• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ترکها بدون لهجه فارسی حرف بزنن!

(:TABASSOM:)

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
FRZ
شهر
TBZ
سال فارغ التحصیلی
94
پاسخ : ترکها بدون لهجه فارسی حرف بزنن!

به نقل از turk041 :
ما واسه مسخره كردن شما هر كاري ميكنيم.اخه فارسي هم شد زبان =)) =)) =)) =)) =))
خجالت بکش یه کم X-( X-( X-(
هر زبونی برای خودش محترم و قابل احترامه L-: L-:

X R@y

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
مجتمع علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
المپیادهای ریاضی و کامپیوتر سال اول + زیست سال سوم (همه مرحله اول)
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نظر من به دور از هرگونه نژاد پرستی و اینا فارسی واسه ما یه زبانیه مث انگلیسی و اینا! همونطور که تو انگلیسی سعی میکنیم لهجمونو درست کنیم!‌ فارسی هم باید سعی کنیم! نه اینکه بیایم بگیم چون ما ترکیم پس باید لهجه ترکی داشته باشیم تا اصالتمون حفظ شه و ...! نه داداش اصالت به فرهنگ و طرز فکره و رفتار که میتونه اصالتمونو نشون بده و سربلندمون کنه نه لهجمون! دیگه دوره اون نژاد پرستی گذشته!

بعدشم کافیه یه مدت با افراد فارس زبان در رابطه باشیم!‌باهاشون فارسی بحرفیم! کم کم خود به خود درست میشه!!! داداش من الان طوری حرف میزنه که حتی فارسا هم تشخیص نمیدن که دارن با یکی که فارسی زبان دمشه حرف میزنن!‌ خود منم چون یه مدت با فارسا در ارتباط بود فارسیم خیلی خوب شد(البته بازم جا داره بهتر شه!) ولی من قول میدم شما یکی دوسال باهاشون در ارتباط باشید هرروز!‌ببینید فارسیتون چطور میشه :D فقط تجربه!

fandog

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan 2
شهر
تهران

حقیقتا میگم که خیلی احمقانه است که داریم راجع به همچین مسایل بچه گانه ای حرف میزنیم....

هرکسی یه زبونی داره چه ترک چه پارس چه فرقی میکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

خیلی احمقانه است که آدم هارو از روی لهجه شون و زبونشون بشناسیم....

در اون صورت به همین وضع در میایم عقلمون میره کنار و به جاش تعصب میاد و کل های بیهوده از روی نادانی...

hamidsoltan

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
مدال المپیاد
دارم اونم چجوری(کامپیوتر-ریاضی)
رشته دانشگاه
والا نمیدونم

اصن این تاپیک کاملا اشتباهه اولا نیازی نیست که کسی بدون لهجه یا با لهجه صحبت کنه اصن اگه کسی هم با لهجه حرف میزنه باید به لهجش افتخار کنه چون اصلیت اون رو نشون میده وطنش رو نشون میده کاملا این حرفا غیر منطقین جمعش کنین بابا

-mina-

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
میانه
دانشگاه
اهواز
رشته دانشگاه
دامپزشکی

به نظر من باعث ننگه که بیایم وفارسی حرف بزنیم .
اصلا در سطح بین المللی زبان فارسی نداریم فارسی به عنوان یک لهجه مطرحه.ترکیه که به عنوان یک زبان مطرحه.
به قول یکی از نمایندگان ترک
ما حضرت سلیمان نیستیم که زبان هر ح_ _ _ن رو بلد باشیم.

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

اولا اینکه ما بیایم سعی کنیم که بدون لهجه حتما باید حرف بزنیم به نظر من کار احمقانه ای هست اگه میتونی بدون لهجه حرف بزنی که چه عالی ولی اگه نمیتونی بازم هیچ مسئله ای نیست.ضمنا ترکی یه زبانی هست که صحبت کردن با اون خیلی جذابه من که عمرا با یه ترک که خودشو زده به فارس بودن فارسی حرف نمیزنم.ما یه معلم داشتیم فقط فارسی حرف میزد مثلا که ترکی نمیدونم ماهم به ترکی سوالارو جواب میدادیم یا سوال میکردیم بنده خدا عصبانی میشد!اگه هم دیدی دارن مسخرت میکنن ولشون کن چون احتمالا این افراد از اوباش هستن اگه هم زیاد گیردادن و اذیتت کردن کافیه فقط به یکیشون چند ثانیه چپ چپ نگاه کنی مطمئن باش میرن پی کارشون اگه هم خیلی دیگه شورشو در اوردن یکیشون رو بگیر تا میخوره بزن بقیه حساب دستشون میاد که با دم شیر نباید بازی کرد.

AUGUST II_PRINCE OF SAMPA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ﻫﺎﺷﻤﯽ ﻧﮋﺍﺩ II
شهر
ﻣﺸﻬﺪ
ترکها به لهجه ی ترکی صحبت کنن!

ما الان حداقل چیزی بالغ بر بیش از صد سال هست که زبان خانواده ترکی بوده،خیلی هم با ترکا قاطی شدیم; مهاجر غیر ایرانی بودن و قبلهاش لاتین،البته از نسل من به این طرف دیگه باز ترکی هم فراموش شده و من صرفا میتونم ترکی رو بفهمم.
ترکا ترکی حرف بزنن اما اینکه اعمال کنن بزور لهجه درش برای نشان دادن اصالت جالب نیس،مث فارسی حرف زدن انگلیسی.
ولی اون جوک معروف بحرحال که به ترکه میگن تو چرا فارسی حرف نمیزنی؟
میگه مگه من حضرت سلیمانم که... ;)) معرکس ;))

ایناز محمودی

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان محقق
شهر
اردبیل
دانشگاه
هرجا خدا بخواد
رشته دانشگاه
داروسازی یا شایدم پزشکی

چرا وقتی یکی با لهجه فارسی، ترکی حرف میزنه کسی مسخرش نمیکنه؟ :-??
کلاس هم داره حتی... :-" میگن طرف باکلاسه که نمیتونه ترکی رو درست وحسابی حرف بزنه

واقعا که..... :|

ولی اینو قبول دارم که یه فرد تحصیل کرده و دانشگاه رفته زشته که نتونه فارسی رو بدون لهجه حرف بزنه.اینم صرفا بخاطر لهجه ی ترکی داشتن نمیگم.بالاخره یه نفرکه با کلی آدم فارس سروکار داره باید بعد یه مدت یادبگیره درغیراینصورت به نظرمن آیکیوش پایینه!
مثلا درمورد این نماینده های مجلس.......
من خودم میمیرم از خنده =)) =))

ولی درحالت کلی در حق ترکا ظلم میشه :(( :(( :(( این حق هر بچه ایه که به زبان مادریش درس بخونه ولی.... :(
من هیچ توهینی به زبان فارسی نمیکنم اتفاقا خیلی هم زبان خوبیه شاهنامه وحافظ و...همشون به زبان فارسی نوشته شدن.
هرزبانی جای خودشو داره
پس ترکی به جای خود،فارسی هم به جای خود
تعصب بی مورد نشون دادن کاملا اشتباهه ولی از حق خود دفاع کردن ضروریه

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از naz moon :
چرا وقتی یکی با لهجه فارسی، ترکی حرف میزنه کسی مسخرش نمیکنه؟ :-??
کلاس هم داره حتی... :-" میگن طرف باکلاسه که نمیتونه ترکی رو درست وحسابی حرف بزنه

میشه بپرسم کدوم آدم فارس میاد ترکی حرف بزنه ؟؟ :-?

behrazv

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تبریز و تهران
دانشگاه
دانشگاه تورنتو
رشته دانشگاه
علوم مهندسی

به نقل از Azura :
منظورش فارسایی هس که وختی میان منطقه اذربایجان چندجمله ترکی شکسته حرف میزنن حالایافامیل دارن اونجایامحض تفریح حرف میزنن ;;)خودمافامیل داریم که فارسن الان تقریباکامل یادگرفتن ترکیواماوختی حرف میزنن ادم حس میکنه فارسی صحبت میکنن :Dانقدلهجه غلیظ دارن
ینی من ندیدم فارسی ترکیوبدون لهجه بحرفه اما ترک زیاد دیدم بدون لهجه فارسی بحرفه :>

چرا من دیده م! یه آقایی بود، رشتی بود، بعد دانشگاه رو تبریز خونده بود... اون قدر قشنگ ترکی حرف می زد! اصلا من فکر کنم اولش متوجه نشده بودم ترک نیست، بعدا پدر و مادرم گفتن که تعجب کردم!
البته این فقط یه نمونه است، دیگه نمی دونم تعداد چنین آدمایی چه قدره!

ولی مثلا از اون طرف هم بعضیا هستن مثلا پدر و مادرشون ترکن، خودشون هم تا حدودی ترکی می فهمن، ولی یا اصلا نمی تونن به ترکی صحبت کنن یا با لهجه غلیظِ فارسی حرف می زنن.

ایناز محمودی

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان محقق
شهر
اردبیل
دانشگاه
هرجا خدا بخواد
رشته دانشگاه
داروسازی یا شایدم پزشکی

به نقل از H O S E I N :
میشه بپرسم کدوم آدم فارس میاد ترکی حرف بزنه ؟؟ :-?

بله منظورم همون بود که دوستان فرمودن!
یعنی فارسی که به هردلیلی میاد منطقه ی ترک زبان ومجبور میشه ترکی حرف بزنه.

البته یه عده ای هم هستن........یه عده جماعت کوته فکر که بااینکه خودشون ترکن و تومنطقه ی ترک زبان زندگی میکنن،باهرروشی به بچه شون فارسی یاد میدن!
من خیلی دیدم از این موارد...طرف ننه باباش ترکه ولی به زور ترکی حرف میزنه(با لهجه ی غلیظ فارسی)
واقعا که........ :|

شاكسول

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
اصفهان - تبريز
دانشگاه
علوم پزشکی شهرکرد
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

من فك كنم درست حرف نزدن هر زبون و با لهجه حرف زدن اون هيچ مشكلي نداره! L-: خانومي ك ميگين "طرف ننه بابا ش تركن بلد نيس تركي حرف بزنه!واقعا كه..."بچه هه چ گناهي كرده!الان اكثر مامان بابا ها واسه اينك بچشون تو مدرسه اذيت نشه اول بجاي تركي فارسي يادشون ميدن بعد بچه هه تو مدرسه تركي ياد ميگيره!خود من بابام اصفهانيه واسه همونم اول فارسي ياد گرفتم ولي الان تو تركي حرف زدن مشكل ندارم!ولي بازم رو اين تاكيد دارم ك هيچ تركي مجبور نيس بدون لهجه فارسي حرف بزنه! :)

ارمینا

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
sari

نمیشه هر کاری کنیم بازم لهجه وجود داره [-(

سپیده.

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان3
شهر
شهر _آدم های _افسرده.

به نقل از -mina- :
به نظر من باعث ننگه که بیایم وفارسی حرف بزنیم .
اصلا در سطح بین المللی زبان فارسی نداریم فارسی به عنوان یک لهجه مطرحه.ترکیه که به عنوان یک زبان مطرحه.
به قول یکی از نمایندگان ترک
ما حضرت سلیمان نیستیم که زبان هر ح_ _ _ن رو بلد باشیم.
فارسی لهجه ـست؟؟؟:او

kosar abdeyan

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
miandoab
دانشگاه
علوم پزشکی ارومیه

اولا کسی حق نداره لهجه ترکا رو مسخره کنه. هر کی مسخرتون کرد بهش بگین یه جمله بدون لهجه به زبون ترکی بگه اونوقت شما بهش بخندین :D. زبون هر کی واسه خودش محترمه. در ضمن ما شاید لهجه داشته باشیم ولی این ترک بودن ما باعث شده ما زبون ترکی استانبولی و زبون ترکی آذربایجانی و انگلیسی و فارسی رو بدونیم در واقع به 4 زبان می تونیم حرف بزنیم و بفهمیم چی می گن در حالی که شما فقط دو زبان فارسی مادری و انگلیسی رو بلدین (البته اکثریت رو می گم استثناها به کنار).
در ضمن فارسی هم زبانه ولی زبان ترکی در جهان رتبه 26 امه ولی فارسی 40امه (کردی هم 31 امه :D).
خود من هر جا میرم ترکی حرف میزنم حتی با فارس ها.خب چرا من به زبون اون صحبت کنم اون بخنده(البته .... می کنه)؟اون ترکی بحرفه من بخندم :D :D

ayda

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز.زنجان.تهران.ارومیه.ازمیر.آنکارا :))
رشته دانشگاه
معماری

جمع بندی!
اقای مطهری:تهرانیا حق ندارن ما رو مسخره کنن! [-(
من ساکن انکارا هستم,فارس هایی که میان اینجا 1 کلمه نمی تونن حرف بزن!چون کلا تلفظ کلمات تو این زبونا متفاوته!ولی ما کمکشون می کنیم و مسخره نمی کنیم...
کلا ما ایرانیا عادتمونه هر چیزی رو مسخره کنیم...کاش یکم سعی می کردیم عمیق تر فکر کنیم...

-mina-

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
میانه
دانشگاه
اهواز
رشته دانشگاه
دامپزشکی

به نقل از ayda :
جمع بندی!
اقای مطهری:تهرانیا حق ندارن ما رو مسخره کنن! [-(
من ساکن انکارا هستم,فارس هایی که میان اینجا 1 کلمه نمی تونن حرف بزن!چون کلا تلفظ کلمات تو این زبونا متفاوته!ولی ما کمکشون می کنیم و مسخره نمی کنیم...
کلا ما ایرانیا عادتمونه هر چیزی رو مسخره کنیم...کاش یکم سعی می کردیم عمیق تر فکر کنیم...
ایرانیا؟؟؟
چرا پای ما ترکهارو هم وسط کشیدین؟؟؟

A.T.T

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
قوشاچای

به نقل از محمّد :
بیای جایی مثل تهران با لهجه فارسی حرف بزنی:
۱. به دید یک شهرستانی غریبه بهت نگاه میکنن
۲. به دید یک آدم کم سواد نگاه میکنن بهت
۳. واقعا لهجه ترکی خنده داره. من ترک خندم میگیره اگر یک ترک فارسی حرف بزنه با لهجه ٬ دیگه چه برسه به خود فارس ها.

کاری با درستی غلطی نگاهشون ندارم. به هرحال اتفاقیه که میافته !
:| :| :|
واقعا متاسفم براتون که طرز فکرتون اینطوریه

farnazy

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan 2
شهر
tabriz
دانشگاه
دانشگاه تهران سرشهه
رشته دانشگاه
پزشکی

من اولش برا مطهری متاسف شدم بعد که فکر کردم دیدم تقصیر اون نیست تقصیر از مملکت ماست،تقصیر از صدا و سیمای ماست :)
وقتی تو همه ی سریالای تلوزیون ما همه بچه پولدارا و مهندس و دکترا رو میکنن فارس و هر چی نوکر و کلفت و نگهبان ساختمونه رو بهش لهجه ی ترکی میدن و ترکش میکنن دیگه از بچه های دو سه ساله فارس که چیزی نمیفهمن و نشستن جلو تلوزیون چه انتظاری میشه داشت؟؟این اندیشه ها از بچگی تو افکارش رخنه میکنن :)
و اما باید در جواب مطهری بگم که اگه واقعا به یکی که تو تهران با لهجه ترکی ، فارسی حرف میزنه میخنده درواقع داره به جمعیت کثیری که ساکن تهرانن اما ترکن میخنده.
من واقعا نمیدونم مطهری چجوری میخنده :) والا به خدا من یه ادم شوخم هروقت میریم تهران خودم از قصد با لهجه حرف مبزنم که طرف بفهمه من ترکم اکثر اوقاتم طرف اولش یه لبخند بهم زده و ترکی جوابمو داده :)
اصلا عنوان این تاپیک هم اشتباهه ،یه جور دستوره.
حالا میخوام یه چیزی بگم من واقعا نمیدونم چرا با لهجه حرف زدن ترکا برا بعضی از فارسا مسئله شده؟؟!!
متاسفانه بعضی از فارسا فقط ادعا حالیشونه.
بابا دوست عزیزی که فارسی حرف زدن ترکا برات شده یه نوع تفریح حداقل ترکا وقتی تو یه جمع که همشون فارسن نشسته میفهمه دارن چی میگن اما تو چی؟؟هاج و واج و منگ میمونی که طرف چی گفت و تا اخر مجلس کلا تو باغ نیستی و حالا یه ترکی اون وسط میاد در حقت لطف میکنه و زحمت ترجمه رو هم برات میکشه :)
متنفرم از اینهمه ادعا :) واقعا نمیدونم چرا این حرفو حدیثا باید پیش بیاد،نمیدونم چرا بعضی از دوستان فارس(بی فرهنگاشون البته) خیال میکنن ترک جماعت نفهمن و چه میدونم حالیشون نیست اما خودشون کلی حالیشونه و مثلا که خیلی میفهمن!!!!
بابا دوست عزیز چند تا سرمایه دار نرک برات اسم ببرم که با ثروتشون کل ایران میتونن بخرن و بفروشن؟؟
چند تا کارخونه برات اسم ببرم که تو داری از محصولاتش استفاده میکنی و اصلانم نمیدونی که صاحباشون ترکن؟؟
چند تا هنرمند برات اسم ببرم که دارن تو تهران زندگی میکنن اما اصل و نسبشون ترکه؟؟
چند تا دکتر و مهندس ترک برات اسم ببرم که اروپا شب و روز داره التماشسون میکنه که برن اونجا ؟؟
اصلا دوست عزیز میدونی کسی که روش بارور کردن ابر ها رو برای اولین بار مطرح کرد یه جوون ترکه و به عشق مادرش اینکارو کرده؟؟؟
ها دوست عزیز میفهمی اینارو یا نه؟؟ :)
هدف من از دادن این پست این نبود که بگم مثلا ترکا خیلی شاخن یا مثلا فارسا هیچی نمیفهمن هدفم فقط و فقط این بود که ادعا نکنیم ،هدفم فقط این بود که مسائلی رو که خیلی سادن و همه جای دنیا پیدا میشن رو برا خودمون مسئله نکنیم ،هدف این بود که این مسائل رو اسباب مسخره کردن همدیگه یا تفریح نکنیم،هدف فقط و فقط این بود و هیچ توهینی هم در کار نبود فقط حرف حسابی بود با افراد بی فرهنگ هر دو طرف(به شخصه کلی دوست فارس دارم و صادقانه دوسشون دارم و براشون احترام قائلم و اونا هم متقابلا همینجورین) :)
همه ی ما ایرانی هستیم و فقط و فقط باید برای ساختن هر چه زیباتر ایرانمون تلاش کنیم...همه ی ما زیر سقف اسمون خدا داریم زندگی میکنیم و تک به تکمون از اشنا هم به همدیگه اشنا تریم چون هممون انسانیم...والسلام

Toobiii

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
تهران
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

متاسفانه تاپیک داره به بیراهه میره و بحث مفیدی توش جریان نداره... :)
فعلا قفل,تا ببینیم میشه بحث رو توش درست ادامه داد یا نه...

بالا