکل پیدا کرده و تعداد بازدیدکننده‌هاش روی ۱۸۹۵ مونده. که این دقیقاً همون تاریخیه که توی جدیدترین قسمت شرلوک توی اون زمان قرار می‌گیره.
آیا اینا ارتباطی بهم دارن؟ :rolleyes: من اصلاً نفهمیدم تو قسمت اول فصل دو چرا به این موضوع اشاره شد، آخرش هیچ‌جا ازش استفاده نشد آخه!
یکی منو روشن کنه! :/

miena.m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
اسفراین
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
فناوری اطلاعات سلامت
اینستاگرام

به نظر من فکر کنم همین طور باشه که شما می گی ولی شاید از این موضوع در سری بعد استفاده کنند.

salamak

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين 1
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
المپياد زيست
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از قـاصـدکـــ :
یه سوال :/ توی قسمت اول فصل دوم، چندجا اشاره می‌شه که وبلاگ واتسون مشکل پیدا کرده و تعداد بازدیدکننده‌هاش روی ۱۸۹۵ مونده. که این دقیقاً همون تاریخیه که توی جدیدترین قسمت شرلوک توی اون زمان قرار می‌گیره.
آیا اینا ارتباطی بهم دارن؟ :rolleyes: من اصلاً نفهمیدم تو قسمت اول فصل دو چرا به این موضوع اشاره شد، آخرش هیچ‌جا ازش استفاده نشد آخه!
یکی منو روشن کنه! :/
چرا بابا شد که، فکر کرد ایرین هک کرده وبلاگ واتسون رو و رمز گوشیه 1895ه. که بعد زد انگار نبود گفت همون یه باگی چیزیه.

fateme.RMA

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

فیلم برداری فصل چهارم آغاز شد 8-> 8->

20302579507801683221.jpg

rdahl_kn

دایان
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
شیراز
دانشگاه
University of Calgary

به نقل از علی دلاور :
الان فصل چهار اومده یا فقط یه تک اپیزود اومده؟
این اپیزودی که برای کریسمس دادن در امتداد سه فصل قبله و فیلان؟

یه تک اپیزود مخصوص کریسمس که سوژه ی اصلیش مستقل بود اما داستانی فرعی سیزنای قبل رو ادامه میداد. (مثل همیشه.)

این اطلاعات رو خیلی راحت و سریع میتونید توی ویکیپدیا پیدا کنید. یا توی گوگل اسم هر سریالی رو سرچ کنید و تهش بنویسید episode list یا episode guide.

شکیبـآ

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1397

روانیشم!همین :D
بازی بندیکت فوف العادس ... بعد از شرلوک دیگه هیچ فیلمی ازش ندیدم که تصوراتم بهم نخوره :-"
هربار شرلوک میبینم تا یه ماه سعی میکنم به جزئیات دقت کنم که اکثرا با شکست قابل توجهی روبرو میشم :|

Moshk

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 1
شهر
ساری
سال فارغ التحصیلی
1397

به نقل از sh@kiba :
روانیشم!همین :D
بازی بندیکت فوف العادس ... بعد از شرلوک دیگه هیچ فیلمی ازش ندیدم که تصوراتم بهم نخوره :-"
هربار شرلوک میبینم تا یه ماه سعی میکنم به جزئیات دقت کنم که اکثرا با شکست قابل توجهی روبرو میشم :|
ببین ببین :‌))
تو همه نقشاش آدم باهوشیه
یجا فک کنم فقط در حد آدم معمولی بود :D

miena.m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
اسفراین
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه