کنکور یا المپیاد؟

شروع موضوع توسط asmana ‏2013/9/22 در انجمن مشاوره تحصیلی

?

به نظر شما کسی که رشته اش ریاضی است بهتر است کدام راه را انتخاب کند؟

نظرسنجی بسته شده در ‏2013/10/22.
  1. فقط برای کنکور بخواند

1 رای
    5.9%
  2. فقط برای المپیاد بخواند

1 رای
    5.9%
  3. کنکور را در الویت قرار دهد و کنارش المپیاد بخواند

5 رای
    29.4%
  4. المپیاد را در الویت قرار دهد و کنارش کنکور بخواند

6 رای
    35.3%
  5. اصلا ریاضی به درد نمی خورد

4 رای
    23.5%
مدیران: dark shadow
  1. mehrad moharreri

mehrad moharreri THE RAVEN GUARD

امتیازات:
    +877 / -126
    نام مرکز سمپاد:
    QDS
    شهر:
    QOM
    سال فارغ التحصیلی:
    1401
    رشته دانشگاه:
    MEDICAL
    شما تجربه داری؟میشه توضیح بدی؟؟

• لایک لایک x 1
  2. Manikfar

Manikfar کاربر جدید

امتیازات:
    +0 / -0
    نام مرکز سمپاد:
    هاشمی نژاد
    شهر:
    مشهد
    سال فارغ التحصیلی:
    1401
    سلام دوستان.
    من هم بین کنکور و المپیاد موندم.
    کلاس های آشنایی رو شرکت کردم و چند تا از المپیاد ها واقعا برام جذاب به نظر اومدن. از طرف دیگه زیاد شنیدم که المپیاد ریسک زیادی داره.همچنین امسال وارد پایه دهم میشم و میدونم با ورود به مقطع جدید احتمال افت تحصیلی هست و اگر وارد المپیاد بشم این احتمال بیشتر هم میشه.
    پیشنهادتون چیه؟

3. Dominant

Dominant کاربر فعال

امتیازات:
    +54 / -6
    نام مرکز سمپاد:
    یه مدرسه ای تو شهرم
    شهر:
    یه شهریه تو استانم
    سال فارغ التحصیلی:
    1400
    متأسفانه واقیت خیلی تلخ تر از اینه یه نگاه کوتاه به شهر هایی که قبولی میدن ممکن تلخی واقعیت و نشون بده. تهران، مشهد، تبریز و... کلا از مراکز استان شاید درکش براتون مشکل باشه اما یه شهرستانی درصد موفقیت خیلی کمتری نسبت به بقیه داره تجربه شخصی من اینو ثابت می کنه مثلا من حتی یه نمونه از کتاب های المپیاد نداشتم که ببینم چه جوری چند صفحه س فهرستش چیه من برای انتخاب بین لنین و استرایر کل مطالب این سایت و سایت های دیگه رو خوندم ولی چه فایده دریغ از یه صفحه که بخونم ببینم کدوم بهتره یا مثلا مثلا من مباحث ترمودینامیک و سرعت واکنش و کلا از سایت های اینترنتی یاد گرفتم خیلی سخت بود اما نزدیک بود گریم بگیره وقتی دیدم تو دوره استانی استاد تو ده دیقه خیلی بهتر توضیح داد چیزیو گه من تو یه هفته یاد گرفتم یه دانش آموز تهرانی تو ده دیقه یا مثلا تو دوره وقتی یکی از بچه گفت مدرسه میری گفتم نه دو هفتس نمیرم خندید گفت همین من الان یه سال که فقط بعضی درسارو میرم نمی خوام بهانه بگیرم اما واقا یه یه دو دو تا چهار تا لازمه که بدونین المپیاد ورای سعی و تلاش ادمه.
    فقط می تونم المپیاد زیبا ترین اشتباه زندگیم بود.

• لایک لایک x 2
    • دیسلایک دیسلایک x 1
  4. merfan x1

merfan x1 کاربر نیمه حرفه ای

امتیازات:
    +802 / -35
    نام مرکز سمپاد:
    شهید بهشتی 2
    شهر:
    زنجان
    سال فارغ التحصیلی:
    1401
    کتابای المپیاد رو میشه تو یکی دو ساعت پیدا کرد که چی ان انتخاب و سفارش داد
    ---------------------------------------------------------
    هیچ دلیلی برای پذیرش شکست قابل قبول نیست

یه دیلاوگ توی (black glover) از کاپیتان یامی هست که خیلی میگه : از حدتون فراتر برید
    المپیاد فراتر رفتن از حدته
    کاملا مطلعم مدالای المپ بیشتر واس تهرانه حتی جدول مدال اورا رو از نت در اوردم خوندم. میدونم محدودیت یه شهرستانی چقدره ولی بازم دلیل قابل قبولی نیست

المپیاد یه قماره که شانس موفقیت توش 1درصد هم نیست
    مهمتر از برد باخت اینه که میتونی قمار کنی یا نه؟

• لایک لایک x 3
  5. mehrad moharreri

امتیازات:
    +877 / -126
    نام مرکز سمپاد:
    QDS
    شهر:
    QOM
    سال فارغ التحصیلی:
    1401
    رشته دانشگاه:
    MEDICAL
    خیلی از شهرستانی ها تونستن المپیادی بشن...ببینید من دقیق نفهمیدم مشکلتون چی بوده...کتاب بوده یا کلاس های المپیاد که نداشتین؟؟

6. Dominant

Dominant کاربر فعال

امتیازات:
    +54 / -6
    نام مرکز سمپاد:
    یه مدرسه ای تو شهرم
    شهر:
    یه شهریه تو استانم
    سال فارغ التحصیلی:
    1400
    من می دونم چه طوری میشه اونا رو خرید من می گم من من صرفا اطلاعی از کیفتشون نداشتم اینکه کدومشون برام مناسبن یادم همین جا خیلی بهم گفتن قبل خرید برو تو کتاب خونه اول هرکدومو بخون ببین کدومشون خوبه دریغ از اینکه کتاب خونه ما اصلا کتاب المپیادی نداره.
    من خودم گفتم که نمی خوام بهانه بگیرم دلیل موفق نبودن منم صرفا دیر شروع کردن بوده ( در واقع برخلاف شهر های دیگه از قبل بچه ها تو جوش قرار می گیرن به ما حدود دو هفته قبل از مرحله یک اطلاع رسانی کردم)
    تو این دوره چند درصدشون مال شهرستان بود در ضمن مشکل من نه کلاس بود نه کتاب مشکل من دیر فهمیدن بود یادم آقای پرهام رادمندی (اگه درس بگم) گفت من نهم بودم که معلمم بهم پیشنهاد المپیاد داد.
    بازم میگم من نمیگم علت موفق نبودنم شهرستانی بودنمه من گفتم احتمال اینکه یه فرد از مرکز استان قبول بشه به مراتب بیشتر از یه بچه شهرستانیه.
    شمام هنوز المپیاد و لمسش نکردین وقتی تجربه کسب کردین (حالا از خودتون یا از اطرافیانتون) اون وقت می فهمین من چی میگم.
    البته از صمیم دل ارزو میکنم موفق بشین.
    فقط از مسیر المپیاد نهایت لذت ببرین.

آخرین ویرایش: ‏2019/8/19
    • لایک لایک x 1
  7. dinsiora

dinsiora کاربر حرفه ای

امتیازات:
    +8,642 / -513
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان
    شهر:
    تهران
    سال فارغ التحصیلی:
    1400
    تلگرام:
    حرفاتون عین حرفای يسأل پیش منه.
    من وقتی خودم و با ی دانش آموز تو فرزانگانای تهران مقایسه میکنم جدا گریم میگیره.
    نمیدونید ما چقدر زحمت کشیدیم تا فهموندیم ب بقیه این عبارت'المپیاد ینی همه درسا عالی يدرس فوق عالی' از بیخ غلطه. نمیدونید چقدر تایممون سر حواشی رفت. چقدر انگیزمون سر تحقیرهای دبیرا نابود شد.
    آنقدری این فشارها سنگین بود ک از 15 نفر المپیاد زیستی ک حداقل 7 نفرشون پتانسیل مدال داشتن الان فقط من موندم. ک منم احتمالا ادامه ندم.
    اینکه بیرون بشینی بگی لنگش کن خیلی آسونه. ولی اینکه تو گود باشی یچیز دیگست.
    خلاصه بگم این شعارهای اراده همه چیزه و اینا رو رها کنید و ببینید اگه واقعا شهرتون پتانسیل المپیاد نداره رها کنید. نهایت اگ خیلی علاقه دارید تایمای حالیتون مطلب مورد علاقتونو بخونید

• لایک لایک x 5
    • دیسلایک دیسلایک x 1
  8. آرش.

آرش. کاربر نیمه حرفه ای
    کنکوری ۹۹

امتیازات:
    +1,868 / -196
    نام مرکز سمپاد:
    سمپاد شهریار
    شهر:
    شهریار
    سال فارغ التحصیلی:
    1389
    Dominant

ایشون به نظرم درست میگه
    اگه راهنمایی باشه که بهت بگه که کدوم منبع رو بگیر و از کدوم قسمتاش استفاده کن کار خیلی سریعتر پیش میره

نمونه ش خود من که برای منابع المپیاد زیست ابجی کوچیکمون نزدیک به یک هفته صبح تا شب واو به واو نظرات بچه های سمپادیا و ایریسک و چند تا انجمن دیگه رو خوندم تا تفاوت و تشابه منابع رو فهمیدم.....
    الان خود خواهرم که المپیاد میخونه اندازه ی من از منابع سررشته نداره اما به چه قیمتی؟...به قیمت یک هفته وقت گذاشتنی که اگه مشاور یا راهنمای مدال داری بود شاید توضیح تمام کتابا نیم ساعت طول نمیکشید

• لایک لایک x 2
  9. merfan x1

merfan x1 کاربر نیمه حرفه ای

امتیازات:
    +802 / -35
    نام مرکز سمپاد:
    شهید بهشتی 2
    شهر:
    زنجان
    سال فارغ التحصیلی:
    1401
    این رو موافقم
    کتابخونه ها از نظر منابع فقیرند
    کتابخونه ما هالیدی (مبانی فیزیک) ویرایش ششم رو داره درخالی که ویرایش دهمش هست
    توماس(حساب انتگرال دیفرانسیل و...) هم من چاپ 95 خریدم اومدم خونه دیدم ویرایش هفتمه در حالی که ویرایش سیزدهمش هست
    و اینکه تو شهر من هیچ کتاب نجومی ای بجز نجوم به زبان ساده وچجود نداره

البته مدرسه ما تا جایی که هست کمکمون میکنه با اینکه شهرستانه و مشکلات هست
    ثبت نام کردنی مرحله مرحله بود (مث همه مدارس فک کنم) مرحله دومش معرفی و ثبتنام اولیه المپ بود

• لایک لایک x 1
  10. mehrad moharreri

امتیازات:
    +877 / -126
    نام مرکز سمپاد:
    QDS
    شهر:
    QOM
    سال فارغ التحصیلی:
    1401
    رشته دانشگاه:
    MEDICAL
    ببینید من از لحاظ زمان هیچ مشکلی ندارم.یعنی از کلاس هفتم با المپیاد آشنا بودم.از لحاظ کتاب هم ما شهرمون مشکلی نداره هر کتابی که مربوط به المپیاد میشه و من شنیدم توی کتاب فروشی ها پیدا کردم.فقط فکر میکنم کلاس درست و حسابی نیس تو شهرمون.الان به نظر شما من میتونم با این شرایط و بدون کلاس وارد المپیاد بشم یا نه؟

11. Dominant

Dominant کاربر فعال

امتیازات:
    +54 / -6
    نام مرکز سمپاد:
    یه مدرسه ای تو شهرم
    شهر:
    یه شهریه تو استانم
    سال فارغ التحصیلی:
    1400
    ببین به طور کلی بحث کلاس نیست بحث سر شروع خوب و به موقع و همین طور خوندن اصولی کتاب که اینا با یه مشاور خوب یا یه مدرس با تجربه حتی دوستان دیگه ای که المپیادی بودن حل میشه، مثلا اگه یکی بود که بهم می گفت مبحث ترمو دینامیکو از منابع کمک درسی بخون شاید یه روزه تمومش میکردم ولی دور بر من همچین ادمایی نبودن یا من اول که کمپبل و می خوندم دور و بر قیدا خط می کشیدم بعدا با زدن سوالای المپیاد متوجه شدم، اگه فقط یه معلم درست و حسابی تو مدرسه داشتم یا حداقل تو مدرسه علاوه بر من آدمایه دیگه هم بودن شاید این اشتباه ها رو نمی کردم.
    اینو هم در نظر بگیرین که المپیاد علاوه بر تلاش و استعداد به عوامل دیگه ای هم بستگی داره:
    ۱- سبک سوالا اینکه حفظی بدن تحلیلی یا مضخرف
    ۲- منابع که ازش سوال میدن، خیلی اتفاق افتاده نمودار یه کتاب و بدون تغییر تو سوال بدن یا سوالای اخر فصل یه کتابو
    ۳- اینکه از کدوم مبحث سوال بدنم تأثیر گذار مثلا یکی تو این سایت گفت: تودوره ما با اینکه من خیلی ژنتیک خونده بودم حتی یه سوالم ازش ندادن
    و...
    همه ی این عوامل می تونه تأثیر گذار باشه نمونه عینیش افرادین که تو سال اول از مرحله ۲ قبول شدن ولی سال بعد نه، خب این افراد استعدادشون تحلیل رفته؟ یا مطالب از یادشون رفته؟ شاید درصدی به خاطر سهل انگاری بوده اما بعضیاشونم مطمئنا تلاششونو دو چندان کردن اما نتونستن قبول بشن، همه ی اینارو گفتم که بدونی ممکن زیاد تلاش کنی و استعدادم داشته باشی ولی به خاطر عوامل دیگه نتونی مدال بیاری.
    خوب فکر کن مخصوصا با یه مشاور هم مشورت کن.

• لایک لایک x 3
مدیران: dark shadow