• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آشنایی با رشته های مهندسی

behzad93

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی گنبد کاووس
شهر
گنبدکاووس
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی سال 88، المپیاد شیمی و فیزیک سال 89
دانشگاه
علم و صنعت - شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
پاسخ : آشنایی با رشته های مهندسی

بعضی از بچه ها ازم خواستن که درمورد دروس رشته ی مکانیک توضیحاتی بدم.
واحد های این رشته تو مقطع کارشناسی به 4 دسته تقسیم میشه:
دسته اول دروس معارفی شامل تربیت 1و 2،تنظیم خانواده،فارسی،زبان عمومی و 12 واحد درس معارفیه.
دسته ی دوم شامل درسای علوم پایه س که عبارتند از: ریاضی 1و2، فیزیک 1و2 ،شیمی عمومی 1، محاسبات عددی، معادلات دیفرانسیل و برنامه نویسی کامپیوتر و 2 واحد آز فیزیکه.

دسته ی سوم شامل دروس تخصصیه که مربوط میشه به گرایشی که انتخاب میکنین و اکثرشون رو سال آخر میخونین.
دسته ی چهارم دروس اصلی هستن که خیلی مهمن و تو ترم های 2 و 3 و 4 و 5 و 6 اونارو میخونین.
این دروس عبارتند از:
استاتیک
دینامیک
مقاومت مصالح 1
مقاومت مصالح 2
ترمودینامیک 1
ترمودینامیک 2
مکانیک سیالات 1
مکانیک سیالات 2
طراحی اجزا 1
طراحی اجزا 2
مبانی مهندسی برق 1
مبانی مهندسی برق 2
دینامیک ماشین
ارتعاشات مکانیکی
کنترل اتوماتیک
انتقال حرارت 1

به همراه دروس ریاضیات مهندسی، نقشه کشی 1،علم مواد و آزمایشگاه مقاومت مصالح،ترمودینامیک،مبانی برق،طراحی اجزا،مکانیک سیالات،دینامیک و ارتعاشات

همچنین این رشته شامل دو کارآموزی،سه کارگاه و پروژه ی پایانیه.

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

این کارآموزی هاش دقیقا به چه صورتن؟ واحد دارن؟ کجاها میشه رفت مثلا؟

behzad93

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی گنبد کاووس
شهر
گنبدکاووس
مدال المپیاد
دانشگاه
علم و صنعت - شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از BUG :
این کارآموزی هاش دقیقا به چه صورتن؟ واحد دارن؟ کجاها میشه رفت مثلا؟
هر کارآموزی 204 ساعت،نیم واحد.
کارآموزی اول رو باید تو تابستون سال دوم،و کاراموزی دوم رو بعد از ترم 5 میگذرونین.
کارآموزیارو باید تو کارخونه ها یا شرکت های مربوط بگذرونین!
مهم نیست که تو چه شهریه،فقط باید تآییدیه ی دانشگاه و معرفی نامه رو بگیرین.

fdd

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرج
دانشگاه
پلي تكنيك تهران
رشته دانشگاه
مهندسي هوافضا

ميشه لطف كنين دانشگاهارو تو اين رشته رتبه بندى كنين؟! :)

behzad93

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی گنبد کاووس
شهر
گنبدکاووس
مدال المپیاد
دانشگاه
علم و صنعت - شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از fdd :
ميشه لطف كنين دانشگاهارو تو اين رشته رتبه بندى كنين؟! :)
بر حسب ضریب معدل این دانشگاه ها تو کنکور ارشد ترتیب چنتاشون اینجوریه:
1.شریف و علم و صنعت (ضریب 1.3)
2.امیرکبیر
3.تهران
بعد از اینا هم اصفهان،شیراز،فردوسی،خواجه نصیر،تبریز،بابل و ... هستن.

3PDE.F

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان
رشته دانشگاه
معمارم

اگه درس خونده باشم راجب مهندسی پزشکی اطلاعاتی نبود
میشه اگه کسی اطلاع داره بنویسه؟ ممنون
پ.ن:ممکنم هست درست ندیده باشم :-"

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از 3PDE.F :
اگه درس خونده باشم راجب مهندسی پزشکی اطلاعاتی نبود
میشه اگه کسی اطلاع داره بنویسه؟ ممنون
پ.ن:ممکنم هست درست ندیده باشم :-"
نه کسی نبوده.اگر کسیو پیدا کردی رشته ش مهندسی پزشکی باشه حتما بگو بیاد بنویسه.

sampad20

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
semnan
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مکانیک

می شه فرق مهندسی مکانیک رو با هوا و فضا بگید ؟ چند واحد با هم فرق می کنن ؟
مهندسی برق و کامپیوتر چند واحدشون مشترکه ؟ این واحد های مشترک چیه ؟

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از sampad20 :
مهندسی برق و کامپیوتر چند واحدشون مشترکه ؟ این واحد های مشترک چیه ؟
برق و کامپیوتر واحدهای مشترکش (تو دانشگاه تهران!(یه مقدار واحدهای دانشگاه تهران فرق داره برای برق و کامپیوتر...چون اصرار دارن که کامپیوتر وبرق یه رشته ست :)) ) ) شامل اینها میشه:
مبانی برنامه سازی تو ترم اول(4واحد) مدار الکتریکی و مدار منطقی،معماری کامپیوتر،الکترونیک دیجیتال،ریزپردازنده،و ...(من اینارو میدونم!اما باز هم هست.)

درمورد هوافضا و مکانیک هم به طور دقیق میتونین از آقای موسوی (sayyed) بپرسید که هم رشته ش مکانیکه و هم واحدهای هوافضا رو تعدادیش رو گذرونده و اطلاع داره در این زمینه

Nimamazroob

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
دانشگاه
Karlsruhe Institut für Technologie
رشته دانشگاه
Geodäsie und Geoinformatik

× کسی درباره ی گرایش نقشه برداری عمران و مختصر اگه درباره عمران سوالی داره می تونم کمکش کنم

behzad93

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی گنبد کاووس
شهر
گنبدکاووس
مدال المپیاد
دانشگاه
علم و صنعت - شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از sampad20 :
مهندسی هوافضا یکی از گرایشای مکانیکه.
تعدادش رو دقیقاً نمیدونم،ولی اختلاف واحدشون نباید بیشتر از 20 یا 30 واحد باشه.
هوافضا خودش به چند گرایش مثل جلوبرندگی،بدنه ی هواپیما،آیرودینامیک و ... تقسیم میشه.

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از بهزاد 93 :
مهندسی هوافضا یکی از گرایشای مکانیکه.
تعدادش رو دقیقاً نمیدونم،ولی اختلاف واحدشون نباید بیشتر از 20 یا 30 واحد باشه.
هوافضا خودش به چند گرایش مثل جلوبرندگی،بدنه ی هواپیما،آیرودینامیک و ... تقسیم میشه.
دوستم میگفت اختلافشون 21 واحده!
هوافضا بعضی جاها هم گرایش مکانیک نیست و رشته جداست ها!

sampad20

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
semnan
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مکانیک

به نقل از مهســـــــــــــا :
برق و کامپیوتر واحدهای مشترکش (تو دانشگاه تهران!(یه مقدار واحدهای دانشگاه تهران فرق داره برای برق و کامپیوتر...چون اصرار دارن که کامپیوتر وبرق یه رشته ست :)) ) ) شامل اینها میشه:
مبانی برنامه سازی تو ترم اول(4واحد) مدار الکتریکی و مدار منطقی،معماری کامپیوتر،الکترونیک دیجیتال،ریزپردازنده،و ...(من اینارو میدونم!اما باز هم هست.)

برق و کامپیوتر تو چند واحد اختلاف دارند؟

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

باید بپرسید چندواحد مشترک دارن ! من نمیدونم شما چه هدفی دارین از پرسیدن این سوال که برق و کامپیوتر چقدر بهم ربط دارن ولی باید بگم برق و کامپیوتر در حد واحدهای مشترک بین مهندسی ها باهم واحد مشترک دارن و یکی دوتا درس مثل مدار الکتریکی و مدار منطقی. اصولا این دو رشته مجزا از هم حساب میشن !

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشکده فنّی دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

حالا کلاً میگن این هوافضایی ها ممنوع الخروج میشن، چجوریاس؟ راسته ؟

behzad93

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی گنبد کاووس
شهر
گنبدکاووس
مدال المپیاد
دانشگاه
علم و صنعت - شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از Ehem_Ehem :
حالا کلاً میگن این هوافضایی ها ممنوع الخروج میشن، چجوریاس؟ راسته ؟
به منم سال قبل موقع انتخاب رشته این چیزارو میگفتن!
خیلی به این حرفا گوش نکنین،خیلیا بودن که مهندسیشون رو تو ایران گرفتن و واسه ادامه تحصیل رفتن خارج.
شاید تو یکی دوجای مخصوص مثل مالک اشتر این وجود داشته باشه ولی من تو بقیه ی دانشگاهها همچین قانونی ندیدم!

nmejris@zan

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهيد هاشمي نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1391
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

آقا من یه سوال هایی میخوام بپرسم که حقیقت اصلا تخصصی و خاص راجب خود رشته ها نیست ...

راستش من خودم به دروس مدیریتی و رشته های مهندسی صنایع و مقاطع بالاترش MBA و مدیریت نسبتا علاقه دارم و برام همیشه جذاب بوده و حس میکنم توی این مسائل میتونم موفق هم باشم ... ( اعتماد به نفس کاذب ... :-" :)) )

خب صنایع یه رشته ی میان ماهیتی هست و به نوعی مخصوص مدیریت و برنامه ریزی و بهینه سازی تولید و ... است .
توی ایران هم خب حقیقت هنوز رشته ی صنایع زیاد جا نیفتاده و خیلی ها اهمیت کاری صنایع رو راستش نمیدونن ...
خیلی ها میگن چون صنایع از هر درسی یه مقداری میخونه و از همه چیز یه دانش سطحی به دست میاره ، در نهایت همه کاره ی هیچ کاره میشه و به نوعی در هیچ کاری تخصصی نداره !!!

حالا یه سوال ...

به نظر شما اگر کسی مثلا بخواد برای ارشد MBA یا گرایش های مهندسی صنایع رو بخونه ، باتوجه به وضعیت ایران و دیدی که نسبت به مهندسی صنایع وجود داره ، بهتره توی مقطع کارشناسی برق یا مکانیک بخونه یا همون صنایع بخونه ؟

حقیقتش من مشکلی با علاقه ی به درس ها ندارم ... به خصوص رشته ی مکانیک واقعا برام جذابه درس هاش و دوست دارم ... :D

و خب ... بعضیا میگن اینکار باعث میشه فرد با یه تخصص فنی و دانش فنی قوی بره بعد مثلا توی ارشد اون واحد های مدیریتی مورد نظر رو هم بخونه و یه مدیر فنی قوی تر و متخصص تر باشه و به نوعی یک متخصص خاص و مدیر بهتری میشه !

اما خب ... نمیدونم جدی ... #-o :D
لطفا کسایی که اطلاعی دارن یا ... نظرشون رو بگن . ممنون ! :D

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از نــيما :
آقا من یه سوال هایی میخوام بپرسم که حقیقت اصلا تخصصی و خاص راجب خود رشته ها نیست ...

راستش من خودم به دروس مدیریتی و رشته های مهندسی صنایع و مقاطع بالاترش MBA و مدیریت نسبتا علاقه دارم و برام همیشه جذاب بوده و حس میکنم توی این مسائل میتونم موفق هم باشم ... ( اعتماد به نفس کاذب ... :-" :)) )

خب صنایع یه رشته ی میان ماهیتی هست و به نوعی مخصوص مدیریت و برنامه ریزی و بهینه سازی تولید و ... است .
توی ایران هم خب حقیقت هنوز رشته ی صنایع زیاد جا نیفتاده و خیلی ها اهمیت کاری صنایع رو راستش نمیدونن ...
خیلی ها میگن چون صنایع از هر درسی یه مقداری میخونه و از همه چیز یه دانش سطحی به دست میاره ، در نهایت همه کاره ی هیچ کاره میشه و به نوعی در هیچ کاری تخصصی نداره !!!

حالا یه سوال ...

به نظر شما اگر کسی مثلا بخواد برای ارشد MBA یا گرایش های مهندسی صنایع رو بخونه ، باتوجه به وضعیت ایران و دیدی که نسبت به مهندسی صنایع وجود داره ، بهتره توی مقطع کارشناسی برق یا مکانیک بخونه یا همون صنایع بخونه ؟

حقیقتش من مشکلی با علاقه ی به درس ها ندارم ... به خصوص رشته ی مکانیک واقعا برام جذابه درس هاش و دوست دارم ... :D

و خب ... بعضیا میگن اینکار باعث میشه فرد با یه تخصص فنی و دانش فنی قوی بره بعد مثلا توی ارشد اون واحد های مدیریتی مورد نظر رو هم بخونه و یه مدیر فنی قوی تر و متخصص تر باشه و به نوعی یک متخصص خاص و مدیر بهتری میشه !

اما خب ... نمیدونم جدی ... #-o :D
لطفا کسایی که اطلاعی دارن یا ... نظرشون رو بگن . ممنون ! :D
کلا خارج از ایران دوره های MBA برای کسانی هست که تو رشته خودشون موفقن و میخوان کار راه بندازن میرن و دوره های مدیریتی رو میگذرونن.نه اینکه خودش مستقلا یه رشته باشه.یعنی طرف پزشکی خونده یا مهندس برقه یا هرچیز دیگه.میره MBA میخونه تا تو تخصص خودش بتونه کار راه بندازه و موفقیت های بالاتر داشته باشه.
رشته هر آدمی هر چیزی که باشه آخرش نیاز داره که مدیریت بلد باشه.اگر نه باید همیشه زیردست باقی بمونه!
نظر من این هست که شما اگر مکانیک دوست دارید مکانیک بخونید و بعد برای ادامه برید همون MBA. تو ایران هم خیلیها همین کار رو میکنن. حالا یا تو خود ایران میخونن یا برای MBA میرن خارج از ایران!
به هرحال نظر شخصیم بود :)

به نقل از sampad20 :
برق و کامپیوتر تو چند واحد اختلاف دارند؟
دقیقا همین که آقا محمد گفت!! چرا فکر میکنین اینا یه رشته ن؟! دو تا رشته کاملا مستقلن!ربط خاصی به هم ندارن که دنبال تعداد واحد های متفاوتشونین!!! شباهتشون خیلی خیلی کمتر هست تا تفاوتشون!
از کامپیوتر گرایش سخت افزار شبیه برق هست البته- اونم حالا نه خیلی زیاد!!
ولی دانشگاه ما معتقده کلا اینا یه رشته ن و همه شون باید همه واحد ها رو بگذرونن :D اصلا یه وضعی!!!

sharif

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی

به نقل از مهســـــــــــــا :
دقیقا همین که آقا محمد گفت!! چرا فکر میکنین اینا یه رشته ن؟! دو تا رشته کاملا مستقلن!ربط خاصی به هم ندارن که دنبال تعداد واحد های متفاوتشونین!!! شباهتشون خیلی خیلی کمتر هست تا تفاوتشون!
از کامپیوتر گرایش سخت افزار شبیه برق هست البته- اونم حالا نه خیلی زیاد!!
ولی دانشگاه ما معتقده کلا اینا یه رشته ن و همه شون باید همه واحد ها رو بگذرونن :D اصلا یه وضعی!!!
نظتون درباره شباهت های رشته علوم کامپیوتر با نرم افزار چیه ؟ این که میگن با ادامه تحصیل اگه علوم خونده باشی میتونی ارشد بری نرم بخونی خیلی تعدادواحدها واسه مطالعه زیاده ؟

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

نیما اتفاقا منم داشتم امروز به این موضوع فکر میکردم که کدوم مسیر بهتره. اینکه بری تو یک رشته تخصص بگیری در حد ارشد و دکترا یا اینکه بری مثلا لیسانس برق یا مکانیک بگیری بعد ارشد بری MBA مثلا یا از اول با چیزی مثل مدیریت بازرگانی یا صنایع شروع کنی بعدش هم بری MBA. این موضوع خیلی جای فکر کردن داره چون هر سه این مسیرها برتری خاص خودشون رو دارن.

اینکه اول بری سمت مکانیک اینا بعد بری سراغ MBA یک مزیت داره اونم اینه که هم مکانیک بلدی و هم مدیریت. بعد مثلا با لیسانس مکانیک میری کار میکنی و از مزیت نسبی اون ام بی ای استفاده میکنی برای رشد و پیشرفت در کار. ولی خب مساله اینجاست که با لیسانس مکانیک میشه چیکار کرد؟ چقدر به تو قدرت و حق انتخاب میده در آینده؟

حالا اگر بخوای بری ارشد و دکترا رو هم توی همون رشته خودت بگیری مصیبتیه ! من امروز که داشتم نگاه میکردم ضرایب امتحانی رشته هارو دیدم که مثلا برای ارشد رشته های مهندسی کلی درس تخصصی باید بلد امتحان بدی. درسته تو دوران لیسانس یاد میگیری ولی خب کنکوره دیگه. مثل کنکور کارشناسی باید کلی زحمت بکشی کلی درس بخونی. بعد ظرفیت دانشگاه ها پایینه احتمال قبولی پایینه. کلا سخته. ولی خب بخوای کنکور MBA بدی خیلی راحت تره درس هاش. زبان و استعداد تحصیلی و ریاضی یک و دو دانشگاه. ریاضی یک و دو رو هم سال اول دانشگاه پاس میکنی ! ولی خب اگر دکترا و حتی ارشد یک رشته مهندسی رو داشته باشی خیلی حق انتخاب بهت میده و کلی روت حساب میکنن.

کلا خیلی بستگی به شخصیت آدم داره که چه مسیری رو بخواد ادامه بده. بهترین کار اینه که آدم یک هدف والا برای زندگیش مشخص بکنه اول مثل ثروتمند شدن یا مثلا دانشمند شدن یا سیاستمدارشدن و ... بعد ببینه که کدوم مسیر راحت تر به اون هدف میرسه. البته هرگز مسیری رو که ازش لذت نمیبری انتخاب کن.

بالا