• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

خرید تلسکوپ

• شروع کننده موضوع تلسکوپ
  • تاریخ شروع

شما اگر بخواهید تلسکوپ بخرید، کدام نوع را می خرید؟ چرا؟

• رای‌دهندگان
    13
  • شروع کننده موضوع

تلسکوپ

مهمان
کدام تلسکوپ، شکستی، بازتابی یا اشمیت-کاسگرن؟
معمولا" تلسکوپ ها را به دو نوع اصلی شکستی و بازتابی تقسیم می کنند. در تلسکوپ شکستی از یک عدسی برای جمع آوری و کانونی کردن نور استفاده می شود. در تلسکوپ بازتابی یک آینه مقعر نور را کانونی می کند. هر دو برای رصد مناسبند. اما هر کدام مزایایی خاص دارند. تلسکوپ های بازتابی اغلب گشودگی زیاد دارند، اما نسبتاً ارزان هستند. (قیمت یک بازتابی 4 اینچی و یا 100 میلی متری تقریباً 200 تا 300 هزار تومان است در حالی که بهای یک شکستی با همین قطر حدود 400 تا 500 هزار تومان است!).

با وجود این تلسکوپ های شکستی معمولاً تصاویری واضح تر نسبت به تلسکوپ های بازتابی به دست می دهند. منجمان آماتوری که می خواهند جزئیات سطح سیارات را نگاه کنند از تسلکوپ شکستی، و آنهایی که می خواهند به اجرام کم نور مثل سحابی ها و کهکشان ها نگاه کنند از تلسکوپ بازتابی استفاده کنند.

نوع سومی هم از تلسکوپ ها به بازار آمده است که تقریباً ترکیبی از این دو نوه به نام کاتادیوپتریک که در آنها از آینه مقعر به عنوان شیئی و از یک عدسی تصحیح کننده در جلوی لوله تلسکوپ استفاده می شود. به این نوع تلسکوپ اشمیت-کاسگرن هم گفته می شود. حسن این نوع تلسکوپ ها در آن است که معمولاً طول لوله تلسکوپ کمتر است و عدسی ابتدای لوله نقش تصحیح کننده پرتوهای نور را دارد. این مدل ها هم محسنات تلسکوپ های بازتابی و هم شکستی را دارا است و حجم کم آنها حمل و نقل شان را ساده می کند. اما قیمت آنها کمی گران است. دو تولید کننده عمده این تلسکوپ ها، شرکت Celestron و دیگری Meade است. تلسکوپ های شرکت Celestron از نظر اپتیکی از شرکت Meade پیشی گرفته است. اما شرکت Meade در بخش الکترونیکی تلسکوپ از مرغوبیت بیشتری برخوردار است.

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک
پاسخ : خرید تلسکوپ

تو بخش المپیاد نجوم بزاری بهتره.

mahdad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید ستاری(یا بقولی "شهید هوابرد")

به نظر من
1-اگه روی پشت بوم خونتون می تونی یدونه اتاقک (1*2)بسازی با یه در که خرج زیادی نداره داپسونی و اشمیت -کاسگرین از شکستی بهتره
2-اگه می خوای بیشتر ستاره ها و کهکشانهای دوردست رو ببینی شکستی بهترینه(توی رنج قیمت 500-600) ولی اگه می خوای سیاره های منظومه ی خودمون رو ببینی اول از همه داپسونی واگه می خوای همه ی اینها رو با هم و عالی ببینی و بتونی خوب عکس بگیری و خیلی هم کلاس داشته باشه(سرم رفت :)))اشمیت -کاسگرین معرکه است.

pariya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
مدال المپیاد
یه حماقتی کردیم یه زمانی :|

وقتی میخواید برید تلسکوپ بخرید باید ببینید باهاش چی میخواید رصد کنید.
من خودم سیاره ها رو ببینم واسم جالب تره تا هی برم m12 اینا ببینم :-" :D

Behnood1375

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
Tehran
دانشگاه
MIT
رشته دانشگاه
اختر فیزیک

به نقل از mahdad :
به نظر من
1-اگه روی پشت بوم خونتون می تونی یدونه اتاقک (1*2)بسازی با یه در که خرج زیادی نداره داپسونی و اشمیت -کاسگرین از شکستی بهتره
2-اگه می خوای بیشتر ستاره ها و کهکشانهای دوردست رو ببینی شکستی بهترینه(توی رنج قیمت 500-600) ولی اگه می خوای سیاره های منظومه ی خودمون رو ببینی اول از همه داپسونی واگه می خوای همه ی اینها رو با هم و عالی ببینی و بتونی خوب عکس بگیری و خیلی هم کلاس داشته باشه(سرم رفت :)))اشمیت -کاسگرین معرکه است.
اشمیت برای عکاسی یه مشکلی داره و اونم اینه که f ( نسبت کانونیش ) بالای ۱۰ است و برای عکاسی باید از f زیر ۸ استفاده کرد البته می شه از فوکال ردیوسر استفاده کرد ولی کلا ترکیبی ها خیلی گرونن نه به اندازه آپو ولی برای کسایی که زیاد بودجه ندارن گرونه . در ضمن کیفیت تصویری آپوکروماتیک محشره .
کلا عکاسی نجومی نسبتا رشته گرونی از نجوم آماتوری است برای مثال یک ست آپ شامل تلسکوپ آپوکروماتیک ۸۰ اسکای واچر و پایه EQ5 به همراه گوتو و دوربین کانون 600D مودیفای شده حدود ۳ میلیون تومان خرج بر می داره تازه ستاپ کامل و قویی نیست .

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

آپ
حدودِ قيمت هر مدلي چيه ؟ بعد اينكه مي اَرزه يه منجم آماتور بره تلسكوپ بخره ؟ شنيدم يكي ميگفت كه دوربين دو چشمي براي منجم آماتور بسّه ! :-?

amir abbasi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستانِـــ CNIHS یا همون CIHS سابق
شهر
مـــشـ CO
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
UWO

شب که میشه افسوس یه تلسکوپو میخورم.
با همین چشام یه نیم ساعت تو آسمون سفر میکنم بعد میخوابم.
پولم که به این چیزا نمیرسه اگر هم برسه خیلی چیزا دیگه هس که میخوام بخرم ~X(

Behnood1375

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
Tehran
دانشگاه
MIT
رشته دانشگاه
اختر فیزیک

به نقل از Behnood1375 :
اشمیت برای عکاسی یه مشکلی داره و اونم اینه که f ( نسبت کانونیش ) بالای ۱۰ است و برای عکاسی باید از f زیر ۸ استفاده کرد البته می شه از فوکال ردیوسر استفاده کرد ولی کلا ترکیبی ها خیلی گرونن نه به اندازه آپو ولی برای کسایی که زیاد بودجه ندارن گرونه . در ضمن کیفیت تصویری آپوکروماتیک محشره .
کلا عکاسی نجومی نسبتا رشته گرونی از نجوم آماتوری است برای مثال یک ست آپ شامل تلسکوپ آپوکروماتیک ۸۰ اسکای واچر و پایه EQ5 به همراه گوتو و دوربین کانون 600D مودیفای شده حدود ۳ میلیون تومان خرج بر می داره تازه ستاپ کامل و قویی نیست .
من یه ED80mm و مقر EQ5 رو ۱۸۰۰۰۰۰ خریدم (‌البته الان شده ۲۴۰۰۰۰۰ ) دوربین 40D مادیفای شده دست دوم رو هم خریدم ۱۰۰۰۰۰۰ که با لوازم جانبی تقریبا همون ۳ ملیون تومن در اومد ، این ستاپ برای شروع عکاسی نجومی یه چیز عالیه و شاید تنها اشکال تلسکوپ این باشه که فول فریم رو ساپورت نمی کنه (‌در دوربین های ۳۵ میلی متری یه حاله مشکی دور عکس میوفته ) .
ولی در کل برای انتخاب تلسکوپ باید نوع استفاده (‌عکاسی - رصد - هردو )‌سوژه مورد نظر ، بودجه ، حمل و نقل و خیلی موارد دیگر رو در نظر گفت چون ممکن است یک تلسکوپ برای رصد عالی باشد ولی برای عکاسی نه یا برعکس یا این که با بودجه منجم سازگار نباشد .

• لایک
امتیازات: N.M

البرت

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ایت الله خامنه ای
شهر
سیرجان
مدال المپیاد
داشتم میخوندم دیدم هیچی نمیشم ولش کردم
پرسش و پاسخ راجع به تلسکوپ ها

تلسکوپ مناسب اماتور ها چه جور تلسکوپیه؟

Hitler

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
سنندج
دانشگاه
دانشگاه کردستان
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نظر من اگه كسي صبر داشته باشه و بخواد كامل ياد بگيره ،eqها خيلي خوبن

به نقل از Behnood1375 :
من یه ED80mm و مقر EQ5 رو ۱۸۰۰۰۰۰ خریدم (‌البته الان شده ۲۴۰۰۰۰۰ ) دوربین 40D مادیفای شده دست دوم رو هم خریدم ۱۰۰۰۰۰۰ که با لوازم جانبی تقریبا همون ۳ ملیون تومن در اومد ، این ستاپ برای شروع عکاسی نجومی یه چیز عالیه و شاید تنها اشکال تلسکوپ این باشه که فول فریم رو ساپورت نمی کنه (‌در دوربین های ۳۵ میلی متری یه حاله مشکی دور عکس میوفته ) .
ولی در کل برای انتخاب تلسکوپ باید نوع استفاده (‌عکاسی - رصد - هردو )‌سوژه مورد نظر ، بودجه ، حمل و نقل و خیلی موارد دیگر رو در نظر گفت چون ممکن است یک تلسکوپ برای رصد عالی باشد ولی برای عکاسی نه یا برعکس یا این که با بودجه منجم سازگار نباشد .
حيزي كه گفتيد جالبه ولي هر چيزي فني داره مني كه دوربينم عاليه مي تونم روشي به كار ببرم كه با تلسكوپ هاي نسبتا خوب جور در بياد اينطور نيست؟
×پریا : دو پست متوالی ترکیب

Behnood1375

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
Tehran
دانشگاه
MIT
رشته دانشگاه
اختر فیزیک

سلام دوستان
فکر کنم بد نباشه یه راهنمای کلی برای انتخاب تلسکوپ و در کل ابزار رصدی بذارم .
خب شما اول باید یک سری مساله رو در نظر بگیرین
اولی که از همه مهم تره اینه که ببینید میخاین با ایزارتون چه کار کنید : رصد و عکاسی یا هردو
دوم ان که تجربه استفاده مداوم از ابزار رو داشتین یا نه
سوم چه سوژه ای برای رصد یا عکاسی مد نظرتونه
چهارم میخاین بیشتر تو شهر رصد کنید یه خارج شهر ( عکاسی مخصوصا دیپ اسکای باید خارج شهر باشه )
پنجم بودجتون چقدره ( اینم در نظر بگیرین که عکاسی بودجه بالایی میخواد .

بالا