• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

دکترای پیوسته ی فیزیک

hunti

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
کرمان
{رفع ابهام} دکتراهای پیوسته

آخرین اطلاعات بر اساس دفترچه ثبت نام 92 و دفترچه انتخاب رشته 91:
کلا سه تا دکترای پیوسته داریم (در حال حاضر)
1. دکترای پیوسته بیوتکنولوژی دانشگاه تهران (برای بچه های علوم تجربی و ریاضی)
2. دکترای پیوسته‌ی فیزیک دانشگاه زنجان
3. دکترای پیوسته ریاضی دانشگاه باهنر کرمان

* زنجان و کرمان، دیگه نه توی فیزیک و نه توی ریاضی شاخ هستن! و اینکه دکترا میدن برای اینه که سابقه دارن. بخصوص باهنر کرمان که قبلا دو تا استاد جهانی داشته: پروفسور رجبعلی پور (که قضیه هم به ثبت رسونده) و دکتر جوادپور اما الان دیگه استاد شاخی نداره و دانشگاه های تهران خصوصا شریف جای حرف برای کسی باقی نذاشتن.

* در کنکور سراسری بچه های مدال دار المپیادی باید رتبه زیر 1000 و بقیه رتبه زیر 500 بیارن که معمولا این رتبه ها همگی رشته های مهندسی شریف رو ترجیح میدن. (بالاخره باید نون در بیاریم!)

* هر سه تای این دکتراها نیمه متمرکز هستن یعنی علاوه بر ازمون سراسری یک مصاحبه حضوری هم توی ابان از چند برابر ظرفیت قبولی ها گرفته میشه و اگه کسی قبول شد از بهمن میره دانشگاه.

* می نیمم معدل هم دارن. یعنی اگر معدل لیسانست بیاد زیر 16 شوت میشی بیرون (یعنی مدرک لیسانس بهت میدن و نمی تونی ادامه بدی) و فوق لیسانس هم یک شرط معدل داره برای رفتن به مقطع دکترا. حالا اینکه اخر هر مقطع پایان نامه داره یا نه نمی دونم؟!!

* ظرفیت هم 5 نفره.

** کسی این دکتراها میدونه چند سال طول میکشه؟ مثل دکترای پزشکی 7ساله؟

*** علاوه بر دکتراهای بالا، یک فوق لیسانس پیوسته رشته حقوق هم داریم که میدونم دانشگاه کرمان داره، بقیه رو نمی دونم.

glad

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
...
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : دکترای پیوسته ی فیزیک

من از یه منبع موثق پرسیدم که خودشونم دارن دکترای پیوسته فیزیک میخونن تو مرکز تحصیلات تکمیلی در علوم پایه زنجان.بسیار فوق العاده ست این رشته.مرکز تحصیلات تکمیلی زنجان هم بسیار عالیه به گفته ی ایشون.توی 7 سال شما میتونید دکترا بگیرید.در ضمن تا جایی که من میدونم زنجان تعداد دقیق نداره واسه قبولی.ینی شده که مثلا یه سال11نفر پذیرفته شدن تو این رشته یه سال هم3نفر.من از یه استاد فیزیک پرسیدم ایشون گفتن کسی که سهمیه منطقه2 هست توی کنکور باید رتبه اش تو منطقه تقریبا زیر200یا حتی زیر180 بیاد تا بتونه قبول شه.در ضمن هر کسی دنبال چنین رشته ای نمیره که بخوایم این دانشگاها رو با شریف و اینا مقایسه کنیم.هر کس که واقعا به فیزیک یا به ریاضی مثلا علاقه شدید داشته باشه میره دنبال چنین رشته هایی.در ضمن اینکه بیایم دانشگاها رو تو چنین مواردی مقایسه کنیم درست نیست.هر دانشگاهی قطب علمی یه رشته خاصیه توی کشور.مثلا همین زنجان قطب علمیه فیزیکه یا کرمان قطب علمی ریاضیه یا مثلا شریفو همون استاد فیزیک میگفتن قطب علمیه نانو هست.پس باید اینا رو هم در نظر گرفت.خب طبیعیه کسی که به یه رشته ی مهندسی علاقه داره نمیاد تو زنجان یا کرمان یا دانشگاه تهران دکترای پیوشته فیزیک/ریاضی/بیوتکنولوژی بخونه.
در ضمن میتونید برای کسب اطلاعات بیشتر(!!)به تاپیک "آشنایی با رشته های علوم پایه" توی همین انجمن سر بزنید.

hunti

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
کرمان

به نقل از senator-sh :
من از یه منبع موثق پرسیدم که خودشونم دارن دکترای پیوسته فیزیک میخونن تو مرکز تحصیلات تکمیلی در علوم پایه زنجان.بسیار فوق العاده ست این رشته.مرکز تحصیلات تکمیلی زنجان هم بسیار عالیه به گفته ی ایشون.توی 7 سال شما میتونید دکترا بگیرید.در ضمن تا جایی که من میدونم زنجان تعداد دقیق نداره واسه قبولی.ینی شده که مثلا یه سال11نفر پذیرفته شدن تو این رشته یه سال هم3نفر.
احتمالا کفش 7 ساله!
من آمار کرمان رو گرفتم:‌ از 500 نفری که هرسال میتونستن بگیرن هیچکس کسی توی 2-3 سال اخیر داوطلب نبوده!!!!!!!

به نقل از senator-sh :
من از یه استاد فیزیک پرسیدم ایشون گفتن کسی که سهمیه منطقه2 هست توی کنکور باید رتبه اش تو منطقه تقریبا زیر200یا حتی زیر180 بیاد تا بتونه قبول شه.
توی دفترچه کنکور نوشته زیر 500 کشوری برا عادی ها و زیر 1000 برای مدالی های المپیادها

در ضمن هر کسی دنبال چنین رشته ای نمیره که بخوایم این دانشگاها رو با شریف و اینا مقایسه کنیم.هر کس که واقعا به فیزیک یا به ریاضی مثلا علاقه شدید داشته باشه میره دنبال چنین رشته هایی.
یه اینجور کسی که علاقه داشته باشه باید IQ شو هم داشته باشه که بتونه بکشه درسها رو و اگه باهوش باشه پس بهتره بره شریف و بعد برای فوق لیسانس و دکترا از یک دانشگاه معتبر خارجی فاند بگیره و بره اون وَر درسش رو تموم کنه! دنیا رو هم سیاحت کنه.

در ضمن اینکه بیایم دانشگاها رو تو چنین مواردی مقایسه کنیم درست نیست.هر دانشگاهی قطب علمی یه رشته خاصیه توی کشور.مثلا همین زنجان قطب علمیه فیزیکه یا کرمان قطب علمی ریاضیه
این خبرا هم نیست من خودم کرمانی ام و داداشم لیسانس ریاضی شو از باهنر گرفته. کرمان یک زمانی شاخ بود اونم بخاطر استاداش که خیلی هاشون الان بازنشسته شدن و تازه اون موقع هم چون یک دانشگاه منطقه جنوب شرق یک چیزی برای گفتن تو ریاضی داشت اسمش در رفت وگرنه الانه مطمئنا به پای شریف نمیرسه.
فیزیک زنجان هم من خبر ندارم و لی این اسم در کردنها بیشتر به خاطر یکی دو تا استاد خوبی بوده که داشتن یا شاید هم هنوز داشته باشن وگرنه از خیلی نظرها (امکانات - اعتبار جهانی دانشگاه - تجهیزات ازمایشگاهی) به پای شریف نمیرسه!
برای کسی که امکان انتخاب بین شریف و کرمان داره، کرمان اومدن کار غیر منطقیه!

GreatGedish

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان لنگرود
شهر
لنگرود

به نقل از مدیریت :
دانشجوی دکترای پیوسته فیزیک؟ یا دانشجوی فیزیکه؟ شاید در سال های قبل بوده و الان نیست.
در هر صورت ، با توجه به دفترچه انتخاب رشته ، چنین رشته ای وجود نداره که شما بخوای انتخابش بکنی یا نه. موقع انتخاب باید کدرشته بزنی. وقتی کدرشته وجود نداره چطوری میخوای بری تو اون رشته؟ برای انتخاب یک رشته ، [باید اون رشته توی دفترچه باشه.

فکر نمیکنید بستگی به سالی که آزمون میدیم داشته باشه؟چون توی دفترچه انتخاب رشته سال 91 صفحه 14 رشته دکترای پیوسته فیزیک رو در زیر گروه 1 و جزو رشته های کشوری دونسته.پس این رشته وجود داره.دلیل اینکه توی لیست دانشگاه ها نیست احتمالا ب این دلیله ک این رشته نیمه متمرکزه یعنی مصاحبه داره و باید تو لیست نیمه متمرکز ها باشه پس اگه صفحه 44 دفترچه انتخاب رشته 91 رو نگاه کنید در توضیح رشته دکترای پیوسته فیزیک نوشته 20 نفر در نیم سال دوم میگیره و خوابگاه هم داره.مرد و زن هم تفکیک ظرفیت نداره.فقط هم دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان داره.اما دکترای فیزیک رو فکر کنم شریف هم داشته باشه اما پیوسته نیست.

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
دانشگاه تحصیلات تکمیلی در ع
رشته دانشگاه
فیزیک

سلام
به نقل از ErfanDK :
من تو وبلاگ منجوق از خانم فرزان هم پرسیدم ایشون گفتن که چند دوره تو زنجان تشکیل شد ولی چون موفقیت آمیز نبود دیگه طرحش ادامه پیدا نکرد. پس بطور کلی منتفی شد. کارشناسی فیزیک شریف هم که تقریبا با زیر 700-800 میشه قبول شد فکر کنم.
همین طوره. این طرح قرار بود فیزیکدانانی تربیت کنه که کاراشون در سطح بین المللی باشه. در سال 79 شروع شد ولی در سال 82 به این نتیجه رسیدند که احتمالا موفقیت آمیز نباشه و به همین دلیل متوقف شد. در سال 88 وقتی خروجی های دوره رو دیدن، متوجه شدن که اشتباه می کردن و خروجی های دوره خیلی خوب تربیت شدن. به همین دلیل از سال 90 مجددا دوره آغاز شد. من از ورودی های 90 این رشته هستم.
مطالب فوق هم نقل به مضمون از پروفسور ثبوتی بود.

Sevda Gholami

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران

با 2950 میشه فیزیک شریف قبول شد؟

بالا