• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوال و اشکالات زیست

oranus

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
..........................
شهر
........
پاسخ : سوال و اشکالات

به نقل از M.R.A :
ببخشید در چه اندامی ، انسان گردش خون باز داره ؟

پولت قرمز طحال.

ŞąŊąζ

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قائمشـهـــــر
شهر
قائمشهر

تو زیست دوم میخونیم که گلبول قرمز انسان و بسیاری از جانوران دیگه فاقد هسته س
سؤال من اینه که حالا اون سایر جانورانی که گلبول قرمز هسته دار دارن چه جانورانی هستن؟

mra1375

محمدرضا
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
طلای زیست
دانشگاه
علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

نامعتبر و غیر قابل اعتماد : من یه سرچ کردم تو اینترنت تو ویکی انسر نوشته شتر و دوزیستان .
بهتر بود که این سوال رو تو سوال و اشکالات می پرسیدی

bugieboy

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دستغیب
شهر
شیراز
مدال المپیاد
مدال قهوه اي المپياد زيست -.-
رشته دانشگاه
شايد دارو شايد نورولوژي يا

به نقل از M.R.A :
نامعتبر و غیر قابل اعتماد : من یه سرچ کردم تو اینترنت تو ویکی انسر نوشته شتر و دوزیستان .
شتر رو نمیدونم ولی دوزیستان رو مطمئنم ! فک میکنم ماهی هم باشه !فک میکنم ولی مطمئن نیستم !!! ^#^

anneshirly_ba

boshra
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
برازجان-گناوه
سال فارغ التحصیلی
95

عده ای اعتقاد دارند عطر لیمو خستگی کارکران را از بین می برد با طرح یک آزمایش این فرضیه را امتحان کنید.
لطفا جواب بدید [-o<

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

به نقل از NaBeGhE :
عده ای اعتقاد دارند عطر لیمو خستگی کارکران را از بین می برد با طرح یک آزمایش این فرضیه را امتحان کنید.
لطفا جواب بدید [-o<

الان ج چیو باید بدیم ؟؟ :-?

نمیشه رو خودمون امتحان کنیم !؟ :D :-"""

August McJoseph

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاش II
شهر
مشهد

به نقل از جـکی :
فک کنم مثلا توی مغز ؛ بین سخت شامه یه قسمت ـایی خون هست ( تو کتاب‌ام کشیده نوشته حفره ) که توی رگ نیست و جریان داره !
کی چنین حرفی بهت زده؟؟!!! اونجا که به اسم حفره نشون داده در حقیقت یک سیاه رگ گشاد شدس
اونجا یک حفره ی خونی محسوب میشه اما دلیل نمیشه که خارج مغز باشه! اون یک سیاهرگه خیلی گشاد شدس که اصطلاحا بهش میگیم حفره ی خونی، مگه تشـریـح نکردین؟!
چنین حرفی غلطه، هیچ رفرنسی این حرف رو نمیزنه، ما گردش خون بسته داریم و اون هم یک سیاه رگ گشاد شدش.
به نقل از NaBeGhE :
لطفا جواب بدید [-o<
میتونیم مثلا راندمان کاری یک کار خونه رو که مثلا همیشه کار ثابتی با حجم ثابتی داره طی یک ماه اندازه بگیریم، بعد میتونیم توی کارخونه یک ماه عطر لیمو پخش کنیم و همین کار رو دوباره تکرار کنیم، بعد مقایسه کنیم شاید بشه.
بعد این لازمه های آزمایش رو هم خودت باید بنویسی دیگه که اول فصل زیست سال اول هستش.
یا چندین بار از یک ورزشکار تست روی دوچرخه ی ثابت بگیریم که چقد میره و استقامتی کار کنه تا اونقد خسته بشه که نتونه ادامه بده، چند بار اینکارو کنه و معدل گیری بشه
بعد بدونه اینکه بدونه توی جریان یک آزمایش با این موضوعه[nb]مسائل روانی تاثیرات[/nb] قرار داره عطر لیمو پخش کنیم و دوباره

prometheus

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
F3
شهر
تهران

بچه ها تو سرخرگای بزرگم ماهیچه های حلقوی هس یا فقط تو سرخرگای کوچک وجود داره؟
بعد گردش خون و قلب انسان چه تفاوتایی با خزندگان داره؟؟

PARDIS H

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
دانشگاه
یزد/شیراز؟
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از prometheus :
گردش خون و قلب انسان چه تفاوتایی با خزندگان داره؟؟
خزندگان بجز کروکودیل قلب3حفره ای دارن که البته این بخاطر اینه که سپتوم بین بطن اونا ناقصه(که در کروکودیل این سپتوم کامل شده)
گردش خون در خزندگانی که قلب3حفره ای دارن(مثل مار) از دهلیز چپ به بطن چپ به بطن راست به آئورت راست وآئورت چپ و از دهلیز راست به بطن راست و سرخرگ ششی هست ولی در کروکودیل تقریبا شبیه انسانه
reptile_hearts.gif

البته کروکودیل وقتی توی آب شیرجه می زنه یه مقدار گردش خونش تغییر میکنه
CorcBody008.jpg

http://www.google.com/imgres?imgurl=http://www.richmediaconcept.com/monster_souris/img/dossier_reptile/reptile_15.jpg&imgrefurl=http://monster-souris.forumactif.com/t64-appareil-circulatoire-dossier-n9&usg=__yU_EssKgqOGS-GJoyqKgTy_F4W0=&h=442&w=700&sz=215&hl=fa&start=15&zoom=1&tbnid=E2VyGThxI557kM:&tbnh=88&tbnw=140&ei=WZFAUbncIcbYPa22gdgH&prev=/search%3Fq%3DFORAMEN%2BOF%2BPANIZZA%26hl%3Dfa%26sa%3DG%26gbv%3D2%26tbm%3Disch&itbs=1&sa=X&ved=0CEYQrQMwDg

prometheus

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
F3
شهر
تهران

بچه ها روزنه ها به جز برگ تو قسمتای دیگه ی گیاه هم وجود داره؟؟ :-?

August McJoseph

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاش II
شهر
مشهد

به نقل از prometheus :
بچه ها روزنه ها به جز برگ تو قسمتای دیگه ی گیاه هم وجود داره؟؟ :-?
با منبع از ایـــــنـــجـــا میگم و خودم نمیدونستم[nb]زیادی به گیاهی علاقه ندارم و علت اصلی شرکت نکردنم تو المپیاد زیست بود[/nb][nb]فقط به سرچ کوچیک نیاز داشت[/nb]
روزنه در تمام اندامهاي گياه به استثناء ريشه وجود دارد.تعداد آنها در دمبرگ در سطح بالايي و پاييني متفاوت بوده و بيشترين تعداد روزنه در اين اندام است.
بنابراین در واقع خیلی جاهای دیگه وجودداره و فقط ریشس که روزنه نداره.

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

من فکر نکنم ساقه روزنه هوایی داشته باشه‌ها! البته انتهای ساقه‌ها روزنه‌ی آبی هست. شاید منظور اونه.

August McJoseph

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاش II
شهر
مشهد

قسمت های سبز گیاه باید اصولا روزنه ی هوایی داشته باشن، :-?(بازم میگم من اطلاعات گیاهیم در حد 5 از صد هست و اصنم خوشم نمیاد ازش) ساقه هم اصولا سبز هست، یا اینکه سبزه و بعد چوبی میشه
پس باید بگیم ساقه هم داره، درسته؟ :-/

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

خب عدسک هست.
من تا حالا ندیدم توی آناتومی ِ ساقه روزنه باشه اما باز هم باید رفرنس چک کنم.

Narges j

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
دیار سربداران
مدال المپیاد
دارم برا المپیاد زیست میخونم

"ایا میتوان در سفینه های فضایی گیاه کاشت؟"چه مشکلاتی وجود داره؟
این سوال تو زیست اوله معلمون گفته تحقیق بیاریم در موردش هرجا سرچ کردم هیچی در موردش نیومد چی کارکنم؟؟؟؟؟/کسی جوابشو میدونه؟

panther

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی هرمزگان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Narges j :
این سوال تو زیست اوله معلمون گفته تحقیق بیاریم در موردش هرجا سرچ کردم هیچی در موردش نیومد چی کارکنم؟؟؟؟؟/کسی جوابشو میدونه؟
1.بستگی داره چه گیاهی باشه.
2.بستگی داره سفینه هه کجا بخواد بره، به چه قصدی بره، آدم تو باشه....
در کل گیاه برای رشد و نمو و زندگی نیاز به نور کافی، اکسیژن، دی اکسید کربن، دما، آب، خاک مغذی و ... داره
یه گیاه نیاز به مراقب داره
اگه یه سفینه بتونه همه این هارو براش به مقدار لازمش تامین کنه احتمالن گیاه میتونه.
به نظرم مشکل اصلی در زمینه نور خورشید باید باشه. به هر حال نقش جو زمین بسیار مهمه در رشد گیاهان.
این نظر من بود.
پ.ن: تا حالا نشنیدم گیاه برده باشن. نتونستن فک کنم!

August McJoseph

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاش II
شهر
مشهد

به نقل از Narges j :
فکر میکنم میشه و گوجه هم چندین وقت پیش شنیده بودم که پرورش میدادن،
مهم ترین مساپل یکی نور خورشید هست که یسری لامپ هایی هست که نور خورشید رو مشابه سازی میکنه و از اونا استفاده میشه و مسپله ی خیلی مهمتر دیگه مسپله ی خاک هست که خاک ذره ایه و بدون وجود جاذبه نمیتونیم تو فضا ازش استفاده کنیم و خاک هم نباشه مشکل آبم هس و اینا، برای این هم دوتا طرح استفاده شده بود که یکیش این بود که یه نوع از ژله رو استفاده میکردن که خصوصیات خاک رو میتونست داشته باشه و آب رو هم مثل خاک جذب میکرد و به گیاه میداد و مواد معدنی رو هم درش حل شده بود و خیلی خوب جوابگو بودش، یکی دیگم این بود که اصن خاک استفاده نشه و ریشه ی گیاه بصورت معلق در یک محفظه توسط بخار آب تغذیه بشه.
در همین حد راجبش میدونم.

Narges j

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
دیار سربداران
مدال المپیاد
دارم برا المپیاد زیست میخونم

جدا از اینایی که 24601گفتند یه مشکل دیگه هم هست این که حرکت شیره ی خام و پرورده ی گیاه تحت تاثیرجاذبه ی زمین است
کاشتن گیاه در فضا زیاد بوده در سایت ناسا هم خیلی در موردش گفته ولی انگلیسیه خلاصه اینکه از پاسخ هایی که دادید ممنون مشکلم حل شد x:

bugieboy

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دستغیب
شهر
شیراز
مدال المپیاد
مدال قهوه اي المپياد زيست -.-
رشته دانشگاه
شايد دارو شايد نورولوژي يا

به نقل از 24601 :
قسمت های سبز گیاه باید اصولا روزنه ی هوایی داشته باشن، :-?(بازم میگم من اطلاعات گیاهیم در حد 5 از صد هست و اصنم خوشم نمیاد ازش) ساقه هم اصولا سبز هست، یا اینکه سبزه و بعد چوبی میشه
پس باید بگیم ساقه هم داره، درسته؟ :-/
وقتي سبزه كه روزنه داره وقتي هم چوبي ميشه يه ساختار هايي به اسم عدسك (lenticel) توش ايجاد ميشه كه از طريقش به پوست و فلودرم هوا ميرسه (;

prometheus

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
F3
شهر
تهران

بچه ها جون ی سوال:اسفنکتر دریچس یا ماهیچه؟

بالا