• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

همه چیز درباره روزه و روزه داران

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس
پاسخ : برنامه ی غذایی مناسب برای روزه داران

معمولا همه موقع سحری و افطار چای میخورن ولی برای سحر کار اشتباهیه چون چای مدوره و باعث از دست رفتن آب بدن و تشنگی میشه.

amir abbasi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستانِـــ CNIHS یا همون CIHS سابق
شهر
مـــشـ CO
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
UWO
فواید روزه

درود به همه سمپادیای عزیز

همون طور که در دین اسلام بعد از یه سن خاصی بر دختر و پسر روزه واجب میشه و باید روزه بگیرن.

حالا من میخواستم بدونم روزه از نظر علمی چه فوایدی برای بدن و سلامتی ما داره؟؟؟

پ.ن: سعی کنید کپی پیست نکنید و با دانشی که از بدن انسان و مسایل مربوط به روزه دارید در رابطه با این موضوع خودتون فکر کنید. (;

منا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
مدال المپیاد
ریاضی وشیمی
رشته دانشگاه
مهندسی نفت
پاسخ : فواید روزه

ی جور استراحت به معده و دستگاه گوارش هست که باعث میشه بعد ماه رمضون بهتر کار کنن
و همچینین روزه باعث کم شدن چربی های بد بدن میشه

mahsa7

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

اینوخیلی دیدم ومطمئنم هم ازلحاظ روحی والبته جسمی تاثیرگذاره.من یه خاله دارم حدوداشصت سالشه ازوختی چشاموبازکردم روزست خودشم بااین موضوع حال میکنه اصن باعشق روزه میگیره خیلیم روش تاثیرگذاشته هم جسمی هم روحی مثلن اینکه اکثرفامیلادیابت دارن ولی این خالم واقعن سالمه ازنظرجسمی ینی هیچوقت درگیردکترنیس.

فک کنم استراحت دادن به بدن وازبین رفتن چربی های اضافی بدن ازتاثیرات روزه برجسم انسان باعث سلامتی بدن میشه.

× شکوه :حالا که قراره از نظر پزشکی بررسی بشه ، دلایلتون رو بیشتر کنید برای حرفاتون ;;)
×با تشکر از مهسا ، دو پست پشت سرهم یکی شد

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

خب حدود ی هفته مونده به ماه رمضان فک کنم بد نباشه اینجا یکم باز بحث کنیم چی بخوریم چی نخوریم
خیلی ها از بوی بد دهانشون تو ماه رمضون شکایت میکنن برا اینکه این بود کمتر بشه بهتره تو سحر از خوردن سیر و پیاز و سبزی هایی مث پیازچه خودداری کنیم و بجاش سبزی های معطر مث ریحون و نعنا و ترخون بخوریم خوردن قرص نعنا هم میتونه کمک کنه البته خودم خیلی ها رو دیدم که برای رفع این بوی بد دهانشون و میشورن در طول روز خودم خیلی اعتقاد ندارم احساس میکنم روزه ور باطل میکنه

scamp42

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
مدال المپیاد
زیست

توصیه نمیشه ک تنقلات.انواع دسرها و شیرینی های دارای شکر زیاد در وعده افطار و سحر خورده بشه

بادمجون.فلفل.ادویه رو تو وعده سحر نخورین میدونین چرا؟چون باعث تشنگی در طول روز میشه

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

اتفاقا بادمجون و فلفل و نمک رو بخورین بعدش ابم زیاد بخورین..خوبه که اب. رو تو بدن نگه میدارن.. 8->

بعد گفتین زیاد خوردن اب چون دفع میشه فایده نداره..اقا تا فایده رو چی تعریف کنیم..بچه ها کلبه هم ادمه!اب بخورین تا بهش فشار نیاد
غلظت یونی مایعات بدن هرچی پایینتر باشه کار کلیه بهتر و راحت تره

scamp42

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
مدال المپیاد
زیست

من تو چندین جا شنیدم و خوندم میگن بادمجون.فلفل نخورین
خود دانید

Marziyeh.banoo

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
دانشگاه
دانشگاه شیراز
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

من یه جا خوندم نوشته بود بهتره با چای و خرما افطار کنیم و بعد نیم ساعت غذا بخوریم.

از سالاد و سبزی هم زیاد استفاده کنیم برا افطار

تو همین مجله هم نوشته بود که بهتره یه شب در میون از غذاهای گوشتی استفاده کنیم.

غذاهای سرخ شده وچرب غذاهایی که مقدار زیادی شکر دارند مانند:زولبیاو بامیه استفاده نکنیم

چایی زیاد نخوریم مخصوصا سحر "چون چایی باعث می شه میزان ادرارزیاد بشه وبدنبال اون موادمعدنی بدن طی روز از بدن دفع بشه."

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

به نقل از Vancomycin :
اتفاقا بادمجون و فلفل و نمک رو بخورین بعدش ابم زیاد بخورین..خوبه که اب. رو تو بدن نگه میدارن.. 8->
خب درسته آب و تو بدن نگه میدارن ولی تشنگی ب وجود میاد آدم اذیت میشه مثلا دیدین وقتی لواشک شور میخورین دائم آب میخورین درصورتیکه معدتون پر آبه؟؟؟ ما میخوایم از بروز تشنگی جلوگیریی کنیم نه اینکه تشدید کنیم :D
******************************************************************************************************
بعد اینکه بعد از افطار پرخوری نکنین چون مشکلات گوارشی شدیدی به وجود میاره سعی کنین اول یکم آب/شیر/شیرکاکائو گرم نه داغ با ی چیز شیرین مث خرما /شیرینی کوچیک (زولبیا بامیه توصیه نمیـــــــشه) بخورین بعد ک معده کمی عادت کرد وعده سبک تر مث سوپ بخورین بعد چن ساعت شام و این چیزا
حالا چرا زولبیا بامیه نه!!! چون که اول خیلی شیرینه بعد باعث تشنگی میشه دوم اینکه خیلی سنگین ـــه بازم باعث تشنگی و گاهی مشکلات گوارشی و حالت تهوع بشه!!! سوم اینکه اینا رو تو روغن سرخ میکنن و اغلب روغن ها رو دیردیر عوض میکنن و روغن اصطلاحا میسوزه و اگر تو اون سرخ بشه سرطان زا میشه شدید

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

خوب لازم نیست که لحظه اخر بخورین...1.5 قبل اذان صبح سحری رو بخوری وقت داری اب بخوری..حالا اگه صبح دیر بلند میشی برای سحر خوب بعد افطار خوبه..

اتفاقا اتفاقا من خودم هرسال وسط ماه رمضون کارم به سرم میکشید همشم به خاطر کم خوردن نمک و این جور چیزا. و یون های مهم بود..یه مدت که هر روز که روزه بودم مولتی ویتامین. مینرال میخوردم...

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

چن تا نکته خوندم گفتم اینجا هم بذارم شاید بتونه کمک کنه!!!

به هیچ وجه وعده سحری را حذف نکنین. نخوردن سحری باعث سردرد، دردهای عضلانی و بوی بد دهان میشه.باید سحری را مانند صبحانه کامل یا یک ناهار سبک میل کنند.

- پرخوری در هنگام سحر نه تنها از احساس گرسنگی در ساعاتای پایانی روز جلوگیری نمی‌کند بلکه تو ساعات ابتدایی بعد از سحر فشار زیادی را به معده و دستگاه گوارش میاره که موجب سوءهاضمه، درد و نفخ معده می‌شه.
- در وعده سحری از خوردن غذاهای خشک و غذاهای پرادویه استفاده نکنین، چون باعث عطش زیاد و ترش کردن در طول روز میشه. مصرف سس مایونز، خامه، سوسیس و کالباس نیز در سحری و افطار هم توصیه نمیشه.
- نوجوانان باید در وعده سحری به مقدار کافی غذا بخورن و از آب میوه‌های تازه مث هویج و گوجه‌فرنگی تو فاصله بین افطار و سحر به میزان زیادی استفاد کنند. آب سبزی‌ها و میوه‌ها به تدریج در معده و روده جذب می‌شود و در این صورت دیرتر احساس تشنگی می‌کنین.
- بهتر است کشمش و خرما جایگزین زولبیا و بامیه شود.
- مصرف زیاد آب وقت افطار سبب اختلال در هضم مواد غذایی می‌شود.
- معده خالی در هنگام افطار تحمل غذای سنگین را نداره بنابراین از پرخوری در هنگام افطار جلوگیری کنین.
- بهتر است به جای مصرف غذاهای چرب و سرخ شده از غذاهای آب پز و بخارپز استفاده کنین.
- شایع‌ترین مشکل گوارشی در روزه‌داران ابتلا به یبوست است که با رژیم غذایی مناسب و مصرف آب به میزان کافی بین وعده‌ افطار و سحر و مصرف میوه و سبزی تازه نظیر آلو، انجیر، برگه هلو، زردآلو و قیسی میشه از این مشکل جلوگیری کرد. مصرف خورشت‌های ملین مانند خورشت آلو و دیگر خورشت‌های سبزی دار نیز مفید است.
- به منظور پیشگیری از سوزش سر دل از دراز کشیدن بعد از افطار پرهیز کنین.
- توصیه می‌شود روزه‌داران از مصرف تنقلات در فاصله افطار تا سحر پرهیز کنند. این قبیل مواد دیرهضم هستند و سبب می‌شوند که به هنگام سحر به دلیل پر شدن معده میل به غذا کاهش پیدا کند.
فردا هم سر اولین افطار ما رو یادتون نره 8->

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

به نقل از arvin.a :
فک نکنم کسی باشه که بدتر از من افطار میکنه و سحری میخوره من که تا میگن الله اکبر یه پارچ آب میخورم بعد احساس میکنم معدم داره باد میکنه :D
بعد همینجوری شیر رو چای زولبیا رو هندونه اصن یه وضعی یعنی بعد افطار تا دو ساعت هیچی نمیتونم بخورم :D
سحرم همین وضع ولی چون خواب میاد دیگه هیچی نمیبینم یه بار نزدیک بود به جا آب گلاب بخورم =))
دوستان میشه بگید چه کار کنیم؟ :O
خب اشتباه میکنین اونجوری معده نمیمونه براتون بعد ی مدت
خب اول سعی کنین ادویه غذاها رو بیارین پائین بعد نمک کم استفاده کنین نه اینکه استفاده نکنین کم استفاده کنین به اندازه
بعدش میتونین به جای آب از شربت آبلیمو (با شکر خیلی کم چون شیرینی جات فوق العاده تشنگی میارن) آبلیمو تشنگی رو میبره!! زولبیا بامیه نخورین نصف تشنگی تون برا اونه خیلی دوسش دارین تو خونه درست کنین با قند و روغن کم زولبیا بامیه هم شیرینه هم چرب خوب معلومه تشنگی میاره!!! چائی کم رنگ بخورین غلیظ نباشه چیزای ترش مث لواشک و آلبالو خشک و اینا نخورین
فلفل بادمجون گوجه فرنگی کم بخورین هندونه و خاکشیر و اینا خیلی خوبن بخورین

haniiii

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رفسنجان
رشته دانشگاه
پزشکی

زمان باز کردن روزه کم بخورید تا معده تون تعجب و هنگ نکنه :D

اروم افطار غذاییتون رو شوروع کنین. معده تون رو کامل پر نکنین

و سعی کنین هر ساعت یه لیوان اب بخورید

میوه هم توی سحر هم افطار بخورید چون اب رو دیر از دست میده و اب بدنتون تامین میشه

سعی کنین مقداری از خوردن کم کنین تا بدن فرصت بالانسک لی بدن رو داشته باشه

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از arvin.a :
فک نکنم کسی باشه که بدتر از من افطار میکنه و سحری میخوره من که تا میگن الله اکبر یه پارچ آب میخورم بعد احساس میکنم معدم داره باد میکنه :D

بعد همینجوری شیر رو چای زولبیا رو هندونه اصن یه وضعی یعنی بعد افطار تا دو ساعت هیچی نمیتونم بخورم :D

سحرم همین وضع ولی چون خواب میاد دیگه هیچی نمیبینم یه بار نزدیک بود به جا آب گلاب بخورم =))

دوستان میشه بگید چه کار کنیم؟ :O
هه عین منی!
یه راهش اینه قبل این که اذان بده دو لیوان اب و یه لقمه مثل سبزی و پنیر د چند تا خرما و احیانا دو تا بامیه رو بداری تو یه بشقاب بعد سعی کنی فقط هنینا رو بخوری،،
این که از قبل معلوم نکنی چی میخوری بعد افطارم که خون جلوی چشم ادمو میگیره و هیچ جا رو نمیبینه..سعی کن همین قدر غذا از قبل جدا کنی و پس از خوردنش سفره رو سریعا ترک کنی..
بعد اروم. غذا بخور...

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

روزه فواید جسمی و روحی زیادی برای انسان داره. تحقیقات ثابت می‌کنه زمانی ک روزه درست باشه (ک در اینصورت 20-30 درصد حجم غذای مصرفی میاد پائین) نتایجی مثل کم شدن چربی‌های ذخیره، کم شدن میزان چربی خون و کلسترول و نیز فعال شدن سیستم ایمنی بدن را برای بدن داره.

negin y

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 -اصفهون
شهر
esf

فک کنم اگه واسه سحر کاهو و کلا سبزیجات بخورید خوب باشه :) آخه یه جایی خوندم کاهو یکی از چیزایی هست که آبش تا مدت زیادی توی بدن میمونه و باعث میشه که آدم احساس تشنگی زیاد نکنه :)

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

بچه ها سعی کنین تو این روزا مصرف آهن و ببرین بالا خیلی دیده شده آدمائی ک کم خونی گرفتن یا کم خونیشون بالا رفته مثلا قرص آهن مصرف کنید یا گوشت،جگر و ماهی و میوه های سرخ رنگ منبع غنی آهنن!!!
از طرفی نمک یادتون نره!!! به اندازه کافی (فک کنم 2گرم در روزه یادم نیس) استفاده کنین تا دچار گرفتگی عضلات یا اختلال تو پیام عصبی نشین

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94

دوستان اذانو تقریبا ساعت8:30میگن دیگه!بعد من خودم ساعت 1و اونجورا خوابیدم!ولی تو این 4ساعت جز شام و یه هولو چیزه دیگه ای نتونستم بخورم ! :-"آخه تو4ساعت که نمیشه تلافیه 16ساعت گرسنگیو تشنگی رو در آورد؟
شماها خودتون دیشب به عنوان اولین افطاری چی خوردین؟بعد از افطاری چی خوردین؟ :D

من خودم هر چی سعی کردم میوه یکم بیشتر بخورم نتونستم!مصرف میوه تونم بگید که چیا میخوریدو چه قدر؟
ممنون ;;)

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

به نقل از Believe :
دوستان اذانو تقریبا ساعت8:30میگن دیگه!بعد من خودم ساعت 1و اونجورا خوابیدم!ولی تو این 4ساعت جز شام و یه هولو چیزه دیگه ای نتونستم بخورم ! :-"آخه تو4ساعت که نمیشه تلافیه 16ساعت گرسنگیو تشنگی رو در آورد؟
شماها خودتون دیشب به عنوان اولین افطاری چی خوردین؟بعد از افطاری چی خوردین؟ :D

من خودم هر چی سعی کردم میوه یکم بیشتر بخورم نتونستم!مصرف میوه تونم بگید که چیا میخوریدو چه قدر؟
ممنون ;;)
ببین معده معمولا یهو قبول نمیکنه کلی چیز توش بریزی خوب؟؟؟
مثلا دیشب من خودم ی لیوان شیرخوردم با خرما بعد ی ربع نیم ساعت ک معدم آماده شد سوپ خوردم بعد ی ی ربع بعدش شام خوردم دیگه هیچی نخوردم تا ساعت 11 ساعت 11 ی نصفه شلیل و یکم البالو تونستم بخورم دیگه هیچی نشد بخورم
اول سعی کن معده تو گرم کنی بعد کم کم بخور آبم ک کلا دیشب 13 تا لیوان آب خوردم از افطار تا سحر یعنی سحر 4تا خوردم بقیشم قبلش :D
بعد میتونی مثلا افطارو با ی چیز شیرین (خیلی شیرین مثلا کشمش یا شیرینی سبک حتی) باز کنی فشارت یهو میره بالا گشنه ات میشه

بالا