• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سی امکان به جای دانشگاه رفتن

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
هر سال نزدیک به یک میلیون نوجوان هجده ساله در کنکور یا همان آزمون ورودی دانشگاه ها شرکت می کنند. مغز آنها در طی سالها آموزش مادون متوسط شستشو داده شده است تا باور کنند دانشگاه رفتن تنها گزینه آنها در زندگی است. آنها باور کرده اند که اگر دانشگاه نروند زندگیشان تباه می شود و دیگر به درد هیچ کس و هیچ چیز نخواهند خورد.

ce75999dba4e4e86e1fe2bac07fd6b96.jpg

اسمش "امکان" هستش، نوشته ی آقای علی سخاوتی که خودشون فارغ التحصیل صنعتی شریف هستن و از رتبه های برتر کنکورم بودن و سعی میکنن یه پدیده ی شایع تو اطرافمون رو توضیح بدن. اینکه سی امکان دیگه که به جای دانشگاه رفتن میتونستیم داشته باشیم،

این لینک دانلودش هستش (خود نویسنده به صورت آنلاین منتشر کرده):
http://cse.shirazu.ac.ir/~tajbakhsh/mm/What-To-Do-Instead-of-Going-University-sea.pdf

کتاب کم حجمیه. کمتر از یک ساعت میشه خوندش. خوندنشو به شما توصیه میکنم و ازتون میخوام بعد از خوندنش حتما نظرتون رو اینجا بگید.

raha1994

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشكي
پاسخ : سی امکان به جای دانشگاه رفتن

خب من کتابو خوندم!
میدونید خیلی خوبه که این فرهنگ دانشگاه اجباری برچیده شه!
توی اقوام ما زیادن کسایی که تحت تاثیر همین فرهنگ دانشگاه رفتن حتی رشته ها و دانشگاهای خوب اما حالا شغلی مرتبط با رشتشون ندارن...
اما درمورد کتاب!اون قسمت های اولش به نظرم تو نکوهش دانشگاه یکم زیاده روی کرده!(من خودم دانشگاه نرفتم هنوز!)
درمورد راهکار هایی هم که واس یک سال بعد فارق التحصیلی گفته بعضی خیلی خوب و بعضی مختص پسراست و بعضی هم عملا غیرقابل اجرا!
اما نکته ای که مهمه اینه که کلا سطح تحصیلات جامعه رفته بالا...به نظرم اگه کسی الان بخواد به دیپلم اکتفا کنه تو زندگی آیندش شاید بتونه پولدار بشه اما احترام و شخصیت اجتماعی یک تحصیل کرده رو نخواهد داشت...
از دو قسمت کتاب هم واقعا خوشم اومد و واقعا برام جالب بود...یکی مرخصی کتابخوانی بیل گیتس ویکی هم این جمله:
بدترین روزهای من روزهایی بوده است که نکاشته ام نه روزهایی که برداشت نکرده ام.

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

کتاب رو خوندم واقعا جالب بود مخصوصا بخش اولش! همیشه من آدم ها رو دور و بر خودم می دیدم و از بعضی تفکراتشون تعجب می کردم چون با خودم می گفتم خو اینا تحصیل کردن چرا اینا!!! حالا که اومدم دانشگاه می فهمم چرا :| :| یه مثال سادش اطلاعات عمومی ه! از یه جمع ۱۲-۱۳ نفره فقط ۳-۴ نفر می دونن امپرسیونیسم چیه! یا حتی کسی وجود داره که نمیدونه نازی چیه!! قبول دارم که بدون دانشگاهم میشه به خیلی چیزا رسید! نمونش پدر دوستم که به انقلاب فرهنگی خورده ولی خیلی با سواده و منطقی ه و قشنگ باهاش میشه بحث کرد در مقابل خیلیا هستن دانشگاه رفتن ولی این جوری نیستن! ولی با این حال فک می کنم بخش دوم کتاب یه مقدار در بعضی قسمتا ایده آلیستی ه!!

کوروش ا

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
حلی ۳
شهر
تهران

متاسفانه دیدگاه ها خیلی به هم شباهت داره و اشخاص میخوان راه گذشتگان رو تکرار کنن و حاضر نیستن که نوآوری ای داشته باشن تو زندگیشون

در کل درست فکر نمیکنن

Billy the kid

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 | آموزشگاه هنری میدیا
شهر
تهران.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

راضی بودم.
منم بعضی وقتا می گم اگه دانشگاه قبول نشم، چیز ِ خوبی می شه، میرسم سر و سامونی به زندگیم بدم. بقیه هم گیر نمی دن بهم که چون که قبلا" تلاشم ُ کردم.

ولی تقریبا همه چیزایی که گفته بود واسه یه ساله، بعدش چی؟ یعنی بعد از یه سال آدم می تونه به یه جمع بندی ای برسه که تا آخر عمرش چی کار کنه؟

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از Stewie Griffin :
کتاب رو خوندم واقعا جالب بود مخصوصا بخش اولش! همیشه من آدم ها رو دور و بر خودم می دیدم و از بعضی تفکراتشون تعجب می کردم چون با خودم می گفتم خو اینا تحصیل کردن چرا اینا!!! حالا که اومدم دانشگاه می فهمم چرا :| :| یه مثال سادش اطلاعات عمومی ه! از یه جمع ۱۲-۱۳ نفره فقط ۳-۴ نفر می دونن امپرسیونیسم چیه! یا حتی کسی وجود داره که نمیدونه نازی چیه!! قبول دارم که بدون دانشگاهم میشه به خیلی چیزا رسید! نمونش پدر دوستم که به انقلاب فرهنگی خورده ولی خیلی با سواده و منطقی ه و قشنگ باهاش میشه بحث کرد در مقابل خیلیا هستن دانشگاه رفتن ولی این جوری نیستن! ولی با این حال فک می کنم بخش دوم کتاب یه مقدار در بعضی قسمتا ایده آلیستی ه!!
کی گفته هر انسانی که واقعا انسانه باید بدونه امپرسیونیسم چیه

بیشتر روش های وقت گذرانی رو شرح داده،،، مثلا این که چگونه خوش باشیم !اتفاقا من همین هقته در مورد همین قضیه دانشگاه و رشته و اپیدمی رشته پرستی و دانشگاه پرستی سر یه کلاس برای بچه ها حرف زدم.
به نظرم خیلی باید بیشتر از این ها کار بشه. کلا همین اپیدمی هست که داره تک تک جوونا مون رو از مقدار کم تا زیاد بدبخت میکنه.جامعه تعادل نداره و،،

بهترین کار پیشنهاد راه های دیگه نیست...
به نظرم اولین کار اینه که آدم های محصل در دانشگاه های برتر و افراد تحصیل کرده دانشگاه خودشونو بالاتر از بقیه ندونن تا کم کم افراد جامعه به خود باوری برسن که این که چه رشته ای و کجا میخونن و این که دانشگاه میرن یا نه شخصیت و وجهه اجتماعی شونو نمیسازه،
اگر به این جا برسیم دیگه حله....اونی که استعداد در هنر یا تاریخ داره یا کلا علاقه به تحصیل نداره الکی استرس نکشه برای کنکور و بعد از کنکور ، قبول نشده ها در دانشگاه تهران و شریف و بهشتی فکر نکنن دیگه زندگی تمومه..

مشکل اینه که تحصیل کرده های دانشگاه های مذکور خیلی همه رو اذیت میکنن. به طور مثال کافیه یه دانشگاه شریفی یه بار پیش یه بچه تعریف کنه فلانی بهم اینو گفت بعد ادامه بده که اصن اون کیه که اینو میگه..داره دور قوز اباد فلان میخونه یا بگه فلانی اگه ادم بود که فلان جا قبول میشد...
دیگه ادما فکر میکنن وقتی اون رشته محل های خاص رو نمیخونن در و دیوارم دارن پشت سرشون حرف میزنن.. یا شدن یه ادم سطح2....

اول روی خودمون کار کنیم، همین غرور سمپادی هم جزیی از محملات جامعه خراب کنه..
یاد بگیریم و به به کوچیک ترا یاد بدیم و اعتماد به نفس بدیم.
اگر یه بچه راهنمایی دبیرستانی که بیاد بهم بگه واااای فلانی تو داری دارو تهران میخونی مدال داری و ،،، در جواب خودمونو گم نکنیم و درست توضیح بدیم ....یا با خانواده ها درست بحث کنیم کم کم بهتر میشه.
من به شخصه افرادی رو دیدم که تو فامیل تا میتونن حرص همه رو در میارن...و همه رو عقده ای میکنن و اعتماد به نفس همه رو میگیرن.

بعد میگن چرا همه به ما حسودی میکنن..
باید از خودمون شروع کنیم...و نترسیم و فرهنگش رو بسازیم.

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

حقیقتش به نظرم اومد نویسنده کتاب وقتی دانشگاه می رفته رشد فکری خودش کمتر بوده نه امکانات دانشگاهش!!!

خیلی از مواردی که گفت رو من دیدم بچه ها تو دانشگاهم انجام میدن.

این شخص شاید آدم تک بعدی ای بوده و از همه امکانات و انسان های اطرافش بهره وری مفید نکرده و بعد ها با رشد فکری و اجتماعی خودش متوجه عقب موندگی های زندگیش شده

تازه یه سری از کارایی که می گه مثل هنر و موسیقی و فیلم و فلان و اینارو تو دبیرستان و راهنمایی هم یه فرد می تونه انجام بده

ولی خب اصل این قضیه که هیچ سیستمی به آدم چیزی یاد نمی ده و در نهایت تمایل و تلاش شخصی باعث یادگیریه کاملا قبول دارم .

و با اون بخش انتقادش از علم زدگی هم خیلی حال کردم

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

به نقل از معصومه :
کی گفته هر انسانی که واقعا انسانه باید بدونه امپرسیونیسم چیه

من هیچ وقت این حرف رو نزدم اون صرفاَ یه مثال بود برای اینکه نشون بدم که سطح اطلاعات عمومی مردم پایین ه و دلیلش مطالعه پایین ه در نتیجه دانشجو که در طول سال دانشگاهش چیزی جز یه مشت درس هایی که واقعاَ به درد زندگی نمی خوره نمی خونه بعداَ به دلیل عدم مطالعه کافی یجورایی ایزوله میشه و ...
امیدوارم متوجه منظورم شده باشید! :-s :-s

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

من کتاب رو نخوندم!

اما باید پذیرفت بعضی چیز ها رو

مدرک گرفتن در کشور ما خیلی ساده هست و اغلب افراد هم بعد از گرفتن مدرک نمیپرسن عاقا / خانوم شما کودوم دانشگاه مدرکتون رو گرفتید!!!

یعنی در مسائل شغلی بیشتر توانایی و پارتی :-" مد نظر ـه نه دانشگاه!!!

مثلاً دندون پزشکی که رتبه ی 8 کنکور رو آورده وقتی کارش خوب نیست خوب کسی نمیره پیشش!!

و کسی به صرف این که رتبه ی یکی بهتر بوده دکتر یا دندون پزشکشو انتخاب نمیکنه!!!!

در ایران با رفتن به دانشگاه میشه هم موسیقی کار کرد ، هم خیلی چیز های دیگه

و دروس در دانشگاهای ایران اون مقداری سخت نیست که نیاز باشه آدم تک بعدی رشد کنه!!! :د و کل زندگیشو بذاره واسه ی یک رشته!

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از Radikal :
و دروس در دانشگاهای ایران اون مقداری سخت نیست که نیاز باشه آدم تک بعدی رشد کنه!!! :د و کل زندگیشو بذاره واسه ی یک رشته!
پس ما تو ایران درس نمیخونیم!!
اول بیا ببینم میتونی فارماکولوژی و شیمی دارویی و گیاهان دارویی و سیوتیکس 1 رو با هم تو یه ترم در جوار بیوشیمی بالینی و داروهای بیولوژیک پاس کنی بعد حالا به فکر. well -rounded بودنت هم می افتیم.. 8->

به نقل از Stewie Griffin :
من هیچ وقت این حرف رو نزدم اون صرفاَ یه مثال بود برای اینکه نشون بدم که سطح اطلاعات عمومی مردم پایین ه و دلیلش مطالعه پایین ه در نتیجه دانشجو که در طول سال دانشگاهش چیزی جز یه مشت درس هایی که واقعاَ به درد زندگی نمی خوره نمی خونه بعداَ به دلیل عدم مطالعه کافی یجورایی ایزوله میشه و ...
امیدوارم متوجه منظورم شده باشید! :-s :-s
متوجه منظور شده بودم ولی اصلا مثال خوبی نبود.چون اطلاعت عمومی یا اطلاعات به درد بخور برای زندگی محسوب نمیشه

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

پس ما تو ایران درس نمیخونیم!!
اول بیا ببینم میتونی فارماکولوژی و شیمی دارویی و گیاهان دارویی و سیوتیکس 1 رو با هم تو یه ترم در جوار بیوشیمی بالینی و داروهای بیولوژیک پاس کنی بعد حالا به فکر. well -rounded بودنت هم می افتیم..

خب بحث چند کتاب خاص نیست!!!

سطح آموزش دانشگاهای ایران نسبت به جهان پایینه!

حتی بهترین دانشگاه ما جزو 1000 دانشگاه اول جهانی نیست

اگر اشتباه نکنم حتی شریف و تهران هم رتبه های خیلی بدی دارند از لحاظ سطح آموزش در سطح جهانی !

به علاوه قوانین حاکم توی دانشگاه ها هم موجب میشن که یک فرد دیر یا زود مدرکش رو بگیره!

raha1994

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشكي

توی رنکینگ دانشگاه سطح اموزش فقط یکی از فاکتورهاست!
مساحت دانشگاه،تعداد دانشجو،تعداد دانشجوی خارجی و... هم در نظر گرفته میشن

YaYa

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
FRZ1

خوندم کتابو
و به طرز عجیبی چکیده ی همه ی افکار تو سرم بود. خیلی وقت میشه که سعی دارم از این موضوع با اطرافیم حرف بزنم
امتحان هم کردم ولی در اکثر قریب به اتفاق موارد حرفم کامل نشده ناچار به دفاع از موضع و عقیدم بودم.... و جبهه گیری های مسخره و بدون منطقی که در مقابلم گرفته میشد....
شنیدن چنین حرفایی تن خیلی ها رو میلرزوند :|
خلاصه دیگه ین آخرا تصمیم گرفتم حرفامو واسه خودم نگه دارم
راستیتش سخت بود، این که بین این همه آدم میدیدم تنها منم که همچین عقایدی دارم شاید گاهاً باعث میشد شک کنم... و ترس از اینکه اگر اشتباه کنم چی؟ :|

این کتاب دست کم واسه من در حد یه حمایت بزرگ بود.....

راهکار هایی که توش بهشون اشاره شده...به جرئت میتونم بگم حرفــــــ ندارن!
فکر ها و ایده های بلندی میشه داشت و حیفن اگه در حد یه ایده بمونن....

خلاصه بگم، واقن خوب بود
و فکر میکنم خیلی ها هستن که واقن لازمه این کتابو بخونن....
:حرف هایی که باید زده بشه... :)

lovesky

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Radikal :
و دروس در دانشگاهای ایران اون مقداری سخت نیست که نیاز باشه آدم تک بعدی رشد کنه!!! :د
به نقل از Radikal :
سطح آموزش دانشگاهای ایران نسبت به جهان پایینه!
حتی بهترین دانشگاه ما جزو 1000 دانشگاه اول جهانی نیست
اگر اشتباه نکنم حتی شریف و تهران هم رتبه های خیلی بدی دارند از لحاظ سطح آموزش در سطح جهانی !
به علاوه قوانین حاکم توی دانشگاه ها هم موجب میشن که یک فرد دیر یا زود مدرکش رو بگیره!

فکر نمیکنم این سطح آموزش به "سخت نبودن" برگرده،احتمالا بیشتر بازخورد اون درسی که میخونن تو پژوهشُ نتیجه عملیُ اینا مدنطره.

شاید به بخشی از حرفشون درست بود ،اینکه ما نباید انتظار داشته باشیم با دانشگاه رفتن دیگه درهای کل علوم به ما باز بشه و همه چیُ تو واحدای درسی یاد بگیریم،نه تنها دانشگاه که تو دبیرستانم همینطوره!و خب نیازه که خود آدم بره سراغ علایقش و پیگیری کنه،
ولی تا وقتی که میشه دانشگاه رفتُ درکنار همه اون چیزایی که گفته شده از مزایای حضور تو محیط علمی و داشتن استادایی که بالاخره از ماها باتجرجه ترن استفاده کرد،خب چرا که نه؟!

نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشگاه شیراز
رشته دانشگاه
سخت افزار

گزینه 22 و 24 باید طرفدارای خاص خودشون رو پیدا کنن 8-> :-?

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

یه چیز بی ربط بگم.
این ایده که کتاب بذاریم اینجا بعد بچه ها بخونن و نظر بدن خیلی خوبه. خیلی جالبه.
اما اگه من هر روز بیام یه داستان بذارم که بخونید و نظر بدید، خب کلاً کتابخوانی گروهی رو جمع کنید. (همچنان که الآنم در واقع جمع شده)

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از SS201 :
توی رنکینگ دانشگاه سطح اموزش فقط یکی از فاکتورهاست!
مساحت دانشگاه،تعداد دانشجو،تعداد دانشجوی خارجی و... هم در نظر گرفته میشن
افرین...اصلا همین قضیه ادغام تهران و ایران به دلیل افزایش مساحت و تعداد دانشجو و خوابگاه و هیءت علمی رتبه علوم پزشکی تهرانو خیلی بالا برد...اگر علوم پزشکی تهران موقع ادغام همچنان با دانشگاه تهران یکی بود به دلیل داشتن رشته های متنوع و هم چنین مساحت بالا خیلی رتبه بیشتری هم میگرفت.
خیلی چیزا دخیلن...ضمن این که پایین بودن سطح اموزش دلیل بر راحتی کار ما نیست..ما حجم بالا رو میخونیم..اگر اساتید اگاه و به روز نباشن باز هم میخ نیم ولی مطالب به درد نخور تر.

باز هم به نظرم مثال امپرسیونیسم خودش یک اشتباه بزرگه !

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

به نقل از میم ح میم دال :
هر سال نزدیک به یک میلیون نوجوان هجده ساله در کنکور یا همان آزمون ورودی دانشگاه ها شرکت می کنند. مغز آنها در طی سالها آموزش مادون متوسط شستشو داده شده است تا باور کنند دانشگاه رفتن تنها گزینه آنها در زندگی است. آنها باور کرده اند که اگر دانشگاه نروند زندگیشان تباه می شود و دیگر به درد هیچ کس و هیچ چیز نخواهند خورد.
ce75999dba4e4e86e1fe2bac07fd6b96.jpg
اسمش "امکان" هستش، نوشته ی آقای علی سخاوتی که خودشون فارغ التحصیل صنعتی شریف هستن و از رتبه های برتر کنکورم بودن و سعی میکنن یه پدیده ی شایع تو اطرافمون رو توضیح بدن. اینکه سی امکان دیگه که به جای دانشگاه رفتن میتونستیم داشته باشیم،

این لینک دانلودش هستش (خود نویسنده به صورت آنلاین منتشر کرده):
http://cse.shirazu.ac.ir/~tajbakhsh/mm/What-To-Do-Instead-of-Going-University-sea.pdf

کتاب کم حجمیه. کمتر از یک ساعت میشه خوندش. خوندنشو به شما توصیه میکنم و ازتون میخوام بعد از خوندنش حتما نظرتون رو اینجا بگید.
لینکش مشکل داره الان :D

• لایک
امتیازات: M.H.R
بالا