• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تجربیات شما از دوره المپیاد نانو

• شروع کننده موضوع

lovesky

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
رشته دانشگاه
فیزیک
سلام :D

خب با توجه به اینکه چندتا از بچه های اینجا موفق شدن به مرحله عملی المپیاد برسن ازشون میخوایم تو این تاپیک تجربیاتشون رو به اشتراک بذارن :D
مثلا اینکه یه توضیح دقیق راجع به آزمایشایی که انجام دادن و کلاسای آموزشیشون بدن و یا اگه جزوه ای ویسی چیزی از کلاساشون(بخصوص شبیه سازی :-") دارن و امکانش هست که به اشتراک بذارن رو کنن :-"

nanosampad

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان نیشابور
شهر
نیشابور
پاسخ : تجربیات شما از دوره المپیاد

این درخواست شما مثل این میمونه که بگی داستان زندگیتو بگو!
این چیزایی که شما گفتید خیلی زیاده.اماچشم سعی میکنم یه سری مطالبیو که تودوره یادگرفتیم براتون بذارم البته قرار یه سایت بزنیم که تجربات المپیادیا توش باشه.
توی دوره عملی المپیادنانو بچه ها به سه گروه نانومواد،نانوبیو و نانوالکترونیک تقسیم شدند
امسال ازمایش گروه الکترونیک سنتز نانوذرات اکسید تیتانیوم و ساخت سلول خورشیدی حساس شده بارنگدانه
گروه بیو سنتز نانو ذرات نقره و بررسی اثر ان بر روی کشت باکتری ای کولای
وگروه مواد سنتز نانوذرات اکسید سیلیسیوم و استفاده از ان در ساخت شیشه فوق اب گریز بود
من توی گروه مواد بودم.گزارش کار ازمایش خودم و یکی از بچه های بیو که درانتهای دوره نوشتیمو براتون میذارم تاباازمایش گروه مواد وبیو اشنا بشید.گزارش کار گروه الکترونیکم هرموقع پیداکردم براتون میذارم
البته اینارو فقط برای اشنایی کلی میذارم.وگرنه درمرحله اول هیچکس ازشما انتظار نداره داده ایکس آر دی و.... تحلیل کنید.تحلیلهایی که دراین گزارشکار میبینید همه حاصل تجربه هاییه که بعد از اموزشهای اختصاصی که در دوره میبینید یادمیگیرید...
گزارش کارخودم-گروه نانومواد-
http://dw4.convertfiles.com/files/0457022001382698660/%20.pdf
گزارش کار یکی از بچه های گروه بیو
http://s1.picofile.com/file/7981930535/_%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%B4_%DA%A9%D8%A7%D8%B1_%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87_%D9%81%D8%A7%D8%B7%D9%85%D9%87_%D8%B3%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D8%AA_%D8%A7%D9%84%D9%81%D8%AD%D8%A7%D9%85.pdf.html

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

nanosampad: میشه یه توضیح کلی هم در مورد مرحله دوم و شرایطش بگی؟!

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
علوم و فناوری نانو: نقره (دومین دوره) و طلا (چهارمن دوره)
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

از لحظه ای ک تاپیک ر دیدم (5 روز پیش) تا الان دارم فکر میکنم چی بگم یا از کجا شروع کنم ک پرفایده و در عین حال خلاصه باشه، بعد کلی تفکر عمیق ب نتیجه خاصی نرسیدم :-" بالاخره از ی جایی باید شروع کرد

اولا اگ هدفتون صرفا قبولی المپیاد نانو و رنگ مدال باشه ب هیچ جایی نمیرسید مسائل خیلی مهمتری هست ک قبولی المپیاد و نتیجه نهایی در برابر اونا ارزشی نداره، در نظر داشته باشین المپیاد نانو سهمیه کنکور نداره و نخواهد داشت(تا زمانیکه سیاست ستاد تغیری نکنه) اینی ک بعضیا میگن قراره سهمیه بذارن و این خبرا مزخرفه خود معاون دکتر ستار تو مراسم اختتامیه چهارمین دوره المپیاد اعلام کرد همچین قصدی ندارن، بنابر این خوندن ب هدف قبولی توجیه عقلانی نداره البته امتیازای خیلی خوبی داره (و قراره بیشتر بشه) ک خیلی مفیدتر از سهیه واسه کنکوره، کسی ب هدف یادگیری مطالعه کنه و سعی کنه شخصیت و جهت گیری فکریش علمی باشه، اون موفقه
اینم بگم تو 4دوره گذشته هرکی ادعای خف بودن میکرده بدجوری خورده تو پوزش :-" هیچکدوم از 6 نفر برتر دوره4 ادعایی سر مدال نداشتن
مهم نیست چقدر کتاب خوندیم، مهم اینه تسلط تو چ حده مطالب مطرح شده خیلی گسترده ـست و سطح بالایی داره نباید با خوندن 2تا کتاب دره پیت فکر کرد خیلی یاد گرفتیم، تحلیل علمی فوق العاده مهمه با خر زدن و حفظ کردن نتیجا ای گرفته نمیشه، کار تیمی، ارائه قوی، نداشتن استرس و مدیریت زمان ارزش زیادی داره

سعی میکنم هرچی زودتر فایلای شبیه سازی و اسلایدای دوره ر آپلود کنم

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

به نقل از Wanderring :
اولا اگ هدفتون صرفا قبولی المپیاد نانو و رنگ مدال باشه ب هیچ جایی نمیرسید مسائل خیلی مهمتری هست ک قبولی المپیاد و نتیجه نهایی در برابر اونا ارزشی نداره، در نظر داشته باشین المپیاد نانو سهمیه کنکور نداره و نخواهد داشت(تا زمانیکه سیاست ستاد تغیری نکنه) اینی ک بعضیا میگن قراره سهمیه بذارن و این خبرا مزخرفه خود معاون دکتر ستار تو مراسم اختتامیه چهارمین دوره المپیاد اعلام کرد همچین قصدی ندارن، بنابر این خوندن ب هدف قبولی توجیه عقلانی نداره البته امتیازای خیلی خوبی داره (و قراره بیشتر بشه) ک خیلی مفیدتر از سهیه واسه کنکوره، کسی ب هدف یادگیری مطالعه کنه و سعی کنه شخصیت و جهت گیری فکریش علمی باشه، اون موفقه
خب حالا میشه از این امتیاز ها هم بگی؟!

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از موذی همیهف =)) :
خب حالا میشه از این امتیاز ها هم بگی؟!

المپیادی نانو تجربه هایی داره ک هیچ کدوم از هم ترمیاش دو دانشگاه ندارن همین خیلی مهمه میتونه باعث ی ذهنیت+ برای اساتید بشه
با ی سری افراد و سازمانا و شرکتا آشنا میشه و اگ خوب کار کنه میتونه لینکای قوی و مفیدی باشون ایجاد کنه، مثلا پژوهش و امکانات گرفتن واسه دانشجوای کارشناسی یا ترمای پایین دکتری حرفه ای خیلی مشکله و عملا غیر ممکنه درصورتیکه هم ستاد نانو هم بعضی شرکتا و حتی خود استادا از المپیادیای نانو حمایت میکنن: قراره تجهیزاتی ک باشگاه برای برگزاری المپیاد تهیه کرده ر در اختیار المپیادیایی ک قصد انجام پروژه دارن بذارن

nanosampad

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان نیشابور
شهر
نیشابور

کلا بچه هایی که میرن المپیادنانو واسه سهمیه کنکور و اینجور چیزا نمیرن.بخاطر عشقشون به یادگیری و مخصوصا یادگیری نانومیرن
تجربه جالبیه!توازمایشاتی انجام میدی بادستگاه هایی اشنا میشی و مطالبی رو یادمیگیری که دانشجوهای ارشد نانویادمیگیرن
این لینکی که بهتون میدم تیزر دوره عملی المپیاد چهارمه.ازمایشگاه ها کلاس ها و....رونشون میده و البته نظر بچه هارو
http://irannano.org/gallery/index.php?cat_id=393&id=4444
نماهنگ دوره عملی
http://irannano.org/gallery/index.php?cat_id=393&id=4443
میدونی یه چیز قشنگه که باید خودت تجربه کنی.تجربه ی هم دوره ای شدن بابچه هایی که حتی وقتی خودشون کاردارن بازم به سوالاتت جواب میدن.هیچ وقت بخاطر اینکه امتیازشون بالاتر بره دانسته های علمیشونو ازبقیه دریغ نمیکنن.یامثلا همینکه ما توی دوره به گروه های3-4نفره تقسیم میشدیم که هرگروه یه استاد داشت که مدرکش ارشد نانوبود یادانشجوی دکترای نانو و این استاد در طول دوره همیشه کنارشماست و میتونید کلی چیز ازش یادبگیرید مخصوصا چون همه دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس بودن میتونن مفاهیم نانو رو به زبان دانش اموزی براتون توضیح بدن و میدونید که هراستادی نمیتونه این کارو بکنه!
یامثلا ماتوی دوره شبیه سازی مولکولی یاد میگیرفتیم که خیلی هیجان انگیز بود!میتونستیم کشیده شدن یک نانو لوله ی کربنی یاتاخوردن پروتئینو شبیه سازی کنیم.شبیه سازی مولکولی در هیچ جای کشور درسطح دانش اموزی اموزش داده نمیشه!
وخیلی چیزهای دیگه که کم کم میگم بهتون!
نگاهی برهفته اول اردوی عملی المپیاد نانو
http://irannano.org/nanoclub/index.php?ctrl=news&actn=news_view&id=44471&lang=1

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

دقیقا ! و به همین دلیل میشه مطمئن شد که کسانی که برای المپیاد نانو میان فقط بخاطر علاقه به یادگیریه .

خب به نظرتو بهترین روش برای خوندن و فهم نانو چیه؟

nanosampad

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان نیشابور
شهر
نیشابور

راستش من خودم توی دوره فهمیدم که هنوز اونقدر نانو رونفهمیدم!درواقع متوجه شدم که درمقایسه بابعضی دوستان دیگه هیچی نانو نمیدونم! :D
اماخوب اون بخشهایی که خودم مفهومی خوندم: روش کلی کار اینه که چون مفاهیم نانوهمه یه پایه ای توی مفاهیم شیمایی ،فیزیکی ،زیستی دارن
سعی کنین بین مباحث نانو و مفاهیم کتابهای درسیتون ارتباط پیداکنین این باعث میشه که بتونین مفاهیمو بهتربفهمید.البته یه سری مباحث نانوهم هستن که کلا نیاز به یک پیش زمینه ازکتابهای درسی دارن که اول باید اوناروبدونید تابعدمفاهیمو بفهمید مثلا برای فهمیدن نظریه نواری ومباحث ساختار شناسی و موادمغناطیسی باید بامفاهیم اربیتال ،گسستگی انرژی ومقداری هم فیزیک پیش به ویژه فصل اخرش و...اشناباشید البته من خودم نظریه نواری رو اولین بار اول دبیرستان نصفه-نیمه و بعدهم دوم به طورکامل فهمیدم بااینکه فیزیک پیشو نخونده بودم
منظورم اینه که هرچی مباحث درسی مربوط به اون بخش رو بیشتر بلدباشید فهمیدن مطلب براتون راحت تر میشه امااین به این معنی نیس که کسایی که توی سالهای پایین ترن نمیتونن اون مفاهیمو درک کنن اما باید بیشتر تلاش کنن
بعدم باید سعی کنید بین مفاهیم نانویی که دربخش های مختلف میخونید ارتباط برقرار کنید مثلا گاهی برای توجیه بعضی خواص نانومواد نیازه تابین اون خاصیت و قوانین فیزیکی باقوانین پایه تغییر خواص درابعادنانوارتباط برقرار کنید.
راستی درمورد این مطلب wanderig بهتر میتونن نظر بدن.چون حدس میزنم درعرض مدت کوتاهی برای المپیادنانوخوندن قبول شدن و بااینکه اولین سال قبولیشون درالمپیاد بود طلاگرفتن-فکرکنم طلاشونو نگفتن ریانشه!-

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

<Source url:http://www.sampadia.com/forum/index.php?action=post;topic=102965.0;last_msg=1149770#postmodify>
به نقل از nanosampad :
راستش من خودم توی دوره فهمیدم که هنوز اونقدر نانو رونفهمیدم!درواقع متوجه شدم که درمقایسه بابعضی دوستان دیگه هیچی نانو نمیدونم!
خیلی فهمیدگی میخواد ک آدم بفهمه هیچی نفهمیده

راستی درمورد این مطلب wanderring بهتر میتونن نظر بده.چون حدس میزنم درعرض مدت کوتاهی برای المپیادنانوخوندن قبول شدن و بااینکه اولین سال قبولیشون درالمپیاد بود طلاگرفتن-فکرکنم طلاشونو نگفتن ریانشه!- اشتباه حدس میزنی

تو پروفایلم نوشتم نقره دور دوم و طلا دور چهارم، عقده ای نیستم ک جار بزنم :D

هم دوره دوم و هم چهارم نمره مرحله اولم پایین بود: دوره دوم 18م از 20نفر مشترکا با 2تای دیگه یا بعبارتی نفر آخر :D / دوره چهارم م 25م از 30تا؛ بنابراین نمیتونم بگم وا3 قبولی مرحله1 چکار کنید. دوم راهنمایی یه دبیر زیست داشتیم ک چنتا مستند نانو برامون گذاشت علاقه قبلیم ب شیمی و اتم و مولکول باعث شد از نانو خوشم بیاد. 2سال بعد اولین دوره المپیاد برگزار شد، روز امتحان خواب موندم :-" ولی همون دوره یکی از دوستام ک حتی ی کلمه م از منابع باشگاه ر نخونده بود برنز شد(اگ اشتباه نکنم نفرم13م از بین 40نفر). دوره بعد بازم ثبت نام کردم ولی این بار سعی کردم خواب نمونم، برای امتحان یه مشت کتاب سفارش دادم و هیچ کدومشونم قبل امتحان نخوندم + سوالای دوره اول بررسی کردم و دیدم اصن ربطی ب منابع باشگاه نداره، مورتیمر(از سال قبلش المپیاد شیمی میخوندم) بیشتر بدرد میخواره تا کتابای مزخرف باشگاه ^#^ پس گشتم دنبال سوالای مشابه تو کتابای علوم پایه و المپیادای دیگه + سرچ درباره موضوعاتی ک صورت بعضی سوالا مطرح کرده سر جلسه سوالای محاسباتی و تحلیلی ر جواب دادم تقریبا همه ـش درست بود، سوالای حفظی ر یا جواب ندادم یا غلط زدم! اون سال(و سال قبلش) دوره پژوهشگاه صنعت نفت بود و کلا با سال سوم و چهارم فرق میکرد؛ 5تا گروه و 5 پروژه: نانو غشا (آندایزینگ) - جداسازیCO2 از گاز طبیعی، دکتر گیلانی / نانو جاذب (همرسوبی؟) - جدا سازی ترکیبات گوگردی از گاز طبیعی، مهندس زارع / نانو کاتالیست - کاتالیز واکنش احیاء ناکس, کاهش آلایندگی، دکتر پورخلیل (سل ژل) / نانو جاذب - بهینه سازی مخازن نگهداری هدیروژن فشرده، یادم نیست / نانو ذرات ZnO (هیدروترمال) بهبود خواص حرارتی سیالات صنعتی. هرگروه مسئولیت یکی از پروژه ـا ر داشت و موضوع مقاله و ارائه م همون بود ولی سر بقیه پروژه هام میرفتن. بعدا فهمیدم بهترین عملکردُ تو بخش آزمایشگاهی داشتم (پیش از فاینال ی منبع آگاه[nb]از مسئولای هماهنگی المپیاد[/nb] قضیه ر لو داد): از گروه 5نفره ـمون 2تا کلا علاف بودن، یکی دیگه م میگفت فقط تئوری کار کرده آزمایشگاه بلد نیست فقط من و یه نفر دیگه آزمایشا ر انجام میدادیم با این حساب نتایج خیلی خوبی داشتن و تو 2موردم بهترین گروه شدیم. میتونم بگم کسایی ک رتبه های برتر شدن بیشتر از بقیه خوابیدن و استرس نداشتن و مهمتر از همه کارهاشونُ نذاشتن برا آخرین لحظه. اون سال دوره شبیه سازی مولکولی با نرم افزار Tinker1 برگزار شد(گروهای 2نفره)، ب معنای حقیقی کلمه تر زدیم :-" جو گیر شدیم فک کردیم خیلی خفنیم پروژه سنگینترُ انتخاب کردیم: برهمکنشای Ar, CNT ر جداگونه و باهم بررسی میکردیم(سه تا شبیه سازی) بعدم نتایجشُ تحلیل میکردیم، خیلی بدون برنامه عمل کردیم و اول شبیه سازی ساده ترُ انجام دادیم موقع شبیه سازیای دوم و سوم سیستم داغ کرده بود. وقتی خواستیم شبیه سازی ر ارائه بدیم تا جایی ک میشد بافتم این قدر از تئوریهای شبیه سازی و تحلیلای علمی گفتم ک استاده یادش رفت چه افتضاحی تحویلش دادیم >:p
دوره چهارم نفراتُ ب 3 گروه نانوبیوتکنولوژی: سنتز نانوذرات نقره به روش سبز و بررسی خاصیت آنتی باکتریال آن بر باکتری اشرشیا کلای/ نانومواد: ایجاد پوشش آبگریز با نانو ذرات SiO2 / نانوالکترونیک: ساخت پیل فوتوولتاییک با نانوذراتTiO2 و هرکدوم ب گروهای کوچکتر 3یا4 نفری تقسیم کردن. کلا گروه نانوبیو پسرا بهترین عملکردُ هم در مجموع(نفرات دوم و سوم و چهارم) و هم تو ارائه و آزمایشگاه داشتن(یا بهتره بگم داشتیم). ارزیابیای فردی م بود: چند نوبت پرسش شفاهی ک استادا سوالای چالشی درباره موضوع پروژه میپرسیدن و اعضای گروه تک تک جواب میدادن اما میتونستیم پاسخای همدیگه ر تکمیل کنیم، تو این موردم گروهمون بهترین عملکردُ داشت با اینکه ارزشیابی گروهی نبود ولی ما با همفکری جواب میدادیم: هم منفعت خودمون و هم منفعت گروه امتیاز هر3تامونم خیلی بهم نزدیک بود. علاوه بر این دکتر حسینی[nb]دکتر فرزاد حسینی نسب، سرپرست اساتید[/nb] از هر نفر بطور جداگونه سوالای عمومی و تخصصی پرسیدن، بیشتر تحلیلی بودن + 2تا سوال درباره مفاهیم پایه و تعاریف و اینجور چیزا. اینُ شدم 9.5/10 بالاترین نمره 8و9 م چنتا بود اما بیشتر نمرات ضعیف بود؛ فقط 6تای اول نمره خوبی داشتن؛ شاید یکی از دلایل عملکرد ضعیف بعضیا استرس داشتن بود نمود بارزش (خیلی ببخشین) بعضی دخترا رسما رو ویبره بودن :-" از 6نفر برتر 4تا بیخیال و رلکس بودن (یکیشون خودم)، وقتی بقیه جزوه مزخرفی ک قبل از دوره بهمون دادن ر میخوندن، ما یا خواب بودیم یا بازی و تفریح؛ مثلا برنامه باشگاه و استخر م بود ک بعضیا گفتن نمیان میخوان درس بخونن، بلا استثنا برنز یا دیپلم شدن. از طرفی ما زودتر نوشتن گزارش پروژه و آماده کردن پاورپوینت پرزنتیشنُ شروع کردیم.
خلاصه اینکه کار گروهی و اعتماد ب نفس و اینجور مسائل خیلی اهمیت دارن. ببخشین این پستم خیلی طولانی شد حوصله ـتونُ سر بردم

nanosampad

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان نیشابور
شهر
نیشابور

تو پروفایلم نوشتم نقره دور دوم و طلا دور چهارم، عقده ای نیستم ک جار بزنم
پروفایلتونو ندیده بودم!دعوانداره خب!
راستش مایه سری مشابهت داشتیم باگروه شما:
اول اینکه از خوش شانسی من دوتاهم گروهی فوق العاده داشتم که از هرنظر به هم شبیه بودیم و باعث شد خیلی هماهنگ باشیم
دوم اینکه من کلا آبروی هرچی دختر بودو برده بودم!دریغ از یک ذره استرس! یعنی فکرکنم بیخیالترین بین دخترا بودم!مجلس گرم کن!ازراه وارد میشدم مجلسو میگرفتم دستمو باعث ایجاد حرف میشدم!-دیگه روزای آخرخودمو تواتاقم حبس میکردم که حواس خودموبقیه رو پرت نکنم-
موقع پرسشها هم اصلا استرس نداشتم و فکرکنم حداقل تو دخترای گروه نانومواد خیلی خوب سوالاتمو جواب دادم.موقع سوال پرسیدن گروهی هم خیلی خوب و تحلیلی عمل کردیم-چقدر تعریف کردم ازخودمون!-
حالاایرادات:اولا ما ازهمون روز اول گزارش کارو شروع کردیم امابیشتر ثبت وقایع بود و چون دست نویس بود تاچکیده و مقدمه و...رو بهش اضافه کردیم خیلی طول کشید این شد که از پروژه ی شبیه سازیمون موندیم و نتونستیم کاملش کنیم.امتحانمم که واقعاوحشتناک دادم!واقعا خدا اموات اقای شهسواری رو بیامرزه بااون سوالاتش از سرعت زاویه ایو .... من که داغون شدم بااون سوالات سخت!ازطرفی شب قبلشم فقط 3ساعت خوابیده بودم که گزارش کارمو کامل کنم که باعث شد نیم ساعت اول امتحانو کلا خواب باشم!
ویه نکته ای هم بود که همه قبول داشتن که به دلیل فشردگی دوره امسال استقامت بدنی هم ازموارد مهم بود که دخترا ازین نظر ازاقایون کم اوردن.درواقع تقریبا همه ی دخترا نمیتونستن فشار شب بیداریهارو تحمل کنن- من خودم به شخصه نیم ساعت اول کلاسای شبیه سازیو بجز جلسه آخر خواب بودم!اصن یه وضع بدی بودا!-
اماخوب همه ی اینها تجربه ای بود که سال دیگه اگرقبول شدم برنامه ریزی بهتری توی دوره داشته باشم...-شماهم اگرقبول شدید ازین اشتباهات من عبرت بگیرید!-
اما خوب یه چیزی رو خیلی قبول دارم و اونم اینه که نداشتن استرس خیلی مهم بود.ویکی از مهمترین دلایلی که باعث شد منوخانم امیری فقط ازدخترای مواد مدال بیاریم این بود ک هردومون خیلی بیخیال و شاد بودیم!-البته حرفهای یکی ازهم گروهیام-میناشریفی - یک هفته قبل دوره باعث شد که من تودوره استرس نداشته باشم چون بهم گفت که به اینکه چه مدالی میگیرم فکرنکنم ،تمام تلاشمو بکنم و مسلما نتیجه ای که توی اختتامیه میبینم درحد همون زحماتیه که کشیدم و دقیقا هم همینطور شد!-

Mir

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد اژه اي 1
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
93

به نقل از Wanderring :
برای امتحان یه مشت کتاب سفارش دادم و هیچ کدومشونم قبل امتحان نخوندم + سوالای دوره اول بررسی کردم و دیدم اصن ربطی ب منابع باشگاه نداره، مورتیمر(از سال قبلش المپیاد شیمی میخوندم) بیشتر بدرد میخواره تا کتابای مزخرف باشگاه ^#^
موافقم باهات!واقعا کتابا باشگاه به درد نخورن!
تازه خیلی ربطی هم به سوالا ندارن.من نخونده بودم مقالات باشگاهو اون دو تا کتاب دیگه.درصدم شد 50.دوتا رفقای سومی داشتم که دو تاشون برنز شدن کتاب مقالاتو چن بار خونده بودن.درصدشون شد 61و63!دیگه خودتون قضاوت کنین!
در مورد اعتماد به نفسم در آزمایشگاه یه جمله معروف داشتیا!هه!

nanosampad

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان نیشابور
شهر
نیشابور

امابه نظرمن کتابای باشگاه به دردنخورنیستن!اطلاعاتتونو توی نانوخیلی بالا میبرن مخصوصا اگردوست داشته باشی ازکاربردها و مفاهیم پایه و کلا نانوبیشتر بدونی
اما برای جواب دادن به سوالات مفهومی نمیتونن کمکی کنن
اگرکتابای باشگاهوبخونید حدود10-15سوال حفظی المپیادو میتونید درعرض چندثانیه بزنید!امااگرنخونید حدود5-8تاازین سوالامفهومی و باتوضیحات قبلش حل میشه و بقیه شو رسما هیچکاری نمیتونید بکنید!
سوالای حفظی ر یا جواب ندادم یا غلط زدم
اینم میشه نتیجه ش!

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

میگم کتابا مزخرفه ولی دلیل نمیشه نخونیدشون، در هر صورت باید مفاهیم پایه ر یاد گرفت حالا از هر طریقی و با هر منبع علمی

آزمون فاینال خیلیا بلد نبودن تشریحی بنویسن، کلا امتیازش خیلی تعیین کننده است چون هم درصد بالایی داره و هم اختلافا ر مشخص میکنه.
خیلی کارا ر میشه موازی انجام داد؛ مثلا وقتی کامپیوتر داره شبیه سازی ر اجرا میکنه، میتونیم ب بقیه کارا برسیم یا حتی بخوابیم!
درضمن بگم پسرا م خیلی آروم و مقاوم ب کم خوابی نبودن. این قضیه ربط چندانی ب دختر یا پسر بودن نداره

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

مرسی از همه بابت همه چی :D

خب الان اشاره کردید که مورتیمر خیلی به دردمون میخوره !
بیشترین بخشی از این کتاب تو المپیاد نانو به دردمون میخوره چیه؟!

دیگه چه کتاب ها و چه مباحثی رو باید مطالعه کرد؟! ^-^

nanosampad

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان نیشابور
شهر
نیشابور

آزمون فاینال خیلیا بلد نبودن تشریحی بنویسن، کلا امتیازش خیلی تعیین کننده است چون هم درصد بالایی داره و هم اختلافا ر مشخص میکنه.
اتفاقا من فکرمیکنم بحث تشریحی نوشتن نبود!بحث این بود که اصلا نمیدونستی سوالو باید چیکارش کنی!مخصوصا سوالات محاسباتی مثل اون سوال سطح گرافن یا اسانسور فضایی.یااون دوتاسوال اول تشریحی که باید جرم سیلیس تولیدی رو حساب میکردی!خدایی اصلا نمیدونستی باید اطلاعات مسئله رو چیکارکنی!

Mir

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد اژه اي 1
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
93

به نقل از nanosampad :
امابه نظرمن کتابای باشگاه به دردنخورنیستن!اطلاعاتتونو توی نانوخیلی بالا میبرن مخصوصا اگردوست داشته باشی ازکاربردها و مفاهیم پایه و کلا نانوبیشتر بدونی
اما برای جواب دادن به سوالات مفهومی نمیتونن کمکی کنن
اگرکتابای باشگاهوبخونید حدود10-15سوال حفظی المپیادو میتونید درعرض چندثانیه بزنید!امااگرنخونید حدود5-8تاازین سوالامفهومی و باتوضیحات قبلش حل میشه و بقیه شو رسما هیچکاری نمیتونید بکنید!اینم میشه نتیجه ش!
به نقل از Wanderring :
میگم کتابا مزخرفه ولی دلیل نمیشه نخونیدشون، در هر صورت باید مفاهیم پایه ر یاد گرفت حالا از هر طریقی و با هر منبع علمی
من با نظرت موافقم.اما تا میشه باید از کتابهای مرجع دانشگاهی استفاده کرد.مثلن یه قسمتی داشت که در باره ی ساختار انرژی ماده و نظریه نوار(باند) و نیم رساناها و ابررسانا ها گفته بود.خیلی بد توضیح داده بود و خیلی از مقدمات مث نظریه های اتمی و مولکولی و اوربیتالی(VB یا MO) رو فاکتور گرفته بود و نمیدونم چطور بحثو رسوند به نوار های انرژی ظرفیت و رسانش!بهتره این قسمت هارو از فصل های مربوطه یه شیمی عمومی(ترجیحا سیلبربرگ -مورتیمر هم خوبه) خونده بشه تا آدم شیر فهم شه.همچنین مطالب مربوط به انواع سلول واحد و آرایش های بلوری هم سیلبربرگ بهتر توضیح داده.

farhad_4x

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
حلی4
شهر
تهران
مدال المپیاد
المپیاد نانو-طلا

به نقل از Wanderring :
<Source url:http://www.sampadia.com/forum/index.php?action=post;topic=102965.0;last_msg=1149770#postmodify>

از 6نفر برتر 4تا بیخیال و رلکس بودن (یکیشون خودم)، وقتی بقیه جزوه مزخرفی ک قبل از دوره بهمون دادن ر میخوندن، ما یا خواب بودیم یا بازی و تفریح؛ مثلا برنامه باشگاه و استخر م بود ک بعضیا گفتن نمیان میخوان درس بخونن، بلا استثنا برنز یا دیپلم شدن. از طرفی ما زودتر نوشتن گزارش پروژه و آماده کردن پاورپوینت پرزنتیشنُ شروع کردیم.
خلاصه اینکه کار گروهی و اعتماد ب نفس و اینجور مسائل خیلی اهمیت دارن. ببخشین این پستم خیلی طولانی شد حوصله ـتونُ سر بردم

با قسمت ریلکس بودن کاملا موافقم! کلا توی دوره اینکه استرس نداشته باشی و ریلکس یکی یکی کارارو انجام میدادی و در کنارش هم استراحت کافی داشتی و هم تفریح خیلی مهم بود چون استرس زیاد از یه طرفی باعث شد خیلی از بچه ها رو یه قسمت وقت بزارن و به بقیه کارا نرسن یا اینکه تو دوره خیلی به خودشون سخت بگیرن و برای امتحان و ارائه یا تحویل مقالات آماده نباشن. ولی در کل حداقل تو پسرا که خیلی بچه ها استرس نداشتن...

کتاب و جزوه های باشگاه هم مشکل زیاد داره ولی درهرصورت حتما باید خوندشون و در کل بد هم نیست و چند تا ویرایش شه کتاب خیلی خوبی هم خواهد شد.

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

جمع بندی:
خب تا اینجا کتاب های سیلبربرگ و مورتیمر برای المپیاد خیلی لازمه ! + کتاب های باشگاه نانو
فیزیک پیش دانشگاهی هم لازمه.
باید آرامش خودمونو حفظ کنیم و در کنار کار ها به تفریح هم بپردازیم.

الان این سه کتاب (سیلبربرگ و مورتیمر و فیزیک پیش ) بیشتر مبحث های مهمش کدومان؟

× به نظرتون بیشترین ضعفی که تو دوره های المپیاد شرکت کننده ها داشتن چی بود؟!

nanosampad

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان نیشابور
شهر
نیشابور

× به نظرتون بیشترین ضعفی که تو دوره های المپیاد شرکت کننده ها داشتن چی بود؟
منظورت شرکت کننده های مرحله اوله یادوم؟
راستی اگر دوستان مایل باشن من میتونم براتون چندنمونه ازسوالات المپیاد امسالو که عینا از خط به خط کتاب های منابع طراحی شده بود باذکر صفحه وخط بگم!درجهت اثبات به دردبخور بودن کتابهای باشگاه!

بالا