• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ساعت بدن

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
قضیه‌ی ساعت بدن چیه؟ چطوری با ساعت ما هماهنگه؟ چرا من وقتی که خیلی فکر و ذکرم این باشه که ساعت ۶ بلند شم درس بخونم، بدون ساعت هم ساعت ۶ اکثر اوقات بلند می‌شم؟

اردلان

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
زیادن حال ندارم بگم
دانشگاه
عباسقلی خان
رشته دانشگاه
نرفتم ک هنوز
پاسخ : ساعت بدن

شرمنده
منم از اینتصمیمیا گرفتم ولی بلند ک نشدم هییییییییییییییییچ
خوابمم عمیق تر شده :D

ی چیزایی در بارش خوندم
ی چیزیه ک تو هر فرد وجود داره
ی سری میتونن ازش استفاده کنن و ی سری نمیتونن

بدنه شما تاثیر پذیری مستقیم از خواسته ها و اراده ی شما داره
شما میخوای ک دستتو تکون بدی و دستت و تکون میدی،شما میخوای کراه بری و راه میری،شما میخوای ک صب ساعت 6 بلند شی و میشی
حالا ی سری نافرمانیا از بدنتون صورت میگیره ک مثلا میل ب خواب و اینا

(توضیح اضافه)
بدن خودشو با نیاز ب خوابی ک داره تطابق میده
بدنه شما مثلا ب 10 ساعت خواب نیاز داره
تو این 10 ساعت بخش عمدش تو شبه
وا3 همین هرچی ک شب بیشتر بخوابین سرحال تر و کمتر بخوابین کسل تر میشین
حالا شما میخوای اون نافرمانیا از بین بره
وا3 همین باید تو طی روز جبرانش کنین و مثلا ظهر بخوابین
این خواب علاوه بر اونکه بدنتو رو حالت استنبای نیگر میداره باعث جبران اون نیازه و استراحت بدن هم میشه
حالا بدن دیگه عادت میشکنه ک خواب24 ساعتش اینجوری تقسیم شه و اینگار شما ساعتارو عوض کردین وا3 بدن

ساعت درونى در واقع پاسخ تکامل به تحولات نورى و حرارتى پیرامونمونه . به زبان ساده‌ تنظیم فعالیت‌هاى بدنى مناسب در روز و شب، محصول هدایت و تنظیم این ساعت ژنتیکه،به همین‌خاطر در هر کدام از ما متفاوت عمل مى‌کنه. مثلأ این ساعت مشخص مى‌کند که چه وقت بدن ما نیاز به خواب دارد و یا چه وقت زمان برخواستن از خواب است.

درکل چیزه جالبیه

من الان تازه دبیرستانی ام و ب حرفام نمیشه ب عنوان منبع نیگاه کردش
وا3 اطلاعات بیشتر ب مقالات و کتابای تیل روننبرگ پروفسور بخش روانشناسى پزشکى از دانشگاه مونیخ مراجعه کنین

hani.gh

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد

در ادامه:
ساعت زيست شناختى يا همون ساعت زيستى يا همون ساعت بدن!
همين يه چرخه 24 ساعته در فرآيند هاى زيست شيميايى يا فيزيولوژى و رفتارى موجودات زنده است. مثلا زمان مشخصى بايد حرارت بدن بالا بره يا ترشح هورمون هاى خاصى افزايش پيدا کنه تا شما از خواب بيدار شين
اين ساعت به عوامل زيادى بستگى داره از جمله سن: بچه هاى کوچيک سحرخيزن ولى با افزايش سن به سمت عقب متمايل ميشه! مثلا در جوونى به اوج شب زنده دارى ميرسه و بعد هر چى سن بالاميره تحمل شب زنده دارى کم ميشه.
اهميت اين ساعت جايى معلوم ميشه که روى فعاليت هاى زيستى مثل خوابيدن تاثير ميذاره و همين طور روى فرآيند هاى درون بدن
نکته: افرادى که ساعت درونيشان با ساعت معمول بيشتر از 4ساعت تفاوت داشته باشه 60 درصد بيشتر از بقيه افراد سيگار ميکشن
توصيه: اگه تو صبح بيدار شدن مشکل دارين ميتونه علتش کمبود نور باشه که بايد تو محل زندگى، مدرسه، کار،... زياد بشه
( ببخشيد من زيستم افتضاحه؛ نتونستم خوب توضيح بدم)

shershere

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
اینم هه هه!
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

ی سوال

اگه این آدم -خودمون!- بریم مثلا رو یه سیاره ای که طول روز توش میفرقه ...

چی به سر این ساعت بدن میاد؟

اردلان

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
زیادن حال ندارم بگم
دانشگاه
عباسقلی خان
رشته دانشگاه
نرفتم ک هنوز

به نقل از Cheetah :
ی سوال

اگه این آدم -خودمون!- بریم مثلا رو یه سیاره ای که طول روز توش میفرقه ...

چی به سر این ساعت بدن میاد؟

مرسی ک عزیزان ب این تاپیک سر میزنن
مرسی از کاربرhani.ghک اطلاعات خوبی رو دادن.

شما تو هر شرایطی این پتانسیل رو دارین ک بدنتون با شرایط محیطی وفق پیدا کنه.
تو قطبین آدما بدنشون با سرما وفق پیدا کرده و تغییرات لازم واسشو ایجاد شده.
تو کشورای استوایی ادما بدنشون با رطوبت و گرما وفق پیدا کرده.
حالا شما میگی ک (مثلا)یکی رو از قطب بیاریم استوا و یکی رو از استوا ببریم قطب
مسلما ی سری ناسازگاریا بدنشون نشون میده ولی تا حد توانش خودشو تغییر میده (بدن )اگر هم ک نتونست مقدار تغییر لازم برای بقا رو بده ک انا لله و انا الیه راجعون

(مباحث بیشتر زیستی میشه و مناسب این تاپیک نمیشه)

با تشکر

shershere

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
اینم هه هه!
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

ولی یه معلم زیست میگفت ساعت بدن چیزی نیس که مث حساسیت به سرما بشه عوضش کرد ...

اردلان

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
زیادن حال ندارم بگم
دانشگاه
عباسقلی خان
رشته دانشگاه
نرفتم ک هنوز

سلام

ببخشید این عیب از منه که نمیتونم منظورم رو خوب بیان کنم تو پستام

تو اون پست بالاییم،اون فقط یدونه مثال بودش که بچه ها آشنا بفهمن قضیه چیه،همین
من نمیخاستم اون دو موضوع و با هم مقایسه کنم.

حرف اون معلمتون هم درست،ساعت بدن قابلیت تعویض نداره ولی قابلیت تغییر داره
شما ظهر ها رو میخوابی و بعد از ظهر بلند میشی و به کاراتون میرسی و شب هم ساعت 12 میخوابی
من طول روز رو از ساعت 7 8 صبح میخوابم تا 6 7 بعد از ظهر و شبا اصلا نمیخوابم تا همون 7 8 صبح
خوب هم من آدمم و هم شما
هم من ساعت بدن دارم و هم شما
پس این تغییرات برای چیه؟
این تفاوتا از کجا سر چشمه میگیرن؟
مسلما همین تغییر توی ساعت بدن هستش

حالا ی سوال
ما میگیم ک ساعت بدنمون خیلی دقیق هستش و از محیط اطرافشم تاثیر میگیره
حالا تو حوادث طبیعی ک فراتر از توان انسان هستش
مثلا خسوف کسوف،سال های کبیسه و ...
آیا تاثیری دارن رو بدنمون؟
تاثیر این موارد رو بدنمون چیه؟
واکنش بدنمون چی هستش؟

Lorca

کاربر فوق‌حرفه‌ای
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی سلولی و مولکولی

ماجرای ساعت بدن، با اینکه خودتون رو عادت بدین به اینکه یک ساعت مشخص از خواب بیدار بشین یکی نیست؛ اولی کار یک سری پروتئین هست به نام Circadian Clock Proteins که با همکاری با رسپتورهای نوری و همچنین با بالا و پایین شدن rate تخریب، ساعت بدن رو مشخص می کنن... این مقاله رو بخونین : http://www.rcsb.org/pdb/education_discussion/molecule_of_the_month/download/CircadianClockProteins.pdf
پدیده ی دومی با همکاری حافظه هست.

s.l.v.n

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
نقره زیست شناسی
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

اولا که ساعت بدنی یک سیر کادینه ( سیرکادین: یکپدیده که هر 24 ساعت تکرار میشه)این پدیده خیلی مهمه و برای تنظیم خواب و بیداری بسیار مهم است و توسط قسمتی از مغز ( بالای کیاسمای بینایی) کنترل میشود این پدیده توسط نوری که به چشم میرسد تنظیم میشود
مثلا یک موش رو در محیطی که اصلا نور نبود گذاشتند بعد خواب و بیداریش منظم نبود
و اگه میزان نور درست نباشد یعنی مثلا اگر شما الان از ایران بری آمریکا یک بیماری میگری به نام بیماری جت
که باعث میشه طرف بی حال بشه فکر کنم رو اشتها هم تاثیر میزاره و....

اردلان

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
زیادن حال ندارم بگم
دانشگاه
عباسقلی خان
رشته دانشگاه
نرفتم ک هنوز

به نقل از Lorca :
ماجرای ساعت بدن، با اینکه خودتون رو عادت بدین به اینکه یک ساعت مشخص از خواب بیدار بشین یکی نیست؛ اولی کار یک سری پروتئین هست به نام Circadian Clock Proteins که با همکاری با رسپتورهای نوری و همچنین با بالا و پایین شدن rate تخریب، ساعت بدن رو مشخص می کنن... این مقاله رو بخونین : http://www.rcsb.org/pdb/education_discussion/molecule_of_the_month/download/CircadianClockProteins.pdf
پدیده ی دومی با همکاری حافظه هست.
درود
من مثال زدم
حرف شما هم متینه ولی
به نقل از s.l.v.n :
اولا که ساعت بدنی یک سیر کادینه ( سیرکادین: یکپدیده که هر 24 ساعت تکرار میشه)این پدیده خیلی مهمه و برای تنظیم خواب و بیداری بسیار مهم است و توسط قسمتی از مغز ( بالای کیاسمای بینایی) کنترل میشود این پدیده توسط نوری که به چشم میرسد تنظیم میشود
و اگه میزان نور درست نباشد یعنی مثلا اگر شما الان از ایران بری آمریکا یک بیماری میگری به نام بیماری جت
این پست فکر کنم جوابی باشه برای شما

اینکه با تغییر میزان نور ورودی این پدیده ها بوجود میاد دلیلش همون چنج ابل بودن ساعت بدنه

pharaoh

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
ته

به نقل از s.l.v.n :
بله من اینو اضافه کنم که ماله اکثر افراد از چند دقیقه کمتر از 24 ساعت تا چند دقیقه بیشتر از 24 ساعت هست. افرادی که سیرکادینشون بیشتره به جغد معروفن. چون از 24 ساعت بیشتره هر شب چند دقیقه دیرتر می خوابن و صبا به تبعش دیرتر بیدار می شن و این چرخه تکرار می شه. آدمایی که معمولا تا 6 صب تو پارتین احتمالن از این دسته ان. افرادی که سیرکادینشون کمتره شبا زودتر می خوابن و صبا به تبعش زودتر بیدار می شن و کلن آدمای سحر خیزین(اسم پرندش یادم نیست پرستو؟). اصولن با هورمون ملاتونین که به هورمون تاریکی معروفه کار می کنه. یعنی ترشح که می شه آدم خوابش می بره. تا اونجا که می دونم سیرکادین و زمانش ژنتیکیه. به نظرم خیلی خنده داره و ظلمه که اکثر شرکتا راس 8:00 کارو شروع می کنن با توجه به اینکه بعضی ها سحر خیزن و بعضی ها سحر نخیزن. یه مساله دیگه هم هست مقدار ساعت خوابه که اونم ژنتیکیه(البته خوب دوروی یه سکه ان دیگه). مثلا تا اونجا که یادم می یاد انشتین 11 ساعت می خوابیده و ناپولئون 4 ساعت.
امیدوارم که اشتباه نکرده باشم و چیزایی گفته باشم که هم علمیه هم حقیقت داره.
4ساعت تفاوت داشته باشه 60 درصد بيشتر از بقيه افراد سيگار ميکشن
4 ساعت؟ :O :O :O فک کنم 4 دقیقه باشه ها.
ولی یه معلم زیست میگفت ساعت بدن چیزی نیس که مث حساسیت به سرما بشه عوضش کرد ...
تا اونجا که می دونم مقدار ساعتو نمی شه تغییر داد ولی می تونه تو طول روز بچرخه. مثلا سوپورا یا شب کارا یا کسایی که مهاجرت می کنن. اینا همون مثلا 8 ساعت خواب و 16 ساعت بیداری رو دارن ولی ساعت خواب مثلا از 12 شب تا 8 صب نیست و می تونه تغییر کنه.
البته ساعت خود من تغییر کرده شاید بخاطر بیماری. از 9-15 به 10-14.
یعنی اونا که تو نروژ زندگی می کنن خوابشون منظم نیست؟ یا مثلا شب کارا؟ فک کنم نور تاثیر داره ولی تنها عامل نیست.

August McJoseph

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاش II
شهر
مشهد

خب من فکر میکنم اگه منظورتون ساعت بیلوژیک بدن هست که بخاطرش تشخیص شب و روز و غیره داریم عاملش مدتی قبل پیدا شد
گرچه الان نمیتونم پیدا کنم که دقیقا از چه سورسی این رو خوندم که با جزئیات کاملی که از صحتشون کاملا مطمین باشم بگم اما تحقیقی انجام شده بود که نشون میداد جلبک ها هم ساعت بیولوژیک دارن و این برای ما که قبلا فک میکردیم که عامل اصلیش ملاتونین از غده ی صنوبری هست خیلی تکان دهنده بود و بعد گتن که خوب پس باید احتمالا ما راجب عاملش اشتباه کنیم و پس باید عامل چیزی باشه که از موجودات پست تر تا حالا ثابت مونده و همونطور که شمام حدس میزنید اولین حدس ها به سمت مارپیچ نامیرای معروفمون DNA بود اما بعد مشخص شد که گلبول های قرمز که فاقد هسته هستن هم نسبت به میزان نور و ... ساعت بیولوژیک دارند و این حدس رو زیر سوال برد
سپس طی یک پژوهش گسترده که ساعت های مختلف از کارمندانی که شب کار هستن و اختلات خواب و دارن افراد معمولی و .. خون خارج میکردند و بعد روی تفاوت هایی که در نمونه ها وجود داشته بود تحقیقاتی انجام شد که در نهایت مشخص کرد که عامل اصلی این ساعت بیولوژیک در سلول ها و بدن نوعی ساختار شیمیایی به نام پروکسی ریدوکسین هست.
و البته همین گروه تحقیقات قراره بدلیل این نتیجشون امسال جایزه ببرن که توی این پـــــــســـــت بهش اشاره کردم.

بالا