• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سهمیه های کنکور چطوریاست؟

Narcissus

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
رتبه ی 1 کشوری المپیاد زبان انگلیسی دوره ی راهنمایی :دی
پاسخ : سهمیه های کنکور چطوریاست؟

به نقل از M A S U M E :
سهمیه ی هیئت علمی بعدش لحاظ میشه.اول طرف باید یه چیزی قبول شه بعد اگه 95 درصد تراز اخرین قبولی دانشگاه مقصد رو داشت میتونه منتقل شه..این که سهمیش5 درصدهیا 8 درصد رو شک دارم
میدونم اما شنیدم حذفش کردن و از این صحبتا. :( 8->
اینم لینکش:
http://www.tabnak.ir/fa/news/89872/%D8%A7%D8%A8%D8%B7%D8%A7%D9%84-%D8%AA%D8%B3%D9%87%D9%8A%D9%84%D8%A7%D8%AA-%DA%A9%D9%86%DA%A9%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D8%B2%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D9%87%D9%8A%D8%A7%D8%AA-%D8%B9%D9%84%D9%85%D9%8A
دقیقا الان قضیه چیه؟عده ای میگن هست حذف نشده اما اینجا یه چزای دیگه نوشته... :-??

جام طلا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان اهواز
شهر
اهواز
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

من یه توضیحی در مورد سهمیه هیئت علمی بدم فقط لطفا بحث نکنید .جبهه هم نگیرید جون خودتون :D
قبلش یه چیزی بگم:
سهمیه هیئت علمی حذف نشده .نرگس جان این مطلبی که گذاشتی ماله سال 88 هست و من میدونم که این قانون هم در سال 88 هم 89 و هم 90 اجرا شده و اجرا میشه.
انقدر روی این سهمیه تمرکز نکنید.
سهمیه هیئت علمی باعث نمیشه که جای کسی گرفته بشه.اثبات این قضیه بسیار راحت هست.شما کنکور رو میدین. بعد یه مدت رتبه ها و کارنامه ها میاد.تنها سهمیه هایی که موقع کارنامه دادن اعمال میشن بسیج و خانواده شهدا و رزمندگان و امثال این ها.
بعد هم میرین با توجه به رتبه انتخاب رشته میکنید همه دانش آموزا.بعد از اومدن نتایج که کی کجا قبول شده یه عده کثیری میرن ثبت نام دانشگاه میکنند و چند نفر هم میرن از سهمیه هیئت علمی استفاده کنند .این افراد اگر جایی منتقل بشن مازاد افراد قبول شده به دانشگاه اضافه میشن.طی روند بالا هم معلومه.
ok شد ؟ ;;)

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

یه سوال کلی درباره‌ی سهمیه. الان سهمیه‌ی فرزند اساتید دانشگاه برداشته شده؟

(2M)

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد

کسی جواب منو نداد .. یعنی دانشگاه های برتر هم بومی گزینی 80% دارن؟؟؟
بعد یه چیز دیگه این که می خواستن یه درصدی از شریف و سایر دانشگاههای خوبو پولی کنن چی شد ؟؟
قضیه منتفی شد یا نه؟؟

جام طلا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان اهواز
شهر
اهواز
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از پویا م :
یه سوال کلی درباره‌ی سهمیه. الان سهمیه‌ی فرزند اساتید دانشگاه برداشته شده؟
دقیقا توی پست بالا توضیح دادم
به نقل از (2M) :
یعنی دانشگاه های برتر هم بومی گزینی 80% دارن؟؟؟
بعد یه چیز دیگه این که می خواستن یه درصدی از شریف و سایر دانشگاههای خوبو پولی کنن چی شد ؟؟
نه دانشگاه های برتر و البته توی رشته های برتر مثل پزشکی دانشگاه تهران یا برق شریف بومی گزینی 60 % هست .( رشته های پر طرفدار)
سال 90 هم قرار بود این کار رو بکنند ولی اجرا نشد نمیدونم چی میشه .-------> در جواب سوال 2

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از جام طلا :
من یه توضیحی در مورد سهمیه هیئت علمی بدم فقط لطفا بحث نکنید .جبهه هم نگیرید جون خودتون :D
قبلش یه چیزی بگم:
سهمیه هیئت علمی حذف نشده .نرگس جان این مطلبی که گذاشتی ماله سال 88 هست و من میدونم که این قانون هم در سال 88 هم 89 و هم 90 اجرا شده و اجرا میشه.
انقدر روی این سهمیه تمرکز نکنید.
سهمیه هیئت علمی باعث نمیشه که جای کسی گرفته بشه.اثبات این قضیه بسیار راحت هست.شما کنکور رو میدین. بعد یه مدت رتبه ها و کارنامه ها میاد.تنها سهمیه هایی که موقع کارنامه دادن اعمال میشن بسیج و خانواده شهدا و رزمندگان و امثال این ها.
بعد هم میرین با توجه به رتبه انتخاب رشته میکنید همه دانش آموزا.بعد از اومدن نتایج که کی کجا قبول شده یه عده کثیری میرن ثبت نام دانشگاه میکنند و چند نفر هم میرن از سهمیه هیئت علمی استفاده کنند .این افراد اگر جایی منتقل بشن مازاد افراد قبول شده به دانشگاه اضافه میشن.طی روند بالا هم معلومه.
ok شد ؟ ;;)
شرمنده ولی من یه چیز بگم!
مازاد چه صیغه ایه؟
شما تصور کن ما با کل سهمیه ها شدیم 109 تا..بهد 3 تا هیئت علمی اومدن خوب! یعنی الان 112 تائیم! یعنی ظرفیت 112 تا بوده و 109 تا گرفتن که جا برای اونا باشه..

lovesky

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
رشته دانشگاه
فیزیک

اينطور نيست اول تا آخر قرار همون 109 نفر بوده، اگه کسي سهميه هيئت علمي نداشت ديگه نميگرفتن

بچه ها سهميه جنسيت چي؟ شنيده بودم پارسال به شکل فجيعي ظرفيتا رو اختصاص دادن به پسرا، کسي اطلاعات داره؟

vesal

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
اهواز
مدال المپیاد
یه زمانی المپیادی بودم

به نظرم خودتونو درگیراین سهمیه هانکنین.چون اعصابتون به هم میریزه.شماقبول دارید که مملکت پر از تبعیضه؟!؟! حالایا قبول دارید یا ندارید
اگه ندارید که خوشبحالتون که انقد خوشبین هستید اگرم دارید چاره ای ندارید جز سکوت.رسما تو این مملکت پسرااز دخترا و همینطور اهل پایتخت (لطفابه کسی بر نخوره این حقیقته که بومی پذیری فقط به نفع ساکنین شهری مثل تهرانه) از کل ملت سر ترن!!!!همچنین فرزندان اساتید بازاز فرزندان معلما والامقام ترن!!!!حالا یکی نیس بگه گیریم پدر توبود فاضل ازفضل پدر توراچه حاصل یا اگرم قراره ازفضل پدرچیزی حاصل بشه استاددانشگاه با معلم چه فرقی داره؟!
خدایی بدون جبهه گیری معلم کلاس اول شما بیشترزحمت کشید یا یه استاد دانشگاه که معمولا(گفتم معمولا)واسش اهمیت نداره دانشجو یادگرفت یا نگرفت!!!!
تازه این فقط تبعیض تو کنکوره!دوستان من زیادبه فکر سهمتون ازاینجا نباشین به هرحال دنیا پر از بیداده.
من خودم هیچ سهمیه ای ندارم جاداره که عرض کنم پدرم یه سهمیه ی اندکی از دوران جبهه و جنگ داشت که به لطف بعضی ها هرسال یه ذره ازش میزنن جوری که الان خاطره ای بیش ازش نمونده!
حالا سهمیههارو کیا میبرن؟!؟! الله اعلم!!!!!
من چیزایی روگفتم که همه همه جا میگن.کسی به خودش نگیره.

Narcissus

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
مدال المپیاد

به نقل از vsl127 :
به نظرم خودتونو درگیراین سهمیه هانکنین.چون اعصابتون به هم میریزه.شماقبول دارید که مملکت پر از تبعیضه؟!؟! حالایا قبول دارید یا ندارید
اگه ندارید که خوشبحالتون که انقد خوشبین هستید اگرم دارید چاره ای ندارید جز سکوت.رسما تو این مملکت پسرااز دخترا و همینطور اهل پایتخت (لطفابه کسی بر نخوره این حقیقته که بومی پذیری فقط به نفع ساکنین شهری مثل تهرانه) از کل ملت سر ترن!!!!همچنین فرزندان اساتید بازاز فرزندان معلما والامقام ترن!!!!حالا یکی نیس بگه گیریم پدر توبود فاضل ازفضل پدر توراچه حاصل یا اگرم قراره ازفضل پدرچیزی حاصل بشه استاددانشگاه با معلم چه فرقی داره؟!
خدایی بدون جبهه گیری معلم کلاس اول شما بیشترزحمت کشید یا یه استاد دانشگاه که معمولا(گفتم معمولا)واسش اهمیت نداره دانشجو یادگرفت یا نگرفت!!!!
یه نکته ای بگم در مورد معلم و استاد که گفتی،الان افرادی که پدر یا مادرشون معلم هستن حتی تو سمپاد بدون شهریه ثبت نام میشن بعد هزینه ی ثبت نام اون ها رو اضافه می کنن رو شهریه ی بچه های عادی که پدر یا مادرشون دبیر نیستن.تازه کلی تخفیف و امتیاز و سهمیه های مختلف تو مدرسه شامل اونا میشه... اگه قراره سهمیه ای منظور نشه کلا نباید منظور بشه.
:)

vesal

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
اهواز
مدال المپیاد
یه زمانی المپیادی بودم

اولا مجانی نيست وتخفيف داره؛دوما سر بقيه نمیفته بلكه آموزش پرورش ميده؛من ايناروبا تحقيق وپرسش فهميدم؛سوما هيچ امتيازديگه ای ندارن؛اينوباور كنيد؛عادلانش اینه كه همه يكسان باشن؛بازم ميگم نميخواد درگيريه سری قوانين بشين كه نه مبدأشون مشخصه نه مقصدشون؛امیدوارم همگی جوری درس بخونيم وكنكوربديم كه نيازمندسهميه هانباشيم؛ :)؛

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

اتفاقا چندروز پیش یک فیلم هندی نشون میداد و ماجراش مربوط به سهمیه های دانشگاه توی هند بود :))

اولا اینکه سهمیه به هرشکل و هرنوعش محکومه. سهمیه مازاد و اینا هم نداریم. اگر جایی هست برای همه هست و اگر نیست برای هیچ کس نباید باشه. دانشگاه یعنی محل علم و دانش. دانشگاه یعنی جایی که فقط علم مطرحه. اگر قراره معیاری برای ورود به دانشگاه باشه فقط سطح توانایی علمی افراده. دانشگاه مسئول جبران کمبودهای اقتصادی و فرهنگی نیست. دانشگاه مسئول جبران شهید یا جانبازشدن پدران نیست.

چقدر بدبخت شدیم که برای چندصندلی دانشگاه باهم بحث میکنیم در حالی تو بعضی کشورها اونقدر جا داران که حتی دانشجوی خارجی هم میگیرن !

Narcissus

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
مدال المپیاد

به نقل از vsl127 :
اولا مجانی نيست وتخفيف داره؛دوما سر بقيه نمیفته بلكه آموزش پرورش ميده؛من ايناروبا تحقيق وپرسش فهميدم؛سوما هيچ امتيازديگه ای ندارن؛اينوباور كنيد؛عادلانش اینه كه همه يكسان باشن؛بازم ميگم نميخواد درگيريه سری قوانين بشين كه نه مبدأشون مشخصه نه مقصدشون؛امیدوارم همگی جوری درس بخونيم وكنكوربديم كه نيازمندسهميه هانباشيم؛ :)؛
والا تو مدرسه ی ما که واسه فرهنگی ها مجانی بود!همون سال هم که شهریه از اونا نگرفتن مال ما کلی افزایش پیدا کرد.پرسیدیم از مسئولین پیچوندنمون!
وقتی همون سالی که از یه عده شهریه نمیگیرین و مال بقیه 2-3 برابر میشه نتیجه ای که میشه گرفت واضحه...

lovesky

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
رشته دانشگاه
فیزیک

اينکه به شهريه شما اضافه شده ربطي به اون نداره رو هوا حرف نزنيد

بعدشم شما که ميگي حقوق استاد دانشگاه بيشتره،همه جا تو هر سازماني تو هر کشوري،حتي تو همين آموزشو پرورش کسيکه مدرکش بالاتر باشه حقوقش بيشتره،بعدم استاديد زير مجموعه وزارت علومن نه آموزشو پرورش پس مقايسه اي وجود نداره بعدم پيشنهاد ميکنم پستتو دوباره بخوني،شائد توم خندت گرفت!!

Narcissus

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
مدال المپیاد

به نقل از Lovesky :
اينکه به شهريه شما اضافه شده ربطي به اون نداره رو هوا حرف نزنيد

بعدشم شما که ميگي حقوق استاد دانشگاه بيشتره،همه جا تو هر سازماني تو هر کشوري،حتي تو همين آموزشو پرورش کسيکه مدرکش بالاتر باشه حقوقش بيشتره،بعدم استاديد زير مجموعه وزارت علومن نه آموزشو پرورش پس مقايسه اي وجود نداره بعدم پيشنهاد ميکنم پستتو دوباره بخوني،شائد توم خندت گرفت!!
شما فک کن ربط نداره!مطمئن باش که معلم ها به اندازه ی کافی بچه هاشون تخفیف و سهمیه دارن..میدونم و دیدم که دارم میگم.اصن بحث حقوق و این مسائل مطرح نبود...صحبت ما چیزه دیگه ایه.
من مقایسه نکردم یکی گفت معلم ها از اساتید بیشتر زحمت میکشن کمتر سهمیه و اینا واسه بچه هاشون هست،در جواب ایشون گفتم...
پست هیچ کسی هم اینجا خنده دار نبود.
این بحث ها فایده نداره...بهتره درسمونو بخونیم و فعلا اصن به این چیز مسائل فک نکنیم... :)

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

خوب مشکل اینه که درس خوندن خالی تقریبا نتیجه نمیده! سهمیه خیلی ملاکه!
بعد یه چیزی خوب یعنی خون اینا از ما که پدرمون کار آزاد داره مادرمون خونه داره رنگین تره؟ حالا هر قدر میخوان شهریه نگیرن(شهریه رو سازمان مربوطه بده البته) ولی سهمیه نا عادلانه هستش..تموم..

negine-raz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی

به نقل از نرگس :
میدونم اما شنیدم حذفش کردن و از این صحبتا. :( 8->

دقیقا الان قضیه چیه؟عده ای میگن هست حذف نشده اما اینجا یه چزای دیگه نوشته... :-??

به نقل از M A S U M E :
سهمیه ی هیئت علمی بعدش لحاظ میشه.اول طرف باید یه چیزی قبول شه بعد اگه 95 درصد تراز اخرین قبولی دانشگاه مقصد رو داشت میتونه منتقل شه..این که سهمیش5 درصدهیا 8 درصد رو شک دارم

سهمیه ی هیئت علمی حذف نشده ... نخیر ... هنوز هم هست ... اون سال یه زمزمه هایی شد ، ولی حذفش نکردن ...
و اینکه چجوری اون فرزند میتونه شامل سهمیه هیئت علمی بشه :
اون فرزند اول باید یه رشته ای رو قبول شه ... بعد برای انتقال به همون رشته ای که قبول شده ، ولی توی یه شهر دیگه باید 90% تراز آخرین نفر قبولی توی اون رشته و اون دانشگاه رو بیاره ... و برای تغییر رشته اش باید 95-96% تراز آخرین نفر قبولی توی اون رشته ی موردنظر توی اون دانشگاه رو بیاره ...

lovesky

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
رشته دانشگاه
فیزیک

ديدي که داري ميگي؟پدر من استاد دانشگاه مادرم معلم دارم ميبينم چه ظلمي به هر دوشون ميشه
بچه هآ در مورد سهميه يه چيزيم هستا،شنيدم يکي از سهميه ايها ميگفت که ما چه با سهميه بريم چه بي سهميه ميگن طرف سهميه ايه،په چرا استفاده نکنيم؟
بعد يه سوال فرزنداي جانبازاي زير 50 درصدم سهميه دارن؟ شنيدم فقط واسه اوناييه که درصدشون خيلي بالاست
در مورد سهميه جنسيتم لطفا اگه کسي ميدونه توضيح بده

negine-raz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی

به نقل از Lovesky :
در مورد سهميه جنسيتم لطفا اگه کسي ميدونه توضيح بده

ببین عمدتا بحث سهمیه ی جنسیت توی هیچ قانون و مدرک سازمان سنجش بیان نشده ... یعنی هیچیا ... و توی قانون سازمان سنجش (سهمیه دختر = سهمیه پسر) ... اما خب بچه های رشته ی تجربی همه ساله دارن به عینه میبینن که سهمیه ی پسرا توی رشته های پزشکی و دندون و دارو بیشتر از دختراست ، البته این هم کاملن هر ساله بستگی به خود سازمان سنجش داره که این سهمیه چجوری و چقدر اعمال شه ... جایی هم بگردی جیزی پیدا نمیکنی ، از خود سازمان سنجش هم بپرسی با قاطعیت میگن نه اصلن این بحثا نیستو سهمیه ی جنسیتی نداریم ...

اما واقعیتش اینه که اگه همتون یادتون باشه ، گزینه ی 2 تا سال پیش ( که میشد کنکور ما ، سال 90) تعدادی از کارنامه های قبولی های هر رشته و شهر رو در معرض دید عموم میزاشت ... اما بعد از اعلام شدن نتایج نهایی کنکور 90 ، و اعتراض جمع کثیری از داوطلبای 90 که با بررسی کارنامه های خودشون و کارنامه هایی که گزینه ی 2 گذاشته بود ، دیدن چه ناعدالتی هایی شده و چرا به حقشون نرسیدن ... گزینه 2 مجبور شد کارنامه ها رو از معرض دید عموم برداره و فقط دسترسیشو واسه دانش آموزانی که توی موسسه گزینه 2 دارن آزموناشو میدن قرار بده :) ...

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

در مورد سهمیه جنسیتی بگم که فکر کنم تو رشته ی ما آخرین رتبه ی پسر قبولی تو هر منطقه بین200 تا400 تا با آخرین دختر تفاوت داره

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

سهمیه جنسیتی این بود که مشخص کرده بودن فلان رشته ی فلان دانشگاه ۳۰ تا دختر میگیره ۵۰ تا پسر.

نـِــگـیــنــــِ - راز
مطمئنی اعلام نکردن بودن این ظرفیت ها رو؟ من احساس میکنم تو دفترچه دیده بودما !

بالا