• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کلک های کنکوری و نکات مهم درسی

Rashowa

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
علم و صنعت وArts et Métiers ParisTech
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
پاسخ : کلک های کنکوری

به نقل از Enas :
من برای پر کردنم باش مشکل دارم، خیلی بیشتر وقت می گیره...

بهتره هر سوالو همون اول تو پاسخ نامه جواب بدیم، یا هر درسو که تموم کردیم تو پاسخ نامه وارد کنیم؟؟
من تو آزمون آخرم این کارو کردم(صفحه به صحفه پر می کردم)! جواب گرفتم ولی تو کنکور 7 سوال عربی رو جابه جا زدم سر همین موضوع و درصده 60 ام شد 27!
اگه این کارو می کنی 10 الی 20 بار تو آزمون امتحانش کن تا اشتباه نکنی! (;

behzad93

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی گنبد کاووس
شهر
گنبدکاووس
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی سال 88، المپیاد شیمی و فیزیک سال 89
دانشگاه
علم و صنعت - شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از Enas :

بهتره هر سوالو همون اول تو پاسخ نامه جواب بدیم، یا هر درسو که تموم کردیم تو پاسخ نامه وارد کنیم؟؟
بعضیا (البته خیلیا :D) سوال به سوال جوابارو وارد میکنن!که به نظر من کار اشتباهیه!
بعضیا هم صفحه به صفحه وارد میکنن!که به نظر من نرمالش همینه!
یه عده هم مثل من درس به درس وارد میکردن!که اگه به این روش مسلط بشین به نسبت مفیدتر از بقیه ی روش هاس!
البته این روش ممکنه خطرناک باشه!واسه همین پیشنهاد میکنم اگه قصد استفاده از این روش رو دارین،باید خیلی تمرین کنین!
بعضی ها هم که همه ی درسارو باهم وارد میکنن،که به نظرم به ریسکش نمیرزه!

cowboy

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
مياندوآب
مدال المپیاد
کمی ریاضی و کامپیوتر
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

خب منم چیزی بگم که نگن حرف نمیزنی :D

در مورد هندسه کلی کلک جالب هست (البته نمیدونم اینجا گفتنش درسته یا نه)

1- ببینین بعضی سوالا محدودیت ندارن یعنی یه حالت کلی رو در نظر میگیرن و سوال میکنن. شما میتونین با در نظر گرفتن حالتهای خاص به جواب برسین. نیفتاد؟؟؟؟؟؟؟

ببینین مثلن گفته درون یک مثلث یه نقطه ی دلخواه .... خب شما فرض کن مثلث متساوی الاضلاعست و اون نقطه هم مرکز مثلثه. حالا این حالت تو شرایط مساله صدق میکنه پس باید حکم مساله براش صادق باشه

2- یا مثلن بعضی وقتا داده زاویه الف +ب=100 خب شما فرض کنین الف=ب=50 به شرط مساله لطمه نمیزنین ولی سوال به سادگی له میشه.

و چند تای دیگه. راستی هرکی برای سوالای هندسه از این جور راخ حل ها داره برام بفرسته. شدیدن نیازمندم. اگه کسی بفرسته میگم واسه چی میخوام.
حتی اگه شد یه دونه سوال. ولی هر چی بیشتر و ساده تر بهتر.

nastaran1r

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
East Azerbaidjan
دانشگاه
دانشگاه تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از Enas :

من اصلن تا اون سر کنکورم عادت نکردم درسارو یه جا نزنم :-" به هر حال این کار غلطه [-( . همه بهم میگفتن این کارو نکن ولی من فک میکردم با این کار وقتم میمونه در جیبم :Dمخصوصا تو دینی و شیمی تو این کار اوستا شده بودم. :D ولی شما این کارارو نکنینا خطرناكه حسن..

ernst haeckel

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بابــــــل
مدال المپیاد
اوایل نجوم بعدشم زیست شناسی
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

* گاهی اوقات یه سری روش ها با تجربه به دست میاد!
یعنی فرد اونقدر تست میزنه که لم کار دستش میاد و این کاملاًبرای هر شخص بخصوصه اما گاهی قابل تعمیم!
برای مثال گاهی اوقات که اکثراً بحث شمارش مطرحه (خصوصاً تو زبان فارسی و ادبیات: مثل شمارش تکواژ -واج -تعداد کلمات مشتق و ...) یا به فرض سوالاتی که مورد استثنا رو میخواد،مثلا "کدام بیت اسلوب معادله ندارد" یا مثلا "در کدام بیت نام یکی از آثار طاهره صفار زاده آمده است؟" و خلاصه از اینجور سوالات گزینشی یا شمارشی غالباً (نه همیشه) طراح گزینه دلخواه رو شماره 4یا 3 قرار میده!
به من در اثر تجربه ثابت شده که اگه گزینه های سوال رو از آخر بررسی کنم اکثرا" سریعتر به جواب میرسم!
کما اینکه ممکنه حتی جواب گزینه 4 نباشه، ولی ما بحثمون کلی هست! یعنی حتی اگه شما با گزینه 1 شروع کنید بازهم باید همون مسیر رو طی کنید،ولی چون بیش از 50% مواقع گزینه صحیح 3-4 هست،قانون احتمال میگه به طور میانگین اونجوری زمان کمتری برده میشه.

* یه بحث حفظ سریعتر لغات و اصطلاحات هم بود (شاید تا حدود زیادی مشابه همون کاری که کتاب تاریخ ادبیات مصور تخته سیاه انجام داده، ولی به صورت کلی تر و قابل استفاده تو همه ی درسا) که من تو انجمن فراسرشت مطرح کردم. تو تاپیک آلفای ذهنی!
ممکنه کمکتون کنه : http://www.sampadia.com/forum/index.php/topic,84815.msg598511.html#msg598511

cowboy

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
مياندوآب
مدال المپیاد
کمی ریاضی و کامپیوتر
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

* یه بحث حفظ سریعتر لغات و اصطلاحات هم بود (شاید تا حدود زیادی مشابه همون کاری که کتاب تاریخ ادبیات مصور تخته سیاه انجام داده، ولی به صورت کلی تر و قابل استفاده تو همه ی درسا) که من تو انجمن فراسرشت مطرح کردم. تو تاپیک آلفای ذهنی!

من یه جا گفتم میخوام در مورد ضمیر ناخودآگاه مطلب بنویسم. تقریبن همینه.

یعنی اگه خلاصه بگم شامل مطالبی مثه اینا میشه:
ریلکسیشن خودهیپنوتیزم(نترسین بابا) آلفای ذهنی تصویر ذهنی خواب راحت افزایش عملکرد

ولی یکمی وقت میخوام با کمک. اینا شاید به نظر عجیب برسن ولی اگه خیلی ساده ازشون استفاده کنین واقعن تاثیر میذاره.

البته این وسط گول بعضی سودجوهارو نخورین. اینا مکمل سعی و تلاش شما خواهد بود . نه اینکه همه وقتتونو بذارین واسه اینا درس رو بیخیال بشین.
من سعی میکنم مطالبی که در این مورد هستن رو به تدریج آماده کنم و بذارم . بازم میگم زیاد درگیر تبلیغات سودجو ها نشین.

engineer

کاربر فعال

چندنکته مهم:
[size=10pt]1-معمولاسولاتی که میگه الف)کدامیک درست/غلطه یاب)سوالاتی که بایدبابررسی تمام گزینه هاجواب داد،جواب معمولاگزینه3یا4هست که یهتره این نوع سوالات روازآخربه اول بررسی کرد.مثلاتوی سوالات شیمی ریاضی که من نگاکردم وبررسی کردم،ازبین سوالاتی که یکی از2ویژگی بالا رو دارن وتعدادشون 21بود13تاش گزینه 3یا4و8تاش1یا2بود.امابهتره بررسی آخربه اول روواسه سوالای نوع اول داشنه باشیم چون معمولا بازنسبتاتوسوالای نوع1بیشترترگزینه3یا4جوابه ویکی ازدلایلی که میگیم از4به1گزینه هاروبخونیدواسه اینه که دام آموزشی معمولاگزینه1یا2یه وکمترپیش میادسوالای نوع2 اینجوردامای خفن داشته باشن.
2-این خیلی مهمه که رعایتش خیلی خیلی باعث صرفه جویی تووقتتون دردرس شیمی میشه.سوالای محاسباتی شیمی این 2ساله بیشترازحالت مستقیم خارج شده وحالت درست/نادرست گرفته که اگه یه سری زرنگیارونداشته باشی مرگبارواعصاب خوردکن وقت میگیره ازتون.ببینیدفرض کنیدمیگه باتوجه به شکل کدوم اشتباهه؟حالا3تاگزینه محاسباتی ویکیش حفظیه که گزینه2یه.من چندراه کاربهتون میدم که خودمم سرجلسه کنکوراجراش کردم که بعدعملکردوزمانی که ازم بردرومیگم.توجه کنیدکه لازمه اجرای این مراحل اینه که اولا تسلط کامل روحفظیاوموضوعات تحلیلی شیمی داشته باشین وثانیاموقع پاسخگویی به این نوع سوالات به اطلاعاتتون ایمان داشته باشین وضمنابه هیچ وجه وسواس به خرج ندین. حالا باداشتن این شرایط میریم سراغ جواب دادن سوال فرضیمون.
2-1اول میریم سراغ گزینه حفظیمون که معمولا60درصدمواقع جوابمونه؛بابررسی سوالای امسال فقط استراتژی حلشوبررسی خواهم کردوثابت خواهم کرد.
2-2اگه قبلی جواب نداد میریدمرحله بعدی که بررسی 3گزینه محاسباتیه.خوطبق قراراول میریم سراغ گزینه های 3و4.بین این 2تاگزینه کاملن مشخص خواهدبودکه کدوم کوتاه تره،اول میریم سراغ همون نشدمیریم بعدی ونشدمیریم سراغ اولی.این نحوه حل هرجاجواب داداین رشته بایدقطع یشه.البته این نوع سوال حالات متفاوتی میتونه داشته باشه مس 2حفظی وتحلیلی 2محاسباتی و...
حالابررسی استراتژی حل جندسوال امسال ریاضی:
1)گفته کدام نادرسته مطابق شکل؟(جواب4)3گزینه اولش حفظی وتحلیلیه وگزینه4محاسباتی خفن.خوب طبق قاعده اول سوال حفظی اونم اولویت باگزینه3 یه.میخونیم درسته.اولویت بعدی انتخاب بین 2تای اول و4هستش.طبق قاعده میریم سراغ 2تای اول وبعدبررسی میبینیم هردوش درسته.پس بی درنگ وبدون محاسبه 4رومیزنیم.حالایه آدم وسواسی میگه نکنه من اشتباکردم حالابذاراین محاسباتشم انجام بدم مطمئن بشم....وخودشودرگیریه سری محاسبات گیج کننده میکنه.
2)کدام درسته؟(جواب4)2تای اول محاسباتی 2تای بعدی حفظی.اولویت باحفظیا،هردوشم گزینه3و4. 3رومیخونه نادرست 4رومیخونه درسته بدون مکث میزنه.اگه وسواس داشته باشه یا اطلاعاتش ناقص باشه............
3)باتوجه به شکل کدوم نادرسته؟(جواب3)1-محاسباتی خفن(ثابت تعادل)2-حفظی وتحلیلی3و4محاسباتی سبکتر؛اول سراغ گزینه 2بعدمیبینه نمیشه میره 3و4،چون ازلحاظ سنگینی محاسبه یکیه اول گزینه 3،میبینه درسته میزنه وسراغ بقیه نمیره.
تبصره1)دقت خیلی مهمه ،اینجابیشتر؛چون مابه بررسی بقیه گزینه هانمی پردازیم وبااولین گزینه صحیح جوابومیزنیم.
تبصره2)من همین سوالاروبه همبن سبک جواب دادم وچون شرایطیوکه گفتم سعی کرده بودم رعایت کنم زیادوقت صرف چیزای الکی توشیمی نکردم وشیمیموتو25تا30دقیقه93%زدم.اینوصرفاصرفاواسه این گفتم که باتمرین وراه کارهای جالب شدنیه.

engineer

کاربر فعال

1-معمولاسوالای املای کنکورسراسریکه شمارشیه،جواب یه دونه میشه.مس امسال کنکورریاضی که هردوش......یامثلامن دستم اومده بودکه توآزمونای نسبتا نیمه جامع کانون وبطورکلی غلطای املایی2تامیشه البته اگه گزبنه 1دونه روهم داشته باشه که همینومن به یکی ازدوستام گفتم وامتحانی تویه آزمونش هر2سوال روامتحان کردواتفاقادرست دراومد.
2-سعی کنیدسوالات روصفحه به صفحه واردپاسخنامه کنید.شمافرض کنیدیه صفحه 8سوال داره.اگه سوال به سوال واردکنید8دفه بایدبرگه سوالتوبرداری وببری کناروازتمرکزی که واسه حل سوال ایجادکردی ورفتی توبحرسوال دربیای وگزینروپرکنی.اماصفحه هم وقت روذخیره میکنه وهم یه استراحتی بهتون بین هرصفحه میده.امایکم دقت بیشترنیازداره.درس درس هم به نظرم یه حماقت محضه.چون اشکال صفحه به صفحه ودرس درس اینه که شایدجابجاواردشه امااین قضیرومیشه توصفحه صفحه کنترل کردوحتی به یه نکته مثبت تبدیل کرد.ضمنادرس درس نیازبه تورق داره ودوباره چشت به کل سوالای نزدت میفته واینجاست که شایدوسوسه شدی وخارج ازبرنامه رفتی سراغ نزده هاوهمچنین تاثیرروانی منفی به نسبت زیادتری هم داره.کلهم اجمعین واردکردن روکه اسن حرفشم نزنیدکه مرزبین خوشبختی وبدبختیه؛که من خودم یه دفه بدبختیشوتجربه کردم که حوصله تعریف کردن ندارم امانکنیداین کاررو.درواقع تک تک افراط،درس درس تفریط وصفحه صفحه متعادله.
3-توی یه سری سوالای دترمینان هندسه تحلیلی که حالت کلی به ذهنتون نمیرسه عددگذاری موثر وسریع تره.بعضی سوالای گسسته روهم میشه باعددگذاری حل کرد.
4-استفاده ازمدادگاج خوبه صرفاواسه رنگ کردن گزینه هاواونم زمانی که چندتاچندتاتست هاروواردکنید وگرنه اگه عادت به تک تک تست زدن کردیدومیخوایدهمین طورادامه بدیدمدادگاج حتی زمان بیشتریوازتون میگیره اما واسه چندتاچندتاوقتو واستون ذحیره میکنه.
5-تست های 50،50روحتمابزنید چون مجموعه چندتاتست 50،50باعث یه درصدبالای صفرمیشه.

raha g

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
bojnord
مدال المپیاد
شيمي
دانشگاه
اميركبير
رشته دانشگاه
نفت

اقا خیلی از سوالا هس که میشه عدد بذاری و خیلی شیک جوابو به دست بیاری
مثلا همون هندسه که شرایط عمومیو به ی حالت خاص تبدیل کنی.یا گسسته یا خیلی از درسای دیگه که هم میتونی گزینه ها رو توشون امتحان کنین هم عدد بذارین
ولی خداکنه عادت نکنید چون تو دانشگاه جواب نمیده و مثل من ممکنه حتی از ی درس 0 بگیرین :P :P :-"

ali jahangiri

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
طلای المپیاد دانشجویی -مکانیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مکانیک

به به
جانم
روش های تستی
من و یه رفیقم به روش های این جوری میگیم روش های کثیف!

عدد گذاری
حذف گزینه به روش های مخوف!
محاسبه ی تقریبی
...

البته گاهی هم به شکست میخوره!

alimoeini

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید یهشتی
شهر
ارومیه
مدال المپیاد
ی زمان واس شیمی و نجوم میخوندم بعد واس شیمی اخرسم ول کردم
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از ali jahangiri :
به به
جانم
روش های تستی
من و یه رفیقم به روش های این جوری میگیم روش های کثیف!

عدد گذاری
حذف گزینه به روش های مخوف!
محاسبه ی تقریبی
...

البته گاهی هم به شکست میخوره!
البته من به عنوان ی نکته بگم ک فقط5% موارد با شکست روبرو میشه ها
ولی وقتی جواب میده خخیلی حال میده
مخصوصا حذف گزینه به روشهای مخوووف :)) :)) :)) :)) :))

soheilkahkeshan

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي بروجرد
شهر
بروجرد
دانشگاه
علم و صنعت تهران
رشته دانشگاه
برق الکترونیک

هنگام حل تست دنبال كوتاهترين راه باشيد اما نبايد شما رو از مفهوم دور كنه چون بد بلايي سرتون مياد.....

**NAVID**

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی(Qom Nodet)
شهر
قم
مدال المپیاد
یه سال شیمی خوندم!
دانشگاه
Tehran PolyTechnic
رشته دانشگاه
هوافضا - کامپیوتر

معمولا سوالای وقت گیر فیزیک که از بخش سه تا پنج سوم هستن به طرز خفنی با گزینه ها حل میشن یا یه راه حل داره که در حد کمتر از سی ثانیه به جواب میرسه!

مهدی فسنقری

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
مدال المپیاد
نچ باش حال نمیکنم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نقل از شواليه سبز :
معمولا سوالای وقت گیر فیزیک که از بخش سه تا پنج سوم هستن به طرز خفنی با گزینه ها حل میشن یا یه راه حل داره که در حد کمتر از سی ثانیه به جواب میرسه!
اصلا کلکت در حد تیم ملی مفید بوداااا
ترشی نخوری یه چی میشه

negin faqih

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانـگانــِ امـیـنــِ یکـــ
شهر
جَهــانـــ / ٢
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

فک کنم این درست نباشه که ما مثه مسابقات اطلاعات عمومی با کنکور برخورد کنیم !هرکسی در یه زمینه ای مسلط شده و میتونه بگه که چه میشه کرد .به نظرم بد نباشه یه سوال مطرح بشه (مثلا فیزیک :D :D) بعد بچه ها طرز فکرشون و روش حل سریعشونو بگن .........

ali jahangiri

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مکانیک

به نقل از نــگــیــن:) :
فک کنم این درست نباشه که ما مثه مسابقات اطلاعات عمومی با کنکور برخورد کنیم !هرکسی در یه زمینه ای مسلط شده و میتونه بگه که چه میشه کرد .به نظرم بد نباشه یه سوال مطرح بشه (مثلا فیزیک :D :D) بعد بچه ها طرز فکرشون و روش حل سریعشونو بگن .........
عالیه
موافقم

این سوال
مدعی ها! بفرمایین!

جرم اتمی میانگین برای عنصری که دارای دو ایزوتوپ است : 27.5% برای اتم با جرم 134.82 و 72.5% هم برای 135.82 ؟
راه عادی رو که بلدید؟
27.5 * 134.82 + 72.5 * 135.82 بعد هم تقسیم بر صد.
راه خفن ....
شما بگید تا بگم!
در کمتر از بیست ثانیه!

ghezi

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرمانشاه
شهر
کرمانشاه
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی کرمانشا
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از ali jahangiri :
عالیه
موافقم

این سوال
مدعی ها! بفرمایین!

جرم اتمی میانگین برای عنصری که دارای دو ایزوتوپ است : 27.5% برای اتم با جرم 134.82 و 72.5% هم برای 135.82 ؟
راه عادی رو که بلدید؟
27.5 * 134.82 + 72.5 * 135.82 بعد هم تقسیم بر صد.
راه خفن ....
شما بگید تا بگم!
در کمتر از بیست ثانیه!
درصد 135.82 ،3برابر اون یکیه،پس برای 135.82، 3سهم و برای 134.82،یک سهم درنظر میگیریم
حالا به جای 135.82 هم 1 میذاریم(اون یکی=0!)
3/4=0.75
134.82+0.75=جواب
:D

ali jahangiri

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مکانیک

به نقل از ghezi :
درصد 135.82 ،3برابر اون یکیه،پس برای 135.82، 3سهم و برای 134.82،یک سهم درنظر میگیریم
3/4=0.75
134.82+0.75=جواب
چه طور؟
27.5 آیا سه برابر 72.5 است؟
روش همینه
ایده ی اصلی همینه که گفتی!
کوچیکه 0 میشه و بزرگه اختلافشون.
ایول!
در واقع اساس علمی اینه که تو درس آمار ومدل سازی هم داشتیم که اگر از داده ها یه مقدار کم بشه از میانگین هم همون مقدار کم میشه
ما از دو تا عدد
کمتره رو کم میکنیم
میانگین میگیریم
دوباره اضافه میکنیم!

negin faqih

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانـگانــِ امـیـنــِ یکـــ
شهر
جَهــانـــ / ٢
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از ghezi :
3/4=0.75
134.82+0.75=جواب

منم همین کارو کردم نمیدونم درست یا اشتباه اختلاف دو تا درصد رو حساب کردم تقسیم بر 4 . این مقدار رو از ایزوتوپی که درصدش بیشتره کم کردم چون باید جرم نهایی به اون نزدیک تر می بود . ایده ت عالی بود . بابا این جا همه استادن نمیشه حرف زد :-[

farz

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سنندج
مدال المپیاد
مرحله اول شیمی
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

تو سوالای ریاضی که از واژه "هر" استفاده کرده و مثلا یه عدد میخواد یا هرچی به جای اون x عدد صفر یا یک بزارین ج بدست میاد
یا مثلا کلی سینوس کسینوس داده بت به صورت کسری به یه ذره تبدیل و قرار دادن صفر مثلا یه عدد بدست میاد
ولی تو گزینه ها عدد نیس! :D
میای ببینی تو کدوم گزینه همون عددی که قرار دادی همون ج بدست میاد میشه ج سوالت (;
امیدوارم خوب رسونده باشم منظور رو
خیلی خوب ج میده دیگه اعصاب آدم سر جلسه خورد نمیشه L-:

بالا