• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

فرار مغزها

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان
پاسخ : فرار مغز ها

به نقل از prabd.chess :
اره از نظر لازم و کافی حرفت قابل پذیرشه...منطقش درسته...
اما در رابطه با مفهومش...
چرا این حرف رو میزنی؟...بسیاری معتقدند اونور شرایط بهتری برای خدمت به کشورشون فراهمه...
به نظرم هر کی بره نمیشه قانون لازم و کافی برایش تعیین کرد...لازمه بره تا بگیم وطن پرست نباشه...اما شرایط لازم دیگه رو اون چیزی که میگی نمیبینم...
:-?
یعنی میگی عاملی جز ناسونالیست بودن باعث میشه که یه مغز که شرایط برای رفتنش فراهمه تو ایران بمونه؟

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از Dorna :
:-?
یعنی میگی عاملی جز ناسونالیست بودن باعث میشه که یه مغز که شرایط برای رفتنش فراهمه تو ایران بمونه؟
اره...
خیلی ساده است...عاملی م3 منافع شخصی...فقط برای مثال یک تیکه از شعر شاهین رو برات میخونم...شاید میرفت اروپا الان 2تا پاس داشت....اونجا تاکسی میروند اینجا الگانس داشت...

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

ما داریم راجع به مغز ها صحبت می کنیم ، اکثرا توی ِ این موارد از نظر تسهیلات و امور ِ مالی ، خارج از ایران برتری داره . نه ؟

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از SaϔnA.M :
ما داریم راجع به مغز ها صحبت می کنیم ، اکثرا توی ِ این موارد از نظر تسهیلات و امور ِ مالی ، خارج از ایران برتری داره . نه ؟
این یه مثال خیلی خیلی ساده بود...مثلا مسائل اعتقادی...کسی که اسلام ایرانی را دوست دارد مسلما میماند...کسی که نمیتواند فرهنگ اونور رو تحمل بکنه...کم نیستند همچنین ادم هایی...
یا افرادی که این جا میمونن و توی تجارت خیلی خیلی راحت موفق میشوند(تاجر نابغه هم کم نداریم...)

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از prabd.chess :
این یه مثال خیلی خیلی ساده بود...مثلا مسائل اعتقادی...کسی که اسلام ایرانی را دوست دارد مسلما میماند...کسی که نمیتواند فرهنگ اونور رو تحمل بکنه...کم نیستند همچنین ادم هایی...
این هم نهایتن بخضی از ناسیونالیت بودن حساب میسه!چون فرهنگ ما(شامل فرهنگ دینی )از ملیت جدا نیست!
به نقل از prabd.chess :
یا افرادی که این جا میمونن و توی تجارت خیلی خیلی راحت موفق میشوند(تاجر نابغه هم کم نداریم...)
از این نظر آره.اگه بخوای سرمایه گذاران رو حساب کنی بحث سود پیش میاد که ممکنه خارج از بحث ناسیونالیسم انگیزه برای موندن تو ایران باشه.

ولی در کل برای یه مغز با شرایط غیر خاص زمینه ی پیشرفتی توی ایران نیست ضمن اینکه مشکلات اجتماعی و اقتصادی هم هست.اینجا ناسیونالیسم تاثیر خودش رو میذاره!

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از Dorna :
این هم نهایتن بخضی از ناسیونالیت بودن حساب میسه!چون فرهنگ ما(شامل فرهنگ دینی )از ملیت جدا نیست!از این نظر آره.اگه بخوای سرمایه گذاران رو حساب کنی بحث سود پیش میاد که ممکنه خارج از بحث ناسیونالیسم انگیزه برای موندن تو ایران باشه.

ولی در کل برای یه مغز با شرایط غیر خاص زمینه ی پیشرفتی توی ایران نیست ضمن اینکه مشکلات اجتماعی و اقتصادی هم هست.اینجا ناسیونالیسم تاثیر خودش رو میذاره!
نه...اصلا قبول ندارم...بسیاری از افرادی که اتفاقا میمونن تو کشور همگی میگن ما در درجه ی اول مسلمانیم و بعد ایرانی...این دقیقا بحثیه که مدت هاست در ایران در گرفته...که ما اول مسلمانیم یا اول ایرانی؟...اونایی که من میگم اصلا دین رو تقریبا در تضاد با ارزش های ناسیونالیستی میدونن...

فردی در ایران میماند...چرا؟...از تغییر میترسد...چرا؟...چون معتقده تو غرب فقط نهیلیسم تدریس میشود...
تا صبح میتونم براتون مثال نقض بزنم...چیزی که نیست رو دارین میگین به نظرم :-?

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

من به شخصه وقتی میگم ناسیونالیست بودن افراد باعث میشه نرن ، قسمتیش هم منظورم فرهنگ و دین مردم بوده . بعد فکر کنم در این یک مورد تضادی نداشته باشن با هم چون دو تاییشون باعث وابستگی فرد به میهنش میشن .
کلا من به شخصه منظورم از این که" افرادی که می مونن واسه عقاید ناسیونالیسمیشونه " ، همه ی اون ارزش هایی بود که باعث میشه تو ایرانی باشی . یعنی کلا به نظرم بی ربط نیست به اسلام :D

( البته بحث ایرانی بودن و مسلمون بودن و اینا مربوط به این تاپیک نیست :D )

pucy cat

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 4
شهر
تهــران

به نظر من اگه امکانات لازم و زندگی راحتی رو برای این جور افراد فراهم شه هرگز راضی به ترک وطن نمیشن
یه انسان اکثرمواقع تمایلش به سمت راحتی و اسایشه مسلما وقتی
به یه فرد پیشنهاد بهترین امکانات داده بشه به سمتش جذب میشه
به نظرم بهترین کار اینه که امکانات ومزایا خوبی در اختیار مغزای کشورمون قراربدیم
که فرار نکنن. :د

sima15

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان
شهر
کاشان

ببین این که شرایط مناسب را در ایران فراهم کنیم به نظرم سالها طول میکشه واگه خوش شانس باشی به بچه های ما برسه
ا
ما در مورد ناسیونالیسم بودن :
افرادی که میرن خارج از ایران یه کار کاملا طبیعی را میکنند چون در شرایط ایران علمی که تو دانشگاه تدریس میشه کامل نیست تو ناقصی اما اگه بره در یه کشور سطح اول علمی حتما علم بیشتری دارد اره شاید یه سری سختی هایی داشته باشه مثل دوری و جو شرایط مالی اما به نظرم ارزشش را داره و اگه کسی که ناسیونالیسم واقعا به کشورش فکر کند میره اونجا تحصیل میکنه در سطح بالا برمیگرده ایران وبه کشور ومردمش بیشتر کمک میکنه ونمیشه گفت به صرف وطن پرستی تا اخر عمرش از ایران بیرون نره ............

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از MALICE :
به نظر من اگه امکانات لازم و زندگی راحتی رو برای این جور افراد فراهم شه هرگز راضی به ترک وطن نمیشن
یه انسان اکثرمواقع تمایلش به سمت راحتی و اسایشه مسلما وقتی
به یه فرد پیشنهاد بهترین امکانات داده بشه به سمتش جذب میشه
به نظرم بهترین کار اینه که امکانات ومزایا خوبی در اختیار مغزای کشورمون قراربدیم
که فرار نکنن. :د
چرخه داریم...
انسان مفید نیاز ب امکانات دارد برای ماندن...
اما فقط همین تیکه ی چرخه رو دیدی...
بیاین بقیه اش رو هم بررسی کنیم...
امکانات باید فراهم شود...پس نیاز ب فاعل دارد...فاعل آن کسی نمیتواند باشد جز افرادی ک بی چشم داشت مادی و فردگرایانه امکانات را بسازند...
پس امکانات و فراهم شدنش نیاز ب"ناسیونالیست"داره...
ناسیونالیست های زیاد داشتن در میان مردم نیاز ب جا افتادن"ناسیونالیسم"در میان مردم دارد...
و ناسیونالیسم عقیده است...

بنده سر حرفم هستم...توی این چرخه یک چیز میلنگد...
ناسیونالیسم و تعریفش...ب عبارتی از ناسیونالیسم ب ناسیونالیست میلنگه قضیه...و شاید هم از ناسیونالیست ب امکانات!

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید باهنر
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

به نظر من این نشونه درماندگی ایران در نگه داری از مغز هاشه.
شاید به خاطر بودجه باشه یا هر دلیل دیگه ای.
مهم نیس.
مهم اینه که این روند فاجعس.

amir abbasi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستانِـــ CNIHS یا همون CIHS سابق
شهر
مـــشـ CO
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
UWO

ﺁﻗﺎ اﮔﻪ ﭼﺸﺎﺗﻮﻧﻮ ﻭا ﻛﻨﻴﺪ ﺗﺎﺯﻩ ﻫﻤﻴﻨﻢ ﻻﺯﻡ ﻧﻴﺴﺖ ﻓﻘﻄ ﮔﻮﺷﺎﺗﻮﻧﻮ ﻭا ﻛﻨﻴﺪ ﻣﻴﻔﻬﻤﻴﺪ ﻛﻪ اﻻﻥ اﻳﺮاﻥ ﺗﻮ ﭼﻪ ﻭﺿﻌﻴﺘﻴﻪ...
ﺭﻭﻛﻮﺭاﺳﺖ ﺑﺎﺷﻴﺪ ﺩﻳﮕﻪ ﺧﻮﺏ ﻭﻗﺘﻲ ﻳﻜﻲ ﺯﻧﺪﮔﻴﺶ ﺑﺮاﺵ اﺭﺯﺷﻤﻨﺪﻩ و ﺑﺮاﻱ ﺗﺤﺼﻴﻠﺶ ﻛﻠﻲ ﻭﻗﺖ و ﻫﺰﻳﻨﻪ ﮔﺬاﺷﺘﻪ ﺧﺐ ﺩﻟﺶ ﻣﻴﺴﻮﺯﻩ ﻭﻗﺘﻲ ﻣﻴﺒﻴﻨﻪ ﺩاﺭﻩ ﺗﻠﻒ ﻣﻴﺸﻪ ﺑﺮا ﻫﻤﻴﻨﻢ اﺯ ﻫﺮ ﺭاﻫﻲ ﺳﻌﻲ ﻣﻴﻜﻨﻪ اﺯ اﻭﻥ ﻣﻜﺎﻥ ﺑﺮه
ﻳﻨﻲ ﻫﺮ ﻛﺴﻲ ﻛﻪ ﺑﺎﺷﻪ ﻫﻤﻴﻦ ﻛﺎﺭﻭ ﻣﻴﻜﻨﻪ و ﺣﺎﻻ ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﻣﺎﻡ ﺩﺭ ﻭﺿﻌﻴﺘﻴﻪ ﻛﻪ ﺩاﻧﺸﻤﻨﺪاﻱ ﺯﻳﺎﺩﻱ ﺭﻭ اﺯ ﺩﺳﺖ ﺩاﺩﻩ.

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نظرم کسایی که از ایران میرن اغلب دیگه بر نمیگردن .

این محدود به ایران نیست و توی کشورای دیگه (مثل فرانسه هر چند تعدادش کمتره) هم وجود داره .

کار درستی که کشور ها میتونن انجام بدن اینه که از توانایی مردمشون تو کشور های دیگه هم برای خودشون استفاده کنن ... مثلا" با ایجاد پروژه های مشترک ...

speed

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
میاندوآب
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

دلیلش فقط اینه که ایران ارزشی واسه نابغه هاش قائل نیس...

؟!؟!؟!؟!؟

کاربر فعال
شهر
.

چرا فرار میکنن؟!؟!دوست عزیز تو بگو چرا بمونن؟!؟!برا چی بمونن؟!چی داریم که بمونن؟!باز حس وطن دوستیتون گل کرده؟!؟! :D

pucy cat

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 4
شهر
تهــران

به نقل از ؟!؟!؟!؟!؟ :
چرا فرار میکنن؟!؟!دوست عزیز تو بگو چرا بمونن؟!؟!برا چی بمونن؟!چی داریم که بمونن؟!باز حس وطن دوستیتون گل کرده؟!؟! :D

میتونم سوالتونو با سوال جواب بدم چرابریم؟چرا همینجا به کسایی که بینشون بزرگ شدیم خدمت نکنیم
نمیخوام بحث وطن پرستیو بکشم. وسط من خودم هیچ اعتقادوپایبندی به ناسیونالیسم ندارم اصلاهم خودمو محدود به
یه کشوروخاک وملیت نمیدونم
ولی چرا بریم بازم میگم اگه امکانات مساوی بدن من میمونم وحاظربه ترک نیستم

مهسا.ق

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر ۱۳۹۳
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
نرم افزار

به نقل از MALICE :
میتونم سوالتونو با سوال جواب بدم چرابریم؟چرا همینجا به کسایی که بینشون بزرگ شدیم خدمت نکنیم
نمیخوام بحث وطن پرستیو بکشم. وسط من خودم هیچ اعتقادوپایبندی به ناسیونالیسم ندارم اصلاهم خودمو محدود به
یه کشوروخاک وملیت نمیدونم
ولی چرا بریم بازم میگم اگه امکانات مساوی بدن من میمونم وحاظربه ترک نیستم
امکانات مساوی رو چی تعریف می کنی؟!
ببین کشور می خواد امکانات بهتر رو بده به یه سری چیز های یگه
بده به دانشجو های دانشگاه امام حسین و بورسیشون کنه بعد از اون هم هیئت علمی شریفشون کنه (از خود استاد های شریف شنیدم)
اگه به یه سری آدم امکانات برابر با همون جایی که می خوان برن بدی چرا برن؟ این همه سختی مملکت غریب رو هم نمی کشن
ببین من الان دارم دانشجوهایی رو می بینم که می رن آمریکا می رن اروپا و بهترین دانشگاه ها درس می خونن
دانشگاه این قدر به اون ها پول می ده که کلی بتونن ذخیره هم کنن
اون جا درس خوندن کاره! برا دانشجوهاشون ارزش قائلن
ولی این جا چی؟!
اگه شرایط یکی شه خیلی ها می مونن!

pucy cat

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 4
شهر
تهــران

به نقل از مهسا.ق :
امکانات مساوی رو چی تعریف می کنی؟!
ببین کشور می خواد امکانات بهتر رو بده به یه سری چیز های یگه
بده به دانشجو های دانشگاه امام حسین و بورسیشون کنه بعد از اون هم هیئت علمی شریفشون کنه (از خود استاد های شریف شنیدم)
اگه به یه سری آدم امکانات برابر با همون جایی که می خوان برن بدی چرا برن؟ این همه سختی مملکت غریب رو هم نمی کشن
ببین من الان دارم دانشجوهایی رو می بینم که می رن آمریکا می رن اروپا و بهترین دانشگاه ها درس می خونن
دانشگاه این قدر به اون ها پول می ده که کلی بتونن ذخیره هم کنن
اون جا درس خوندن کاره! برا دانشجوهاشون ارزش قائلن
ولی این جا چی؟!
اگه شرایط یکی شه خیلی ها می مونن!
الان نفهمیدم موافقی باهام یامخالف. :-"
من شرایط مساوی منظورم اینه که مثه بقیه کشورا به مغزا خونه بدن حقوق بدن ماشلن بدن شرایط مادی
مناسب روبرای زندگیش فراهم کنن
پس فردا بهش کار بدن حتی
نه اینکه با ایکیوی بالای صد میاد فوق بگیره بعد بره بشه راننده
ماداریم مغزامونو تلف میکنیم اینجا چرا نرن؟

ghazale.gh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قوچان
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
فیزیک

چرا نرن آخه؟....بمونن ک چی بشه؟....مثلن چی هس اینجا ک باس واسش از خودت مایه بذاری.....چرا ، ی مدت میشد، ولی الان دیگه نه :|

تا هستی ک هیچی نیستی همین ک میری هزارتا انگ بهت میبندن...وطن فروش...بی غیرت....بی وجدان.. :|

بیاین یکم منطقی تر فک کنیم...دیگه بسه شعار... :-?

........ :|

• لایک
امتیازات: khlv

zeynab75

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
قوچان
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

به نقل از .::GhAzAl::. :
چرا نرن آخه؟....بمونن ک چی بشه؟....مثلن چی هس اینجا ک باس واسش از خودت مایه بذاری.....چرا ، ی مدت میشد، ولی الان دیگه نه :|

تا هستی ک هیچی نیستی همین ک میری هزارتا انگ بهت میبندن...وطن فروش...بی غیرت....بی وجدان.. :|

بیاین یکم منطقی تر فک کنیم...دیگه بسه شعار... :-?

........ :|

ببینید دوستان دلایله فرار مغزها تقریبا ایناس:

1.اینکه میگیم امکانات نیس
2.بها نمیدن بهمون
3.لیاقته ما بهتر از ایناس

1: امکانات وجود داشتنی نیست، ساختنیه بعدشه که وجود داره(چون همونطور که میدونید آدم به هر امکاناتی که برسه بطوره غریزی دوباره دنبال بهتر از اونه ینی کمبود همیشه هست، حتی در جاهایی که بهترین امکانات وجود داره)

2:بها دادن نیاز به یه سری زمینه داره. باید خودمونو نشون بدیم تا بها داده بشه بهمون.نمیشه که کُله بودجه ی مملکت صرف فراهم کردن امکاناتی بشه که به امید اینکه یه عده ی محدود این وسط به یه جایی برسن
اون عده ی محدود مستعدن واسه اینکه خودشونو نشون بدن

3:لیاقته ما این نیس که به دنبال امکاناتی حاضر و آماده باشیم (این امکاناتو هم یه آدم درست کرده، مثل ما). لیاقته ما اینه که خودمون این شرایطو در کشور خودمون و در خدمت به وطنو مردمو دین خودمون ایجاد کنیم.

در ضمن بحث سر فرار مغز هاست، نه فرار مردم واسه شرایط اقتصادیو...فعلی

بهترین ها تو سخت ترین شرایط شناخته میشن، بهترین کارها و ابداعات تو سخت ترین شرایط صورت میگیره، همیشه بهترین ها هستن که آزمایش میشن

و یه گذر به قسمته بُلدِ پسته بالا: اگر کسی ترجیح داد که بره و اینو در خودش دید که اونجا موفق تره هیچکس حق نداره بهش این صفاتو نسبت بده...مسلما

بالا