• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات کروی

• شروع کننده موضوع mira
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
دانشگاه تحصیلات تکمیلی در ع
رشته دانشگاه
فیزیک
پاسخ : سوالات کروی

به نقل از @Hosein@ :
خب دوستان . بعد از مطالعات بنده در نجوم كروي (ديروز) سمت مي تونه
هم شرقي باشه هم غربي . وقتي سمت غربي هست زاويه ساعتي بين 0 تا 12 ساعت و
وقتي شرقي هست بين 12 تا 24 ساعته . يعني هم در جهت شرق اندازه گرفته مي شه هم در جهت غرب
درود
ابتدا عذرخواهی می کنم که مدتی طولانی در سایت نبودم.
غلط است. سمت را نباید با زاویه ی ساعتی اشتباه گرفت و به نظر من شما این دو تا را با هم یکی کردید. سمت می تونه شرقی و یا غربی باشه ولی زاویه ساعتی از غرب شروع می شه.(همانطور که گفتید)
در ضمن کتاب نجوم الگوی نشر توسعه، کتاب خیلی خوبیست و تا حدی به درد مرحله دوم هم می خوره. به همه توصیش می کنم.
با سپاس

zirkhaki

کاربر فوق‌حرفه‌ای

من سمت رو با زاویه ساعتی اشتباه نگرفتم . چی غلطه ؟
من این کتاب رو خوندم استاد خودمون (کامیار عزیززاده ) هم توصیه کرد . تنها بدیش اینه که این کتاب به فارسی پهلوی نوشته شده :
تغییر : وردش - صورت فلکی : چهرآسمانی - نصف النهار مکان : نیمگان دیده ور

zirkhaki

کاربر فوق‌حرفه‌ای

سلام mira جان این سوالات رو ادامه بده حد اقل واسه من فایده داره .
سعی کن بیشتر کروی باشه (چون کروی رو (فصل یک و دو و پنج)کامل خوندم و آماده حل سوالاتم)
هالیدی هم خوندم . الانم اخترفیزیک مقدماتی می خونم . بنا براین فقط در کروی می تونم حرفه ای عمل کنم .

andia

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
رشته دانشگاه
برق

سلام من دارم الگوي نشر توسعه مي خو نم يك جا نوشته كه بزرگترين قمر منظومه شمسي تريتانه مگه گانميد نبود؟؟؟؟؟ :-?

alireza.r

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی بابل
شهر
بابل
رشته دانشگاه
ریاض-فیزیک

به نقل از andia :
سلام من دارم الگوي نشر توسعه مي خو نم يك جا نوشته كه بزرگترين قمر منظومه شمسي تريتانه مگه گانميد نبود؟؟؟؟؟ :-?
چرا اینجا پست دادین؟! :-?
خوب گانمیده دیه...
توی پرسش و پاسخ مطرح کنین لطفا...

Samaneh.Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
کرج
مدال المپیاد
مدال نقره‌ی المپیاد نجوم‌و‌اخترفیزیک ..
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از andia :
این که مربوط به اینجا نیست ! :D

alireza.r

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی بابل
شهر
بابل
رشته دانشگاه
ریاض-فیزیک

به نقل از Samaneh.Z :
این که مربوط به اینجا نیست ! :D
خوب م3 اینکه اشتباه شد
هر موقع مدیر جدید اومد مه امیدوارم بیاد در3ش کنه:Dx-( X-(

andia

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
رشته دانشگاه
برق

به نقل از ALirEZa.R :
خوب م3 اینکه اشتباه شد
هر موقع مدیر جدید اومد مه امیدوارم بیاد در3ش کنه:Dx-( X-(
هيچم اشتباه نشده اينجا درمورد يه كتابي صحبت شده بود منم ايرادشو گفتم كه خالي از اشتباه نيست (بله)

Samaneh.Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
کرج
مدال المپیاد
مدال نقره‌ی المپیاد نجوم‌و‌اخترفیزیک ..
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از andia :
هيچم اشتباه نشده اينجا درمورد يه كتابي صحبت شده بود منم ايرادشو گفتم كه خالي از اشتباه نيست (بله)
حالا شما به دل نگیر ، درستش میکنن بعدا ....

zirkhaki

کاربر فوق‌حرفه‌ای

سلام
تو اسمارت نوشته بعد خورشید ظاهری با سرعت ثابت افزایش پیدا نمی کنه . یه دلیل اینه که مدار گردش زمین دور خورشید بیضی هست پس سرعت ثابت نیست
یه دلیل دیگه آورده که متوجه نشدم . دلیلی که آورده اینه : خورشید روی دایره البروج حرکت می کنه و بُعد روی استوا اندازه گرفته میشه .
سوال من اینه که اگه دایره البروج دایره بود و نه بیضی یعنی سرعت حرکت خورشید روی دایره البروج ثابت بود ، باز هم سرعت افزایش بُعد ثابت نبود ؟ چرا ؟

zirkhaki

کاربر فوق‌حرفه‌ای

می گم این قدر جوابا زیاده که وقت نمی کنم بخونمشون :D
جوابشو خودم فهمیدم . اگه کسی می خواد بدونه بگه تا بگم ...

astronomer_girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سمنان
شهر
سمنان

حالا که فهمیدید میشه بگید؟

zirkhaki

کاربر فوق‌حرفه‌ای

خدا رو شکر یه نفر درخواست داد ، بنده برای خودم شکل کشیدم و از طریق برهان خلف اثباتش کردم . می پرسم اگه راه کوتاه تری وجود داره اینجا می گم اگه نه که راه خودمو می نویسم به صورت عکس می ذارم ...

pariya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
مدال المپیاد
یه حماقتی کردیم یه زمانی :|

این انجمن تعداد زیادی تاپیک داشت ، که توی هر کدوم فقط یه سوال پرسیده شده بود! همه ی این تاپیک ها رو اینجا ترکیب کردم ، تا همه ی سوالات یه جا جمع شن و مثل یک گنجینه سوال شن . شما هم سوالاتی که دارین یا به نظرتون جالب میاد و مربوط به این مبحث هست رو اینجا بگذارید.

zirkhaki

کاربر فوق‌حرفه‌ای

بنا به درخواست مدیریت محترم و اینکه یه شور و حالی بدیم به اینجا و کلا خیلی چیزا من در زمان کنکور یه آزمونتکی از کروی واس شاگردان گرام آماده کرده بودم ، گفتیم بذاریم اینجا واس ثوابش . حالا اگه دوس داشتید می تونید حلش کنید و پ.خ کنید که حالت آزمون داشته باشه . اگه نه هم که هیچ ... فقط کسایی که سوالا رو دیدن اکثرا گفتن یه جوراییه :D اگه شما هم این حس بهتون دست داد ، طبیعیه . چون من خودمم یه جوریم :)) ، دیگه آب داره از لپ و لچتون میاد پایین منتظرتون نمی ذارم :D :
http://s2.picofile.com/file/7199075799/exam1.pdf.html

tinaradvand

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
تهران
مدال المپیاد
نقره دوره 11 المپیاد نجوم و اخترفیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
عمران

حذف

zirkhaki

کاربر فوق‌حرفه‌ای

به نقل از tinaradvand :
سلام میشه لطفا این سوال را هم حل کنین ؟
ناظری در شهر خلخال ستاره پرنوری را تقریبا درسمت الراس خود مشاهده می کند در همین لحطه شخصی در زابل سمت و ارتفاع ستاره ذنب الدجاجه ره به ترتیب 35 درجه و 29 دقیقه قوس شرقی و 71 درجه و 25 دقیقه قوس ثبت می کند زمان نجومی در این لحظه در خلخال و زابل چه قدر است ؟ستاره ای که در سمت الراس خلخال است کذام ستاره است ؟
(عرض جغرافیایی خلخال :38 درجه و 32 دقیقه قوس شمالی ،طول جغرافیایی خلخال :48 درجه و 37 دقیقه قوس شرقی ،عرض جغرافیایی زابل :31 درجه و 2 دقیقه قوس ،طول جغرافیایی زابل :61 درجه و 30 دقیقه قوس ،میل ذنب الدجاجه :45 درجه ،بعد زنب الدجاجه :20h , 42 m )
(این سوال تو فصل 3 کتاب گنجینه بود توشیح داده ولی من خوب متوجه نشدم :-[)
با هر قسمت توضیحام مشکل داشتی بگو :
قبول داری زمان نجومی همون زاویه ساعتی نقطه ی اعتدال بهاریه ؟ قبول داری مجموع بعد و زاویه ساعتی یک ستاره میشه زاویه ساعتی اعتدال بهاری ؟
قبول داری با داشتن زاویه ساعتی یک ستاره تو یه شهر و داشتن اختلاف طول جغرافیایی اون شهر با یه شهر دیگه میشه زاویه ساعتی ستاره هه تو اون شهر دیگه رو حساب کرد ؟ قبول داری بعد اون زنب الدجاجه رو داریم و می تونیم زاویه ساعتی شم به دست بیاریم ؟ قبول داری پس مجموع اینا که زمان نجومی باشه رو داریم ؟
پس قبول داری که می تونیم با استفاده از اختلاف طول این دو تا شهر ، زمان نجومی اون شهره رو به دست بیاریم ؟
الان قبول داری سوال حل شد ؟ :D
هر کدوم از اینا رو که قبول نداشتی بگو بازش کنیم (;

tinaradvand

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
تهران
مدال المپیاد
نقره دوره 11 المپیاد نجوم و اخترفیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
عمران

حذف

zirkhaki

کاربر فوق‌حرفه‌ای

به نقل از tinaradvand :
دستتنون درد نکنه فهمیدم :)
یک سوال دیگه هم دارم :
اذان ظهر به افق شهر ملایر در روز 18 تیر 1388 ،13:20 می باشد .با توجه به اینکه طول جغرافیایی ملایر 48 درجه و 49 دقیقه قوس است تعدیل زمان در این روز چه قدر است ؟
ممنون
من زیاد تعدیل اینا یادم نیس ... ولی فک کنم اختلاف بین بعد های خورشید میانگین و خورشید واقعی بود دیگه ؟ با استفاده از روز و ماه میشه فهمید هر کدوم کجان دیگه ؟
(روی استوا و روی دایره البروج) بعد میشه اختلاف بعد شونو حساب کرد دیگه ...
آقا اینجا کسی این چیزا رو خونده بلده اینا بیاد دقیق بگه ... من درست یادم نیست ...

pariya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
مدال المپیاد
یه حماقتی کردیم یه زمانی :|

یه سالی 19 آذر ماه شاهد ماه گرفتگی بودیم که از نوع کلی بود . طبق اعلام منجمین آغاز این پدیده در ساعت 16:15 به وقت ایران شروع شد ولی به دلیل طلوع نکردن ماه ناظران دیرتر شاهد این پدیده بودند . در این صورت محاسبه کنید برای ناظری در تبریز به عرض جغرافیایی 38 طول جقرافیایی 46 ، چه مدت زمانی پس از آغاز ماه گرفتگی ماه به طور کامل طلوع کرده است ؟ قرص ماه کامل دیده میشود،مدار زمین را دایروی فرض کنید ( نصف النهار استاندارد ایران دراای طول جغرافیایی 52.5 درجه است )

من سوالم اینه که اطلاعات داخل پرانتز سوال به چه دردی میخوره ؟!

بالا