• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چگونگی مقابله با حس انتقام

• شروع کننده موضوع b.95
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

b.95

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
همین!
چگونگی مقابله یا حس انتقام... شایدم بشه اینجوری تعبیرش کرد: چجوری آدمارو ببخشیم
انتقام میتونه باعث یه دلخوریه ساده بشه یا اتفاقات بزرگ تری مثل قتل... بعضی وقتا این انتقام های گرفته نشده تاثیر بسیار بدی روی شخصیت آدم میذاره. یکی از کوچکترین نمود هاش شاید این باشه ک به انسانی عصبی و کم طاقت تبدیل بشیم یا خیلی اثرات دیگه.
توی هر کسی هم این حس هست.از کم تا زیاد.
اگه کسی بلده بگه لطفن.

farewel

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
farzanagan nahie1
شهر
kerman
مدال المپیاد
ای بابا بیخیالم نمیشه!!!!
پاسخ : چگونگی مقابله با حس انتقام

بنظرم اگه ما طرفو آدم حساب نکنیم
یابگیم اون نفهمه...اصلا خره
میتونیم بیخیالش شیم!!! B-)

• شروع کننده موضوع

b.95

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

نه دیگه.نشد :D بعضی چیزا خیلی جدیه.ب این سادگی نمیشه ازش گذشت.
ب نظرم شاید بشه از در خوب با اون طرف وارد شد.ب امید اینکه انتقام بگیری بعدها. ولی خب تا موعد مقرر برسه،ممکنه این رفتارای خوب شما و متقابلا طرف مقابل،
نظرتونو برگردونه و تصمیم بگیرین ببخشین تا تلافی کنین.
نمیدونم.شاید :-?

mh.darya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی معدن

به نقل از hastikhanoom :
به نظرم بهتره همه از فکر انتقام بیان بیرون... هیچی ارزش قلب پاک و مهربون آدما رو نداره....سیاهش نکنیم
:)
به نظرتون بهتره همه از فکر انتقام بیان بیرون ؟! چه جوری ؟!
+
کلن یه سری برخوردا ، اتفاقات و... هست که هیچ وقت نمیشه فراموش کرد ! نه اینکه نخوایم !
پس دو حالت وجود داره
یا بریزیم تو خودمون و خود خوری کنیم !
یا انتقام بگیریم !
خب حالا انتقام گرفتن بد ، خودخوری خیلی خوبه ؟! از هر بدی بدتره و بیشتر داغون میکنه !

Aramesh_Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا (ع)
شهر
لاهیجان
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
دامپزشکی

به نقل از ! luminous ! :
+
کلن یه سری برخوردا ، اتفاقات و... هست که هیچ وقت نمیشه فراموش کرد ! نه اینکه نخوایم !
پس دو حالت وجود داره
یا انتقام بگیریم !
خب حالا انتقام گرفتن بد ، خودخوری خیلی خوبه ؟! از هر بدی بدتره و بیشتر داغون میکنه !
کاملا موافقم
بعضی اوقات اتفاقاتی برامون از جانب دیگران میوفته که قابل بخشش نیستن ، اینجور اتفاقا رو حتا اگه عقلتم بگه ببخش ، از ته قلبت نمیتونی ببخشی و فقط حرص میخوری و کم کم روی خودت اثر میذاره . درسته بخشش از کارهایی هست ک بزرگواریمون رو نشون میده اما بعضی اتفاقا هستن که ما انسانها قادر به بخشیدنشون نیستیم
اگه تو این بین حق با شما باشه ، و بدونین که طرفتون کارش غلط بوده ، خودبه خود فکر انتقام حداقل برای همون موقع که عصبی هستیم از سرمون میوفته ، چون مدونیم بالاخره زمان برای آینده فرد مورد نظر سختی هایی رو رقم میزنه ، اگه اینارو میگم ، خودم تجربه کردم ، هیچوقت حس نفرت و انتقام رو نمیشه از قلب بیرون کرد

fitmal

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan 2
شهر
کرمان (1 ر) - تهران (بقیه)
مدال المپیاد
یه سری مرحله 1 :-" 1 مرحله 2 :-"

به نقل از ! luminous ! :
+
پس دو حالت وجود داره
یا انتقام بگیریم !
یه چیزی ک هست شما فک میکنی بعد گرفتن انتقام اروم میشی اما خیلی وقتا اینحوری نیست فقط عذاب اوره + گذشت لذت خودشو داره
+ در مورد چ جوری گاهی شما همون اول نمیتونی طرفو ببخشی اما گذشت زمان این اتیش انتقامو سرد میکنه

حالت ابنکه ببخشی و اون ادمم کلا فراموش کنی وجود داره این ک ب اون ادم بی محلی کنی خودش یه جور انتقامه + اعصابه خودتم راحت تره

Aramesh_Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا (ع)
شهر
لاهیجان
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
دامپزشکی

به نقل از fitmal :
یه چیزی ک هست شما فک میکنی بعد گرفتن انتقام اروم میشی اما خیلی وقتا اینحوری نیست فقط عذاب اوره + گذشت لذت خودشو داره
+ در مورد چ جوری گاهی شما همون اول نمیتونی طرفو ببخشی اما گذشت زمان این اتیش انتقامو سرد میکنه

حالت ابنکه ببخشی و اون ادمم کلا فراموش کنی وجود داره این ک ب اون ادم بی محلی کنی خودش یه جور انتقامه + اعصابه خودتم راحت تره
ببین فاطمه حرفت درست ، ولی بعضی اتفاقا هست که نفرت تو قلبت میاره و این نفرت حس انتقام
بعضی اوقات ، وقتی انتقام میگیری یا حداقل از انتقامی حرف میزنی ک بعد ها عملیش میکنی ، انگار یه بار سنگینی رو از دوشت برداشتن . اگه طرف مقابلت کسی باشه که با همه اینکارو میکنه یا مثلا از کارش پشیمون نیست ، چرا باید سایلنت باشیم ؟ چرا باید بذاریم هرکاری دلش خواست بکنه ؟ به نظر من بعضی اوقات انتقام بد نیست هیچ ، خیلیم خوبه اتفاقا

mh.darya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی معدن

به نقل از fitmal :

من با " انتقام گرفتن " موافق نیستم !
ولی واقعن یه وقتایی هست که هیچ راهی برای آدم جز این دو موردی که گفتم نمیمونه !
سرکوب هر احساسی هم یه سری عواقب داره ، نفرت و به دنبالش حس انتقامی که بوجود میاد هم یکی از اوناس !
و اینکه میگین گذشت لذت خودشو داره ، جز شعار جور دیگه ای نمیتونم به این جمله نگاه کنم ، چون همه جا درست نیست !
خیلی اتفاقات و خیلی چیز ها هست که قابل بخشیدن نیست !
مثلا یه مدل انتقام ، قصاصه برای قتل ! خب حالا یه وقت هست قتل با یه اتفاق بوده ، نه از روی عمد ! خب این انتقامی هم نداره !
ولی کسی که عمدا یه نفرو کشته بخشیدن نداره به نظر من ! شما همچین آدمیو میبخشی بعد لذت هم میبری از کارت ؟!

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

کلّا برای یه سری مسائل راه های قانونی وجود داره.
آدما بسته به شرایطشون و روحیاتشون می تونن تصمیم بگیرن که از قصاص بگذرن یا نه.
مثلا یه عده از آدمها توی اون شرایط که قرار بگیرن واقعا بعد از قصاص احساس آرامش می کنن. الان من یا شما نمی تونیم بگیم که نه ؛ هیچ فرقی به حالشون نمی کنه.
ولی در مورد مسائل جزئی که قانونی براشون وجود نداره ؛ به نظر من انتقام گرفتن راه درست جواب دادن به ظلم نیست. در اکثر مواقع آدمها در تشخیص اینکه آیا بهشون ظلم شده دچار اشتباه هستن. و باز هم در اکثر مواقع ضرری که این انتقام گرفتن به خودشون می رسونه به مراتب بیشتر از فرد مقابله.

fitmal

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan 2
شهر
کرمان (1 ر) - تهران (بقیه)
مدال المپیاد
یه سری مرحله 1 :-" 1 مرحله 2 :-"

به نقل از آرامش :
ببین فاطمه حرفت درست ، ولی بعضی اتفاقا هست که نفرت تو قلبت میاره و این نفرت حس انتقام
بعضی اوقات ، وقتی انتقام میگیری یا حداقل از انتقامی حرف میزنی ک بعد ها عملیش میکنی ، انگار یه بار سنگینی رو از دوشت برداشتن . اگه طرف مقابلت کسی باشه که با همه اینکارو میکنه یا مثلا از کارش پشیمون نیست ، چرا باید سایلنت باشیم ؟ چرا باید بذاریم هرکاری دلش خواست بکنه ؟ به نظر من بعضی اوقات انتقام بد نیست هیچ ، خیلیم خوبه اتفاقا
من قبول دارم ب قول تو ارامش و نفر بعدی :D بعضی اوقات هست ک ادم نمیتونه ببخشه حرف من این بود ک تا حدی ک میشه ببخشیم و این ک گاهی گذشت زمان این حس بخشیدنو ب وجود میاره یعنی شما اولش اعصابت خورده ولی بعد مدتی اون اعصاب خوردی کمرنگ میشه!
+ سایلنت نه اتفاقا خیلی خوبه ک ب طرف نشون بدی کارش اشتباهه و این ک هروقت دلش خواست نمیتونه حرکتشو تکرار کنه

PrimeOfLife

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
یه جای خوب
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

کلا برای انتقام اول می بخشم و بعد خودم رو ازش می گیرم. به نظرم اینکه کسی نزدیک من نباشه بزرگترین تنبیه برای یه نفره.
یک بار بیشتر توی زندگیم انتقام نگرفتم...بعد از 1.5 سال هنوز داره التماس می کنه. دلم براش میسوزه. اما خودش خواست. من کاری نکردم. فقط خودم رو گرفتم ازش. میگه یک کاری کردی باهام که روزی 1000 بار میگم ای کاش اون اشتباه رو نکرده بودم.
انتقام همیشه چیز بدی نیست. خیلی وقتا نیازه. برای تنبیه یک نفر البته به شکل صحیح. خیلی وقتا انتقام نتیجه عکس میده و طرف نسبت بهتون کینه پیدا میکنه.

آیدا :)

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا(ع)
شهر
لاهیجان

من وقتی می خوام از کسی انتقام بگیرم سعی می کنم زیاد دور و برم نباشه تا مجبور به گرفتن انتقام نشم. بعد از مدتی خود به خود فراموش می کنم.

نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
98
دانشگاه
علوم پزشکی زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی

من که می گم باید اون کسی که می خوایم ازش انتقام بگیریم رو محلش نذاریم اونوقت اعصابمون راحت می شه

Aramesh_Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا (ع)
شهر
لاهیجان
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
دامپزشکی

به نقل از موذی برعکس fitmal! :
من قبول دارم ب قول تو ارامش و نفر بعدی :D بعضی اوقات هست ک ادم نمیتونه ببخشه حرف من این بود ک تا حدی ک میشه ببخشیم و این ک گاهی گذشت زمان این حس بخشیدنو ب وجود میاره یعنی شما اولش اعصابت خورده ولی بعد مدتی اون اعصاب خوردی کمرنگ میشه!
+ سایلنت نه اتفاقا خیلی خوبه ک ب طرف نشون بدی کارش اشتباهه و این ک هروقت دلش خواست نمیتونه حرکتشو تکرار کنه
بعضی اوقاتم اینطوری نیس :) بستگی داره چه اتفاقی افتاده باشه . مثلا اگه یکی از عمد یکی از آشناهاتو بکشه مثلا ( دور از جون :-" ) تو میتونی ببخشیش ؟ :|
× ساکت که بشیم ، تو بیشتر مواقع طرف فکر میکنه ما یا کم اوردیم یا برامون مهم نیس

آیدا :)

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا(ع)
شهر
لاهیجان

به نقل از موذی شــمــارآ :)) :
بعضی اوقاتم اینطوری نیس :) بستگی داره چه اتفاقی افتاده باشه . مثلا اگه یکی از عمد یکی از آشناهاتو بکشه مثلا ( دور از جون :-" ) تو میتونی ببخشیش ؟ :|
× ساکت که بشیم ، تو بیشتر مواقع طرف فکر میکنه ما یا کم اوردیم یا برامون مهم نیس
ولس ساکت بودن می تونه بی توجهی ما رو به طرف نشون بده.

Aramesh_Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا (ع)
شهر
لاهیجان
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
دامپزشکی

به نقل از آیدا ;) :
ولس ساکت بودن می تونه بی توجهی ما رو به طرف نشون بده.
حرف نزدن با طرفمون آره ، این بی توجهیه
اما کاری نکردن در برابر کار شخص مقابلمون ، من احساس میکنم این نشانه ی ضعف ماست :|

mh.darya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی معدن

خب ببینید ، اینی که میگین سکوت و کم محلی و گرفتن خودت از اون فرد و...
همه اینا درسته ، به شدت هم جواب میده و امتحانشون هم کردم ! مخصوصا سکوت و کم محلی !
ولی به این دقت داشته باشین که انجام این کارا واسه اتفاقات کوچیک و دلخوری و... جواب میده ، ولی در مقابل هر کاری و هر چیزی نمیشه از این روش ها استفاده کرد !
بعضی چیزا هست که نیازه آدم از نظر روانی تخلیه بشه !
این کار ها در اینجور مواقع باعث خود خوری میشه فقط !

• شروع کننده موضوع

b.95

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

انسان زمانی فکر انتقام به سرش میزنه ک چیزی رو توسط فردی از دست داده باشه.مادی یا معنوی،کوچیک یا بزرگ
برفرض ما انتقام گرفتیم،در زمان و مکان و موقعیت درستش هم اینکار رو کردیم.شاید به نظر تا یه مدت آروم بشیم اما به زودی دوباره نبود اون چیزی ک از دست دادیم رو
احساس میکنیم و.... ب نظرم اینجاست ک برگشتیم سر خط!
با این تفاوت ک نمیشه انتقام رو برای بار دوم تکرار کرد.
ب جز زمانی ک یجوری به اون آدم وصل باشی.طوری روش اثر بزاری ک حتی بعد انتقام هم نتونه فراموشت کنه و عذاب وجدان داشته باشه.
به نظرم همین عذاب وجدان اون طرف،خودش تسکین خیلی خوبی برای درد آدمه.
=====> یکم راه بدیه اما به شخصه به این نتیجه رسیدم خنجر از پشت بهترین راهه.
نمیدونم اسمشو درست انتخاب کردم یا نه.منظورم اول مهربونی و نزدیک شدن،و بعد....انتقام بود :|

tizechamoosh

Hasty Khoshg Daman
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
1395
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
اینستاگرام
بنظرم فقط کینه عمیق باعث انتقام شدید میشه
اگه همون لحظه که چیزی اذیتمون میکنه خودمونو تخلیه کنیم و کم کم جمع نشه که تبدیل به کینه بشه و فکرمون ازش ازاد بشه جلوگیری میکنه از انتقام
میزان بخشش کاملا ذاتیه و نمیشه یادش گرفت بنظرم
اگه سعی کنی ببخشی یهو بعدا میبینی حقیقتا نبخشیدی و فقط خودتو گذاشتی سرکار
بخشیدن یعنی اینکه انگار اصلا اون اتفاق نیافتاده و هیچوقتم بهش فکر نکنی و ازارت نده

بالا