• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

خدا و بنده ي باهوشش لوسيفر يا شيطان

منتقد

مهمان
پاسخ : خدا و بنده ي باهوشش لوسيفر يا شيطان

به نقل از طهورا :
ناطق جان لطف کنید تجلی و تجافی را توضیح بدید. شکرا جزیلا
چشم
دو نوع تنزل برای اشیا داریم یکی تجلی و تجافی
تجافی: به این صورته که نزول یک جسم مادی عموما از بالا(نه از غیب) مثل نزول باران و یا برف و بقیه نزولات جوی که وقتی نزول میکنه جایگاهش از اون چیز خالی میشه(اجوف میشه) و دیگه چیزی در اون بالا نیست پس اگر برای خدا تجافی در نظر بگیریم دیگه خدا وجود نخواهد داشت وقتی در روح انسان بدمه(کلا این بحث اشتباهه چون خدا اصلا ماده نیست)
تجلی: به معني تابش و تابيدنه که برای حقایق یا مجردات بکار میره. به این صورت که وقتی اون نزول اتفاق بیفته جایگاه اصلیش از اون چیز خالی نمیشه بلکه یم چطور عرض کنم بارقه ای از اون در وحود جسم مورد نزول قرار گرفته شده مشاهده میشه اما چیز مادی ای نیست مثل نزول قرآن و امثالهم
فکر کنم کافی باشه

mohamadsh76

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
انبيا
شهر
سقز

و چون او را بياراستم
و از روح خود در او دميدم
و پس براي او به سجده در اييد
فاذا سويته
و نفخت فيه من روحي
فقعو لهو ساجدين
اين هم ايه خداوند بزرگ
سوره ي ص 72و71
بايد اين موضوع رو باور كرده باشيد كه ما از انرژي ساخته شديم پس بايد اين رو هم باور كنيد كه خداوند از انرژي ساخته شده دلايل خيلي بيشتري براي اين موضوع دارم كه مطمانا قانع خواهيد شد و منظورم از اين تاپيك فرا تر از موضوعاتيه كه الان روش بحث ميكنيم و اين فقط يك مقدمه است

منتقد

مهمان

به نقل از mohamadsh76 :
و چون او را بياراستم
و از روح خود در او دميدم
فاذا سويته
و نفخت فيه من روحي
فقعو لهو ساجدين
اين هم ايه خداوند بزرگ
سوره ي ص 72و71
بايد اين موضوع رو باور كرده باشيد كه ما از انرژي ساخته شديم پس بايد اين رو هم باور كنيد كه خداوند از انرژي ساخته شده دلايل خيلي بيشتري براي اين موضوع دارم كه مطمانا قانع خواهيد شد و منظورم از اين تاپيك فرا تر از موضوعاتيه كه الان روش بحث ميكنيم و اين فقط يك مقدمه است
چه جالب ما این همه فلسفه برای رد انرژی بودن خدا چیدیم بعد شما با یک جمله میگید شما باید قبول کنید
نه عزیزم این اسمش بحث نیست
بهش میگن خاله بازی
دیگه لزومی به ادامه نمیبنن مگر کس دیگه ای وارد بحث شه
خدا هدایتمون کنه

• شروع کننده موضوع

mohamad sh

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
انبيا
شهر
سقز

باشه بعضي وقت ها بايد شكست رو باور كرد
اين ايه كاملا صريحه و من تفسير هيچ كس رو روي اون باور ندارم
با استدلال هاي ناقص شما نميشه كاري رو از پيش برد

منتقد

مهمان

به نقل از mohamad sh :
همیشه سکوت کردن به منزله شکست نیست گاهی وقتا به منزله ...
شما بر عقایدتون باشید انشالله هم که تا آخرش بر عقیدتون بمونید
کسایی که پست هارو میخونن قضاوت خواهند کرد
یاحق

• لایک
امتیازات: hich

hich

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
اراک
رشته دانشگاه
الهیات

به نقل از mohamadsh76 :
و چون او را بياراستم
و از روح خود در او دميدم
فاذا سويته
و نفخت فيه من روحي
فقعو لهو ساجدين
اين هم ايه خداوند بزرگ
سوره ي ص 72و71
اگر تمام آیات قرآن رو تحت اللفظی بخواهیم ترجمه کنیم که میشیم جزء اشاعره!
ید الله فوق ایدیهم. خدا دست داره دیگه؟
ولکن الله رمی. خدا سنگ می اندازه دیگه؟
چند تا مثال بزنم از تحت اللفظی ترجمه کردن تا قانع بشید؟ (البته قانع شدن شما هدف من نیست)
خدا دمید درون کالبد انسان از روحش؟ مثلا چقدر از روحش دمید؟ یک قاشق فکر کنم کافی باشه!
فرض میکنیم شما درست بگی (نعوذ بالله) و خدا از روح خودش در انسان دمیده باشه، حالا جسم انسان از انرژی هست. چه طور ثابت می کنید روح انسان از انرژی ساخته شده که خدا هم به واسطه آن انرژی ای باشه!
و یسالونک عن الروح قل الروح من امر ربی و ما اوتیتم من العلم الا قلیلا (اسراء 85)
این آیه را هم اگر تحت اللفظی معنا کنیم می فرماید که شما علم ندارید به چیستی روح. حالا اگه شما بفرمایید که روح از انرژی هست 2 حالت داره: 1- باید یک آیه دیگه بیارید شاهد مدعاتون 2- به قرآن ایمان ندارید بلکه به روشنفکربازی خودتون دلخوشید
به نقل از mohamad sh :
چرا تفسیر هیچ کس رو باور ندارید جز آنچه ذهن خودتون به اون رسیده؟
مگر روش اهل بیت در مواجه با پرسش های مردم این نبود که پاسخ را با یک آیه همراه می کردند؟ در بسیاری از روایات که سائلی از امامی پرسشی داشته، پاسخ امام همراه بوده با این عبارت: " لقوله تعالی" بعدش هم یک آیه می آوردند.
فکر نمیکنید که یک هزارم درصد ممکنه بعضی از افکار و اعتقاداتتون در مورد مساله ای غلط باشه؟

black fire

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
رشت-تبریز

یه بحث یه طرفس!
ببین استدلالی که میاری ناقصه! انرژی تصمیم نمی گیره! مثلا نور نمی گهن از حرکت مستقیم خسته شدم بزار بریک دنس برم!
از طرف دیگه اتم رو سر فرصت لای کتاب شیمی رو باز کنی می تونی ببینی چرا انرزی آزاد می شه و چه زیر ذره هایی داره ولی من همینجا معذرت می خوام که اطلاعات پایه ندارم ببخشید!
شیطان یه مهره لازمه چون اگر شیطان نبود رسما الان داشت تو بهشت حال می کردیم و وسوسه ای نبود که بهش جواب بدیم پس اختیاری نبود پچس عقل چندانی هم نیاز نبود + باورای ما اینه که خدا همه چیز رو چه گذشته و چه آینده می دونه پس می دونسته ابلیس چیکار می کنه و چی می گه
شیطان مخلوقیه که از انسان از بدو آفرینش پایین تر بوده و برای همین باید بهش سجده می کرد که اگه اینم می خوای رد کنی تاپیکو جمع کن چون شیطان رو داری رد می کنی پس موجودی به اسم "لوسیفر" که مطمئنم تو فارسی کاربرد نداره و به جاش ابلیس یا اهریمن رو استفاده می کنن وجود نداره
نیگاه می کنم خوبم نیگاه می کنم سریالو ولی برخلاف یه عده (کس خاصی مورد نظرم نیستا.. :-" ) با قرآن مقایسش نمی کنم
مطلبتون عمقی نداره فقط باورای خودتون رو سعی دارید به دیگران تحمیل کنید.

mohamadsh76

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
انبيا
شهر
سقز

[quote author=
فکر نمیکنید که یک هزارم درصد ممکنه بعضی از افکار و اعتقاداتتون در مورد مساله ای غلط باشه؟
ن آیه را هم اگر تحت اللفظی معنا کنیم می فرماید که شما علم ندارید به چیستی روح. حالا اگه شما بفرمایید که روح از انرژی هست 2 حالت داره: 1- باید یک آیه دیگه بیارید شاهد مدعاتون 2- به قرآن ایمان ندارید بلکه به روشنفکربازی خودتون دلخوشید
[/quote]
نه ممكنه بعضي از عقايد من هم غلط باشه اومديم بحث كنيم نه اينكه دعوا كنيم
چرا براي قران احترام زيادي قايل هستم اما بايد اين رو هم در نظر بگيريد كه قران رو خدا نوشته و شايد خدا لازم ميدونسته كه بعضي از مسايل رو بنده هاش ندونن
بيايد از يه ديد ديگه به موضوع نگاه كنيم
تا حالا چيزي به اسم قانون جاذبه افكار شنيديد
مستند ها و كتاب هاش در قالب و اسم secretيا همون راز در جهان منتشر شده
اما راز چيه:
قانون جاذبه ي افكار كه از طريق فيزيك كوانتوم اثبات شده و راهي براي رد شدن نداره
موضوعش اينه كه مثلا شما در مورد فكر هاي مثبت فكر ميكنيد و مرتب اتفاق هاي خوب و مثبت براتون اتفاق ميفته
يعني زماني كه در حال فكر كردن به يك موضوع هستيد داريد اون رو درخواست ميكنيد حالا اين موضوع ميتونه مثبت باشه يا منفي
زماني كه فكر ميكنيد امواج هايي با بسامد هاي مختلف ارتعاش ميكنيد
سوال اينه كه امواج از چي ساخته شدن :مسلما از انرژي
در كتاب هاي قانون جاذبه ي افكار اومده كه اگر به يك فكر كه از خود مرتعش ميكنيد ايمان داشته باشيد (خوب يا بد) كه واقعا اتفاق ميفته اون فكر رو در قالب واقعيت جذب ميكنيد و براتون پيش مياد
اگر ديده باشيد افرادي كه بد بين هستند مرتب اتفاق هاي ناگواري براش پيش مياد با اينكه حدا اكثر احتياط رو داره
اما افرادي كه خوشبين هستند با بي خيالي كامل و بي احتياط كار هاشون رو انجام ميدن ولي اتفاقي براشون نميفته
حالا نگاهي به دعا و راز ونياز با خدا كنيد :
ميدونيم كه اگه به خدا ايمان داشته باشيم دعا هامون قبول ميشه
وقتي كه دعا كنيد از خودتون امواج ارتعاش ميكنيد مانند فكر كردنو امواج از انرژي ساخته شدن
به نظرم براي قبول اين واقعيت كمي در اين مورد تحقيق كميد

پارسا نوروزی

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گرگان
دانشگاه
ایشاالله ناکجاآباد!
رشته دانشگاه
فیزیک... شاید

دوست عزیز شما میگی چون عباراتی که در مورد خدا بیان کردین شباهت خیلی زیادی با مطالب اصل پایستگی انرژی داره پس خدا از انرژی ساخته شده
آخه اینم شد استدلال؟!!
اولا شما دارین یه چیز مادی رو با یه چیز معنوی مقایسه می کنین. یعنی قیاستون از بنیان باطله. بر فرض که درست باشه هم فقط دارین مثال میارین. این با استدلال زمین تا آسمون فرق داره
ثانیا اصل پایستگی انرژی فقط یه اصله. یعنی ما از نتایج تعداد معدودی از مشاهدات حدس میزنیم دنیا این طوری کار می کنه و این اصلا اثبات نیست. اصلا هم بعید نیست تا چند سال دیگه اصل پایستگی انرژی نقض شه. به همین صورت هم نمی تونین به کوانتوم استدلال کنین. چون تمام کوانتوم بر پایه اصل عدم قطعیت بنا شده. یعنی یه حدس در مورد طرز کار جهان
(خواهش می کنم بیشتر روی تفاوت قانون و اصل فکر کنین :-?)
ثالثا چرا جواب استدلال های دوستانمون رو در مورد رد جنس داشتن خدا نمیدید؟!!
من هم یک بار دیگه میگم
اگر خدا جنس داشته باشه (انرژی، نور، جرم... هر چی که اسمشو بزارین) در اون صورت محدود و مخلوقه و نمی تونه خالق باشه. در حقیقت چنین موجودی دیگه اون خدایی نیست که ما تعریف می کنیم...

mohamadsh76

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
انبيا
شهر
سقز

من اين مطلب رو در بخش فلسفه بيان كردم چون فكر ميكردم شما بهتر بتونيد اين مطلب رو درك كنيد
مطمانا خيلي از علم هاي اطرافتون از همين روش بدست اورده شدند
من نگفتم اين 100درصد درسته اما اين يه احتماله
هر دليلي كه براش ميارم فقط احتمال حقيقي بودنش رو بالا ميبرم تا اين كه احتمالش خيلي خيلي بالا بره
هموطور كه گفتم من فكر ميكنم تصور امروزي از معناي واقعي علم غلطه
به نظرم علم و دين رابطه ي تنگانگي با هم دارند و شما ميدونيد كه كل علم با قياص بدست اومده

پارسا نوروزی

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گرگان
دانشگاه
ایشاالله ناکجاآباد!
رشته دانشگاه
فیزیک... شاید

به نقل از mohamadsh76 :
من اين مطلب رو در بخش فلسفه بيان كردم چون فكر ميكردم شما بهتر بتونيد اين مطلب رو درك كنيد
مطمانا خيلي از علم هاي اطرافتون از همين روش بدست اورده شدند
من نگفتم اين 100درصد درسته اما اين يه احتماله
هر دليلي كه براش ميارم فقط احتمال حقيقي بودنش رو بالا ميبرم تا اين كه احتمالش خيلي خيلي بالا بره
هموطور كه گفتم من فكر ميكنم تصور امروزي از معناي واقعي علم غلطه
به نظرم علم و دين رابطه ي تنگانگي با هم دارند و شما ميدونيد كه كل علم با قياص بدست اومده
کاملا باهاتون موافقم
ولی هنوز جواب سوالای منو ندادید
شما چطور از همچین قیاسی نتیجه گرفتید که خداوند از انرژی تشکیل شده؟! شما بین یه چیز مادی و غیر مادی قیاس کردین
فرض می کنیم که پایستگی انرژی در دنیای مادی یه قانون باشه. چطور به خداوند هم نسبت مادی میدید؟!
شما با این کار خدا رو محدود می کنید و همچین موجودی دیگه نمی تونه خالق و خدای ما باشه :O
اون وقت محسوس میشه و در طول زمان تغییر می کنه و تحلیل میره چون مادیه و دنیای ماده روانه
«در یک رود نمی توان دوبار پای گذاشت...»
لطفا قبل از ادامه بحث جواب این سوال منو بدید

hich

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
اراک
رشته دانشگاه
الهیات

به نقل از mohamadsh76 :
چرا براي قران احترام زيادي قايل هستم اما بايد اين رو هم در نظر بگيريد كه قران رو خدا نوشته و شايد خدا لازم ميدونسته كه بعضي از مسايل رو بنده هاش ندونن
!!!
به نقل از mohamadsh76 :
شما ميدونيد كه كل علم با قياص بدست اومده
علوم تجربی و طبیعیات بله (اصطلاح معمول عموم از علم). ولی علم این نیست بلکه تعاریفش اینهاست:
لیس العلم بالتعلم، بل هو نور یقع الله فی قلب من یشاء... (حدیث مولا امیرالمومنین علیه السلام) تعلم در این حدیث یعنی همون دانشگاه رفتن و مدرسه رفتن و سختی کشیدن در راه بدست آوردن علم است که می فرماید علم با این چیزها بدست نمی آید.
العلم نور یقذفه الله فی قلب من یشاء من عباده (قرآن)
در اصول کافی هم تعریفی از علم از زبان مبارک پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله آمده رجوع کنید اگر واقعا طالبید. در این حدیث پیامبر علم را محصور در 3 موضوع می داند و باقی موضوعات را فضل میداند نه علم.
پس علم نور است و جایگاه آن در قلب.
البته بحث پیرامون علم مفصل تر از این جایگاهه. ولی بطور خلاصه اینکه ما هم باید طالب نور (علم) باشیم. طلب العلم فریضه علی کل مسلم. یا اطلبوا العلم من المهد الی اللهد. حالا چطور باید طالب باشیم هرکس خواست با پ.خ بحث کنیم بهتره چون بحث منحرف میشه.

سخن این است: ما از چیستی روح اطلاعی نداریم جز همین آیات و روایاتی که در دسته (از عالم امر هست و عالم امر حالا چیه و کجاست و...) آنچه در مورد روح میگویند دانشمندان البته محترمه و بعضا نتایج جذابی هم داره ولی مادامی که مخالف قرآن و سنت باشه از طرف شیعه رد میشه. حالا شما می فرمایید از انرژی است نظرتون محترم ولی دلیل قابل قبولی ندیدیم از شما.
مِن در " مِن روحی" من تشریفی است نه اینکه بخشی از روح خدا باشه. که بفرمایید روح ما از انرژی و روح ماهم چون از روح خداست پس خدا هم از انرژی ساخته شده. (این فعل "ساخته شده" همون فعل مجهول عربی نیست؟!!! یعنی فاعلی وجود داره که خدا را ساخته ولی فعلا نمیدونیم کیه؟!).

به چند سوال هم پاسخ ندادید:
دلیلتون که می فرمایید شیطان فرشته است (خلاف نص قرآن) ؟
دلیلتون که می فرمایید شیطان باهوش ترین بنده خدا بوده؟

حالا چرا اون جریان اتفاق افتاد و رانده شد را هم از خود قرآن بپرسید تا جواب بده:
"مرا از آتش آفریده ای و او را از گل پس مقام من از او بالاتر است و بر او سجده نمی کنم."
أنا خیرٌ مِنه، خَلقتنی مِن نار وَ خَلقته مِن طین (سوره ص، آیه 76 / سوره اعراف آیه 12)
به نقل از mohamadsh76 :
مطمانا هيچوقت خدا در مورد اينكه لوسيفر چرا اينكار را كرده چيزي نگفته
تکبر هم دلیل چنین قیاسی هست که قرآن فرموده. (اعراف 13/ سوره ص آیات 74 و 75)

mohamadsh76

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
انبيا
شهر
سقز

خب درسته اين دلايل كافي نيست براي اثبات چنين موضوعي ولي همونطور كه گفتم دلايل خيلي بيشتري براي بالا بردن احتمال اين فرضيه دارم
اولا كه زماني كه خدا بوده هيچ چيز و موجود زنده و غير زنده وجود نداشت و جز خدا فقط خلا و نيستي بود پس خدا ما رو از چه وجودي افريده
و چه جوري ما رو ساخته بجز اينكه از وجود بي نهايت خودش به ما ببخشه و خدا ما رو از وجود خودش بيافرينه
و بايد اين رو بگم كه تصور ما از مادي بودن و معنويي بودن غلطه اما شايد اين دلايل كافي نباشه
واما جواب شما طهورا خانم
و من هم قبلا گفتم كه فرشتگان اعظم الهي هيچ گاه براي مسايل ساده اي مانند اينها از پيش خداوند فرار نميكنند (حالا شما بگو جن)
و بايد اين رو هم بگم كه شيطان تنها نيست وفرشته هاي سقوط كرده هم از او طرفداري ميكنند ايا به نظر شما همه ي اين فرشته ها (جن) بخاطر غرور اضافي از پيش خداوند رفتند فكر كنم خداوند فقط منظور ظاهري شيطان رو بيان كرده و همونطور كه گفتم شايد خدا دوست نداشته باشه بنده هاش از بعضي چيز ها رو ندونن
خب در مورد قانون جاذبه ي افكار
ايمان نقشي كليدي در استفاده از اين قانونه
ايمان مهمترين بحث در عبادته
در هر فرد درخواست كننده (كسي كه عبادت ميكند يا كسي كه در حال استفاده از قانون جاذبه افكاراست)دو انها امواجي با فركانس هاي مختلفي از خود ساتع ميكند
به نظر من هر دوي انها يكي هستند شايد خداوند روشي براي عبادت خود به وجود اورده باشد و اون روش قانون جاذبه ي افكار باشه اما خداوند يكيه پس چرا دو مقصد وجود داره :
همونطور كه ميدونيد حيوانات خواه يا ناخواه در حال تسبيح خداوند هستند و او را عبادت ميكنن
اما انسان چطور
انسان اختيار دارد و ميتواند خداوند را عبادت كند يا بر او باشد
انسان در تعداد محدودي ساخته شد 2نفر
قبل از انسان حيوانات و كاينات و جود داشتند و زمين در حال حيات بود اما انسان همزمان با انها وارد زمين نشد
انسان يك موجود خطرناك بود و خداوند به خوبي اين موضوع را ميدانست و نبايد تعداد ان افزايش ميافت و در بهشت امكان توليد مثل وجود نداشت
اما در زمين چطور
اما چرا انسان خطرناك بود جواب ساده است چون اختيار داشت
شيطان او را (انسان)به زمين هدايت كرد تا در زمين تعدادشان افزايش يابد و انرژي بيشتري از خدا گرفته شود و اما اشيطان ميدانست كه اگر تعدادشان به اندازه ي كافي افزايش پيدا كند و اگر كاري كند كه بجاي خدا او را عبادت كنند انوقت او قدرت ميگريد و شايد قدرتمند تر از خدا
خدا وجودي بي نهايت است پس چطور شيطان ميخواهد از بي نهايت بيشتر شود
در شيمي در ساختار اتمي فاصله اي دو اتم بي نهايت است
در فيزيك در اينه ها بينهايت بيشتر از چند متر نيست
اما در خداوند بي نهايت به معني مقدار بسيار زيادي است

hich

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
اراک
رشته دانشگاه
الهیات

به نقل از mohamadsh76 :
خب درسته اين دلايل كافي نيست براي اثبات چنين موضوعي ولي همونطور كه گفتم دلايل خيلي بيشتري براي بالا بردن احتمال اين فرضيه دارم
اولا كه زماني كه خدا بوده هيچ چيز و موجود زنده و غير زنده وجود نداشت و جز خدا فقط خلا و نيستي بود پس خدا ما رو از چه وجودي افريده
و چه جوري ما رو ساخته بجز اينكه از وجود بي نهايت خودش به ما ببخشه و خدا ما رو از وجود خودش بيافرينه

و بايد اين رو بگم كه تصور ما از مادي بودن و معنويي بودن غلطه اما شايد اين دلايل كافي نباشه
واما جواب شما طهورا خانم
و من هم قبلا گفتم كه فرشتگان اعظم الهي هيچ گاه براي مسايل ساده اي مانند اينها از پيش خداوند فرار نميكنند (حالا شما بگو جن)
و بايد اين رو هم بگم كه شيطان تنها نيست وفرشته هاي سقوط كرده هم از او طرفداري ميكنند ايا به نظر شما همه ي اين فرشته ها (جن) بخاطر غرور اضافي از پيش خداوند رفتند فكر كنم خداوند فقط منظور ظاهري شيطان رو بيان كرده و همونطور كه گفتم شايد خدا دوست نداشته باشه بنده هاش از بعضي چيز ها رو ندونن
در هر فرد درخواست كننده (كسي كه عبادت ميكند يا كسي كه در حال استفاده از قانون جاذبه افكاراست)دو انها امواجي با فركانس هاي مختلفي از خود ساتع ميكند
به نظر من هر دوي انها يكي هستند شايد خداوند روشي براي عبادت خود به وجود اورده باشد و اون روش قانون جاذبه ي افكار باشه اما خداوند يكيه پس چرا دو مقصد وجود داره :
همونطور كه ميدونيد حيوانات خواه يا ناخواه در حال تسبيح خداوند هستند و او را عبادت ميكنن
اما انسان چطور
قبل از انسان حيوانات و كاينات و جود داشتند و زمين در حال حيات بود اما انسان همزمان با انها وارد زمين نشد
انسان يك موجود خطرناك بود و خداوند به خوبي اين موضوع را ميدانست و نبايد تعداد ان افزايش ميافت و در بهشت امكان توليد مثل وجود نداشت
اما در زمين چطور
شيطان او را (انسان)به زمين هدايت كرد تا در زمين تعدادشان افزايش يابد و انرژي بيشتري از خدا گرفته شود و اما اشيطان ميدانست كه اگر تعدادشان به اندازه ي كافي افزايش پيدا كند و اگر كاري كند كه بجاي خدا او را عبادت كنند انوقت او قدرت ميگريد و شايد قدرتمند تر از خدا
قرمز: بجز خدا فقط خلا و نیستی بود یعنی خدا حد داره/خدا به چیزی نیاز نداره برای کارهاش ( قال كذلك قال ربك هو على هين و قد خلقتك من قبل و لم تك شيا (مریم 9). بر خدا آسان است.

آبی: فعل شیطان سبب شد خداوند او را براند. نه اینکه شیطان فرار کرد/من نگفتم شیطان جن است، خداوند فرموده (من کی باشم که اظهار نظر کنم)

بنفش: در این مورد چیزی نمی دانم کجا چنین چیزی آمده؟/ بیشتر توضیح بدید منطورتون رو "همونطور كه گفتم شايد خدا دوست نداشته باشه بنده هاش از بعضي چيز ها رو ندونن"

در مورد بقیه صحبت هاتون حرفی ندارم چون بیشتر شبیه رمان یا قصه است. دلیلی ندارید برای حرفاتون. منم حرف بی دلیل رو قبول نمیکنم.
شیمی اینجوره فیزیک اونجور، شیطان هم استاد فیزیک و شیمی بوده پس...!!!

پارسا نوروزی

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گرگان
دانشگاه
ایشاالله ناکجاآباد!
رشته دانشگاه
فیزیک... شاید

ترجیح میدم از اینجا به بعد دیگه با شما بحث نکنم محمد آقا
یعنی بحث کردن با شما اصلا نتیجه ای نداره
چون از جواب دادن به پرسشهای اساسی فرار می کنید (پرسشهایی که 4 یا 5 بار تو همین تاپیک ازتون پرسیده شد) و فقط سعی دارید با سفسطه کردن حرفتون رو به دیگران بقبولونید...
اما ایرادات این جواب آخرتون:
به نقل از mohamadsh76 :
واما جواب شما طهورا خانم
اما انسان چطور
اما در زمين چطور

(هر شماره مربوط به خط قرمز متناظر باهاشه، به ترتیب از بالا تا پایین)
1.خلا و نیستی خیلی با هم تفاوت دارند. اتفاقا خلا عین هستیه
2.شما دارید با خداوند مثل یک انسان برخورد می کنید که برای ساختن چیز های دیگه نیاز به وسایل و مواد اولیه داره!!
چنین موجودی محدوده و قابلیت خدا شدن نداره... در ضمن خلق با ساختن فرق می کنه...
3.دوباره دارین با خدا مادی برخورد می کنین که از مواد بدن خودش (معاذالله!) استفاده کرده تا ما رو بسازه
4.شما واقعا استاد اسطوره بافی هستین! داستان جالبیه مخصوصا برای مردم یونان قدیم!!
آخه مرد مومن این دیگه چه ادعای بی پایه و اساسیه؟!! انگار خدا عین آدما قلمرو و نفرات داره و از انسان ها می ترسه که یه وخ شورش کنن و نابودش کنن (پناه بر خدا!)
5. باز شما داری یه مفهوم مجرد رو با علوم مادی اثبات می کنی...
در ضمن خوبه بدونین اون بینهایتی که در فیزیک میگیم با بینهایت ریاضی (که همون مفهوم انتزاعی هست) زمین تا آسمون فرق داره
در فیزیک حتی اندازه عالم هم بینهایت نیست چه برسه به چند متر شما!! وقتی میگیم فاصله خورشید از آینه مون بینهایته یعنی با تقریب خوبی می تونیم پرتو ها رو موازی در نظر بگیریم
6. در نهایت باز هم به همون اشتباه اولیت رسیدی که خدا رو مادی فرض می کنی که از مقدار معینی ماده یا انرژی تشکیل شده
لطفا قبل از این که ادامه بدی رو حرفام فکر کن

@امیر حسین@

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گرگان

شما کلا تو این سوال 2 تا فرض بزرگ قرار دادی که خیلیا باهاش موافق نیستن که خدا و شیطان دو تا لورد هستن که با هم مساوی اند و دنبال کسب قلمرو وجمعیت اند که نمیشه تو این سیستم زیاد در موردشون نظرات صحیحی داد چون فرض اولیه شما متزلزل :-[

mohamadsh76

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
انبيا
شهر
سقز

ببخشيد كه اين چند مدت نتونستم بيام رو صفحه واما جواب ها
به نقل از @امیر حسین@ :
شما کلا تو این سوال 2 تا فرض بزرگ قرار دادی که خیلیا باهاش موافق نیستن که خدا و شیطان دو تا لورد هستن که با هم مساوی اند و دنبال کسب قلمرو وجمعیت اند که نمیشه تو این سیستم زیاد در موردشون نظرات صحیحی داد چون فرض اولیه شما متزلزل :-[
درسته ولي خب شواهدي وجود داره كه اين حرف رو تاييد ميكنه
واما در مورد جواب شما پارسا خان
خب درسته بعضي از پرسش ها رو جواب ندادم و دليلش اينه كه هنوز پايه هاي اساسي مطلب گفته نشده تا من جواب هاي شما رو بدم
بيايد داستان هايي رو كه در تاريخ دين ها وجود داره بررسي كنيم مثل جام مقدس دجال مسيح دروغين و.....
شما بايد معماري مساجد تا علل جدايي خدا وشيطان رو پيدا كنيد و همينطور داستان هايي كه در اين ميان وجود دارند و ميتونيم با وصل كردن اين داستان ها به هم به نتيجه اي برسيم كه همه ي انفاقات رو توضيح بده

no one

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اورمیه
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

خب کل بحث هایی که شد رو دیدم! اول وایستید یک سری ابهامات رو از بین ببرم!
لوسیفر/ابلیس اسم قبلی شیطان بود قبل از این که از درگاه خداوند اخراج بشه داشت! در دین ما و یهود(فکر کنم) شیطان جن بوده که سال ها عبادت و مشقت و تلاش داشته و برای خداوند کار های بسیاری انجام داده تا به درگاهش بره و مانند فرشتگان باشه! ولی تو مسیحیت میگن فرشته ای بوده با تفاوت هایی با بقیه فرشتگان که لوسیفر از جنس آتش بوده ( دقیقش میشه آتش بدون دود) ولی بقیه فرشتگان گونه ای از نور بودن(حالا خودم دقیق نمی دونم گونه ای نور یعنی چی) خب در تمام ادیان این موضوع که شیطان از جنس آتش بود رو نمی شه انکار کرد! طبق گفته و همین طور که اجنه نیز از جنس آتشن میشه گفت شیطان جن بوده!
در مورد انرژی بودن و اینا خب با توجه به علوم تجربی باید گفت تا الان واسه روح هیچ گونه تعبیری نمیشه کرد پس برای دونستن این باید وارد علوم فلسفی و منطق بریم! که این سوال یعنی روح چیه! سال ها مورد بحث بوده و باز نمیشه به جوابی درست رسید! چون علم انسان کامل و کافی نیست!

خب بعضی چیز ها از گفته شده از mohamadsh76 در دیدگاه هایی درسته! توی افسانه ها اومده شیطان بیش از اندازه از خدا میترسه و طیق قولی که به شیطان داده شد یعنی عمر نامحدود قوبی ذریافت شد که شیطان هیچگاه نباید به قلمروی خدا وارد شه و معنی قلمرو یعنی وجود نماینده ای از خدا! و شیطان جرات شکستن این قول رو نداره! ولی بعد از اخراج از درگاه خداوند رویای تبدیل شدن به خداوند میکنه ولی در دنیا خودش نمی تونست به چنین قدرتی داشته و باید به دنیای انسان ها بیاد ولی طبق قول داده شده به خدا از این کار عاجزه
البته تمام اینا افسانه هستش و در صحت اونا نمیشه مطمئن بود!

محمد جان چیزایی که گفتی ترکیبی از بعضی از افسانه ها و چند نظرعلم تجربی(که صد در صد ناقضه و خیلی مونده تکمیل شه) و ساعاتی تفکرت بوده هست و هر جیزی بود نظر و یا شاید اعتقادته و من قصد ندارم اعتقادات رو مورد حمله قرار بدم! ولی بهتره کتابای بیشتری رو بخونی!
در ضمن اگه از دیدگاه افسانه ای بریم انسان بهتره از خالقش اطاعت کنه نه از کس دیگه ای :)

mohamadsh76

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
انبيا
شهر
سقز

ممنون از جوابتون
اما من به هيچ وجه نگفتم بايد از او اطاعت كرد
درسته ناقصه اما اومدم كه در بحث شركت كنم تا دلايل بيشتري براي اون پيدا كنم يا با همفكري گروهي بيشتر روي اون كار كرد
مطما باشيد بيشتر افسانه ها ريشه هاي واقعي دارند و من تطابق هاي بيشتري رو پيدا كردم اما نتونستم بحث رو تمام كنم و به نتيجه اي برسونم و اين بحث سودي نداشت و براي همينه كه ندين مدته كه رو سمپاديا ولش كردم

Fateme.Q

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
خرم آباد
مدال المپیاد
سوء سابقه
دانشگاه
نامعلوم
رشته دانشگاه
دندانپزشکی