• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

برای من یا برای او ؟

• شروع کننده موضوع

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای
برای من یا برای او ؟

حدس میزنم احتمالا از عنوان تاپیک زیاد به مفهوم تاپیک پی نبرده باشید . توی این تاپیک قراره راجع به حسادت و نقشش توی جوامع بشری

صحبت کنیم . از دیدگاه اجتماعی. حسادت حسیه که زمانی در ما به وجود می آید که دیگران وسیله ای یا توانایی دارن و ما اونو به نحوی که

اونا دارن نداریم ! ولی دلمون میخاد که اونو داشته باشیم ! سعی میکنیم به دستش بیاریم و زمانی در مواقعی هم که نمیتونیم اونو به دست

بیاریم حتی دلمون میخاد طرف مقابل اونو نداشته باشه و ما داشته باشیم . هر جوری و هر طوری که شده . این حسادت گاهی وقتا دلیل

خیلی از کارای ماست . چیزایی که میخریم یا رفتارایی که انجام میدیم . فلانی دماغشو عمل کرده منم برم فلانی فلان چیزو خریده منم برم

بخرم ... چرا چون منم میخام اونو داشته باشم صرفا داشته باشم حالا مهم نیست این خوب یا بد و یا حتی مفید برای من باشه .

به نظرتون حسادت خوبه یا بد ؟

تا چه حد حسادت میتونه مفید باشه ؟

حسادت چه تاثیری روی زندگی های ما داره ؟ روابط خانوادگی و اجتماعیمون ؟

حسادت درمان هم داره ؟

چی کار کنیم بهمون حسودی نکنن ؟

حسادت آدما رو تا کجا میبره ؟

چی کار کنیم که به کسی حسودی نکنیم ؟

و بعد چه جوری باید با آدمای حسود برخورد کرد ؟

م.ز

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک.
شهر
تهران
پاسخ : برای من یا برای او ؟

در کل با حسادت مخالفم یعنی به نظرم هرکسی یه سری ویژگی ها و توانایی هایی داری که ممکنه ما نتونیم اون هارو داشته باشیم البته نمیگم واسشون تلاش نکنیم ولی آدما باید با توجه به موقعیت خودشون ببینن چی میتونن داشته باشن و چی نمیتونن داشته باشن.
حسادت تا وقتی میتونه مفید باشه که موجب پیشرفت آدم بشه بعضی اوقات ممکنه حسودی به فامیل دوست یا حتی خواهر برادر باعث بشه آدما بیشتر تلاش کنن تا موفق تر از دیگران باشن ولی حسادت و اینکه آدم به هرچی که نداره و دیگران دارن حسودی کنه برای خودش بده و خیلی اوقات باعث میشه عذاب بکشه.
به نظرم حسود بودن یه نقطه ضعفِ که اگه دیگران بفهمن میتونن ازش برای اذیت کردن استفاده کنن مثلا هی بگن اینو خریدیم اونو خریدیم این کارو کردیم و اینا و فرد با این کارها بیشتر اذیت میشه.
درمان حسادت با مشاوره و روانشناسُ اینا فک کنم بشه یعنی حرف زدن با یکی که تاثیر خوبی روی فرد بذاره. :-?
اینکه بهمون حسودی نکنن دیگه دست ما نیست. یکی واقعن دماغش عمل احتیاج داره عمل میکنه بعد دختر عموش که ایرادی نداره هم به تبعش عمل میکنه خب اینکه تقصیره اون بیچاره نیست که. :-"
حسودی نکردن کار راحتیه اگه آدم از خودش راضی باشه دلیلی نداره حسودی کنه.

• شروع کننده موضوع

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

نه این که من بیام بگم ;;) هی بخام پز بدم راجع به چیزایی که دارم هی از خودم تعریف کنم اون باعث حسادت بقیه نمیشه ؟

م.ز

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک.
شهر
تهران

به نقل از Limooo torsh :
نه این که من بیام بگم ;;) هی بخام پز بدم راجع به چیزایی که دارم هی از خودم تعریف کنم اون باعث حسادت بقیه نمیشه ؟
دیگه به نظرم اون طرف مریضه :D
نه اگه واقعن کسی حسود نباشه هرچقدرم جلوش بگی این کارو کردم اینو خریدم و اینا اصن واسش مهم نیست که بخواد حسودی کنه.
یه چیزه دیگه اینکه حسادت توی سن ما خیلی کمتر اتفاق میفته چون که بیشتر روابطمون رو دوست تشکیل داده تا فامیل و خانواده و حرف های مشترکمون خیلی بیشتر از اینه که تا دورِ هم جمع میشیم راجعبه چیزایی که خریدیم صحبت کنیم.
اگه یه مهمونی که زنهای فامیل جمعن برید کاملا میفهمید چی میگم. :D

• شروع کننده موضوع

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

متاسفانه اگه به دور بر خودمونم نگا کنیم آدمای همسن و حسود هستن متاسفانه :-s و بعد چه جوری باید با آدما حسود برخورد کرد ؟ :)

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

حسادت تو وجود همه آدما هست بعضي بروزش ميدن,بعضيا تو وجودشون بهش شاخ و برگ ميدن اما ابرازش نميكنن,بعضيا هم سركوبش ميكنن
حسادت ميتونه خوب باشه اگه باعث شه بيشتر تلاش كنيم تا از ديگران سبقت بگيريم اما حسادتي كه همراه با انفعال باشه مخربه

Sisyphus

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
دامپزشکی

واقعا یه حسیه که نمیشه جلوشو گرفت
و واقعا یه ویژگی هست که تو بعضی آدما شدیده و تو بعضی کم
نمیشه همینطوری قضاوت کرد

• لایک
امتیازات: 3aket

مهسافت

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
صنایع غذایی

خـُب اگه راست ـِشُ بخواین حسادت یه چیزی ـه که کـُلَن تو وجودُ ما ـا هـَس و انکار ـِش ـَم نمیشه کرد

ولی در یه سری از موارد واقـعَن باعثِ پیشرفت میشه - مث که به ـِش میگـَن غبطه -

مثـَن دختر خالهِ من به خاطرِ این که فـُلان هنرُ داره خیلی داره تحسین میشه خوبه که من ـَم این کارُ بُکنم .

منظور ـَم این ـه که حسادت وَخت ـی بد نیست که چیز ـیُ که یک ـی داره واسه خود ـِمون هم بخوایم اما موقع ـی بـَد میشه که نخوایم اون فرد ـَم اونُ داشته باشه .

poorya.kh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهیـد بهشتی
شهر
نیشابـور
دانشگاه
علم‌وصنعت‌ ایران
رشته دانشگاه
مهندسی‌کامپیوتر

اول یکی برای من مشخص کنه فرق این حسادتی که شما میگین ( یه نفر یه چیزی داره و ما هم میخوایم اونو داشته باشم یا اون نداشته باشه ـتش)

با چشمُ هم چشمی چیه؟ :-?

+ و اینکه حسادت :-"

pucy cat

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 4
شهر
تهــران

همه فکر میکنن حسادت بده
ولن فکر میکنم حسادت هم میتونه بد باشه هم خوب
اگه به پیشرفت دیگران حسودی کنی و سعی کنی که توهم مثه اون پیشرفت کنی این خیلی مفیده :D
ولی اگه بخوای با اون حسادتت به دیگران وخودت صدمه بزنی نمیتونه خوب باشه

مهسافت

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
صنایع غذایی

به نقل از P8rya.Kh :
اول یکی برای من مشخص کنه فرق این حسادتی که شما میگین ( یه نفر یه چیزی داره و ما هم میخوایم اونو داشته باشم یا اون نداشته باشه ـتش)

من فک میکُنم مترادف ـَن کـُلـَن .

ولی بحثِ من سرِ این بود که این مُدل ـِش بد ـه اون یک ـی خوب ـَم هـَس .

• شروع کننده موضوع

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

به نقل از P8rya.Kh :

W

اگه به پست اول دقت میکردید یا حتی میخوندینش اینجا داره از نظر اجتماعی بررسی میشه :)

seulfille

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بندرعباس

حسادت تا حدی میتونه خوب باشه....تا موقعی که باعث دشمنی نشه و تا موقعی که حسادت باعث بشه تو تلاش کنی به خوبی طرف مقابلت بشی.خب بعضی مواقع نمیتونی به خوبی اون طرف بشی اونوقته که بعضی آدما سعی میکنن طرف مقابل رو به زمین بزنن نمیشه که کاری کنی که بهت حسادت نشه چون به هر حال هر کسی باشی یه توانایی ها یا چیزهایی رو داری که یه شخصی پیدا میشه که اونا رو نداشته باشه و حسادت کنه...میتونیم واسه جلوگیری هرچه بیشتر با کسانی دوست بشیم و رفت و آمد کنیم که تقریبا هم سطح خودمون (از لحاظ توانایی ها و وضع مالی و کلا هر چی که حسادت طرف یا خودمون رو ممکنه برانگیخته کنه )باشن تا حسادت بوجود نیاد و احتمالش کم شه.آدمی که حسوده خب ما نمیتونیم کاریش کنیم یه چیزیه که به افکار شخص برمیگرده و اگه حسادتش در اون حدی باشه که از ما بدش بیاد مسلما ما نمیتونیم فکرش رو تغییر بدیم!حالا ممکنه اونی که حسودی میکنه خیلی خیلی خیلی عزیز باشه واسمون اون موقع ممکنه که سطح خودت رو بیاری پایین تا اون کمتر حسادت کنه،البته کسی اینکار رو نمیکنه به نظرم

poorya.kh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهیـد بهشتی
شهر
نیشابـور
دانشگاه
علم‌وصنعت‌ ایران
رشته دانشگاه
مهندسی‌کامپیوتر

به نقل از Limooo torsh :
اگه به پست اول دقت میکردید یا حتی میخوندینش اینجا داره از نظر اجتماعی بررسی میشه :)
یادمه یه بار به یکی حسادت کردم! میشه از جنبه ی خاطره هم بررسیش کرد! برم یه تاپیک بزنم :D (یا حسادت در ورزش، حسادت چه کمکی به رشد علم کرد؟ و ...) :-"

خواستم یه اشاره ای کرده باشم ! محور اصلی پست ـم اون سوالِ بود !

• لایک
امتیازات: sayna
  • شروع کننده موضوع

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

به نقل از P8rya.Kh :
یادمه یه بار به یکی حسادت کردم! میشه از جنبه ی خاطره هم بررسیش کرد! برم یه تاپیک بزنم :D (یا حسادت در ورزش، حسادت چه کمکی به رشد علم کرد؟ و ...) :-"

خواستم یه اشاره ای کرده باشم ! محور اصلی پست ـم اون سوالِ بود !

ببینید بعضی از بحث ها هستن بینابینن. دقیقا نمیشه منحصرشون کرد به یک بخش . :) این جز اون موارد محسوب میشه . نمیشه بیایم منحصرش کنیم صرفا به روانشناسی چون حتی از نظر جامعه شناسی هم میشه بررسیش کرد . :)

Angel_f

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
دانشگاه
به امید خدا تهران!!
رشته دانشگاه
پزشکی ایشالا!

حسادت که خو معلومه چیزه خوبی نیس... :-"

اینکه گاهی اوقات میگن میتونه خوب باشه غبطه خوردنه و یا رقابته...دیگه اسمشُ نمیشه گذاشت حسادت... :-" :D

اینکه یه نفر یه چیزی داره(اعم از موقعیت شغلی و اجتماعی خوب و یا حتی لباس و...) و ما نمیخوایم اون فرد اون چیزُ داشته باشه...واقعا باید گفت یه مشکل بزرگه... [-(

کسی حسادت میکنه به موقعیت طرف مقابلش که خودش حرفی واسه گفتن نداشته باشه.میخواد طرف مقابلشُ بکشه پایین تا خودش بره بالا.نمیفهمه که بابا اون یه سری توانایی ها و استعدادهایی داره و توام یه سری.میتونی با تلاش کردن به موقعیتی برتر از اون برسی حالا چرا میخوای اون نداشته باشه؟یا چرا میخوای عین اون چیزایی که اون داره رو داشته باشی؟صرفا اگر اون رو هم داشته باشی شاید واسه تو خوب نباشه...شاید مناسب تو نباشه و به درد تو نخوره! (;
کسی که هدفش توی زندگی مشخصه و میدونه که میخواد به کجا برسه و ایمان داره به برنامش واسه رسیدن به جایی که میخواد هیچ وخ به دیگران حسادت نمیکنه! ;;)

آدمی که حسادت میکنه واقعا خودش و روحش همیشه در حال عذابه... :-<

با آدمای حسود چیکار کنیم؟ خو بش بفهمونیم که این حسادت به ضررشه..متوجهش بکنیم.همین دیه... :D :-" در صورت لزوم روانشناس توصیه میشود... :D

newthink

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
فیــزیــک

خب اون حسادتی که میتونه مفید باشه اسمش غبطه خوردنه..وگرنه که حسادت کارزشتیه :D
کسی که حسودی میکنه شخصیت مستقل و پایداری نداره..همیشه هم درحال خودخوریه
درحالیکه وقتی ادم به کسی غبطه میخوره میره میبینه اون طرف چه کاری کرده که موفق شده و تلاش میکنه تابه اون موفقیت رسه..نه مثل حسود که میخواد کسی رو که بهش حسودی میکنه زمین بزنه یا یه جوری بدبختش کنه تا دل خود خنک بشه که تواین راه به خودشم ضربه میزنه
حسادت اگه خیلی شدیدباشه به روان شناس نیازه :Dاگه خفیف باشه! اینکه پدرومادرش یادوستاش براش بگن که بااینکارچیزی نصیبش نمیشه وببینن مشکلش چیه که به یکی حسودی میکنه حل میشه
به نظرم مانمیتونیم کارخاصی بکنیم که دیگران بمون حسودی نکنن!حسود حسودی میکنه دیگه!
ازحسودهرکاری برمیاد چون باعقلش کاری نداره!
ادم همیشه باید به خداپناه ببریم و بدونیم که باحسادت هرگزبه آرامش و موفقیت نمیرسیم
با آدمای حسود. :-?...فکرکنم حرف یزنیم باشون..یه جوری زشتیه کارشونوبهشون نشون بدیم

فـ ـاطـ ـ يما!

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مش‍‌هد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
هنر اصفهان
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

+ حسادت با سرشت ِ آدميزاد درآميخته شده...مثل ِحس ِ ترحم يا نياز!
همه اون ُ دارن...
يعني غير ِ ممكنه شما تو زندگيتون چيزي ُ خواسته باشين كه كسي تا حالا اون ُنداشته!
يعني در واقع شما به اون كسي كه خواسته ي شما رو مال ِ‌خودش كرده حسادت مي ورزين!
ولي اون چيزي كه داري ميگي كه چون فلاني داره منم مي خوام ُ برام مهم ني كه برام مفيده يا نه اصن حسادت ني...چشم ُ هم چشميه...
و اينكه اون چيزي كه در ديگري هست ُباعث پيشرفت ِ من ميشه...غبطه؛ حسادت يا...ني اون رقابته!
+
و در بر خورد با آدم حسود اصن نياز به رفتار خاصي نيس چون هيچ نميشه با سرشت آدمي جنگيد!

leila j00j000

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
dabirestan farzanegan4
شهر
طهران

حسادت خیلی بده و اون شخص رو انقد عقده ای میکنه که برای رسیدن به موقعیت طرفش دست به کارای فوق العاده کثیفی میزنه و هیچ وقت خوش بخت نمیشه

nilofar banihashem

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان/فرهنگ
شهر
بجنورد
رشته دانشگاه
روان شناسی

به نقل از ... لیLA .... :
حسادت خیلی بده و اون شخص رو انقد عقده ای میکنه که برای رسیدن به موقعیت طرفش دست به کارای فوق العاده کثیفی میزنه و هیچ وقت خوش بخت نمیشه
حسادت واقعا بده من منتنفرم ازحسودی :D

بالا