• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

روزه خواري در كوچه و خيابان

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Intellectuel

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
l
پاسخ : روزه خواري در كوچه و خيابان

آره منم با مهسا موافقم هدف اینه که آدم با نفسش بجنگه برای همینم از یه سری از وابستگی هاش میگذره .
حالا یکی از وابستگیا غذاست دیگه به هر حال.

مهسافت

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
صنایع غذایی

کارِ بـَد بد ـه .
نه این که با جریمه باشه .
این یه فرهنگ ـه .
چطور جلو یه آدَم که بابا ـش فوت کرده هــِـی از بابا ـت تعریف نمیکنی ! این ـَم همون طور ـه .

( مثالُ ! )

This is me

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان٢ :x
شهر
تهرانْ
مدال المپیاد
برنز زیست

خب اونا كه روزه اند اگه قراره با آب خوردن يكى ديگه سست بشن روزه نگيرن سنگين تره..ولى اونا كه روزه نيستن هم بايد رعايت كنن..خيييلى به نظرم كار بديه تو كوچه خيابون... [-(در باره برخورد هم با هاشون مخالفم ..شايد يه تذكر ساده مفيد تر باشه..شايد :|

anahita_ashg

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
همدان-رشت

به نقل از ناطق :
این درسته ولی به عینه دیدم و پیش اومده برام
وقتی با چنین شخصیت ها و رفتار هایی مواجه میشم بیشتر انرژی میگیرم
و خب توهین به دوستایی که نمیگیرن نباشه کلی تاسف خوردم براشون و میدونم که به دعای منِ گربه سیاه بارون نمیاد ولی براشون دعا کردم
واسه خود من به شخصه کلی هم انگیزه به روزه داری بوده :)
حرف شما درست. واسه منم همچین موقعیت هایی پیش اومده که حتی انگیزم برای روزه بیشتر بشه.
ولی در بعضی مواقع اینجوری نیست. مثلا من یه روز سحر نخورده بودم. نزدیک افطار توی باشگاه بعد 2 ساعت ورزش دو نفر داشتن آش می خوردن. خب تو این شرایط مسلمه که حاله من بد میشه.
کلا یه ماه میگن مراعات حال روزه دار ها رو بکنین. این خیلی سخت نیست که توی خلوت خودت غذا بخوری نه توی جمع. حداقل واسه احترام به بقیه باید این کار رو بکنیم.

Intellectuel

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
l

در کل روزه خواری کردن با هنجار های جامعه ما در تضاده
احترام به معیار های جامعه هم واجبه حتی اگر باهاشون مخالف باشیم
مثلا خود من با حجاب مخالفم دلیل میشه که وقتی تو خیابون میرم حجابمو رعایت نکنم؟
نه
اینم یه هنجاره دیگه
عمل کردن خلاف قوانین هم مجازاتی داره به هر حال
اما نباید این مجازات به این شدت باشه
که این شدت مجازات و اینا هم بازم به جامعه برمیگرده چون همیشه عادت داریم از بدترین راه با کسایی که اشتباه میکنن برخورد کنیم
برای همینه که هنوز داریم در جا میزنیم

tara 20

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
شهر
کرمانشاه

به نظر من کسی که روزه است قبول کرده گرسنگی و تشنگی رو تحمل کنه .پس نباید با دیدن آب خوردن یا غذا خوردن کس دیگه سست بشه. و اونی که روزه نیست ممکنه مجبور باشه تو خیابون یه چیزی بخوره (البته در حد امکان باید رعایت بشه) پس.....

anahita_ashg

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
همدان-رشت

به نقل از tara jo0o0n :
به نظر من کسی که روزه است قبول کرده گرسنگی و تشنگی رو تحمل کنه .پس نباید با دیدن آب خوردن یا غذا خوردن کس دیگه سست بشه. و اونی که روزه نیست ممکنه مجبور باشه تو خیابون یه چیزی بخوره (البته در حد امکان باید رعایت بشه) پس.....
مجبور شدن فرق داره با اینکه واسه خودنمایی یا از سر لجبازی یا به دلایل دیگه حضور دیگران و شرایطشون رو ندیده بگیریم. این اصلا از نظر اخلاقی درست نیست. خیلیا هستن که بخاطر بیماری یا حتی اعتقاد نداشتن روزه نمیگیرن ولی میتونن گرسنگی یا تشنگی رو کمی تحمل کنن و تو جمع چیزی نخورن.
+
بچه هایی هستن که از سنین کم (مثلا 9 سال) شروع به روزه گرفتن میکنن. اونا دیگه متوجه تحمل یا سست نشدن در برابر آب و غذا نیستن. اگه فقط اونا رو در نظر بگیریم غیر انسانی ترین کار رو کردیم که جلوشون چیزی بخوریم. (پس بهتره یه ذره واقع بین باشیم و دست از لج و لجبازی برداریم.)

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از tara jo0o0n :
به نقل از مهســـــــــــــا :
آخه دلیل بد بودن روزه خواری که اصلا تحمل و گرسنه شدن و نشدن و اینا نیست که بچه ها :( چرا اینجوری فکر می کنین!!
من موافق برخورد قانونی و اینها نیستم ها!!!خیلی هم مخالفم!
با نفس عمل از نظر خودم آدم کار دارم.
یعنی اینکه دلیل اینکه روزه خواری کار زشتیه، ترویج و افتخار به نافرمانی خداست نه اینکه آدم روزه گرسنه ش نشه و آخی گناه داره و اینا :|

alemzadeh

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد - تبریز
دانشگاه
دانشگاه هنر تبریز
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

احساس نمی‌کنید بحث به شدت داره فرسایشی می‌شه؟ کلا الان توی یه لوپ افتاده٬ یکی میاد می‌گه برای احترام به روزه دار نباید چیزی بخورن توی خیابون٬ یکی در جواب میاد می‌گه خوب دلشون می‌خواد کسی که روز می‌گیره برای تحملش و اینا می‌گیره و نباید با دیدن یه نفر دهنش آب بیفته. طرفین هم با قضیه مجازات روزه‌خوار ها مخالفن.

haniiii

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رفسنجان
رشته دانشگاه
پزشکی

اونی که میتونه روزه میگیره
اون که نمیتونه روزه نمیگیره اما به روزه دارها احترام میذاره و جلوشون نمیخوره
اما یه سری هستن که حالا به هر دلیلی علاوه بر روزه نگرفتن به قصد و....جلو روزه دارا روزه خواری میکنن
مشکل سر همیناست

مثلا من خودم غذای مامان بزرگمو میدم.باید به ولع بیفتم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

• لایک
امتیازات: مت

Only God Knows

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
دارم می خونم برا المپیاد (شیمی )

به هر حال روزه ی هرکس به خودش ریط داره ودر مقابل کسانی هم که روزه نمی گیرن به خودشون مریوطه. حالا نباید با دادن برتری نسبت به هر کدوم از این دو گروه بینشون روابط نا متعادلی ایجاد کرد که در جامعه ی ما با برتری دادن به گروه اول باعث اذیت شدن گروه دوم میشه. نمی خوام از کسایی که روزه نمی گیرن دفاع کنم اما می خوام بگم که این راهی دستگاه حکومتی ما یرای ایجاد تعادل پیش گرفته عادلانه نیست ! :|

lof

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
دانشگاه
پلى تكنيك تهران
رشته دانشگاه
مهندسى معدن

١٩ صفه اعلام موافقت و مخالفت طرفين بحث فكر ميكنم كافي باشه نه؟ :D

و همون طور كه علي گفت بحث كاملا فرسايشي شده و نتيجه خاصي ازش نميشه گرفت

نظرات مختلفم به اندازه كافي شنيده شد به نظرم

جمع بندي كلي اينكه:

موافقان آزاد گذاشتن روزه خواري در اين باره به اين موضوع كلي اشاره داشتن كه فردي كه روزه ميگيره به منظور تقويت صبر خودش به اين امر ميپردازه و با ديدن كسي كه در حال خوردنه به طور بالفعل نبايد اعتراضي داشته باشه و در واقع فرد معترض ايمان راسخي نداره. در كنار اينكه بعضي از افراد ممكنه بيماري داشته باشن كه مجبور به خوردن بشن كه ممنوع كردن اين امر ممكنه حال اين افراد رو بدتر كنه. و در آخر اينكه افراد داراي عقايد مختلفي بر پايه اصول شخصي هستن و اين درست نيست كه عده اي رو فداي خواسته ي عده اي ديگه بكنن

مخالفان روزه خواري از طرف ديگه به اين موضوع تاكيد داشتن كه گشنگي مسئله اصلي نيست بلكه ترويج مخالفت با دستور خدا در جامعه به هر نحوي محكومه همينطور افراد با عدم روزه خواري به احترام به اكثر افراد جامعه و عقايدشون و رعايت هنجارهاي جامعه ميپردازن. افرادي هم كه داراي مشكل خاصي هستن ميتونن در گوشه اي رفع مشكل كنن

به طور كل اكثرا با اجباري بودن اين مسئله و سخت گيري بيش از حد مخالف بودن

در نهايت ممنون از همگي #قفل#

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا