• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کودک درون

• شروع کننده موضوع

Saratonin

ـــــــــــــارا
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
سلام

خیلی از ما با مبحثی به اسم کودک درون آشنایی داریم
اطلاعاتِ کمی که من درباره ی این موضوع دارم بیشترش از فیلم "آتش بس" و مطالعات کمی بعد از اونه
اخلاقیات و شیوه های عملکرد افراد در سه سطحِ والد، بالغ و کودک هست که توی این تاپیک میخوایم ویژگی های کودکِ درونمون رو بررسی کنیم، خردسالی پنهان در وجود ما که بعضی وقتا واکنش هامون به مسائل توسط اون انجام میشه!

"کودک درون آن بخش از وجود ماست که دوست دارد کودکی کند؛ یعنی اینکه درست مثل یک بچه سرزنده و با هیجان باشد. کودک درون ماست که ما را وا می‌دارد شعر بگوییم، شوخی کنیم، در هپروت تخیلات‌مان سر کنیم و بچه بازی در بیاوریم. کودک درون ماست که قهر می‌کند."

از دیدگاه شما اصلا کودک درون چیه؟
به نظرتون این کودک به مراقبتی احتیاج داره؟ آیا اصلا به اون توجه میکنین؟
باور داشتن به کودک درون و توجه کردن بهش پیامد های منفی رو هم میتونه به دنبال داشته باشه؟

ساقي

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمانشاه
پاسخ : کودک درون

کودک درون مفهومیه که مابرای توجیه رفتارهای خودمون جایی که توانایی عمل در سطح دوره ای که توش قرار داریم رو نداریم استفاده می کنیم . ( (<)
چه کار کنم من این طوری فکر می کنم :-"
الگوهای رفتاری هر دوره ای مختص خودشه . برای شاد بودن و جذاب بودن در دوره های بعد از کودکی هم راه هایی هست .
قرار نیست در طول زندگیمون درجا بزنیم یا عقبگرد کنیم . ادم تا وقتی بچه است باید بچگی کنه و بعد از اون کودکی باید فقط یه خاطره باشه .
کودک یعنی معصومیت - بی خیالی - ناتوانی به جز اولی دوتای دیگه بعد از کودکی ویژگی های مثبتی نیستن ضعفن .

ایناز محمودی

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان محقق
شهر
اردبیل
دانشگاه
هرجا خدا بخواد
رشته دانشگاه
داروسازی یا شایدم پزشکی

به نظرم کودک درون افراد به شیوه ی تربیت اونا در دوران کودکی خیلی مربوط میشه.اگه والدین به کودک اجازه ندن بچگی بکنه یا باهاش مث بچه رفتار نکنن مثل اینه که دارن کودکی فرد رو نابود میکنن. این کودک وقتی به بزرگسالی رسید دیگه خاطره ای تحت عنوان کودکی تو ذهنش وجود نداره و ممکنه مشکلات روانی برای فرد ایجاد کنه.
همچنین به نظرمن هرفرد بزرگسالی باید زمانی رو برای فعال کردن کودک درونش جداکنه چون ما آدما خیلی فراموش کاریم خیلی زود فراموش میکنیم یه زمانی بچه بودیم...

• شروع کننده موضوع

Saratonin

ـــــــــــــارا
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95

به نقل از ساقي :
کودک درون مفهومیه که مابرای توجیه رفتارهای خودمون جایی که توانایی عمل در سطح دوره ای که توش قرار داریم رو نداریم استفاده می کنیم . ( (<)
چه کار کنم من این طوری فکر می کنم :-"
الگوهای رفتاری هر دوره ای مختص خودشه . برای شاد بودن و جذاب بودن در دوره های بعد از کودکی هم راه هایی هست .
قرار نیست در طول زندگیمون درجا بزنیم یا عقبگرد کنیم . ادم تا وقتی بچه است باید بچگی کنه و بعد از اون کودکی باید فقط یه خاطره باشه .
کودک یعنی معصومیت - بی خیالی - ناتوانی به جز اولی دوتای دیگه بعد از کودکی ویژگی های مثبتی نیستن ضعفن .
کاملا مخالفم!
این چیزی که شما میگید انگار کودک درون عقده ها و نیازهاییه که ما از کودکی به همراهمون داریم، در حالیکه اینطور نیست! کودک درون یه وجه دیگه از شخصیت هر انسانیه که بعضی وقتا خودشو نشون میده، در همه هم وجود داره.
و اتفاقا باید خیلی هم بهش توجه کرد.

یه جاهایی خونده بودم کودک درون رو باید باهاش حرف زد، باید بهش محبت کرد و اینا :rolleyes: اصلا منظورش رو نمیفهمم!
کسی میتونه توضیحی بده در این مورد؟

ساقي

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمانشاه

به نقل از ـــــــارا :
کاملا مخالفم!
این چیزی که شما میگید انگار کودک درون عقده ها و نیازهاییه که ما از کودکی به همراهمون داریم، در حالیکه اینطور نیست! کودک درون یه وجه دیگه از شخصیت هر انسانیه که بعضی وقتا خودشو نشون میده، در همه هم وجود داره.
و اتفاقا باید خیلی هم بهش توجه کرد.
عقده و نیاز نیست بخشی از وجود ماست که چالش هاشو غیر اصولی و غیر منطقی حل میکنه ! در این هم که در وجود همه هست شکی نیست ولی بعضی ها در بروز دادنش زیاده روی می کنن بعضی ها هم اصلا اجازه ی بروز بهش نمیدن .
توجه بهش واقعا ضروریه چون احساسات و نیاز ها ی ما رو به صادقانه ترین حالت ممکن بیان می کنه اما من فکر می کنم رفتار کردن بر اساس دستورات این بخش از وجود جلوی تعالی فرد رو می گیره .

zohreh.sh74

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
.....الا ماشاالله
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
هوشبری

من کودک درون رو قبول دارم ، من که خودم کودک درونم رو خیلی دوست دارم . بهتره بگم من کلا اکثر اوقات اختیارم دست کودک درونم هست ، دوروبریام که همش بهم می گن تو هیچ وقت بزرگ نمی شی :-"
به نظر من میدون دادن به کودک درون باعث می شه که آدم شاد و سر زنده باشه و زیاد تو مشکلات غرق نشه....

zeinab.n

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 2 D:
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
روانشناسی

اوف!
من خودم شخصا کودک درونمم! :D

• شروع کننده موضوع

Saratonin

ـــــــــــــارا
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95

به نقل از Zeinab.N :
اوف!
من خودم شخصا کودک درونمم! :D
منظورت دقیقا چیه؟
از نظرِ من کودک درون یه قسمت جدا از شخصیت واقعیه! که گاهی وقتا خودشون نشون میده!

× فک میکردم این تاپیک بیشتر جای بحث داشته باشه :-<

Intelligenz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان3
شهر
مشهد

به نظرم کودک درون ویژگی هایی هست که آدم ها تو هر سنی که باشن بازم یک قسمتی از اونا تو ویژگی های اخلاقیشون وجود داره (ویژگی هایی که از دوران کودکی داشتن :-? ) البته با اینکه هر چقدر سنشون بالاتر میره این ویژگی ها کمتر و کم رنگ تر میشه
ولی باز هم به نظر من تا آخر عمر همراه آدم ها هستن (حتی شده یک ویژگی از کودک درونشون مثل لجبازی :D )

خب آره به نظر من حتما احتیاج به مراقبت داره و خیلی وقت ها ممکنه مراقبت نکردن ازش کار دست آدما بده :D

آره خب خیلی توجه کردن و اینکه در هر مقطع یک سری از این ویژگی ها حذف نشه هم مشکل ساز خواهد بود ( مثل کسایی که تو بزرگسالی لوس حرف میزنن )

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

کودک درون یه بخشی از وجود ماست که بیشتر با احساسات سر و کار داره و چیزایی مثل لذت بردن، کنجکاوی و نیاز به حمایت از اون ناشی میشه.
به نظر من کودک درون چیزی نیست که بگیم چون غیرمنطقیه باید بندازیمش دور! اتفاقا بعضی وقتا هست که آدما با زیادی منطقی بودن و بروز ندادن احساساتشون کارای اشتباه می کنن و دچار مشکل میشن. همونطور که سارا هم اشاره کرده بود، بخش عقل و منطق به بالغ افراد برمیگرده و وقتی فرد یه رفتار متعادل و طبیعی داره که هر سه بخش (کودک، والد، بالغ) با هم و به اندازه فعال باشن.
یه نکته ای که هست، بعضیا فکر می کنن چون کودک درون اسمش کودکـه حتما باید بچگانه و در نتیجه بد باشه. در حالی که این یه بخش از وجود ماست و نمیشه انکارش کرد و اصلا هم چیز بدی نیست. در واقع خیلی از رفتارهای ما از همین کودک درون ناشی میشه پس باید همونقدر که به منطق و فکر کردن توجه می کنیم برای اون هم ارزش قایل بشیم.

Robek

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شیراز_کرمان
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شیراز
رشته دانشگاه
پرستاری

کودک درونم تقریبا همه جا هس.بخصوص تو جمع دوستان که واقعا فوران میکنه...توخونه هم اکثر اوقات هست....مال من خ شاده

SHINE

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
تهران

يه سؤال خب الان براي من و بنظرم هم سن هام كودك دارون مون هميشه فعاله خب يعني اصلا فعلا جزيي إز شخصيت ما بازم بأيد كفت كودك درون؟؟

اما خب كلا بنظرم كودك درون انسان ها رو وا ميداره به اين مع شاد باشن و كإرهايي ازشون سر بزنه كه تو سنشون اين كارها ازشون سر نميزنه

شايد بتربيت كودكي ربط داشته باشه ولي فكر نميكنم زياد يعني مثلا كودكي كسي كه شيطوني نميكرده يا طوري تربيت شده كه اروم باشه اون وقت بزرك شد كودك درونشم شيطون نيست؟؟

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از shine :
يه سؤال خب الان براي من و بنظرم هم سن هام كودك دارون مون هميشه فعاله خب يعني اصلا فعلا جزيي إز شخصيت ما بازم بأيد كفت كودك درون؟؟

اما خب كلا بنظرم كودك درون انسان ها رو وا ميداره به اين مع شاد باشن و كإرهايي ازشون سر بزنه كه تو سنشون اين كارها ازشون سر نميزنه

شايد بتربيت كودكي ربط داشته باشه ولي فكر نميكنم زياد يعني مثلا كودكي كسي كه شيطوني نميكرده يا طوري تربيت شده كه اروم باشه اون وقت بزرك شد كودك درونشم شيطون نيست؟؟
به تربيت هم مي توته بستگي داشته باشه مثلا کسي که از بچگي طوري تربيت شده که باعث شده کودکش سرکوب بشه يا تو شرايطي بود که تو سني که بايد بچگي نکرده وقتي بزرگ هم ميشه کودکش فعال نيست. چون از بچگي ياد گرفته که اين بخش از وجودشو ناديده بگيره يا سرکوب کنه.

• شروع کننده موضوع

Saratonin

ـــــــــــــارا
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95

چرا فک میکنین کسی که کودک درونِ فعالی داره لزوما آدمِ شاد تریه؟ :-?
به نظر من کودک درونِ آدم میتونه ناراحت هم باشه! مثل بچه ای که ناراحت میشه و سعی میکنه کاری کنه بیان منّتشو بکشن!
یا اینکه لج میکنه!

من خودم درک نمیکنم این که میگن باید به کودک توجه کرد و باهاش حرف زد و اینا ینی چی! راجع بهش مطالعه میکنمم باز سر در نمیارم. چرا واقعا؟ اگه این کارو نکنیم چی میشه؟

کودک درون تو ناخودآگاه ما تاثیر داره آیا؟ ینی ما خودمون نمیفهمیم که یه سری رفتارامون به اون مربوطه؟

• لایک
امتیازات: Zr74

SHINE

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
تهران

به نقل از ـــــــارا :
چرا فک میکنین کسی که کودک درونِ فعالی داره لزوما آدمِ شاد تریه؟ :-?
به نظر من کودک درونِ آدم میتونه ناراحت هم باشه! مثل بچه ای که ناراحت میشه و سعی میکنه کاری کنه بیان منّتشو بکشن!
یا اینکه لج میکنه!
اينكه لج ميكنيم نميدونم
اما بچه ها شايد ناراحت بشن
اما سريع خوب ميشن و آشتي ميكنن
اخه بچه ها كينه اي نيستن

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از ـــــــارا :
من خودم درک نمیکنم این که میگن باید به کودک توجه کرد و باهاش حرف زد و اینا ینی چی! راجع بهش مطالعه میکنمم باز سر در نمیارم. چرا واقعا؟ اگه این کارو نکنیم چی میشه؟

کودک درون تو ناخودآگاه ما تاثیر داره آیا؟ ینی ما خودمون نمیفهمیم که یه سری رفتارامون به اون مربوطه؟
ببین کلا کودک درون با توجه به تعریفی که داره، یه قسمتی از افکار و رفتار های ما است که یه ویژگی های خاصی داره. مثلا حس کنجکاوی، لذت طلبی، حمایت و ... از ویژگی های کودک ماس. یعنی وقتی ما این رفتارها رو از خودمون بروز میدیم داریم با کودک ـمون این کار رو می کنیم.
این که باید به کودک توجه کنیم و نذاریم از بین بره یعنی این که سعی کنیم در کنار ابعاد دیگه ی وجودمون به این مسئله هم اهمیت بدیم و تعادل رو بین کودک و چیزای دیگه برقرار کنیم ولی این که باهاش حرف بزنیم و اینا نمی دونم منظورت چیه. شاید یعنی این که بهش فکر کنیم یا تحلیلش کنیم، نه؟ :-?

کلا همه ی افکار ما و به تبع رفتارامون یه جورایی به ناخودآگاهمون ربط داره پس کودک هم می تونه بهش ربط داشته باشه. ولی فکر کنم بیشتر ناخودآگاهه که روی کودک تاثیر داره یعنی مثلا یه اتفاقایی که برای ما افتاده و الان توی ناخودآگاهمون هست (که شاید دیگه حتی بهش فکر هم نمی کنیم.) باعث میشه کودکمون یه کارایی بکنه یا خودشو کمتر یا بیشتر بروز بده...

hinah

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرمون
شهر
دیارمون
دانشگاه
هر جا قسمتم باشه
رشته دانشگاه
ژنتیک یا زنان

با نظرات زهرا همین همسایه بالایی به شدت موافقم :D

اینکه میگن باید مواظبش باشیم واینا وباهاش حرف بزنیم یهنی اینکه نذاریم حضورش تو زندگیمون کم رنگ بشه زیلدی قاطی دنیای آدم بزرگا بشیم نمیتونیم تحمل بیاریم زود افسرده میشیم :(
این همون کودک درونه که بهمون روحیه و نشاط میده که ادمه بدیم

منم کودک درونم زنده است چه جورم :-" هنوز دوست دارم رو دفترام برچسبهای مختلف بزنم یا مثل بچه مهدکودکی ها لی لی بازی کنم >:D<

یا برای عروسک هام اسم بذارم ;))
راستی به نظرم کودک درونمون ناراحت نمیشه :-?

Bahar.no

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4
شهر
طهران

تنکس سارا ;;) تاپیک عالیه :)

از بزرگ شدن در یک خانواده معیوب، بلوغ عاطفی از رشد بازمی ماند و موجب ناتمام ماندن کار کودک درون می شود.
همین مساله موجب می شود اشخاص سریع رشد کرده و تبدیل به بزرگسالان کوچکی شوند و بیش از حد مسوول یا ایده آلیست شده و از لحاظ عاطفی آسیب پذیر شوند.
کودک درون در هر شخص بالغ و بزرگسالی وجود دارد. در حافظه یا ناخودآگاه ما وجود دارد زیرا هر کدام از ما خاطرات تلخی از گذشته داریم که انگیزه فعلی و آینده ما را شکل می دهد.
کودک درون در ارتباط با دنیای روحی ما است، زیرا بیشتر در قلمروی روح ما قرار دارد تا در قلمروی رفتار آگاهانه. ترکیبی از ارزش کنونی و سیستم اعتقادی ما است اگر چه ما از تاثیر آن بر تصمیم گیری های خود خبر نداریم.
کودک درون همان بچه کوچکی است که دوست دارد تربیت شود، مورد توجه و مراقبت قرار گیرد و او را دوست داشته باشند. روح آزاد، شیطان و بازیگوشی است که شما آن را سر به راه کرده و کنترل می کنید، او عاطفی و حساس است، شما او را هدایت کرده و آرام می کنید، با این حال در درون شما زندگی می کند. او خلاق و هنرپیشه است، شکل یافته و سامان دهی شده و نیازمند رهایی است. کودک درون همان شمایی است که درد می کشید، نادیده گرفته می شوید، خود را از دید دیگران پنهان کرده و وجود خود را انکار می کنید.

scamp42

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
مدال المپیاد
زیست

به کاربردن نابجای این حالت در موقعیت های مختلف باعث بروز مشکلات فردی و اجتماعی میشود
مثلا فرد بزرگسالی که از نظر شخصیتی کودک است بازی قایم موشک رو در قالب تعقیب و گریز از چنگ پلیس اجرا می کند
ناسالم شدن باعث پیدایش اختلالات شخصیت در فرد می شود وپاسخدهی به هیجانات را درفرد مختل میکند

بالا