• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

عکاسی نجومی

• شروع کننده موضوع

hamidreza.sh

کاربر فوق‌فعال
دانشگاه
دانشگاه يزد
رشته دانشگاه
معماري
به نام خدا
اینجا قصد دارم مختصر اطلاعاتی را که در مورد عکاسی نجومی دارم برای آشنایی برای شما دوستان خوبم قرار بدم .مطمئنا چون مقالاتو خودم می نویسم خالی از اشکال نیست کسانی که آشنایی دارن اگر اشتباهات من را دیدن لطفا حتما به من گوش زد کنند تا اصلاحشون کنم.
اما قبل از اینکه شروع به خواندن آموزش های زیر کنید مقاله ی پایین رو حتما بخونید تا با اصطلاحات آشنا شوید.

http://www.nightsky.ir/content/view/1276/39/

مقدمه

عکاسی نقطه ای

عکاسي از رد ستاره ها

• شروع کننده موضوع

hamidreza.sh

کاربر فوق‌فعال
دانشگاه
دانشگاه يزد
رشته دانشگاه
معماري
پاسخ : آشنایی مقدماتی با عکاسی نجومی

انسان از قدیم الایام دوست داشته که اجرام و اشکالی را که در آسمان می بیند ثبت کند و این با درست شدن اولین دوربین های عکاسی به واقعیت پیوسته.عکاسی نجومی یکی از زیر شاخه های نجوم آماتوریست و در سطح جهان از منجمان آماتور دوستاران زیادی دارد.
قبل از اینکه وارد توضیحات تخصصی تر شویم اول شما را با چند تا از وسایلی کلی ای که برای عکاسی نجومی استفاده میشه آشنا می کم
اولین وسیله ی مورد استفاده که مطمئنا خودتون هم می دونید دوربین عکاسی است در حال حاضر 2 نوع دوربین داریم دوربین .عکس برداری دیجیتال و دوربین عکس برداری آنالوگ یا میکانیکی
برای انتخاب این 2 دوربین باید توجه داشته باشین که حتما دارای سرعت B باشند و در دوربین های دیجیتال داری خاصیت manual باشند
دومین ابزار مهم 3 پایه است.
سومین ابزار مهم وسیلی ایست به نام دکلانشور،کار دکلانشور نگه داشتن شاتر در سرعت B و یا عکس گرفتن بدون دست زدن به دوربین عکاسیه
-------------------------
دوربین آنالوگ و دیجیتالی خوب دورینیه که لنز خور باشد .در دوربین های آنالوگ دوربین های شرکت نیکون ،بهترین دوربین های آنالوگ که بدرد عکاسی نجومی بخورد می زند و سپس کنان و سپس زنیت
چند دوربین انالوگ خوب برای مثال:
nikon f3 -fm2
canon f1-ftb
zenit 122
دوربین های آنالوگ خیلی ارزان هستند و خوب به کار می آیند شاید قیمت این ها با هم به 260 هزار تومن هم نرسه(شاید از خودتون بپرسید اگه دوربین های آنالوگ اینقدر ارزونن و خوب به کار میان پس چرا پول می دیم و دوربین دیجیتال گران برای عکاسی نجومی می گیریم بعدا شما رو با بعضی از نارسایی های دوربین آنالوگ که باعث این کار شده آشنا می کنم)
دوربین های دیجیتال:بهترین شرکت سازنده ی دوربین عکاسی که دوربینای دیجیتالش خیلی به دل ما عکاسای نجومی نشسته شرکت کنان است.
چند دوربین برای نمونه:
canon 50 D
canon 450 D
Nikon D90
ادامه مقاله انشاءالله بعدا

• شروع کننده موضوع

hamidreza.sh

کاربر فوق‌فعال
دانشگاه
دانشگاه يزد
رشته دانشگاه
معماري

عکاسي نقطه اي
نقطه اي:اين روش همان طور که از نامش پيداست روشي است که ما اجرام را در آن به صورت نقطه اي ثبت مي کنيم.

در اين روش عکاسي 2 روش شيوه وجود داره 1:در اين روش پايه ثابت داريم،ميزان زمان نوردهي را پايين مي گيريم(مثلا 30 تا 45 ثانيه)تا ستاره ها از خود رد نگزارند.براي اين روش دوربين هاي ديجيتال مناسب ترن و حتي به ريموت شاتر نيازي ندارند. فقط توجه داشته باشيد اگر از دوربين ديجيتال استفاده مي کنيد حتما نويز ريداکشن را روشن کنيد.(توجه داشته باشيد که با تغيير Focal length لنز زمان نور دهي براي اينکه اجرام را به صورت نقطه اي بيندازيم فرق مي کنه و 30 ثانيه براي لنز هاي وايد استفاده مي شود)
عکاسي نقطه اي به روش اول با دوربين آنالوگ:بهتره که با دوربين آنالوگ 35mm عکاسي نقطه اي به روش اول را استفاده نکنيم با توجه به اينکه ميزان ثبت با توجه به دما فرق مي کنه ميشه گفت در بيشتر شب هاي سال ما ثبت خوبي را نخواهيم داشت.
براي اين کار به يک لنز با دياف باز (از 3.5 به پايين) و يک حلقه فيلم حساسيت 400 يا 800 نياز دارين و کافيه با 400 45 ثانيه يا 1 دقيقه و با 800 45 ثانيه نوردهي کنيد(در صورت ثايت بودن پايه).

2:در روش دوم از سه پايه ي موتور دار استفاده مي کنيم.اين روش بيشتر براي جاهايي که مانند راه شيري پر ستاره اند استفاده ميشه.در اين روش دوربين را روي يک پايه موتور دار مي گزاريم،در اين روش هم دوريين انالوگ خوب است هم دوربين ديجيتال.در اين روش هم مي توانيد افق را بندازيد هم نه.بهترين زمان نور دهي معمولا 10 تا 15 دقيقه است.
براي افرادي هم که تلسکوپ موتوردار دارند هم روشي وجود دارد به نام PIGGY BACK که در اين روش دوربين را به بالاي تلسکوپ نسب مي کنيم و به اين صورت مانع از افتادن رد ستارگان مي شويم.(فقط حواستون به توان موتور تلسکوپتون باشه که نسوزه)
مقر ها سه پايه هاي مناسب:
sky watcher

ردیاب Polarie(vixen)

چند عکس:

• شروع کننده موضوع

hamidreza.sh

کاربر فوق‌فعال
دانشگاه
دانشگاه يزد
رشته دانشگاه
معماري

همین طور که خبر دارید امشب یک ماه گرفتگی جزئی داریم(برای اطلاع از ساعت و توضیحات به این لینک برید:http://www.nightsky.ir/content/view/1312/1/)
خوب تقریبا ثبت این پدیده برای تمام کسانی که هندی کم و دوربین عکاسی دارن قابل شدنه.
فیلم برداری و ثبت ماه گرفتگی به مراتب از عکاسی از اون راحت تره من خودم ماه گرفتگی 2 سال پیش رو با هندی کمم بهتر تونستم ثبت کنم تا با دوربینم.
برای استفاده از هندی کم شما باید اول میزان نورگیری دوربینتونو بیارید پایین :(با ماه تنظیم کنید که کی درست و کافیه)بعدشم که راحت فیلم برداری تونو بکنید.
اما برای عکس برداری،یکم سخت تر میشه،شما بهتره پایه یا یک جای ثابت داشته باشید.اونایی که دوربین دیجیتال دارن و دوربینشون دارای تنظیم سرعت شاتر و F نیستن از تنظیمات برن و شماره نورگیری رو تا جایی که می تونن کم کنن بعد(حالا من چون نمی دونم دوربینتون چیه و چطوریه)هر کاری که می بینید نورو عادی می کنه و می تونه بهتون قشنگ سرخی ماه گرفتگی رو نشون بده انجام بدید
حالا کسایی که دوربین آنالوگ slr و دوربین های d-slr دارن.
شما حتما به پایه نیاز دارید.دوربین آنالوگی ها برن و یک حلقه فیلم حساسیت 200 بخرن.
خوب شما 2 راه دارید
1:f دوربینتونو تا 9 یا 10 ببندید بعد سرعت شاتر رو بزارین رو 1/500 ثانیه و عکس بگیرید(این اعدادی که می گم تقربیه و خودتون اونجا دقیقشو بدست بیارید)
2:F رو تا جایی که میشه(مثلا 22)ببندید و بعد از مثلا 1/50 تا 4 ثانیه نوردهی کنید.(اینم تقریبیه)
کسایی که دوربین دیجیتال دارن حسایت 400 خوبه 800 هم اگه بتونین بقیه چیزا رو قشنگ باهاش تنظیم کنید عالیه.
تمام این چیزا در صورتی میشه که امشب هوا ابری نباشه.دعا کنید

13

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه_کرمان
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
88
رشته دانشگاه
عمران

ببینم عکاسی از خسوف با نور دهی بالا مثلا 3 ساعت چه طور میشه؟

• شروع کننده موضوع

hamidreza.sh

کاربر فوق‌فعال
دانشگاه
دانشگاه يزد
رشته دانشگاه
معماري

به نقل از 13 :
ببینم عکاسی از خسوف با نور دهی بالا مثلا 3 ساعت چه طور میشه؟
بقول معروف 2 راه داره
1:این که همین طوری بدون هیج وقفه ای بگیری که احتما یک خط سفید خواهیم داشت که در یک فاصله ای یک رنگ قرمز کم رنگ(که ممکنه حتی نیفته)پایینش باشه
2:شما داشته باشی 3 ساعت نوردهی رو اما جلوی دوربینت یک درپوش گزاشته باشی که مثلا هر 20 دقیقه به مدت 1 یا 2 ثانیه یا شایدم یکم بیشتر برش داری این طوری چند ماه تو عکس داریم.و همچنین که این عکس تو هر ماه یک درصد خاص از ماه گرفتگی رو نشون میده
اینم یک عکس از هر کدوم
5.jpg

moonslide_seip_c800.jpg

البته اولین عکس دوربینش دیجیتال بوده و با فوتوشاپ این طوریش کردند

13

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه_کرمان
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
88
رشته دانشگاه
عمران

روش دوم نمیشه.چون لنزم کوچیکه
اما روش دومی خوبه
دیافراگم رو تا حد امکان میبندم بعد ...

• شروع کننده موضوع

hamidreza.sh

کاربر فوق‌فعال
دانشگاه
دانشگاه يزد
رشته دانشگاه
معماري

همین طور که می دونید 25 دی امسال یک خورشید گرفتگی داریم.گفتم بیام آموزش عکاسی از خورشید گرفتگی رو بگزارم.
برای دیدن و عکاسی از خورشید گرفتگی اگر فیلتر مخصوص خورشید را ندارید بهتره برید 2 عدد شیشه ی جوش کاری بگیرید و بعد آنها رو از گوشه به هم چسپ بزنید.به این ترتیب می تونید گرفت رو ببینید.(اما اگه باز از من می پرسید بهتره بیش از 3 تا 4 دقیقه نگاه مستقیم نداشته باشید)خوب اگه دوربینتون لنز زوم داشت که شیشه رو جلوش قرار می دید و یکم دیاف(F)رو می بندید و عکس می گیرید.
2:اگه لنزتون زوم نبود می تونید یک درخت یا یک سوراخی که یک طرفش رو به خورشید باشه و طرف دیگش رو به یک مکان تاریک باشه پیدا کنید و در اونجا وقتی نور خورشید از بین شاخه ها و سوراخ رد می شه به صورت همون حالت کسوف رد میشه و شما می تونید به راحتی عکس بگیرید(یزدی ها و اصفهانیا برای این نوع عکاسی خوش به حالشونه!)
از پشت تلسکوپ هم حتی اگه فیلتر داشتید نه نگاه کنید نه ccd تون رو روش بزارید چون احتمال آسیب است.بهتره یک صفحه جلوی عدسی چشمی تلسکوپتون قرار بدید و مشاهده کنید(البته برای کسایی که تلسکوپ آلفا دارن مشکلی نداره!)

• شروع کننده موضوع

hamidreza.sh

کاربر فوق‌فعال
دانشگاه
دانشگاه يزد
رشته دانشگاه
معماري

این مقاله رو بخونید خیلی خوبه:
http://www.nightsky.ir/content/view/1276/39/

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
دانشگاه تحصیلات تکمیلی در ع
رشته دانشگاه
فیزیک

درود
در ابندا جا داره مجددا از فعالیت های پر ثمر شما سپاس گزاری کنم. + یه +.
به نقل از hamidreza.sh :
همین طور که می دونید 25 دی امسال یک خورشید گرفتگی داریم.گفتم بیام آموزش عکاسی از خورشید گرفتگی رو بگزارم.
برای دیدن و عکاسی از خورشید گرفتگی اگر فیلتر مخصوص خورشید را ندارید بهتره برید 2 عدد شیشه ی جوش کاری بگیرید و بعد آنها رو از گوشه به هم چسپ بزنید.به این ترتیب می تونید گرفت رو ببینید.(اما اگه باز از من می پرسید بهتره بیش از 3 تا 4 دقیقه نگاه مستقیم نداشته باشید)خوب اگه دوربینتون لنز زوم داشت که شیشه رو جلوش قرار می دید و یکم دیاف(F)رو می بندید و عکس می گیرید.
2:اگه لنزتون زوم نبود می تونید یک درخت یا یک سوراخی که یک طرفش رو به خورشید باشه و طرف دیگش رو به یک مکان تاریک باشه پیدا کنید و در اونجا وقتی نور خورشید از بین شاخه ها و سوراخ رد می شه به صورت همون حالت کسوف رد میشه و شما می تونید به راحتی عکس بگیرید(یزدی ها و اصفهانیا برای این نوع عکاسی خوش به حالشونه!)
از پشت تلسکوپ هم حتی اگه فیلتر داشتید نه نگاه کنید نه ccd تون رو روش بزارید چون احتمال آسیب است.بهتره یک صفحه جلوی عدسی چشمی تلسکوپتون قرار بدید و مشاهده کنید(البته برای کسایی که تلسکوپ آلفا دارن مشکلی نداره!)
باید بگم که حتی با شیشه های جوشک کاری هم به خورشید نگاه نکنید. هیچ چیز حتی همون ماسک ها هم نمی تونه جلوی ضررات وارده به چشم شما را بگیره. پس لطفا با صرف همون هزینه، یک برگه فیلتر خورشید بگیرین.

• شروع کننده موضوع

hamidreza.sh

کاربر فوق‌فعال
دانشگاه
دانشگاه يزد
رشته دانشگاه
معماري

این مقاله رو بخونید:
http://www.akkasee.com/articles/009036
می خواستم خودم دوباره بنویسم که دیدم این بهتره
بخونید،اگه سوالی داشتید همین جا بپرسید

• شروع کننده موضوع

hamidreza.sh

کاربر فوق‌فعال
دانشگاه
دانشگاه يزد
رشته دانشگاه
معماري

خوب امروز می خوام عکاسی نقطه ای و رد ستاره ها رو کامل کنم و از ثبت با دوربین آنالوگ شروع می کنم
عکاسی از رد ستاره ها:
میشه گفت بهترین بازه رو تو این نوع عکاسی دوربین آنالوگ داره
برای ثبت رد ستارگان با دوربین آنالوگ کافیه لنز وایدتون رو بردارید یک حلقه فیلم حساسیت 200 یا 400 (400 بیشتر برای ثبت شهاب استفاده میشه) روش جا بندازید دوربین رو روی 3 پایه قرار بدید کادر رو ببندید و بعد سرعت رو روی سرعت B بزارید و دکمه ی دکلانشور رو فشار بدید و قفلش کنید.بهتره موقع فشار دادن دکمه ی دکلانشور یک صفحه ی سیاه جلوی لنز قرار بدید چون اگه یک جسم پر نور تو کادرتون باشه به علت لرزش آینه ی دوربین می تونه تو عکستون رد بندازه
عکاسی نقطه ای:
برای این کار به یک لنز با دیاق باز (از 3.5 به پایین) و یک حلقه فیلم حساسیت 400 یا 800 نیاز دارین و کافه با 400 45 ثانیه یا 1 دقیقه و با 800 45 ثانیه نوردهی کنید(در صورت ثایت بودن پایه)و اگه پایه ی دنبالگر داشتید تا هر وقت که دلتون می خواست می تونید نوردهی کنید

pariya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
مدال المپیاد
یه حماقتی کردیم یه زمانی :|

یه چیزه جالبی یاد گرفتم...
عکاسی مخروطی
اینجوری که شما دیافراگم رو میذارید رو بی نهایت بعد 10 ثانیه لنز دوربین رو باز میذارید بعد درپوش مشکی رو میذارید رو لنز،دیافراگم رو میبرید رو درجه ی کمتر بینهایت،لنز رو بر میدارید دوباره 10ثانیه نور دهی می کنید تا 4مرحله...
بعد عکستون اینجوری میشه که چند لایه طیف نوری دور ستارتون میفته....
×نمیدونم فهمیدید چی نوشتم یا نه:D

تاپیک ها ترکیب شدند

pariya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
مدال المپیاد
یه حماقتی کردیم یه زمانی :|

به نقل از hamidreza.sh :
همین طور که خبر دارید امشب یک ماه گرفتگی جزئی داریم(برای اطلاع از ساعت و توضیحات به این لینک برید:http://www.nightsky.ir/content/view/1312/1/)
خوب تقریبا ثبت این پدیده برای تمام کسانی که هندی کم و دوربین عکاسی دارن قابل شدنه.

خوب شما 2 راه دارید
1:f دوربینتونو تا 9 یا 10 ببندید بعد سرعت شاتر رو بزارین رو 1/500 ثانیه و عکس بگیرید(این اعدادی که می گم تقربیه و خودتون اونجا دقیقشو بدست بیارید)
2:F رو تا جایی که میشه(مثلا 22)ببندید و بعد از مثلا 1/50 تا 4 ثانیه نوردهی کنید.(اینم تقریبیه)
چه جوری باید محاسبه کنیم؟؟!!

• شروع کننده موضوع

hamidreza.sh

کاربر فوق‌فعال
دانشگاه
دانشگاه يزد
رشته دانشگاه
معماري

عکاسي از رد ستاره ها
همين طور که مي دونيد زمين در شبانه روز به دور خودش مي چرخد.و با حرکت زمين با توجه به موقعيت جغرافيايي مون ما يک جرم آسماني رو در ساعت هاي مختلف در مکان هاي مختلف ببينيم.
عکاسي از رد ستاره ها شامل ثبت همين حرکت اجرام در طول شب است.
مهم ترين عنصر در عکاسي از رد ستاره ها منظره اي است که در عکس مي اندازيم.
عکاسي با دوربين آنالوگ:بهترين دوربيني که مي توان با آن رد ستاره ها را انداخت دوربين آنالوگ است.کافي است يک دکلانشور و يک سه پايه و يک حلقه فيلم حساسيت 200 يا 400 داشته باشيم(توجه کنيد که دوربين شما بايد قابليت عکاسي با سرعت B را داشته باشد.)
حال کادر را مي بنيدم.فوکوس را روي بينهايت مي زاريم سرعت را روي سرعت b مي گزاريم و دکلانشور را قفل مي کنيم.
عکاسي با دوربين ديجتال:
عکاسي رد ستاره ها با دوربين ديجيتال زياد پيشنهاد نميشه.
هيج و قت با سرعت b دوربين ديجتال بيش از پنج دقيقه عکاسي نکينيد چون فشار زيادي به حسگر دوربين وارد ميشه و حتي احتمال سوختن حسگر هم هست.
براي عکاسي با دوربين ديجيتال کافي است درايو مد دوربين را رو حالت عکاسي پي در پي بگزاريم و رو سرعت هاي مثل 15 ، 20 و 30 ثانيه بگزاريم و ريموت دوربين را قفل کنيم اين طوري دوربين عکس هاي پي در پي با احتساب يک ثانيه زمان استراحتش مي گيرد .
توجه کنيد نويز ريداکشن دوربين حتما بايد خاموش باشد.
دوستاني که دوربين هاي کنان دارن و ريموت ندارن مي تونن در محل اتصال ريموت روي دوربين يک سيم مثل سيم کي برد وارد کنند اين کار قفل کردن ريموت را ميکنه:D

چند نمونه عکس:

el nino

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
هوافضا

برای عکاسی از سحابی‌ها و کهکشان‌ها که از این به پس آن‌ها را اجرام اعماق آسمان می نامیم، به یک دوربین، تلسکوپ و پایه‌ی استوایی موتوردار نیاز خواهید داشت که به وسیله‌ی آن بتوانید ستاره‌ها را دنبال کنید ( زیرا با چرخش زمین مکان ستاره‌ها در آسمان تغییر می کند) و در نتیجه بتوانید مدت طولانی نوردهی کنید. با پایه‌های سمتی ـ ارتفاعی موتوردار نیز می‌توان از اجرام پرنوری که در اعماق آسمان هستند تصویر تهیه کرد، اما در این صورت دست شما برای نوردهی های بلند مدت بسته خواهد بود !
× سوال !

# چرا با پایه ی سمت - ارتفاعی گفته نوردهی طولانی مدت سخته ؟؟! :-?
خب از زمان طلوع ستاره تا غروبش سمت و ارتفاع تغییر میکنن که میشه در این مدت زمان با این پایه ی متحرک به مدت طولانی نوردهی کرد ...

# بعد " پایه ی استوایی " چه جوریه ؟؟!

نور جمع آوری شده در یک عکس با نوردهی یک هزارم ثانیه بیشتر از یک عکس با نوردهی 20 ثانیه است
چرا ؟!!!! :-??
مگه مدت زمان باز بودن دیافراگم نیست ؟!! :-?

• شروع کننده موضوع

hamidreza.sh

کاربر فوق‌فعال
دانشگاه
دانشگاه يزد
رشته دانشگاه
معماري

چرا با پایه ی سمت - ارتفاعی گفته نوردهی طولانی مدت سخته ؟؟! :-?
خب از زمان طلوع ستاره تا غروبش سمت و ارتفاع تغییر میکنن که میشه در این مدت زمان با این پایه ی متحرک به مدت طولانی نوردهی کرد ...

# بعد " پایه ی استوایی " چه جوریه ؟؟!
بزار اول تعریف مقر های استوایی و سمتی ارتفاعی رو بگم:
مقر سمتی ارتفاعی از دو صفحه ی عمود بر هم تشکیل شده که یکی در محور افق زمین قرار میگیره یکی در ارتفاع.
مقر استوایی هم مثل سمتی ارتفاعی از دو محور عمود بر هم تشکیل شده اما یک زاویه ای داره که یکی از محورهاش با استوای زمین هم راستا میشه و یکی عمود بر استوای زمینی میشه.
خب معلوم شد، دیگه حرکت ستاره ها با توجه به فاصله از استوای خب با مقر استوایی ما فقط به یک موتور معمولی نیاز داریم اما برای سمتی ارتفاعی به دو موتور نیاز داریم.
چرا ؟!!!! :-??
مگه مدت زمان باز بودن دیافراگم نیست ؟!! :-?
احتمالا اشتباه کرده.

Behnood1375

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
Tehran
دانشگاه
MIT
رشته دانشگاه
اختر فیزیک

میگم بد نیست یکم هم از عکاسی دیپ اسکای بگیم ، سخت تره ولی نتیجش خیلی خوبه . آدم حال میکنه وقتی عکس دیپ میگیره

خب اول بذار بگیم چیا برای دیپ لازمه :
1.مقر استوایی موتوردار یا ( goto ) دار
2.تلسکوپ مناسب برای عکاسی نجومی با نسبت کانونی زیر 6 یا 7
3.دوربین DSLR ترجیحا مادیفای شده ( تصحیح شده یعنی فـیلت‍‌‍ر آی ار کات برداشته و یه فـیلت‍‌‍ر با پهنای بیشتر جایگزین میشود )
GUIDE SCOPE تلسکوپی کوچک برای تصحیح خطای موتور
AUTO GUIDER وسیله ای الکترونیکی برای تصحیح خاطاهای موتور به صورت خودکار که پشت GUIDE SCOPE وصل میشه
برای اطلاعات بیشتر به لینک های زیر برین
اگه سوالی هم بود در خدمتم

http://tinyurl.com/7sd38tk
http://tinyurl.com/d3bd9f9
http://tinyurl.com/6tek9uw

× Leonora : پست فینگیلیش خلاف قوانینه ...

shshsh

sh m
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
رشته دانشگاه
پزشکی

خب اینا همه‌ش با اس.ال.آر انجام میشه دیگه؟
راهی نیست که با کامپکت عکّاسی ِ نجومی بکنیم ؟

سمپادی_ss

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.

گفتُ گو با "بن کانالس" عکـاس نجـومی

- برای این که در جایی از ستارگان عکس بگیرید، آن مکان باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

یکی از اولین کارهایی که باید بکنید این است که از شهر دور شوید. چه در سفر باشید و چه در محل زندگی خودتان، باید به دنبال جایی بگردید که آلودگی نوری نداشته باشد. اگر واقعا به دنبال یک آسمان صاف می‌گردید، در بهترین حالت باید دست کم 80 کیلومتر از شهرهای بزرگ فاصله داشته باشید.
پس از آن، من معمولا به دنبال ویژگی‌هایی در چشم‌اندازها می‌گردم که بتوانم روی آن کلید کنم. این که آیا کوهی در افق وجود دارد یا دریاچه‌ای هست که بتواند نور ستاره‌ها را باز بتاباند؟ من معمولا به دنبال یک عنصر انسانی مانند یک اصطبل قدیمی یا یک خرابه یا چیزی شبیه به آن هم می‌گردم که پیش زمینه کادر را پر کند.

- یکی از سهل و ممتنع‌ترین کارها در گرفتن این عکس‌ها تنظیم نور پیش زمینه با نور ستاره‌هاست. این مسئله را چگونه حل می‌کنید؟

من سعی می‌کنم همه چیز را کاملا تاریک کنم. اگر کار خود را با تاریکی مطلق آغاز کنم، دیگر اضافه کردن نور در اختیار خودم است. می‌توانم تا هر سطحی که خواستم نور را اضافه کنم. در یک شب بدون نور ماه، ستاره‌ها در سطح نوری خاصی تنظیم می‌شوند، و سپس می توانم یک چراغ قوه یا چند لامپ ال‌ای‌دی کوچک را به گونه‌ای قرار دهم که نور لازم برای منظره را فراهم کنند. من می‌توانم چیزی را که می‌خواهم بیننده عکس ببیند، انتخاب کنم. همیشه بین 5 تا 25 مرتبه و با تنظیمات نوری مختلف از منظره مد نظر خودم عکس می‌گیرم تا بهترین حالت را انتخاب کنم.

- با نور ماه چه می‌کنید؟

می‌توانید از وقتی که ماه در آسمان نیست (همان شب‌هایی که ما ماه نو می‌نامیم) تا شب‌هایی که ماه قمری به نیمه خود می‌رسد بیرون بروید. وقتی هلال ماه از نیمه بزرگ‌تر شود و به قرص کامل نزدیک شود، آن قدر پرنور می‌شود که شب را مانند روز روشن می‌کند. وقتی قرص ماه کامل است، برای دیدن ستاره‌ها باید به دقت به آسمان نگاه کنید.
بیشترین شفافیت ستاره‌ها و درخشان‌ترین حالت کهکشان راه شیری و مواردی از این دست، در شب‌هایی است که ماه در آسمان نیست. هنگامی که ماه را در محاسبات خود وارد می‌کنید، می‌توانید از آن برای نوردهی به یک چشم‌انداز بسیار بزرگ استفاده کنید. همیشه مهم است که بدانید ماه در چه وضعیتی قرار دارد. طلوع یا غروب ماه در چه زمانی است و نور آن از چه زاویه‌ای می‌تابد؟ من دوست ندارم با این‌ها شگفت‌زده شوم.

- شما برای این که بتوانید چنین عکس‌هایی بگیرید، باید درک خیلی خوبی از آسمان شب داشته باشید. چطور جای ستاره‌ها را در آسمان رهگیری می‌کنید؟

یک برنامه آنلاین خارق‌العاده به نام Stellarium وجود دارد. این برنامه یک جور گوگل‌ارت برای ستارگان است. شما مقصد خود و زمانی را که می‌خواهید به آنجا بروید به برنامه می‌دهید، و بعد برنامه شما را به آنجا برده و میدان ستاره‌ای، وضعیت ماه و درخشندگی آن مکان در آن زمان خاص را برای شما شبیه‌سازی می‌کند و یک دید 360 درجه‌ای به شما می‌دهد.
سایت Darkskyfinder.org هم خوب است. این سایت از چگالی جمعیتی استفاده می‌کند تا سطح آلودگی نوری را براورد کند. این راه خوبی برای تحقیق در مورد جایی است که می‌خواهید بروید.

- آیا این که در چه زمانی از سال برای عکاسی برویم، تاثیر چشمگیری بر نتیجه خواهد گذاشت؟

برای من دو سال طول کشید تا بعضی از چیزهایی را یاد بگیرم که اخترشناس‌ها از حفظند. در تابستان (از تیر تا شهریور) کهکشان راه شیری به شدت در حال تکان خوردن است. یک دلیل این است که تا مرداد ماه به طور عمودی قرار دارد و از همین رو، در عکس‌های ما جابجایی‌های آن خود را نشان می دهند. برای ساکنان نیمکره شمالی، منطقه کاملا روشن قلب کهکشان راه شیری در ماه‌های تابستان بالاتر از سطح افق قرار می‌گیرد. در ماه‌های زمستان، کهکشان به صورت عمودی قرار می‌گیرد و هرگز از افق بالاتر نمی‌آید. آلودگی نوری هم سبب می‌شود که سخت‌تر بشود آن را دید.
چیزی که می‌خواهید ببینید در افق جنوب پیدا می‌شود. منظره شمال معمولا به شدت آشفته و شلوغ است. مانند این است که کسی یک نمک‌پاش را در آسمان خالی کرده باشد. درخشش خوشه‌های ستاره‌ای در افق جنوب مشاهده می شود. در نتیجه، هنگامی که جایی را انتخاب می‌کنید، نباید هیچ آلودگی نوری در نیمه جنوبی آسمان وجود داشته باشد.

- در مورد آب‌وهوا چه؟

در طول این سال‌ها، آموخته‌ام که توصیف شرایط ابری در سایت‌های هواشناسی را تفسیر کنم. اگر می‌گوید ابرهای پراکنده یعنی خوب است. ابرهای گذرا هم قابل قبول است. نیمه ابری معمولا پنجاه پنجاه است و وقتی که بگویند هوا ابری است، دیگر ارزش رفتن ندارد. هر جا که بخواهید بروید دست کم بین 45 دقیقه تا 3 ساعت طول می‌کشد، پس باید همه چیز را در نظر بگیرید.

- اگر بخواهید به جای این که قوسی از حرکت ستاره‌ها را در عکس خود داشته باشید، یک عکس از حالت ثابت آنها بگیرید، چه سرعت شاتری لازم دارید؟

به لطف دوربین‌های جدید با عملکرد ISO بالا، می‌توانید در کمتر از 30 ثانیه، یک عکس ثابت از ستاره‌ها بگیرید. در نظر داشته باشید که این پیشرفت تنها در سه یا چهار سال اخیر رخ داده است. وقتی من اولین بار وارد این کار شدم، همه از مسیر حرکت ستاره‌ها عکس می‌گرفتند، ولی این کار بیشتر به این دلیل بود که نمی‌توانستند فیلم یا دوربینی با ISO لازم برای این کار داشته باشند. اکنون اما، به دلیل این که ISO دوربین‌ها به طور دیوانه باری بالا رفته است، مردم می‌توانند عکس‌های 30 ثانیه‌ای بگیرند که ستاره‌ها در آن ثابت هستند.

- اگر ما مسیر حرکت را بخواهیم چه؟ بهترین راه برای ساختن چنین عکسی چیست؟

دو روش برای خلق مسیر حرکت در عکس‌ها وجود دارد.
اول شیوه استاتیک است که در آن به مدت 30 ثانیه نوردهی می‌کنید و این کار را با چیزی مانند فاصله سنج، بارها و بارها تکرار می‌کنید. سپس، در فوتوشاپ، آن‌ها را به صورت لایه‌های یک تصویر با هم ترکیب می‌کنید و یک عکس به دست می‌آید. کافی است حالت Blending را در فوتوشاپ فعال کنید تا فوتوشاپ ستاره‌ها را روی هم بگذارد و مسیر حرکت را در عکس نهایی به شما بدهد. این روش در حال کسب محبوبیت است، چرا که فایل‌هایی که برای تولید یک ویدئوی زمانی از حرکت ستاره‌ها لازم دارید را هم به شما می‌دهد.
روش دیگر هم شیوه قدیمی است که یک کابل شاتر را به دوربین وصل می‌کنید و بین 30 دقیقه تا 8 ساعت نوردهی می‌کنید. به این ترتیب، به جای استفاده از ISO 3200، می‌توانید از ISO 400 استفاده کنید و به جای F/2.8 می‌توانید دریچه دیافراگم را روی F/8 تنظیم کنید. فقط کافی است محاسبات لازم را برای مشخص شدن زمان نوردهی مورد نیاز انجام دهید.
هر دو شیوه کاربردهای خود را دارند.

- عکس‌های شما عموما عکس منظره هستند، آیا از لنز واید استفاده می‌کنید؟

من از کار با لنز واید لذت می‌برم. آدم همیشه می‌خواهد که بخش بیشتری از چشم‌انداز را در کادر خود داشته باشد. ولی، می‌دانم که لنز محبوب من لنز 24 میلی‌متری است. یک عکس اندکی کوچک‌تر سبب می‌شود که توجه بیشتری به چیزی که در پیش زمینه عکس قرار داده‌ام، معطوف شود. اگر هم بخواهم از یک لنز خیلی واید استفاده کنم، یک پانورامای 8 تا 10 عکسی می‌گیرم که به من چشم‌اندازی کاملا باز بدهد و اعوجاج هم در آن رخ ندهد.

- برای تهیه یک عکس شب، چه ابزاری لازم داریم؟

مشخصا یک سه پایه. اگر هم بخواهید از مسیر حرکت ستاره‌ها عکس بگیرید، یک فاصله سنج به کارتان می‌آید. یک چیز مفید دیگر، گرم‌کننده‌های کوچک دست است که معمولا آنها را داخل دستکش یا چکمه‌هایتان می‌گذارید. من چند تا از آنها را با خودم می‌برم و دور لنز دوربینم می‌گذارم، چون در طول شب‌های سرد، میعان در داخل آن اتفاق می افتد. وقتی می‌خواهید دوربین خود را برای یک عکس مسیر حرکت ستاره‌ای تنظیم کنید همه چیز خوب است، اما بعد می‌فهمید که در ساعت 2 صبح؛ روی لنزتان بخار نشسته است. یک گرم کننده دست روی لنز، دما را بالا نگاه می‌دارد و مانع از نشستن شبنم روی آن می‌شود.
خیلی از مردم نمی‌دانند که هنگام عکاسی از ستارگان چقدر سردتان می‌شود. دلیل آن اما این نیست که آنها هیچ گاه پیش از این در شب در هوای آزاد نبوده یا در هوای سرد گیر نکرده‌اند، بلکه به این خاطر است که معمولا در این شرایط یا در حال فعالیت فیزیکی هستید، یا این که دور آتش در کنار چادر نشسته‌اید. هنگامی که از ستارگان عکس می‌گیرید اما، در هر بار به مدت 30 ثانیه تا 5 دقیقه کنار سه پایه می‌ایستید. تنها حرکتی هم که می‌کنید فشار دادن شاتر دوربین است. ما هیچ گرمایی تولید نمی‌کنیم، پس حتی اگر برای سرمایی 5 برابر بدترین حالتی که فکر می‌کنیم هم لباس بپوشیم، باز در کل شب از سرما به خود می‌لرزیم و نمی‌توانیم بر روی عکس‌ها تمرکز کنیم.

- وقتی می‌خواهید برای اشیای پیش زمینه نورپردازی کنید، از چه منبع نوری استفاده می‌کنید؟
من در تمام عکس‌هایم، از یک چراغ قوه استفاده می‌کنم. همه فکر می‌کنند که باید از یک منبع نوری قوی استفاده کنیم، اما فراموش می‌کنند که باید تعادلی بین پیش زمینه و نور ستارگان وجود داشته باشد. حتی نور چراغ قوه هم زیاد است، من بعضی اوقات از فانوس استفاده می‌کنم. آن صفحات ال‌ای‌دی هم اگر نورشان قابل تنظیم باشد، عالی هستند. من آنها را روی کمترین روشنایی تنظیم می‌کنم که معمولا برای روشن کردن کل صحنه کافی است. من هیچ وقت یک نورافکن بزرگ یا چیزی شبیه به آن را با خودم نمی‌برم.

- آیا برای یک شب عکاسی، تعداد زیادی باطری مصرف می‌کنید؟

معمولا بستگی به مدل و نسل دوربین شما دارد. با دوربین قبلی، من هر شب مجبور بودم 5 باطری با خودم ببرم و در یک شب همه آنها تمام می‌شدند. اکنون اما، با دوربین Canon 1D X جدیدم، یک دوربین برای همه شب کفایت می‌کند. این که باطری تمام شود و یک شب عکاسی را خراب کند، خیلی اعصاب خرد کن است.

- آیا می‌توانید یک تنظیم مشخص برای دوربین را پیشنهاد کنید که برای شروع عکاسی نجومی مناسب باشد؟

تنظیم اولیه مناسب می‌تواند 30 ثانیه با F/2.8 یا بازترین دریچه دیافراگم دوربین شما باشد. سپس ISO را بر روی 3200 یا بالاتر تنظیم کنید. چندین عکس بصورت سری بگیرید چون بعدا به آنها نیاز خواهید داشت. من معمولا یک بالانس نور سفید تنگستن یا فلوئورسنت را هم به عکس اضافه می‌کنم. اگر دوربین را روی بالانس خودکار بگذارید، احتمالا عکس شما آسمان را با رنگ نارنجی بدرنگی نشان می‌دهد. با گذر زمان، بالانس سفید (وایت‌بالانس) هم در طول شب تغییر می‌کند. هرچه تنظیم اولیه دوربین را دقیق‌تر انجام دهید، کار کمتری را در خانه خواهید داشت.

- برای هر عکسی چقدر پردازش بعد از عکس انجام می‌دهید؟

خیلی زیاد. فکر نمی‌کنم که تعداد زیادی از مردم درک کنند که چقدر کار بر روی عکس نهایی انجام شده است. ما از دوربین‌ها در مرز نهایی توانایی‌هایشان استفاده می‌کنیم. این جایی نیست که دوربین‌ها برای کار در آن طراحی شده باشند. در نتیجه عکسی هم که به ما می‌دهند کیفیت مطلوب ما را ندارد. یک نفر به تازگی ای‌میلی برای من فرستاده و پرسیده چگونه می‌تواند عکس شب با شارپنس بالا داشته باشد. این چیزی است که ما برای عکاسی روز استفاده می‌کنیم، ولی در عکاسی شب کاربرد ندارد.
من برای کاهش نویز و پردازش عکس از Lightroom 4 استفاده می‌کنم. سایه‌ و روشن‌ها برای نمایش جرئیات خیلی مفید هستند. بیرون دوربین، تصویر به نظر تاریک می‌رسد و این شما هستید که باید عناصری را که می‌خواهید در محصول نهایی نشان دهید، تقویت کنید.

منبـع

بالا