• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

هدف

• شروع کننده موضوع

ali jahangiri

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
طلای المپیاد دانشجویی -مکانیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مکانیک
بازم یه بحث تکراری !

اه اه !

کلیشه ی محض !

ولمون کن !

هدف کیلو چنده ؟!

یه مثال میزنم فقط !

یکی می خواد بره سفر خارجی ! داره به سمت فرودگاه حرکت میکنه .

یکی دیگه میخواد بره خونه خاله ـش . دو تا خیابون بالاتر .

هر دو تاشون از یه خیابون عبور میکنن که ترافیک به نسبت سنگینی داره

اونی که میخواسته بره خونه خاله ـش عصبانی میشه .

چون در حالت عادی نیم ساعته میرسه . اما حالا که ترافیکه ، یک ساعته میرسه .

نیم ساعت باید بیشتر الاف شه !

اما اونی که داره میره به سمت فرودگاه خیلی عصبانی نمیشه .

قراره 12 ساعت تو راه بشه . تا بره دبی و ترانزیت و این اراجیف و ... که سر در نمیارم ازشون :D تقریبا 12 ساعتی طول میکشه

حالا یه نیم ساعت هم اضافه بشه بش . چیزی نیس که . مهم نیس زیاد .

مشکل ترافیک برای هر دوی این افراد یکسانه .

اما با توجه به هدفی که دارن ، یکی ـشون مشکل رو بزرگ می بینه و اون یکی اصلا مشکل رو مساله ی مهمی تلقی نمیکنه .

شما هم که کنکوری هستید ، شک نکنید در این مسیر ـه یک ساله ، دچار افت و خیز زیادی میشید و به خیلی مشکلات بر میخورید !

سعی کنید از همین الان به فکر رفتن به فرودگاه باشید :D

کافی ـه یه نگاه منطقی داشته باشید .

اونایی که رتبه ی خوب میارن و توی دانشگاه های خوب تحصیل میکنن ، شاخ و دم دارن ؟! نه . پس ...

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز
پاسخ : هدف

میشه راه های پیدا کردن درست هدفمون رو هم بگید !
من واقعا تو این مسئله مشکل دارم , قبلا هدف داشتم واسه آینده و درس خوندنم ولی الان نمیدونم دقیقا میخوام چیکاره شم و واسه چی بخونم

البته کنکوری 93 نیستم 94 م ولی خب مشکله دیگه + راهنمایی لطفا :-"

• لایک
امتیازات: a17
  • شروع کننده موضوع

ali jahangiri

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مکانیک

به نقل از F@|-|!mEh :
میشه راه های پیدا کردن درست هدفمون رو هم بگید !
من واقعا تو این مسئله مشکل دارم , قبلا هدف داشتم واسه آینده و درس خوندنم ولی الان نمیدونم دقیقا میخوام چیکاره شم و واسه چی بخونم

البته کنکوری 93 نیستم 94 م ولی خب مشکله دیگه + راهنمایی لطفا :-"
هدف که پیدا کردنی نیس :D
هدف معلومه دیگه ! باید ببینی کدوم رو میخوایی !
مثلا هدف از درس خوندن چی می تونه باشه ؟!
پول ؟! مدرک ؟! چشم و هم چشمی ؟! جایگاه اجتماعی ؟! علاقه به علم ؟! پیشرفت ؟! ادامه تحصیل در خارج از کشور ؟! تحقیقات و پروژه های عملی ؟! شکوفایی استعداد ؟! یا ...
خیلی ها هستن درس می خونن صرفا برای پول !
خیلی ها هستن درس میخونن که برن دانشگاه که بعدش برن اون ور ـه آب ادامه تحصیل !
خیلی ها ....
تو هم باید ببینی واقعا هدفت چیه ؟!
فعلا هدف اصلی رو معین کن . بعد ببین برای رسیدن به اون هدف ، چه مسیری بهتره . چه رشته ای بهتره یا ...
+
اگر هم به رشته ی خاصی علاقه نداری ،
یه ذره تحقیق کن و با آینده شغلی و مزایا و معایب هر رشته آشنا شو . مطمئنا یکیشون رو انتخاب میکنی بالاخره
+
سرگردون نباش :D بدون قراره چیکار کنی و برای چی تلاش کنی !
اگر بدونی برای چی داری تلاش میکنی ، دیگه هیچ چیزی نمی تونه خسته ـت کنه .
ایشالا که هدفت رو درست انتخاب کنی
موفق باشی

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

به نقل از ali jahangiri :
هدف که پیدا کردنی نیس :D
هدف معلومه دیگه ! باید ببینی کدوم رو میخوایی !
مثلا هدف از درس خوندن چی می تونه باشه ؟!
پول ؟! مدرک ؟! چشم و هم چشمی ؟! جایگاه اجتماعی ؟! علاقه به علم ؟! پیشرفت ؟! ادامه تحصیل در خارج از کشور ؟! تحقیقات و پروژه های عملی ؟! شکوفایی استعداد ؟! یا ...
خیلی ها هستن درس می خونن صرفا برای پول !
خیلی ها هستن درس میخونن که برن دانشگاه که بعدش برن اون ور ـه آب ادامه تحصیل !
خیلی ها ....
تو هم باید ببینی واقعا هدفت چیه ؟!
فعلا هدف اصلی رو معین کن . بعد ببین برای رسیدن به اون هدف ، چه مسیری بهتره . چه رشته ای بهتره یا ...
+
اگر هم به رشته ی خاصی علاقه نداری ،
یه ذره تحقیق کن و با آینده شغلی و مزایا و معایب هر رشته آشنا شو . مطمئنا یکیشون رو انتخاب میکنی بالاخره
+
سرگردون نباش :D بدون قراره چیکار کنی و برای چی تلاش کنی !
اگر بدونی برای چی داری تلاش میکنی ، دیگه هیچ چیزی نمی تونه خسته ـت کنه .
ایشالا که هدفت رو درست انتخاب کنی
موفق باشی

خب پیشرفت و علاقه به علم هست پول هم در حدی که بتونم زندگیمو بکنم دوست دارم هر رشته ای رو که میرم تا دکترا برم ...
من درس ریاضی و فیزیک رو دوست دارم ولی تاجایی که میدونم از شغل هاش خیلی خوشم نمیاد ( البته مسلما با خیلی از رشته هاش آشنایی ندارم )
پزشکی رو هم دوست دارم ولی دوست ندارم زمان تحصیلم خیلی طولانی باشه , بیشتر دوست دارم زود تموم شه که جدا از تحصیل برم سراغ پژوهش و ...
از بچگی دوست داشتم جراح قلب شم , ولی طی یسری اتفاقات فکر میکنم دیگه دل و جرئتش رو ندارم , از طرفی هم فکر میکنم میبینم ژنتیک رو هم دوست دارم که تا جایی که فهمیدم تو ایران بیشتر پژوهشیه و خیلی آموزشی نیست ( رشته ای رو میخوام که آموزش و پژوهش کنار هم باشه )
از یه طرف دیگه به نانو علاقه زیادی دارم و اینو مطمئنم که هر رشته ای برم فوق لیسانس رو میرم نانو مربوط به همون رشته ...
+
حالا شما ببینید با این توصیفات میتونید کمکم کنید؟
+
مرسی

• شروع کننده موضوع

ali jahangiri

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مکانیک

به نقل از F@|-|!mEh :
خب پیشرفت و علاقه به علم هست پول هم در حدی که بتونم زندگیمو بکنم دوست دارم هر رشته ای رو که میرم تا دکترا برم ...
من درس ریاضی و فیزیک رو دوست دارم ولی تاجایی که میدونم از شغل هاش خیلی خوشم نمیاد ( البته مسلما با خیلی از رشته هاش آشنایی ندارم )
پزشکی رو هم دوست دارم ولی دوست ندارم زمان تحصیلم خیلی طولانی باشه , بیشتر دوست دارم زود تموم شه که جدا از تحصیل برم سراغ پژوهش و ...
از بچگی دوست داشتم جراح قلب شم , ولی طی یسری اتفاقات فکر میکنم دیگه دل و جرئتش رو ندارم , از طرفی هم فکر میکنم میبینم ژنتیک رو هم دوست دارم که تا جایی که فهمیدم تو ایران بیشتر پژوهشیه و خیلی آموزشی نیست ( رشته ای رو میخوام که آموزش و پژوهش کنار هم باشه )
از یه طرف دیگه به نانو علاقه زیادی دارم و اینو مطمئنم که هر رشته ای برم فوق لیسانس رو میرم نانو مربوط به همون رشته ...
+
حالا شما ببینید با این توصیفات میتونید کمکم کنید؟
+
مرسی
خب ببین ! یه چیز رو رک و رو راست بگم
ایران برای پژوهش جایی نداره
یعنی ارزشی برای پژوهش قائل نیس کسی
تو اگر به کار های عملی به موازات درس ، علاقه داری ، یا باید تو ایران بمونی و خودت به طور مجزا کار ـه پژوهشی کنی و انتظار هیچ گونه حمایتی رو نداشته باشی
یا تا کارشناسی بخونی و بری اون ور و فول تایم کار علمی و پژوهش و ... انجام بدی
+
یه مستند میگم برو بخر و بشین ببین
ساخته ی یکی از بچه های شریفه
در مورد اپلای کردن و ...
واقعا عالی ـه این مستند
من پیشنهاد میکنم این رو ببینی
بد نیس :D
میراث آلبرتا1و2
1 روایت ایرانی
2 روایت اروپایی
شاید دیدت عوض بشه
+
من خودم خیلی با رشته ها و ... آشنایی ندارم . ولی خب معلومه که علایق ـت گسترده ـست . باید از یکی بپرسی که حسابی با رشته ها اشنا باشه و زیر و بم ـشون رو بدونه . :D
+
ولی میراث آلبرتا رو حتما ببین :D

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

خب ببین ! یه چیز رو رک و رو راست بگم
ایران برای پژوهش جایی نداره
یعنی ارزشی برای پژوهش قائل نیس کسی
تو اگر به کار های عملی به موازات درس ، علاقه داری ، یا باید تو ایران بمونی و خودت به طور مجزا کار ـه پژوهشی کنی و انتظار هیچ گونه حمایتی رو نداشته باشی
یا تا کارشناسی بخونی و بری اون ور و فول تایم کار علمی و پژوهش و ... انجام بدی
+
یه مستند میگم برو بخر و بشین ببین
ساخته ی یکی از بچه های شریفه
در مورد اپلای کردن و ...
واقعا عالی ـه این مستند
من پیشنهاد میکنم این رو ببینی
بد نیس :D
میراث آلبرتا1و2
1 روایت ایرانی
2 روایت اروپایی
شاید دیدت عوض بشه
+
من خودم خیلی با رشته ها و ... آشنایی ندارم . ولی خب معلومه که علایق ـت گسترده ـست . باید از یکی بپرسی که حسابی با رشته ها اشنا باشه و زیر و بم ـشون رو بدونه . :D
+
ولی میراث آلبرتا رو حتما ببین :D

آره خب اینو میدونم که اگر بخوام کار پژوهش یکنم خودم باید انجام بدم و این خودش به یه پشتیبانی مالی نیاز داره , پس شغلی رو هم میخوام انتخاب کنم با این اوصاف باید رشته نسبتا پر در آمدی باشه !!!

یه اعترافی میکنم نخندیدا , من زیان انگلیسیم خوب نیست و این دلیله واسم که نخوام برم کشور دیگه ای درس بخونم :-" اینو چیکار کنم آخه؟!!

+
این مستندی که گفتید رو از کجا باید بگیرم؟!
خود دانشگاه شریف داره؟

• شروع کننده موضوع

ali jahangiri

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مکانیک

به نقل از F@|-|!mEh :
آره خب اینو میدونم که اگر بخوام کار پژوهش یکنم خودم باید انجام بدم و این خودش به یه پشتیبانی مالی نیاز داره , پس شغلی رو هم میخوام انتخاب کنم با این اوصاف باید رشته نسبتا پر در آمدی باشه !!!

یه اعترافی میکنم نخندیدا , من زیان انگلیسیم خوب نیست و این دلیله واسم که نخوام برم کشور دیگه ای درس بخونم :-" اینو چیکار کنم آخه؟!!

+
این مستندی که گفتید رو از کجا باید بگیرم؟!
خود دانشگاه شریف داره؟
خود دانشگاه داره . اینترنتی هم فکر کنم بشه گیر آوورد
+
زبان انگلیسی کار 6 ماهه . اون مشکلی نیس
+
حالا تا اون موقع خیلی مونده . مطمئنا نظرت خیلی زیر و رو میشه تا ان موقع :D

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

خود دانشگاه داره . اینترنتی هم فکر کنم بشه گیر آوورد
+
زبان انگلیسی کار 6 ماهه . اون مشکلی نیس
+
حالا تا اون موقع خیلی مونده . مطمئنا نظرت خیلی زیر و رو میشه تا ان موقع :D

زیان رو مطمئن نیستم 6 ماهه بتونم تموم کنم :-"
+
خب آخه مشکل اینجاست که باید زودتر تصمیمم رو بگیرم چون الان ریاضیم و اگر بخوام پزشکی بخونم باید پیش رو برم تجربی !

• شروع کننده موضوع

ali jahangiri

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مکانیک

به نقل از F@|-|!mEh :
زیان رو مطمئن نیستم 6 ماهه بتونم تموم کنم :-"
+
خب آخه مشکل اینجاست که باید زودتر تصمیمم رو بگیرم چون الان ریاضیم و اگر بخوام پزشکی بخونم باید پیش رو برم تجربی !
زبان 6 ماهه اوکی میشه . مثل بلبل انگلیس صحبت میکنی . ضمنا همین که توی اون محیط قرار بگیری ، با سرعت فوق العاده ای ، قدزرت تکلم و شنیداری تقویت میشه . ما یکی از فامیلامون در حد ـه ای ام ئه بلک بورد بلد بود . 6 ماهه فشرده یاد گرفت و الان در حد عالی زر میزنه :D
+
تصمیم ـت رو بگیر دیگه :D
ایشالا که بهترین تصمیم رو بگیری :D
عجولانه هم تصمیم نگیر .تصمیمت رو بگیر تا تابستون رو بذاری برای دروس اختصاصی پایه ی اون رشته :D
ایشالا که موفق باشی

Darya1995

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان4 کرج
شهر
کرج

درود
1مصاحبه من چند وقت پیش از دکتر شاهین فرهنگ گوش کردم که مضمونش همون هدف بود.
تو اون مصاحبه میگفت اینکه شما بگی من 1رتبه خوب میخوام 1دانشگاه خوب یا 1رشته خوب مثل اینه که بری تو آژانس هواپیمایی بگی بلیت میخوام واسه 1جای باحال.
یا اینکه بگی من فعلا درس میخونم رشترو بعدا انتخاب میکنم مثل اینه که به مسوول آژانس هواپیمایی بگی : خانم شما 1بلیت بده من مقصدشو بعدا میگم.
میگفت باید دقیقا هدفو مشخص کنی تا بهش برسی.

B.m.moghaddam

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
علامه حلی سه
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
هوافضا

سلام
1.اتفاقاً برای پژوهش توی ایران میشه کار کرد، درسته که شرایط مناسب نیست ولی میشه، در زمینه ی پزشکی هم. یکی از دوستای من که داره فعالیت میکنه، از همون سال اول دانشگاه
2.مشکل اصلی هدف گذاری به این شکل که من فلان دانشگاه ، یا مثلاً یک رشته ی خوب میخوام،خودش رو بعد از دانشگاه رفتن نشون میده. یعنی ممکنه تا قبل از دانشگاه شما از هدفگذاریتون راضی باشین. ولی وقتی به این هدف رسیدین بعدش سردرگم میشین. آدمایی از این نوع رو ما زیاد دیدیم(البته آقای جهانگیری احتمالاً بیشتر هم دیده).
3.بهتره که ببینین دقیقاً چی ارضاتون میکنه ، و چه چیزهایی براتون ابزار هستن ، اینها رو تفکیک کنید. مثلاً علم میتونه هدف باشه، اونوقت دانشگاه خوب میشه ابزاری برای کسب اون علم، پول هم میشه ابزاری برای آرامش خیال باز برای کسب اون علم(مثال زدم، ممکنه هدف پول ، منزلت، یا مثلاً تاثیرگذاری توی جامعه یا ... باشه که این آخری تا جایی که من دیدم توی سمپادی ها زیاده). پیدا کردن چیزی که ارضاتون میکنه هم اینطور نیست که بشینین دودوتا چهارتا کنین، معمولاً توی کار و تجربه پیش میاد.
4. خیلی مهمه که سردرگم نباشید. اشتباهی که من دوران سوم و پیش کردم این بود که مدام به این که هدفم چیه فکر میکردم و از این هدف به اون هدف میپریدم. سعی کنید تکلیفتون رو مشخص کنید و اگر نشد، هدف گذاری کوتاه مدتتون مثلاً اینطور باشه که من میخوام یه دانشگاه خوب برم که اطمینان داشته باشم اگه هدفم رو در آینده پیدا کردم و علم یا ... بود بتونه برام مفید باشه.
و... این نکته رو در نظر بگیرین که "حتماً " نظرتون در آینده تغییراتی خواهد کرد، پس هدفگذاریتون نسبتاً کلی باشه، نه به این دقت که من میخوام مثلا تخصص فلان چیز رو بخونم.

*ببخشید که زیاد روده درازی شد!

موفق باشید

بالا