• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات مکانیک سماوی

• شروع کننده موضوع 13
  • تاریخ شروع

zirkhaki

کاربر فوق‌حرفه‌ای
پاسخ : سوالات مکانیک سماوی

به نقل از alireza1 :
دوستان عزیز!
من یه سوال دارم که جوابشو خیلی زود میخوام. اگه کسی جوابشو بلده لطفا کمکم کنه...
سوال:
در صورتی که سرعت گردش قمر یک سیاره به دور سیاره 10 برابر سرعت گردش سیاره به دور مرکز منظومه(خورشید آن) باشد مسیر حرکت قمر به دور خورشید به چه شکل است؟(شعاع گردش سیاره به دور خورشید 10 برابر شعاع گردش قمر به دور سیاره است)
دقیقا سوال ازت چی می خواد ؟ معادله مدار یعنی ؟

علیرضا32

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای دهمین دوره المپیاد نجوم و اخترفیزیک و مدال برنز نهمین دوره المپیاد نجوم و اخترفیزیک

به نقل از alireza1 :
دوستان عزیز!
من یه سوال دارم که جوابشو خیلی زود میخوام. اگه کسی جوابشو بلده لطفا کمکم کنه...
سوال:
در صورتی که سرعت گردش قمر یک سیاره به دور سیاره 10 برابر سرعت گردش سیاره به دور مرکز منظومه(خورشید آن) باشد مسیر حرکت قمر به دور خورشید به چه شکل است؟(شعاع گردش سیاره به دور خورشید 10 برابر شعاع گردش قمر به دور سیاره است)
عذر خواهی از این که جوابو دیر میدم.
خوب سرعت زاویه ای که برابره و اینکه معادله حرکت سیاره به دور خورشید و معادله حرکت قمر به دور سیاره رو مینویسیم و به علاوه هم میکنم معادله حرکت قمر به دور خورشیدش در دستگاه خورشید مرکزی به دست میاد نیاز به توضیح بیشتری هست؟

pariya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
مدال المپیاد
یه حماقتی کردیم یه زمانی :|

(نزدیکه مرحله یک هست ، گفتم یه سوال در حد مرحله یک بذاریم .. بیان جواب بدین اینا ، یکم جو عوض شه)

فضا پیمایی با جرم 100 تن یک مانور مداری انجام میدهد و از مدار دایروی با ارتفاع 500کیلومتر به مداری با ارتفاع حضیض 500کیلومتر و ارتفاع اوج 1000 کیلومتر انتقال میابد . اگر نیرویی که موتور های فضا پیما در طی این مانور به فضاپیما وارد میکند 300کیلو نیوتن باشد . مسافتی که فضا پیما در مدت اعمال نیرو طی میکند ، چقدر است ؟

(اینم سوال کیهانه ، تاپیک ندیدم بذارم توش )
اگر چهار کهکشان به ظور همسان و همسانگرد در اطراف ما قرار داشته باشند ، ما جدایی زاویه ای هر کدام را چقدر اندازه گیری میکنیم ؟ از روی یکی از آنها جدای زاویه ای دوتای دیگر چقدر است ؟

alireza1

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سمـــــــــــنان

آقایون من یه سوال دارم و جوابش هم زود میخوام...

چرا مسیر گردش سیارات و کلا اجرام آسمانی به دور هم بیضویه؟

zirkhaki

کاربر فوق‌حرفه‌ای

به نقل از alireza1 :

ببین میشینیم براساس قانون جاذبه ی نیوتن روابطو مینویسیم ، تهش میرسیم به یه معادله دیفرانسیل درجه 2 ، حل این معادله ، همون معادله ی حرکت اجسام به دور هم هست ... که می بینیم معادله ی مقاطع مخروطی رو میده بهمون . که بیضی هم یکی از این مقاطع مخروطیه ...

pariya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
مدال المپیاد
یه حماقتی کردیم یه زمانی :|

به نقل از alireza1 :

به نقل از alireza1 :

فقط آقایون جواب سوالو بدن ؟! :D

تو فصل 7 فولز معادله دیفرانسیلش نوشته شده..

tinaradvand

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
تهران
مدال المپیاد
نقره دوره 11 المپیاد نجوم و اخترفیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
عمران

.

zizooA

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای کشوری نهمین المپیاد نجوم و اخترفیزیک و طلا جهانی از 8thIOAA رومانی
دانشگاه
صنعتی شریف (SUT)
رشته دانشگاه
مهندسی برق (EE)

دیدم اینجا داره خاک می خوره گفتم یه چیزی بگم!!!
تاحالا فکر کردید که مگر سرعت زمین در صفحه دایرة البروج نیست پس چرا کانون بارش های شهابی در دایرة البروج نیست؟

tinaradvand

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از zizooA :
دیدم اینجا داره خاک می خوره گفتم یه چیزی بگم!!!
تاحالا فکر کردید که مگر سرعت زمین در صفحه دایرة البروج نیست پس چرا کانون بارش های شهابی در دایرة البروج نیست؟
سلام
جوابم فکر کنم مسخره باشه ولی اون دنباله دار که توی صفحه ی دایره البروج حرکت نمیکنه موادی هم که توی مدار زمین میذاره دقیقا روی صفحه مداری نیست یکم مثلا میتونه بالاتر و پایین تر باشه و همین باعث میشه از دید ناظر زمینی میل خاصی داشته باشه و انگار کانونش توی یکی از صورت فلکی هاییه که دایره البروج ازشون نمیگذره !(ولی در این صورت باید میل کانونش برا یه ناظر توی عرض جغرافیایی 20 با یه ناظر توی عرض جغرافیایی 70 فرق کنه !)
حالا یه سوال
توی سوال 3-9 کلپنر من به یه جوابی رسیدم بعد رفتم تو حل المسائل( :-[ ) چک کردم دیدم جوابش یه چیز دیگه است راه خودم رو نوشتم تهش هم جوابیه که کلپنر داده میشه چک کنین ببینین کجاشو اشتباه کردم ؟(چون خودم راه کلپنر رو نمیفهمم این جا پرسیدم )
http://s4.picofile.com/file/8100029434/img654.jpg
http://s4.picofile.com/file/8100029500/img655.jpg
+الان چک کردم دیدم عددام فقط منفی مثبتش فرق داره ولی از کجا بدونیم مثبته یا منفی ؟!!!

مرسی

zizooA

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف (SUT)
رشته دانشگاه
مهندسی برق (EE)

به نقل از Tina Radvand :
سلام
جوابم فکر کنم مسخره باشه ولی اون دنباله دار که توی صفحه ی دایره البروج حرکت نمیکنه موادی هم که توی مدار زمین میذاره دقیقا روی صفحه مداری نیست یکم مثلا میتونه بالاتر و پایین تر باشه و همین باعث میشه از دید ناظر زمینی میل خاصی داشته باشه و انگار کانونش توی یکی از صورت فلکی هاییه که دایره البروج ازشون نمیگذره !(ولی در این صورت باید میل کانونش برا یه ناظر توی عرض جغرافیایی 20 با یه ناظر توی عرض جغرافیایی 70 فرق کنه !)
حالا یه سوال
توی سوال 3-9 کلپنر من به یه جوابی رسیدم بعد رفتم تو حل المسائل( :-[ ) چک کردم دیدم جوابش یه چیز دیگه است راه خودم رو نوشتم تهش هم جوابیه که کلپنر داده میشه چک کنین ببینین کجاشو اشتباه کردم ؟(چون خودم راه کلپنر رو نمیفهمم این جا پرسیدم )
http://s4.picofile.com/file/8100029434/img654.jpg
http://s4.picofile.com/file/8100029500/img655.jpg
+الان چک کردم دیدم عددام فقط منفی مثبتش فرق داره ولی از کجا بدونیم مثبته یا منفی ؟!!!

مرسی
سلام.اول اينكه دليل اصلي اينكه كانون بارش هاي شهابي توي دايره البروج نيست اوني كه گفتيد نيست!دليلش اينه كه اين ذرات نيز توي مداري به دور خورشيد مي گردند و در لحظه برخورد سرعت نسبي با زمين فقط به سرعت زمين مرتبط نميشه!پيشنهاد مي كنم اين سوال رو در اين رابطه حل كنيد:
http://s1.picofile.com/file/7893253545/baresh_shahabi_problem.pdf.html
در رابطه با حلتون بگم كه اون معادله اي كه بدست اورديد رو غلط حل كرديد چوون اون a اي كه تعريف كرديد ثابت نيست و m با زمان تغيير مي كنه بلكه مشتق a ثابته!

tinaradvand

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از zizooA :
در رابطه با حلتون بگم كه اون معادله اي كه بدست اورديد رو غلط حل كرديد چوون اون a اي كه تعريف كرديد ثابت نيست و m با زمان تغيير مي كنه بلكه مشتق a ثابته!
خوب من نمیدونم این معادله رو باید چه جوری حل کرد میشه راهنمایی کنین ؟!

zizooA

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف (SUT)
رشته دانشگاه
مهندسی برق (EE)

به نقل از Tina Radvand :
خوب من نمیدونم این معادله رو باید چه جوری حل کرد میشه راهنمایی کنین ؟!
من حل کردم عکس راهی که رفتم رو هم گذاشتم ولی اون جوابی که گفتید توی حل المساءل نوشته رو بدست نیاوردم.بنظرم راهی که رفتم درسته.چون راه شما هم تا وسطش درست طی شده بود من از ادامه کار شما شروع کردم!حل المساءل شما چاپی إ یا از ایناس که ملت می زارند توی اینترنت؟
http://s4.picofile.com/file/8100097334/image.jpg

tinaradvand

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از zizooA :
من حل کردم عکس راهی که رفتم رو هم گذاشتم ولی اون جوابی که گفتید توی حل المساءل نوشته رو بدست نیاوردم.بنظرم راهی که رفتم درسته.چون راه شما هم تا وسطش درست طی شده بود من از ادامه کار شما شروع کردم!حل المساءل شما چاپی إ یا از ایناس که ملت می زارند توی اینترنت؟
http://s4.picofile.com/file/8100097334/image.jpg
مرسی
چاپیه یه کتاب آبی تالیف و ترجمه : محمد به تاج ، پوریا آیریا !! توی جوابی که حل المسائل داده بعضی وقتا سرعت منفی میشه ! امکانش هست ؟ :-/

zizooA

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف (SUT)
رشته دانشگاه
مهندسی برق (EE)

به نقل از Tina Radvand :
مرسی
چاپیه یه کتاب آبی تالیف و ترجمه : محمد به تاج ، پوریا آیریا !! توی جوابی که حل المسائل داده بعضی وقتا سرعت منفی میشه ! امکانش هست ؟ :-/
اره چون بعضي وقتا جهتي رو جهت مثبت درنظر مي گيريم و وقتي مساله رو حل مي كنيم و مي بينيم جواب منفي شد دليلش اينه كه سرعت بدست امده جهتش بر خلاف جهت مثبت در نظرگرفته شده است ،پارامتر هاي برداري مثل سرعت ممكنه اينجوري بشن!

tinaradvand

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از zizooA :
اره چون بعضي وقتا جهتي رو جهت مثبت درنظر مي گيريم و وقتي مساله رو حل مي كنيم و مي بينيم جواب منفي شد دليلش اينه كه سرعت بدست امده جهتش بر خلاف جهت مثبت در نظرگرفته شده است ،پارامتر هاي برداري مثل سرعت ممكنه اينجوري بشن!
بله ولی فکر کنم مال شما منفی نمیشه (شایدم میشه من نمیفهمم نمی دونم !) ولی مال این کتاب منفی میشه منظورم اینه توی این سوال امکان داره جهت عوض شه ؟!

zizooA

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف (SUT)
رشته دانشگاه
مهندسی برق (EE)

به نقل از Tina Radvand :
بله ولی فکر کنم مال شما منفی نمیشه (شایدم میشه من نمیفهمم نمی دونم !) ولی مال این کتاب منفی میشه منظورم اینه توی این سوال امکان داره جهت عوض شه ؟!
اينجا من جهت حركت رو جهت مثبت گرفتم ممكنه توي اون كتاب اون يكي جهت رو جهت مثبت گرفته باشه ولي كلا به اينجور كتابا اعتماد نكنيد بهتره!!!

earth

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
امسال میارم

میشه بگید کدوم سوال کلپنر رو حل می کنید که بقیه هم بفهمن و روی سوال فکر کنن.

tinaradvand

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از Tina Radvand :
توی سوال 3-9 کلپنر من به یه جوابی رسیدم بعد رفتم تو حل المسائل( :-[ ) چک کردم ....
سوال نه فصل سه

earth

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
امسال میارم

ولی فکر کنم شما دارید سوال 10 فصل 3 رو حل می کنید.چون تو سوال 9 اصلا پارامتری یه نام b وجود نداره و من نمی دونم چرا اینطوری حل کردید.

tinaradvand

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از earth :
ولی فکر کنم شما دارید سوال 10 فصل 3 رو حل می کنید.چون تو سوال 9 اصلا پارامتری یه نام b وجود نداره و من نمی دونم چرا اینطوری حل کردید.
بی رو خودم تعریف کردم با یه آهنگی بیرون میریزه به اون گفتم بی ! :)
b= dm/dt

بالا