• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سربازان آمریکایی با شناسنامه ایرانی

شما الگوی زندگی تان، علایق تان، پوشاک و خوراک تان و...بیشتر به کدام فرهنگ شبیه است؟

• فرهنگ ایرانی اسلامی

رای‌ها: 26 48.1%
  • فرهنگ آمریکایی

رای‌ها: 26 48.1%
  • فرهنگ ایرانی

رای‌ها: 2 3.7%
  • فرهنگ اعراب

رای‌ها: 0 0.0%

• رای‌دهندگان
    54
  • شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
البرز-کرج
سال فارغ التحصیلی
89
دانشگاه
خوارزمی (کرج)
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی
پاسخ : سربازان آمریکایی با شناسنامه ایرانی

صحبت شما شما مصداق کسانی است که آخرت را به دنیا می فروشند
به تفسیر آیت الله هاشمی رفسنجانی دقت کنید:

إِنَّ هَؤُلَاء یُحِبُّونَ الْعَاجِلَةَ وَیَذَرُونَ وَرَاءهُمْ یَوْمًا ثَقِیلًا
همانا اینان دنیای زودگذر را دوست می دارند و روزی سنگین (قیامت) را پشت سرشان وامی گذارند.

1 - محبت و دلبستگی به دنیا و بی اعتنایی به قیامت و حیات اخروی، از نشانه های کافران و گناه پیشگان است.
و لاتطع منهم ءاثمًا أو کفورًا ... إنّ هـؤلاء یحبّون العاجلة و یذرون وراءهم یومًا ثقیلاً

2 - دنیا، جهانی است گذرا و ناپایدار.
إنّ هـؤلاء یحبّون العاجلة
برداشت یاد شده، از نام گذاری دنیا به «عاجلة» (زودگذر) استفاده می شود.

3 - نقد طلبی و نداشتن دوراندیشی، ریشه دلبستگی به دنیا و بی اعتنایی به حیات اخروی
إنّ هـؤلاء یحبّون العاجلة و یذرون وراءهم یومًا ثقیلاً
به کارگیری واژه «عاجلة» ( از ماده «عجله») جای «الدنیا»، می رساند که نقد بودن متاع دنیا و امکان دستیابی سریع تر به آن، نقش عمده ای در دلبسته شدن انسان به دنیا دارد.

4 - محبت و دلبستگی به دنیا، سرچشمه گناه، کفر و ناسپاسی است.
و لاتطع منهم ءاثمًا أو کفورًا ... إنّ هـؤلاء یحبّون العاجلة

5 - قیامت، روزی بس سنگین و دشوار
و یذرون وراءهم یومًا ثقیلاً

6 - گناه پیشگان و کافران، در قیامت با سختی ها و مشکلات سنگین و طاقت فرسا روبه رو خواهند شد.
و یذرون وراءهم یومًا ثقیلاً

7 - علاقه به دنیا و توجّه به آبادانی حیات دنیوی، در صورت بی اعتنایی به امر آخرت و حیات اخروی، مورد نکوهش و محکوم در نگاه وحی
برداشت یاد شده با توجّه به این نکته است که آیه شریفه درصدد نکوهش و محکوم کردن کسانی است که تنها به دنیا دلبسته و آخرت را رها کرده اند.

8 - تأثیر تمایلات و حبّ و بغض های انسان ها، در شکل گیری اندیشه ها و باورهای آنان
و لاتطع منهم ءاثمًا أو کفورًا ... إنّ هـؤلاء یحبّون العاجلة و یذرون وراءهم یومًا ثقیلاً

9 - آخرت طلبی، ناسازگار با گرایش به دنیا و دلبسته شدن به آن

10 - دنیاگرایی و آخرت گریزی گنه پیشگان و کافران، فلسفه منع شدن پیامبر(ص) از پیروی از آنان
برداشت یاد شده، با توجّه به این نکته است که آیه شریفه، در مقام تعلیل برای منع از اطاعت از گنه پیشگان و کافران (و لاتطع منهم آثماً أو کفوراً) است.

11 - پیروی از دنیاگرایان و آخرت گریزان، ممنوع است.
و لاتطع منهم ... إنّ هـؤلاء یحبّون العاجلة و یذرون وراءهم یومًا ثقیلاً

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

نمیدونم من حس میکنم شما منظور منو به بدترین وجه سعی میکنید بفهمید....پیشرفت انسان و انسانیت هیچ وابستگی به دنیا نداره که میگید من گفتم دنیادوستی اتفاقا پیشرفت اخرت انسان در گرو پیشرفت دنیویشه.....و این دو با هم بوجود میاد....حالا کجای من حرف حب دنیا بود؟؟؟

دین خدا در خدمت بشر برای پیشرفت(هم دنیوی هم اخروی)

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از Mohammadreza128 :
نمیدونم من حس میکنم شما منظور منو به بدترین وجه سعی میکنید بفهمید....پیشرفت انسان و انسانیت هیچ وابستگی به دنیا نداره که میگید من گفتم دنیادوستی اتفاقا پیشرفت اخرت انسان در گرو پیشرفت دنیویشه.....و این دو با هم بوجود میاد....حالا کجای من حرف حب دنیا بود؟؟؟

کاملا موافقم. که دین برای پیشرفت بشر هست و. اصلا دین اومده تا اون رو خوشبخت کنه..
از زوایای مختلف نگاه دینی میگه علم بیاموزید ..بهداشت فردی..بهداشت اجتماعی..اخلاق فردی ..اخلاق اجتماعی..
اما گاهی تعریفی که انسان ها از خوشبختی دارند با تعریف دین از خوشبختی مغایره،،مثلا یک فرد بی خدا فکر میکنه اگر پول داشت یکی از کارهایی که میکنه برای خوشبخت شدن اینه که بره انتالیا یا جزایر شبیه اون با پوششی که از دید ما نامتناسبه افتاب بگیره. یا خوشبختی رو غرق در شهوت و تحریک زندگی کردن بدونه..ولی دین میگه خوشبختی که من برای تو تعریف میکنم از این جنس نیست..

وقتی این پیش میاد چه باید کرد?الان دین ضد پیشرفت و خوشبختی عمل کرده..البته خوشبختی که افراد بی دین تعریفش میکنن..پس شما وقتی میگین خوشبختی دنیا اخرت..شاید از دید یک بی دین بدبختی باشه..
یک بی دین دلیلی بر انفاق نمبینه..چون خدایی رو یرول نداره که بخواد در راه اون بده..شما بای دیفالت همه رو مثل خودتون معقد به خدا گرفتین در صورتی که اکثریت پست های این تاپیک افرادین که میگن اصلا خدا نیست..مشکل بحث با اون هاست..وگرنه شما اگر پیشرفت دنیا اخرت منظورتونه. تازه همون فردی هستین که تاپیک زننده روی بحثش با شما بوده و خواسته به دنبال ارزشهای دینی و ملی تون برین و در این دنیای پر رنگ و لعاب امروزی..gem tv. و امثالهم غرق نشین.

• لایک
امتیازات: zmaa
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از معصومه :
کاملا موافقم. که دین برای پیشرفت بشر هست و. اصلا دین اومده تا اون رو خوشبخت کنه..
از زوایای مختلف نگاه دینی میگه علم بیاموزید ..بهداشت فردی..بهداشت اجتماعی..اخلاق فردی ..اخلاق اجتماعی..
اما گاهی تعریفی که انسان ها از خوشبختی دارند با تعریف دین از خوشبختی مغایره،،مثلا یک فرد بی خدا فکر میکنه اگر پول داشت یکی از کارهایی که میکنه برای خوشبخت شدن اینه که بره انتالیا یا جزایر شبیه اون با پوششی که از دید ما نامتناسبه افتاب بگیره. یا خوشبختی رو غرق در شهوت و تحریک زندگی کردن بدونه..ولی دین میگه خوشبختی که من برای تو تعریف میکنم از این جنس نیست..

وقتی این پیش میاد چه باید کرد?الان دین ضد پیشرفت و خوشبختی عمل کرده..البته خوشبختی که افراد بی دین تعریفش میکنن..پس شما وقتی میگین خوشبختی دنیا اخرت..شاید از دید یک بی دین بدبختی باشه..
یک بی دین دلیلی بر انفاق نمبینه..چون خدایی رو یرول نداره که بخواد در راه اون بده..شما بای دیفالت همه رو مثل خودتون معقد به خدا گرفتین در صورتی که اکثریت پست های این تاپیک افرادین که میگن اصلا خدا نیست..مشکل بحث با اون هاست..وگرنه شما اگر پیشرفت دنیا اخرت منظورتونه. تازه همون فردی هستین که تاپیک زننده روی بحثش با شما بوده و خواسته به دنبال ارزشهای دینی و ملی تون برین و در این دنیای پر رنگ و لعاب امروزی..gem tv. و امثالهم غرق نشین.
ا
دقیقا من روی حرفم با اون قسمت حرف اخوی بود که گفت انسان های قطعاتی برای پیشرفت دین خدا هستند و من اینو غلط میدونم....و برعکس دین خدارو یکی از ابزار و قطعات پیشرفت انسان میدونم(پیشرفت دنیوی و اخروی) دین قرار نیس پیشرفت کنه...دین کامله...دین یک وسیله برای پیشرفته یک قطعه در سیستم انسانیه....دین برای انسان و درراه انسانیت بوجود اومد....اینه که تایید کننده اسلام ایرانیه....یعنی اسلام برای ایران برای انسان..

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

دقیقا من روی حرفم با اون قسمت حرف اخوی بود که گفت انسان های قطعاتی برای پیشرفت دین خدا هستند و من اینو غلط میدونم....و برعکس دین خدارو یکی از ابزار و قطعات پیشرفت انسان میدونم(پیشرفت دنیوی و اخروی) دین قرار نیس پیشرفت کنه...دین کامله...دین یک وسیله برای پیشرفته یک قطعه در سیستم انسانیه....دین برای انسان و درراه انسانیت بوجود اومد....اینه که تایید کننده اسلام ایرانیه....یعنی اسلام برای ایران برای انسان..
ببین اسلام برای ایرانی که تو میگی. عین حرف اسلامه..بقیه حرفاتم کاملا درست..چون تعریف تو از اسلام. خود اصل اسلام و تعریفت از ایران. مردمش هستن ..
ولی همین جمله اسلام برای ایران در صورتی که تعریفت از اسلام و ایران فرق کنه معنی دیگه ای خواهد داشت...ببین خود ایران به تنهابی یک کلمه بیشتر نیست..مفاهیمش میتونه خیلی مفاهیم که در این مرزهای جغرافزایی که ایران میدونیم ;میگذره رو در بر بگیره..اسلام به خودی خود چیزی نیست جز راه..روش..و برنامه..برنامه ای که طبق اون افراد گاهی موظف میشن برای دفاع از جایی که توش به دنیا اومدن بجنگن یا حتی مااجرت کنن و یا حتی بر علیه جایی که متولد شدن بجنگن.یک مسلمان وطنش جایی که به دنیا اومده هست ولی باید ببینه دفاع از اونجا درسته یا. مخالفت باهاش..

بیایید واضحتر حرف بزنیم...

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از معصومه :
ببین اسلام برای ایرانی که تو میگی. عین حرف اسلامه..بقیه حرفاتم کاملا درست..چون تعریف تو از اسلام. خود اصل اسلام و تعریفت از ایران. مردمش هستن ..
ولی همین جمله اسلام برای ایران در صورتی که تعریفت از اسلام و ایران فرق کنه معنی دیگه ای خواهد داشت...ببین خود ایران به تنهابی یک کلمه بیشتر نیست..مفاهیمش میتونه خیلی مفاهیم که در این مرزهای جغرافزایی که ایران میدونیم ;میگذره رو در بر بگیره..اسلام به خودی خود چیزی نیست جز راه..روش..و برنامه..برنامه ای که طبق اون افراد گاهی موظف میشن برای دفاع از جایی که توش به دنیا اومدن بجنگن یا حتی مااجرت کنن و یا حتی بر علیه جایی که متولد شدن بجنگن.یک مسلمان وطنش جایی که به دنیا اومده هست ولی باید ببینه دفاع از اونجا درسته یا. مخالفت باهاش..

بیایید واضحتر حرف بزنیم...
ا
ببینید منظورم از ایران به هیچ وجه حکومت ایران نیست...نمیگم که اسلام برای بقای پهلوی یا جمهوری اسلامی یا قاجار یا... منظور از ایران خاک و مردم ایرانن...یعنی مردمی که در خاک ایران هستند +سرزمین ایران..

اسلام برای ابادیه ایران و برای اعتلای مردم ایران ..

در مورد همه پستتون موافقم بجز قسمت آخرکه شدیدا مخالفم ..ما هیچگاه مخالف کشورمون نباید باشیم چرا مخالف حکومت اگه نیاز بود باید بود مثل انقلاب اسلامی ...اما مخالف مردم و سرزمین هیچگاه...وطن بالاترین عشق دنیویه...غیرت به وطن مثل غیرت به خانوادس از دین انسان هم مهمتره چرا که غیرت و باور از اصول نا نوشته اولیه انسانیته.

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

ببینید منظورم از ایران به هیچ وجه حکومت ایران نیست...نمیگم که اسلام برای بقای پهلوی یا جمهوری اسلامی یا قاجار یا... منظور از ایران خاک و مردم ایرانن...یعنی مردمی که در خاک ایران هستند +سرزمین ایران..

اسلام برای ابادیه ایران و برای اعتلای مردم ایران ..

در مورد همه پستتون موافقم بجز قسمت آخرکه شدیدا مخالفم ..ما هیچگاه مخالف کشورمون نباید باشیم چرا مخالف حکومت اگه نیاز بود باید بود مثل انقلاب اسلامی ...اما مخالف مردم و سرزمین هیچگاه...وطن بالاترین عشق دنیویه...غیرت به وطن مثل غیرت به خانوادس از دین انسان هم مهمتره چرا که غیرت و باور از اصول نا نوشته اولیه انسانیته.
جغرافیای به. دنیا اومدن مگه مهمه?
شاید ما تو جایی به دنیا میومدیم که خلاف اخلاقیت و انسانیت رسم بود..ایا. اگر سرزمین ما و مردمانی که باهاشون زندگی میکنیم بی دلیل به جایی حمله کردن..بی دلیل ادم کشتن بی دلیل ظلم کردن در حق ملت دیگه باز هم باید طرفداری کنیم? اگر مردمی که باهاشون زندگی میکنیم تعدی کردن باید همراهشون بریم?این که میشه تعصبی مثل تعصب قبیله های سرخ پوستی یا جاهلیت اعراب..مطمینا منظور شما دفاع از وطنمون به حقه..گذاشتن جان و مال برای حفظ ارزش ها ی انسانیه،،،زنده نگاه داشتن اخلاقیاته..پس مهم ایناس..نه جایی که زندگی میکنیم..یعنی اگر کشور ما با کشور ایکس جنگ دارد با صرف این که ایرانی هستیم باید کمک کنیم حتی اگر کشور مان جنگ. افروز و متعدی باشد? می ارزد که برای. حرص قدرت بقیه جان بدهیم?و چه نصیبمان خواهد شد?

• لایک
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از معصومه :
جغرافیای به. دنیا اومدن مگه مهمه?
شاید ما تو جایی به دنیا میومدیم که خلاف اخلاقیت و انسانیت رسم بود..ایا. اگر سرزمین ما و مردمانی که باهاشون زندگی میکنیم بی دلیل به جایی حمله کردن..بی دلیل ادم کشتن بی دلیل ظلم کردن در حق ملت دیگه باز هم باید طرفداری کنیم? اگر مردمی که باهاشون زندگی میکنیم تعدی کردن باید همراهشون بریم?این که میشه تعصبی مثل تعصب قبیله های سرخ پوستی یا جاهلیت اعراب..مطمینا منظور شما دفاع از وطنمون به حقه..گذاشتن جان و مال برای حفظ ارزش ها ی انسانیه،،،زنده نگاه داشتن اخلاقیاته..پس مهم ایناس..نه جایی که زندگی میکنیم..یعنی اگر کشور ما با کشور ایکس جنگ دارد با صرف این که ایرانی هستیم باید کمک کنیم حتی اگر کشور مان جنگ. افروز و متعدی باشد? می ارزد که برای. حرص قدرت بقیه جان بدهیم?و چه نصیبمان خواهد شد?
ا
جمله اولتون خیلی برام سنگین بود....پس جغرافیا مهم نیست؟؟؟
..بیش از۶۰سال پیش موضوع جبر جغرافیایی و این مضخرفات که اتفاقا هم متجدیدین و هم روحانیون نابخرد و متحجر توش اتفاق قول داشتن توسط حزب ملی و لیبرال ایران با حضور افرادی چون مصدق و بازرگان رد شد...چنان محکم که دیگه هیچکی نتونس جواب بده...

من یه استدلالشو میگم ..شما جواب بدید...آیا خانواده جبر نیست؟؟پس چرا خداوند احسان بی شرط به پدر و مادر رو دستور داده؟؟..
شماهم حرف های منو به بدترین وجه ممکن برداشت میکنید...من کی گفتم تعصبات بی خود و جاهلانه؟؟کی گفتم اگه کشورم قصد تعددی داشت حمایت کنیم؟..

گفتم جنگ با وطن و سرزمین خودمون مورد نهی هست...
شما اگه دیدی در کشورت دارن کار غیر اعتقادات انجام میدم از اینجا برو اما به دشمنی با کشورت حق نداری بپردازی...

همونطور که اگه پدر و مادرت دستور غیرخدایی دادن اجرا نکن اما حق دشمنی و ستیز باشون نداری....وطن هم مادر تاریخ و وجودیه همه ماست.

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

مهم ترین موجودیت ایران منابع و مرز و اینا نیست مهم ترینش مردمی هستن که در اون زندگی می کنن . حالا این مردم هر روشی برای پیشرفتشون انتخاب کنن که میتونه یک دین باشه مثل اسلام باز هم ایرانی بودنشون و حقوقشون در مورد احترام و حقوق اولیه یکسانه و ایرانی هستن .
روشی هم که انتخاب میشه به عنوان راه پیشرفت هرچی که هست باید با منافع این مردم منطبق باشه . هر روشی اگر مناسب باشه هرگز به کسی دستور نمیده بر علیه وطنش یعنی بر علیه مردمش ، همونایی که خواهر و برادر و پدر و مادر و همسایه و همشهری و هم وطنش هستن عمل کنه . اگر روشی چنین دستوری بده غیر انسانیه و روش غیر انسانی رد میشه .
با حرف Mohammadreza128 هم بسیار موافقم که اسلام میتونه وسیله ی پیشرفته ایران باشه نه ایران وسیله ی پیشرفت اسلام . هدف ادیان پیشرفت مردم هست و یک ملت وسیله نیستن برای پیشرفت یک مکتب فکری چون اگر یک ملت وسیله قرار بگیرن عده ای از این ملت در این بین قربانی میشن و مورد آزار قرار می گیرن (اقلیت های مذهبی) . اقلیت های مذهبی هم راهی برای پیشرفت انتخاب کردن و حق دارن به پیشرفت مدنظرشون برسن .
یه سری از مواردی که در پست های قبلی به عنوان مصداق زندگی آمریکایی بخصوص خوراک و پوشاک ذکر شد اغلب مواردی هستن که بین المللی هست اصلا مختص آمریکا نیست همه ی مردم دنیا ازشون استفاده می کنن مردم ایران هم جزیی از مردم دنیا نمیشه گفت هرکی چای و قهوه خورد و کت شلوار پوشید زندگی آمریکایی رو شبیه سازی می کنه .
بعضی از ارزش هایی هم که بهش اشاره شد مکاتب فکری بین الملی هستن که در آمریکا مردم اکثریتشون قبول دارن . ممکنه افرادی در هر کشور باشن که پیشرفت رو در این مکاتب فکری ببینن و این افراد به هیچ وجه دشمن محسوب نمیشن چون تنوع عقاید در کشور باعث عدم ایجاد تعصب میشه و در یک جامعه ی متعادل هیچ وقت همه ی اعضای جامعه نباید یکسان فکر کنن (مگر اینکه شستشوی مغزی وجود داشته باشه) . اگر زمانی اون افراد اقلیت بتونن مردم رو متقاعد کنن که این روش ها درست تره و نتیجه ی بهتری میده و متقاعد کننده تر از روش قبلی باشه این قضیه اتفاق بدی نیست .

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

جمله اولتون خیلی برام سنگین بود....پس جغرافیا مهم نیست؟؟؟
..بیش از۶۰سال پیش موضوع جبر جغرافیایی و این مضخرفات که اتفاقا هم متجدیدین و هم روحانیون نابخرد و متحجر توش اتفاق قول داشتن توسط حزب ملی و لیبرال ایران با حضور افرادی چون مصدق و بازرگان رد شد...چنان محکم که دیگه هیچکی نتونس جواب بده...

من یه استدلالشو میگم ..شما جواب بدید...آیا خانواده جبر نیست؟؟پس چرا خداوند احسان بی شرط به پدر و مادر رو دستور داده؟؟..
شماهم حرف های منو به بدترین وجه ممکن برداشت میکنید...من کی گفتم تعصبات بی خود و جاهلانه؟؟کی گفتم اگه کشورم قصد تعددی داشت حمایت کنیم؟..

گفتم جنگ با وطن و سرزمین خودمون مورد نهی هست...
شما اگه دیدی در کشورت دارن کار غیر اعتقادات انجام میدم از اینجا برو اما به دشمنی با کشورت حق نداری بپردازی...

همونطور که اگه پدر و مادرت دستور غیرخدایی دادن اجرا نکن اما حق دشمنی و ستیز باشون نداری....وطن هم مادر تاریخ و وجودیه همه ماست.
خوب این نظر شماست اگر داری طبق اسلام میگی یه ایه ای چیزی بیار که نشون بده جایی که به دنیا اومدین مهمه تا اخر عمرم باید طرفدارش باشین یا حداقل. باهاش نجنگین حتی اگه ظالم و. تجاوزکار باشن
پدر و مادر تو کل دنیا دو نفرن..هرچند اگر جنگ برای خدا باشه مطمین نیستم مشکل داشته باشه جنگیدن..
ضمنا..ببین شما داری در مورد یه کشور چیزی که خدا برای پدر و مادر گفته ,( که من مطمین نیستم فرمان نجنگیدن داده باشه) رو. عطف میدی..در صورتی که خدا حتی اونو برای. برادر و خواهر و یا هرکسی حتی کسی که بزرگت کرده غیر از پدر مادر نیاورده..

ایران هیچ چیز نیست به جز یک مرز جغرافیایی و تعدادی انسان..تا وقتی این انسان ها به حرف خدا گوش کنند. رفیقم باهاشون..اگر خلاف گفتا خدا عمل کنند همراه نیستم و اگر نیاز به برخورد باشه باهاش در صورتی که تجاوز کنه من سمت حقم..نه سمت شهرمون و کشورمون

اینی که شما میگین یعنی شهر به دنیا اومدنمون و کشور به دنیا اومدنمون باید روی جهتگیری هامون اثر بذاره..از نظر من غلطه..الان یعنی یک اسراییلی که شهروند اسراییله هم حس وطن پرستی داره..بعد اگر مسلمون باشه هم نباید با کشتار مسلمونا بجنگه ..در نهایت میتونه سکوت کنه

الان قشنگ خودت جواب خودتو دادی..کشور و شهر جبره..چون خدا ما رو موقع تولد جایی قرار داده باید تو اخر عمر هیچ وقت با اون جو جنگ نکنیم...شما که میگی همچین چیزی هست دلیل بیار..پدر و مادر جبره ولی این که پدر و مادرت کین نباید راه زندگی و تصمیمات تو رو تحت تاثیر قرار بده..
حس نمیکنی حربات بوی جبر گرایی میده?
بعد جالبه هر کی تو این تاپیکا یه جمله بلده هی میگه..جمله شما هم اینه..
"تو سعی میکنی به بدترین شکل تفسیر کنی"

جناب اقا درست بگو..واضح بگو تا درست بفهمیم،اگر میبینی همه نمیفهمن یعنی تو داری بد میگی
بعد این جبر جغرافیایی و بازرگان به من چه..اگر چیزی هست که نیاز میبینی گفته بشه بگو وگرنه دعوای دو سری ادم که نمیدونم سر چی بوده به بحث ما ربطی نداره تا وقتی نقل قول بذاری و توضیح بدی چه ربطی داره.

به نقل از Bahar_R :
مهم ترین موجودیت ایران منابع و مرز و اینا نیست مهم ترینش مردمی هستن که در اون زندگی می کنن . حالا این مردم هر روشی برای پیشرفتشون انتخاب کنن که میتونه یک دین باشه مثل اسلام باز هم ایرانی بودنشون و حقوقشون در مورد احترام و حقوق اولیه یکسانه و ایرانی هستن .
روشی هم که انتخاب میشه به عنوان راه پیشرفت هرچی که هست باید با منافع این مردم منطبق باشه . هر روشی اگر مناسب باشه هرگز به کسی دستور نمیده بر علیه وطنش یعنی بر علیه مردمش ، همونایی که خواهر و برادر و پدر و مادر و همسایه و همشهری و هم وطنش هستن عمل کنه . اگر روشی چنین دستوری بده غیر انسانیه و روش غیر انسانی رد میشه .
با حرف Mohammadreza128 هم بسیار موافقم که اسلام میتونه وسیله ی پیشرفته ایران باشه نه ایران وسیله ی پیشرفت اسلام . هدف ادیان پیشرفت مردم هست و یک ملت وسیله نیستن برای پیشرفت یک مکتب فکری چون اگر یک ملت وسیله قرار بگیرن عده ای از این ملت در این بین قربانی میشن و مورد آزار قرار می گیرن (اقلیت های مذهبی) . اقلیت های مذهبی هم راهی برای پیشرفت انتخاب کردن و حق دارن به پیشرفت مدنظرشون برسن .
یه سری از مواردی که در پست های قبلی به عنوان مصداق زندگی آمریکایی بخصوص خوراک و پوشاک ذکر شد اغلب مواردی هستن که بین المللی هست اصلا مختص آمریکا نیست همه ی مردم دنیا ازشون استفاده می کنن مردم ایران هم جزیی از مردم دنیا نمیشه گفت هرکی چای و قهوه خورد و کت شلوار پوشید زندگی آمریکایی رو شبیه سازی می کنه .
بعضی از ارزش هایی هم که بهش اشاره شد مکاتب فکری بین الملی هستن که در آمریکا مردم اکثریتشون قبول دارن . ممکنه افرادی در هر کشور باشن که پیشرفت رو در این مکاتب فکری ببینن و این افراد به هیچ وجه دشمن محسوب نمیشن چون تنوع عقاید در کشور باعث عدم ایجاد تعصب میشه و در یک جامعه ی متعادل هیچ وقت همه ی اعضای جامعه نباید یکسان فکر کنن (مگر اینکه شستشوی مغزی وجود داشته باشه) . اگر زمانی اون افراد اقلیت بتونن مردم رو متقاعد کنن که این روش ها درست تره و نتیجه ی بهتری میده و متقاعد کننده تر از روش قبلی باشه این قضیه اتفاق بدی نیست .
اصل بحث ما اینه که یک سری ضد ارزش در دین ما تبدیل به ارزش شده و یا داره میشه.
این که این تغییرات در ابعاد جهانی رخ میده چیزی از بدیش کم نمیکنه..

این تغییرات به پوشیدن شلوار و خوردن فست فوت محدود نمیشه..
از بین رفتن حیا رو در نظر بگیرید..
ارزشی اسلامی بوده و هست.. در نژد ایرانیان هم حیا ارزشمند بوده..کاری به بحث ایران و اسلام ندارم ولی میخوا، بگم از دید هر دو تایید شده بوده.

در اثر کنونی با ترویج فرهنگ زندگیه کنونی (که ما در این تاپیک امریکایی خوانده ایم و شما میتونید هر چیزی که دوست دارین روش اسم بذارین چون اصل و موجودیتش عوض نمیشه) حیا کم کم داره رخت میبنده..
فساد و فحشا علنی شده و جهانی..آیا این هم خوب هست?یعنی شما میگین جهانی شدن فساد و فحشا رو میپسندین?
بحث تاپیک این هست نه بحث های حاشیه ای که به راه می اندازید..

یک بار بحث رو به ایرانی بودن میکشونید یه بار به مخالفت با اعراب. این دفعه هم اقلیت دینی..
بحث تاپیک اقلیته دینیه?????چرا بحثو عوض میکنین

عمده هنجارهای مورد بحث ما بین فرهنگ ایران و اسلام مشترکه روی این ها بحث کنید به جای بحث روی. تعریف لفظی کلمات..مصداق ها گفته شده روی مصداق ها بحث کنید

متخصص انحراب بحثید

• لایک
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

من از آخر جوابتونو میدم:

برداشت شما و اخوی عزیز اکثرا حالت منفی از پستهای منه یعنی من میگم با کشورمون نجنگیم سرکار میگی: وااا یعنی حتی کشورمون زورگو بود باید همراهیش کنیم و طرفدارش باشیم؟..

من همچین حرفی نزدم گفتم نجنگیم ..هنوزم میگم....نمیگم حرف اسلامه...میگم حرف منه...حرف انسانیته....که آیه و سوره نداره...البته حدیث : حب الوطن من الایمان از رسول الله هست که صحه بر این مورد شاید باشه...

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

من نگفتم حب وطن بد است...ولی شما جواب منو با مثال سراییلی که زدم بده...حب وطن خوب است ولی دلیلی بر اطاعت بی چون و چرا نمبینم وگرنه این حدیثو ما هم شنیدیم فقط نشون میده دوست داشتن از وطن خوبه ولی نگفته در حد پدر و مادره و نجنگین باهاش..اکی?الان ما داریم بحث میکنیم اصل اسلامه یا سرزمینه ایران..شما هم قانعم نکردی که اصل کشوره و افرادی که باهاشون صرفا بدلیل تولد در یک مکان زندگی میکنیم،،نه ایینی که خودمون برگزیدیم..
من منفی شو نمیگیرم..دو تابع ممکن است نقاط. مشترک زیادی رو بپوشانند. مشکل ما مشخص کردن حد و مرز جدایی هست..که من اصلا روش اصراری نداشتم و تو چند تو پست اول خواستم هی ازشون فاکتور بگیرم ولی شما مصرین که اثبات کنین.من هم کاری ندارم.این گوی و این میدان.

اگر هم شما هم عین من فکر میکنین این بحث به موضوع تاپیکه نامربوطه و میشه بحث های مرتبط تری داشت خودتون جمع بندی تونو بنویسین

• لایک

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

به نقل از معصومه :
این تغییرات به پوشیدن شلوار و خوردن فست فوت محدود نمیشه..
از بین رفتن حیا رو در نظر بگیرید..
ارزشی اسلامی بوده و هست.. در نژد ایرانیان هم حیا ارزشمند بوده..کاری به بحث ایران و اسلام ندارم ولی میخوا، بگم از دید هر دو تایید شده بوده.

در اثر کنونی با ترویج فرهنگ زندگیه کنونی (که ما در این تاپیک امریکایی خوانده ایم و شما میتونید هر چیزی که دوست دارین روش اسم بذارین چون اصل و موجودیتش عوض نمیشه) حیا کم کم داره رخت میبنده..
فساد و فحشا علنی شده و جهانی..آیا این هم خوب هست?یعنی شما میگین جهانی شدن فساد و فحشا رو میپسندین?
بحث تاپیک این هست نه بحث های حاشیه ای که به راه می اندازید..

یک بار بحث رو به ایرانی بودن میکشونید یه بار به مخالفت با اعراب. این دفعه هم اقلیت دینی..
بحث تاپیک اقلیته دینیه?????چرا بحثو عوض میکنین

عمده هنجارهای مورد بحث ما بین فرهنگ ایران و اسلام مشترکه روی این ها بحث کنید به جای بحث روی. تعریف لفظی کلمات..مصداق ها گفته شده روی مصداق ها بحث کنید

متخصص انحراب بحثید
زننده ی تاپیک توصیفاتی که از سرباز آمریکای که شناسنامه ایرانی داره شامل کسی بود که لایف استایل آمریکایی داره . بنابریان قسمت بزرگی از تعریف با این استدلال که این موارد بین المللی هستن نه آمریکایی رد میشه .
خوب حیا در زمان عهد بوق به این شکل توصیف می شده که : زن جز با پدرش و برادرش و همسرش و نهایتا عمو و دایی و پدربزرگ با هیچ مرد دیگه نباید تعامل اجتماعی داشته باشه و غیر این بی حیا بودن محسوب می شده .
اما حالا چی ؟ الانم بیایم همون تعریفو برای حیا بذاریم بعد بگیم مردم بی حیا شدن ؟؟ اینکه با رشد فکری جامعه ارزش ها عوض بشه اصلا ربطی به فرهنگ آمریکایی گرفتن نداره .
جهانی شدن فساد و فحشا رو نمی پسندم اما چیزی که خیلی می پسندم اینه که دو نفر که بالغ هستن و عاقل هستن حق دارن به تصمیم گیری و قوه ی تشخیصشون احترام گذاشته بشه و خودشون با توجه به تعریفشون از فحشا و فساد تصمیم بگیرن که از حد هایی نگذرن .
و مسئله ای که وجود داره اینه که زور کردن فرهنگ نتیجه ای به مراتب بدتر از آزاد گذاشتن اینکه کسی به فرهنگ عمل کنه یا نکنه ، داره .
این نوع آزاد گذاشتن ممکنه پیامد های به دنبال داشته باشه از جمله آشکار بودن میزان فساد در جامعه باشه (حتی اگر زیاد باشه علانا گفته میشه که چه مصادیقی وجود داره از فساد) ولی محدود کردن و اعمال زور فقط همه چیزو بدتر می کنه .
بحث اقلیت دینی هم بسیار به موضوع اصلی مربوطه چون زننده ی تاپیک فرهنگ اسلام رو با فرهنگ ایران یکی دونسته و از مصادیق ایرانی بودن پایبندی به اسلام رو نام برده و گفته ایران وسیله ی تحقق اسلامه . در حالی که فرهنگ ایران با فرهنگ اسلام یکی نیست چون فرهنگ ایران فرهنگ متعلق به همه ی مردم ایرانه و همه ی مردم ایران مسلمون نیستن . اگر قرار باشه ایران وسیله ی پیشرفت اسلام باشه اونوقت اون ایرانی هایی که مسلمون نیستن قربانی هستن و از حقوقشون محروم میشن .
بنابریان هنجار های اسلام لزوما هنجار های ایران تلقی نمیشه و هرکس هنجار های اسلام رو شکست نمیشه اسمش رو گذاشت هنجارشکن و در نتیجه دشمن ایران.

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

این که از5 سالگی بچه رو جلوی جم تی وی بزرگ کنی و اجازه بدی هرچیزی ببینه و در اینده خیلی حریم هایی که اسلام خواسته ما داشته باشیم براش معنی نداشته باشه .
اینم یک فرهنگ زوریه که پیشرانه اش لذت و هیجان جـنس‍‌‍ی که خدا در وجود انسان ها گذاشته تا نسلمون منقرض نشه هست..داریم به زور هیجانات مجبورش میکنیم..یعنی این بار ما با چماق بالاسرش وای نستادیم..یه حسی از درونش رو بد موقع بر انگیختیم تا از درون ذره ذره بخوردش..ادمی که 25 سالگی موقعیت ازدواج داره از جهات مختلف بلوغ نامردیه که از 3 سالگیه همه چیو بفهمه و روابط رو ببینه..جوونایی تو سن ما که خیلی بهشون فشارمیاد چون چیزایی دیدن که نباید..ولی قدیم این فشارا نبود..این جوونم نمیخواست تو فشار باشه..البته جوان خداخواه رو میگم..

شما نمیخوای درک کنی بحث تغییر هنجار هاست و نگرانی های مربوط به اون...هی از اقلیت مذهبی و ایران بگو...که چی?اصلا به اصل بحث مربوط نیست من این جا بحث نمیکنم..خواستی تاپیک جدا بزن..اقلیت مذهبی در کنار بقیه معنی پیدا میکنه..اصل رو ول کردی رفتی گیر دادی اصلا معلوم نیست به چی..پاقلیت مذهبی ها ایرانی ان و باید با مدارا باهاشون در ارامش زندگی کرد بهشون ظلم نکرد و ظلم ندید،،اگر بحث اقلیت مذهبی بحثته باید بیشتر روی قوانین استثنا و منحصر برای اون هو صحبت کنی مثلا تاپیک بزنی بگی وین قوانین در حقشون نامردیه یا بگی فلان اصول براشون لازمه و باید قانون بشه ولی اخا چرا اینجا رو قاطی میکنی???

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
البرز-کرج
سال فارغ التحصیلی
89
دانشگاه
خوارزمی (کرج)
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی

سلام
من وقت زیادی گذاشتم حرف های قبلی شما را ابهام زدایی کنم. و شما آن چه انتخاب کردید معنیش واضع بود فروختن دین خدا به دنیای انسان.
بازهم ابهام زدایی می کنیم
پیشرفت : به معنای جلو رفتن است. به کدام سمت؟ در چه زمینه ای؟ ما دو سویه کلی داریم:
1- پیشرفت به سمت خدا و وحدت گرایی
2- پیشرفت به سمت خود و شیطان و کثرت گرایی

دین خدا : دستورالعمال های دین.
دین خدا: باورهای دینی مردم. اسم و رسم دینی و وجاهت دینی.

اولا خدا خالق ماست. گفتن "خدا در خدمت ما" نهایت تکبر است.
اگر لفظ خدمت را با مسامحه و مساهله به استفاده تبدیل کنیم، می شود:

1-استفاده از دستورالعمل های دین خداوند برای پیشرفت در دین و دنیا در راستای بندگی خدا. خدا محوری
2-استفاده از دستور العمل های دین خداوند برای پیشرفت در راستای انسان گرایی و خود محوری
3-استفاده از باورهای دینی مردم و وجاهت دینی برای پیشرفت در دین و دنیا در راستای بندگی خدا و خدا محوری
4- استفاده از باورهای دینی مردم و وجاهت دینی برای پیشرفت در راستای انسان گرایی و خود محوری

1- به نظر قابل قبول می آید.
2-غیر ممکن به نظر می رسد و باطل
3-هدف وسیله را توجیه نمی کند نمی شود برای رسیدن به خدا از دین سو استفاده کرد
4-باطل محض

گفتید پیشرفت آخرت انسان در گرو پیشرفت دنیای اوست.
بهترین مصداق پیشرفت دنیوی : آمریکا به تسخیر دریا و فضا و زمین. با ورود به کوچکترین و بزرگترین اجزای عالم. با داشتن تکنولوژِی بی نظیر. پلیس پیشرفته. قدرت و ثروت فراوان. ....هرچه شما از دنیا بگویید امریکا زیادش را دارد حالا با این پیشرفت در دنیا اخرتش پیشرفت کرد؟

حالا بگین کجای حرف شما بوی حب دنیا نمی ده؟ امیدوارم جواب دقیق و بی ابهام داشته باشید.

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

به نقل از معصومه :
این که از5 سالگی بچه رو جلوی جم تی وی بزرگ کنی و اجازه بدی هرچیزی ببینه و در اینده خیلی حریم هایی که اسلام خواسته ما داشته باشیم براش معنی نداشته باشه .
اینم یک فرهنگ زوریه که پیشرانه اش لذت و هیجان جـنس‍‌‍ی که خدا در وجود انسان ها گذاشته تا نسلمون منقرض نشه هست..داریم به زور هیجانات مجبورش میکنیم..یعنی این بار ما با چماق بالاسرش وای نستادیم..یه حسی از درونش رو بد موقع بر انگیختیم تا از درون ذره ذره بخوردش..ادمی که 25 سالگی موقعیت ازدواج داره از جهات مختلف بلوغ نامردیه که از 3 سالگیه همه چیو بفهمه و روابط رو ببینه..جوونایی تو سن ما که خیلی بهشون فشارمیاد چون چیزایی دیدن که نباید..ولی قدیم این فشارا نبود..این جوونم نمیخواست تو فشار باشه..البته جوان خداخواه رو میگم..

شما نمیخوای درک کنی بحث تغییر هنجار هاست و نگرانی های مربوط به اون...هی از اقلیت مذهبی و ایران بگو...که چی?اصلا به اصل بحث مربوط نیست من این جا بحث نمیکنم..خواستی تاپیک جدا بزن..اقلیت مذهبی در کنار بقیه معنی پیدا میکنه..اصل رو ول کردی رفتی گیر دادی اصلا معلوم نیست به چی..پاقلیت مذهبی ها ایرانی ان و باید با مدارا باهاشون در ارامش زندگی کرد بهشون ظلم نکرد و ظلم ندید،،اگر بحث اقلیت مذهبی بحثته باید بیشتر روی قوانین استثنا و منحصر برای اون هو صحبت کنی مثلا تاپیک بزنی بگی وین قوانین در حقشون نامردیه یا بگی فلان اصول براشون لازمه و باید قانون بشه ولی اخا چرا اینجا رو قاطی میکنی???
معلومه که بچه ی 5 ساله نباید جم ببینه اساسا جم به جز نابود کردن هر ارزش خوبی که هست هیچ کاری نمی کنه چه جم چه شبکه های مشابهش . هر جای دنیاهم شما برید خانواده های فهمیده هیچ وقت نمیذارن بچه هاشون زیر یه سن معین اینجور برنامه هارو ببینن .
در این مورد باهاتون کاملا موافقم این یه فرهنگ غلطه همه جای دنیا هم بد میدونن چنین کاری رو .

عزیز من الان بحث فرهنگ ایرانه , فرهنگی که از یه سری مسلمون تشکیل شده یه سری هم تفکرات و ادیان دیگه و اینا با هم فرهنگ جامعه ی ایرانی رو میسازن بنابریان فرهنگ ایران=فرهنگ اسلام غلطه . از ایران میگم چون بحثمون اصلا ارزش ها و مردم ایرانه .
من دارم میگم فرهنگ لیبرالیسم تا حدودی خوبه که اجازه نمیده کسی آزادی های فردی شخص دیگه رو نقض کنه و جزو ملاک هایی که گفته شده توی تاپیک از فرهنگ های آمریکایی شمرده شده . این فرهنگ لزوما با فرهنگ ایران خصومتی نداره چون فرهنگ ایران به طور کامل اسلام نیست . ایران هم وسیله ی پیشرفت اسلام نیست و نباید باشه ، بنابراین هرکس هنجار اسلام رو رعایت نمی کنه و روش متفاوتی از اسلام رو قبول داره نمیشه بهش گفت تو سرباز آمریکایی هستی که اومدی جامعه ی مارو از بین ببری و دشمنی .
بعضی از هنجار ها و ارزش ها خوبه که بمونه و باید جلوی از بین رفتنشونو بگیریم ولی بعضی هاش هم باید عوض بشه چون یه عده ی زیادی هستن که توقع دارن جامعه ی مدرن تمام سنت هارو حفظ کنه هر چیزی هم که مردم 100 سال پیش فک می کردن هنجاره عمل کنه . من دارم میگم یه سری از ارزش ها و هنجار ها باید با جامعه ی جدید که تکنولوژی و عوامل دیگه بهش اضافه شده تغییر کنه و این قضیه به معنای آمریکایی شدن نیست . هر کس اعتقاد داره باید ارزش های ایران تغییراتی کنه و خودش هم ارزش هاشو تغییر میده لزوما سرباز آمریکا نیست .

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از اخوی! :
سلام
من وقت زیادی گذاشتم حرف های قبلی شما را ابهام زدایی کنم. و شما آن چه انتخاب کردید معنیش واضع بود فروختن دین خدا به دنیای انسان.
بازهم ابهام زدایی می کنیم
پیشرفت : به معنای جلو رفتن است. به کدام سمت؟ در چه زمینه ای؟ ما دو سویه کلی داریم:
1- پیشرفت به سمت خدا و وحدت گرایی
2- پیشرفت به سمت خود و شیطان و کثرت گرایی

دین خدا : دستورالعمال های دین.
دین خدا: باورهای دینی مردم. اسم و رسم دینی و وجاهت دینی.

اولا خدا خالق ماست. گفتن "خدا در خدمت ما" نهایت تکبر است.
اگر لفظ خدمت را با مسامحه و مساهله به استفاده تبدیل کنیم، می شود:

1-استفاده از دستورالعمل های دین خداوند برای پیشرفت در دین و دنیا در راستای بندگی خدا. خدا محوری
2-استفاده از دستور العمل های دین خداوند برای پیشرفت در راستای انسان گرایی و خود محوری
3-استفاده از باورهای دینی مردم و وجاهت دینی برای پیشرفت در دین و دنیا در راستای بندگی خدا و خدا محوری
4- استفاده از باورهای دینی مردم و وجاهت دینی برای پیشرفت در راستای انسان گرایی و خود محوری

1- به نظر قابل قبول می آید.
2-غیر ممکن به نظر می رسد و باطل
3-هدف وسیله را توجیه نمی کند نمی شود برای رسیدن به خدا از دین سو استفاده کرد
4-باطل محض

گفتید پیشرفت آخرت انسان در گرو پیشرفت دنیای اوست.
بهترین مصداق پیشرفت دنیوی : آمریکا به تسخیر دریا و فضا و زمین. با ورود به کوچکترین و بزرگترین اجزای عالم. با داشتن تکنولوژِی بی نظیر. پلیس پیشرفته. قدرت و ثروت فراوان. ....هرچه شما از دنیا بگویید امریکا زیادش را دارد حالا با این پیشرفت در دنیا اخرتش پیشرفت کرد؟

حالا بگین کجای حرف شما بوی حب دنیا نمی ده؟ امیدوارم جواب دقیق و بی ابهام داشته باشید.

اول من چند مغالطه در صحبت شما رو بگم:

شما گفتید که بنده عرص کردم خدا برای انسان که تکبره... در حالی که بنده گفتم دین و برنامه خدا(اسلام) برای انسان

دوم بنده عرض کردم پیشرفت آخرت در گرو پیشرفت دنیوی اما نگفتم شرط کافی که شما مثال آمریکا رو میزنید ..

سوم هم جناب عالی در تببین صحبت بنده 3 حالت فرمودی که حالت اولش مورد قبول خودتونه :
-استفاده از دستورالعمل های دین خداوند برای پیشرفت در دین و دنیا در راستای بندگی خدا. خدا محوری

بنده هم نظرم همینه دقیقا ...با پیش شرط :

دین خدا در خدمت انسان نه بلعکس..

یک مورد هم فرمودی هدف وسیله رو توجیه نمیکنه که این مورد قبول همه (خود من ) نیست و نمیشه چون شما بش معتقدی در بحث ازش استفاده کنی چون یک اصل در بحث نمیشه ...

حالا در مورد حرفم:

خلاص کلام بنده همونه که گفتم فرهنگ باید فرهنگی ایرانی با اصولی اسلامی باشه ...ما مسلمان شدیم و برنامه و هدف زندگی انتخاب کردیم اما ما خودمون رو تغییر ندادیم ما هنوز ایرانیم این اسلامه که باید در برنامه ما وار شه ما در برنامه اسلام وارد نشدیم بهتره بگم اسلام ایران باید می شد ،نه ایران اسلمی/// که متاسفانه بلعکس شد که الان ما دچار چندگانگی هستیم . مطمءن باشید اگر اسلام ایرانی تنظیم و اجرا میشد جامعه ای یک دست و کامل داشتیم. (از نظر فرهنگی) نه اینگونه چندگانه و پراکنده

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
البرز-کرج
سال فارغ التحصیلی
89
دانشگاه
خوارزمی (کرج)
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی

به نقل از Bahar_R :
معلومه که بچه ی 5 ساله نباید جم ببینه اساسا جم به جز نابود کردن هر ارزش خوبی که هست هیچ کاری نمی کنه چه جم چه شبکه های مشابهش . هر جای دنیاهم شما برید خانواده های فهمیده هیچ وقت نمیذارن بچه هاشون زیر یه سن معین اینجور برنامه هارو ببینن .
در این مورد باهاتون کاملا موافقم این یه فرهنگ غلطه همه جای دنیا هم بد میدونن چنین کاری رو .

عزیز من الان بحث فرهنگ ایرانه , فرهنگی که از یه سری مسلمون تشکیل شده یه سری هم تفکرات و ادیان دیگه و اینا با هم فرهنگ جامعه ی ایرانی رو میسازن بنابریان فرهنگ ایران=فرهنگ اسلام غلطه . از ایران میگم چون بحثمون اصلا ارزش ها و مردم ایرانه .
من دارم میگم فرهنگ لیبرالیسم تا حدودی خوبه که اجازه نمیده کسی آزادی های فردی شخص دیگه رو نقض کنه و جزو ملاک هایی که گفته شده توی تاپیک از فرهنگ های آمریکایی شمرده شده . این فرهنگ لزوما با فرهنگ ایران خصومتی نداره چون فرهنگ ایران به طور کامل اسلام نیست . ایران هم وسیله ی پیشرفت اسلام نیست و نباید باشه ، بنابراین هرکس هنجار اسلام رو رعایت نمی کنه و روش متفاوتی از اسلام رو قبول داره نمیشه بهش گفت تو سرباز آمریکایی هستی که اومدی جامعه ی مارو از بین ببری و دشمنی .
بعضی از هنجار ها و ارزش ها خوبه که بمونه و باید جلوی از بین رفتنشونو بگیریم ولی بعضی هاش هم باید عوض بشه چون یه عده ی زیادی هستن که توقع دارن جامعه ی مدرن تمام سنت هارو حفظ کنه هر چیزی هم که مردم 100 سال پیش فک می کردن هنجاره عمل کنه . من دارم میگم یه سری از ارزش ها و هنجار ها باید با جامعه ی جدید که تکنولوژی و عوامل دیگه بهش اضافه شده تغییر کنه و این قضیه به معنای آمریکایی شدن نیست . هر کس اعتقاد داره باید ارزش های ایران تغییراتی کنه و خودش هم ارزش هاشو تغییر میده لزوما سرباز آمریکا نیست .
خب الان خود شما که مدعی ایران هستید آواتار شما Ozzy Osbourne نوازنده هوی متال امریکایی است که کلیسای همان جا او را شیطان پرست می دانند.
بعد بگید اخوی توهین کرد. خب تمام نشانه ها صدق می کنه جز شناسنامه.

بعدشم می گید تغییر، تغییر چه چیزی.
از کجا به کجا؟
از ایرانیت و اسلامیت به مدرنیسم و اومانیسم؟ به لیبرالیسم؟

و نکته دیگر :
ریشه فرهنگ ایران لزوما با ریشه فرهنگ آمریکا در تضاد است. چون ما از اول خدامحور بوده ایم و یکتا پرست آنها پول پرست و خود پرست. اومانیسم.

هرکس از تغییر حرف زد ما نمیگیم تو سرباز امریکایی هستی ولی کسی که تمدن امریکا رو آورده داره به عنوان طرح جایگزین پیشنهاد میده مثل دیپلمات امریکا می مونه

ما نمی گیم مثل صد سال پیش باشیم فرهنگ تغییر نکنه. ما میگیم نقاط ضعف خود را قوی کنیم و نفاط قوت خود را قوی تر. آسیب های فرهنگی را بزداییم . نه اینکه بیاییم و نسخه امریکایی برای زندگی 70 میلیون ایرانی بپیچیم

اول من چند مغالطه در صحبت شما رو بگم:
شما گفتید که بنده عرص کردم خدا برای انسان که تکبره... در حالی که بنده گفتم دین و برنامه خدا(اسلام) برای انسان
فرقی نداره این هم تکبره. دین جسم است و ولایت روح آن. ولایت در راستای ربوبیت است. ربوبیت از شئون الله است و الله در مرتبه الوهیت
شما اراده ربوبیت خدا را می خواهید در خدمت اراده خود بگیرید؟ اراده خدا در طول اراده شما؟اراده انسان؟اراده عبد؟ ابلیس با همه تکبرش همچین ادعایی نکرد!

دوم بنده عرض کردم پیشرفت آخرت در گرو پیشرفت دنیوی اما نگفتم شرط کافی که شما مثال آمریکا رو میزنید ..
شما گفتید در گرو! دین و تعالی بشر را به گروگان گرفتید در عوض پیشرفت دنیوی! چه شرط کافی چه شرط لازم مگه در نتیجه فرقی هم می کنه؟ بازهم اصالت دنیاست.
اول شکم را سیر کنیم، خونه بخریم ماشین بخیرم پولدار بشم بعد که همه چی تموم شد میریم متعالی میشیم!

سوم هم جناب عالی در تببین صحبت بنده 3 حالت فرمودی که حالت اولش مورد قبول خودتونه :

بنده هم نظرم همینه دقیقا ...با پیش شرط :

دین خدا در خدمت انسان نه بلعکس..
این یعنی دور باطل!
ما اومدیم ابهام زدایی کردیم شما اومدی ابهام زایی کردی کلا ابهام زایش داره از پست های شما!
دین خدا در خدمت انسان خودش چهار تا معنی میده بعد شما می گی معنی اول منظوره به شرطی که دین خدا در خدمت انسان! ناراحت نشی ولی شاهکار کردی!

یک مورد هم فرمودی هدف وسیله رو توجیه نمیکنه که این مورد قبول همه (خود من ) نیست و نمیشه چون شما بش معتقدی در بحث ازش استفاده کنی چون یک اصل در بحث نمیشه ...

در گفتمان الهی هدف وسیله را توجیه نمی کند. (وسیله و راه و هدف باید صالح باشند)
در گفتمان انسان گرایی هدف وسیله را توجیه می کند. (هر کار پلیدی برای رسیدن به هدف تایید می شود)
شما با اعتقاد به یک اصل غیر الهی اصلا نمی تونی در مسیر الهی رشد کنی. جاده انحراف به صراط مستقیم نمی رسد. به مقصد نمی رسد.

حالا در مورد حرفم:

خلاص کلام بنده همونه که گفتم فرهنگ باید فرهنگی ایرانی با اصولی اسلامی باشه ...ما مسلمان شدیم و برنامه و هدف زندگی انتخاب کردیم اما ما خودمون رو تغییر ندادیم ما هنوز ایرانیم این اسلامه که باید در برنامه ما وار شه ما در برنامه اسلام وارد نشدیم بهتره بگم اسلام ایران باید می شد ،نه ایران اسلمی/// که متاسفانه بلعکس شد که الان ما دچار چندگانگی هستیم . مطمءن باشید اگر اسلام ایرانی تنظیم و اجرا میشد جامعه ای یک دست و کامل داشتیم. (از نظر فرهنگی) نه اینگونه چندگانه و پراکنده
این همان تکبر است که گفتم. برنامه و اندیشه انسان ایرانی از خدایی که اقیانوس علم و حکمتش بی کران است بالاتر است! ایول ترکوندی!

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

نظر بنده همینه شما اسمشو تکبر میذاری من قانون طبیعت....من میگم این قانونه که دین خدا در خدمت اعتلای بشریته.....دین مهم نیس...مهم انسانه....دین معنی خدا رو نمیده...یه برنامه الهی در خدمت انسان....

uranuscelona

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرز2
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک-طراحی کاربردی

به نقل از اخوی! :

1- چه چیزهایی در فرهنگ ما باید تغییر کند؟ چرا؟ به سمت چه هدفی باید تغییر کند؟
2- فرهنگ اعراب چیست که با ما آمیخته است؟ آیا غیر مستقیم فرهنگ اسلامی را با فرهنگ اعراب یکی گرفته اید و می خواهید آن را جدا کنید؟ اسلام دینی جهانی فرا ملیتی و فرا نژادی است و منسوب و محصور کردنش به اعراب غلط است.
3-فرهنگ اصیل ایرانی چیست؟ فرهنگ قبل از اسلام که زرتشتی است. فرهنگ ابتدای اسلام که سنی است. فرهنگ قرون معاصر شیعی است و یک صد سال اخیر مورد هجمه فرهنگ اومانیستی است.

در همه اینها خدا محوری جزو ویژگیهای اصیل ایرانی است. خدا محوری مقابل انسان محوری است. اومانیسم یا انسان محوری در دل خود مدرنیسم، پست مدرنیسم، ترنس مدرنیسم. کمونیسم، لیبرالیسم و ناسیونالیسم و سیتنزیم (شیطان پرستی) را شامل می شود.
فرهنگ اصیل ایرانی چه زرتشتی چه اسلامی با همه اینها از ریشه مغایرت دارد. انسان محوری شرک است. شریک کردن انسان با خدا در پرستش. به گونه ای کفر است. پوشاندن حقیقت الوهیت الله حل حلاله

4-در ضمن ناسیونالیزم یا ملی گرایی جزو اندیشه های انسان محور مدرنیسم است. اصول انسان محوری با خدا محوری یکجا جمع نمی شود
بعدشم چرا می گویید نمی توان به فرهنگ اصیل ایرانی دست یافت؟ مگر شلیم یا کوریم یا کچلیم که نتوانیم ما می توانیم. این حرف بوی تسلیم می دهد.
5-امریکایی ها ابدا این مسیر را نگذرانده اند. آنها مسیر خداستیزی و انسان محوری و لذت محوری و پول پرستی را گذرانده اند.
نتیجه جنگ نرم هم این است که شما حب وطن را به حب دشمن تبدیل کرده اید.

تو این فرهنگ کنونی خیلی خرافات وجود داره یا حتی افراط و تفریط خیلی زیاده توش
اشتباه نکنید اسلام محدود به فرهنگ خاصی نیست و به نظر من چون این دین متاسفانه از سرزمین بی تمدن عربستان ینی مهد جاهلیت ظهور کرده عده ای فرهنگ نداشته ی عرب ها رو فرهنگ اسلامی میدونند! اگه فرهنگ داشتند که زمان حمله به ایران فرش زربافت ایرانی رو تکه تکه نمی کردند!
من اسم فرهنگ اصیل ایرانی رو فرهنگ زرتشتی نمیذارم حتی اگه فرهنگ زرتشتی هم بوده خیلی فرهنگ غنی و کاملی بود و به نظرم مشکلی نیست که مسلمون بود و فرهنگ زرتشتی داشت چون اسلام کامل شده ی همین دین هست!
نمی تونیم بهش دست پیدا کنیم چون نژاد برتر اریایی در کشور ما متاسفانه با نژاد عرب مخلوط شده و فرهنگ ان ها در کشور ما جا افتاده تغییرش خیلی سخته و یه کم قدیمی هست!
نیازی نیست فقط خداستیزی رو از امریکایی ها یاد بگیریم و تبعیت کنیم ! چرا نقاط مثبت رو نمی بینید! ما فقط از کارهایی که باعث پیشرفت میشه استفاده می کنیم! ما به دلیل جهان سومی بودن نیاز به یک الگوی موفق داریم می تونیم از کشورهای توسعه یافته نقاط مثبتشون رو یاد بگیریم!
نه فقط انسان محوری رو!
بالاخره هر انسانی عقل داره و می تونه درست رو از غلط تشخیص بده!

بالا