• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اُسگود ـ شلاتر

• شروع کننده موضوع HTC
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

HTC

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بوشهر
دانشگاه
رشت
رشته دانشگاه
پزشکی
بیماری اُسگود ـ شلاتر یک بیماری هستش که شاید بعضی هاتون اسمش رو شنیده باشید،شاید هم اصلا" نشنیده باشید اسم این بیماری رو!
یک بیماریه که توی نوجوانان دیده میشه و به همین دلیل هم تاپیک ش رو زدم :d

در ناحیه زانو احساس درد میکنیم و تورمی رو می بینیم! یه حالت موقتی که بهش بیماری اُسگود ـ شلاتر میگن.
ما زیر کلاهک زانومون یه استخوان داریم به اسم تیبیا،و Tibial tuberosity یه برآمدگی روی همین استخوانه، که در این بیماری این برامدگی درگیر میشه!:d و باعث این تورم و درد ها میشه!

علائم اصلیش همین تورم دردناک هست اما یه سری علائم دیگه هم داره.

به نظرتون (یا با توجه به اطلاعاتتون :-") علت این بیماری چی میتونه باشه و چرا تو نوجوانان دیده میشه؟ واسه پیشگیری کاری میتونیم کنیم؟ عوارض بدی هم داره یا بعد از پایان دوران بیماری، دیگه مشکلی پیش نمیاد؟

آلا ح.

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان شش تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی البرز
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : اُسگود ـ شلاتر

تحرک زیاد و فشار اومدن به زانو خب موجبش میشه که نوجوون ها هم پر از تحرک ان...! مخصوصا پسرا!
بعد بچه هایی که اضافه وزن دارن اگه وزنشونو کاهش بِدن احتمال مبتلا شدنشون کمتر میشه....

(کلا اطلاع خاصی نداریم... :-")

• شروع کننده موضوع

HTC

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بوشهر
دانشگاه
رشت
رشته دانشگاه
پزشکی

خب مثل اينکه کسی زياد شناختی نداره از اين بیماری،خودم یه سری اطلاعات میدم که آشنا شن بچه ها :-" بعدا بیشتر بررسی میکنیم بیماری رو.

این Tibial tuberosity که تو پست اول در موردش توضیح دادم،تو دوران نوجوانی در حال رشد هستش کشیده میشه یا آسیب میبینه که باعث ایت التهاب میشه،علائم هم یه تورم هست که گرم و دردناکه.

افزایش وزن،وفعالیت های پرحرارت مثل دویدن و جهیدن هم افزایش میده خطرش رو.

تقریبا و با کامل شدن رشد این بیماری خوب میشه، اما گاهی ممکنه خوب نشه و در بزرگسالی باعث عفونت استخوان شه.

واسه موارد خفیف هم میشه از دارو های بدون نسخه استفاده کرد.

اصول کلی درمان رو کسی میدونه؟ ( بدونید :-.< )

amir abbasi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستانِـــ CNIHS یا همون CIHS سابق
شهر
مـــشـ CO
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
UWO

من یه مدت در دوران سوم راهنمایی خیلی زانوهام درد میگرفت در حدی که شبا نمیتونستم بخوابم. ولی در عین حال روزی چن ساعت فوتبال رو با بچه ها بازی میکردیم. :D

تا این که درد زانو عمونم رو برید. رفتم یه دکتر گفت باید عمل کنی. ^-^ چی؟عمل؟ :O.
تا این که رفتم یه دکتر دیگه(که تجربه بیشتری داشت)گفت تا18سالگی صبر کن اگه خوب نشد اون موقع عمل بکن. #S-:
بعد تقریبا 6 ماه مشکلم رفع شد. این بیماری که من داشتم همین شلاتر یک بود.

ولی خدایی درد شدیدی تو ناحیه ی زانو ایجاد میکنه. به خصوص وقتی ضربه ای میخورد تا مغز استخونم میسوخت. ~X(

ولی خدا رو شکر خوب شدم :)

این بیماری تا جایی که من میدونم خیلی رواج نداره و به وزن خیلی ربطی نداره(نمیگم ربطی نداره)چون من اضافه وزن ندارم و کسانی بودن که چن برابر من وزن داشتن... :-"

peihaghi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
دانشگاه
امیر کبیر
رشته دانشگاه
مکانیک (ساخت تولید)

من امسال داشتم .
رفتم پیش دکتر فوق تخصص زانو !
بهم گفت فعلاً برات گچ میگیرم . اگه بعد شش هفته خوب شد که هیچی اگه نه عمل میکنیم .
منم گچ گرفتم بعد چهار هفته خوب شد !
یه دو ماه ورزش سنگین نکردم . از اول بهار دوچرخه سواری کردم و زانوم دوباره عادت کرد و الان خوب خوبم !
در ضمن ، این بیماری مال ورزشکاراست ! هیچ ربطی به وزن نداره !
کلاً هم بیماری باحالیه ! بدون درد تجربه ی گچ گرفتن رو حس میکنی ! (چون واقعاً تو گچ درد نداره و فقط با قرار دادنش در موقعیت های بد درد میگیره !)
دیگه سوالی هم داشتید در خدمتم !

amir abbasi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستانِـــ CNIHS یا همون CIHS سابق
شهر
مـــشـ CO
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
UWO

به نقل از Pдгзд :
من امسال داشتم .
رفتم پیش دکتر فوق تخصص زانو !
بهم گفت فعلاً برات گچ میگیرم . اگه بعد شش هفته خوب شد که هیچی اگه نه عمل میکنیم .
منم گچ گرفتم بعد چهار هفته خوب شد !
یه دو ماه ورزش سنگین نکردم . از اول بهار دوچرخه سواری کردم و زانوم دوباره عادت کرد و الان خوب خوبم !
در ضمن ، این بیماری مال ورزشکاراست ! هیچ ربطی به وزن نداره !
کلاً هم بیماری باحالیه ! بدون درد تجربه ی گچ گرفتن رو حس میکنی ! (چون واقعاً تو گچ درد نداره و فقط با قرار دادنش در موقعیت های بد درد میگیره !)
دیگه سوالی هم داشتید در خدمتم !

من گچ نگرفتم ولی خوب شد! :-?

منم اون موقعا خیلی دوچرخه سواری میکردم و وقتی رفتم پیش دکتر گفت ورزشای سنگین مث فوتبال و بسکتبال و والیبال و... اینا که تحرک زانوی بالایی داره انجام نده. :-"

• شروع کننده موضوع

HTC

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بوشهر
دانشگاه
رشت
رشته دانشگاه
پزشکی

من هم نگفتم به وزن ربط داره يا افزايش وزن باعثش ميشه! گفتم افزايش وزن، و وزن بالا خطرش رو افزايش ميده.

يعنی با گچ گرفتن خوب می شه؟ درمانش گچ گرفتن هست؟ :-?

smart girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اسفراین
مدال المپیاد
المپیاد ادبی
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

گاهی میتونه این ورزشای رزمی که ما نوجوونا زیاد میریم باشه!
دقیقا نمیدونم ولی تو ورزشایی مث تکواندو که من کار میکنم :-" یه حالتی پیش میاد مث همین بیماری،
شاید یکی از عواملش باشه.

peihaghi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
دانشگاه
امیر کبیر
رشته دانشگاه
مکانیک (ساخت تولید)

به نقل از نگین . :
من هم نگفتم به وزن ربط داره يا افزايش وزن باعثش ميشه! گفتم افزايش وزن، و وزن بالا خطرش رو افزايش ميده.

يعنی با گچ گرفتن خوب می شه؟ درمانش گچ گرفتن هست؟ :-?
باید بیحرکت باشه دیگه !
حالا من از اونجایی که هر روز یه چیزی در حد 200-400 تا پله بالا پایین میرفتم نمیتونستم بیحرکت نگهش دارم . مجبور شدم گچ بگیرم
طبعاً بیماری درجه داره ! درجه ما خفیف بود

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

بچه ها اگر آدم پیگیری نکنه این بیماری و چه اتفاقی میوفته؟؟؟ عوارضش چی میتونه باشه؟؟؟

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

دلیل اینکه میگن ورزشکارا باید زانوهاشون رو چک کنن همین شلاتر ـه ینی ؟ [کلاً زانو بعد سر برای ورزشکارا خیلی حیاتی قلمداد میشه ]

اگه پیگیری نکنی طبیعتاً سابیدگی استخوان پیدا میکنی وبعدش عمل دیگه :-?

بالا