• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ادبیات بد دانش آموزی

mahtab.f

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر - سخت افزار
پاسخ : ادبیات بد دانش آموزی

به نقل از ساقي :
به نظر من این که همچین چیزی بین دوست ها پذیرفته شده است و به اصطلاح قبحش شکسته شده بد تر از وجود داشتنشه !
وقتی ( فرق نمی کنه توی چه جمعی و با چه جوی) حاضری و این طوری صدات می کنن و باهات حرف می زنن و تو هم بدون هیچ اعتراضی شنونده هستی یعنی چیزی رو که میگه قبول داری . مطمئنم ما به این دید بهش نگاه نمی کنیم وگرنه ... X_X اما در این مورد شنیدین که کلمات و عباراتی که مرتبا اطراف ما تکرار میشن روی شخصیت و روحیه ی ما تاثیر میذارن ؟!
چه مشکلی پیش میاد اگه با هم درست صحبت کنیم ؟! :-/
اینکه همچین چیزی پذیرفته شده خیلی هم چیز خاصی نیست والا!
من وقتی مشکلی ندارم که دوستم این مدلیه که به قول خودتون ادبیات بد دانش اموزی داره واسه اینه که میدونم وقتی چیزی میگه از روی توهین نمی گه
حالا کاری ندارم ولی خیلیا این مدلی هستن که هر چی یکیو بیشتر دوست داره و راحت تره بیشتر این ادبیات رو داره
من خودمم هم بنظرم تا یه حدی اگه بیشتر باشه این جور حرف زدن خیلی بده ولی بعضی اوقات مهم نیست واسم چون میدونم پشتش قصد بدی نیست
ادم باید بدونه که با کی صحبت میکنه
و طبق همون این جوری حرف بزنه یا نزنه چون بعضیا این طوری حرف زدن رو بی احترامی میدونن حتی اگه تو قصدی نداشته باشی
مثل کلا عموم ادم هایی که سنشون زیاد هست
بعد هم لزوما کسی که این طوری حرف میزنه واسه مامان باباش نیست
میتونه از دوستاش تاثیر پذیرفته باشه
بعد هم این طوری حرف زدن خودش با گذر زمان درست میشه
و بیشتر این طوری حرف زدن مال دوره راهنماییه و کمی هم دبیرستان!
بعد هم این طوری حف زدن لزوما باعث پایین اوردن سطح مثلا شعور جمع نمیشه

ساقي

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمانشاه

سه تا سوال دارم :
1) ایا استفاده از این نوع ادبیات ضرورتی داره ؟
2) ایا استفاده از این نوع ادبیات لذتی برای گوینده و شنونده داره ؟
3) هیچ راه دیگه ای برای ابزار صمیمیت نیست که به شخصیت ادم ها خواه و نا خواه لطمه نزنه ؟(حداقل از جنبه ی روانشناسی)

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

به نقل از ساقي :
سه تا سوال دارم :
1) ایا استفاده از این نوع ادبیات ضرورتی داره ؟
2) ایا استفاده از این نوع ادبیات لذتی برای گوینده و شنونده داره ؟
3) هیچ راه دیگه ای برای ابزار صمیمیت نیست که به شخصیت ادم ها خواه و نا خواه لطمه نزنه ؟(حداقل از جنبه ی روانشناسی)
1) ضرورت نداره اما خیلی از فرهنگ ها صرفا برا ضرورت به وجود نمیان .
2) لذت رو نمی دونم اما باعث تفاوت نسل میشه ، باعث احساس صمیمیت و بعضا ارزش هم محسوب میشه .
3) اصلا ضربه می زنه ؟ قطعا هست اما این راه ، یه راهیه که برای این نسل جا افتاده .

ساقي

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمانشاه

به نقل از SaϔnA.M :
1) ضرورت نداره اما خیلی از فرهنگ ها صرفا برا ضرورت به وجود نمیان .
2) لذت رو نمی دونم اما باعث تفاوت نسل میشه ، باعث احساس صمیمیت و بعضا ارزش هم محسوب میشه .
3) اصلا ضربه می زنه ؟ قطعا هست اما این راه ، یه راهیه که برای این نسل جا افتاده .
ضد ارزشی که ارزش محسوب میشه ...! جالبه . اما چرا ؟ من دلیل به وجود اومدنش رو می خوام بدونم . و دلیل بقای این ارزش (؟)رو .
1) باشه . حرف شما درسته .
2) اصلا چه لزومی داره این تفاوت نسل وجود داشته باشه ؟ (بحثش به این جا مربوط نمیشه البته ! )
3) بله ضربه می زنه . فرض کنید یکی از دوستان یک بچه ی هفت ساله ( سن ورود به دبستان ) اونو ( ببخشید ها ! :D) خنگ صدا کنه !
خب این کم کم روی ناخود اگاه ش تاثیر میذاره . برای ادم های با سنین بالا تر هم همین طوره با این تفاوت که میزانش کمتره . کمترین تاثیرش کم شدن اعتماد به نفس اون بچه است . این ثابت شده است . اما چیزی که باعث میشه من به شدت با این شیوه ی بیان مخالف باشم اینه که ارزش یک انسان خیلی بالا تر از اونه که قبول کنه این طور خطابش کنن .
نمی دونم چی باعث شده نسل ما فکر کنه احترام مانع از صمیمیت میشه .

fateme.n

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نجفآباد
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
کامپیوتر

باید درست صحبت کنیم اما مثلا توی مدرسه با دوستای خودمون که نیاز نیست رسمی صحبت کنیم!
اصن نمیشه

mahtab.f

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر - سخت افزار

به نقل از ساقي :
3) بله ضربه می زنه . فرض کنید یکی از دوستان یک بچه ی هفت ساله ( سن ورود به دبستان ) اونو ( ببخشید ها ! :D) خنگ صدا کنه !
خب این کم کم روی ناخود اگاه ش تاثیر میذاره . برای ادم های با سنین بالا تر هم همین طوره با این تفاوت که میزانش کمتره . کمترین تاثیرش کم شدن اعتماد به نفس اون بچه است . این ثابت شده است . اما چیزی که باعث میشه من به شدت با این شیوه ی بیان مخالف باشم اینه که ارزش یک انسان خیلی بالا تر از اونه که قبول کنه این طور خطابش کنن .
نمی دونم چی باعث شده نسل ما فکر کنه احترام مانع از صمیمیت میشه .
حتی اگه تاثیر داشته باشه رو ناخود اگاه
من گفته بودم که تو باید بدونی با کی صحبت میکنی من خودم به یه بچه 7 ساله نمیگم خنگ ! ولی به یه ادم 14 ساله میگم خنگ!
اگه من یکی که سنش مثل منه و دوستم هست رو مثلا بهش بگم : چرا خنگ بازی در میاری؟؟ ( هرچند که من این رو اصلا اصلا حرف بد نمیدونم و حتی این تیکه معلم هندسه ی ماست وقتی ما چرت و پرت میگیم :D)
مطمئنا ناراحت نمیشه حتی اگه من خودم بودم میخندیدم ! چرا باید روی من تاثیر بذاره ؟؟؟وقتی به این درک رسیده باشم !
دقیقا بحث اینه که من میگم اون ادم از روی قصد نمیگه اینو!

yashar1374

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
دبیرستان حکیم سهروردی
شهر
البرز
مدال المپیاد
X
دانشگاه
X
رشته دانشگاه
X

دربین بچه و دانش آموزا این عادی هست که باهم راحت باشن و هرچی بخوان بگن و هر کاری میخوان بکنن به خصوص که بیشتر از 4-5تا دانش آموز پیش هم باشن . و این بسیار خوبه که این چنین محیطی دارن تا هم خودشو بشناسه و هم بقیه رو . اما به شرط شروطش تا خدایی نکرده تحت تاثیر رفتار بد نباشیم . باید بتونیم رفتارهای خوبرو از رابطه بچینیم 8->
به قول مادرم مثل برنج پاک کردن :)
خراباشو میندازی دورو سالماشو نگه میداری

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Nilou.Far :
به نظر من این طرز حرف زدن بر می گرده به خانواده
یعنی با دیدن طرز حرف زدن یک آدم می توان به نوع تربیت و شخصیت خانواده پی برد

اتفاقاً به نظر من نقش خانواده خیلی کمتر شده.
معمولاً اونایی که دانش آموزن اکثر وقتشون رو با دوستاشون می‌گذرونن. ثانیاً اصلاً حرف زدن ما جلو دوستامون با حرف زدنمون جلو خانواده یکی نیس که خانواده بخواد ببینه و اصلاحش کنه.
درضمن تاثیر پذیریِ ما از دوستان و افراد هم سن و سال خودمون بیشتر از خانواده‌مونه.

• لایک
امتیازات: n.a

nimafo

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
888
شهر
888
سال فارغ التحصیلی
888
مدال المپیاد
888
دانشگاه
888
رشته دانشگاه
888

خانواده تاثیر خیلی پایه اییی روی ادبیات ی آدم داره...

درسته فرهنگ خوب خونواده شرط کافی نیست برای با ادب بودن یه فرد...

ولی شک نکنید ک شرط لازم رو هست...

و همون طور ک گفتم ی نقش واقعاً اساسی تو این زمینه داره...

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از ROzhiN :
اتفاقاً به نظر من نقش خانواده خیلی کمتر شده.
معمولاً اونایی که دانش آموزن اکثر وقتشون رو با دوستاشون می‌گذرونن. ثانیاً اصلاً حرف زدن ما جلو دوستامون با حرف زدنمون جلو خانواده یکی نیس که خانواده بخواد ببینه و اصلاحش کنه.
درضمن تاثیر پذیریِ ما از دوستان و افراد هم سن و سال خودمون بیشتر از خانواده‌مونه.
اشتباه نکن خانواده و شان یک خانواده خیلی ماثره یک انسان که دهنش و ادبیاتش خراب باشه حتما خبر از بدیه خانوادش نمیده اما در اکثر اوقات میده

Sisyphus

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
دامپزشکی

حالا اوج بدبختی اونجاس که وقتی مودبی،ادبت رو پای سوسول بودن میذارن و کلی بهت میخندن #-o

n.a

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱ تهران
شهر
تهران

اصلا چه ربطی به خانواده و دوستان داره؟
هر آدمی مخصوصا تو سن ما و بالاتر خودش میتونه تصمیم بگیره از چه ادبیاتی استفاده کنه...
اگه پایه خانواده باشه که من حتی چیزی در حد "تو نمیفهمی من چی میگم" رو هم نمیگفتم.
دوستان هم اگه قبولشون داشته باشیم از ادبیاتی شبیهشون استفاده میکنیم که معمولا دوستامون رو خودمون انتخاب میکنیم پس یعنی قبولشون داریم و باز هم تصمیم گیری به عهده ی خودمون بوده درواقع.
گاهی اوقات همین چیزایی که شما بهش میگین فحش هم واقعیتن...مثلا وقتی یک آدمی شعور نداره اگه بهش بگی بی شعور داری واقعیتو میگی تا بلکه خودشو درست کنه...
1)مصلما ضرورت نداره ولی هرکی یه جوری راحته حرف بزنه.
2)واسه من که لذتی نداره ولی نبودش هم لذتی نداره که.(کلا این سوال به نظرم چیزی رو مشخص نمیکنه)
3)لطمه نمیزنه مشخصا چون اگه لطمه بزنه همون آدم شخصیتش کامل تغییر میکنه و دیگه نمیتونه تو موقعیتایه مختلف با ادبیات متناسب اون جا حرف بزنه.

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .

+ کلی نوشتم؛ پاک شد.
بهرحال ؛ این الفاظ؛ بکاربردنشون درسته در فرد نهادینه میشه و به راحتی نمیتونه ازش بیرون بیاد اما درکل ؛ هرچیزی حدی داره. و این الفاظ هم بنظرم درحدی که حریم دوستی رو نشکونه و توهین محسوب نشه اونقدر تاثیر نداره و حتی نبودشم موجب کمی خشکی میشه :-"
من هیچ وقت از حرف دوستام ناراحت نمیشم و هممونم میدونیم حرفهای دوستانه ان و جدی نیستن و الزاما لفظ بی شعور ؛ معنی شعور نداشتن رو نمیده و توهین نیست.

• لایک
امتیازات: n.a

sepehr.s

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز دوره چهارم المپیاد نانو

تنها چیزی که می تونه جلوی یک فردو از استفاده از این ادبیات ببره اینه که ببینه واقعا چه خبره...
ایا در شانش هست این کلمات ؟
در شات مخاطب چطور‌؟

البته به نظر من نباید افراطی بود ! اگه خیلی هم مودبانه باشه به نظر من مسخرس ! :-&

yesampadi

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
مشهد
دانشگاه
سراسری یزد
رشته دانشگاه
برق..

چیییییش
آره آره ما هم داریم تو بچه ها اما خوب به نظرم فرق دارن با هم مثلا بعضی ها هستن که میزنن از این حرفا ولی...ولی میدونن کجا بزنن و به کی بزنن مثلا به کسی که مثه خودشونه(که البته اینم اصصصصلا خوب نیست) ولی مثلا به خود من تا حالا اصلا از این حرفا نزدن چون میدونن نباید بزنن :> امروز یکی از دوستام گفت خجالت میکشم باهات اونطوری بحرفم :))
اما بعضیای دیگه هستن که.... واویلا حتی اگه طرفم نشناسن اولین حرفشون اصن مدل آشناییتشون با همین حرفاس
مخصوصاتو مدرسه چند بار شده که سال پایینیا یه چیزی گفتن بهم که واقعا شخصیتشون نشون داده شده(البته من باب دوستی و خنده و اینا) ولی من چون اصلا نمیتونم حتی یه کلمه مثل کلمات خودشون بهشون بگم یا یه کاری بکنم که بدجوری ضایع شن(چون هرکس با کاراش شخصیتشو نشون میده) که دلم خنک شه بدجوری عصبانی میشم و تو خودم میریزم و خیییلی بده ولی خودشون میفهمن دیگه و ساکت میشن :D
(چییییش خوب میخواین دوست شین درست حرف بزنین)

zahra-E

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ناحیه2
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی کرمان
رشته دانشگاه
داروسازی
تلگرام

این چیزیه ک بین بچه هارواج پیداکرده واصلاح آن خیلی مشکله وب نظرمن بهبود100%وجودنداره

amir h

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
90

شما ادبیات خوابگاهی رو تجربه نکردید!
فاجعس... X_X

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .

@ مدیر :
آیا موارد مذکور ، ادبیات "بد" و "دانش اموزی" هستن ؟
فقط تغییر ادبیات هست ، که فکر کنم به : تغییر طرز گفتار در شرایط مختلف "بیشتر (نه کاملا)" شبیه هست .

Z76.dentist

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران

به نظر من حرف زدن هر فرد به هیچکسی جز خودش ربط نداره واگرم با کسی بد حرف میزنه اون طرف میتونه از خودش هرجوری که خواست دفاع کنه کسی که جلوشو نگرفته :-" :-"
بد حرف زدن هم اصلا بد نیست واز بدذات بودن و بدفکر کردن خععععععععععععععععلی بهتره منظورم اینه که بعضی کسایی که باادبن و.................... :-/ :-/

Sisyphus

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
دامپزشکی

به نقل از zahra_kali :
به نظر من حرف زدن هر فرد به هیچکسی جز خودش ربط نداره واگرم با کسی بد حرف میزنه اون طرف میتونه از خودش هرجوری که خواست دفاع کنه کسی که جلوشو نگرفته :-" :-"
بد حرف زدن هم اصلا بد نیست واز بدذات بودن و بدفکر کردن خععععععععععععععععلی بهتره منظورم اینه که بعضی کسایی که باادبن و.................... :-/ :-/
کی گفته؟؟؟؟
درسته بد حرف زدن در حد بد فکر بودن بودن بد نیست اما خیلی مبرا هم نیست

بالا