• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بررسی مکاتب فلسفی - نهیلیسم

کدام مکتب یا گروه را برای بررسی و تحلیل انتخاب می کنید ؟

• پراگماتیسم

رای‌ها: 4 9.8%
  • سوفسطائیان

رای‌ها: 6 14.6%
  • ماتریالیسم ( ماده گرایی )

رای‌ها: 11 26.8%
  • نهیلیسم

رای‌ها: 20 48.8%

• رای‌دهندگان
    41

ساقي

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمانشاه
پاسخ : بررسی مکاتب فلسفی - نهیلیسم

به نقل از پوریا عابدی :
نهیلیسم میتونه سازنده باشه ب نظرتون؟...ب نظر من ک شاید عجیب باشه ولی دوای پوچی های روزمرگی پناه بردن بازه ای ب همین پوچی حقیقی(نهیلیسم)هست...نظرتون؟
نمی تونه سازنده باشه چون نمی تونه بازه ای باشه . شک کردنه که سازنده است اما پوچی در نهایت منجر به تسلیم شدن در مقابل روزمرگی ها میشه .
به نقل از پوریا عابدی :
نهیلیست فردیست ک معتقدست نمیتواند تغییر ایجاد کند و بشناسد و...
یا اصلا کسی هست ک فکر میکند چیزی برای تغییر وجود ندارد؟...
اگه دعوام نمی کنین X_X :-" به نظر من نهیلیست کسیه که حقیقتا براش فرقی نمی کنه که بتونه یا نتونه تغییر ایجاد کنه / بتونه یا نتونه بشناسه / چیزی برای تغییر وجود داره یا نداره .
یه نهیلیست هم مثل بقیه به پدیده ها و موضوعات و اتفاقات اطرافش فکر می کنه و شاید هم گاهی به این نتیجه برسه که شاید اون ها می تونستن طور دیگه ای باشن اما هیچ وقت برای عوض کردنشون تلاش نمی کنه چون براش مهم نیست و فرقی نمی کنه .

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

@آناهید:من قبلا هم گفتم...تو زور بزن ی مکتب کامل بساز...این میشه کافی...بالاخره تو"اصل"داشتی تو کارت...ی چیزایی رو بدون اثبات پذیرفتی...
پس ما در این دنیا ب کافی میرسیم...اما ب کافی و لازم نتوان رسید...
در باب بند اول حرفت...در حد فحش اشتباه ب نظرم...خیلی هم اشتباه ظریفی هست...
برای آنها خودکشی نکردن ارزش نیست آناهید...برای اونا نه خودکشی ارزشه نه خودکشی نکردن...
بازم میگم...بچه ها دارین اشتباه میکنین...
"فعال کسیه ک اصلا میگه هم ارزش هست هم راه برای تغییر ما هست...هیچ ربطی نداره ب سوالی ک کردم ب خدا :-??"
من میگم اولی اصلا نهیلیست نیست...طرف داره میگه تغییر وجود داره ولی ما نمیتونیم تغییر کنیم...
در حالی ک این اصل اول نهیلیسته ک هیچ اصلی وجود نداره الا بی اصلی...
@ساقی:اینجا میخوام نهیلیسم رو این بار از منظری دیگر ب دو شاخه تقسیم کنم...
1-احساسی:من شکست عشقی میخورم و میرم نهیلیست میشم و میگم اصلا هیچ ارزشی وجود نداره(و توجه کنین ک در عین حال مثلا لاویست نمیشم و نمیگم برم عشق و حال بکنم ب جاش...فقط میدونم هیچی ارزششو نداره)
2-منطقی:هیچ ارزشی توی ذهن من وجود نداره...حداقل تا الان ک گشتم نبوده(مرز میان انفعالی و فعال)...
من میگم ممکنه...ممکنه از لحاظ احساسی گاهی ب ما کمک بکنه...فرض کن یکی از عزیزانت خدایی نکرده فوت کرده...ب نهیلیسم پناه میبری...میشه نهیلیسم احساسی...و نهیلیسم احساسی همون جور ک خیلی خوب گفتی"میتونه"دائمی باشه...ولی اگه فکر میکنی میتونی کنترلش کنی چ اشکالی داره بهش پناه ببری؟...
و از سوی دیگه نهیلیسم منطقی ک اصلا میشه گفت مقدمه ای بر بسیاری از اکتشافات فلسفی بوده...ی جمله از نیچه اینجا براتون نقل میکنم...
"فکر خودکشی همیشه آرامش بخش ما فلاسفه در راه های تنگ بوده است..."
البته خودکشی ب نهیلیسم عینا مربوط نیست...ولی بی ارتباط هم نیستن...
(البته مثالی ک زدم حالا ک میبینم بیشتر احساسی بود باز تا منطقی :-")...
(این دوتا ب هم دیگه تبدیل هم میتونن بشن...مثل دو خط موازی ک این بار توی فضا ب هم میرسن...ولی اگه میخواین بش اشاره کنین بگیم کلا براش ی تاپیک بزنیم...اینجا بحث منحرف میشه ب نظرم)
ممنون از مشارکتتون :-"

scare

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
متالورژی استخراجی

خب اینطور که به نظر میرسه بحث پیش نمیره!چطوره دلایل پیداش این مکتبو بررسی کنیم و ارزش هاشونو؟

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

در حد فحش یعنی چی؟

ساقي

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمانشاه

با توجه به مطالبی که گفته شد میشه این طور برداشت کرد ؟!
نهیلیسم برای این به وجود اومده که هر کس خودش از صفر شروع کنه و هر چی رو که جامعه و محیط بهش تحمیل می کنه کنار بذاره و خودش به دنبال ارزش ها بگرده و ماهیت حقیقت رو جستجو کنه . حقیقتی که حتی ممکنه وجود نداشته باشه و این خود شخصه که باید بهش پی ببره . برای همین هم از پوچی شروع می شه .همه چیز باید بی ارزش بشه تا بشه به دنبال ارزش های جدید گشت .
این تنها توضیحی بود که من برای خودم پیدا کردم که بتونه حضور اسم عده ی زیادی از کسانی که از بزرگان این مکتب به حساب میان رو در لیست بزرگان اگزیستانسیالیسم توجیه کنه .
( هر چند که تقریبا هیچ کدوم قبول نداشتن ! )

دوستان حیفه این تاپیک بخوابه ها ... :-"

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از ساقي :
نهیلیسم برای این به وجود اومده که هر کس خودش از صفر شروع کنه و هر چی رو که جامعه و محیط بهش تحمیل می کنه کنار بذاره و خودش به دنبال ارزش ها بگرده و ماهیت حقیقت رو جستجو کنه . حقیقتی که حتی ممکنه وجود نداشته باشه و این خود شخصه که باید بهش پی ببره . برای همین هم از پوچی شروع می شه .همه چیز باید بی ارزش بشه تا بشه به دنبال ارزش های جدید گشت .
این تنها توضیحی بود که من برای خودم پیدا کردم که بتونه حضور اسم عده ی زیادی از کسانی که از بزرگان این مکتب به حساب میان رو در لیست بزرگان اگزیستانسیالیسم توجیه کنه .

لایک و ممنون از توضیح خوبتون و جمع بندی دقیقتون...فقط این تعریفی ک گفتین از نهیلیسم بدونین ک مال نهیلیسم سازنده یا همون فعال است نه انفعالی...
والا ما ک میگیم حیفه بخوابه...دوستان کم لطفی میکنن و نظر نمیدن...
اتفاقا جالبه این مکتبی بد ک دوستان سایت بیش از همه ازم در موردش میپرسیدن :-? :| :|

HANIEH.S

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
الزهرا
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر نرم افزار

به نقل از پوریا عابدی :
لایک و ممنون از توضیح خوبتون و جمع بندی دقیقتون...فقط این تعریفی ک گفتین از نهیلیسم بدونین ک مال نهیلیسم سازنده یا همون فعال است نه انفعالی...
والا ما ک میگیم حیفه بخوابه...دوستان کم لطفی میکنن و نظر نمیدن...
اتفاقا جالبه این مکتبی بد ک دوستان سایت بیش از همه ازم در موردش میپرسیدن :-? :| :|
اگه این دلیل پیدایش نهیلیسم فعاله پس دلیل. پیدایش انفعالی چیه؟ :-?
من بااینکه اولین بارمه که در این زمینه مطلبی خوندم :-[ولی یه دلیل به نظرم اومد که گفتم بگم: ممکنه فرد با مشاهده ی روزمرگی های اطرافش به این نتیجه برسه که وقتی همه چیز مثل همه پس دیگه ارزشی تعریف نمیشه چون ارزش باعث بوجود اومد تفاوت میشه که با اصل روزمرگی در تناقضه
به نظرم دقیقا مثل اینه که به ۵تا ماکارونی یکسان نگاه کنی و بفهمی که ارزش هیچ کدومشون بیشتر از اون یکی نیست پس در واقع در مقایسه با بقیشون هیچ کدومشون ارزشی ندارن! #-o
بخاطر همین فکر کردم شاید یکی از دلایلش اینه که نهیلیسم انفعالی از مقایسه روزمرگی زندگی بوجود میاد!
نظرتون راجع به چیزی که گفتم چیه؟اشتباهه یا نه؟؟
(راستی داشتم فکر میکردم اگه شکسپیر میگفت: بودن یا نبودن مسئله این نیست! اونم نهیلیسم میشد؟؟؟) :-\

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از HANIEH The 1st :
اگه این دلیل پیدایش نهیلیسم فعاله پس دلیل. پیدایش انفعالی چیه؟ :-?
من بااینکه اولین بارمه که در این زمینه مطلبی خوندم :-[ولی یه دلیل به نظرم اومد که گفتم بگم: ممکنه فرد با مشاهده ی روزمرگی های اطرافش به این نتیجه برسه که وقتی همه چیز مثل همه پس دیگه ارزشی تعریف نمیشه چون ارزش باعث بوجود اومد تفاوت میشه که با اصل روزمرگی در تناقضه
به نظرم دقیقا مثل اینه که به ۵تا ماکارونی یکسان نگاه کنی و بفهمی که ارزش هیچ کدومشون بیشتر از اون یکی نیست پس در واقع در مقایسه با بقیشون هیچ کدومشون ارزشی ندارن! #-o
بخاطر همین فکر کردم شاید یکی از دلایلش اینه که نهیلیسم انفعالی از مقایسه روزمرگی زندگی بوجود میاد!
نظرتون راجع به چیزی که گفتم چیه؟اشتباهه یا نه؟؟
(راستی داشتم فکر میکردم اگه شکسپیر میگفت: بودن یا نبودن مسئله این نیست! اونم نهیلیسم میشد؟؟؟) :-\
باز هم ی لایک گنده ب دوستان...
الان دیگه واقعا خوشحالم ک همه ی نظریاتم در رابطه با نهیلیسم رو نگفتم همون اول تاپیک چون دوستان تک تک دارن با ذهنشون بش میرسن P:> <D= >:D<
فقط ی چیزی بچه ها...
روانشناسی چی میگه؟...میگه اگه هم پوریا بخواد چیزی رو بدونه حتما یک نیاز ذهنی بهش داره...شما هم الان از این استفاده کردی...چجوری؟!...اینجوری ک من از تو سوال میکنم چرا فکر میکنی تنها دلیل نهیلیسم انفعالی همینه؟...شاید طرف واقعا چیزی توی زندگی ندیده باشه...ب عبارتی شاید خسته نشده باشه...بلکه رسیده باشه از نظر عقیدتی بهش...
اینکه چجوری میشه توجیه کرد اینو ب این تاپیک مربوط نیست....شدیدا برمیگرده ب دوری ب نام"نیاز-عقیده"...ولی در کل حرفاتون درست بودن :)
در رابطه ب سوال آخرت...نه :)
ممکن بود مسئله برایش چیزی دیگر باشد(چیزی وجود داشته باشد فقط وجود نباشد...مثلا مسئله اش ماهیت باشد)
از سوی دیگر...اگر میگفت"بودن یا نبودن...ایننیزمسئله نیست..."
آنگاه جوابتون چ بود؟...
درجواب...آنگاه هم میتوانست نهیلیست فعال باشد(کسی ک ب دنبال ارزش است ولی فهمیده این ارزش نیست مانند قبلی ها و باز هم باید جست و جو کند)یا نهیلیست انفعالی باشد(این نیز همچون دیگر چیزها ارزش ندارد....)ولی در هر حال نهیلیست میشود...

لطفا بازم نظر بدید تاپیک نیفته دوباره :-" :-"

(2M)

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد

با حرف آناهید که گفته بود ارزشو جست و جو میکنن اما چون بهش نمیرسن به پوچی رو میارن موافقم :
"ابتدا کافی ست بدانیم که چه میخواهیم . ما می خواهیم که در برابر سرنیزه هرگز سر تسلیم فرود نیاوریم تا قدرتی که در خدمت اندیشه نیست، چیره نگردد. این امر مستلزم تلاشی است پایان ناپذیر و ما نیز برای ادامه این تلاش آفریده شده ایم. من اعتقاد چندانی به عقل ندارم تا هواخواه پیشرفت باشم. به هیچ فلسفه تاریخی نیز معتقد نیستم. من معتقدم که انسان در راه آگاهی سرنوشت خود، هر روز گامی به پیش برداشته است. بر مشکلات زندگی فایق نشده ایم ، ولی آنها را بهتر می شناسیم . میدانیم که گرفتار تناقضیم، ولی باید از تناقض بپرهیزیم و در کاهش آن بکوشیم . "

فلسفه پوچی، کامو آلبر، صفحه 90
خود کامو میگه هدف وجود داره ولی ما بهش نمیرسیم . که بیشتر به نظرم برای سختی هایی که تو زندگیش متحمل شده مثل جنگها و مشکلات سیاسی که براش پیش اومد به پوچی رسیده.

به نقل از scare :
خب اینطور که به نظر میرسه بحث پیش نمیره!چطوره دلایل پیداش این مکتبو بررسی کنیم و ارزش هاشونو؟

در گذشته هم وجود داشته نه به این صورت ... بیشتر یه بد بینی بوده که توسط افرادی مثل هراکلیتوس ( اوایل قرن 5 قبل از میلاد، از حکمای هفتگانه یونان باستان) افرودیقوس ( Piodicos ) هجزیاس ( پس از حمله اسکندر) بودا ( سیدارته گوتاما) مانی ( همونی که ادعای پیامبری کرده بود سال216 میلادی همزمان با پادشاهی اردوان اشکانی) ابوالعلای معری ( 363 قمری ) شوپنهاور و ... مطرح شده بود.
تو این جمع بودا مهم ترین شخص به نوعی حساب میشه که افراد زیادی جذب کرد.
پوچ گرایان میشه گفت کسانی هستند که در عرصه هستی چیزی جز شر نمی بینند.
از پوچ گرایان به سارتر ، کافکا، کامو، بکت، آداموف، یونسکو و ... می توان اشاره کرد. بیشتر کسایی هستند که نظریه هاشون رو در کتبشون به صورت نمایشنامه و داستان و ... مطرح کرده اند. یه عده با دلایل عقلی زندگی بشر رو پوچ معرفی کرده اند و دسته ای با هنرشون.
دلایل پوچ گرایی انسان امروزیو میشه گفت:
1- ماشینیسم و انقلاب صنعتی
2- جنگهای جهانی
3- فقر و فلاکت و شرایط سخت زندگی
4- اندیشه های افرادی مثه داروین ، فروید و نیچه و ...
5- رواج مکتب مادی گرایی
6- دوری انسانها از خدا و اعتقاد به خالق و هدفمندی جهان
7- دگرگونی ارزشهایی مثل امور اخلاقی

از ایرانی ها هم صادق هدایت پوچی رو ترویج داده و خیام و دکتر هشترودی هم اواخر عمرش به پوچی رسیده بوده...

دوستان منتظریم...

ساقي

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمانشاه

به نقل از (2M) :
"ابتدا کافی ست بدانیم که چه میخواهیم . ما می خواهیم که در برابر سرنیزه هرگز سر تسلیم فرود نیاوریم تا قدرتی که در خدمت اندیشه نیست، چیره نگردد. این امر مستلزم تلاشی است پایان ناپذیر و ما نیز برای ادامه این تلاش آفریده شده ایم. من اعتقاد چندانی به عقل ندارم تا هواخواه پیشرفت باشم. به هیچ فلسفه تاریخی نیز معتقد نیستم. من معتقدم که انسان در راه آگاهی سرنوشت خود، هر روز گامی به پیش برداشته است. بر مشکلات زندگی فایق نشده ایم ، ولی آنها را بهتر می شناسیم . میدانیم که گرفتار تناقضیم، ولی باید از تناقض بپرهیزیم و در کاهش آن بکوشیم . "

فلسفه پوچی، کامو آلبر، صفحه 90
امیدوارم خیلی بی ربط نباشه اما این ها چیزهایی هستن که به نظرم عجیب میاد :
اول این که چرا این متن با اول شخص جمع نقل شده ؟!!
دوم این که " تلاش " " تسلیم نشدن " " هدف افرینش " " سرنوشت " در کتاب دیگه ی کامو _ بیگانه _ خبری از این ها نبود !

(2M)

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد

خوب الان میخوای بگی نوشته خود کامو نیست؟؟؟؟

وقتی یک نویسنده میخواد فکر خواننده ی کتابو با فکر خودش یکسو کنه جمع به کار میبره .... کتاب بیگانه داستانه اما فلسفه پوچی نظریه هاشه پس باید طوری بنویسه که به خواننده مفاهیمش القا بشه...

ساقي

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمانشاه

منظورم هیچکدوم از این ها نبود ! :|
مکتبی رو که کامو خواسته در موردش بنویسه بیشترین اهمیت رو برای فرد قائله یعنی من مهمه نه ما . درست همون چیزی که رعایت نکرده .
سه حالت ممکنه : 1- تصور ما درباره ی نهیلیسم اشتباهه 2- نهیلیسم هرگز نمی تونه به صورت عملی به زندگی وارد بشه و فقط می تونه به صورت انتزاعی باقی بمونه چون با سرشت ما انسان ها سازگاری نداره 3- بزرگان و سردمداران این مکتب هم نتونستن اون رو برای خودشون نهادینه کنن. حداقل کامو که نتونسته .
مخاطب قرار دادن هم می تونه قابل قبول باشه اما " ما " چیزیه که من توقع نداشتم برای انتقال مفاهیم ازش استفاده بشه . ( منظورم اینه که به عنوان بخشی از دستور زبان برای شرح وقایع میشه ازش استفاده کرد اما مفاهیم فرق می کنن . )

scare

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
متالورژی استخراجی

به تعریف دیگه پوچ گرایی یعنی هر چیز بی معنا و دور از عقل!پوچ گرایی دقیقا مقابل واقع گرایی قرار میگیره!پوچ گرا سعی میکنه با نشون دادن پوچی موقعیتهای روزمره زندگی حقیقی تری رو برای خودش پیدا کنه!
پوچ گرایی میتونه دارای جنبه هایی از فراواقعگرایی یا سورئالیسم هم باشه!چون سعی در نشون دادن پوچی موضوع های روزمره و عادی داره!

حافظ

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان
دانشگاه
دانشگاه علوم-پزشكي تهران
رشته دانشگاه
طبابت

به نقل از SPARK :
فقط من یه سوال همیشه تو ذهنم مونده : چرا همه ی نهلیستها خودکشی نمیکنن؟ اگه واقعا همه چیز رو پوچ و بیهوده میبینن دیگه چه دلیلی دارن زنده بمونن؟

در همه ی انسان های نیاز به بقا وجود داره حتی اگه آگاهانه انکار باشه فکر می کنیم یه بخشیش به این برگرده

• لایک
امتیازات: scare

حافظ

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان
دانشگاه
دانشگاه علوم-پزشكي تهران
رشته دانشگاه
طبابت

به نقل از ساقي :

شدیدا بات موافقم

no one

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اورمیه
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

خب اولا تشکر می کنم از تمامی کسانی که شرکت کردن!
این تاپیک از قسمت مهم ها برداشته میشه ولی کارشو ادامه میده و جاشو به مکتب بعدی میده! امیدوارم ادامه پیدا کنه و بیشتر بشه علاقه ی شما و میزان فعالیت شما نیز! :)

only0

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4کرج
شهر
کرج
دانشگاه
هنوز جوابا نیومده....

بحث رو کامل دنبال نکردم فک کنم دیر رسیدم .فقط لازم دونستم ک بپرسم چرا نیچه ک بنیانگزار مکتب پست مدرنه دائما به طرزی مرتجعانه و افراطی،یونان باستان رو به نوعی یه آرمانشهر معرفی میکنه؟
یه سوال دیگه ک به موضوع ربط بیشتری داره:

روی آوردن یونان باستان به هنر واقعا دلیلش چیه؟این یه نوع فرار از اصل حقیقتی ک بهش رسیده بودن یعنی پوچی جهان،نیست؟

بالا