• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نقد و بررسی تئاترهایی که دیدیم

• شروع کننده موضوع

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT
از اونجایی که بحث‌های انجام گرفته تو این تاپیک بیشتر به سمت تکنیک‌های تئاتر پیش رفته ؛ تصمیم گرفتیم این تاپیکُ به نقد و بررسی تئاترهایی که دیدیم اختصاص بدیم تا بحث‌هامون نظم و انسجام لازمُ داشته باشن.

و امّا یکسری نکات رُ ازتون میخوام که هنگام نقد رعایت کنید:

1- در صورت امکان موقعی که برای اولین بار در مورد تئاتری مطلبی مینویسید ؛ پوستر تبلیغاتی تئاتر مورد نظرُ تو پستتون قرار بدید.
2- عنوان پستتون رُ به نام تئاتر مورد نظر تغییر بدید.
3- آداب نقد و علائم نگارشیُ تو نوشته‌تون رعایت کنید.

با تشکر. :D

• شروع کننده موضوع

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT
شام با دوستان

ژانر : اجتماعی

کارگردان : آیدا کیخایی

بازیگران : نیکی کریمی ، امیر دلاوری ، بهناز جعفری ، احمد ساعتچیان

نویسنده : دونالد ماگولیز

مترجم : زهره جواهری

دراماتورژ : محمد یعقوبی

درباره‌ی تئاتر :

این تئاتر راجع به زندگی دو زوجه که با هم دوست هستن.یکی از این دو زوج تو زندگیشون دچار مشکل میشن و تصمیم به ترک هم میگیرن.این تئاتر میاد مشکل رُ از دید هر یک از اون خانوم و آقا بررسی میکنه.

نظر شخصی‌م راجع به این تئاتر :

خُب نمیتونم منکر بازی ِ فوق‌العاده‌ی بازیگرانش و همچنین تا حدی شناخته شده بودنشون بشم. :D موضوع تئاتر هم با اینکه چندان نو نبود امّا چیزی نبود که خسته کننده باشه ولی به شخصه نظرم اینه که شاید تئاترُ میدی و خوشت هم میومد و یکسری تحلیل‌هایی هم برای خودت توی ذهنت انجام میدادی و حتی میفهمیدیش امّا چیزی نبود که با دغدغه‌های سن ما چندان همخوانی‌ای داشته باشه.

ShamBadostan.jpg

× جهت رزرو بلیط میتونین به این سایت مراجعه کنین.

Mahshid.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی
شام با دوستان

بله عجب تئاتری. :-"

بازی افراد فوق العاده. به شدت طبیعی و صمیمی و گرم و ساده. کاملا حس می‌شد که داری به مکالمات روزمره خانواده‌ت گوش می‌کنی. :د از لحاظ محتوایی، نتیجه‌گیری خاصی نمی‌شد ازش گرفت! یعنی برداشت‌ها متفاوت بود.

نیکی کریمی: یه مرد هیچ وقت حرف نمی‌زنه. وقتی هم که حرف می‌زنه میگه که می‌خواد ترکت کنه.

4

+ بازی امیر دلاوری محشر بود. محشر. :د
+ بعدا نظرات تکمیلیم رو اضافه خواهم کرد. :-"

melika...

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
اراک
مدال المپیاد
المپیاد کانگورو
پاسخ : نقد و بررسی تئاترهایی که دیدیم

خب من پوستر یا عکسی از نمایش گیر نیوردم :-<عب داره؟

نام تئاتر:زندگی زیر سوزن یک چرخ

ژانر:اجتماعی

خب داستان این بود: یه خیاطی بود که یکی از کارگراش خیلی طماع بود و واسه رسیدن به خواسته هاش دست به هرکاری زد!نکته ی جالب این بود که با همون راه های اشتباه به هدفشم رسید... :-"

بیانشون خوب نبود!ینی آروم دیالوگ میگفتن و تماشاگرای انتهای سالن متوجه صداهاشون نمیشدن

اما درکل خوب بازی کردن,طبیعی بازی کردن

+یکی از ضعف های کار این بود که برای عوض شدن صحنه نورِ صحنه رو میگرفتن

Saratonin

ـــــــــــــارا
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95

سیندرلا

download

نویسنده و کارگردان: جلال تهرانی
بازیگران: گلاب آدینه، مجید آقا کریمی، بهنوش طباطبایی، بهزاد عبدی
راوی: سپیده صیفوری
مدت: ۱۱۰ دقیقه
محل اجرا: تئاتر شهر - سالن اصلی

خب، داستان کلّیِ این تئاتر رو راستش نه من فهمیدم نه اون ۶ نفر دیگه‌ای که همراهم بودن. :‌)) حتّی وقتی نظر تماشاگرای دیگه رو هم تو تیوال یا جاهای دیگه می‌خوندم اکثراً بر همین عقیده بودن. می‌شه گفت یه نمایش‌نامه‌ی خیلی سنگین و خسته‌کننده و بی‌انسجام بود که مثلاً وقتی میاید داستانِ اون رو برای کسی تعریف کنید واقعاً نمی‌دونید چطوری شروع و تمومش کنید. شاید حتی این تئاتر فقط مناسبِ دانشجوهای ادبیات نمایشی باشه یا فیلسوف‌های خیلی فیلسوف. :‌))

سیندرلا،در هفت پرده روی صحنه،هفت روز بر پایه متن ،داستان عشقی را روایت می کند که سایه شایعه برآن مستولی گشته و آن را به نابودی می کشاند.عشق ابتدا قانون خطوط موازی را نقض می کند ولی در ادامه شاهد هستیم که شایعه با یک شوخی جان می گیرد،قانون خطوط موازی دوباره اثبات می شود،خطوط موازی برهم عمود و سپس زاویه آنها تنگ و سرانجام برهم منطبق می شوند.فضای داستان، غلبه شایعه بر حقیقت است با این منطق که آنچه مصلحت در آنست،باید اتفاق افتد حتی اگر حقیقت چیز دیگری باشد.
ویژگی بارز و نقطه قوت این نمایش ، دیالوگهای فلسفی با هدف بیان معضلی اجتماعی درفضایی سیاسی است.شاید به همین علت، ادای دیالوگها بدون انعطاف و با رعایت وقفه در گفتار ، برای کمک به فهم آنها توسط مخاطب صورت می گیرد.هرچند در آغاز، تو ذوق می زند.

وقتی ساعتی بعد از نمایش می خواهید داستان را برای دوستانتان نقل کنید و یا ماجرا را در ذهنتان مرور کنید گاها در تقدم و تأخر اتفاقات و یا حتی شخصیت ها دچار اشتباه می شوید ( مانند بعضی از دوستان که تیمسار را با گروهبان یا سروان در همین نمایش اشتباه گرفته و یا دچار تردید شده بودند و یا کسانی که در نقل داستان نوشته بودند آخر ما نفهمیدیم چه کسی ژنرال را کُشت و یا حتی عده ای نوشته اند آیا اصلا ژنرال کشته شده ؟ و ...) .

علاوه بر نمایش‌نامه سنگین، بازی ها هم خیلی ضعیف و دور از انتظار بود. انگار بازیگرا فقط میومدن نمایش‌نامه‌خوانی می‌کردن و می‌رفتن. بعضی از صحنه‌ها اونقدر طولانی بود که خیلی خسته کننده می‌شدن و چندنفر وسط نمایش پا شدن رفتن و تعداد زیادی هم خواب بودن. :‌)) فقط می‌تونم بگم گلاب آدینه و یه سری دیالوگ‌های جالب، یه‌کم تونستن این تئاتر رو از «افتضاحیِ مطلق» در بیارن. بهنوش طباطبایی هم خیلی ضعیف‌تر از چیزی که ازشون انتظار می‌رفت به عنوان نقش «سیندرلا» داشته باشن عمل کردن.
به نظر من که آدمِ خیلی تئاتررویی نیستم، تنها نقطه‌ی قوّتِ پررنگ این نمایش یه سری دیالوگ‌هاش بود. مخصوصاً بیشتر اونایی که طنزهای ظریف و یکمم سیاسی‌طور داشتن. :-‌"
آها بعد یه چیز دیگه. یه خانومی بود اومد پیانو زد دوسه بار. :-‌" دستش درد نکنه خیلی قشنگ بود. تنها کسی که کارشو به نحو احسن اجرا کرد فک کنم همین خانوم بود. :‌))
در کل ما از این تئاتر راضی نبودیم. حتی گفتم اکتِش اونقدر کم بود که یه سری از تماشاگرا خواب بودن.
پیشنهاد می‌کنم تئاترِ بهتری برید اگه خواستید برید. :-‌"

smoy99

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران

به نقل از ـــــــارا :
سیندرلا

download

نویسنده و کارگردان: جلال تهرانی
بازیگران: گلاب آدینه، مجید آقا کریمی، بهنوش طباطبایی، بهزاد عبدی
راوی: سپیده صیفوری
مدت: ۱۱۰ دقیقه
محل اجرا: تئاتر شهر - سالن اصلی

خب، داستان کلّیِ این تئاتر رو راستش نه من فهمیدم نه اون ۶ نفر دیگه‌ای که همراهم بودن. :‌)) حتّی وقتی نظر تماشاگرای دیگه رو هم تو تیوال یا جاهای دیگه می‌خوندم اکثراً بر همین عقیده بودن. می‌شه گفت یه نمایش‌نامه‌ی خیلی سنگین و خسته‌کننده و بی‌انسجام بود که مثلاً وقتی میاید داستانِ اون رو برای کسی تعریف کنید واقعاً نمی‌دونید چطوری شروع و تمومش کنید. شاید حتی این تئاتر فقط مناسبِ دانشجوهای ادبیات نمایشی باشه یا فیلسوف‌های خیلی فیلسوف. :‌))

علاوه بر نمایش‌نامه سنگین، بازی ها هم خیلی ضعیف و دور از انتظار بود. انگار بازیگرا فقط میومدن نمایش‌نامه‌خوانی می‌کردن و می‌رفتن. بعضی از صحنه‌ها اونقدر طولانی بود که خیلی خسته کننده می‌شدن و چندنفر وسط نمایش پا شدن رفتن و تعداد زیادی هم خواب بودن. :‌)) فقط می‌تونم بگم گلاب آدینه و یه سری دیالوگ‌های جالب، یه‌کم تونستن این تئاتر رو از «افتضاحیِ مطلق» در بیارن. بهنوش طباطبایی هم خیلی ضعیف‌تر از چیزی که ازشون انتظار می‌رفت به عنوان نقش «سیندرلا» داشته باشن عمل کردن.
به نظر من که آدمِ خیلی تئاتررویی نیستم، تنها نقطه‌ی قوّتِ پررنگ این نمایش یه سری دیالوگ‌هاش بود. مخصوصاً بیشتر اونایی که طنزهای ظریف و یکمم سیاسی‌طور داشتن. :-‌"
آها بعد یه چیز دیگه. یه خانومی بود اومد پیانو زد دوسه بار. :-‌" دستش درد نکنه خیلی قشنگ بود. تنها کسی که کارشو به نحو احسن اجرا کرد فک کنم همین خانوم بود. :‌))
در کل ما از این تئاتر راضی نبودیم. حتی گفتم اکتِش اونقدر کم بود که یه سری از تماشاگرا خواب بودن.
پیشنهاد می‌کنم تئاترِ بهتری برید اگه خواستید برید. :-‌"
من خودم رفتم این تئاترو دیدم در کل میتونم بگم نویسنده حرف های زیادی برای گفتن داشت ولی اون قدر با دیالوگ ها بازی می کنه که بیننده نه تنها در طول زمان نسبتا طولانی نمایش خسته می شه بلکه آخرش خیلیا سالن رو با سردرگمی ترک میکنن.ریتم نمایش کند و خسته کننده بود. بازی خانم گلاب آدینه فقط خیلی عالی بود ؛ یه نکات محشری هم داشت مثلن اینکه چقد ظریف شخصیتی به اسم خرس ژنرال رو معرفی کردن که بیانگر خیلی چیزا بود تو جامعه ما.سرهنگ..گروهبان و حتی همسر کمرنگش که خاهر مبهم مافوقش بود..کلا میتونست بهتر ازین باشه :) در کل خوب بود

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

khers2012.jpg

نمایش " خــرس " اثر چـخوفــــ "

این نمایـش رو با بچه های سایت 2 سال پیش در طی یک متینگ رفتیم .

موضوع اصلی این نمایش در یک کلمه یعنی "جامعه" خلـاصه میشه پس ژانر اجتماعی داره . چخوف در این نمایش سعی داشته طبقات

مختلف جامعه رو در زمان سقوط اشراف و فئودال ها به نمایش بذاره .

لیلا برخورداری، اصغر همت، مرجان قمری، مهری زمین پرداز و حامد پشتیبان بازیگران این نمایش بودند و به خوبی بازی کردن.

این نمایش توی تالـار سایه به صحنه رفت و استقبال زیادی ازش شد طوری که مهلت اجرای نمایش تمدید شد .

بالا