• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

شفافیت مالی

• شروع کننده موضوع NEO
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت
در دنیا اینطور رسم یا شایدم قانون هست که افراد مشهور و ثرتمند مثل ستاره‌‌های سینما یا بازیکنان فوتبال یا حتی اشخاص سیاسی یا هر شخص خاص دیگه‌ای، مبلغ و ارزش کلی دارایی‌ها، املاک و مستقلاتشون همه و همه به وسیله رسانه‌ها و مطبوعات در معرض اطلاع عمومی قرار میگیره و مردم به طور کلی از میزان ثروت این افراد کاملا مطلع‌ان.

Topb.jpg

اما نکته‌ی تامل‌برانگیز این مسئله اینه که این افراد ابدا اعتراضی به این مسئله که در واقع به نوعی آشکار سازی زندگی خصوصی‌شون هست ندارند.

چیزی که دقیقا خلافش رو در کشور خودمون شاهد هستیم.
مثلا وقتی یه بازیکن فوتبال ما با یک تیم باشگاهی قراداد میبنده، مبلغ قرار داد هیچ وقت برای مردم فاش نمیشه و بازیکن و خود باشگاه هم همیشه از جواب دادن به این سوال که رقم قراداد چقدره تفره میرن اونم با وجود اینکه توی کشور ما باشگاه‌ها دولتی‌ان و به نوعی حق مردم هست که این مسئله رو بدونن.

نظر شما در رابطه با این موضوع چیه؟ آیا طرفدار شفافیت مالی هستید یا مخالف اون؟

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID
پاسخ : شفافیت مالی

اضافه کنم که جالبیش اینجاست که ایران و دنیا توی مساله شفافیت مالی دقیقا برعکسن! مثلا توی ایران از هرکی توی طبقه متوسط جامعه بپرسی حقوقت چقدره به راحتی جواب میده و یه چیز عادی و طبیعیه، مثل این که سنشو بپرسی، اما توی طبقه پولدار شفافیت مالی میاد پایین
توی دنیا برعکسه، اطلاعات مالی برای طبقه متوسط یه چیز خیلی خصوصیه و سوال راجع بهش کار درستی نیست، اما پولدارا اطلاعات مالیشون عمومیه

خب سیاستمدرا که دلیلش مشخصه، سر درستکار نشون دادن خودشون رقابت دارن همیشه :P بقیه هم فکر کنم بخاطر این باشه که تو دنیا با پول در آوردن از راه خلاف همیشه شدید برخورد میشه و واسه همین پولدارا اطلاعاتشونو در دسترس مردم قرار میدن، و مردم عادی هم نمیدونم چرا براشون خصوصی محسوب میشه

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

موضوع جالبیه.
دلیلش خلا قانونیه? یعنی قانونی در خارج هست که منجر به این شفافیت مالی میشه و تو ایران نیست?

• شروع کننده موضوع

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

البته من بعید میدونم خود اون سیاستمدار هم راضی باشه که دارایی‌هاش در جامعه به طور علنی مطرح بشه چون اگر اون سیاستمدار خودش رو فردی از طبقه ضعیف یا متوسط جامعه معرفی کرده باشه (کاری که در تمام دنیا مرسوم هست) انتشار دارایی‌هاش در صورتی که زیاد باشه به طور جدی به وجه‌ی عمومی اون شخص ضربه میزنه.

به نقل از معصومه :
موضوع جالبیه.
دلیلش خلا قانونیه? یعنی قانونی در خارج هست که منجر به این شفافیت مالی میشه و تو ایران نیست?

احتمالا قانون در اروپا و آمریکا این اجازه رو به مطبوعات میده که دارایی‌های افراد مشهور رو منتشر کنند چون حتما اگر این اطلاعات از روش‌های غیرقانونی به دست بیاد این افراد میتونن اعاده‌ی حیثیت کنن. چون ممکنه همشون از اینکه دارایی‌هاشون عمومی بشه راضی نباشن.

بالا