• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

دختران قدیم دختران امروز

• شروع کننده موضوع h.f
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

h.f

جــــــــــــلاد لـــــاغر :>
نام مرکز سمپاد
F1 TEH
شهر
چه فرقی میکنه کجای دنیام
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید بهشتی
قدیما وقتی یه دختری به سن 13 14 سالگی میرسید باید مثل یه خانم بزرگ فکر می کرد و تصمیم می گرفت ...توی همون سن ها بود که ازدواج می کرد و یاد میگرفت که مثل یه خانم بزرگ یه خانوم خونه فکر کنه و تصمیم بگیره ...
ولی این روزا یه دختر 30 ساله هنوز فکر میکنه بچه ـس :D واقعن توی نسل امروز یه دختر 18 ساله طوری برخورد میکنه که انگار هنوز خیلی بچه است و حتی بعضی موقها نمیتونه تو موارد خیلی ساده تصمیم بگیره .به نظر من این توی زندگی های مشترکی که تشکیل میشه خیلی تاثیر گذار هست و البته این توی پسرها هم هست (و ن فقط در دختر ها). و مطمئنا این در آینده بدتر هم خواهد شد.
نظر شما چیه ؟ به نظرتون چیکار میشه کرد ؟به نظرتون این بیشتر ب تربیت خانواده بستگی داره یا به جو جامعه ؟

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فــرزانگان ۳
شهر
طــهـران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علوم پزشکی البرز
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : دختران قدیم دختران امروز

اول باید بررسی بشه که کدوم بهتره .

ببینید اینی که میگید وقتی دخترا 13 سالشون بود مثل یه خانوم رفتار میکردند ، هم خوبه هم بد . از این نظر که مستقل تر میشدند و قدرت تصمیم گیری بیشتری پیدا میکردند ، خوب بود . ولی خب ، این دختر ها نوجونی و جوونیشون رو تجربه نمیکردن . یعنی همش تو این فکر بودند که چطور میشه مثل یه زن 40 ساله فکر کنند . در واقع ، اون ها به جای اینکه فکر کنند چطور میشه مستقل بود ، بیشتر فکر میکردند که چطور میشه زنانه رفتار کرد . ( چرا که اونموقع مستقل شدن یک دختر ، با زن شدن تعریف میشد ) که این غلطه از نظر من.

اما امروز ، معمولا دختری اینطور فکر نمیکنه که چیکار کنه که همه فکر کنند یه خانوم بالغ هست . یعنی الان همون قدرت تصمیم گیری و تفکر رو دارند ، اما بدون فکر کردن به اینکه در ظاهر زنانه نشون داده بشند .
بنابراین الان بهتره در بیشتر جهات .

اونی که میگی نمیتونه تصمیم بگیره ، بخاطر اینه که خانواده ها و جامعه دختر رو طوری تربیت کردند که وابسته به خانواده باشه .
و این جو جامعه است که نوع تربیت خانواده رو مشخص میکنه .
برای مثال ، تقریبا همه خانواده ها نمیذارن دختر هاشون ( تا یک سنی ) مستقل تصمیم بگیرند . چرا که جامعه طوری بوده که نشون داده اگر دختری به تنهایی تصمیم بگیره و کاری بکنه ، حتما سرش کلاه میره .
و اینطوری دختر ها بیش از حد به خانواده وابسته شدند.

• شروع کننده موضوع

h.f

جــــــــــــلاد لـــــاغر :>
نام مرکز سمپاد
F1 TEH
شهر
چه فرقی میکنه کجای دنیام
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید بهشتی

ولی ب نظر من قدیم کلا چ دختر چ پسر زودتر بزرگ میشد .ب نظر من اینکه الان ی دختر 18 ساله هنوز فکر میکنه بچه است واقعن بده !اون موقعها یه دختر 18 ساله توی اجتماع یه فرد بزرگ بود ! اینکه بچه ها فکر کنن ک انقدر بچه هستن و نتونن برای خودشون تصمیم بگیرن خیلی بده من اصلن حرفم این نیست ک اون موقعها دخترا وضعیتشون خوب بوده ولی الان هم ب نظر من اصلا وضعیت خوبی ندارن ینی ی جورایی هنوز تکلیفشون با خودشون و جامعه و خیلی چیزای دیگه مشخص نیست .

شب بو

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان4|فرزانگان1تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
انسان‌شناسی

به نقل از جــــــــــــلاد لـــــاغر :> :
ولی ب نظر من قدیم کلا چ دختر چ پسر زودتر بزرگ میشد .ب نظر من اینکه الان ی دختر 18 ساله هنوز فکر میکنه بچه است واقعن بده !اون موقعها یه دختر 18 ساله توی اجتماع یه فرد بزرگ بود ! اینکه بچه ها فکر کنن ک انقدر بچه هستن و نتونن برای خودشون تصمیم بگیرن خیلی بده من اصلن حرفم این نیست ک اون موقعها دخترا وضعیتشون خوب بوده ولی الان هم ب نظر من اصلا وضعیت خوبی ندارن ینی ی جورایی هنوز تکلیفشون با خودشون و جامعه و خیلی چیزای دیگه مشخص نیست .

شاید یکی از دلایلش میتونه این باشه که نسل ما بیشتر از تصمیم گیری و این چیزها فرار میکنن .. که یه ترس و تردید میتونه مسبب این فرار باشه.. :-/

میعاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور-اهواز
دانشگاه
صنعت نفت
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از شـب بو :
شاید یکی از دلایلش میتونه این باشه که نسل ما بیشتر از تصمیم گیری و این چیزها فرار میکنن .. که یه ترس و تردید میتونه مسبب این فرار باشه.. :-/

و خیلی دلایل دیگه.
مثلن نسل الان خیلی بیشتر متکی هستن به بزرگتراشون.دختر و پسر های قدیم پروسه ای رو که باید میگذروندن تا وارد اجتماع بشن کاملن متفاوت بوده با الان.دوره تحصیل خیلی کوتاه تر از زمان فعلی بوده و پسر ها از سن خیلی کمتر به صورت تجربی اون نیاز هاشون رو از طریق ورود ب بازار کار تامین میکردن و دختر ها هم از سنه خیلی کمتری دنیای خونه داری رو تجربه میکردن.و در نتیجه سن ازدواج هم خیلی کمتر بوده چون مسئولیت پذیری از مدت ها قبل تمریم میشده.
ولی تو دوره ما برای خیلی از ساده ترین امور باید یه سری مقتضیات کلی اون رو تامین کرد.مثلن گفتم گذشته ها برا ورود به بازار کار حرف اصلی رو تجربه میزد ولی الان همه چی رو به سمت تخصصی شدن داره پیش میره و این نتیجش شده دوره تحصیل خیلی طولانی و در نتیجه وابستگیه بیشتر به خانواده و ...

hosseinsohrabi

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید عسگری گنبد
شهر
ازادشهر

به نقل از جــــــــــــلاد لـــــاغر :> :
قدیما وقتی یه دختری به سن 13 14 سالگی میرسید باید مثل یه خانم بزرگ فکر می کرد و تصمیم می گرفت ...توی همون سن ها بود که ازدواج می کرد و یاد میگرفت که مثل یه خانم بزرگ یه خانوم خونه فکر کنه و تصمیم بگیره ...
ولی این روزا یه دختر 30 ساله هنوز فکر میکنه بچه ـس :D واقعن توی نسل امروز یه دختر 18 ساله طوری برخورد میکنه که انگار هنوز خیلی بچه است و حتی بعضی موقها نمیتونه تو موارد خیلی ساده تصمیم بگیره .به نظر من این توی زندگی های مشترکی که تشکیل میشه خیلی تاثیر گذار هست و البته این توی پسرها هم هست (و ن فقط در دختر ها). و مطمئنا این در آینده بدتر هم خواهد شد.
نظر شما چیه ؟ به نظرتون چیکار میشه کرد ؟به نظرتون این بیشتر ب تربیت خانواده بستگی داره یا به جو جامعه ؟
حرفتون در مورد همه صدق نمیکنه

میعاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور-اهواز
دانشگاه
صنعت نفت
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از hosseinsohrabi :
حرفتون در مورد همه صدق نمیکنه

من مودنم داستان چیه که این پستای دو سه کلمه ای مد شده تو سایت.بببنید کسی تو این تاپیکا منظورش از پستی که میده همه نیس.فکر نمیکنم کسی بتونه یه حرفی بزنه ببعد بگه این در مورد همه صدق میکنه.تو هر موضوعی.منم که نگفتم در مورد همه (;.من یه استدلالی کردم گفتم از دلایلش اینه.
راستی در ادامه این جنبش پست های دو سه کلمه ای من از اعضای این جنبش خواش میکنم خودشونم در راستای ادامه تاپیکا یه چیزی مربوط به محتوای تاپیک بگن.
مثلن تو اعتقادی یه تاپیک هس میگه مرجع تقلید نیازه یا نه؟ بعد یکی اومده بود نظر داده بود:
نه به نظر من نیازی نیس.
جدن؟خب چرا؟به چ دلیل؟ :|
با عذر خواهی،میدونم شاید این اخررش یکم نامربوط شد به تاپیک ولی گفتنش بهتر از نگفتنشه.اخه این جنبشه داره فراگیرر میشه

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

به نظر من روش تربیت قدیم کاملا ظالمانه بوده . یه دختر 13 14 ساله وقت نوجوونی کردنشه اینکه یک دختر نوجوون رو تبدیل به یک زن 40 ساله کنیم یعنی دزدیدن دوران نوجوونیش . هر کاری یه زمانی داره درسته عاقل بودن و تصمیم گیری درست خوبه ولی توقع بیش از حد خوب بودن اگر بی موقع باشنه آسیب میزنه .
الان یه سری خانواده ها هم هستن که فرزندشون 30 ساله میشه و هنوز از پس خودش بر نمیاد . این هم بده .
به نظرم باید کم کم از 18 سالگی مثلا زمانی که فرد قراره وارد دانشگاه بشه یه مقداری از خانواده استقلال پیدا کنه و باید تا قبل از 18 سالگی خانواده بهش یه سری مهارت های لازم برای زندگی مستقل رو یاد داده باشن . این کار توسط خانواده توی بعضی از کشور ها بیشتر انجام میشه اینجا کمتر دیده میشه . مثلا بچه وقتی میره دانشگاه یا قبلش حتی اگر نیاز مالی نداشته باشه در شغل های سبک مشغول میشن یا مثلا یه سری از بچه ها برای اینکه پول تو جیبیشون زیاد بشه که یه چیز خارج از برنامه بخرن روزنامه پخش می کنن و از این دست ... . و خود به خود یه سری مهارت زندگی در اجتماع ، تصمیم گیری و زندگی مستقل بدست میاره به این روش .
البته به نظر من قدرت تصمیم گیری درست اونچنان تفاوتی نکرده . در گذشته هم شاید یه دختر 13 14 ساله تصمیمات بزرگتری رو می گرفته ولی لزوما تصمیمات درستی نمی گرفته . این کاملا بستگی داره به اینکه خانواده مهارت بچه در تصمیم گیری رو تا چه حد خوب پرورش داده باشن . الان و قدیم تنها تفاوتش در توقعه نه در پرورش درست .

یلدا-ق

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
نجوم

حالا خارج از بحث(شاید خیلیم خارج از بحث نباشه) من باید به یه مسئله ای اشاره کنم، اینکه یه دختر اون موقه تو 13-14 سالگی ازدواج میکرده یه فاجعه به تمام معناست چون اصولا یه آدم 13-14 ساله کودک محسوب میشه هنوز. :| ینی این اصلا اتفاق خوشایندی نبوده که میفتاده ها.

fitmal

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan 2
شهر
کرمان (1 ر) - تهران (بقیه)
مدال المپیاد
یه سری مرحله 1 :-" 1 مرحله 2 :-"

اون موقع خوب نبود چون همونطور ک همه بچه ها گفتن یه ادم 13 ساله میره عروسی میکنه اولا واقعا هنوز اونقد رشد کرده؟؟؟ حالا روش تربیتی هرطور باشه بازم 13 سال خیلی گمه برای رشد کامل عقلی + این ادم 15 سالگی بچه دار میشده در حالی ک ما 15 سالگی تازه میفهمیم دنیا چی هست تازه معنی زندگی رو درک میکنیم اون ادم از همه لذت ها محروم میشه ب جاش باید مینشسته ب یا سری از کارای دیگه ک واقعا برای این سن زودن

اما الانم شیوه درست نیست! خصوصا جو ایران برای دخترا ! خانواده ها طوری دختراشون رو تربیت میکنن ک همیشه وابسته ب حمایت باشن سعی نمیکنن مستقل بارشون بیارن و یاد بدن بهشون مواجهه بامشکلاتو واسه همین شاید الان یه فرد 18 ساله نتونه ب اندازه سنش بزرگونه رفتار کنه منظور اینه ک مستقل باشه و توانایی تصمیم گیری درست رو داشته باشه چون تربیت غلط بوده

newfolder16

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران

دختران قدیم لزومن نباید به مادربزرگای ما ربط داشته باشه ها. :- "
مادرامون تو سن ـای بالاتر ازدواج می کردن. بچگی هم کردن ولی خب بخاطر پر جمعیت بودن خانواده ها و اینکه خانواده ها کمتر اهمیت میدادن. اونا مستقل تر بودن و این باعث شده که بزرگتر که شدن زندگی کردن براشون راحت تره و خودشون رو پای خودشون وایسادن. حالا شاید از راحتی های الان برخوردار نبودن و ی سری چیزا. البته سخت گیری های الان هم بوده تا حدی.
ولی نحوه ی تربیت و رفتار خانواده ، تو این زمان باعث میشه دخترا نتونن رو پای خودشون وایسن. اگه مث همون مثال بالا ی شغل داشته باشن. چون شغل باعث میشه آدم کم کم وارد جامعه شه و مثلن کم کم مستقل تر زندگی کنه، باعث میشه خودش کم کم تجربه کنه و یاد بگیره که چطوری باید زندگی کنه. و کلن این که تاثیر یادگیری ای که در اثر تجربه به دست میاد از هشدار ها و آموزش های پدر و مادر بیشتره. آدم وقتی کم کم وارد جامعه شه، حواسشُ جمع می کنه تا کلاه سرش نره و می فهمه باید چیکار کنه . این روش خیلی بهتر از پدر و مادر ی ـه که نمیذارن دخترشون مستقل شه چون میترسن. اینجوری ممکنه بعدن براش مشکل پیش بیاد به خاطر بی تجربگی.

mina99

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
مادر
شهر
سیرجان
مدال المپیاد
نوچ

مادراي قديمي زياد بچه مياوردن كه ديگه خودشون بعدا راحت باشن مثلا وقتي خاله ي اخريم به دنيا اومد مامانم با خاله دوميم ازش نگهداري ميكردن.بجاي مادربزرگم قالي ميبافتن،غذا درست ميكردن يا... من پنج تا خاله دارم كه دو تاشوم زير بيس سال سن دارنو مجردن ولي به اندازه قديما كار نميكنن،ميخوام بگم منظورم اينه كه اين طرز فكر و خود جامعه خود فرده كه ارشده. (:| (:| (:| (:| (:| (:|

tizechamoosh

Hasty Khoshg Daman
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
1395
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
اینستاگرام
یادمه ی کارشناسی تو تلویزیون گفت
هیچ‌ نسلی به اندازه دهه هفتادیا از مسئولیت فراری نبودن !

SHAMIM.J

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
ع پ گلستان
رشته دانشگاه
نرسینگ
ب نظر من ب تربیت پدرومادر بستگی داره.. من دوست هم سن خودم دارم که بچه داره و داره زندگی میچرخونه با روابط اجتماعی خیلی بالا.. یه دوست هم دارم هنوز درگیر اینه ک چرا پی امم رو سین کرد ولی جواب نداد : )) .. بیشتر اونایی که شرایطشو دارن و دیر ازدواج میکنن از مسئولیت پذیری میترسن.. متعهد نیستن و نمیخوان مسئولیت یه زندگی رو ب عهده بگیرن..(دیگران و خودشونو گول میزنن که میگن دوست نداریم)

نارنجی

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرز۱
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
صنعتی اصفهان
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
تربیت هرچقدرم خوب باشه جای تجربه رو نمیگیره از نظر من .
ممکنه یک فرد ۲۵ ساله با یک فرد ۲۰ ساله ازنظر تربیتی یکسان باشند ولی تجربه اون فرد ۲۵ ساله خیلی میتونه کمک کننده باشه .
ازدواج زودهنگام قدیمم به نظرم اصا مناسب نبوده چون به نظرم زندگی ی سری مراحل داره و کسی وقتی تو سن پایین ازدواج میکنه در واقع جهشی این مراحل رو طی میکنه و تو دراز مدت مشکل زاست .

incognito

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بابل
سال فارغ التحصیلی
1395
رشته دانشگاه
پزشکی
واقعا هنوز میگید خودشونو گول میزنن و میگن ازدواج دوست نداریم؟!
ازدواج یک مرحله ی خیلی مهم تو زندگی اما قرار هم نیست هرکسی ازش عبور کنه!هرکسی برای خودش هدف و مسیری تو زندگی داره ک بر اساس اونها و روحیاتش انتخاب میکنه نقش ها و وظایف زنگیش رو.ازدواج یک نقش پذیری.همسر بودن یک نقش و من به فرض دلم نمیخواد این نقش بپذیرم همونطور ک من دلم نمیخواد دندانپزشک بشم!
بعضی هامون ترجیح میدیم پارتنر عاطفی بمونیم ک اون هم ی رابطه بدون تعهد نیست!و مسئولیت ها و تعهدات عاطفی و اجتماعی خودشو داره صرفا تعهد رسمی ازدواج نداره.و یک زندگی مشترک نیست.به هیچ عنوان الزاما فرار از تعهدات نیست!

آخرین ویرایش:

*aysan*

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
*#*#
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
خوارزمی
رشته دانشگاه
فیزیولوژی جانوری
اینستاگرام
من اصلا با اسم این تاپیک مشکل دارم.چرا پسران قدیم پسران امروز نه
همونجوری که یه دختر ۱۸ ساله ای که باید عاقل و بالغ باشه همه دغدغه ش اینه که چرا صورتی لاکش به صورتی لباسش نمی خوره
یه پسری هم که باید رفتارش نشان از بلوغ شخصیتی رو نشون بده همه ی دغدغه ش اینه که از کدوم قرص استفاده کنه سیکس پکش قشنگ تر شه

+زمان رو همه چیز تاثیر میذاره.نباید انتظار ثابت بودن رو از چیزی داشت
دخترای قدیمی که نه ساله ازدواج می کردن شاید مسئولیت پذیریشون نسبت به دخترای ۲۵ ساله ی الان بیشتر باشه.اما اینو بپرسیم که چه لذتی از زندگی بردن؟
تونستن تحصیل کنن و لذت علمو بچشن؟تونستن خاطره ای از سفر مجردی شون رو برا بچه هاشون تعریف کنن؟
حتی تونستن مرد زندگیشون رو انتخاب کنن؟یه دختر بچه ی نه ساله چی میدونه از معیار؟اصن چه حقی داره که انتخاب کنه؟

بالا