• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نور هندسی + سوالات ، فرمول ها

• شروع کننده موضوع

عطا فرهنگ

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بابایی ، شهید بهشتی ، شهید دستغیب
شهر
تهران
مدال المپیاد
فیزیک بوتیم!
می دونیم مباحث نور 10 درصد از سوال های مرحله اول و 12 درصد از سوال های مرحله دوم المپیاد رو تشکیل میده . ازطرفی ، مباحث نور نیاز به ریاضیات سطح بالا نداره و آشنایی با مثلثات و هندسه برای خوندنش کافیه . پس برای بچه های اول هم میتونه شروع خوبی باشه ( جزو دروسشون هم هست ) و برای کنکورشون هم بدرد میخوره .
اینجا سعی میکنیم هم یه سری به مباحث نور هندسی بزنیم ؛ هم مسئله حل کنیم . منابعون هم " الفبای نور هندسی - نشر دانش پژوهان " و برای حل مسئله هم " سرآمد - نشر فاطمی " و دیگر کتاب ها .
امیدوارم تایپک مفیدی باشه . شروع کنیم ؟!

• شروع کننده موضوع

عطا فرهنگ

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
مدال المپیاد
فیزیک بوتیم!
پاسخ : نور هندسی + سوالات ، فرمول ها

سوال:
بخشٍ نور هندسی اتاق تاریک؛ http://cld.persiangig.com/download/jgpVG496VN/pic.jpg/dl
(ببخشید لینک دادم ، هر کاری کردم عکس کامل لود نشد!)
در اتاق تاریک ، تصویر هر نقطه یک لکه است . در اتاق تاریک نشان داده شده در شکل بالا ، روزنه ی اتاق ، دایره ای به قطر a و عمق اتاق D است. اتاق از نقاط نورانی A و B که در دو سر یک میله قرار دارند ، تصویر داده است .
آ) d را بر حسب a,D,AB طوری بیابید که فاصله ی بین دو لکه (x) از بین برود .
ب) d را از مقدار بدست آمده در بند آ بیشتر کنیم یا کمتر تا لکه های A و B روی هم نیفتند ؟ یعنی اتاق تاریک تصویر نسبتا واضح تری از میله AB بگیرد؟

• شروع کننده موضوع

عطا فرهنگ

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
مدال المپیاد
فیزیک بوتیم!

/ :(( :((الان سوال بالا چرا جواب داده نشد

senator77

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 2
شهر
تهران
مدال المپیاد
ایشالا سال بعد طلا
دانشگاه
شریف دیگه
رشته دانشگاه
نرم افزار دیگه

به نقل از عطا فرهنگ :
سوال:
بخشٍ نور هندسی اتاق تاریک؛ http://cld.persiangig.com/download/jgpVG496VN/pic.jpg/dl
(ببخشید لینک دادم ، هر کاری کردم عکس کامل لود نشد!)
در اتاق تاریک ، تصویر هر نقطه یک لکه است . در اتاق تاریک نشان داده شده در شکل بالا ، روزنه ی اتاق ، دایره ای به قطر a و عمق اتاق D است. اتاق از نقاط نورانی A و B که در دو سر یک میله قرار دارند ، تصویر داده است .
آ) d را بر حسب a,D,AB طوری بیابید که فاصله ی بین دو لکه (x) از بین برود .
ب) d را از مقدار بدست آمده در بند آ بیشتر کنیم یا کمتر تا لکه های A و B روی هم نیفتند ؟ یعنی اتاق تاریک تصویر نسبتا واضح تری از میله AB بگیرد؟

با این که المپیاد یکم کامپیوتره ولی المپیاد دومم هم فیزیکه دیگه خب بریم حلش کنیم

قسمت الف : کاری نداره که یه شکل بکش که x=0 باشه حالا توی اون مثلث وسطیه چی کار میکنی؟تالس مینویسی

بعد که تالس نوشتیه و طرفین وسطین کردی میرسی به این که

d=((AB*D)/A)-D

قسمت ب:اگه اشتباه نکنم(که البته فکر نکنم اشتباه کنم)خب اگه فاصله رو زیاد کنیم لکه ها از هم دور تر میشن دیگه یعنی باید فاصله رو زیاد کنیم

این بود اثبات من #S-: #S-: #S-: #S-: #S-:

بالا