• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوال و اشکالات زیست

مهرناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
NeYshaBerliN
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی
پاسخ : سوال و اشکالات

به نقل از Kafsh Duzak :
آخه من از معلمامون شنیدم که هس :-/

پس خرگوشای سفید زال نیسن.... ولی چطور میشه که یه خرگوش رنگ ِ پوستش سیاه و سفید میشه ؟!

خب اگه رنگ ِ سیاه و سفید هم توان باشن که دیگه نمیشه رنگ ِ پوست یه خرگوش سفید یا سیاه ِ خالص باشه...

میشه ؟! :-??
اگه پدر و مادر جفتشون سیاه خالص یا سفید خالص باشن چرا نشه؟! :-?

HOOMANKH7

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بابل
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Dr.Stansfield :
اگه پدر و مادر جفتشون سیاه خالص یا سفید خالص باشن چرا نشه؟! :-?

خودت داری میگه اگه
حالا چ میدونی اون خرگوش سیاه و سفیدی ک دیدی مامان باباش چ شکلی بودن

اگه هردو مشکی هومو باشن خب تقریبا غیر ممکنه
مگه جهش هایی که خیلی نادرن

مهرناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
NeYshaBerliN
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از PrOFESSIONAL :
خودت داری میگه اگه
حالا چ میدونی اون خرگوش سیاه و سفیدی ک دیدی مامان باباش چ شکلی بودن

اگه هردو مشکی هومو باشن خب تقریبا غیر ممکنه
مگه جهش هایی که خیلی نادرن
داره میگه اگه همتوان باشن...چه طور میشه خالص سیاه یا سفید باشه؟
میگم هم توان در صورتی بروز میکنه که پدر یا مادر یا هردو همتوان یا یکی سفید یکی مشکی ...اینجوریه که سیاه سفید میشه و همون هم توان...
حالا اگه هر دو سفید یا هر دو مشکی باشن که اگه واقعا" در خرگوش این صفت هم توان بوده باشه صد در صد خالص ان بچه هم خالص سفید یا مشکی میشه !
من در صورتی که همتوان باشه گفتم

Ay naz

مهمان

اصلا مگه در صورت ِ هم توان بودن ، امکان سفید ِ خالص یا سایه ِ خالص هس ؟!

فک نکنما.... :-/

پ.ن : X_X میشه آقا ، میشه...

ولی من جریان ِ خرگوشا رو نفهمیدما...

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

به نقل از Kafsh Duzak :
اصلا مگه در صورت ِ هم توان بودن ، امکان سفید ِ خالص یا سایه ِ خالص هس ؟!

فک نکنما.... :-/

پ.ن : X_X میشه آقا ، میشه...

ولی من جریان ِ خرگوشا رو نفهمیدما...

بابا خیلی واضحه : WW ----- BB
l
BW

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

به نقل از SaϔnA.M :
نه ! :D
یکی از ویژگی های آلبینو ها اینه که شبکیه چشمشون به نور حساسه و رنگ چشمشون هم روشنه ( یه رنگ خاصیه ) و مشکل دید توی روز دارن . بعد فکر نکنم خرگوشای سفید این مشکل رو داشته باشن . یعنی مدتی که باشون آزمایش کردم چیزی ندیدم که نشون بده دیدشون مشکل داره و البته چشماشونم مشکیه ! :-?

عنبیه شون رنگدانه نداره و شفافه در نتیجه رگ های خونی به وضوح از درون چشمشون دیده میشه در نتیجه چشمشون قرمز دیده می شود. خرگوش های زال دید ضعیف تری دارن. و خرگوش ها غیر زال (حتی سفیدا) از نظر دید عین همن.

Ay naz

مهمان

اونو که منم بلدم :D

پس یعنی واسه خرگوشای سفید دو حالت ممکنه پیش بیاد : 1. یا زالن 2. یا رنگ پوست خودشون سفیده...

با تشکر از همه >:D<

dark-night

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
fazanegan

سلام.......

چه خوبه که بعضیا جمع بندی میکنن........ ;;)

سوال :
فصل 7 زیست 2 (3 دبیرستان)

1) اگر جدا نشدن کروموزوم ها در آنافاز میوز2 صورت بگیره ، چی میشه ؟؟؟؟ :-??
2)خط های آخر این فصل ، مفهوم یکیشون اینه که اسپیروژیر علاوه بر قطعه قطعه شدن ،میتونن در شرایط عادی مثل آمیب هم تقسیم شن ؟؟؟؟ :-??

h-:

dark-night

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
fazanegan

در مورد تشخیص سن درخت با حلقه های سالیانه ، کسی میتونه با تصویر توضیح بده......؟؟؟ :-??

:)

Madmazel Fairy Tale

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـ/̵͇̿̿/&#39;̿&#39;̿̿̿ ̿ ̿̿ ½
شهر
Minsk
دانشگاه
BSMU
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از dark-night :
سلام.......

چه خوبه که بعضیا جمع بندی میکنن........ ;;)

سوال :
فصل 7 زیست 2 (3 دبیرستان)

1) اگر جدا نشدن کروموزوم ها در آنافاز میوز2 صورت بگیره ، چی میشه ؟؟؟؟ :-??
2)خط های آخر این فصل ، مفهوم یکیشون اینه که اسپیروژیر علاوه بر قطعه قطعه شدن ،میتونن در شرایط عادی مثل آمیب هم تقسیم شن ؟؟؟؟ :-??

h-:

1. تو سلولی که این مشکل براش پیش میاد، چون تو آنافاز2 کروماتید میخواد جدا بشه پس یه سلول همون کروموزوم عادی خودش (که کروماتید جدا نشده داره -> کروموزوم مضاعف شده) رو داره + اون کروماتیدی که در حالت کلی از اون یکی کروموزوم تو سلول میاد (من سلول رو 2n در نظر گرفتم یعنی 2 تا کروموزوم مضاعف شده داریم) و اون یکی سلول فقط همون یه کروماتید رو داره و اون کروماتیدی که باید از اون یکی کروموزوم میومد رو دیگه نداره چون جدا نشده یارو!!!
قابل فهم بود ؟ :D
2. نهههه! آمیب که تقسیم سلولی به اون صورتی که ما مد نظرمونه نداره! صرفا دو نیم میشه!
تولید مثل اسپیروژیر رو تو پیش میخونیم، اونجا توضیح میده که اسپیروژیر تو تولید مثل غیر جنسیش، درون خودش میتوز انجام میده و کلی نی نی بوجود میاره که بدن مامانشونو میترکونن میریزن بیرون :D این اینجا منظورش از "تقسیم سلول های خود..." همین روش تولید مثل غیر جنسیشه که توضیح دادم

به نقل از dark-night :
در مورد تشخیص سن درخت با حلقه های سالیانه ، کسی میتونه با تصویر توضیح بده......؟؟؟ :-??

:)

همون تصویری که تو کتاب سال سوم هست یا این:

treering.GIF

ببین اول از همه باید این 2 تا رو از هم جدا کنی : سال پر باران کم باران /// یا فصل پرباران کم باران

توو سال پرباران "کلاً" آوند ها ضخیمه (تو کتاب درسی ص 220 خیلی قشنگ مشخصه) ، اما تو سال کم باران آوند ها "کلاً" نازکه

حالا داریم فصل پرباران کم باران

ببین دقیقاً یه خط تیره + روشن میشه یه سال. تیره که نشون دهنده آوند ضخیمه ست مال فصل پر باران ، روشن مال آوند کم قطرست مال فصل کم باران. و خب این 2 تا فصل مال یه سال هستن.

دقت کن فصل پرباران ِ سال پرباران به مراتب ضخیم تر از فصل پرباران ِ سال کم بارانه...

اگه بد توضیح دادم بگو!

dark-night

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
fazanegan

ممنون که وقت گذاشتی ....... :)

اما منظور من از سوال 1 این بود که مثلاً اون سلول زنده میمونه ؟اگه آره، بیماری هایی هستن که ناشی از این اتفاق باشن ....؟اسمشون چیه؟ :-?((لطف میکنم و بد بیانشون میکنم)) ^-^

در مورد سوال 3 ، کاش یه فلشی چیزی توی تصویر بود و یا یه عکس از تمام حلقه ها ی سالیانه یه درخت بود و سنش با توجه به عکس.... :rolleyes:
:-/

در هر صورت ممنون............................... :D

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

یه قسمتی از میوز همیشه توی دوران جنینی انجام می‌شه ؛ سوالم این بود که تا کدوم مرحله‌ش تو دوران جنینیه؟

saye3000

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قم
شهر
قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از مـı د مـϟ ز ـℒ.• :
همون تصویری که تو کتاب سال سوم هست یا این:

treering.GIF

ببین اول از همه باید این 2 تا رو از هم جدا کنی : سال پر باران کم باران /// یا فصل پرباران کم باران

توو سال پرباران "کلاً" آوند ها ضخیمه (تو کتاب درسی ص 220 خیلی قشنگ مشخصه) ، اما تو سال کم باران آوند ها "کلاً" نازکه

حالا داریم فصل پرباران کم باران

ببین دقیقاً یه خط تیره + روشن میشه یه سال. تیره که نشون دهنده آوند ضخیمه ست مال فصل پر باران ، روشن مال آوند کم قطرست مال فصل کم باران. و خب این 2 تا فصل مال یه سال هستن.

دقت کن فصل پرباران ِ سال پرباران به مراتب ضخیم تر از فصل پرباران ِ سال کم بارانه...

اگه بد توضیح دادم بگو!
البته فکر کنم برعکس گفتینا.منظور از آوند ضخیم تر آوندیه که قطر داخلیش بیشتر باشه(مربوط به فصل یا سال پرباران).در واقع آوندای ضخیم تر نوارای روشن رو تشکیل میدن.چون قطر داخلیشون بیشتره،فضای خالی درون آوند بیشتره و درنتیجه روشن تر دیده میشن.
الآن به گمانم تا جایی ک تو عکس پیداست،18 یا 19 سالشه.

به نقل از SaϔnA.M :
یه قسمتی از میوز همیشه توی دوران جنینی انجام می‌شه ؛ سوالم این بود که تا کدوم مرحله‌ش تو دوران جنینیه؟
تا پروفازI توی دوران جنینیه،بقیه ش بعد از بلوغ.
البته من نمیدونم منظورتون از همیشه چیه.فکر نمیکنم اسپرم سازی هم همینطور باشه.فقط تخمک سازی تو دوران جنینی شروع میشه.

• لایک
امتیازات: ZOP

Madmazel Fairy Tale

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـ/̵͇̿̿/&#39;̿&#39;̿̿̿ ̿ ̿̿ ½
شهر
Minsk
دانشگاه
BSMU
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از saye3000 :
البته فکر کنم برعکس گفتینا.منظور از آوند ضخیم تر آوندیه که قطر داخلیش بیشتر باشه(مربوط به فصل یا سال پرباران).در واقع آوندای ضخیم تر نوارای روشن رو تشکیل میدن.چون قطر داخلیشون بیشتره،فضای خالی درون آوند بیشتره و درنتیجه روشن تر دیده میشن.

X_X ها آره ببخشید ضخیم -> پرباران

نازک -> کم باران ، واضح بود از لحاظ مفهومی :-" اشتباه لپیُ اینا :-"

mra1375

محمدرضا
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
طلای زیست
دانشگاه
علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

این تصویرش
111.gif

خب اگه توجه کنی حلقه از آوند های بزرگ شروع میشه تا کوچیک ، آوند با دهانه بزرگ ( و دارای دیوراه نازک ) وقتی ساخته میشه که آب زیاد باشه تا مقدار زیادی آب رو جابه جا کنه وقتی هم که آب کم میشه آوند با دهانه کوچیک ( و دارای دیواره ضخیم ) ساخته میشه که مویینگی زیاد بشه که اون مقدار کم بیاد حسابی بالا !! خب پس بدیهتاً جایی از روی برش عرضی ساقه میشه فهمید چند سالشه که تفاوت ریزش بارون داشته باشیم . خب کی باران کمه --> تابستان و اوایل پاییز ، کی باران زیاده --> بهار ( تو زمستون که گیاه رشد نداره ) پس هر حلقه در شرایط معمولی در فصل بهار شروع میشه تا تابستان بعد حلقه بعد و بعد و بعد و ... . پس با شمارش این حلقه ها میشه فهمید این گیاهه چند سالشه

خب حالا به نظر شما الان این گیاهه چند سالشه ؟ 3 یا 4 ؟؟

ZOP

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی 1
شهر
کرج
دانشگاه
.
رشته دانشگاه
.

این گیاه 4 سالست
3سال رشد پسین+یک سال رشد اولیه
این گیاه از بقیه گیاهان pith رو بیشتر حفظ می کنه

mra1375

محمدرضا
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
طلای زیست
دانشگاه
علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از jay jon :
این گیاه 3 سالست به 2 دلیل :
1)باید قسمت heart wood شمارده بشه جایی که آوند چوبی قرار داره (به اون قسمت که رنگش فرق داره sap wood می گویند)
2)گیاه بالای 3 سال 99% pith(ناحیه پارانشیم مغزی ) ندارند
یه گیاه چوبی مگه بعد یک سال چوبی نمیشه ؟؟؟ یعنی یه سال رشد نخستین داره بعدش رشد پسین ؟

• لایک
امتیازات: ZOP

ZOP

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی 1
شهر
کرج
دانشگاه
.
رشته دانشگاه
.

به نقل از mra1375 :
یه گیاه چوبی مگه بعد یک سال چوبی نمیشه ؟؟؟ یعنی یه سال رشد نخستین داره بعدش رشد پسین ؟

بعد از چند ماه از سن گیاه معمولا حلقه ی سالیانه ساخته میشه و آوند های اولیه رو در بر می گیره پس حلقه ی اولیه که در شکل هم دیده میشه نشانه ی سال اول زندگی گیاهه و دو لایه دیگه سالای دیگست

mra1375

محمدرضا
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
طلای زیست
دانشگاه
علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از jay jon :
بعد از چند ماه از سن گیاه معمولا حلقه ی سالیانه ساخته میشه و آوند های اولیه رو در بر می گیره پس حلقه ی اولیه که در شکل هم دیده میشه نشانه ی سال اول زندگی گیاهه و دو لایه دیگه سالای دیگست
پس این گیاه 3 سال و چند ماهشه !؟ اون تیکه مرکزی هست مگه آوند چوبی نخستین نیست ؟ پس بعد از چند ماه که اون ساخته شد حالا دیگه نوبت رشد پسینه ! از رشد حلقه های سالیانه شکل مشخصه که 3 سال از آغاز رشد پسین گذشته + چند ماه رشد نخستین --> این گیاه در اواسط 4 سالگیشه !
راستی این چند ماهی که شما گفتی رو من یک سال شنیده بودم

ZOP

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی 1
شهر
کرج
دانشگاه
.
رشته دانشگاه
.

نه حلقه ی اولیه شامل پروتو گزایلم و متا گزایلم هاست و دقیقا یه ساله !
اون قسمت مرکزی پارانشیم مغزه(pith) که بعد از حدود سه سال توسط گزایلم ها فشرده میشه و از بین میره
این گیاه تو کاه تابستون سه سالگی باید باشه چون آخرین گزایلمها دهانه کوچکند
به نقل از mra1375 :
پس این گیاه 3 سال و چند ماهشه !؟ سالیانه شکل مشخصه که 3 سال از آغاز رشد پسین گذشته + چند ماه رشد نخستین --> این گیاه در اواسط 4 سالگیشه !
حلقه ی اولیه یه سال کامل نیست و با مدتی که رشد اولیه داشته یه سال میشه
به نقل از mra1375 :
راستی این چند ماهی که شما گفتی رو من یک سال شنیده بودم
تا حالا یه درخت یه ساله دیدی؟؟ اگه ازش برش بگیری میبینی کامبیوم حلقه شکل شده و چوبی شدن رو چند ماهه آغاز کرده

بالا