• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تحلیل و بررسی کنکور تجربی 92

• شروع کننده موضوع zmaa
  • تاریخ شروع

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91
پاسخ : تحلیل و بررسی کنکور تجربی 92

اگه دوستان علاقه داشتن تو برنامه تلویزیون هم شدیدا دارن سوالات ریاضی کنکور ریاضی و زیست تجربی ها رو نقد میکنن

• لایک
امتیازات: Kenji

Kenji

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران-budoko

به نقل از John-Cena :
اگه دوستان علاقه داشتن تو برنامه تلویزیون هم شدیدا دارن سوالات ریاضی کنکور ریاضی و زیست تجربی ها رو نقد میکنن

والا همینجوری داریم خشتکه که میدریم از خودمون , میشینم اونم نگاه میکنم بگن سوالای ریاضی اسون بود من تیلویزیونو داغون میکنم ننمم منو داغون میکنه, چه اصراریه:D

!sadaf

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اراک
مدال المپیاد
:-<
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از Kenji :
والا همینجوری داریم خشتکه که میدریم از خودمون , میشینم اونم نگاه میکنم بگن سوالای ریاضی اسون بود من تیلویزیونو داغون میکنم ننمم منو داغون میکنه, چه اصراریه:D

چرا راه دور میرین ؟ ;;) اونا کی باشن که نظر بدن اصلا :-" فحش دلخواه L-:

نظرای کارشناسانه ی خودمون خیلیم بهتره >:p :>

Kenji

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران-budoko

به نقل از صــــدف :
چرا راه دور میرین ؟ ;;) اونا کی باشن که نظر بدن اصلا :-" فحش دلخواه L-:

نظرای کارشناسانه ی خودمون خیلیم بهتره >:p :>

والا بخدا به این خوبی نظر میدیم , اصلا چه کاریه که این سازمان سنجش بیشرف پاسخنامه هامونو گرفته خودش تصحیح میکنه >:pمیداد خودمون میاوردیم خونه نمره میدادیم به خودمون دیگه :D, مگه اطمینان ندارن به ما؟!!! :-"

!sadaf

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اراک
مدال المپیاد
:-<
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از Kenji :
والا بخدا به این خوبی نظر میدیم , اصلا چه کاریه که این سازمان سنجش بیشرف پاسخنامه هامونو گرفته خودش تصحیح میکنه >:pمیداد خودمون میاوردیم خونه نمره میدادیم به خودمون دیگه :D, مگه اطمینان ندارن به ما؟!!! :-"

نمی فهمن برادر :-" شما خودتو اذیت نکن ;;)

قابل توجه امیررضا :D : اسپم نیست تحلیل کردم سازمان سنجشو :>

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

چقدر خوبه بچه ها در مورد این کنکور با هم حرف بزنن...
اول هر کی فکر میکرد فقط خودش خراب کرده..
بعد از حرف زدن با اطرافیا تازه آدم میتونه امیدوار باشه(< (< (<شاید از قبل هم بهتر شیم....

amir.mr

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلايه داران
شهر
اهواز
مدال المپیاد
زيست،رياضي...همشونم در حد مرحله اول :D
دانشگاه
شهيد بهشتي
رشته دانشگاه
پزشكي

به نقل از Mr.Mamareza :
چقدر خوبه بچه ها در مورد این کنکور با هم حرف بزنن...
اول هر کی فکر میکرد فقط خودش خراب کرده..
بعد از حرف زدن با اطرافیا تازه آدم میتونه امیدوار باشه(< (< (<شاید از قبل هم بهتر شیم....
اره:))منم اوايل فك ميكردم خعلي خراب شده نتيجم،بعد ديدم نه بابا،همه خراب كردن...
اقا هركاري ميكنين،اين درصداي كنكور ٩٢ سايت كانون رو نگاه نكنين:دي خعليا چرتو پرت زدن:دي
امثالش زياده بين دوستاي خودم:دي خلاصه رفتين ديدين همه توپو خفن زدن،شما نگرا نشين.

جوجه رو ١٢ مرداد كباب ميكنن :-D

Kenji

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران-budoko

به نقل از .:amir.mr:. :
اره:))منم اوايل فك ميكردم خعلي خراب شده نتيجم،بعد ديدم نه بابا،همه خراب كردن...
اقا هركاري ميكنين،اين درصداي كنكور ٩٢ سايت كانون رو نگاه نكنين:دي خعليا چرتو پرت زدن:دي
امثالش زياده بين دوستاي خودم:دي خلاصه رفتين ديدين همه توپو خفن زدن،شما نگرا نشين.

جوجه رو ١٢ مرداد كباب ميكنن :-D

والا من اول دیدم گفتم ددم وای که بدبخت شدم بد توجه کردم دیدم که تراز 5000 طرف ریاضی رو زده 70 دیگه گفتم اینا دارن گل واژه میگن :D

nazanin.f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

بچه ها ی سوال:تراز کسی که 15تا غلط داشته زیستش شده60با تراز کسی ک20تا نزده داشته درصدش شده60 فرق میکنه؟

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

فکر کنم به نمره ی نهایی هم ربط داشته باشه

amir.mr

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلايه داران
شهر
اهواز
مدال المپیاد
زيست،رياضي...همشونم در حد مرحله اول :D
دانشگاه
شهيد بهشتي
رشته دانشگاه
پزشكي

به نقل از nazanin.f :
بچه ها ی سوال:تراز کسی که 15تا غلط داشته زیستش شده60با تراز کسی ک20تا نزده داشته درصدش شده60 فرق میکنه؟
خير.وقتي درصدا يكيه،چه تفاوتي داره:دي
ازمون دوم سنجش من ٣تا غلط داشتم تو زيست و يكس از دوستام ٤تا نزده.تراز زيست جفتمون يكسان شد.

first amir

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
فردوســـی
رشته دانشگاه
مـهـنــدســی شــیـمــی / حسابداری / روانــشناســی

دانش‌آموزان و دبيران عزيز رشته تجربي

يک هفته پس از برگزاري کنکور 92 بر آن شديم که نگاهي دقيق و موشکافانه به رويکردها و تيپ سؤال‌هاي جديد در کنکور امسال داشته باشيم .

هدف از اين بررسي کمک به دانش‌آموزاني است که مي‌خواهند در کنکور 93 شرکت کنند و هم‌چنين تعامل با دبيراني است که دانش‌آموزان خود را براي کنکور سال بعد آماده مي‌کنند.

در مطلب زير درس‌هاي رشته‌ي تجربي را به ترتيب دفترچه تحليل کرده‌ايم.

زمين‌شناسي

سؤالات زمين‌شناسي کنکور 92 از لحاظ ساختاري نسبت به سال گذشته براي دانش‌آموز راحت‌تر به نظر مي‌رسيدند.

1-متن صورت سؤالات اغلب تقريباً مشابه متن کتاب درسي بودند و در بعضي موارد عيناً از کتاب درسي آورده شده بودند.

2- در بين 25 سوال آزمون زمين‌شناسي چند سؤال با گزينه‌هاي نزديک به هم و مشابه آورده شده بود که مي‌توان به سؤالات 108، 116 و 118 در دفترچه‌ي سؤالات رشته‌ي تجربي، درس زمين‌شناسي اشاره نمود.

3-نکته قابل توجه در اين آزمون اين است که بر خلاف سال‌هاي گذشته فقط يک سوال ترکيبي از فصل هاي 6 و 7 چهارم دبيرستان مطرح شده است و با توجه به اينکه پاسخ دادن به سوالهاي ترکيبي دشوارتر است .

رياضي

آنچه کنکور رشته تجربي سال 1392 را در درس رياضي از کنکور 1391 متمايز مي کند،تغييرات در برخي بودجه‌بندي‌ها و دشوار شدن سؤالات نسبت به سال قبل است.

1-تأکيد طراحان بر روي مبحث احتمال و کاستن از تعداد سوالات مشتق و کاربرد مشتق( مانند سال 91) سمت گيري سال آينده طراحان کنکور را نشان مي‌دهد.

2-دو سؤال مستقيماً از مبحث مثلثات طرح شده و 2 سوال نيز به صورت غير مستقيم، علي الخصوص در سوال انتگرال‌ براي حل آن داوطلب مي بايستي تسلط بر فرمول‌هاي مثلثات داشته باشد. لازم به ذکر است که طرح 4 سوال در رابطه با مثلثات نشان دهنده توجه طراحان کنکور هم‌راستا با مؤلفين کتب درسي ست.

3-از مبحث دنباله و مجانب و ماتريس و لگاريتم و تابع درجه 2 سوالي وجود ندارد.

زيست‌شناسي

1-اضافه شدن چشم گير سهم کتاب پيش دانشگاهي است که شاهد 10% افزايش سؤال هستيم.

2- سؤالاتي که در سه سال اخير رايج شده است و به جاي اين‌که بپرسد کدام مورد درست يا نادرست است، مي پرسد چند مورد درست يا نادرست است.

مثال- سوال 176- چند مورد مي توانند جمله ي زير را به نادرستي تکميل نمايند؟

هر جانداري که بتواند به واسطه ي بر آمدگي هاي سيتوپلاسمي خود حرکت نمايد، ..........

الف- زندگي آزاد دارد.

ب- ديواره ي سلولي قابل انعطاف دارد.

ج- فقط به روش غيرجنسي توليد مثل مي کند.

د- گوارش درون و برون سولي دارد.

1) 1 2) 2 3) 3 4) 4

در اين مثال اول بايد به ياد آوريد منظور از برآمدگي سيتوپلاسمي همان پاي کاذب است. سپس اينکه چه جانداراني با پاي کاذب حرکت مي کنند و بعد سراغ موارد ذکر شده برويد.

3-در آزمون سراسري سال 92 سؤالات گذاره‌اي چهار برابر شده است و از يک سؤال در سال 91 به پنج سوال در سال 92 رسيده است که اين موضوع نشان دهنده آن است که طراح به دنبال آن است که ميزان اطمينان دانش آموزان به گزينه هاي انتخابي را سنجش کند زيرا که اين سؤالات از روش حذف گزينه و تکنيک‌ها ي متداول پاسخ گويي به سؤالات چهار گزينه‌اي پيروي نمي‌کند.

4-در آزمون سراسري 91 تعدادجاي خالي(....) در سؤالات 49عدد و درآزمون 92 به 69 عدد رسيده است يعني از ميانگين 98/. به 38/1 جاي خالي(....) در هر سوال رسيده است که اين موضوع نشان دهنده‌ي آن است که طراحان آزمون سراسري مطالب بيشتري را در اين آزمون مورد سنجش قرار داده‌اند.

5-در آزمون سراسري 92 همانند سال 91 تعداد کل سؤالات درس زيست شناسي در 207 خط گنجانده شده اين در حالي است که ميانگين مطالب سنجش شده در هر سؤال از 2/5 در آزمون سال 91 به 42/6 مطلب به ازاي هر سؤال در آزمون سال 92 افزايش يافته است.که اين موضوع نشان دهنده‌ي افزايش حجم مطالب مورد سنجش در آزمون سراسري مي‌باشد.

6- ديگر از سؤالات ژنتيک محاسباتي در سال‌هاي گذشته خبري نيست و دانش‌آموزان مي‌بايست سواد و فهم زيست‌شناسي خود را افزايش داده و به دنبال تکتيک‌هاي ميانبر براي پاسخ‌گويي به سؤالات ژنتيک کنکور نباشند.

فيزيک

1-نکته‌ي قابل توجّه اين است که نسبت به کنکور‌هاي سال‌هاي 90 و 91 تعداد سؤالات پيش‌دانشگاهي (علي‌الخصوص قسمت مربوط به نيم‌سال دوّم) کم شده و در مقابل تعداد سؤال‌هاي سال دوّم دبيرستان افزايش داشته‌است.

شيمي

1- در سؤال اول درس شيمي هرساله رسم بر اين بود که تمامأ از تاريخچۀ اتم سؤال مطرح مي‌شود اما امسال 2 گزينۀ 1 و 2 به مفاهيم مرتبط با فيزيک اختصاص داده شده است.

2- سؤالي که مربوط به تشخيص گروه هاي عاملي است از انحصار آسپرين و متيل ساليسيلات خارج شده و به مولکول هايي نا آشنا و خارج از کتاب درسي اختصاص يافته که نشاندهندۀ اين است که دانش آموزان بايد توانايي هاي خود را در يادآوري و تشخيص گروه هاي عاملي پرورش دهند.

3- يکي از سؤالات سينتيک خارج از ريتم هميشگي کنکور هاي سالهاي گذشته در پايان فصل تعادل هاي شيميايي آمده است.

4- تيپ سوال 265 در حالي براي اولين بار در کنکور در قالب سوالات و مسايل اسيد – باز مطرح شد که يک سوال پاي ثابت و هميشگي که از pH بافر مطرح مي شود از سوالات اسيد – باز حذف شد.

5- سوال 267 که دانستن فرمول آلفا آمينو اسيد ها را براي دانش آموزان کنکوري لازم مي داند نيز براي نخستين بار مطرح شده است و در سالهاي گذشته به دانستن اينکه آلفا آمينو اسيد ها خاصيت آمفوتري دارند بسنده مي شد.

6- از 13 سوال مطرح شده به شکل درست و نادرست، گزينه‌هاي مطرح شده در 8 سؤال مربوط به يک موضوع خاص بوده اند در حالي که در 5 سوال، گزينه هاي مطرح شده شامل موضوع هاي مختلفي بوده اند. اين موضوع بيانگر اهميت لزوم تسلط دانش آموزان به چند موضوع براي پاسخ به يک سؤال است.

7- در اين آزمون، سؤال هاي محاسباتي درصد زيادي را به خود اختصاص داده اند. لذا سرعت عمل دانش آموزان براي انجام محاسبات، در موفقيت آنها نقش بسيار مهمي خواهد داشت. ضمن آنکه در آزمون امسال (هم‌چون آزمون رشته رياضي) محاسبه‌ها کمي پيچيده تر بوده و گاهي نيز به صورت تقريبي بوده اند.

8- در ميان آزمون هاي پنج دوره اخير، آزمون امسال داراي بيش‌ترين تعداد سؤال هاي محاسباتي و درست – نادرست بوده است در حالي که داراي کم‌ترين تعداد سؤال هايي است که داراي شکل، نمودار يا جدول بوده‌اند.

9- در مقايسه با آزمون سال هاي 90 و 91، آزمون امسال به تمام بخش هاي کتاب شيمي 2 و کتاب شيمي پيش دانشگاهي توجه يکساني داشته و تعداد سؤال هاي برابري از آنها را مطرح کرده است.

gjit

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

نمیدونستم اینو کجا بپرسم. بنظرم اینجا بهترین جاس

بچه هایی که زیست بالای 75 زدین. چگونه به این موفقیت دست یافتید؟ 8->
کمک آموزشی چی خوندین؟
بنظرتون چه کتابی سوالاش نزدیکتر بود به سبک کنکور؟

من که خیلی سبز رو (البته نه کامل) خونده بودم و زیست دریافت خوندم
کنکور رو گند زدم ~X(

خیلیا هم میگن خیلی سبز بدرد نمیخوره و گزینه های یک کلمه ای داره با ایده هایی که فقط واسه پز دادن که ما خیلی خفنیم طرح میشه

mona*

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
پایتخت تاریخ و تمدن!(Hamedan DC!:D)
دانشگاه
همدان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از gangsta :

کمک آموزشی چی خوندین؟

کنکور رو گند زدم ~X(

خیلیا هم میگن خیلی سبز بدرد نمیخوره و گزینه های یک کلمه ای داره با ایده هایی که فقط واسه پز دادن که ما خیلی خفنیم طرح میشه
سوالای کنکور شبیه هیچ کتابی نیس :د مهم اینه که کتاب درسی رو خورده باشی!هر مدل سوال بدن بلدی...

ولی از نظر من امسال سوالا خیلی تریپ سوالای قلمچی بود!البته من زیستمو بالای 75 نزدم قطعا :-"""

fatima74_2010

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از gangsta :

کمک آموزشی چی خوندین؟

کنکور رو گند زدم ~X(

من کتاب همایش نشردریافت روتوصیه میکنم.هم نکات روگفتن وهم تست داره.مطمئنم سال دیگه شماهم به کنکوریای 94این کتاب روپیشنهادمیکنین.

sogand1374

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز

یک نگاهکی انداختم به سوالای زیست.... گویا علی کرامت گُزینش کرده بود! :| نه؟! :D
+
خواستم بگم هستم :))

galexy-A.R

کهکشـــــــان
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
Bushehr
سال فارغ التحصیلی
1392
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
اینستاگرام

به نقل از ●Sogand● :
یک نگاهکی انداختم به سوالای زیست.... گویا علی کرامت گُزینش کرده بود! :| نه؟! :D
+
خواستم بگم هستم :))

از ع ل ی ک ر ا م ت متنفرم :|

قلم چی حالا به درک که با طرح معما اشتباه میگرفت
نوک انگشتش به سوالای کنکور خورده باشه نمیبخشمش :|

ساری :-" زیست کنکور یادم میاد امپرم میچسبه :-"

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

نه بنده خدا کرامت در این حد نمیتونه بد باشه.طراح امسال یه عقده ای به تمام معنا بوده...

Kenji

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران-budoko

به نقل از کهکشان -A.R :
گل گفتی :-"
یعنی دلم میخواد بدونم هیشکی هس که این حماقتوبکنه که بعدا افشا کنه من تو طرح سوالای زیست امسال دست داشتم ؟
:-w
مگر جهت خودکشی محترمانه :-"

چه تهدیدی میکنی :D , تو مثلا یکی بگه من طراحی کردم چیکارش میخوای کنی ؟ :-" عکسشو میگیری دستت پاره میکنی مثلا ؟ ;)) :-"

الان احساس سردرگمی دارم :rolleyes: جایی نیست اسپم بدم :-< دیدم تو پست دادی گفتم بتو گیر بدم :-" :rolleyes:

× امیررضا : :-w

M.Y.B.Q

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان4d
شهر
تهران
مدال المپیاد
نپرس!!!!
دانشگاه
شهيد بهشتي
رشته دانشگاه
دندون پزشكي:*

به نقل از gangsta :

کمک آموزشی چی خوندین؟

کنکور رو گند زدم ~X(

دو تا از 2ستام 82 زدن
كتاب در سي رو قورت
گاج و سبز و تانك زدن فقط
هي ام خودشون از كتاب نكته در مياوردن...
كلاسشم بري خوبه...

بالا