• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

زیست شناسی را قورت بده

آیا با اجرای پروژه فوق موافق هستید؟ (نظرات خود را بیان کنید)

• بله

رای‌ها: 28 96.6%
  • خیر

رای‌ها: 1 3.4%

• رای‌دهندگان
    29
  • شروع کننده موضوع

ernst haeckel

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بابــــــل
مدال المپیاد
اوایل نجوم بعدشم زیست شناسی
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی
ویرایش جدید (جزوه فصل گوارش) :20 اوت 2012 ,ساعت 02:58

خب بالاخره پس از مدت های مدید و با بدقولی های فراوون اولین جزوه یا بهتره بگیم "تحلیل" از کتاب های درسی زیست شناسی آماده شد.
بعد از مشورت ها و نظرخواهی هایی که انجام شد و در ادامه، مشورت اعضای تیم تالیف ؛ تصمیم بر این شد که کار رو با فصل " گوارش" که انصافا هم از فصل های پرنکته و سوال خیز کنکور هست آغاز کنیم.
شما میتونید فایل pdf این " تحلیل" رو از لینک زیر دانلود کنید.

دانلود pdf جزوه فصل گوارش
(1.5 مگابایت - 44 صفحه)

امیدوارم که تو این جزوه تونسته باشیم تا حد امکان نکات پنهان این فصل رو برای شما آشکار کنیم.
سعی بر این بوده که بعضا" برای هرچه کامل تر شدن جزوه از نکات کتاب های کمک آموزشی مختلف هم استفاده بشه.

در هر صورت از تاخیر پیش اومده جدا" معذرت میخوام.

و اینکه ایشالا این جزوه بتونه حداقل سهم خیلی کوچکی در ارائه ی سبک و متد صحیح خوندن درس زیست شناسی برای شما داشته باشه.
بازهم تکرار میکنم که هدف از نوشتن این جزوه بیشتر از اینکه "آموزش" باشه " بیان نحوه ی صحیح" مطالعه ی زیست شناسی هست.

من از همینجا و به صورت کاملا زنده و پیش بینی نشده :D از تمام اعضای تیم تالیف تشکر میکنم و بهشون خداقوت میگم :-" :D!

حتما حتما این جزوه رو مطالعه کنید!
از الان بگم که نمونه خارجی نداره! :D
نظراتتون رو از طریق پ.خ با ما در میان بگذارید! :D
انتهای هر قرن :-" قرعه کشی خواهیم داشت.
به برندگان قرعه کشی کمک هزینه یک دور سفر به کره ماه با پای پیاده اهدا خواهد شد! :D

شاد باشید و پایدار

19 ژوئیه 2012 ,ساعت 22:13:05 :
احتمالا با توجه به عنوان تاپیک به محتواش پی بردین.

بذارین با یه مقدمه بحثمو شروع کنم.

سوالات زیست شناسی کنکور سراسری سال به سال در حال سخت تر شدن و مفهومی تر شدنه.
(چیزی که روند رو به رشدشو به طور چشمگیر از سال 87 به این سمت شاهد بودیم و فکر میکنم با بررسی کنکور های 90 و 91 درستی این قضیه قابل تصدیق باشه)
از طرف دیگه ماهیت درس زیست شناسی که اونو نسبت به سایر دروس متمایز میکنه به گونه ایه که شاید اگه کتابو دست هر دانش آموزی بدین،چه کنکوری و چه غیر کنکوری بتونه از توش نکات جدیدی استخراج کنه.
در واقع شاید بشه گفت به تعداد دانش آموزان رشته تجربی نکات جدید تو زیست شناسی وجود داره.

از طرف دیگه بعید بدونم کسی بتونه منکر تاثیر فوق العاده درس زیست شناسی تو تغییر رتبه ها در کنکور سراسری بشه.
به جرات میتونم بگم تغییر 15 درصدی زیست شناسی از 70 به 85 میتونه برابری کنه با تغییر مجموعا" 40 درصدی فیزیک و ریاضی از 50 به 70

همه این ها باعث شد که به این فکر بیفتیم که این تاپیک رو راه بندازیم!
تاپیکی که حداقل ابتدای کار و توی ذهن کار موثر و تاثیر گذاریه!

بذارین کامل بگم که سیستم از چه قراره:

پیرو مقدمه ی بالا توی این تاپیک قصد داریم که یه تیم حداقل 4-5 نفره از بچه های کنکوری سال 91 به قبل (و یا حتی کنکوری های سال های بعد که وقت و حوصلشو دارن) تشکیل بدیم.
این تیم هدفش اینه که فصل به فصل کتاب درسی رو به طور جزیی و با بررسی نکات پنهان و بکری که شاید برای اولین بار به ذهن یکی از همین اعضا رسیده باشه بررسی کنه.
هر عضو از تیم ریزه کاری هایی که از این فصل گیرش اومده و تستای نابی که تو کتابای مختلف دیده و مارکدار کرده تو تحلیل فصل بیان کنه!
فوت های کوزه گری و رمز گردانی هایی که مطالعه اون فصل رو شاید خیلی آسون تر کنه.
در واقع میخوایم تو این تاپیک برای کنکوری های سال بعد تجربیات 1سال سر و کلّه زدن و زیر و رو کردن کتاب درسی و کتاب های کمک آموزشی مختلف که خوندیم رو در اختیارشون قرار بدیم!
نکاتی که شاید به زحمت و طی 2-3 ساعت مطالعه یه کتاب تست گیرتون بیاد،نکاتی که شاید تو یه آزمون دیدیم و به نظرمون جالب اومده،مهمتر از همه نکاتی که خودمون کشف کردیم و شاید هیچ جا غیر از اینجا نبینید!

به طور خلاصه طی این پروژه قراره تیمی تشکیل بشه که توی اون در اثر تجربه ی کنکورش ریزه کاری هایی که در کنکور سراسری بیان شده ولی کتب بازار بهش اشاره نکردن، نکاتی که میتونست ازش سوال طرح بشه و نشده و فوت های کوزه گری رو به طور فصل به فصل و جز به جز بیان کنه.

پ.ن :خیلی از کتب کمک آموزشی اگرچه فوق العاده هستند ولی هرچقدر خوب باشن محدودن! حاصل تجربیات 1 نویسنده هستند! هرچقدر جدید باشن بنیان فکریشون حداقل 2 سال قبل ریخته شده!
و در ضمن شاید اون نویسنده بعضا" یه سری نکات طلایی رو برای کلاسای خصوصی خودش کنار گذاشته!

*مسلّما توضیحات فوق که تازه بخشی از کاره نیازمند وقت زیادیه که جز با تشکیل یک تیم چند نفره ممکن نیست!
پیش بینی من اینه که این تیم کارش رو با زیست سال دوم شروع کنه و تقریبا" هر هفته تحلیل یک فصل کتاب درسی رو ادامه بده.
اونو تبدیل به pdf کنه و در اختیار اعضای گروه کنکوری ها قرار بده (با رعایت copy right :D)
مطمئنا" اگه کار جدی دنبال بشه تا اخر تابستون و قبل اینکه حضور بچه ها کمرنگ تر بشه میتونیم 8 فصل سال دوم رو تموم کنیم و یه کلکسیون خوب از تجربیات کنکوری های سایت سمپادیا در زمینه زیست شناسی داشته باشیم که حتی با کتاب های خوب بازار رقابت کنه!

-------------------------------------------
احساس میکنم توضیحاتم در حد نیاز گویا و حوصله سر بر :D بوده باشه.
بازم اگه سوالی بود بهم پ.خ کنین.

-------------------------------------------
همونطور که گفتم چون پروژه کار وقت گیر و پر زحمتیه اول از همه نیازمند اینه که بدونیم واقعا" کنکوری های 92 به چنین چیزی نیاز دارن یا نه.
و دوما" اینکه حداقل یه تیم 5 نفره از کنکوری های گذشته تشکیل بشه.
پس بیزحمت هر کس خواهان همکاریه بهم پ.خ بده.
در ضمن منتظر نظراتتون هستم!

این page رو هم بیزحمت یه جوری بین بچه های تجربی سایت که میشناسین معرفی کنید!

(اگه استقبال اولیه شد میذاریمش تو بانگمون!"

×عنوان تاپیک . نگین

Mahgol

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
مدرسه قرآنی علامه محمد تقی آملی(!)
شهر
آمل
مدال المپیاد
در زمان کودک سالی زیست
دانشگاه
مازومس(مازندران یونیورسیتی
رشته دانشگاه
پزشكى
پاسخ : پروژه ی کالبد شکافی کتاب درسی زیست شناسی

پيشنهاد بسيار خوبيه!مطمئنا كلي از بچه هاي تيم پشتيباني موافق اين كارن!
اما به نظر من بهتره از زيست پيش شروع كنيم!به چند دليل!اولا اينكه موضوعات پيش قدرت مانور بيشتري دارن و اگه بچه ها بخوان به همه ي اين نكاتي كه ما توي يه سال بهش رسيديم برسن باس همون يه سال زحمت ما رو طي كنن در صورتي كه لااقل چندين بار زيست دوم و سوم رو خوندن و تا حدودي دستشونه كه چارچوب نكته آفريني(!) از كتاب چي جوريه اما نسبت به پيش هيچ ذهنيتي ندارن!دوم اينكه كتاباي تست پيش بازار خيلي قوي كار نكردن(همون جور كه هممون تجربه كرديم پيش ٢ خيلي سبز واقعا كامل نيست!) و براي تسلط بايد چند تا كتاب كار شه تا يه ديد كلي به آدم بدن حالا اگه ما بيايم يسري از اين نكات رو در اختيار بچه ها بذاريم خيلي كارشون راحت تر مي شه!سوم اينكه قلم چي سوالاي پيش رو بيشتر از پايه مي پيچونه پس اگه كسي نكته هاي پيش رو مسلط باشه گذشته از تراز و اين حرفا توي روحيه اش و ديدي كه به زيست داره خيلي تاثير مي ذاره!!!
اما در كل هر چي خرد جمعي(!!) تصميم بگيره!فقط خواستم بگم اگه كمكي برمياد منم هستم! :)

• شروع کننده موضوع

ernst haeckel

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بابــــــل
مدال المپیاد
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Mahgol :
پيشنهاد بسيار خوبيه!مطمئنا كلي از بچه هاي تيم پشتيباني موافق اين كارن!
اما به نظر من بهتره از زيست پيش شروع كنيم!به چند دليل!اولا اينكه موضوعات پيش قدرت مانور بيشتري دارن و اگه بچه ها بخوان به همه ي اين نكاتي كه ما توي يه سال بهش رسيديم برسن باس همون يه سال زحمت ما رو طي كنن در صورتي كه لااقل چندين بار زيست دوم و سوم رو خوندن و تا حدودي دستشونه كه چارچوب نكته آفريني(!) از كتاب چي جوريه اما نسبت به پيش هيچ ذهنيتي ندارن!دوم اينكه كتاباي تست پيش بازار خيلي قوي كار نكردن(همون جور كه هممون تجربه كرديم پيش ٢ خيلي سبز واقعا كامل نيست!) و براي تسلط بايد چند تا كتاب كار شه تا يه ديد كلي به آدم بدن حالا اگه ما بيايم يسري از اين نكات رو در اختيار بچه ها بذاريم خيلي كارشون راحت تر مي شه!سوم اينكه قلم چي سوالاي پيش رو بيشتر از پايه مي پيچونه پس اگه كسي نكته هاي پيش رو مسلط باشه گذشته از تراز و اين حرفا توي روحيه اش و ديدي كه به زيست داره خيلي تاثير مي ذاره!!!
اما در كل هر چي خرد جمعي(!!) تصميم بگيره!فقط خواستم بگم اگه كمكي برمياد منم هستم! :)

نظر شما کاملا" متین!
فقط مشکل 2 مسالس!
1. اکثر بچه های کنکوری فکر کنم تو تابستون دروس پایه رو میخونن! واسه همین اگه ما "پیش" کار کنیم ممکنه استقبال کم بشه و یه خورده حداقل الان که آتیشش داغه بدرد بچه ها نخوره.

2. اگه من گفتم دوم واسه اینکه با فصل های ساده ای شروع میشه - برخلاف پیش که 2تا از گردن کلفت ترین بخش ها همون اولشه! - و این فرصت رو هم به ما هم به کنکوری ها میده تا روال کار دستمون بیاد و اصطلاحا" بیفتبم رو غلتک!!
وگرنه فصل 1 پیش خودش دنیایه نکته اس!

*البته اینا فقط نظر بنده بود!
*بازم منم تابع جمعم!
میتونیم بعد اینکه استقبال ها رو دیدیم یه نظر سنجی بذاریم که بچه ها با چه پایه ای راحت ترن!

• لایک
امتیازات: brano

negine-raz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی

بسیار بسیار عالی ... من واقعن از این طرح حمایت و پشتیبانی میکنم و تا توانم هر کمکی باشه ، میکنم ...
واقعن خوبه ... خیلی ....

n.r

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

میشه کسایی که میخوان همکاری کنن اینجا هم اعلام کنن؟

Mahgol

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
مدرسه قرآنی علامه محمد تقی آملی(!)
شهر
آمل
مدال المپیاد
در زمان کودک سالی زیست
دانشگاه
مازومس(مازندران یونیورسیتی
رشته دانشگاه
پزشكى

درسته كه بچه ها الان دارن پايه رو مي خونن اما باس توجه كنيم كه ما تا آخر تابستون فقط مي تونيم يكي از كتابارو كار كنيم بعدشم كه دانشگاه شروع مي شه و وقت آزادمون كم تر مي شه!از اون گذشته براي نكته هاي تركيبي مثلا فصل ٢ دوم باس از مباحث پيش كمك بگيريم!در كل اين متن كتاب دومه كه مهمه و نكته هاي تركيبيش هرچند زياد و مهم اند اما اهميتشون اندازه ي خود متن نيست!روي متنم با چند بار خوندن عميق و اصولي مي شه تسلط پيدا كرد!
باز هم خرد جمعي و اين حرف ها! :)

• شروع کننده موضوع

ernst haeckel

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بابــــــل
مدال المپیاد
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Mahgol :
درسته كه بچه ها الان دارن پايه رو مي خونن اما باس توجه كنيم كه ما تا آخر تابستون فقط مي تونيم يكي از كتابارو كار كنيم بعدشم كه دانشگاه شروع مي شه و وقت آزادمون كم تر مي شه!از اون گذشته براي نكته هاي تركيبي مثلا فصل ٢ دوم باس از مباحث پيش كمك بگيريم!در كل اين متن كتاب دومه كه مهمه و نكته هاي تركيبيش هرچند زياد و مهم اند اما اهميتشون اندازه ي خود متن نيست!روي متنم با چند بار خوندن عميق و اصولي مي شه تسلط پيدا كرد!
باز هم خرد جمعي و اين حرف ها! :)

اینم حرفیه! :)
پس بذارین تا فردا پسفردا که بچه ها مشخص شدن یه نظر سنجی بذاریم!
ببینیم چه شود!

• شروع کننده موضوع

ernst haeckel

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بابــــــل
مدال المپیاد
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

بله!
فعلا" دوستان تمایل به همکاریشون رو اعلام کنند. وقتی قطعی شد لیست اعضا رو مینویسیم و با بچه ها یه صحبتی مبکنیم!

no one

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اورمیه
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

عالیه! منم کامل از این طرح حمایت میکنم... :D

درضمن برای این پروژه هم اعلام همکاری میکنم!

dark-night

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
fazanegan

خیلی عالیه ..... /m\

اما کاش زیست 2 هم جزوش میبود ؟ {> اشتها :D}

اگه این طرح فقط مال تابستونه ،
آیا بهتر نیست که یه چیزی شبیه نظر سنجی باشه که از بین فصلای ِ زیست 1 ، چه زیست 2 ، یه سری فصلا انتخاب شن ، یا نمیدونم در اولویت قرار بگیرن ؟ :-?

یلدا

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رفسنجان
رشته دانشگاه
هرچي خدا بخواد

اعلام همکاری میکنم!

negin faqih

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانـگانــِ امـیـنــِ یکـــ
شهر
جَهــانـــ / ٢
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

منم که هستم کاملا....................

• شروع کننده موضوع

ernst haeckel

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بابــــــل
مدال المپیاد
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از dark-night :
خیلی عالیه ..... /m\

اما کاش زیست 2 هم جزوش میبود ؟ {> اشتها :D}

اگه این طرح فقط مال تابستونه ،
آیا بهتر نیست که یه چیزی شبیه نظر سنجی باشه که از بین فصلای ِ زیست 1 ، چه زیست 2 ، یه سری فصلا انتخاب شن ، یا نمیدونم در اولویت قرار بگیرن ؟ :-?

تا فردا شب برای اعلام همکاری دوستان صبر میکنیم، بعدش یه نظر سنجی هم در مورد شروع کار میذاریم.

Ay naz

مهمان

بله ، بله

خیلی هم عالی

من معمولا این سوالای : "کدام یک از عبارت زیر درست است/نیست" که همه ی گزینه ها هم از نکات ِ ریزن اشتباه میزنم :-<

ممنون میشویم :D

• لایک
امتیازات: ghezi

moh@m@dj

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کرمانشاه

اگه انجام بشه عالیه!!!!!!!!!!!

Erfanh_121

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز

دمتون گرم اگه همچین کاری بکنین که خیلی عالیه! <D=
اگه هم کمکی خواستید منم هستم! (;

Sh_$IMI

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان گرگان
مدال المپیاد
المپياد شيمي D:
دانشگاه
علوم پزشکی کرمان
رشته دانشگاه
داروسازی

خيلي عاليه! بچه ها اگه انجام بشه، جدن محشر ميشه و خيليي ميتونه بهمون كمك كنه... مخصوصن واسه جمع بندي زيست P:> P:>

• شروع کننده موضوع

ernst haeckel

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بابــــــل
مدال المپیاد
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

* با تشکر از استقبال دوستان!! :)

میخواستم اگه بشه اونایی که به هر طریقی موافقت کردن - حالا چه با LIKE و چه با نظر سنجی- و مستقیما" اعلام نکردن بهم پ.خ بدن تا اینجوری یه آمار دقیق از تعداد افراد -حداقل بچه هایی که میخوان عضو تیم تحریریه بشن - دستمون بیاد.

مچّکرم! :D

• لایک
امتیازات: N!na

zmaa

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد
شهر
تهران

خیلیییییییییییی عالیه.....
اگه این کارو کنید قول میدم آخر تابستون به همه سمپادیا شیرینی بدم( عکس شیرینی منظورمه)......
خیلی شماها باحالید..
نه بابا.. بالاخره فهمیدیم یه نفرم ما رو دوست داره <D= <D= <D= <D= <D= <D= <D= <D=

• شروع کننده موضوع

ernst haeckel

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بابــــــل
مدال المپیاد
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

* با مذاکراتی که انجام شد :D تاپیک تو صفحه اصلی هم قرار گرفت!!

به نقل از MissMarvelous :

با تشکر از MissMarvelous !!

بالا