• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

خلاصه نويسي

amir.mr

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلايه داران
شهر
اهواز
مدال المپیاد
زيست،رياضي...همشونم در حد مرحله اول :D
دانشگاه
شهيد بهشتي
رشته دانشگاه
پزشكي
پاسخ : خلاصه نويسي

به نقل از ROzhiN :
می‌شه یکی از دوستانی که تجربی بوده هم یه نمونه از خلاصه هاشو بذاره؟ از یکی از فصلای زیست سوم مثلا.
من نمی‌فهمم زیست چجوری باید خلاصه نوشت! خب همه‌ی کتاب که مهمه :-"
زيست اصلا خلاصه نداره!خيلي از جملات ممكنه به نظر بي خود بيان،اما يهو از همونا توي ازمونا يا توي كنكور مياد!اصلا اصلا اصلا به هيچ وجه به هيچ وجه به هيچ وجه زيستو خلاصه نكنين!تا ميتونين،خود كتاب رو بخونين...اصلاح ميكنم :بجوين

The Sniper

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اردبیل

براي زيست هم خلاصه نويسي لازمه ولي كافي نيست.
البته كتاب يا جزوه هاشيه نويسي/تكميل نويسي شده ضروري تره

Kenji

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران-budoko

مطالب نوشته شده زیاد بود دیگه نتونستم بخونم در هر حال هرکی چیزایی که میگم نوشته و اگه تکراریه شرمنده

شخصا واسه من دو نوع خلاصه نویسی خیلی مهم بوده :1-نمودار درختی 2-نوشتن روی برگه های کوچیک

نمودار درختی روی یه درس مثل عربی واسه اینکه کلا قواعد تو ذهنت بمونه بینظیره , حافظه حضور عالی بهت میده

یا مثلا اوردن تمام قواعد زبان انگلیسی روی یه برگ a3 که همیشه جلوت باشه واسه کسایی که زبانشون ضعیفه خیلی خوبه

دومیش برگه های کوچیکه, من تو فرمول حفظ کردن خیلی مشکل داشتم , بهترین کار اینه که (البته به نظر من) وقتی هفته اول درس رو خوندین و هفته دوم تمرین کردین اگه بعدالظهر جمعه ای که ازمون دادین اومدین و دیدین فرمولی ذهنتون نبوده یا فراموش شده یا اشتباه خاصی از رو بی دقتی کردین سریع سریع بیاریدش رو کاغذ

چندتا نکته:

میشه حتی از هندسه هم خلاصه برداشت, اگه نفهمیدی یه سوال رو فقط شکلشو بکش و یه اشاره کوچولو کن بهش و کاغذشو بذار کنارت بعد چندبار مرور میبینی که نه فقط اون سوال سوالای مشابه رو هم حل میکنی!!!(البته اگه هندسه کنکور مثل 92 ریاضی باشه باید یا نیوتن باید باشی یا یه ارتباطی باهاش داشته باشی تا بتونی حل کنی :D)

اون چیزی که واسه بعدالظهر ازمون گفتم واسه مطالبیه که از ذهن میپره اما تو یه درس مثل فیزیک هم وقتی فصل مغناطیس رو خوندید همه فرمولا رو برای خودتون تو یه a4 بنویسین داشته باشین (خدایی بیشتر از 10 دیقه وقت نمیگیره)

در مورد عربی هم یه تاپیک دیگه حرف زدم

دوباره میگم راه حل سوالایی که نفهمیدینو خیلی مختصر در حد شکل و یه اشاره خلاصه کنین

مهم : خلاصه هاتون حتما حداقل دو رنگ باشه حتما حتما حتما)

الان باز چیزی به ذهنم نمیرسه :D

parnian.d

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزنگان1 بندرعبّاس
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

من امسال خیلی از خلاصه نویسی استفاده کردم. یکی از دلایل ریلکس بودنم امسال این بود که همچین ابزار قوی ای داشتم :D خلاصه هام رو ساده و یه رنگ مینوشتم. ولی سعی میکردم تمیز بنویسم که موقع دیدنشون فرار نکنم.(چون قبلاً همچین تجربه هایی داشتم)
سوالی نوشتن خلاصه ها تو زیست و شیمی خیلی برام مفید بود. اینجوری مثلاً: اتفاقات هفته ی دوم بارداری: ___ و ____ و ___
یکی از جنبه های استفاده م همون وقتی بود که داشتم خلاصه رو مینوشتم. موقع نوشتن یه نکته هایی رو میفهمیدم که با چندبار خوندن کتاب نتونسته بودم بفهمم. جنبه ی دیگه ش هم که معلومه. به نظر من پیش دانشگاهی بهترین سال برای خلاصه نویسیه.

شیمی
بیشترین خلاصه نویسی رو برای شیمی انجام دادم. معمولاً همون روز که درس رو میگرفتم خلاصه ش رو مینوشتم رو این کاغذ رنگی کوچولوها(sticker :D) و میچسبوندم به گوشه ی صفحه ها. دیگه فقط برای امتحان نهایی سوم برگشتم به متن درس.
سال پیش دانشگاهی هم وقتی میخواستم درسای پایه رو مرور کنم خلاصه شون رو دوباره تو یه دفتر برای خودم نوشتم و با توجه به تستایی که زده بودم و اشکالای جدیدی که پیدا کرده بودم تغییراتی تو خلاصه به وجود آوردم. بعضی چیزا رو ننوشتم، بعضی چیزا رو اضافه کردم، آخر خلاصه ی هر درس هم نکته های کنکوری ای که نمیدونستم و از تو مبتکران یاد گرفته بودم :D نوشتم.
دیدین بعضی چیزا رو چل بار خوندین بازم یادتون میره؟ مثلاً فرمول کتن برای من همچین چیزی بود. این جور چیزا رو باید به صورت سوالی تو خلاصه بیارید. هم باعث کوتاه تر شدن خلاصه میشه، هم اطلاعات رو بهتر تو ذهنتون تثبیت می کنه.

زیست
خلاصه نویسی واسه زیست رو تو سال پیش دانشگاهی انجام دادم. اونم فقط زیست سوم و نصف اول زیست پیش.
قبلاً زیاد اقدام کرده بودم واسه خلاصه نویسی زیست اما اصلاً موفق از آب در نمیومد. فکر میکنم امسال خلاصه هام برای این خوب شدن که 1. تسلّط بیشتری رو مباحث پیدا کرده بودم. 2. زیاد خلاصه نویسی کرده بودم و دیگه دستم اومده بود چه چیزایی نوشتن دارن و چه چیزایی نه. اگه ساعت مطالعه ی زیادی ندارین توصیه میکنم حتماً خلاصه نویسی زیست رو یاد بگیرید. وسواس هم نداشته باشید دیگه. یه چیزایی رو آدم یه بار بخونه سال ها یادش میمونه.
خلاصه های زیست جای خوندن کتاب رو به هیچ وجه نمیگیره. فقط به تازه نگه داشتن مطالب و مفاهیم تو ذهن کمک میکنه.

فیزیک
از دوم دبیرستان هرچی فرمول داشتیم رو تو یه دفترچه برای خودم نوشتم و وقتی تو خونه میخواستم مسئله حل کنم ازش کمک میگرفتم. خیلی به کارم اومد. شدیداً توصیه میشه.
تابستون فرصت خوبیه برای این کار.
اینم بگم. وقتی با فرمولی رو به رو میشید سعی کنید بفهمید از کجا اومده. اگه دیدید از یه فرمول دیگه که حفظید ساخته شده ذهن خودتون رو شلوغ نکنید و فقط همون فرمول اولیه رو یاد بگیرید. بهترین راه برای این که ببینید چه فرمولایی ارزش به خاطر سپردن رو دارن اینه که زیاد تست بزنید. هرچی رو دیدید تو تست زدن لازمتون شد یا سرعت حل مسئله رو خیلی بالا برد حفظ کنید.

تاریخ ادبیات
تاریخ ادبیات رو هم امسال خلاصه نویسی کردم. دقیقاً یه هفته مونده به کنکور خلاصه نویسی م تموم شد. اما خیلی به دردم خورد و از مفید ترین کارایی بود که سال کنکور انجام دادم :D همون هفته ی آخر به خودم گفتم کاش درآمدا رو هم خلاصه میکردم. که سر کنکور هم به این نتیجه رسیدم. کتابایی که تو زبان فارسی نوشته رو یادتون نره ببینید.

دینی
خیلی ایده آله که همه ی مطالب کتاب دینی رو بخونید. چند بار هم بخونید. اما من میدونستم این کارو نمیکنم. برای همین تابستون سال کنکور دینی2 و 3 رو خلاصه کردم. هردرس رو تو نصف صفحه تا یه صفحه. اقلاً باعث شد مطالب تو ذهنم تازه بمونن. بعد هم که آیات دینی رو جدا خوندم. تونستم 70درصد دینی کنکور رو واسه خودم جور کنم.
اما میگم که؛ تنها در صورتی دینی رو خلاصه کنید که ساعت مطالعه تون پایینه.

زیاد هستن کتابایی که درسا رو خلاصه کردن و آماده گذاشتن برای استفاده. من به اینا اعتقادی نداشتم. به نظرم خلاصه ی هر دوتا آدمی باید با هم متفاوت و طبق نیاز و تشخیص خودشون باشه.
اگه اهلش هستید یا میخواید اهلش باشید، به نظرم خلاصه هاتون رو تو یه دفتر بنویسید و همیشه همراه خودتون داشته باشیدش. تو بیکاری و اینا، یا هروقت حس کتاب و جزوه نبود، یا هروقت امتحان داشتید و حوصله نداشتید خیلی درس بخونید بخونیدشون!

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

برای زیست خلاصه نویسی لازم نیست به نظر من.نظر چند تا از معلمان هم همین بود فقط باید زیست رو بیش از اندازه تکرار کرد..خیلی زیاد.اگه به سوالات امسال نگاه بندازین میفهمین واقعا سوال اسان نداشتیم که هیچ تعداد متوسط ها هم انگشت شمار بود

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

کلید خلاصه نویسی!!!

اول باید دید تو هر درس اصلا نیازی به خلاصه نویسی هست یا نه و اینکه کدوم بخش یا موضوع از هر درس نیاز به خلاصه نویسی داره...

در کل لازمه یه دفتر به عنوان دفتر خلاصه نویسی تهیه بشه..

برای همین واقعا بهترین روش برای حرف زدن در مورد خلاصه نویسی حرف زدن جدا در مورد هر درس هست.. .

تجربی دروس اختصاصی:
زیست:
واقعا نمیشه که متن کتاب درسی رو خلاصه کرد..چون هر دفعه که هر کدوم از این 3 کتاب زیست رو میخونید درهای جدیدی از علم!! به روتون باز میشه...
برای زمانایی که وقت کافی ندارین و میخواید سریع مرور کنید میتونید با های لایت نکات مهم و جاهایی که یادتون رفته رو جدا کنید.. .
بعضی قسمت ها هستن که واقعا بعد از 20 بار خوندن هم یادتون میره..توصیه ام اینکه این بخش هارو خلاصه کنید...
فرضا هورمون های گیاهی..طبقه بندی های آغازیان..مراحل رشد و نمو رویان.. و ...

توصیه آخر در مورد زیست اینکه نکاتی که توی تست های کتاب ها و آزمون های آزمایشی بلد نبودید رو توی دفتر خلاصه نویسی وارد کنید..

شیمی:
شیمی برای خلاصه نویسی درس مناسبیه...البته با "های لایت" و خط کشیدن هم کار راه میفته...
کلا خیلی سخت گیری نمیشه کرد که حتما نیاز داره به خلاصه نویسی اگه یه جزوه خوب دارید.. .
ولی استثنا ها گزینه خوبی هستن برای خلاصه نویسی..
فیزیک:
این درس از توصیه های اکید من هست برای خلاصه نویسی... .
هر درس رو که میگیرید فرمول های مهم و کاربردیش رو خلاصه کنید...توی جمع بندی های خرداد به شدت به درد میخوره...
بخش های حفظی هم توی دفتر خلاصه ارجاع بدید به صفحه کتاب...مثلا جدول امواج الکترومغناطیس

ریاضی:
خلاصه نویسی فرمول های ریاضی هم توی بالا بردن سرعت یاد گیری فرمول ها خیلی خوبه...هر درس که تموم شد فرمول ها و نکاتشو وارد دفتر خلاصه نویسی کنید..
قبل هر دور تست زنی مبحث یه دور خلاصه هارو بخونید...

alex delpiero

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی (شعبه دیگری ندارد ...)
شهر
کرج
مدال المپیاد
سال 1388 قبولی المپیاد نجوم مرحله اول ، سال 1389 و 1390 قبول مرحله اول المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی برق

چند نکته اول ...:
1 - حتما درس هایی رو خلاصه نویسی کنید که تو مغزتون نمی ره ... یعنی با این که بار ها خوندید بلد نیستید ...
2 - بهتره توی یک دفترچه خلاصه نویسی کنید که بتونید همه جا ببرید و همیشه مطالب جلو چشمتون باشه ....
3 - حتما چند رنگ خلاصه نویسی کنید ...

دو تا عکس هم گذاشتم که یه کلیتی از خلاصه نویسی دستتون بیاد ...
DSC09362.JPG

DSC09363.JPG

shirin!

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کاشان
مدال المپیاد
در ارزوی طلاونقره و برنز
دانشگاه
کاشان
رشته دانشگاه
مکانیک

میتونید این کارم بکنید این چیزایی که همش یاد تون میره و هروقت تست میخاین بزنین به این موضوع که میرسین مجبورین دفترتونو بتز کنید تا یادتون بیاد اینارو تو استی کی نوت (نمدونم تلفظش درسته یا نع) بنویسید بعد بزنید به دیوار روبروکه نشستین درس میخونید هر وقت یادتون رف راخت به روبرو نگا میکنید میبینید :)

ehsanta

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدقدوسی
شهر
قم
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

چندتا نکته و پیشنهاد:

اول اینکه هدف خلاصه نویسی رو برای خودتون مشخص کنید (اغلب برای یادآوری ساده خلاصه نویسی می کنند. اما از خلاصه نویسی میشه اهداف دیگری هم داشت. مثلا ممکنه یه نفر فقط برای اینکه با نوشتن مطالب بهتر تو ذهن می مونن خلاصه نویسی کنه. یا یه نفر دیگه خلاصه نویسی کنه تا یه منبع کامل از مطالب و فرمول های اون درس رو به وجود بیاره)

دوم- برای خلاصه نویسی حتما یک بیس و پایه انتخاب کنید. شما ممکنه از یه درس منابع زیادی رو بخونید (کتاب درسی ، جزوه ی دبیر ، کتابای کمک درسی) اما موقع خلاصه نویسی یکی از این ها رو (اون که کامل تره یا بیشتر باهاش حال می کنید) بیس کارتون قرار بدید و با اون خلاصه نویسی کنید. از منابع دیگه تون هم برای کامل کردنش استفاده کنید. این کار باعث میشه تا سردرگم نشید و از اینکه چیزی جا بمونه نگرانی نداشته باشید.

سوم-خلاصه ها همیشه خلاصه نیستند. شما هر هدفی هم که از نوشتن داشته باشید ، نباید خلاصه های گنگی بنویسید. ممکنه یه مطلب رو توی کتاب بد توضیح داده باشن. تو یه همچین مواردی شاید لازم باشه شما بیشتر از کتاب بنویسید تا موقع دوباره خوندن خلاصه تون به مشکل بر نخورید.

چهارم-کلیات بی ارزش :نه/ جزئیات با ارزش:بله : خیلی ها هستن که میگن ما فقط مطالب کلی رو می نویسیم. بعد از یه مدت که خلاصه هاشون رو میگیری و می خونی می بینی فقط یه سری نکات اولیه و ساده و فرمول های سطحی رو نوشتن.
توجه کنید که خلاصه نویسی قراره از شما وقت بگیره. و باید برای شما فایده ی آموزشی داشته باشه. خیلی وقت ها هست که یه نکته خیلی جزئیه و توی حاشیه ی کتابه اما به نظرتون مهم میاد پس بنویسیدش. اما یه تعریف خیلی مسخره و ساده است خب اونو ننویسید. البته توی خلاصه نویسی هایی که جنبه ی دسته بندی دارن لازمه که بعضی چیزا رو با اینکه ساده هستن بنویسید.
حتی گاهی اوقات یه شکل توی کتاب هست که متوجه میشید خیلی نکته داره و دور و برش پر از مطلبه. خب چه اشکالی داره اگه اون شکل رو هم (به صورت ساده و مدل شده ) بکشید؟؟

پنجم- یه تذکر دوستلنه : هیچ وقت یه مطلب رو دو بار (یا با دو شکل متفاوت) خلاصه نکنید. مثلا عدد اکسایش هم توی شیمی 2 هست هم شیمی 4. اگر توی شیمی 2 عدد اکسایش رو کامل یاد گرفتید خب همونجا بنویسیدش و یا اگه نه بذارید توی شیمی 4.

ششم- وقتی دارید برای اولین بار خلاصه هاتون رو مرور می کنید یه ساعت (یا کرنومتر ) هم بذارید کنار دستتون. زمان هر صفحه که خوندید رو بالای اون صفحه بنویسید و در آخر اون فصل رو جمع بزنید . این کار توی مرور های بعدی خیلی کمکتون می کنه.

هفتم- :خلاصه نویسی رو با فرمول نامه (و واژه نامه) نویسی یا نمودارهای ذهن قاطی نکنید. فرمول نامه ها خلاصه ی نمودارذهن هستن و نمودار ذهن هم خلاصه ی خلاصه نویسی ها .

president

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بیرجند
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

اینم خیلی مهمه که خلاصه نویسی ازچه درسی باشه.الکی وقتتون روحروم نکنین.مثلاپانشین برین دین وزندگی روخلاصه نویسی کنین که بعدبفهمین کل درس روتو صفحه کاغذکپی پیست کردین.من این اشتباه روکردم وبعدهم چوبشوخوردم.این که نکات ایات رو یه جاجداگانه بنویسین بااینکه متن روخلاصه کنین فرق داره.دین وزندگی خط به خط وکلمه به کلمه اش نکته است

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از ROzhiN :
می‌شه یکی از دوستانی که تجربی بوده هم یه نمونه از خلاصه هاشو بذاره؟ از یکی از فصلای زیست سوم مثلا.
من نمی‌فهمم زیست چجوری باید خلاصه نوشت! خب همه‌ی کتاب که مهمه :-"
تو زیست واقعا همه ی کتاب مهمه! برا همین خلاصه نویسی ای که بخواد همه نکات مهم رو داشته باشه از خود کتاب هم بیشتر میشه حجمش و فایده نداره. ولی یه کاری که خیلی مفیده برای زیست، جدا کردن قیدهاست. توی تست ها خیلی به این قیدهای بیشتر، کمتر، اغلب، برخی و... گیر میدن. کاری که من کردم این بود که هر فصلی رو که می خوندم، ته دفتر زیستم جملاتی که قید داشت رو می نوشتم. بعد هر وقت حوصله زیست خوندن نداشتم (مخصوصا بعد عید و اینا...)، می نشستم این قیدا رو مرور می کردم. خیلی کمک می کنه تو تست زدن.
اینم نمونش: :D
bio.jpg

× یه چیز دیگه، من کلا برای درسایی مثل فیزیک و ریاضی و اینا خلاصه نمی نوشتم ولی فرمولایی که هر کار می کردم حفظ نمی شدم رو تو یه کاغذ گنده می نوشتم می زدم به دیوار اتاقم. :-" بعد هر روز صبح که چشم باز می کردم با چشم انداز زیبای فرمولا مواجه می شدم، دیگه بعد یه مدت قشنگ شکل فرمولا تو ذهنم می موند. :D

F@temeh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـــان
شهر
کاشـــان
مدال المپیاد
مرحله اول ریاضی
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
سخت افزار

درسایی که همه‌ش مهم ان، ینی خط به خطش مهمه مثل زیست و شیمی و دینی، اینارو نمیخواد جدا خلاصه نویسی کنید. ما خودکار رنگی یا های لایتر حفظیاش رو رنگی کنید، بعد اگه نکته ی خاصی یا مهمی تو کتاب تست یا تو هرجایی میبینید، یا تو خود کتاب درسی، گوشه‌ی صفحه‌ی همون کتاب بنویسید. چون درسایی مثل شیمی و زیست تصویر هم دارن که مهم ان و اگه به جای خلاصه شما کتاب رو بگیرید دستتون و رنگی ها و حاشیه نویسی هارو بخونید خیلی بهتره! ینی اینکه صفحه و پاراگراف خود ِ کتاب یادتون بمونه بهتره تا اینکه جدا نوشته بشه و خونده بشه.

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از z@hra :
تو زیست واقعا همه ی کتاب مهمه! برا همین خلاصه نویسی ای که بخواد همه نکات مهم رو داشته باشه از خود کتاب هم بیشتر میشه حجمش و فایده نداره. ولی یه کاری که خیلی مفیده برای زیست، جدا کردن قیدهاست. توی تست ها خیلی به این قیدهای بیشتر، کمتر، اغلب، برخی و... گیر میدن. کاری که من کردم این بود که هر فصلی رو که می خوندم، ته دفتر زیستم جملاتی که قید داشت رو می نوشتم. بعد هر وقت حوصله زیست خوندن نداشتم (مخصوصا بعد عید و اینا...)، می نشستم این قیدا رو مرور می کردم. خیلی کمک می کنه تو تست زدن.
اینم نمونش: :D
برای قید های کتاب های خوب زیادی هستش...مطمانی لازمه نوشتنش؟

n.r

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Mr.Mamareza :
برای قید های کتاب های خوب زیادی هستش...مطمانی لازمه نوشتنش؟
خب فایده این کار اینکه بهتر تو ذهنتون میمونه. علاوه بر این بیشتر این کتابا خیلی به هم ریخته نوشته قیدها رو یا کامل ننوشته.

به نظر من واسه درسایی مثل زیست یا دینی که خلاصه پذیر :D نیستن بهتره کتابو منبع قرار بدین. یعنی چی؟ یعنی اینکه هرچی نکته که بلد نیستین یا فکر میکنین مهمه و از کتابا و تستا یاد گرفتین رو وارد کتاب درسیتون کنین. اما یه نکته ی مهم هست که برای این کار عجله نکنین. اگه از الان که تازه شروع کردین بخواین این کارو کنین اینقدر کتابتون پر میشه که دیگه قابل خوندن نیست! پس بزارین بعد از 2 یا 3 با خوندن مطلب و تست زدن این کارو شروع کنین. چون مطالبی که الان به نظرتون مهم میرسه بعد از چند وقت تبدیل به یه مطلب ساده میشه که هیچ وقت از ذهنتون خارج نمیشه.

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از Niloof@r :
خب فایده این کار اینکه بهتر تو ذهنتون میمونه. علاوه بر این بیشتر این کتابا خیلی به هم ریخته نوشته قیدها رو یا کامل ننوشته.

به نظر من واسه درسایی مثل زیست یا دینی که خلاصه پذیر :D نیستن بهتره کتابو منبع قرار بدین. یعنی چی؟ یعنی اینکه هرچی نکته که بلد نیستین یا فکر میکنین مهمه و از کتابا و تستا یاد گرفتین رو وارد کتاب درسیتون کنین. اما یه نکته ی مهم هست که برای این کار عجله نکنین. اگه از الان که تازه شروع کردین بخواین این کارو کنین اینقدر کتابتون پر میشه که دیگه قابل خوندن نیست! پس بزارین بعد از 2 یا 3 با خوندن مطلب و تست زدن این کارو شروع کنین. چون مطالبی که الان به نظرتون مهم میرسه بعد از چند وقت تبدیل به یه مطلب ساده میشه که هیچ وقت از ذهنتون خارج نمیشه.
خب اونجوری همه درسارو باید خلاصه کرد..چون بهتر تو ذهن میمونه..
من میگم از رو کتاب ها خوندن و با تکرار میشه قید هارو یاد گرفت..

ولی من با کتابای قید مشکلی نداشتم..گه گاه با موشکافانه بودن بیش از حد هم رو به رو میشدم.. .

n.r

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Mr.Mamareza :
خب اونجوری همه درسارو باید خلاصه کرد..چون بهتر تو ذهن میمونه..
من میگم از رو کتاب ها خوندن و با تکرار میشه قید هارو یاد گرفت..

ولی من با کتابای قید مشکلی نداشتم..گه گاه با موشکافانه بودن بیش از حد هم رو به رو میشدم.. .
خب مسلما همه شبیه هم نیستن...شما ممکنه راحت تر باشی ننویسی پس هرجور راحت تری عمل کن. نمیدونم اینجا جاش هست یا نه اما ما 4 مدل روش یادگیری داریم که یه مدل اونایی هستن که با نوشتن بهتر یاد میگیرن پس واسه اونا این کار مفیده (مخصوصا الان که تابستونه و وقت زیاد تره) اما بعضیا براشون بی تاثیره مثل شما.

همون موشکافانه بودن بیش از حدم یه مشکل این کتاباست. چون انتشارات با هم کل دارن. انگار هر کس بیشتر قید در بیاره کتابش بیشتر فروش میره. واسه همین بعضا قیدای بیخودم وارد کتابشون میکنن.(درسته کنکورم خیلی سوالی حفظی داره اما خب حداقل وقتی از یه قید تو سوالاش استفاده میکنه که اون قید ارزش اموزشیم داشته باشه. حالا نه همه تستاش اکثرشون) واسه همین من پیشنهادم اینکه از از الان هر کتاب قیدی رو که انتخاب میکنین شروع به اصلاح کردنشم بکنین. مثلا یه سری قید اضافه کنین و کلا یه چک با کتاب درسی داشتی باشین.

• لایک
امتیازات: zmaa

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از Niloof@r :
خب مسلما همه شبیه هم نیستن...شما ممکنه راحت تر باشی ننویسی پس هرجور راحت تری عمل کن. نمیدونم اینجا جاش هست یا نه اما ما 4 مدل روش یادگیری داریم که یه مدل اونایی هستن که با نوشتن بهتر یاد میگیرن پس واسه اونا این کار مفیده (مخصوصا الان که تابستونه و وقت زیاد تره) اما بعضیا براشون بی تاثیره مثل شما.

همون موشکافانه بودن بیش از حدم یه مشکل این کتاباست. چون انتشارات با هم کل دارن. انگار هر کس بیشتر قید در بیاره کتابش بیشتر فروش میره. واسه همین بعضا قیدای بیخودم وارد کتابشون میکنن.(درسته کنکورم خیلی سوالی حفظی داره اما خب حداقل وقتی از یه قید تو سوالاش استفاده میکنه که اون قید ارزش اموزشیم داشته باشه. حالا نه همه تستاش اکثرشون) واسه همین من پیشنهادم اینکه از از الان هر کتاب قیدی رو که انتخاب میکنین شروع به اصلاح کردنشم بکنین. مثلا یه سری قید اضافه کنین و کلا یه چک با کتاب درسی داشتی باشین.
نه..من نگفتی من نوشتن برام بی تاثیره..میگم این خیلی چیز خاص و مناسبی نیست..
اما من فکر نمیکنم یکی مثل آرامفر بیاد کتابشو به خاطر کل کل خراب کنه..خودش میفهمه چقدر لازمه..
آره..مقایسه کردن با کتاب درسی و تطبیق و تصحیح رو موافقم..

بالا