• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سرعت کتاب‌ خوندن

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی
سرعت متوسط کتاب خوندنتون چند صفحه در دقیقه‌اس؟ چه جوری می‌شه سرعت رو زیاد کرد؟ اصلاً تند خوندن خوبه؟

F@temeh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـــان
شهر
کاشـــان
مدال المپیاد
مرحله اول ریاضی
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
سخت افزار
پاسخ : سرعت کتاب‌ خوندن

آقا من با این سرعتِ خوندن مشکل دارم! :D من وقتی کتاب میخونم، اگر بخوام تند بخونم هم، وقتی مثلا به دیالوگ های افرادِ مختلف میرسم، صداشون و لحنِ گفتنشون تو ذهنم عوض میشه و تغییر میکنه. :D خیلی ناخودآگاه. بعد برا همین اگه بخوام تند بخونم و نذارم همچین چیزی پیش بیاد یا داستان رو نمیفهمم یا ازش لذتی نمیبرم. واسه همین خیلی کند میخونم! مثلا تو یه روز خیلی باید سعی کنم که یه رمان 200 صفخه ای رو تموم کنم.
در اینحد که کلا قیدِ رمان خوندن رو زدم. :-"
چجوری سرعتم رو زیاد کنم؟ :-<

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

زیاد-صفحه. :-" که خب خوب نیست خیلی. بعضاً یه کتاب رو چندبار باید بخونم که مطمئن بشم همه‌ش رو کامل خونده‌م. به اواخر کتاب هم که می‌رسم رسماً ده پاراگراف یکی می‌خونم که زودتر تموم شه ذوق کنم؛ بعد دوباره آخرش رو باید چند بار بدونِ ذوق‌کردن بخونم که «خونده»باشم. :-"
کاری که خودم می‌کنم، اینه که توی ذهن‌م کلمه‌ها رو ادا نمی‌کنم؛ می‌بینم کلمات رو فقط. بعد نمی‌دونم چی می‌شه بعدش دیگه. :-"" ولی هر کلمه رو تک‌تک نمی‌خونم؛ یه سطر رو با هم می‌خونم مثن.

F@temeh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـــان
شهر
کاشـــان
مدال المپیاد
مرحله اول ریاضی
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
سخت افزار

به نقل از ارغـوان اس. :
زیاد-صفحه. :-" که خب خوب نیست خیلی. بعضاً یه کتاب رو چندبار باید بخونم که مطمئن بشم همه‌ش رو کامل خونده‌م. به اواخر کتاب هم که می‌رسم رسماً ده پاراگراف یکی می‌خونم که زودتر تموم شه ذوق کنم؛ بعد دوباره آخرش رو باید چند بار بدونِ ذوق‌کردن بخونم که «خونده»باشم. :-"
کاری که خودم می‌کنم، اینه که توی ذهن‌م کلمه‌ها رو ادا نمی‌کنم؛ می‌بینم کلمات رو فقط. بعد نمی‌دونم چی می‌شه بعدش دیگه. :-"" ولی هر کلمه رو تک‌تک نمی‌خونم؛ یه سطر رو با هم می‌خونم مثن.

من این کار رو امتحان کردم ولی اصلا لذت نبردم از چیزی که میخونم. اینکه چشمام رو حرکت بدم رو سطر ها و فقط ببینم! ولی خب اصلا قشنگیِ نوشته و داستان رو درک نکردم، فقط فهمیدم که چی شد! :D

FarnaoO:D

Far_Naz
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97

من سرعت کتاب خوندنم زیاده و وقت نمیکنم هرچیز یا جایی رو که نویسنده توصیف کرده مجسم کنم وخیلی رو هر خط وقت برارم ولی مشکلم اینه که وقتی کتاب تموم شد یه ماه یا چند هفته بعد همش یادم میره.... :-??

ali_f

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Хелли 2 Средняя школа
شهر
Тегеран

به نظر من تند خوانی خوبه اگه آدم تو تند خوندن مطلبو انقد خوب بفهمه که نیازی به اینکه یه نگا بش بندازه نباشه ............ من خودم دوستدارم مطالبو سریع بخونم و تقریبا میانگین مطالعه هر صفم 4 دقیقه ای میشه ...... (;

M a н d i s

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان۱
شهر
اراك
رشته دانشگاه
پزشكی

من کتاب رو خیلی تند میخونم خیلی خیلی تند مثلا یک کتاب ٦٠٠ صفحه ای در ٣ ساعت تموم میکنم
کلا همون جوری ک تند میخونم شخصیت ها یا موقعیت ها هم تو ذهنم تا جایی ک بتونم
باسازی میکنم بعد فقط بضی موقه ها تصوراتم غلط در میاد مثن بابا کنار دریا بوده من کلا تو کوه فک کردم بوده
بیشتر موقه ها هم اسمای اشخاص یا مکان های خاص رو اشتباه میخونم :-"
تازه بضی اوقات هم وقتی نزدیک به آخر کتاب میشه چند صفه (مثن ٢٠ صفحه) جا میندازم بعد اخرشو ک فهمیدم دوباره برمیگردم میخونم :D
البته دیگه کتابه باید خیلی باحال باشه ک من اینکارو کنم

كياناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان ۱
شهر
اصفهـان
سال فارغ التحصیلی
96

تندخوانیِ کتاب اصلاً عمل پسندیده‌ای نیست. این‌که فقط چشم‌هات رو روی کلمه‌ها حرکت بدی و توی ذهن‌ت کم‌تر فضا و داستان رو مجسم کنی. یا این‌که صدای خودت رو توی ذهن‌ت نشنوی و اینا. #اشاره غیرمستقیم به ارغ :-"
از اون‌طرف هم نمی‌گم بیاین هر پاراگراف رو تو سه‌دقیقه بخونین و حتی دماغِ طرف رو هم مجسم کنین تو ذهن‌تون. یه تلفیقی از این‌دوتا داشته باشین؛ خودتون برحسب تجربه‌تون سرعت‌تون رو جوری تنظیم کنین که هم سریع باشین هم بفهمین و نیازی به دوباره‌خوانی نباشه. :دد

من بسته به قطعِ کتاب و نوع نثرش، هر صفحه رو بین 45ثانیه تا یک‌دقیقه می‌خونم.

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

من بلد نیستم «بخونم» کلمه‌ها رو آخه. :‌))
همه‌ی کتاب رو -برخل‍افِ مهدیس- می‌فهمم و فضا رو کامل می‌گیرم و اینا؛ ولی بیماریِ ناشناخته‌ای دارم که نمی‌ذاره یه بار بخونم و تموم کنم. :-" گویا وسواس دارم. :-" اگه آروم بخونم نمی‌چسبه به‌م خوندنِ کتاب. #جدی

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

منم اروم نمیتونم بخونم بی حوصله میشم حتی درسای دانشگاهم با همون سرعت میخونم شب امتحان

F@temeh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـــان
شهر
کاشـــان
مدال المپیاد
مرحله اول ریاضی
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
سخت افزار

به نقل از معصومه :
منم اروم نمیتونم بخ نم بی حوصله میشم حتی درسای دانشگاهم با همزن سرعت مزخونم شب امتحان

خوندن درس با خوندنِ کتاب داستان و رمان فرق داره البته. :-" نداره؟
مثلا من درس رو خیلی سریغ میخونم. درسایِ مثل ادبیات و دینی و اینا که از رو کتاب باید میخوندیم، سریع میخوندم و میفهمیدم اما داستان رو باید خیلی با حس بخونم. :-"

n.r

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

منم نسبت به اطرافیانم سریع میخونم 2 3 صفحه تو دقیقه. واسه تند خوندن باید با چشم بخونیم. چشمی خوندنم مغایرتی با نفهمیدن کتاب و مکالمه ها نداره. حتی اگه یه کتاب پیچیده باشه میتونیم بعد از خوندن یه فصل یا چند تا پاراگراف 1 2 دقیقه فکر کنیم نه جمله به جمله. تازه اینجوری بهتر منظور نویسنده رو میفهمیم.
ای کسانی که یه تیکه کتابو ول میدین انگار دارین قلب نویسنده رو تیکه تیکه میکنین به نظرم :-" من هرچقدرم از یه کتاب بدم بیاد و نفهممش باید حتما تمومش کنم. :-وسواسی

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از فا‌طمه :
خوندن درس با خوندنِ کتاب داستان و رمان فرق داره البته. :-" نداره؟
مثلا من درس رو خیلی سریغ میخونم. درسایِ مثل ادبیات و دینی و اینا که از رو کتاب باید میخوندیم، سریع میخوندم و میفهمیدم اما داستان رو باید خیلی با حس بخونم. :-"
منظورم یک درسی مثل فیزیولوژی بود. :)))))
من فیزیولوژی و انگل و میکروبو هر کدومو فقط تو یه روز خوندم تموم هم شد..این درسا خز به خطش نکته ست و کلمه

Dawn

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
تهران

سرعت رمان خوندن من واقعا داغونه X_X خیلی کند می‌خونم،از این‌که یهو وسط داستان توی ذهنم تجزیه تحلیل می‌کنم و در افکارات خودم یهو یه ساعت غرق می‌شم فاکتور بگیرم،بازم خیلی کند می‌خونم،بعد اصلا زمان طولانیم نمی‌تونم یه جا بشینم و بخونم رکوردم تو یه روز 80 صفحه بوده که مثلا دیگه خیلی به خودم فشار آوردم :-" بعد به اینایی که تو یه روز کتاب تموم می‌کنن حسودیم می‌شه هی :-< :-" ولی بازم نمی‌تونم.

-zarA-

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هـنرستانمـوטּ
شهر
اصفهــاטּ
دانشگاه
هنر اصفهــاטּ
رشته دانشگاه
طراحی صنعتـی

مـن خـیلے تنـد میخـونم یعنے خیلیـا

بـا دوستـام سـرکـلـاس مـےشستـیم رمـان بخـونیم ( :D)اون خـط دوم بـود مـن صفحـه رو خـونده بـودم

وا3 امتحـانامم همـینطورے مے خونـم و بسے سـرزنـش مےشم

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

من سرعتم بالائه و واقعاً نمی‌تونم کند بخونم. به خاطر این که وقتی سعی می‌کنم که کند بخونم و به تک تک کلمه‌ها توجه کنم و فلان٬ حوصله‌م سر می‌ره و یهو می‌بینم که دارم به صد نوع چیز مختلف فکر می‌کنم الا اون کتاب. در حالی که وقتایی که تند می‌خونم همه‌ی توجهم رو جلب می‌کنم رو چیزی که دارم می‌خونم که از دستش ندم.
حالا برای خیلیا کاملاً برعکسه. دیگه نمی‌دونم. :D

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس

من خیلی وقتا رمانا رو خیلی کند میخونم مخصوصا اولاشونو چون وقت میذارم که تمام اون فضا و قیافه ها رو تصوّر کنم.
یا مثلا طرف خونه ش عوض میشه یا میره خونه ی دوستش، دوباره باید تمام مشخصاتی که نویسنده از اون خونه هه گفته رو با هم قاطی کنم و یه خونه با جزئیات کامل و شفاف بسازم وگرنه انگار داستان رو هوا داره پیش میره. :D
دیگه خودتون حساب کنین داستان خوندنِ من چقد طول میکشه. :-"

حاشیه: مثلا فکر کن دارن شانو با فضاسازی و قیافه سازی و اندازه گیریِ طول و عرض ساختمونا و قد و وزن افراد خونده باشی؛ بعد بیان یه فیلم از روش بسازن که... آخه شما به اون میگین آقای کرپسلی؟؟! آقای کرپسلی باید لاغر باشه، موهاش صاف، نارنجی مایل به قرمز باشه، روی صورتش یه جای زخم خفن باشه :-"یعنی من پوسترای فیلمو دیدم کلا از فیلم صرف نظر کردم.:د

سمپادی_ss

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.

تقریباًدو الی سه صفحه در دقیقه.
وقتی کند می‌خونم اصلاً نمی‌تونم متن رو بفهمم.ولی تند خوندن هم حتمـاً باید با تمرکز کامل باشه وگرنه متوجه نمی‌شم.

به نقل از فا‌طمه :
من این کار رو امتحان کردم ولی اصلا لذت نبردم از چیزی که میخونم. اینکه چشمام رو حرکت بدم رو سطر ها و فقط ببینم! ولی خب اصلا قشنگیِ نوشته و داستان رو درک نکردم، فقط فهمیدم که چی شد! :D
خب اوّلین بار خیلی سریع بخون که با متنُ محتواش آشنابشی. بعد؛دوباره با همون شیوه‌ای که آروم می‌خوندی بخون.این‌جوری ذهنت با محتوای داستان آشناست برای همین هم می‌تونی سریع‌تر از قبل بخونیُ هم فضاسازی کنی.

sara.a1999

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
یک کوله بار عشق به ریاضی-برنز 95

من هم دقیقا مثل بسیاری از بچه ها درک توصیفات، شنیدن صدای خودم (توی مغرما!) و ارتباط برقرارکردن با کتاب، بر سرعت خواندنم غالب میشن.
اما بعضی مواقع خودم از کند خوندن خسته می شم :D و بخش ها و پاراگراف های اضافی رو سریع رد می کنم.
به نظر من اگر هم کند می خونید و هم دوست دارید کتاب رو تجسم کنید، باید اول سرعت خوندن رو زیاد کنین به جای اندیشه نکردن پ سرسری خوندن! بعد ها و به مرور (با خوندن کتاب های زیاد) سرعت تفکر و تصور و تجسم :D تون بالا می ره!

m@s0ud

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
طهران
مدال المپیاد
ریاضی ؛ کامپیوتر ؛ شیمی (مرحله 1)

من یه عادتی دارم کند بخونم نمی فهمم.باید حتما سریع بخونم تمومش کنم بره پی کارش :|.مثلا همین چند وقت پیش یکی از فامیلامون که

همسن منه یه کتاب بهم داد گفت:مسعود اینو بخون برام خلاصه شو تعریف کن :D

منم کتاب 350 صفحه ای رو توی 50 دقیقه (زمان گرفتم ) خوندم تموم کردم.10 دقیقه ای کل کتابو واسش تعریف کردم. B-)

درس هم بخوام بخونم سریع میخونم ولی دقیق میخونم. B-) یه همچین آدمی ام من B-) :D B-)

بالا