• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

زن ناموس مرد نیست !

نام مرکز سمپاد
استعداد های درخشان شهید بهشتی
شهر
دلفان
سال فارغ التحصیلی
1399
مدال المپیاد
طلای ریاضی imc2018
[/QUOTE]
ببینید دوستان من بحث تاپیک رو روشن کنم اول

ما در قرن ۲۱ زندگی میکنیم

در قرن ۲۱ زن ها طلا ۱ المپیاد های جهانی رو کسب میکنن

با موشک از کره زمین خارج میشن

نخست وزیر و رییس جمهور میشن

برنده جوایز نوبل میشن

و...

حالا در جوامعی مثل ایران چرا دختر ها و زنها آزادی نداشته باشند؟

قسمت دردناک و جالب قضیه این جاست که بعضی از دختر ها هم این محدودیت رو میپذیرن!!!

البته دلیلش اینه ک جامعه ی ما افکار دختران رو محدود مبکته و بهشون میقبولونه ک ذات بشر این طوریه

درست عین سیاه پوستی که چون توی جامعه همه میگفتن سیاه بده و بدبخته هر وقت خودشو میدیده چندشش میشده و فکر میکرده واقعا سفید پوست چیزی داره ک سیاه پوست نداره چون از بچگی بهش این طور گفته شده :)
......

چرا یک دختر نمیتونه به صورت مستقل ازدواج کنه ؟

چرا یک زن نمیتونه بدون اجاژه شوهر از خونه خارج شه؟

چرا یک دختر نمیتونه بره هتل یا مسافرخونه؟

چرا یک زن حتی توی پوشش خودش آزاد نیست؟

میدونید من فکر میکنم به اسم ناموس داره از زن ها سوء استفاده میشه

و تنها راه اینه ک دختر ها و زن ها اژ محدودیت ها آگاه بشن! و اعتراض کنن به وضع موجود

زن ها انسان های بیشعوری نیستن که نتونند برای زندگیشون تصمیم بگیرن
همین دختر هایی که اغلب دم از احساساتی بودنشون میزنن به گفته سازمان سنجش بیشتر از ۷۰٪ صندلی دانشگاه رو تشکیل میدادن قبل از اعمال سهمیه های جنسیتی ، حالا چطور شده که زنی که میتونه درس بخونه ، لیسانس بگیره ، فوق بگیره ، دکتر بشه و... باید حتما" با اجازه شوهر اژ خونه خارج بشه؟

چرا نتونه مثلا با پسری که دوست داره رابطه دوستانه ای داشته باشه ؟

جدا" حس نمیکنید داره به خاطر زن بودن به زن ها خیانت میشه و به حقوقشون تجاوز میشه؟

و طبق تعریف همه ی دوستان میگن که ناموس و غیرت برای اینه ک به زن ها تجاوز نشه!!
ولی دقیقا با بیان کردن همچین واژه هایی داره به جزیی ترین بخش های زندگی زن ها تجاوز میشه!!!!

چون ناموس مردند !!!

من واقعا درک نمیکنم لدفا" یکی که میدونه توضیح بده!

آیا ماجرای قتل های ناموسی گریه آور نیست؟ اگر ما واقعا از هر مردی که زن یا دختر یا خواهر خود را با مرد دیگری می بیند انتظار نداریم که دست به جنایت بزند، چرا به جوک های رشتی می خندیم؟ وقت آن نرسیده که از خود بپرسیم فرهنگ خشونت ناموسی را چرا پذیرفته ایم؟

آیا بهتر نیست آرزو کنیم .. هیچ زن و دختری قربانی خشونت ناموسی نشود؟

منبع

چه توصیه هایی برای ریشه کن کردن این فرهنگ های غلط دارید؟ :)

به نظر شما ناموس چه معنایی میده؟

در صورتی که ما در کشور سیستم قضایی داریم که از زن و مرد به طور یکسان حمایت میکنه چه دلیلی داره که واژه ی ناموس به کار بره؟

علاوه بر این که هر گونه اقدام خشونت آمیز و توهین آمیزی خارج از چارچوب قانونی میتونه مصداق تخلف باشه چه دلیلی داره که ما هنوز واژه ی ناموس داشته باشیم؟

یا حتی فحش های ناموسی و... چرا به کار میره؟

× به سوال هایی که توی متن پررنگ شدند جواب بدید :)
ایران از اول تاریخ بشریت درگیر خرافات احمقانه ای بوده که بهش میگن دین و مذهب سیستم غذایی هم که اصا ولش
آزادی خخخخ
اینجا اینا جکه از این جکا هم بگی حکمت اعدامه

آخرین ویرایش:
نام مرکز سمپاد
شهر
دلفان
سال فارغ التحصیلی
1399
مدال المپیاد
طلای ریاضی imc2018
پاسخ : زن ناموس مرد نیست !

اگر واژه ی ناموس در کاربرد خیانت و حمایت هست پس دیگه دلیلی نداره فقط اختصاصی متعلق به مرد باشه و اگر خیر پس معنی حقیقی ش چیه؟

زن یک انسان هست که عقل شعور و اختیار داره دلیلی نداره که داداش یک دختر مثلا ازش بپرسه داری با کی حرف میزنی؟ چرا تا این موقع بیرون بودی و...؟

بله.به نظر من هم اگر واژه ی ناموس در کاربرد خیانت و حمایت هست پس دیگه دلیلی نداره فقط اختصاصی متعلق به مرد باشه و توی خیلی از خونواده ها هم این طور نیست و زن ها مردشون رو بازخواست میکنن که مثلا این یارو کی بود که باهاش حرف میزدی یا کجا بودی و با کی بودی.

زن یک انسان هست که عقل شعور و اختیار داره دلیلی نداره که داداش یک دختر مثلا ازش بپرسه داری با کی حرف میزنی؟ چرا تا این موقع بیرون بودی و...؟
اگر بحث کنترله ک در این صورت نباید برای دختر و پسر تفاوتی قائل بشن!!

دلیل داره چون نگرانشه.اگه این طوری باشه پس و مادر و نزدیکان و ... نباید هیچ دلسوزی ای برا کسی بکنن چون خودش آدمه و عقل و شعور و انتخاب داره.
درسته نباید تفاوتی قائل بشن ولی دختر بیشتر در معرض خطره و اگه اتفاقی براش بیفته هزینه اش خیلی سنگین تر از اتفاقیه که برا پسره می افته.نه؟
بحث اصلی برابری نیست هرچند که اونم اولویت دومه ولی ما همه قربانیه یه سیستمیم که آدمای بی گناهو شکنجه میکنه و این وسط به دلایل احمقانه وکوته نظرانه دخترا و زنا بیشتر شکنجه میشن

نام مرکز سمپاد
شهر
دلفان
سال فارغ التحصیلی
1399
مدال المپیاد
طلای ریاضی imc2018
پیشنهاد میکنم سخرانی چارلی چاپلین رو در پایان فیلم دیکتاتور بزرگ ببینید

Cyspho

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
98
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
داروسازی
اینستاگرام
نمونه دیگر اینکه داخل یکی از جنگ های صلیبی، وقتی که ترک هایی که اورشلیم رو تسخیر کرده بودند دیدند که وضع خرابه و محاصره شده بودند، زناشون رو کشتند تا ناموسشون دست دشمن نیافته (و آذوقه بیشتری برسه به هر فرد) درحالی که شاید خیلی از اون خانم ها حاضر نبودند بمیرند.

Gadfly

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
‌فرزانگان
شهر
13
سال فارغ التحصیلی
13
من مخالفم آغاااااااااااا=))[-|

نام مرکز سمپاد
شهر
دلفان
سال فارغ التحصیلی
1399
مدال المپیاد
طلای ریاضی imc2018
نمونه دیگر اینکه داخل یکی از جنگ های صلیبی، وقتی که ترک هایی که اورشلیم رو تسخیر کرده بودند دیدند که وضع خرابه و محاصره شده بودند، زناشون رو کشتند تا ناموسشون دست دشمن نیافته (و آذوقه بیشتری برسه به هر فرد) درحالی که شاید خیلی از اون خانم ها حاضر نبودند بمیرند.
یه همچین کاریو خشایارشا خودمونم کرده همه زنا رو کشتن انداختن تو رودخونه تا جسدشونم دست دشمن نیفته

خلاصه نیرو کمکی اومد جنگرم بردن

Su Señor

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بابائی
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
0000
خب این یه مسئله ذاتیه
نمیگم درسته ولی خیلی از ماها اگه جای اونا بودیم همین کارو میکردیم بالاخره زمان اونا هنوز روشنفکرا جهانو تو دست نگرفته بودن انسان ها تا قرن ها زن رو موجودی از جنس شیاطین میدونستن و این برمیگرده به اعتقادات بشر قبل از تاریخ مسائل مربوط به ماقبل تاریخ مسائل مهمی هستن چون ماقبل تاریخ شامل میلیون ها سال زندگی بشر روی زمینه و ما هیچ اطلاع مستندی ازش نداریم

نام مرکز سمپاد
شهر
دلفان
سال فارغ التحصیلی
1399
مدال المپیاد
طلای ریاضی imc2018
تا وقتی ذهن انسان ها خرافات رو قبول میکنه هیچکس به حقوقش نمیرسه

حتی اگه ماهی صد تومن باشه(<(<(<

wdr

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
hElLi
شهر
tEh
سال فارغ التحصیلی
86
من پست اصلی رو خوندم و فقط دوس دارم یه کامنت بذارم
اونم اینکه، ادم خیلی دوس داره با بچه اش رفیق باشه. اما در عین حال دلش میخواد همچنان پدر یا مادرش باشه. دوس نداره که اون بچه واقعا هیچ فرقی بین بابا یا مامانش با دوست و همکلاسیش نداره.
درباره ی زن هم، ادم هرچقدر روشنفکر و دموکرات و اینها باشه، تهش دوس داره طرف زنش باشه. یه فرقی با دوس دختر و همکار و همکلاسیش بکنه.

اما مسئله اینجاس که چه فرقی؟ و این سخته گفتنش
اولا ادم با ادم فرق میکنه. بعضی مردها چون از بچگی تخت سلطه ی مامانشون بودن، بعد ازدواج هم مامان میخوان نه زن
از اونطرف بعضی دخترا... چه بخاطر ژنتیکی(مثلا ترشح تستسترون زیاد) یا وضعیت فرهنگی یا هرچی، دوس دارن مستقل و "مرد" باشن
بنظرم این 2 تا تایپ بالا شاید برای همدیگه مناسبتر باشن

از اونطرف خیلی از مردها دوس دارن "مرد" خونه باشن. همون رئیس. همون که همه حساب میبرن ازش! همون که همه گوش میدن به نظراتش و راهنمایی هاش. همون که مشکل همه رو حل میکنه. همون که همه میتونن روش حساب کنن همیشه. همون ادم نجات دهنده. همون بادیگارد خانواده و .....
و خیلی زن ها هم دلشون میخواد محافظت بشن. محبت ببینن. ناز بشن! نازشون رو بکشن. حتی خودشون رو لوس کنن. بهانه بگیرن. غر بزنن. و ...

من فکر میکنم این چیزایی که در حالت دوم و بصورت کلی تر گفتم، تفاوت زن و مرد رو میسازه(البته باید دقت کنید تک تک چیزایی رو که گفتم باید برداشت مثبت کنین...مثلا منظورم از لوس اون صفت بد نیست. همون ناز عشوه اومده مثلا:)) خودتون دیگه باید درک کنید).

من فکر نمیکنم هیچ پسری دلش بخواد زنش شبیه مردها باشه. و هیچ دختری دلش نمیخواد شوهرش شبیه زن ها باشه. کل حرفم این بودش. ولی اینکه این حدش دقیقا کجاست، بسته به هر زمانه و عرف و فرهنگ و مذهبی فرق داره. مهم اینه هر دو طرف راضی باشن. و به هیچکس دیگه ای ربطی نداره! فلذا سعی نکنیم یه قانون کلی بدیم برای بقیه. بذاریم هرکس به هرکس دلش میخواد برسهx: و خوش باشن با هم! اگر دیدیم یه زنی از غیرت شوهرش خوشش میاد هی نگیم خاک تو سرت! و یا اگر دیدیم یه مردی مشکلی نداره که زنش با همکار مردش میره بیرون قهوه ی کاری میخوره نگیم بهش شل ناموس! بذاریم هرکی کار خودشو بکنه و ما هم سرمون تو کار خودمون باشه!

چقد پیام اخلاقی دادم...اه اه اه :))

MmmSampadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1405
با آزادی زن ها مشکل ندارم ولی ازجنس پرستی خوشم نمیاد نباید بین دو جنس مخالف درگیری و تفاوت های عظیم قائل شدن مخالفم با فمینیستی ب شدت مخالفم چون فمنیستا دارن افراطی میشن زن ها برده مرد ها نیستن اصن همچین چیزیو قبول ندارم ولی طوری رفتار نکنید که از هم زده شن و حتی اینکه یه پسر یه دخترو دوست داره و یا برعکس انکار کنیم

vesall

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی
رشته دانشگاه
پزشکی
به نظر من ناموس به معنای حفاظت و حمایت زن توسط خانواده اش نه محدودیت و اجبار اون در هر حالی و دور کردن اون از خواسته هاش
توی جامعه ی من مرد سالاری چنان رشد کرده که از بین بردنش خیلی سخت شده من خودم مرد سالاری رو دوس دارم اما نه اینطوری که اینا دارن اجرا و تعریفش میکنن
به نظر من مرد سالاری همینه که اجازه ندی غرور و غیرت مردت شکسته بشه همین و بس
توی جامعه ی ما زن ها رو فقط برای تبلبغات میخوان برخلاف حرف خودشون
فقط میخوان از زن ها سوءاستفاده ی جنسی کنن این امر چنان رواج پیدا کردن که بعضیی از دخترا باورشون شده و خودشونو به مردای عوضی میفروشن
واقعا تفاوت دختر و پسر چیه؟؟؟
این سوالیه که منو همش درگیر میکنه و به جواب قانع کننده ای هم نمیرسم
واقعا اینطوری که میگن خانوما حجاب بگیرن اگر نگیرن مردها تحریک میشن؟؟؟ چه سوال مزخرفی این چه سوالیه اخه اگر من تحریک میشه پس زن هم تحریک میشه پس باید همه روسری و مانتو یا حتی چادر بزنن
به نظر من این جامعه چنان در دین اسلام سلیقه های شخصی وارد کردن که یه دین جدید ابداع کردن برا خودشون و من در این جامعه ای که بر روی تبعیض جنسی چرخش داره نمیمونم و به هیچ عنوان خدمت نمیکنم
اگر بخوام با این امر مبارزه کنم سعی میکنم در خارج کشور باشه تا بتونم راحت حرفمو بزنم...

بالا