• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

خوردن زهرمار

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID
امروز این ویدئو رو توی یوتوب دیدم [nb]دانلود - 2mb[/nb] که زهر مار رو به خون تزریق می کنن و شدیدا لخته میشه
که خب گویا این علتیه که وقتی مار آدم رو نیش میزنه میمیره، خیلی هم خوب :D

سوال اینجاست که اگه آدم زهر مار رو بخوره چی میشه؟
(هرچند برای جواب به این سوال احتمالا باید اول پرسید چرا زهر مار خون رو لخته می کنه؟ و خب همه مار ها هم مثل هم نیستن طبیعتا)

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0
پاسخ : خوردن زهرمار

خوب میشد قبلش توصیه میکردی کسانی که حس خاصی نسبت به مار دارن این ویدئو رو نبینن :D
من دانشم در مورد سم مار، فقط در همین حده که بگم سم مار نوعی پروتئین بسیار پیچیده هستش که با اثرگذاری رو گلبول قرمز، اونارو به شکل لخته درمیاره. حالا اینکه چطور، و روندش به چه صورت هست، و همچنین پاسخ به سوال اصلی این بحث، که پس از خوردنش چه اتفاقی میفته و اینا برمیگرده به اطلاعات فراتر از دانش من! اساتید هستن تو سایت جواب میدن. ;;)

ولی قاعدتا خوردنش هم به همون علتی که خونو لخته میکنه باعث مرگ میشه دیگه. یه راست طرف میره اون دنیا اگه بخوره سم مار رو. بدن قابلیت تجزیه سمو قبل اینکه سم بخواد کار خودشو بکنه نداره و فرصتشو پیدا نمیکنه. ضمنا سیستم عصبی هم آسیب میبینه. سم مارها و توکسینشون متفاوته خب. فلج کنندگی هم دیده میشه. شاید آسیب های دیگه ای هم باشه. ولی خب ما همینارو میدونیم داشته باشین فعلا اینارو تا بروبچس بیان!!! :D

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

تا اونجائی که من اطلاعاتم جواب میده سم هر ماری بسته به نوع مار فرق میکنه یکسری شون روی پروترومبین تأثیر میذارند و مشکلات انعقادی به وجود میارند،یکسری فلج کننده اعصابند و یکسری فلج کننده ماهیچه (بسته به نوع فسفولیپازی که داره) یکسری ها هم فشار خون رو جابه جا میکنند.
این ماری که توی این فیلم نشون داده به نظرم از مارهای جعفری (Echis carinatus) هستش که روی پروترومبین تأثیر میذاره و باعث ایجاد لخته میشه.

پ.ن : سم همه مارها روی جایگاه فعال آنزیم میشینند و مانع از چسبیدن سوبسترا به جایگاه فعال میشند که این ها هم یکسری شون مثل حشره کش ها اصلاً تاثیرشون محسوس نیست ولی یکسری دیگه در حد سمی مثل آرسنیک عمل میکنند.

HOSSEIN JH

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اهواز
مدال المپیاد
فیزیک

من فکر کنم معده طرف داغون میشه همین چون زهر که بره تو چه آشوبی به پا بیفته اسید معده آنزیم و ....
فقط اگر بعد از ورود به معده طرف بمیره این یعنی اسید معده و آنزیم ها بی اثر بودن
اگر بعد از خوردن نمرد یعنی زهر از بین رفت توسط معده

ph_pouya

p o u y a
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز (سابقاً :-")

من از لحاظ زیست شناسی اطلاعاتی ندارم ولی یه شرابی هست به اسم snake wine، که میان یه مار (اکثرا کبری) رو میندازن تو شراب برنج یا اتانول، بعد میخورنش. البته فایده عمدش تو پزشکیه.

تو ویکی پدیا سرچ کنید اطلاعات بیشتری هست.

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

اگر پروتئينى درون سم مار باشه كه مهاركننده آنزيم هاى ضرورى خون باشه خب بعد از خوردن اون، توسط پروتئاز سيستم گوارشى تجزيه ميشه. اما اگر سم هاى پيچيده ترى باشه ميتونه خود آنزيم هاى گوارش رو اينهيبيت كنه يا خيلى سريع جذب شه. (ممكنه لوله گوارش خراشى چيزى هم داشته باشه.)
احتمال زياد مورد دومه، نخوريد. :د

بالا