1. اگر سمپادی هستید برای دسترسی کامل به مطالب و امکانات سایت عضو شوید :
  ثبت نام عضویت

خبرگزاری سمپادیا

شروع موضوع توسط kahroba ‏2013/7/30 در انجمن خبرگزاری سمپادیا

 1. امین

  امین کاربر فوق حرفه ای

  ارسال‌ها:
  989
  امتیازات:
  +12,005 / -399
  نام مرکز سمپاد:
  شهیدبهشتی
  شهر:
  آمل
  خاک‌روبی از انجمن مباحث علمی/«شبه‌علم» نفس دوباره‌ای کشید

  تاپيك شبه‌علم نام تاپيكى است در انجمن مباحث علمى كه حدود يك سال و نيم از به‌وجود آمدن‌ آن توسط August McJoseph مى‌گذرد. اين تاپيك بعد از يك‌سال خاك‌خوردن، دوباره توسط نیلوفـر احيا شده و با توجه به تعداد بازديدها و لايك‌ها مى‌توان گفت كه مورد استقبال نسبتاً خوبى قرار گرفته است.
  طبق گفته‌ى August McJoseph ، شبه علم یا دانش‌نما یا pseudoscience به موضوعاتی گفته می‎شود که علمی نیستند؛ امّا در ظاهر علمی بیان می‎شوند. این‌ها معمولاً در قالب آزمایش‌ها و نظریه‌ها به توده‌ی مردم تزریق می‌شوند و با ادّعاهای علمی همراه هستند امّا از روش‌های علمی به اثبات نرسیده‌اند و هیچ اعتبار واقعی‌ای ندارند.
  اين تاپيك درحال حاضر قفل بوده كه گفته شده اين كار به دليل انسجام مطالب مى‌باشد و تاپيك بعد از تمام‌شدن سرى پست‌هاى اطلاع‌رسانى براى بحث باز خواهد شد.
  هم‌چنين موازى با اين تاپيك شاهد تلاش نيلوفـر، مدير جديد انجمن مباحث علمى، براى زنده‌كردن ساير تاپيك‌هاى اين انجمن نيز هستيم. به طور مثال، تاپيك‌ امروز در تاريخ علم نيز تاپيك جديدى در اين انجمن است كه قرار است به مرور زمان و به كمك كاربران تقويمى از وقايع مهم علمى در آن ايجاد شود.
   
  • لایک لایک x 12
 2. l.brisc

  l.brisc کاربر نیمه حرفه ای

  ارسال‌ها:
  228
  امتیازات:
  +2,003 / -3
  از اَروند تا اَرس ، زیرِ انجمن شناخت/مدیر شناخت : هدفی برای زیر انجمن‌های جدید نمی‌بینم

  انجمن شناخت ، انجمنی که از حدود چهار سال پیش فعالیّت خود را به طور رسمی با هدفِ ارتباط بیش‌تر کاربران هم‌شهری آغاز کرده، چندی پیش شاهد تغییراتی مبنی‌بر اضافه شدن زیر انجمن‌های جداگانه برای هر استان بوده ، که بنا به نظر مدیر کل ، " میم ح میم دال " در تاپیک سوالات و مشکلات سایت ، این‌کار فضای بهتر برای بحث هم‌استانی ها و فراهم کردن بستر بیش‌تر برای بحث را ایجاب می‌کند.
  این اقدام که زیر نظر مستقیم مدیران کل سایت و درغیاب مدیر انجمن صورت گرفت، نظرات مختلفی را دربرداشته است.
  " رقیب سرسخت پرسیل در چربی زدایی ؛؛)" ، مدیر انجمن شناخت ، هدفِ اصلی از اضافه شدن این زیرانجمن‌ها را بهتر شدن جوِّ صمیمی میان کاربران تلقی کرده و این مزیت را در مقابل پتانسیل اسپم بالا و سختیِ کنترل آن به صرفه نمی‌داند.
  او درباره‌ی محوریت تاپیک‌هایی که قرار است در هر زیر انجمن مورد بحث قرار بگیرند، موضوع‌هایی مثل جغرافیای هر استان، معلّمین، کادر مدرسه، دانش آموزان مقاطع مختلفِ مراکزِ سمپاد استان و غیره را عنوان می‌کند که پیش از این مغایر با قوانین انجمن شناخت، شناخته می‌شدند. با این وجود، تجدید نظر در قوانین این انجمن حائز اهمیت به نظر می‌رسد.
  او در پایان با لحاظ کردن نظرات افراد و پتانسیل بالای اسپم‌دهی انجمن شناخت و اضافه شدن زیر انجمن‌های جدید، این عمل را این‌گونه ارزیابی می‌کند: « بعد از مدّتی به نظرم زیر انجمن‌ها رو جمع می‌کنن چون هدفی برای به وجود اومدن زیر انجمن‌ها نمی‌بینم، فقط پتانسیل اسپم‌دهی بالا رو دارن، و به وجود آوردن زیر انجمن‌های جدید نظارت خیلی زیادی می‌خواد. در حال حاضرم تو خود شناخت تاپیک‌ها تبدیل به اسپم میشن دیگه واسه هر استانی یه انجمن باشه رسیدگی و کنترل سخت‌تر میشه.»
   
  • لایک لایک x 13
 3. -zarA-

  -zarA- کاربر فوق حرفه ای

  ارسال‌ها:
  833
  امتیازات:
  +6,262 / -57
  نام مرکز سمپاد:
  هـنرستانمـوטּ
  شهر:
  اصفهــاטּ
  دانشگاه:
  هنر اصفهــاטּ
  رشته دانشگاه:
  طراحی صنعتـی
  خبرگزاری سمپادیا

  ابزاری به نام قفل، بهترین یا کم‌دردسرترین؟

  چندی پیش شاهد ایجاد تاپیکی جنجالی و بحث برانگیز در انجمن تاریخ و تمدن بودیم.این تاپیک با موضوع تبعیض و نژادپرستی از دوران پهلوی تا کنون توسط «sadeg» ایجاد شد.
  طی مصاحبه‌ی انجام شده، این کاربر هدف ایجاد این تاپیک را مقابله با فاشیسم و شوونیسم تبلیغ شده از زمان رضا خان تا کنون بر ضد سایر ملل ساکن در جغرافیای ایران اعلام کرده است. این تاپیک پس از ایجاد، شاهد پست‌های متفاوتی بود؛ از اندک پست‌های مرتبط با موضوع تا پست‌هایی بی‌ارتباط با موضوع اصلی و بعضاً محتوی کلمات و عبارات نامناسب که سرانجام توسط «Mysterious Quéèn» قفل شد.
  طی گفته «Mysterious Quéèn» تاپیک دلایل متعددی برای قفل داشته است که از مهم‌ترین آنها می‌توان به لحن بد و دعوا گونه‌ی بحث‌کنندگان اشاره کرد. هم‌چنین او در ادامه صحبت‌های خود ذکر می‌کنند که ما هر چه قدر هم از آزادی بیان حرف بزنیم، وقتی وارد بحث‌های علمی می‌شویم باید از اصول و قواعد مخصوص بحث‌های علمی مثل اخلاق علمی و آوردن دلیل‌هایی منطقی و حفظ احترام به شخص متقابل در بحث‌ها استفاده کنیم و سعی کنیم به هر قیمت حرف‌ها و نظرهای شخصی خود را به کرسی ننشانیم.
  وی جو سایت و نوع مطرح شدن بحث را از دیگر موارد قفل تاپیک اعلام می کنند. به گفته وی:«مطلع هستید که در هفته‌های اخیر متاسفانه شاهد رویدادهای خوبی در فضای سایت نبودیم و جو سایت تا حدودی متشنج شده. کاربران زیادی به من پیام دادن و از وضع کنونی سایت ابراز ناراحتی و نگرانی کردن با توجه به جو سایت بحث میتوانست از منظر خیلی انسانی‌تری مطرح بشه». «sadeg» به عنوان ایجادکننده تاپیک در راستای این صحبت می‌گوید :«خوب مدیران دارای عقاید شخصی هستند و تا جایی که من میدونم طراحی فروم بر اساس اصول دموکراسی نیست.» او نحوه‌ی بیان موضوع را نامناسب ندانسته و اعلام کرده است که حقیقت تلخ هست خصوصا برای افرادی که فاشیسم برایشان نهادینه شده است.
  در پی صحبت‌های «Mysterious Quéèn» باید منتظر مناظره‌ای با با این موضوع در انجمن جامعه‌شناسی باشید تا علاوه بر حفظ احترام طرفین شاهد صحبت‌هایی بر اساس دلیل و منطق باشیم.
  لازم به ذکر است که پس از قفل تاپیک مذکور، «sadeg» تاپیک دیگری با موضوع مشابه ایجاد کرده که تاکنون پست‌های آن جریان دارد. باید دید سرنوشت این تاپیک مشابه تاپیک قبل خواهد بود یا نه.
   
  • لایک لایک x 10
  • دیسلایک دیسلایک x 1
 4. Savaw

  Savaw کاربر فوق حرفه ای

  ارسال‌ها:
  894
  امتیازات:
  +9,957 / -41
  قول فصل‌نامه به یک فصل نکشید

  اولين فصل‌نامه‌ى سمپاديا در دى‌ماه ٩٣ منتشر شد و به گفته‌ى مسئولين طرح قرار بود هر فصل شاهد يك فصل‌نامه باشيم. فصل‌نامه‌ى دوم سايت، يعنى فصل‌نامه بهار ٩٤، ابتدا قرار بود نوروز منتشر شود كه به علت هم‌زمانى با پادكست سايت زمان آن به تعويق افتاد. حال در آخرين اطلاعيه در تاپيك پيشنهادات و درخواست همكارى گفته شده كه به علت اتمام كار در ميانه‌ى امتحانات، شاهد انتشار فصل‌نامه بهار در فصل بهار نخواهیم بود. حال بايد ديد كه آيا دومين فصل‌نامه‌ى سمپاديا موفق به انتشار در دومين فصل سال مى‌شود يا خير.
   
  • لایک لایک x 7
 5. l.brisc

  l.brisc کاربر نیمه حرفه ای

  ارسال‌ها:
  228
  امتیازات:
  +2,003 / -3
  آخرین عضو داخلی‌ها، اولین عضو مستعفی/ "Mysterious Quéèn": بهترین کار ممکن را انجام دادم!

  "Mysterious Quéèn" که یک ماه پیش به عنوان پنجمین و آخرین عضو تیم مدیران داخلی در تاپیک آخرین تغییرات و اطلاعیه‌ها معرفی شد، صبح چهارشنبه، 13 خرداد، از سمت خود استعفا داد. مصاحبه ای پیرامون علت استعفای زود‌هنگام این مدیر سابق را در ادامه بخوانید:

  - علت استعفاتون؟

  دلیل استعفام اختلاف نظر با مدیران در مورد اصول اداره‌ی سایت بود. هیچ دعوا و بد‌رفتاری و بی‌احترامی‌ای صورت نگرفت. من به این نتیجه رسیدم که با حضورم توی تیم مدیریت، به دلیل اختلاف نظر‌های اصولی‌ای که وجود‌داره، ممکنه بحث و کدورت پیش بیاد و این به نفع سایت نیست. به همین دلیل علیرغم مخالفت‌هایی که وجود‌داشت، استعفا دادم.

  - این اختلاف نظر مشخصاً مربوط به اعضای تیم داخلی میشه یا کلی‌تره؟

  نه؛ صرفا مربوط به تیم داخلی نبود. اتفاقا مدیران داخلی تا حد زیاد با هم هماهنگ هستن. در سطح کلی‌تری این اختلافات بود.


  - بعد از روی کار اومدن تیم جدید داخلی طبق معمول یک‌سری صحبت‌های حاشیه‌ای از طرف بعضی کاربران شنیده می‌شد که بعضاً ممکن بود اعضای داخلی رو آزار بده. پس شما تاثیر شایعات و حرف های خارج از تیم مدیریت بر استعفاتون رو به کلی رد می کنید؟

  بله؛ استعفام ربطی به حرفایی که زده می شد نداره. یعنی اصلاً به عوامل بیرونی مربوط نیست. صحبت‌هایی با عده‌ای از مدیران داشتم و تصمیم قطعیم رو گرفتم.


  - به عنوان آخرین سوال؛ با توجه به اینکه اخیراً سایت در زمینه‌ی مدیران داخلی مشکلاتی رو داشته، به نظرتون این امکان وجود نداشت که به طریقی این مشکل اختلاف نظر، داخل تیم مدیران حل شه، که بعد از یه مدت خیلی کوتاه، شاهد استعفای دوباره‌ی یک مدیر داخلی نباشیم؟

  خب؛ سوال خوبیه، و البته سخت. ببینید؛ من نمی تونم با قطعیت بگم ما به نتیجه می‌رسیدیم یا نمی‌رسیدیم. یه راه حل میانه پیشنهاد شد که من نتونستم بپذیرمش. و نمی‌گم به نتیجه نمی‌رسیدیم ولی با توجه به این که این اختلاف نظر بر سر مسائل خیلی اصولی بود، رسیدن به نتیجه خیلی خیلی سخت و زمان‌بر بود و من حس کردم بحث های احتمالی زیادی که وجود‌خواهد‌داشت، قطعا خیلی بیشتر به ضرر سایت و تیم مدیرانه. یعنی من در‌واقع نمی‌خواستم اعصاب خودم یا تیم مدیران با این بحث‌ها به‌هم بریزه، و به نظرم بهترین کار ممکن رو انجام دادم.

  - اگه نکته‌ی دیگه‌ای برای گفتن دارید؟

  من واقعا برام عجیب بود این همه علاقه برای گرفتن یه لوگوی ساده‌ی مدیریت که باعث شد این همه کدورت ایجاد شه و کارهایی خلاف اخلاق انجام بشه و بچه ها پشت سر هم حرف بزنن و جوسازی کنن. این جا نمونه‌ی کوچیک جامعه‌ست. توش تمرین کنیم انسانیت و اخلاق‌مدار بودن رو. واقعا این قسمت قضیه برای من ناراحت‌کننده‌ترین اتفافی بود که توی سه سال عضویتم توی سمپادیا افتاد. امیدوارم فضای سایت روز‌به‌روز رو به بهبودی بره.


  با تشکر فراوان از "Mysterious Quéèn" که مصاحبه رو پذیرفتند.
   
  • لایک لایک x 19
 6. M a н d i s

  M a н d i s کاربر نیمه حرفه ای

  ارسال‌ها:
  182
  امتیازات:
  +3,602 / -14
  نام مرکز سمپاد:
  فرزانگان۱
  شهر:
  اراك
  رشته دانشگاه:
  پزشكی
  ماجرای یک استعفای جعلی

  دو روز پیش شاهد اتّفاقی عجیب در تاپیک حرف‌بزن بودیم. مدیر کل سایت، میم ح میم دال، استعفای خود را بر خلاف روال همیشگی که در تاپیک آخرین تغییرات و اطّلاعیه‌ها اعلام می‌شد، در حرف‌بزن اعلام کرد. خبر این استعفا باعث تشویش و نیز نگرانی‌ها از جانب برخی کاربران شد امّا خیلی زود دریافتیم که مدیر مستعفی در واقع یکی از کاربران سایت، مازیمون، بوده است.
  او با مشابه‌سازی عینی پروفایل و نام کاربری خود به مدیر کل قصد یک شوخی خلّاقانه را داشته است و باعث شد بسیاری از کاربران استعفای او را باور کرده و از راه های مختلف مخالفت خود را با آن اعلام کنند امّا با کمی دقّت در عدم تطبیق درجه‌های کاربری و امتیاز و نیز نداشتن نشان مدیر بازنشسته متوجّه غیرواقعی‌بودن این استعفا شدند.
  ساعاتی پس از این، مازیمون با ایجاد تاپیک "وقتی اعلیحضرت شاهنشاه مدیر کل محمد مطهری استعفا میدهند" در انجمن نظرات و پیشنهادها، جریان این استعفای جعلی را با شیوه‌ای طنز توضیح داد و همکاری یکی دیگر از کاربران با او، امین، نیز مشخّص شد. با وجودی که این استعفای جعلی بیش از چند ساعت دوام نیاورد ولی ساعات خوشی برای کاربران رقم خورد.
  نکتۀ جالب در مورد این ماجرا این است که در تمام طول این اتّفاقات، خود شخص مدیر کل به دلیل امتحانات در سایت حضور نداشته و شاید جریانات پیش‌آمده می‌توانست طرز دیگری وقوع پذیرد و بر میزان جالب‌بودن ماجرا افزوده شود.
   
  • لایک لایک x 35
 7. Savaw

  Savaw کاربر فوق حرفه ای

  ارسال‌ها:
  894
  امتیازات:
  +9,957 / -41
  - ویژه مدیرگزینی دوره ای
  مدیرگزینی تابستان ۹۴ سمپادیا

  تاپیک مدیر گزینی تابستانه توسط Radikal، مدیر داخلی، در انجمن نظرات و پیشنهادات زده شد تا بار دیگر کاربران بخت خود را برای مدیریت انجمن‌های سایت بیازمایند. کاربران می‌توانند در بین ۷۶ انجمن موجود هر تعداد انجمن که مایل به مدیریت آن هستند و توانایی مدیریت را در آن دارند را انتخاب کرده و در تاپیک ذکر کنند.
  از دیگر نکات قابل‌توجه در این مدیرگزینی، لزوم اعلام علاقه مدیران فعلی به ادامه همکاری می‌باشد؛ طبق گفته Radikal، عدم انجام این کار به‌منزله‌ی استعفا تلقی می‌شود. هم‌چنین گفته‌شده که درصورت وجود افراد شایسته‌تر، حتی در صورت اعلام علاقه مدیران فعلی، آن افراد جایگزین خواهند شد که این مسئله از نکات مثبت این مدیر گزینی به شمار می‌آید.
  این تاپیک تا تاریخ ۷ تیرماه باز بوده و منتظر درخواست‌های کاربران برای مدیریت می‌باشد.
   
  • لایک لایک x 14
 8. Savaw

  Savaw کاربر فوق حرفه ای

  ارسال‌ها:
  894
  امتیازات:
  +9,957 / -41
  رمضان در سمپادیا

  به رسم هر سال در سمپادیا، هم زمان با آغاز ماه مبارک رمضان تاپیک‌هایی با محوریت این ماه در انجمن‌های مختلف ایجاد یا خاک‌تکانی می‌شوند. تاپیک ختم قرآن در ماه رمضان یکی از این تاپیک‌هاست که در هر ماه رمضان در آن چندین بار قرآن توسط کاربران ختم می‌شود. برای شرکت در این طرح به تاپیک مذکور مراجعه کرده و صفحاتی را که مایل به خواندن آن هستید اعلام کنید. تاپیک دل‌نوشته‌های رمضان در زیرانجمن حرف بزن، تاپیک دیگری است که پذیرای خودمانی‌های شما در رابطه با این ماه می‌باشد. این تاپیک مشابه تاپیک حرف بزن بوده و از قوانین آن پیروی می‌کند. هم‌چنین برای صحبت و بحث درباره‌ی جنبه‌ی اعتقادی ماه رمضان و مسائل مربوطه، می‌توانید به تاپیک‌های ماه رمضان و روزه داری و روزه‌خواری در ملاء عام؛ درست یا نادرست؟ در انجمن اعتقادی مراجعه کنید. انجمن پزشکی، بهداشت و سلامت نیز با تاپیک همه‌چیز درباره روزه و روزه‌داران محلی را برای پرسیدن سوالات شما در جهت حفظ سلامتی در ماه رمضان تدارک دیده است.
  گفتنی‌ است، این تاپیک‌ها می توانند موجب کسب اطلاعات مفیدی در زمینه‌های مختلف ماه رمضان باشند.
   
  • لایک لایک x 17
 9. M a н d i s

  M a н d i s کاربر نیمه حرفه ای

  ارسال‌ها:
  182
  امتیازات:
  +3,602 / -14
  نام مرکز سمپاد:
  فرزانگان۱
  شهر:
  اراك
  رشته دانشگاه:
  پزشكی
  با کهکشـــان آشتی کنیم

  با یک نگاه کلی به انجمن‌های مختلف سایت متوجه می‌شویم كه مدت زیادی از آخرین ارسال‌های انجمن‌های نجوم عمومی و هوافضا گذشته است. باوجود جذابیت مباحث نجوم و هوافضا این دو انجمن ازجمله انجمن‌های کم بازدید به شمار رفته و به‌ندرت کاربری یافت می‌شود که تعداد قابل‌توجهی پست در این دو انجمن داده باشد.
  یکی از دلایل کم بازدید بودن انجمن‌ها و موضوعات، نداشتن اطلاعات کافی اکثر اعضا درباره آن موضوع است؛ اما این دو انجمن در کنار تاپیک‌های تخصصی، تاپیک‌های عمومی و قابل‌بحث فراوانی دارند. مَهیـا مدیر انجمن نجوم عمومی در این رابطه گفت:«اخبار عمومی، تقویم روز نجومی، ماهنامه‌ها و نشریات نجومی و غیره تاپیک‌هایی هستن که به هیچ تخصصی در رابطه با نجوم نیاز ندارند؛ یعنی فردی آگه ذره‌ای اشتیاق به مباحث نجومی داشته باشه میتونه توی این تاپیک ها پست بده، و مشارکت داشته باشه.» او همچنین در رابطه با خلوت بودن انجمن نجوم افزود:« از طرفی، تاپیک‌هایی هم که جنبه‌ی مباحثه‌ای دارن، برای اغاز هر بحثی حداقل به وجود یک نفر دیگه هم نیازه، که خب من حتی یک نفر نیمه فعال هم نداشتم، در نتیجه بحثی اغاز نمی‌شد. حتّی یک مسابقه‌ی عکاسی نجومی -که باز قوانینش بسیار بسیار ساده بودن- برگزار شد، که هرکس با یک گوشی موبایل ساده هم می تونست از اسمان شب عکس بگیره و بفرسته، که بازهم متاسفانه فقط دو نفر شرکت کردن توی این مسابقه! و عملاً این انجمن، تعداد انگشت شمار کاربر علاقه مند و فعال داره.»
  جنبه‌ی دیگری که با آن می‌توان رکود انجمن‌ها را توجیه کرد نداشتن ایده‌ی خاص و جدید و تولید محتوای کافی است که انجمن را به‌سوی ضعف مدیریتی هدایت می‌کند؛ البته لازم به ذکر است در صورت عدم وجود کاربر علاقه‌مند و مشتاق، تلاش مدیر یک انجمن علمی کم طرفدار، مثل نجوم عمومی، در راستای تولید محتوا و بالا بردن بازدید، نتیجه مطلوبی نخواهد داد.
  انجمن هوافضا نیز حدود یک سال است که بدون مدیر اداره می‌شود و در این دوره مدیر گزینی نیز هیچ درخواستی مبنی بر مدیریت این انجمن داده نشده است و این مشکل نیز به عدم استقبال کاربران از تاپیک‌های علمی بازمی‌گردد.
  حال باید دید که آیا مدیران و کاربران توانایی بهبود وضعیت انجمن‌های علمی و تخصصی را دارند یا خیر.
   
  • لایک لایک x 23
 10. امین

  امین کاربر فوق حرفه ای

  ارسال‌ها:
  989
  امتیازات:
  +12,005 / -399
  نام مرکز سمپاد:
  شهیدبهشتی
  شهر:
  آمل
  بحث‌هایی که اشتباهی از حرف بزن سردرآوردند

  چندی است که در حرف بزن، پربازدیدترین و پرپاسخ‌ترین تاپیک سایت، شاهد بحث‌های نصفه و نیمه‌ای هستیم که با پست یک کاربر آغاز و با درگیری کاربران سایت پایان می‌یابد. گویی فضای تاپیک‌ها برای کاربران راضی‌کننده نیست و می‌خواهند با کشاندن بحث‌هایشان به حرف بزن همه‌ی کاربران را ناخواسته درگیر موضوعات مورد بحث‌شان کنند.
  جو نامطلوب حرف بزن باعث نارضایتی بسیاری از کاربران شده و همواره درگیرودار این بحث‌ها، پست‌هایی با مضمون گله‌مندی از این وضع به چشم می‌خورد. حال علت این جو نامطلوب را باید در ضعف مدیریتی، تندروی کاربران و عدم توجه به قوانین حرف بزن یافت.
  این تاپیک دیروز توسط میم ح میم دال برای چند ساعت قفل شد تا شاید پایانی باشد بر بحث‌هایی که به اشتباه از انجمن‌های دیگر به حرف بزن راه‌ می‌یابند.
   
  • لایک لایک x 17
  • دیسلایک دیسلایک x 1
 11. Savaw

  Savaw کاربر فوق حرفه ای

  ارسال‌ها:
  894
  امتیازات:
  +9,957 / -41
  خلاقانه‌های جدید انجمن خلاقیت

  تاپیک واروواژه ! Anagram تاپیکی در انجمن خلاقیت است که در آن طبق گفته‌ی ShiNinG، کاربران ملزم هستند که با جابه‌جایی حروف ِ کلمه یا عبارت داده شده، کلمات یا عبارات جدیدی بسازند. هم‌اکنون در این تاپیک نظرسنجی‌ به منظور مشخص شدن استفاده از کلمات فارسی یا انگلیسی برای این بازی برقرار است و پس از اتمام نظرسنجی اولین سری کلمات در این تاپیک قرار خواهند گرفت.
  تاپیک‌های کاریکلماتور و بازی‌های خلاقانه نیز تاپیک‌های دیگری هستند که به تازگی در این انجمن زده شدند. در تاپیک بازی‌های خلاقانه شما می‌توانید بازی‌هایی را معرفی کرده تا در صورت امکان به صورت تاپیکی جدا در انجمن مطرح و بازی شوند.
   
  • لایک لایک x 10
 12. M a н d i s

  M a н d i s کاربر نیمه حرفه ای

  ارسال‌ها:
  182
  امتیازات:
  +3,602 / -14
  نام مرکز سمپاد:
  فرزانگان۱
  شهر:
  اراك
  رشته دانشگاه:
  پزشكی
  آلبوم هنری؛ هنرهای شما در یک نگاه

  چندی پیش پیشنهاد ایجاد انجمنی برای آثار هنری سمپادیا در تاپیک «پیشنهادهای ایجاد یا حذف انجمن» توسط "زهر با الف اضافه" داده شد و اکنون پس از حدود یک‌ماه شاهد انجمن «آلبوم هنری»، با محوریت همین هدف هستیم.
  آلبوم هنری، انجمنی در بخش دانشگاه سمپادياست که فعالیت آن به طور مشابه «قفسه کتاب» است. با این تفاوت که به جای نقد کتاب، آثار هنری هر شخص در آن قرار می‌گیرد. برای فعالیت در این انجمن، باید ابتدا یک تاپیک با نام خودتان زده و عکس‌ها، نقاشی‌ها، طراحی‌ها، قطعات موسیقی و غیره را که متعلق به خودتان است در آن قرار دهید. از مزایای آلبوم هنری میتوان به این اشاره کرد که آثار هنری اعضا در تاپیک‌ها و انجمن‌های مختلف پراکنده نمی‌شوند و کافی است برای دیدن آثار افراد به آلبوم هنری آنان مراجعه کنیم.
  برای توضیحات بیش‌تر می‌توانید به تاپیک «اینجا کجاست؟ چجوریاست؟» در انجمن مذکور مراجعه کنید.
   
  • لایک لایک x 18
 13. Savaw

  Savaw کاربر فوق حرفه ای

  ارسال‌ها:
  894
  امتیازات:
  +9,957 / -41
  شرودینگر در اولین مطالعه‌ی گروهی مباحث علمی

  هفته‌ی پیش نیلوفر، مدیر انجمن مباحث علمی، در تاپیک «مطالعه‌ی گروهی کتاب‌های علمیِ غیرتخصّصی» خبر از برگزاری مطالعه گروهی در این انجمن داد. پس از برگزاری نظرسنجی بین پنج کتاب علمی، کتاب «حیات چیست؟» از اروین شرودینگر انتخاب و نسخه PDF کتاب برای دانلود در تاپیک قرار گرفت. به گفته‌ی نیلوفر علاقه‌مندان برای شرکت در این کتاب‌خوانی می‌بایست نهایتاً تا دو روز آینده به‌وسیله‌ی پیغام خصوصی به او اعلام آمادگی کنند.
   
  • لایک لایک x 15
 14. l.brisc

  l.brisc کاربر نیمه حرفه ای

  ارسال‌ها:
  228
  امتیازات:
  +2,003 / -3
  - ویژه مدیرگزینی دوره ای

  نتایج مدیر گزینی تابستانه/اولین تجربه ی مدیریتی 15 کاربر

  نتایج مدیرگزینی تابستانه‌ی سمپادیا پس از گذشت حدود یک هفته از پایان مدیرگزینی توسط بابک در تاپیک مدیرگزینی اعلام شد. در این مدیرگزینی کاربران برای 44 انجمن از 76 انجمن اعلام شده درخواست مدیریت دادند که از این تعداد 33 انجمن دارای مدیر شدند. 15 نفر از مدیران انجمن سابقه‌ی مدیریتی نداشته و برای اولین بار است که مدیریت را تجربه می‌کنند.
  در این دوره از مدیرگزینی تابستانه شاهد استقبال بالای مدیران سابق سایت بوده ایم.
  مدیر کل سابق سایت ،GCD ، فعالیت مدیریتی خود را با مدیریت انجمن گفت و شنود از سر گرفت.
  نیلوفـر که برای مدتی مدیریت ارشد سایت را بر عهده داشت ، اکنون با ادامه مدیریت انجمن مباحث علمی ، به عنوان مدیر انجمن مباحث زیستی هم فعالیت می‌کند.
  مهسا.ق ، که پیش از این سابقه مدیریت داخلی و انجمن های معما و هوش ، کامپیوتر و گفت و شنود را دارا بوده است ، اینبار دوباره به مدیریتی انجمن معما و هوش منسوب شد.
  Mahsa m و Fatemeh Rahmati ، مدیر سابق انجمن جامعه‌شناسی ، نیز از پیشین مدیر داخلی‌هایی بودند که در مدیر گزینی این دوره به ترتیب به عنوان مدیر انجمن های مشاوره پشتیبانی کنکور 95 و روانشناسی برگزیده شدند.
   
  • لایک لایک x 14
  • دیسلایک دیسلایک x 1
 15. Savaw

  Savaw کاربر فوق حرفه ای

  ارسال‌ها:
  894
  امتیازات:
  +9,957 / -41
  اثر انگشت‌هاى شما در مسابقه‌ى انجمن هنر

  پيش‌تر در انجمن هنر خبر از برگزارى مسابقات مختلف هنرى در تابستان خبر داده شده بود. امروز تاپيك اولين دوره‌ى مسابقه‌ى نقاشى با اثر انگشت، توسط حميده، مدير اين انجمن زده شد تا شاهد اولين مسابقه‌ى تابستانه‌ى سمپاديا، در نيمه‌ى دوم تيرماه باشيم.
  طبق گفته‌ى حميده، علاقه‌مندان به شركت در اين مسابقه مى‌توانند تا تاريخ ٢٧ ام تير، نقاشى‌هايى را كه تنها با انگشت كشيده شده، از طريق پيغام خصوصى ارسال نمايند. پس از آن نقاشى‌ها براى راى‌گيرى در تاپيك قرار مى‌گيرند. ملاك انتخاب اثر برگزيده نيز خلاقيت و تعداد لايك خواهد بود.
   
  • لایک لایک x 9
 16. -zarA-

  -zarA- کاربر فوق حرفه ای

  ارسال‌ها:
  833
  امتیازات:
  +6,262 / -57
  نام مرکز سمپاد:
  هـنرستانمـوטּ
  شهر:
  اصفهــاטּ
  دانشگاه:
  هنر اصفهــاטּ
  رشته دانشگاه:
  طراحی صنعتـی
  مطالعه‌ى هفتگى، اما بدون كتاب

  انعكاس، مدير انجمن جامعه‌شناسى، در ابتداى اين هفته ضمن ايجاد تاپيك مطالعه هفتگی ذكر كرد كه قرار است به منظور آشنايى بيشتر كاربران با جامعه‌شناسى، هر هفته، كتاب يا بخشى از يك كتاب مربوط به جامعه‌شناسى در اين تاپيك براى مطالعه قرار داده شود.
  وى در پست بعدى اعلام كرد كه به جاى كتاب، يك كورس دانشگاهى انتخاب شده و هر هفته كاربران علاقه‌مند مى‌بايست با تماشاى قسمتى از اين كورس در تاپيك به صحبت و تبادل نظر بپردازند. شما براى شركت در اين طرح مى‌توانيد به‌وسيله‌ى پيغام خصوصى، به وى اعلام آمادگى كنيد.
   
  • لایک لایک x 6
 17. Savaw

  Savaw کاربر فوق حرفه ای

  ارسال‌ها:
  894
  امتیازات:
  +9,957 / -41
  تماشاى بارش شهابى برساوشى/سمپاديا در قزوين

  لــيلــى، مدير انجمن نجوم، در تاپيك گردهمایی نجومی های سمپادیا : قلعه الموت قزوین اطلاع از برگزارى رصد گروهى سمپاديا در قزوين مى‌دهد. به گفته لــيلــى، اين برنامه زير نظر انجمن نجوم آماتورى در ٢٢ مردادماه هم‌زمان با بارش شهابى برگزار خواهد شد و علاقه‌مندان مى‌بايست هم‌اكنون از طريق سايت انجمن نجوم آماتورى اقدام به ثبت‌نام كنند. براى دريافت اطلاعات بيش‌تر درباره‌ى مكان و نحوه شركت مى‌توانيد به تاپيك مذكور مراجعه كنيد.
  گفتنى‌است پيش از اين نيز اقدام به برگزارى رصد گروهى در سمپاديا شده كه البته به سرانجام نرسيده است. حال شايد همراهى با انجمن نجوم آماتورى باعث شود كه ناهماهنگى‌هاى گذشته پيش نيامده و اين برنامه با حضور سمپاديايى‌ها تشكيل شود.
   
  • لایک لایک x 10
 18. l.brisc

  l.brisc کاربر نیمه حرفه ای

  ارسال‌ها:
  228
  امتیازات:
  +2,003 / -3
  صندلی‌داغ ، این‌بار داغ‌تر از همیشه

  خبرهای رسیده حاکی از آن است که دورِ جديدِ صندلی‌داغ سمپاديا، میزبانیِ موسّس و مدیر کلّ سايت، محمد مطهّری را بر عهده خواهد داشت.
  صندلى داغ مطهّرى نهايتاً ظرف چند روز آينده برگزار شده و گفته می‌شود وی پاسخ‌گوی تنها دو سوال از طرف هر یک شرکت کنندگانِ این صندلی‌داغ خواهد بود.
   
  • لایک لایک x 23
  • دیسلایک دیسلایک x 1
 19. kahroba

  kahroba کاربر فوق حرفه ای

  ارسال‌ها:
  882
  امتیازات:
  +5,005 / -86
  نام مرکز سمپاد:
  شهید بهشتی
  شهر:
  تنکابن
  سال فارغ التحصیلی:
  1392
  دانشگاه:
  پزشکی رشت
  "سـوگـنـد" و "əlireza"، جانشین مدیر کل شدند

  در‌‌‌‌‌‌حالیکه شنیده‌ها خبر از نشستن محمّد مطهری، مدیر کلّ سایت، بر صندلی داغ این دوره می‌داد، از ساعاتی پیش تاپیک صندلی داغ سـوگـنـد و əlireza ایجاد شد. این در‌حالیست که هنوز هیچ منبعی احتمال حضور مطهری در صندلی داغ را رد نکرده است. باید منتظر بود و دید سوژه‌ی دور بعدی صندلی داغ کیست!
   
  • لایک لایک x 16
 20. Savaw

  Savaw کاربر فوق حرفه ای

  ارسال‌ها:
  894
  امتیازات:
  +9,957 / -41
  كتاب‌خوانى گروهی داغ تابستان؛ فارنهایت ۴۵۱

  فارنهایت ۴۵۱ نام کتابی است که برای شانزدهمین دور مطالعه گروهی سمپادیا انتخاب شده است. این کتاب نوشته‌ی ری بردبری است و ۱۹۱ صفحه دارد. به گفته‌ی هامون، مدیر این انجمن، علاقه‌مندان به شرکت در این مطالعه گروهی می‌بایست نهایتاً تا تاریخ ۳۰ ام تیر این کتاب را تهیه کنند و پس از آن به مدت یک هفته وقت دارند تا کتاب مذکور را خوانده و به اتمام برسانند.
  گفتنی است كتاب‌خوانى گروهى شانزدهم، پس از گذشت حدود یک سال و نیم از دور قبلی و درخواست‌هاى مكرّر كاربران براى برگزارى دور جديد، برگزار می‌شود.
   
  • لایک لایک x 7