• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

... Rescue A & B ...

• شروع کننده موضوع N.Y.M
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

N.Y.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
TEH
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
به نقل از saate777 :
سلام
ظاهرا جای دیگه ای در مورد رسکیو بی بحثی نیست.
1- دوستان گفتن بهتره در مورد چیزایی که نمی دونیم با داورا بحث نکنیم. باشه ولی میشه خود سوالاتی که پرسیدن رو هم دقیقا بگن؟
2- اگر کسی گزارش فنی داره میشه نمونش رو بذاره! حالا تو هر رشته ای چه اکسپت شده باشده چه نشده باشه!
3- در خصوص خود رسکیو بی و سنسورهاش و ... هم میشه بحث ها رو آغاز کنیم؟

تاپیکش زده میشه سوالاتون رو اونجا مطرح کنین که با این تاپیک قاطی نشه

مثلا میپرسن شوتتون رو توضیح بدید ...
و این که ایده مهمه تو ارائه فنی اگر ایده ای پیاده کردید خوب توضیحش بدید و کامل <-- (جدیش بگیرید )

saate777

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
همدان
پاسخ : ... Rescue A & B ...

سلام
از گزارشتون ممنونم
منظور از خود ربات اینه که تجربه هایی که داشتین رو بگید تا ما چرخ رو دوباره اختراع نکنیم. بلکه بر اساس کار شما حالا دوچرخه رد بسازیم. بعد هم بعدیا اتومبیل رو بسازن.
مثلا از چه سنسورهایی استفاده کردید. برای چه کاری؟ کم دردسرترینش کدومه؟
برای شیب از این جیوه ای ها استفاده کردید یا چیز دیگه؟ اصلا چه لزومی هست که شیب تشخیص داده بشه؟
برای مانع چه کردید؟
برای حرارت چی؟
برای فاصله دیوارها چی؟
برای رنگ مشکی چی؟
موتورها چند آر پی ام بودند؟
چهار چرخ موتور داشت یا فقط دوتا؟
میکرو چی بود و چرا؟
و....
یکم سوالا زیاده ولی زکات دانش انتشار اونه! :D :-[ [-o<
مرسی

daneshvar.amrollahi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
راهنمایی حلی۲/دبیرستان حلی۱۰/دبیرستان علامه طباطبایی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
مدال المپیاد
کامپیوتر

به نقل از saate777 :
سلام
از گزارشتون ممنونم
منظور از خود ربات اینه که تجربه هایی که داشتین رو بگید تا ما چرخ رو دوباره اختراع نکنیم. بلکه بر اساس کار شما حالا دوچرخه رد بسازیم. بعد هم بعدیا اتومبیل رو بسازن.
برای شیب از این جیوه ای ها استفاده کردید یا چیز دیگه؟ اصلا چه لزومی هست که شیب تشخیص داده بشه؟
برای مانع چه کردید؟
برای حرارت چی؟
برای فاصله دیوارها چی؟
برای رنگ مشکی چی؟
میکرو چی بود و چرا؟
و....
مرسی

برای تعقیب خط که سنسور های مادون قرمز(فرستنده و گیرنده 3 میل خوب هستند). مدل پک CNY70 هم وجود دارد که از دو عدد گیرنده و فرستنده تشکیل شده فقط قیمت 2 هزار تومانه. یعنی اگه بخوای با 9 سنسور تعقیب خط کنی باید 18 تومن بدی(جدا از پول چاپ پی سی بی) در صورتی که اگر گیرنده فرستنده عادی رو بگیرید شاید کمتر از 5000 تومان شه در کل
برای تشخیص مصدوم از یه سنسور اولتراسونیک I2C و شارپ میشه استفاده کرد
ما که برای تشخیص مانع صاف میریم میخوریم بهش تا میکروسویچ سویچ شخ بفهمیم مانع وجود دارد(اگر بدون برخورد عبور کنید امتیاز اضافی دارد)
میکرو atmega16a کفایت می کنه. مدل atmega16L هم هستش که زیاد تفاوتی با atmega16a نداره. atmega32 فقط حافظه بیشتری از مدل 16 داره که برنامه ی ربات امدادگر داخل 16a جا میشه.
تشخیص شیب تو برنامه نویسی کمک می کنه. هنگامی که به شیب رسید، قدرت موتورهارو باید بیشتر کنید(با pwm) تا بتونه بالا بره چون 30 درجه هستش. همون کلید جیوه ای بد نیست.
مکانیک زیاد اطلاع ندارم. فقط اینکه 4 تا چرخ آلومینیومی 7 سانت می شه گذاشت با موتور 12 ولت دی سی. چون ربات خودمان هنوز کامل نشده است همین قدر اطلاعات دارم. بقیه رو از دوستان بپرسید. این گزارش فنی(tdp) رو برای ما هم میشه بفرستید؟ ممنون میشم

saate777

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
همدان

به نقل از daneshvar.amr :
برای تعقیب خط که ...
برای تشخیص مصدوم ...
ما که برای تشخیص مانع صاف میریم میخوریم بهش تا میکروسویچ سویچ شخ بفهمیم مانع وجود دارد
اگر بدون برخورد عبور کنید امتیاز اضافی دارد...
تشخیص شیب تو برنامه نویسی کمک می کنه...
این گزارش فنی(tdp) رو برای ما هم میشه بفرستید؟...

دوست عزیز من چند تا سوال برام پیش آمد!!! :-? :-? :-?
1- رسکیو بی که تعقیب خط نداره.نکنه منظور شما رسکیو الف هست؟میشه دقیق مشخص کنید؟
2- خوردن به مانع منطقیه! خوبه دوستان روی این موضوع بحث کنن چطور میشه بدون بر خورد ردش کرد؟ به نظر شما برای رد کردن یک چرخش نود به راست یا چپ و یه فوروارد و یه چرخش دیگه و یه فوروارد و ... کافیه دیگه؟
3- منظور من در خصوص شیب اینه: من اصلا پی دبلیو ام نمی دم و همیشه دارم با یه سرعت ثابت میرم. با این شرایط تشخیص شیب چه فرقی به حال من داره؟؟؟؟؟؟؟
4- گزارش رو اون دوست عزیز برای من خصوصی ارسال کردن! برای رعایت رسم امانت ایشون یا دوباره عمومی یه جایی آپلود کنن یا اعلام رضایت کنن تا خودم با کمال میل برای همه آپلود کنم! رضایت ایشون برای من شرطه! فکر کنم اگه یه پیغام بهشون بدید به شما ارسالش کنن یا یه پیغام رضایت به من بدن
5- راستی دیگه هیچ کس نبود که گزارش داشته باشه! پس این همه تیم مسابقات سال های گذشته کجا هستن؟؟؟؟

• شروع کننده موضوع

N.Y.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
TEH
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق

سوالات و نظرات خودتون را درارتباط با این دو رشته تو این تاپیک مطرح کنید
مرسی

• شروع کننده موضوع

N.Y.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
TEH
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از saate777 :
سلام
از گزارشتون ممنونم
برای مانع چه کردید؟
برای حرارت چی؟
برای فاصله دیوارها چی؟
برای رنگ مشکی چی؟
میکرو چی بود و چرا؟
و....
مرسی
به نقل از saate777 :
دوست عزیز من چند تا سوال برام پیش آمد!!! :-? :-? :-?
1- رسکیو بی که تعقیب خط نداره.نکنه منظور شما رسکیو الف هست؟میشه دقیق مشخص کنید؟
2- خوردن به مانع منطقیه! خوبه دوستان روی این موضوع بحث کنن چطور میشه بدون بر خورد ردش کرد؟ به نظر شما برای رد کردن یک چرخش نود به راست یا چپ و یه فوروارد و یه چرخش دیگه و یه فوروارد و ... کافیه دیگه؟
3- منظور من در خصوص شیب اینه: من اصلا پی دبلیو ام نمی دم و همیشه دارم با یه سرعت ثابت میرم. با این شرایط تشخیص شیب چه فرقی به حال من داره؟؟؟؟؟؟؟
4- گزارش رو اون دوست عزیز برای من خصوصی ارسال کردن! برای رعایت رسم امانت ایشون یا دوباره عمومی یه جایی آپلود کنن یا اعلام رضایت کنن تا خودم با کمال میل برای همه آپلود کنم! رضایت ایشون برای من شرطه! فکر کنم اگه یه پیغام بهشون بدید به شما ارسالش کنن یا یه پیغام رضایت به من بدن
5- راستی دیگه هیچ کس نبود که گزارش داشته باشه! پس این همه تیم مسابقات سال های گذشته کجا هستن؟؟؟؟

http://www.sampadia.com/forum/index.php/topic,102443.0.html

تاپیکش زده شد لطفا بحث رو تو تاپیک مربوطه ادامه بدید همه استفاده کنن .
مرسی

daneshvar.amrollahi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
مدال المپیاد
کامپیوتر

رسکیو ب هم فکر می کنم تعقیب داشته باشد؟؟؟ اما مطمئن نیستم. رسکیو پیشرفته الف تعقیب خط دارد. میتونید برای مشاهده قوانین به سایت (2013 دات ایران اوپن دات ای ار) برید و در بخش لیگ های دانش آموزی رسکیو ب رو ببینید.
برای عبور از مانع فکر می کنم همان الگوریتمی که گفتید درست باشد. اطلاع دقیق ندارم.
به هر حال وفتی به شیب رسیدید باید توانایی بالا رفتن از آن را داشته باشید. می توانید از همان اول به سرعت بالا حرکت بکنید تا در شیب برای تغییر دچار مشکل نشوید. اما این می تواند باعث گم کردن خط شود.
شما می توانید از ایشان بی زحمت اجازه بگیرید؟ ممنون می شوم بی زحمت.

Nadiye

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان3
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95

رسکیو ب هم فکر می کنم تعقیب داشته باشد؟؟؟ اما مطمئن نیستم. رسکیو پیشرفته الف تعقیب خط دارد. میتونید برای مشاهده قوانین به سایت (2013 دات ایران اوپن دات ای ار) برید و در بخش لیگ های دانش آموزی رسکیو ب رو ببینید.
برای عبور از مانع فکر می کنم همان الگوریتمی که گفتید درست باشد. اطلاع دقیق ندارم.
به هر حال وفتی به شیب رسیدید باید توانایی بالا رفتن از آن را داشته باشید. می توانید از همان اول به سرعت بالا حرکت بکنید تا در شیب برای تغییر دچار مشکل نشوید. اما این می تواند باعث گم کردن خط شود.
شما می توانید از ایشان بی زحمت اجازه بگیرید؟ ممنون می شوم بی زحمت.
نه رسکیو ب تعقیب خط نداره...ولی تو زمین(که شبیه مازه)یه سری خونه ی سیاه است که نباید روبات وارد بشه و از سنسور cny70 و نظیر اون برای تشخیص این خونه ها استفاده میشه

khashayarfn

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر - علوم تصمیم و دانش

دوستان اگهtdp به من هم بدید ممنون میشم! من دوتا tdp دارم ولی قبول نشدن!

ما واسه رسکیو الف واسه تعقیب خط از cny70 استفاده کردیم و واسه تشخیص دیوار ها از سنسور های آلتراسونیک! (چون دیوارا شیشه ای یا پلکسی بیرنگ هستن نمیشه از شارپ استفاده کرد!!)

واسه شیب هم از یه کلید جیوه ای که خودمون درست کردیم (با کمک یه شیشه گر!) استفاده میکنیم که البته چیزه خاصی نیست! فقط چون اون چیزی که میخواستیم گیرمون نیومد!

واسه تشخیص مانع و دور زدنشم که سادست! با همون آلتراسونیکا تشخیصش میدیم دو تا نود میزنیم بعد با آلترا سونیک بغل چک میکنیم که آیا از مانع رد شدیم یا نه! اگه شده بودیم با یه 90 میریم جلو تا خط رو ببینیم!

daneshvar.amrollahi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
مدال المپیاد
کامپیوتر

به نقل از ♫Sky Girl♫ :
نه رسکیو ب تعقیب خط نداره...ولی تو زمین(که شبیه مازه)یه سری خونه ی سیاه است که نباید روبات وارد بشه و از سنسور cny70 و نظیر اون برای تشخیص این خونه ها استفاده میشه
آره رفتم داخل قوانینش دیدم. به نطر سخت تر از امداد پیشرفته الف میاد. cny70 از یک عدد گیرنده و فرستنده مادون قرمز درست شده. اما اگر خودمون گیرنده و فرستنده رو بگیریم و لحیم کنیم خیلی ارزون تر در نمیاد؟ یه شماتیک خیلی ساده ای داره که اگه خواستین می تونم آپلود کنم. هر عدد سنسور cny70 فکر کنم 2000 تومان باشه در صورتی که یه جفت گیرنده فرستنده شاید کمتر از 300 تومان بشه.
البته این صرفا یه پیشنهاد بود و همون طور که شما گفتید نطیر اون هستش.

daneshvar.amrollahi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
مدال المپیاد
کامپیوتر

به نقل از khashayarfn :
دوستان اگهtdp به من هم بدید ممنون میشم! من دوتا tdp دارم ولی قبول نشدن!

ما واسه رسکیو الف واسه تعقیب خط از cny70 استفاده کردیم و واسه تشخیص دیوار ها از سنسور های آلتراسونیک! (چون دیوارا شیشه ای یا پلکسی بیرنگ هستن نمیشه از شارپ استفاده کرد!!)

واسه شیب هم از یه کلید جیوه ای که خودمون درست کردیم (با کمک یه شیشه گر!) استفاده میکنیم که البته چیزه خاصی نیست! فقط چون اون چیزی که میخواستیم گیرمون نیومد!

واسه تشخیص مانع و دور زدنشم که سادست! با همون آلتراسونیکا تشخیصش میدیم دو تا نود میزنیم بعد با آلترا سونیک بغل چک میکنیم که آیا از مانع رد شدیم یا نه! اگه شده بودیم با یه 90 میریم جلو تا خط رو ببینیم!
من خودم که تاحالا شرکت نکردم. ولی داخل لینک زیر دارن دربارش بحث می کنن. بعضی هاشون تی دی پی دارن. ما هم بدمون نمیاد از یکی که قبول شده بگیریم! :D

http://www.sampadia.com/forum/index.php/topic,102083.0.html

Nadiye

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان3
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95

آره رفتم داخل قوانینش دیدم. به نطر سخت تر از امداد پیشرفته الف میاد. cny70 از یک عدد گیرنده و فرستنده مادون قرمز درست شده. اما اگر خودمون گیرنده و فرستنده رو بگیریم و لحیم کنیم خیلی ارزون تر در نمیاد؟ یه شماتیک خیلی ساده ای داره که اگه خواستین می تونم آپلود کنم. هر عدد سنسور cny70 فکر کنم 2000 تومان باشه در صورتی که یه جفت گیرنده فرستنده شاید کمتر از 300 تومان بشه.
سختیش نسبت به الف بیشتر تو مسیر یابی ه ولی مکانیک الف سخت تره چون بازو هم داره...در مورد سنسور هم حق با شماست اگه از فرستنده و گیرنده استفاده کنید قیمتش کم تر در میاد ولی فکر میکنم خطای cny70 کمتر باشه...شما امداد الف قراره شرکت کنید؟؟؟

khashayarfn

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر - علوم تصمیم و دانش

فرستنده گیرنده مادون قرمز مقدار نویزش خیلی بالا میشه! زمین مسابقه هم نویزش شدید بالاست!! البته جواب میده ولی با دردسر!!

daneshvar.amrollahi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
مدال المپیاد
کامپیوتر

به نقل از ♫Sky Girl♫ :
سختیش نسبت به الف بیشتر تو مسیر یابی ه ولی مکانیک الف سخت تره چون بازو هم داره...در مورد سنسور هم حق با شماست اگه از فرستنده و گیرنده استفاده کنید قیمتش کم تر در میاد ولی فکر میکنم خطای cny70 کمتر باشه...شما امداد الف قراره شرکت کنید؟؟؟
آره مکانیکش یه گریپر می خواد تا بتونه مصدوم رو بلند کنه و برای همین دو تا موتور نیاز میشه. حتما یه دلیلی داره که بیشتر از cny70 استفاده میشه. احتمالا همون خطای کمترش باعث شده استفاده زیادی ازش بشه. داریم رو الف کار می کنیم اگه برسیم شرکت می کنیم. تا الان فقط پی سی بی هامونو چاپ و لحیم کردیم. مکانیک هم داخل سالید ورکس میکشیم که آخراشه. برنامه مونده. به این زودیا تموم نمیشه.
شما چی؟

daneshvar.amrollahi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
مدال المپیاد
کامپیوتر

به نقل از khashayarfn :
فرستنده گیرنده مادون قرمز مقدار نویزش خیلی بالا میشه! زمین مسابقه هم نویزش شدید بالاست!! البته جواب میده ولی با دردسر!!
این مورد رو نمی دونستم. آره احتمالاً اینجوریه.

Nadiye

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان3
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95

آره مکانیکش یه گریپر می خواد تا بتونه مصدوم رو بلند کنه و برای همین دو تا موتور نیاز میشه. حتما یه دلیلی داره که بیشتر از cny70 استفاده میشه. احتمالا همون خطای کمترش باعث شده استفاده زیادی ازش بشه. داریم رو الف کار می کنیم اگه برسیم شرکت می کنیم. تا الان فقط پی سی بی هامونو چاپ و لحیم کردیم. مکانیک هم داخل سالید ورکس میکشیم که آخراشه. برنامه مونده. به این زودیا تموم نمیشه.
شما چی؟
اینجور که از کاراتون گفتی حتما میرسین...ایشالا مقام هم میارین ما خودمون داریم روی rescue b کار میکنیم!!!

daneshvar.amrollahi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
مدال المپیاد
کامپیوتر

به نقل از ♫Sky Girl♫ :
اینجور که از کاراتون گفتی حتما میرسین...ایشالا مقام هم میارین ما خودمون داریم روی rescue b کار میکنیم!!!
نه اصلا این طوری نیست. :D بعدشم برای شرکت کردن باید گزارش فنی درست ارائه بدیم تا qualify بشیم. سر این قضیه میترسم. هنوز کلی از کارا مونده! برنامه، بدنه و ... . به هر حال ممنون. کار شما تا کجا پیش رفته؟

Nadiye

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان3
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95

TDP که انقدر ترس نداره،اگه سال بالایی دارین ازش کمک بگیرین ولی از همین الآن به فکر باشین و از مراحل کارتون عکس و فیلم و از این جور چیزا بگیرین...از اون جایی که بیشتره کار ما برنامه نویسیه ما بیشتر رو الگوریتم کار کردیم یه کارهایی هم با پروتل و سالید کردیم!

daneshvar.amrollahi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
مدال المپیاد
کامپیوتر

به نقل از ♫Sky Girl♫ :
TDP که انقدر ترس نداره،اگه سال بالایی دارین ازش کمک بگیرین ولی از همین الآن به فکر باشین و از مراحل کارتون عکس و فیلم و از این جور چیزا بگیرین...از اون جایی که بیشتره کار ما برنامه نویسیه ما بیشتر رو الگوریتم کار کردیم یه کارهایی هم با پروتل و سالید کردیم!
خداروشکر معلم هامون یه سری نمونه دارند چون خودشون شرکت کرده اند. ممنون از توصیه هاتون. ما هم برای مدار هامون از آلتیوم استفاده کردیم که همون نسخه جدید پروتل هستش. الگوریتم خیلی مهمه. ایشالا شما هم می رسید. موفق باشید

Nadiye

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان3
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95

خداروشکر معلم هامون یه سری نمونه دارند چون خودشون شرکت کرده اند. ممنون از توصیه هاتون. ما هم برای مدار هامون از آلتیوم استفاده کردیم که همون نسخه جدید پروتل هستش. الگوریتم خیلی مهمه. ایشالا شما هم می رسید. موفق باشید
البنه ما هم از همون آلتیوم استفاده میکنیم...ممنون...همچنین!!!

بالا