• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تماشای گروهی | فیلم سوم : جدایی نادر از سیمین

وضعیت
موضوع بسته شده است.

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان
پاسخ : تماشای گروهی | جدایی نادر از سیمین

درباره ی تیتراژ فیلم و بازی خوب سارینا فرهادی و پیمان معادی بچه ها گفتن و من بخوام باز چیری بگم کلیشه میشه.صرفن به یه سری نکته که برای خودم جالب بود اشاره میکنم.
چیزی که خیلی جالب بود اسم فیلم بود :جدایی نادر ازسیمین. در حالی که میشد بلعکس گفت یا گفت جدایی نادر "و" سیمین.
به نظرم چون سکانس اول و آخر فیلم هر دو توی دادگاه بود فرهادی با انتخاب این اسم میخواست تغییراتی که توی روابط تو جریان فیلم اتفاق افتاد و فرق طلاقی که اول فیلم بهش اشاره شد با جدایی آخر فیلم رو نشون بده!

چیز دیگه ای هم که جالب بود شخصیت نادر بود.برخلاف کسایی که گفتن اثراتی از سیاه نمایی توی فیلم دیدن شخصیت و رفتار های نادر به نظرم خیلی تصویر خوبی از یه مرد تو جامعه ی الان ایران بود!

تصویری که از "مذهب" توی ایران نشون داده بود برخلاف اکثر فیلم هایی که این روز ها تولید میشه بدون اغراق و بی غرض بود!

درباره ی سکانس آخر فیلم من برخلاف خیلی ها فکر میکنم اصلن پایان باز نداشت فیلم!این هم که ترمه پیش کدوم میموند چیز چندان مهمی نبود که بخواد تماشاگر رو به تصمیم گیری و تفکر وادار کنه و این داستان ها!بقیه ی چیز ها هم کاملن مشخص بود و فیلم با پایان واضح ولی به شکل هنری تموم شد!

به نقل از khatereh_gh :
این فیلمم مث فیلمای دیگه ی اصغر فرهادی موضوع خاصی نداشت...مث درباره ی الی....فقط همین که بازیگراش خیلی خوب بازی می کنن فضای فیلمو عالی کرده....
سناریوی فیلم خیلی مفاهیم رو میخواست منتقل کنه.سناریو جدا از بازی بازگیر ها یه ملودرام عالی بود به نظر من!

به نقل از minasamiei :
55 عدد لایک = انتظار نظر 55نفر رو داشتن ...
البته با 55 تا لایک آدم انتظار استقبال زیاد رو داره! ولی انتظار اظهار نظر از 55 نفر رو نمیشه داشت چون طبیعتن هستن کسایی که نقد های دیگران رو بخونن و چیز جدید و قابل توجهی برای اضافه کردن نداشته باشن :)
انتظاری که میره اینه که بتونیم نهایتن نقد کاملی داشته باشیم!

minasamiei

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين يك
شهر
اصفهان
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

از حرفای درنا خوشَم اومد خیلی .
در رابطه با پایان بازِ فیلم که درنا گفت میخوام یه چیزایی رو اضافه کنم :

در جواب کسایی که میگن پایان فیلم رها شد ...

این فیلم بهترین فیلم ایرانی با پایانِ باز بود ! بعد از درباره ی الی خیلی فیلم ها ساخته شد که میخواسَن پایانشون باز باشه که یکیش سعادت آباد بود که انصافا فیلم خیلی(!!)بدی نبود اما نتونست به خوبی از عهده ی پایان باز بر بیاد !
این کار رو "جدایی" خوب از پسش بر اومد.
قرار نیست قصه پایانی قطعی داشته باشد... فیلم هدفی بزرگتر رو دنبال میکنه !
مثل درباره الی که اساسا موضوع مهم فیلم مرگ الی نیست و اصلا از خیلیا بپرسی بهت می گن تو از کجا می دونی اون جسد الی بود؟ مشخص نشد.
و اینجا هم ما قرار نیست از انتخاب ترمه باخبر بشیم. اصلا مهم نیست یَعنی ...
ظرافت کار فرهادی همینجاس که ترمه رو ول میکنه میاد نادر و سیمین رو جدا از هم نیشون میده ... حتی ممکنه ... طولانی شدن حرفای ترمه با قاضی باعث منتفی شدن جدایی بشه. اون قرار بود فقط یه جمله بگه نه این همه طولانی حرف بزنه.
اصلا حرف اصلی فرهادی این نیست...
مهم اینه که چه بر سر ترمه میاد ؟!!!

+
خوشحال از این که فرهادی داره پایان باز رو مُد میکنه ! میدونم که قبلا خیلی داشتیم ! حتی همه ی فیلمای تهمینه میلانی ... اما منظور من یک فیلم عـــالـــی با پایان بازه ! یک پایان باز بی نقص ...

Spammer

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
عمران

من این فیلمو یک بار تو سینما و یک بار هم از شبکه نمایش خانگی دیدم. موضوع اصلی هم اختلاف طبقاتی افرادی مثل حجت و نادر و دروغ گفتن بود که دروغ های بعدی رو هم به دنبالش میاره و شخصیتا مجبور به دروغ گفتن میشن و این که یک دروغ کوچک می تونه بعدا مشکل ساز بشه.( دروغ راضیه به همسایه نادر به خاطر کثیف شدن را پله ها)
شخصیت حجت رو خیلی دوست دارم، تو فیلم مظلوم واقع شده،اول فیلم که حجت توی بانک میاد، می خواد که شخصیتی محترم داشته باشه
و اول برخورد توی بیمارستان هم با نادر محترمانه صحبت می کنه ولی بعد که می فهمه نادر راضیه رو هل داده عصبانی میشه یا جایی
که میره توی مدرسه ترمه و با معلمش صحبت می کنه، در حالی که حق با اونه و معلم از جواب دادن به اون طفره میره و همه
حجت رو رو مقصر میدونند. گریم و لباس و مدل موی شهاب حسینی خیلی برای شخصیت حجت خوب بود.خود سهاب حسینی خوب نقشو باززی کرد مخصوصا خود زنی هاش که عالی بود!
شخصیت نادر مثل خیلی از مردها شخصیتی مغرور بود و بر خلاف سیمین که از همون پول حمل پیانو میشد می فهمید شخصیتی ترسو تر هست، زیر بار حرف زور نمی رفت، که این شاید یکی از دلایل طلاق نادر از سیمین بود در حالی آخر فیلم از لباس سیاه نادر و سیمین می فهمیم که پدر نادر فوت کرده و این بار نادره که می خواد طلاق بگیره.
راضیه هم تنها شخصیتی بود که روی دروغش نموند و برای آینده دخترش حاضر نشد قسم دروغ بخوره و این یک دلیل خوب برای نقض حرف کسایی هست که میگن جدایی نادر از سیمین یک فیلم ضد خانواده هست.
فیلمبرداری و فیلمنامه هم خوب بودن،آهنگ آخرشم قشنگ بود. مخصوصا فیلمنامه دیالوگ های قشنگی داشت که من از دیالوگ شهاب حسینی که تو دادگاه می گه "فقط بچه های شما بچه های آدمن،بچه های ما...، توله سگن؟" خیلی خوشم اومد.
در آخرم فکر کنم ترمه با مادرش از ایران میره، به خاطر اینکه تو فیلم می بینیم که ترمه به خطر نرفتن مادرش پیش نادر مونده و هم این که
دیگه تو اون مدرسه نمی تونه بمونه، دوستاش دیگه پدر اونو یک قاتل می دونن و معلمش از پدرش دوری می کنه

Golnoosh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 !
شهر
همدان
مدال المپیاد
شیمی میخوندم ☺
دانشگاه
علوم پزشکی همدان
رشته دانشگاه
پزشکی

من این فیلمو دوبار دیدم ، ب نظرم واقعا فیلم محشری بود ، هرچند نمیگم ضعف نداشت !
اما شرایطش واقعا واسه من ملموس بود ، خیلی پارادوکس های محشری داشت ، فیلم از اونجا شروع شد ک سیمین تصمیم گرفتبره ، وسط فیلم توی یه دیالوگی وقتی با پدربزرگه و ترمه نشستن میگه : حتی یه کلمه نگفت نرو ، انگار نه انگار 14 سال باهم زندگی کردیم ، این نشون میداد ک قصد سیمین اصلا خارج رفتن نبوده و صرفا جلب توجه نادر بوده ، این درکل ب نظرم یعنی اینکه خیلی تصمیماتی ک ما میگیریم فقط جنبه ی تهدید داره و با یه کم توجه از اطرافیان منصرف میشیم
تضاد بین وجدان و منفعت طلبی توی خیلی جاهای فیلم عالی نشون داده شده بود ، توی دادگاه نادر برای تبرئه کردن خودش دست ب هرکاری زد ک ثابت کنه پدرش آسیب دیده ، تو پزشک قانونی بعد از این ک یکم آروم شد گفت مطمئن نیستم این کبودیا مال اونروز باشه !
یا تو دادگاه وقتی رفت ترمرو صدا کنه با اینکه میدونس خیلی از تصمیماتی ک تا حالا گرفته از رو خودخواهی بوده و ب ترمه آسیب رسونده ولی حاضر نشد ب دخترش ک دوسش داره بگه ک ب خاطر من دروغ بگو
در حالیکه خیلی خودش دروغ گفته بود
شخصیت نادر برای من یه آدمی بود که سعی میکرد خیلی انسانیت ب خرج بده ولی دروغ مصلحتی رو جایز میدونست
تو کل فیلم از هیچ صحنه ای ب اون اندازه لذت نبردم ک ترمه تو ماشین داشت گریه میکرد ، جدال بین وجدان و حس پدر دوستیش بود ،بخاطر کسی ک دوستش داشت رو وجدانی ک از اول فیلم داشت روش تاکید میکرد پا گذاشت ! البته ب نظر من کارش غلط نبود خیلی ، یعنی هرکدوم از ما ممکن بود اون تصمیمو بگیریم
اون تیکشم خوشم اومد ک نادر ک خودش ب این راحتی دروغ گفت واسه اثبات حرف اون زنه ازش خواست ک ب قرآن قسم بخوره ، و زنه ک تا روز قبلش داشت میگفت ک این هلم داد و بچم مرد حاضر نشد ب قرآن قسم بخوره ، اعتقاد خیلی از ما ایرانیا ک فک میکنیم دروغ فقط وقتی ب خدا و قرآن و جون عزیزانمون قسم خورده بشه دامنگیره !
بقیشو بعدا اضافه میکنم !
فقط :
بهترین دیالوگ فیلم ب نظرم : بابا مامان اومده بود ک بمونه ، خودم وسایلشو پشت ماشین دیدم

nikta shahi

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قائمشهر

با درود

*** تمام دوستداران جدایی نادر از سیمین لطفا این مطلب رو به اشتراک بذارند ***

تا همه مردم عزیز کشورمون با رای های خودشون از این فیلم در سایت یاهو حمایت کنند ( ممنون از تک تک شما عزیزان )

رای بدید به فیلم "جدایی نادر از سیمین" در قسمت های کاندید اسکار
Please kindly vote for "A Separation" in the following sections

1) Foreign Language Film
2) Writing (Original Screenplay)

لطفاٌ به این لینک رفته و در دو بخش بالا،به فیلم "جدایی نادر از سیمین" رای بدید...

A Separation = جدایی نادر از سیمین

http://movies.yahoo.com//feature/oscars/nominees

Golnoush.N

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3 کرج
شهر
کرج

به نقل از گولـی :
+ فیلمش خیلی حرفا برای گفتن داشت!
شخصیت ایرانیارو اینکه برای بردن پیانو یه طبقه ی دیگه می خواستن پول بگیرن!(یه مثال کوچیک بود!)
انسجام خانواده آی ایرانی که خیلیه اصن! :-" :rolleyes:

دوست عزیز! اینکه برای بردن پیانو یک طبقه بیشتر پول گرفتن جز شخصیت ایرانی نیست که....همه جا همینه....کارشونه حقشونه باید پول بگیرن وگرنه از کجا پول درارن!؟....خلاصه اینکه اصن این چه حرفیه که میزنی و جو گیر نشو :D :D
بعدم انسجام خانواده ی ایرانی چشه مگه؟!؟!!! از خانواده های اروپایی که خیلی از این لحاظ وضعمون بهتره....این فیلم انسجامو زیر سوال نمی برد...راجع به یه سری دغدغه های یک خانواده ی نسبتاً مدرن ایرانی تازه اونم در تهران بود :D....اوا!!....

بعد یه نکته ی دیگه....متوجه شدید که آخر فیلم ....پدر نادر مرد...؟؟

تا الان توی یاهو موویز برای بهترین فیلم خارجی 92% و برای فیلمنامه 82% آرارو به دست اورده....کلاً پرچم بالاس....یوهووو

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از .گلنوش. :
بعد یه نکته ی دیگه....متوجه شدید که آخر فیلم ....پدر نادر مرد...؟؟
آره مُرد.سیاه پوشیده بودن و ریش های نادر...
به نقل از .گلنوش. :
تا الان توی یاهو موویز برای بهترین فیلم خارجی 92% و برای فیلمنامه 82% آرارو به دست اورده....کلاً پرچم بالاس....یوهووو
خیلی هم پرچم پایینه :|
این که 70 میلیون جمعیت ایران بریزن به جدایی رای بدن و اصن جدایی بشه 99.9% هیچ افتخاری نداره و بلعکس مایه ی شرمساریه!
توی یاهو میان سند تو آل میکنن که مثلن آهای بکس ایرانی بریزید به جدایی رای بدید تا اسکار بگیریم! خب کسی که این رو داده طبیعتن اصلن نمیدونسته اسکار چیه!چون این نظر سنجی یاهو مسلمه که هیچ تاثیری تو نتیجه ی اسکار نداره و هر کس که در حد خیلی ساده بدونه اسکار چیه همچین حرفی نمیزنه!
این فقط نشون دهنده ی خصلت ناپسند ایرانی ها و نداشتن فرهنگ برای همچین چیزهاییه!
شرکت تو نظر سنجی زمانی ارزش داره که در مرحله ی اول شما فیلم جدایی رو دیده باشه در مرحله ی دوم بدونی اسکار چیه و در مرحله ی سوم بقیه ی فیلم ها رو هم دیده باشی!
اما الان که از این 92% نصفشون بیشتر این فیلم رو ندیدن و از این 50% نصفشون بیشتر نمیدونن اسکار چیه و از اونایی که میدونن اسکار چیه 2% هم بقیه فیلم ها رو ندیدن نتیجه ی نظر سنجی چه ارزشی داره!؟

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

از اونجایی که شبه و من خیلی حالم خوش نیست :-"همون پستم تو اون یکی تاپیک رو فعلا میذارم...بعد شروع میکنم تفسیر کردن! :-"
عالی...20...
نبرد مدرن و کلاسیک...
نبرد زن و مرد...
نیرد وطن و فرد...
نبرد پوپولیسم و شک گرایی...
نبرد اینده نگری و گذشته را کندوکاو کردن...
--------------------
جدایی نادر از سیمین از معدود فیلم هایی من در سینمای ایران دیدم و یک چیز ملاکش بود"قضاوت نکردن"...
اگر کمی در فیلم دقیق بشیم میفهمیم اصغر فقط یک چیز را هدف قرار داده...آسیب شناسی جدایی...یعنی جدایی و فقط جدایی را بد قلمداد کرده...
حال با این ذهنیت رفته جلو...اما هیچ جای فیلم نگفته چون این موجب جدایی است پس بد است...
فیلم یه ویژگی عالی داشت...یه مفهوم خیلی زیبای فلسفی در قالب بازی درآمده بود...این که دو تا چیز با هم در تضاد یا مخالف هم باشن دلیل بر بدی هیچ کدوم نیست...
ما توی فیلم صحنه ی حوادث را داشتیم...یک حادثه...میتواند خوب باشد میتواند بد باشد...
و در این جا به زیبایی به نمایش گذاشته شده که اگر چیزی با کارهای شما در تضاد باشد لزوما بد نیست...
من الان چیزی رو در فیلم میبینم که اولش اصلا بهش نرسیده بودم...تفکر ناب وحدت وجودی نسبت به خوب و بد...
بازی ها که فوق العاده بود...چیزی که جذبم کرد این بود که شخصیت محور بود نه بازیگر محور...هیچ جای فیلم ما اصلا حس نکردیم این بازیش خوبه یا بده...چرا که برایمان اتفاقات فیلم عینی شده بود...و این را باز میتوان به عدم قضاوت ابتدایی ربط داد...
در کل که راضیم...
اما بعد از این فیلم این بیشتر از قبل بهم ثابت شد که برخی از منتقدین فقط میخوان یه چیز گفته باشن...
مثلا توی یه نقد بر فیلم دیده بودم طرف گفته بود"فرهادی نگفته چرا شهاب حسینی قرض داشته!!" :O :O...خب برادر من...این اصلا موضوع فیلم نبوده :O...تازه از این نتیجه گیری منافق بودن اصغر فرهادی رو کرد!! :-w

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 ِ تهران
شهر
تهران

به نقل از .گلنوش. :
دوست عزیز! اینکه برای بردن پیانو یک طبقه بیشتر پول گرفتن جز شخصیت ایرانی نیست که....همه جا همینه....کارشونه حقشونه باید پول بگیرن وگرنه از کجا پول درارن!؟....خلاصه اینکه اصن این چه حرفیه که میزنی و جو گیر نشو :D :D
بعدم انسجام خانواده ی ایرانی چشه مگه؟!؟!!! از خانواده های اروپایی که خیلی از این لحاظ وضعمون بهتره....این فیلم انسجامو زیر سوال نمی برد...راجع به یه سری دغدغه های یک خانواده ی نسبتاً مدرن ایرانی تازه اونم در تهران بود :D....اوا!!....
من نمی گم پولشونو نگیرن!ولی واقا کاملا بی مسئولیتی بود که همون وسط ول کنن و دست از کار بکشن!می تونستن ببرن بالا بعد!خوب این یه بی مسئولیتی رو نشون می داد!
در ضمن حرفشونم بی منطق بود چون همکفم حساب کرده بودن!

بعدم من خانواده آی ایرانیو با جای دیگه ای مقایسه نکردم!نگفتم اروپاییا بهترن که!!!

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

اول از همه بگم که مرسی از استقبال خوبتون تا الان ! ایشالا همینجوری باشه تا آخر ! :)

بعد اینکه ، ما دیروز تو مدرسه سر کلاس تئاتر راجبه این فیلم خیلی حرف زدیم و این قسمتی که میگم نظرات معلم تئاترمونه که خیلی آدم تاپیه و خودمم کاملا قبولش دارم .

جدایی نادر از سیمین پر از نماده و یک فیلم کاملا سیاسی .
نادر و سیمین ، نماد اصول گرا و اصلاح طلب بودن و اگه خاطرتون باشه تو تیتراژ آخر ، راستُ چپ نشسته بودن ! ( اگه از جایگاه تماشاگر سمت ها رو نگاه کنیم ! )
اسماشونم حتی نماد بود !
نادر = کمیاب
سیمین = صفت نسبی سیم به معنای نقره !

( واقعا تفکر اصغر فرهادیُ تو این فیلم تحسین میکنم ! )
ترمه ، نماد جامعه ی ایران بود . و اینکه آخرش مجبور به انتخاب شد . ینی ما کودومُ انتخاب میکنیم ؟
و پدر نادر ، نماد سنت ایران ! که در آخر مُرد ...
----
در مورد فوق العاده بودن بازیا که شکی نیست ...
حرص خوردنای شهاب حسینی ، رفتارای قانون مندانه ی پیمان معادی ، دغدغه های لیلا حاتمی ... همه فوق العاده بودن !
به نظر من از همه عالی تر شهاب حسینی بود !
مخصوصا قسمتای دادگاهش ! اون قسمتی که برگشت گفت : فقط بچه های شماها آدمن ؟ بچه های ما توله سگن ؟
واقعا آدم دردش میگرفت ... :|
یا قسمتی که میخواستن بندازنش زندان : من زندگیمُ باختم حاج آقا ... منو از حبس میترسونی ؟ برو از خدا بترس ...
عالی ...
:)
---
در کل چیزی که من تو اصغر فرهادی خیلی قبول دارم ، تفکرشه . کاری که کمتر کارگردانی میکنه . همچین تفکر عمیقی واقعا کمیابه ...

زی زی جون

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
مشهد جلس
مدال المپیاد
ریاضی ، طلا و فیزیک ، نقره
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
انشاءالله پزشکی

تبریک میگم.... h-: P:> P:> P:> P:>
جدایی نادر از سیمین اسکار گرفت.... x: x: x: x:

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از زی زی جون :
قرار بود اینجا نقد کنیمُ تبریک اینا نگیم ! :)

Golnoush.N

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3 کرج
شهر
کرج

به نقل از زی زی جون :

اسکار نگرفته دوست عزیز :D :D
کاندید اسکار شده :D

به نقل از گولـی :
من نمی گم پولشونو نگیرن!ولی واقا کاملا بی مسئولیتی بود که همون وسط ول کنن و دست از کار بکشن!می تونستن ببرن بالا بعد!خوب این یه بی مسئولیتی رو نشون می داد!
در ضمن حرفشونم بی منطق بود چون همکفم حساب کرده بودن!

بعدم من خانواده آی ایرانیو با جای دیگه ای مقایسه نکردم!نگفتم اروپاییا بهترن که!!!

اوهوم...اوکی....در مورد پیانو متقاعد شدم!
کلا آدم باید حرفشو کامل بزنه که شبهه توش وارد نشه :D

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از ریــحــانــه :
جدایی نادر از سیمین پر از نماده و یک فیلم کاملا سیاسی .
نادر و سیمین ، نماد اصول گرا و اصلاح طلب بودن و اگه خاطرتون باشه تو تیتراژ آخر ، راستُ چپ نشسته بودن ! ( اگه از جایگاه تماشاگر سمت ها رو نگاه کنیم ! )
اسماشونم حتی نماد بود !
نادر = کمیاب
سیمین = صفت نسبی سیم به معنای نقره !

( واقعا تفکر اصغر فرهادیُ تو این فیلم تحسین میکنم ! )
ترمه ، نماد جامعه ی ایران بود . و اینکه آخرش مجبور به انتخاب شد . ینی ما کودومُ انتخاب میکنیم ؟
و پدر نادر ، نماد سنت ایران ! که در آخر مُرد ...
به گمونم این برداشت اصلاح طلب و اصولگرا برای حال حاضر بی معنیه!وضع حال حاضر سیاست ایران به هر چیزی شبیه هست الا نبرد اصلاح طلب و اصولگرا ها!!
در حال حاضر تو جامعه ی ایران دغدغه ای تحت عنوان "اصلاح طلب یا اصولگرا؟" وجود نداره!
اگه فیلم دهه ی دهه ی 70 ساخته شده بود همچین تفسیری شاید قابل پذیرش بود اما حالا مناسبتی واسه همچین تفسیری نیست...

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از Dorna :
به گمونم این برداشت اصلاح طلب و اصولگرا برای حال حاضر بی معنیه!وضع حال حاضر سیاست ایران به هر چیزی شبیه هست الا نبرد اصلاح طلب و اصولگرا ها!!
در حال حاضر تو جامعه ی ایران دغدغه ای تحت عنوان "اصلاح طلب یا اصولگرا؟" وجود نداره!
اگه فیلم دهه ی دهه ی 70 ساخته شده بود همچین تفسیری شاید قابل پذیرش بود اما حالا مناسبتی واسه همچین تفسیری نیست...
درسته وقتی گفت من به این فک کردم ولی ، حس میکنم مثل اینا الان هست .
ینی میشه تفکرات ایرانی رو مثل اینا تقسیم کرد .

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از ریــحــانــه :
درسته وقتی گفت من به این فک کردم ولی ، حس میکنم مثل اینا الان هست .
ینی میشه تفکرات ایرانی رو مثل اینا تقسیم کرد .
من نه با نظر ریحانه موافقم نه درنا! :-"
به نظرم اصغر اومده یه فرمول کلی داده برای تمام تفکرات سیاسی در طول تاریخ...گفته همه دو دسته میشن1-کلاسیک2-مدرن...
اولی بر پایه ی سنت ها و ارزش ها و دومی بر پایه ی تغییر است...
حال شاید و فقط شاید!با توجه به اقتضای زمان بشه این رو تعمیم داد به اونی که ریحانه گفت...
اما در کل به نظرم یه فرمول زمان شمول!!است...

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

ریحانه جان اول این که من نفهمیدم نقره و کمیاب چه ربطی به سیاست داره
دومن به نظرم یکم اغراق بود یعنی فردا نماد فراماسونریم از توی فیلم اصغر اینجوری در میارن که !

و دوم اصلاح طلب و اصولگرا رو از چی برداشت کردی از صندلی که نشسته بودن ؟

• لایک
امتیازات: dorna
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از prabd.chess :
من نه با نظر ریحانه موافقم نه درنا! :-"
به نظرم اصغر اومده یه فرمول کلی داده برای تمام تفکرات سیاسی در طول تاریخ...گفته همه دو دسته میشن1-کلاسیک2-مدرن...
اولی بر پایه ی سنت ها و ارزش ها و دومی بر پایه ی تغییر است...
حال شاید و فقط شاید!با توجه به اقتضای زمان بشه این رو تعمیم داد به اونی که ریحانه گفت...
اما در کل به نظرم یه فرمول زمان شمول!!است...
مرسی ! دقیقا منظورم این بود نمیدونسم چجوری بگم ! :D
تفکرات نادر طبق چارچوبُ قوانین بود . دقیقا چیزی که سیمین نداشت یا شاید کمتر داشت ...

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از وحـیـــــــــــــــــــد :
ریحانه جان اول این که من نفهمیدم نقره و کمیاب چه ربطی به سیاست داره
دومن به نظرم یکم اغراق بود یعنی فردا نماد فراماسونریم از توی فیلم اصغر اینجوری در میارن که !

و دوم اصلاح طلب و اصولگرا رو از چی برداشت کردی از صندلی که نشسته بودن ؟
اون سیاست رو کلی در مورد فیلم عرض کردم . اینا واسه نماد بودن . :)
ببینین این اغراق نیست . بعضی از فیلما براساس نماد پیش میرن . نمیشه گفت همش نماد بود . ولی نماد خیلی داشت .
نه ! مسلما نه !
( توجه کنین به اینکه تو این پستام گفتم که من این دو اسم رو قبول ندارم همونطور که پوریا گفت کلاسیکُ مدرن بودنشونُ قبول دارم . )
کل رفتاراشون تو فیلم اینُ نشون میداد .

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از ریــحــانــه :
مرسی ! دقیقا منظورم این بود نمیدونسم چجوری بگم ! :D
تفکرات نادر طبق چارچوبُ قوانین بود . دقیقا چیزی که سیمین نداشت یا شاید کمتر داشت ...
آهان...مچ میگیریم! :-"
ببین...تا جایی که من میدونم اون پست مدرنه که میگه قانون رو باید به حداقل رسوند و برداشت آزاد ذهن را ارج نهاد...مدرن میگه باید قانون را ارج نهاد...اما قوانین کنونی درست نیست...باید عوضشون کنیم...و شروع میکنه به انقلاب ذهنی و سپس شاید هم انقلاب مدنی!...
اشتباه نکن!...سیمین به نظرم نماد پست مدرن نبود...نماد یک مدرن بود...
شاید شاید و باز هم شاید!ترمه(دخترشون)نماد پست مدرن بود...فردی که میبیند و با آزادی سعی در انتخاب دارد...

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا