• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

به هیتلر نزدیک‌ترید یا گاندی؟

گرایش سیاسی شما چه بود؟

• left-Libertarian

رای‌ها: 36 46.2%
  • right-Libertarian

رای‌ها: 14 17.9%
  • left-Authoritarian

رای‌ها: 15 19.2%
  • right-Authoritarian

رای‌ها: 13 16.7%

• رای‌دهندگان
    78
  • شروع کننده موضوع

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان
چکیده‌ی ماجرا: یک تست برای جمع و جور کردن دیدگاه های سیاسی شما در قالب یک گرایش سیاسی
http://www.politicalcompass.org/test​
دنبال انجمن سیاست گشتم, خب چیزی پیدا نکردم. به هر حال تاپیک رو اینجا زدم و شاید هم اینجا بهتر باشه. گرچه بدیهیه که این نظر سنجی هیچ تصویر قابل استنادی از جامعه نمیده.

اگه این تست رو بدید علاوه بر اینکه مشخص میکنه شما چی هستید همه این توضیحاتی که در ادامه میدم رو به علاوه چیزهای اضافه تر و بهتری بهتون میده. صرفاً جهت اینکه قبل از اینکه بخواید این تست رو بدید یا ندید یه اطلاعات اولیه ای داشته باشید یه خلاصه‌ای از چیزی که اگه تست رو بدید خواهید دید میگم:
این تست به شکل ساده‌ای مشخص میکنه شما چقدر اقتدارگرا/آزادیخواه و چقدر راست/چپ هستید.
برای مثال اگه طبق چارت زیر استالین رو یه چپ سفت و سخت در نظر بگیریم هر چی به سمت راست حرکت کنیم به سیاستمداران روی کارِ اروپایی و امریکایی میرسیم که طبیعتاً با توجه به سیستم سرمایه داری اکثراً راست محسوب میشن.
محور عمودی نمودار هم که بدیهیه.
axeswithnames.gif

bothaxes.gif

علاوه بر نظر سنجی خوب میشه اگه نکته‌ای هست ,راجع به خود تست یا راجع به تشخصیش در ارتباط با شما, اضافه کنید.
من گمون میکردم تا حد قابل توجهی راست باشم اما جایی که قرار میگرفتم نزدیک به دالای لاما بود! شاید هم به خاطر اینکه تعداد زیادی از سوالات مربوط به اقتصاد به مالیات مربوط میشد پاسخ هام اونقدرا قابل استناد نبوده باشه.
خب. شما چطور؟

oshin

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
پاسخ : به هیتلر نزدیک‌ترید یا گاندی؟

من بین نلسون ماندلا و فرانکویز هلند بودم :D البته دومی رو اصن نمیشناسم :-?

printablegraph

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

تستش سخت بود. مثلا خیلی از سؤال‌ها واقعاً سؤال ذهنی خود من بود و هنوز به جوابی نرسیدم، اونارو مجبور شدم نامطمئنانه جواب بدم. فکر می‌کردم Right باشم، امّا Left شدم. نزدیک‌های نلسون ماندلا! (جل‌الخالق)
شاید اگر سر فرصت به سؤالاش فکر کنم، نظرم عوش شه. می‌تونیم هم بعدا راجع به جملاتش صحبت کنیم و بررسی کنیم که موافق بودن یا نبودن با این جمله، برخاسته از چه تفّکر سیاسیه، مثلا.

كياناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان ۱
شهر
اصفهـان
سال فارغ التحصیلی
96

جداً برای نتیجه‌ی دقیق‌تر لازم بود بیشتر رو سؤالا فکر کرد؛ همون‌جورم که ساینا گفت برای بعضی سؤالا جواب خاصی نداشتم اما از سرناچاری مجبور بودم یه گزینه‌ای رو انتخاب کنم دیگه. بشه که بعداً بشینیم با بچه‌ها سؤالا رو بررسی کنیم خیلی‌خوب می‌شه. 8->
نتیجه‌ی من. ظاهراً میانه‌روئم. :-?
+ مرسی از تست.

رهاـbehemoth

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست

منم دقیقا به این مشکل برخوردم که خیلی از سوالاش برای کسی که اعتقاد سفت و سخت سیاسی به یک حزب یا یه نوع عقیده نداشته باشه سوالای پرسش برانگیز و فلسفی هستن. به هر حال اینم که خوب در مورد چپ بودنم درست حدس می زدم ولی فکر می کردم آزادی خواه تر باشم! نزدیک این آلکس تسیپراسه که خب نمی شناختمش قبلا. تست جالبی بود. ولی به نظر من هم خوبه که سوالاش رو بعدا بررسی کنیم.

pcgraphpng.php

kia.celever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی ۳
شهر
تهران

موافقم که تست سختی بود. در مورد یه سری از سؤالا فکر کرده بودم و پیش‌زمینه‌ی ذهنی داشتم ولی یه بخش نه چندان کوچیک از سؤالا برام کاملاً جدید بودن! و اینجور سؤال‌ها معمولاً نیاز به مدت زمان بیشتری برای فکر کردن دارن تا به یه نتیجه که برای خودمون راضی‌کننده باشه برسیم. به خاطر همین در مورد یه تعدادی از جواب‌هایی که دادم خیلی مطمئن نبودم.

به نظرم خوبه که این نتیجه رو نگه داریم و بعد از این که رو سؤالا بحث کردیم هم (اگه قراره بحث کنیم) یه دور دیگه تست بدیم و نتایج رو مقایسه کنیم. اونوقت شاید نتایجی که به دست میاریم واقعی‌تر باشن.

یه نکته‌ی دیگه هم وجود داشت و این بود که من خیلی سؤالا رو آرمانی جواب دادم. یعنی معیار جواب‌هام رو اون تصوّری که از یه زندگی و جامعه‌ی آرمانی دارم قرار دادم. و مشخصه که اون جامعه با چیزی که در حال حاضر وجود داره فرق داره. مخصوصاً تو قسمت اقتصاد این تفاوت مشخص می‌شه. منظورم اینه که مثلاً من تو تست زدم که قشر غنی جامعه نباید مالیات بیشتری پرداخت کنن. ولی اگه الان شخص من تو موقعیتی قرار بگیرم که توانایی تغییر میزان مالیات رو داشته باشم (با توجه به شرایط الان جامعه) این کار رو انجام نمی‌دم! ولی خب سعی می‌کنم جامعه رو به اون سمت پیش ببرم.

من نزدیک الکسی سیپراس بودم. انتظار داشتم شخص گاندی باشم. :D

Nightiingle

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان 1
شهر
تهران

بعضي جواب‌هايي كه مي‌دادم احساس مي‌كردم الان بهم ميگه شما با هيتلر نسبتي نداريد؟ :D
ولي در كمال تعجب اين طور نشد.
testresult.png

بعضي سوالاتش خيلي جالب بودن واقعن باعث ميشدن بشينم چند دقيقه سرشون فكر كنم. :-?

• شروع کننده موضوع

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

تست بومی سازی شده‌ی پلیتیکال کامپس هست که "من‌گزین" نام داره و از نظرم از کیفیت خوبی برخورداره. یه سری امکانات افزوده‌ی بسیار جالب نسبت به پلیتیکال کامپس هم داره .
به شخصه از نظر میزان لیبرال/محافظه کار بودن مشابه تست اول شدم اما از نظر اقتصادی خیلی راست تر شدم. به نظرم دلیلش در مرحله‌ی اول تفاوت اوضاع اقتصادی ایران با غربه. من توی اون تست اول به مخالفتم با بعضی مسائل شبه استعماری غرب یه اشاراتی کرده بودم ولی تو این نسخه ی بومی سازی شده که سوالات اقتصادیش راجع به ایران بود بیشتر از همه روی عدم نظارت شدید دولت روی اقتصاد تاکید کردم. اما در مرحله ی دوم دلیل اینکه موضع اقتصادیم متفاوت در اومد پاسخ های غیرمطمئنم به تست اولی بود. در کل به نظرم نتیجه ی این تست صحیح تره و گرایش من به اقتصاد آزاد نزدیک تره.

fantasy

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
مدنی
شهر
تبریز

29621703576419694630.jpg

خوب، اینم از تست ما. :D
قبلی که انگلیسی بود، نشد. ین فارسی بود و تونستیم. B-)
خیلی هم خوب.
فقط یکی که حالیشه، بیاد و بگه این نتایجی که نشون داده، اساسا یعنی چی؟ :-"
---
خوب، خودم کشف رمز کردم. لازم نیست زحمت بکشین. :-"

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

گویا از گاندی و دالایی‌لاما چپ‌تر و آزادی‌خواه‌ترم حتّی. :-"
pcgraphpng.php

× به‌جرئت می‌تونم بگم همه‌ی سوال‌های اقتصادی‌ش -و یه عالمه از سیاسی‌هاش- رو در آرمانی‌ترین حالت و با کلّی شک‌وتردید جواب دادم.

Persian Knight

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اسفراین
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر/سخت افزار

http://www.politicalcompass.org/printablegraph?ec=-0.25&soc=3.38
نه چپم نه راست
آزادی خواهم نیستم گویا :D

M a н d i s

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان۱
شهر
اراك
رشته دانشگاه
پزشكی

تستش یکم سخت بود :D .... بعد من دوتاشم شانسی زدم :-" ولی جالب بود
من شدم بین Tesiprasو Hollands
بله ... ازادی خواه بودم

b49vjlvv9gznuaxj37hq.png

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

× می‌شه درباره‌ی این «من‌گزین» که درنا لینک داده حرف بزنیم؟ یا مثلا با پلیتیکال کامپس مقایسه‌ش کنیم؟ :ی

به‌نظرم پلیتیکال کامپس خیلی آرمانی‌تر و کلی‌تر برخورد می‌کرد با قضیه. راست‌ش من همه‌ی سوالای من‌گزین رو ندیدم؛ فقط اون دو سه صفحه‌ی اول‌ش که اقتصادی بود رو دیدم و وحشت کردم. :-" خیلی جزئی‌تر از پلیتیکال کامپس بررسی کرده، مثلاً درباره‌ی بودجه‌ی رسانه‌ها و یارانه و شرکت‌ها و ارتباط اینا با هم و اینا کلی سوال داشت که باید خیــلی فکر می‌کردم درباره‌شون تا بتونم جواب بدم -گذشته از این‌که اساساً باید درک درستی از مفاهیمی که گفته‌بود می‌داشتم- . یا مثلاً این که به‌جز «موافقم» و «مخالفم» و «خیلی موافقم» و «خیلی مخالفم»، «فرقی ندارد» و «نمی‌دانم» هم داشت که خب خیلی جزئی‌تر می‌کنه نتایج رو. که خب احتمالاً نتایجی که می‌ده به واقعیت نزدیک‌تره و توی جامعه‌ی الان ایران صدق می‌کنه نه جاهای دیگه؛ ولی ایرادی که داره اینه که برای کسی که این مفاهیم درست براش جا نیفتاده یا هم‌چین چیزی، می‌تونه کلّی باگ داشته‌باشه. :-? در کل به‌نظرم پلیتیکال کامپس عام‌تر و راحت‌تر از این بود. :ی

kia.celever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی ۳
شهر
تهران

خب من بعد از پنج شیش بار تست دادن موفق شدم نتیجه‌ی من‌گزین هم ببینم. :D
فک کنم نسبت به تست اول، از لحاظ اقتصادی اکثراً راست‌تر می‌شن. دلیلش هم درنا اشاره کرد. ولی از نظر فرهنگی من حتی چپ‌تر هم شدم.

در تأیید حرف ارغوان پلیتیکال کامپس عام‌تر بود. بله. ولی دلیل بر دقیق نبودنش نیست. سؤالاش با نتیجه‌ای که می‌داد متناسب‌تر بودن. منظورم اینه که جواب ما به سؤالای اون مدلی پلیتیکال کامپس واقعاً تو این که به کدوم گرایش نزدیک‌تریم تأثیر داره. یه سری موضوعات هم که اصلاً من‌گزین مطرح نکرده بود. در صورتی که پلیتیکال کامپس ازشون سؤال داده بود.
از طرفی اون قسمت آخر من‌گزین که در مورد کاندیداهای ریاست جمهوری سؤال می‌پرسید جالب بود؛ و این که نتیجه رو با چیزی که خودمون انتظار داشتیم باشیم مقایسه می‌کرد.

من نمودار من‌گزین رو درک نمی‌کنم. :-" یکی می‌شه توضیح بده؟ الان محور‌های عمودی و افقی‌ چی رو نشون می‌دن؟

fantasy

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
مدنی
شهر
تبریز

به نقل از کیارش :
من نمودار من‌گزین رو درک نمی‌کنم. :-" یکی می‌شه توضیح بده؟ الان محور‌های عمودی و افقی‌ چی رو نشون می‌دن؟
خوب، بگذار مال خودم رو مثال بزنم.
29621703576419694630.jpg

نمودار من گزین، به جای دو مولفه، چهار مولفه داره که ما در یک لحظه فقط دو مولفه رو در نظر میگیریم. به عبارتی هر محور دو مولفه رو نمایش می‌ده.
برای خود من:
دایره قرمز به معنای «گرایش سیاسی» و «اقتصادی»‍ـه. خوب، گرایش سیاسی محور عمودیه و گرایش اقتصادی محور افقی. از روی این، مکان‌یابی می‌کنیم! من راست اقتصادی و چپ سیاسی هستم.
حالا مورد بعدی، این بار دایره آبی رنگ. خوب در این‌جا محور عمودی «گرایش اجتماعی» و محور افقی نمایانگر «گرایش فرهنگی»ـه. باز هم مکان‌یابی می‌کنیم، من لیبرال اجتماعی و لیبرال فرهنگی هستم.
البته قبول دارم یک مقدار گنگ توضیح دادم. :-"
پ. ن: الان که دقت می‌کنم، احتمالا هنگام پیش‌بینی این که محافظه‌کارم یا لیبرال، اشتباهی به جای لیبرال اجتماعی کشیدمش سمت محافظه‌کار اجتماعی. اگه این رو در نظر بگیریم، پیش بینی‌هام تا حد زیادی به واقعیت امر نزدیک بودند. :-"

Milad96

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 3
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتي شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر-نرم افزار

خب! یک مقداری چپ و استبدادگر! :D

50895474395240972135.jpg

کلا مثه اینکه بچه ها خیلی چپ ایی اند!

• شروع کننده موضوع

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نظرم این که من گزین برای جنبه های سیاسی-افتصادی و فرهنگی-اجتماعی یک نمودار میده مسخرست. من هیچ دلیلی برای اینکه محافظه کار فرهنگی رو با راست اقتصادی یک جا قرار داده متوجه نمیشم. شایدم صرفا من متوجه نمیشم اما به نظرم فقط نمودار رو ناواضح تر کرده. به خصوص که جنبه ی فرهنگی احتماعی اصلا توی پلیتیکال کامپس مطرح نبود.

parimero

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

من توی ناحیه بنفش بودم!

به هیشکی نزدیک نبودم :rolleyes:

افسردگی گرفتم اصلاً :-<

پ.ن : دوستان....احساس نمیکنید این رنگ ها به طرز خیلی عجیبی آشنا اند؟

سبز ، بنفش ، قرمز ، آبی...این ترکیب برام آشناس کلاً! :)

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

13731982561291.jpg

توقع داشتم یه چیزی توی همین مایه ها باشه .
ولی بعضی از سوالاش رو واقعا نمی تونستم جواب قاطع بدم و با تردید جواب دادم .
برای من نزدیک سیپراس و دالایی لاما بود .

رهاـbehemoth

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست

این من گزین رو نگه داشته بودم بعدا بیام بدم تستشو فیلترش کردن. قبلا فیلتر نبود!
چیز خاصی نداشت که؟ آدمهای بخش آبیpoliticalcompass لابد به مزاقشون سازگار نبوده.

بالا