• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مزاحمی به نام بی دقتی!

• شروع کننده موضوع

A.maede

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
اهواز
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی ایلام
رشته دانشگاه
پزشکی
خوب! :)
از اسم تاپیک معلومه دیگه! :((
یکی از بزرگترین مشکلات من و خیلی های دیگه همین بی دقتیه! :(
مخصوصا از نوع محاسباتیش! ~X(
کسی راهکاری واسه این مشکل نداره؟ :-/

ali jahangiri

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
طلای المپیاد دانشجویی -مکانیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مکانیک
پاسخ : مزاحمی به نام بی دقتی!

چند تا کار انجام بدید تا کمتر سوتی بدید !

اول از همه یه لیست کوچولو از سوتی هاتون رو روی یه تیکه کاغذ بنویسید و زمانی که توی خونه تست میزنید حواستون به اون کاغذ باشه !

دوما : معمولا آزمونایی که شرکت میکنید یه آزمون غیرحضوری میده برای آزمون بعد !

اون آزمون رو حتما حل کنید ! مشابه آزمون رسمی ! زمان بگیرید و حل کنید و تصحیح و ...

و سعی کنید اون سوتی ها رو مد نظر داشته باشید تا تکرار نشه !

سوما : سر جلسه هر ده پونزده تا سوال که حل میکنید ، یه لحظه سرتون رو از دفترچه بیارید بیرون و یه نفس عمیق بکشید!

اینجوری ذهنتون از سوال های قبل و محاسباتشون تخلیه میشه و کمتر سوتی میدید !

z.n1994

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 مشهد
شهر
سر همه شهرا
مدال المپیاد
اره زبان تو راهنمایی که بودیم رتبه آوردم.کامپیوتر هم
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

اگه خیلی زیاد سوال حل کنینو جاهایی که طراحا بهش گیر میدن یا دام دار میکننو یاد بگیرین بی دقتیای علمیتون کم میشه.مثلا تو فیزیک یه قسمت بیدقتی سر واحد هاس.اگه سوال اون قسمت زیاد حل کرده باشن میدونین ممکنه واحدارو بپیچونه حواستون جمع میشه.
یامثلا تو زیست ماستوسیت تو خون نداریم وقتی سواله خونی و سلول خونی میده میدونین ممکنه بهش گیر بده
مخصوصا ریاضیو فیزیک اگه بی دقتیتون خیلی پرت باشه که اصلا تو گزینه ها جوابتونو پیدا نمیکنین ولی اگه بی دقتیتون اون چیزیه که تو گزینه هام هس باید یه اشتباه متداول داشته باشین.من خودم اشتباهات متداول کانونو نخوندم ولی شاید خوب باشه بخونین.یا خودتون اشتباهای خودتونو درارین تو یه جای منسجم بنویسین
درسای عمومیو واقعا باید عمیق بخونین.چون توش خیلی چیزای مثل هم داره:روزها محمد علی ندوشن.آن روزها طه حسین،تاریخ مسعودی:بیهقی.قانون مسعودی:زکریای رازی
به نظر من بی دقتی ناشی از ندونستنه.اگه واقعا مسلط باشین بی دقتی کم میکنین

hermit2

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
دزفول، اهواز
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

من خودم برای حل این مشکل یه مدت هر چی سوال حل می کردم زیر نکات مهمش خط می کشیدم شاید فکر کنین وقت گیره اما با یه مدت انجام دادنش عادت می کنین دیگه می تونین نکاتو توی صورت سوال تشخیص یدین و یه قسمتی از بی دقتیاتون رفع میشه

Samaneh.Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
کرج
مدال المپیاد
مدال نقره‌ی المپیاد نجوم‌و‌اخترفیزیک ..
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

حواس جمع و تمرکز میخواد دیگه ، تمرین کن واسه تمرکزت ، استرس داشتن و هول کردن و اینا م تاثیر میذاره به نظرم، اینکه بخوای همه رو سریع حل کنی ....

این قضیه ی زیر چیزی که میخواد خط کشیدن خیلی خوبه به نظرم ،
توی نور مثلا کاری که میکنن شعاع رو میخوان به جای فاصله کانونی ، یا توی سینتیک واحد سرعتی که میخوان یه چیز دیگه ست ، ازین جور مردم آزاری ها :D خط بکش دورش

یادداشت برداری از سوتی های معمولت هم خیلی کار خوبیه ، قبل آزمونای گ2/قلمچی مرور کنی دیگه حواست هست بهشون من خودم مثلا مشتق تابع داخلی رو یادم میرفت اون اولا ، با اینکار یادم موند :-"

میگن اشتباهات متداول قلمچی م بد نیست ، شاید کمک کنه ، من امتحان نکردم !!

amir.mr

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلايه داران
شهر
اهواز
مدال المپیاد
زيست،رياضي...همشونم در حد مرحله اول :D
دانشگاه
شهيد بهشتي
رشته دانشگاه
پزشكي

با این جوابای کاملی که دوستان دادن،من برم تو افق محو بشم بهتره :D
اما چنت پیشنهاد دارم،که عمل کردن بهشون خالی از لطف نیست;-)
_____________________________________________________________________________________________________
1-یکی از اشتباهاتی که گریبان گیر خیلی از داوطلباست،اشتباه وارد کردن جواب توی پاسخبرگه که خیلی چیز عذاب اوریه.این اشتباه بیشتر زمانی رخ میده که ادم،میخواد تمام جواب های یه درس رو یه جا با هم وارد کنه.حالا اگه اون درس مثل شیمی،اخرین درس باشه و ادم هم خسته باشه،ضریب اشتباه خیلی بالا میره!پس سعی کنین بعد از جواب دادن هر ده تا سوال،جواباتون رو وارد پاسخبرگ کنین!شاید اوایل فک کنین با این کار سرعتتون پایین بیاد،اما بعد از یه مدت متوجه میشین که سرعتتون هیچ تغییری نکرده و فکرتون اشتباه بوده :D
___________________________________________________________________________________________________
2-یکی دیگه از اشکالات رایج داشن اموزا اینه که توی سوال به کلمات مهم دقت نمیکنن!این مشکل دوتا راه داره.
راه اول:مشاورم میگفت،احسان عباسی(رتبه 4 کشور سال88) هم همین مشکل بی دقتی رو داشته!میاد واسه چنتا ازمون با خودش خودکار قرمز می بره سرجلسه،دور کلمات مهم با خودکار خط میکشه تا دقتش بالا بره.
میگفت اون چنتا ازمون یکم با کمبود وقت مواجه شد،اما بعد از 4،5 ازمون ،دقتش توی خوندن سوالا بالا رفت و از اون خودکار هم بی نیاز شد
راه دوم هم اینه که ایمقد تست بزنین که دیگه دقیق خوندن رو یاد بگیرین:D
__________________________________________________________________________________________________
3-یه مشگکل واسه بچه های تجربی اینه که کلمات مشابه رو قاطی میکنن و اشتباه میزنن وسوال رو!به این مورد توجه کنین:
مثلا توی کتاب گفته:انزیم تولید شده توسط اپران لک برای جذب و "تجزیه" لاکتوز به کار میره
اما طراح میاد مینویسه:
انزیم تولید شده برای جذب و "سنتز" لاکتوز به کار میره
پو خیلیا اول گزینه رو میخونن،میگن درسته و ولش میکنن میرن گزینه بعد!
پس بچه های تجربی سعی کنین:
1-گزینه ها رو تا اخر بخونین و روی هرکلمه فک کنین
2-وقتی یه اشتباه یا بی دقتی رو انجام میدین،برین و توی کتابتون،توی همون قسمت،اون بی دقتیتونو بنویسین تا دیگه تکرار نشه ;-)

goldstar

کاربر فعال
دانشگاه
اگه خدا بخواد تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

بچه ها حتما دور بيشتر كمتر اغلب و هست و نيست دايره بكشيد دايره نه خط خيلي كمك مي كنه

حتما تو درسايي مثل رياضي و فيزيك محاسباتتون رو مرتب بنويسيد

سعي كنيد عادت كنيد تو جاي كم محاسباتتون رو انجام بديد شايد تو كنكور مجبور شيد چند بارم پاك كنيد

بالا