• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

حجاب بودن یا نبودن مسئله اینست !

نظر شما راجع به وجود حجاب

• اجباری باشد و همه مستلزم رعایت کردن آن باشند

رای‌ها: 68 17.3%
  • اجباری نباشد ولی افراد علاقه مند حجاب داشته باشند

رای‌ها: 314 79.9%
  • اصلا حجاب نباشد

رای‌ها: 11 2.8%

• رای‌دهندگان
    393
وضعیت
موضوع بسته شده است.

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .
پاسخ : حجاب بودن یا نبودن مسئله اینست !

حجاب یک عقیده س که قابل تحمیل کردن نیست.
به نظرم ایران باید مث ترکیه باشه که افراد آزاد باشن.اگه دقت کرده باشین مسلمونای اونجا خیلی بهترن در این موارد.چون براساس عقیده ی خودشون اینجوری شدن.
به نظر من بی حجابی در جامعه اسلامی بی ادبی کردن به اسلامه. تا وقتی که نظام اسلامیه و یا اصا اسم اسلامو یدک میکشه باید این مسائل دراون رعایت شه.

Urania

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان آبادان و خرمشهر
شهر
آبادان

فرد بی حجاب بیشتر به جامعه ضرر میزنه یک نفر بیحجاب میتونه چندین نفر را بد بخت کنه چون بقیه هم می خواهند مثل اون بشند

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از Ariadne :
حجاب یک عقیده س که قابل تحمیل کردن نیست.
به نظرم ایران باید مث ترکیه باشه که افراد آزاد باشن.اگه دقت کرده باشین مسلمونای اونجا خیلی بهترن در این موارد.چون براساس عقیده ی خودشون اینجوری شدن.
به نظر من بی حجابی در جامعه اسلامی بی ادبی کردن به اسلامه. تا وقتی که نظام اسلامیه و یا اصا اسم اسلامو یدک میکشه باید این مسائل دراون رعایت شه.
بی حجابی برای کسی که به حجاب اسلام اعتقاد داره بی ادبیه! ممکنه یک نفری اصلا با فلسفه‌ی حجاب موافق نباشه! (هر چند که نماز می‌خونه، روزه می‌گیره و ....) اونوقت دیگه اصلا بی ادبی نیست. مثل این می‌مونه که بگیم ما اگه بریم یه کشوری که اکثریت مسیحین و عین احکام اون‌ها رو انجام ندیم،‌ به مسیحیت و جامعه‌ی مسیحیت توهین کردیم.
شما از یک طرف می‌گید که ایران باید مث ترکیه باشه که افراد ازاد باشن. از طرفی می‌گید که بی حجابی در جامعه‌ی اسلامی بی ادبی کردن به اسلامه.
بالاخره کدومش؟ ملت آزاد باشن و خودشون انتخاب کنند، یا مجبورشون کنن برای اینکه بی ادبی نشه حجاب داشته باشن؟

marlik

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید صدوقی
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع - صنایع

به نقل از UFO :
فرد بی حجاب بیشتر به جامعه ضرر میزنه یک نفر بیحجاب میتونه چندین نفر را بد بخت کنه چون بقیه هم می خواهند مثل اون بشند
ما اگر ب جامع اسلامی‌ه پس از فتح مکه که خوده پیامبر رهبر اون جامعه بود نگا کنیم ، هیچ یک از زنان غیرمسلمان الزامی ب داشتن‌ه حجاب نداشتند ؛ اما برای زنای مسلمان ایه اومد و حدود حجاب مقبول برای جلوگیری از "دست اندازی" مشخص شد .
من نمیدونم چرا بحثای موجود تو این فروم تعصبی‌ن ، برای همین ب بحث داخل نمیشم ؛ فقط همین بس که داشتن حجاب حداقل برآمده از اگاهی و شرم روح انسان‌ه ، و اینکه دیگه مو بیرون باشه یا لاک بزنی یا هرچی دیگه چون حداقل رعایت شده دیگه واگذار کنیم ب سلیقه و دین‌ه افراد ! بزاریم افراد خودشون حدوده جنبه و حیا و عفت‌شونو مشخص کنن ؛ حجاب کامل عفت و حیا کامل نیس ، بی حجابیای روال در سطح جامعه نشونه‌ی بی‌عفتی یا گذر از حدود حیا نیس و نبوده و نخاهد بود !
بی‌ادبی و دهن‌کجی ب اسلام ؟!
یحتمل منظور گوینده ازین حرف دهن‌کجی برابر خدا بوده، و قصد خدا تاکید بر عفت و حیا بوده ؛ شما در نظر بگیر یک الزام وجودی از طرف مادرتون ب شما دیکته میشه که قبل از رفتن سره جلسه امتحان حتما باید صبونه کامل بخوری ، چن تا خرما و شکلات هم با خودت ببری سره جلسه و شب قبلش هم خوب بخابی ، واجب بودن این امر برای مهیا کردن بستر موفقیت در ازمون‌ه اما خب حالا ممکنه فردی شب رو نخابه ، صبونه هم نخوره ، چیزی هم سره جلسه با خودش نبره اما 20 بگیره ! راهش سخت تره !
و اگه همین فرد افتاد درسشو ، مامانش بهش خاهد گفت :
من گفتمت تا فردا نگی نگفتی و اگه گفتی نگفتی بگم گفتمت که !

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از marlik :
ما اگر ب جامع اسلامی‌ه پس از فتح مکه که خوده پیامبر رهبر اون جامعه بود نگا کنیم ، هیچ یک از زنان غیرمسلمان الزامی ب داشتن‌ه حجاب نداشتند ؛ اما برای زنای مسلمان ایه اومد و حدود حجاب مقبول برای جلوگیری از "دست اندازی" مشخص شد .
من نمیدونم چرا بحثای موجود تو این فروم تعصبی‌ن ، برای همین ب بحث داخل نمیشم ؛ فقط همین بس که داشتن حجاب حداقل برآمده از اگاهی و شرم روح انسان‌ه ، و اینکه دیگه مو بیرون باشه یا لاک بزنی یا هرچی دیگه چون حداقل رعایت شده دیگه واگذار کنیم ب سلیقه و دین‌ه افراد ! بزاریم افراد خودشون حدوده جنبه و حیا و عفت‌شونو مشخص کنن ؛ حجاب کامل عفت و حیا کامل نیس ، بی حجابیای روال در سطح جامعه نشونه‌ی بی‌عفتی یا گذر از حدود حیا نیس و نبوده و نخاهد بود !
بی‌ادبی و دهن‌کجی ب اسلام ؟!
یحتمل منظور گوینده ازین حرف دهن‌کجی برابر خدا بوده، و قصد خدا تاکید بر عفت و حیا بوده ؛ شما در نظر بگیر یک الزام وجودی از طرف مادرتون ب شما دیکته میشه که قبل از رفتن سره جلسه امتحان حتما باید صبونه کامل بخوری ، چن تا خرما و شکلات هم با خودت ببری سره جلسه و شب قبلش هم خوب بخابی ، واجب بودن این امر برای مهیا کردن بستر موفقیت در ازمون‌ه اما خب حالا ممکنه فردی شب رو نخابه ، صبونه هم نخوره ، چیزی هم سره جلسه با خودش نبره اما 20 بگیره ! راهش سخت تره !
و اگه همین فرد افتاد درسشو ، مامانش بهش خاهد گفت :
من گفتمت تا فردا نگی نگفتی و اگه گفتی نگفتی بگم گفتمت که !
ممنوناز مثال شاهکارت...کل حرفت در یک کلام:شاید حجاب کافی باشد اما به هیچ روی لازم نیست...

haniiii

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رفسنجان
رشته دانشگاه
پزشکی

یکی از بی حجابی قصد جلب توجه داره یکی نه
این نکته هم مهمه که اول از همه ادم باید خودش رو دوس داشته باشه و این شامل جنبه ظاهری هم میشه.
مثلن یکی با یه مدل بستن روسری یا مدل موهاش یا با حجاب کامل ظاهرش رو دوس داره.دلیل بر خراب کردن بقیه نیس
افراد دیگه هم ادمن و اونقد اراده دارن که بفهمن چی بده یا چی خوبه

pershia

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان6
شهر
تهران
مدال المپیاد
نجوم
دانشگاه
UT\AUT
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نظر من هر کس برای خودش ارزشی داره و اعتقادی ......
نمیشه یه نفرومجبور به کاری کرد ......
اینطوری احتمال داره اون یه نفر یه جور دیگه جواب اون اجباری که روش هست رو بده :)

Nooshin_d

نوشین
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از haniiii :
مثلن یکی با یه مدل بستن روسری یا مدل موهاش یا با حجاب کامل ظاهرش رو دوس داره.دلیل بر خراب کردن بقیه نیس
افراد دیگه هم ادمن و اونقد اراده دارن که بفهمن چی بده یا چی خوبه
ولی موضوع اینجاس که بعضی افراد که حجاب رعایت نمیکنن هدفشون جلب نظر دیگرانه نه به خاطر اینکه اون مدلو دوست دارن . بعضیا از همین که دیگران بگن چه خوش تیپ شدی راضین و لذت میبرن . . گاهی هم فقط تصور میکنن که دیگران از قیافه ی اونا خوششون میاد و اگر بهشون نظر منفیمون رو بگیم فورا اون مدلو عوض میکنن. ( مد گرایی منفی)
البته بحث مد نیست .
خیلیا رو هم میشناسم فقط برای حفظ خودشون تو جامعه حجابو رعایت میکنن و سنگین رفتار میکنن .و کاری به شرع و علاقه ی خودشون ندارن .

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی

به نقل از پویا م :
بی حجابی برای کسی که به حجاب اسلام اعتقاد داره بی ادبیه! ممکنه یک نفری اصلا با فلسفه‌ی حجاب موافق نباشه! (هر چند که نماز می‌خونه، روزه می‌گیره و ....) اونوقت دیگه اصلا بی ادبی نیست. مثل این می‌مونه که بگیم ما اگه بریم یه کشوری که اکثریت مسیحین و عین احکام اون‌ها رو انجام ندیم،‌ به مسیحیت و جامعه‌ی مسیحیت توهین کردیم.
شما از یک طرف می‌گید که ایران باید مث ترکیه باشه که افراد ازاد باشن. از طرفی می‌گید که بی حجابی در جامعه‌ی اسلامی بی ادبی کردن به اسلامه.
بالاخره کدومش؟ ملت آزاد باشن و خودشون انتخاب کنند، یا مجبورشون کنن برای اینکه بی ادبی نشه حجاب داشته باشن؟

به نظر من کسی که اسلام رو قبول داره، باید همه چیزشو قبول داشته باشه؛ اسلام یعنی همه چیز کنار هم ... پس نمیشه گفت من روزه رو دوست دارم، نماز و نه یا نماز می خونم، خمس نمیدم ... و این اصلا مثل اینی که شما میگی نیست ها، الان ادیاد نیگه هم تو کشورما احکام خودشونو انجام میدن و ما نمیگیم اونا به اسلام توهین کردن، میگیم؟ اما اگه یه مسلمون به احکام دینش (که حجاب هم شاملشه) عمل نکنه میگیم توهین کرده ... به نظر من مردم باید بدونن حجاب چیه، اگه بدونن یا بهتر بگم بدونیم، حجاب رو بد نخواهیم دونست !

backslash

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم

به نقل از ارنواز :
به نظر من کسی که اسلام رو قبول داره، باید همه چیزشو قبول داشته باشه؛ اسلام یعنی همه چیز کنار هم ... پس نمیشه گفت من روزه رو دوست دارم، نماز و نه یا نماز می خونم، خمس نمیدم ... و این اصلا مثل اینی که شما میگی نیست ها، الان ادیاد نیگه هم تو کشورما احکام خودشونو انجام میدن و ما نمیگیم اونا به اسلام توهین کردن، میگیم؟ اما اگه یه مسلمون به احکام دینش (که حجاب هم شاملشه) عمل نکنه میگیم توهین کرده ... به نظر من مردم باید بدونن حجاب چیه، اگه بدونن یا بهتر بگم بدونیم، حجاب رو بد نخواهیم دونست !

اگه کسی احکام دینی اش رو انجام نده توهینی نکرده به نظر من...
ولی ببینید اسلام گفته حجاب باید داشته باشن زنا
خب یه سری اطاعت میکنن و یه سری هم اطاعت نمیکنن
به نظر من اگه بیاییم در کنار اینکه اسلام گفته حجاب خوبه و زنا باید داشته باشن
فلسفه ی حجاب و فواید و عواقبش رو هم به مردم بگیم شاید خیلی از اونایی که حجاب دارن ایمانشون قوی تر بشه و خییلی از اونایی که حجاب ندارن با حجاب بشن
ما الان تو اکثر مواقع فقط ظاهر رو میبینیم
اسلام هر چیزی گفته برای سلامت روح و جسم ادم بوده تا حالا
مثل حروم بودن مشروب یا گوشت حیوانات درنده یا خوک وسگ...

haniiii

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رفسنجان
رشته دانشگاه
پزشکی

ادم حجاب رو واسه چی رعایت میکنه؟اصل هدف اسلامم این بوده که فرد با رعایت حجاب به رشد و کمال برسه...
یکی که بارعایت حجاب کار خودشم!!انجام بده به نظر من ارزشی نداره.
یکی هم ممکنه حجابش 100 در 100 نباشه اما فقط به خاطر اینکه خودش به این رشد و نتیجه رسیده

backslash

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم

به نقل از haniiii :
ادم حجاب رو واسه چی رعایت میکنه؟اصل هدف اسلامم این بوده که فرد با رعایت حجاب به رشد و کمال برسه...
یکی که بارعایت حجاب کار خودشم!!انجام بده به نظر من ارزشی نداره.
یکی هم ممکنه حجابش 100 در 100 نباشه اما فقط به خاطر اینکه خودش به این رشد و نتیجه رسیده

فکر نمیکنم حجاب به رشد و کمال ربط داشته باشه
به نظر من حجاب بیشتر زن رو از نگاه های هوس بازانه حفظ میکنه و نمیذاره اون وقار و شخصیتش از بین بره :-s

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی

به نقل از backslash :
اگه کسی احکام دینی اش رو انجام نده توهینی نکرده به نظر من...
ولی ببینید اسلام گفته حجاب باید داشته باشن زنا
خب یه سری اطاعت میکنن و یه سری هم اطاعت نمیکنن
به نظر من اگه بیاییم در کنار اینکه اسلام گفته حجاب خوبه و زنا باید داشته باشن
فلسفه ی حجاب و فواید و عواقبش رو هم به مردم بگیم شاید خیلی از اونایی که حجاب دارن ایمانشون قوی تر بشه و خییلی از اونایی که حجاب ندارن با حجاب بشن
ما الان تو اکثر مواقع فقط ظاهر رو میبینیم
اسلام هر چیزی گفته برای سلامت روح و جسم ادم بوده تا حالا
مثل حروم بودن مشروب یا گوشت حیوانات درنده یا خوک وسگ...

الان که دارم فکر میکنم به این نتیجه رسیدم که انجام ندادن احکام دین توسط یه مسلمون بیشتر توهین به خودشه تا هر چیز یا هر کس دیگه ای؛ یعنی طرف به چیزی که قبولش کرده اعتقاد نداره.
خب منم همینو میگم؛ میگم منی که حجاب دارم باید یه جوری که مناسبه به کسی که حجاب نداره یا کامل نیست، فلسفه ی حجاب و خوبی هاش رو توضیح بدم و این باعث ایجاد حجاب درست و کامل می شه نه مجبور کردن.

backslash

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم

البته یه خصلت دیگه هم که مردم دارن اینه که از جیزی که اجباره انجام دادنش دوری میکنن و از چیزی که ممنوعه بیشتر به انجام دادنش توجه میکنن...
برای همینه که توی قران میگه «لا اکراه فی الدین» یعنی اجباری در دین نیست هر کسی خودش میدونه با خدای خودش و کار هاش

اینکه ما روی حجاب سخت گیری میکنیم نمیدونم اشتباهه یا نه یا اینکه خوبی هاش بیشتره یا بدی هاش
ولی میتونه یه علت برای دفع حجاب باشه.... :-s

haniiii

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رفسنجان
رشته دانشگاه
پزشکی

همه فلسفه های اسلام برای کمال ادمه
خب یه جورایی همین که از نگاه الوده حفظ شه زمینه کمال ایجاد میشه
اما نمیشه گفت داشتن حجاب ینی دور موندن از نگاه الوده
به کسایی که حجابشونم کامله نگاه میشه اما اونا خودشونن که زمینه انحراف رو کم میکنن و از بین میبرن
همون طور که کسی که حجابش 100 در 100 نیس میتوننه

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی

به هر حال باید قبول کنیم که کسی که حجابش کامله مصونیت بیشتری داره نسبت به کسی که حجاب کاملی نداره ، البته به اونم ممکنه نگاهای ... بشه ولی خیلی کمتره ، اینو از روی تجربه ی شخصیم می گم.

backslash

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم

ببینید حجاب داشتن با زشت بودن و خوشگل بودن فرق داره
همین که یه دختر حجابشو رعایت کنه و بدنش معلوم نباشه اگه کسی بش نگاه کنه نمیتونه نگاهشو با هوس همراه کنه
درسته شاید بد نگاه کنه ولی نگاه هوس امیز بهش کم میشه

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی

به نقل از backslash :
ببینید حجاب داشتن با زشت بودن و خوشگل بودن فرق داره
همین که یه دختر حجابشو رعایت کنه و بدنش معلوم نباشه اگه کسی بش نگاه کنه نمیتونه نگاهشو با هوس همراه کنه
درسته شاید بد نگاه کنه ولی نگاه هوس امیز بهش کم میشه

کاملا موافقم؛ البته حجاب فقط واسه خانوما نیست و آقایون هم باید حاب خاص خودشونو رعایت کنن.

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از backslash :
البته یه خصلت دیگه هم که مردم دارن اینه که از جیزی که اجباره انجام دادنش دوری میکنن و از چیزی که ممنوعه بیشتر به انجام دادنش توجه میکنن...
برای همینه که توی قران میگه «لا اکراه فی الدین» یعنی اجباری در دین نیست هر کسی خودش میدونه با خدای خودش و کار هاش

اینکه ما روی حجاب سخت گیری میکنیم نمیدونم اشتباهه یا نه یا اینکه خوبی هاش بیشتره یا بدی هاش
ولی میتونه یه علت برای دفع حجاب باشه.... :-s
سلام.ببخشید اون جمله ای که شما گفتین درسته (اجبار و دوری) که ناشی از روح کنجکاو انسانه که میگن اینو بکن اگه نکنم چی میشه؟و...
ولی لا اکره فی الدین یه موضوع دیگس.لا اکراه فی الدین برای موقعیه که شما مسلمان نشدید.ولی وقتی که مسلمانید این با شماجور نمیاد و باید هرچی واجب رو انجام بدین.البته اسلام دین مهر و مهربانیه و هرچی گفته آخرسر به سود خود شخصه.
درضمن فلسفه آیه حجاب تو قرآن هم اینه:به پیامبر آیه اومد که پیامبر تو به زنان امت خودت بگو که موی سر خودشونو حفظ کنن تا زنان عفیف و غیر عفیف شناخته شوند و زنان عفیف به بد اسمی دچار نشن.در کل حجاب واقعا خیلی خوبه و مفید منتها امروزه به برخی دلایل مردم حجاب رو میذارن کنار.البته حجاب کامل در اسلام یعنی همه جا پوشیده باشه غیر از گردی صورت و دستها و پاها تا مچ.چادر حجاب ایرانیه و هیچ دلیلی هم نمیشه پیدا کرد که زنی که مانتو پوشیده(به شرطی که تنگ و ...نباشه)بد حجابه.

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی

به نقل از El.N :
سلام.ببخشید اون جمله ای که شما گفتین درسته (اجبار و دوری) که ناشی از روح کنجکاو انسانه که میگن اینو بکن اگه نکنم چی میشه؟و...
ولی لا اکره فی الدین یه موضوع دیگس.لا اکراه فی الدین برای موقعیه که شما مسلمان نشدید.ولی وقتی که مسلمانید این با شماجور نمیاد و باید هرچی واجب رو انجام بدین.البته اسلام دین مهر و مهربانیه و هرچی گفته آخرسر به سود خود شخصه.
درضمن فلسفه آیه حجاب تو قرآن هم اینه:به پیامبر آیه اومد که پیامبر تو به زنان امت خودت بگو که موی سر خودشونو حفظ کنن تا زنان عفیف و غیر عفیف شناخته شوند و زنان عفیف به بد اسمی دچار نشن.در کل حجاب واقعا خیلی خوبه و مفید منتها امروزه به برخی دلایل مردم حجاب رو میذارن کنار.البته حجاب کامل در اسلام یعنی همه جا پوشیده باشه غیر از گردی صورت و دستها و پاها تا مچ.چادر حجاب ایرانیه و هیچ دلیلی هم نمیشه پیدا کرد که زنی که مانتو پوشیده(به شرطی که تنگ و ...نباشه)بد حجابه.

البته عزیزم حجاب کامل یعنی همه جای بدن پوشیده باشه به جز گردی صورت و دست ها تا مچ :) پا مجاز نیست (;

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا