• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سبک شناسی نقاشی ها

• شروع کننده موضوع eAJ
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

eAJ

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
Allame helli-Tehran
پاسخ : سبک شناسی نقاشی ها

خوب بله، شما اگه بخوای کوبیسم ساده بکشی ساده است! اما به وقتی من نقاشیِ پابلوجان(پیکاسو) رو در موزه ی هنرهای معاصر دیدم، نظرم کلاً برگشت(ضمن اینکه من اون نقاشی رو نتونستم تو اینترنت پیدا کنم، عکسه یه خونه بود وو اینها .. کسی اسمش یادشه یا عکسشو داره ؟)

اصولاً فکر می کنم یک کوبیسم خوب و کامل خیلی سخت باشه، حالا قضیه ی تکنیکی رو بذارید کنار، آنالیز کردن یک بحثیه و کشیدن آنالیز یه بحثه دیگه و اینکه مهارت هات تورو در نقاشی کوبسیم محدود نکن خیلی کم پیش می یاد فکر کنم ضمن اینکه تقارن هم بعضی جاها دیده می شه که کارو سخت می کنه.

baroon

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
یه زمانی فرزانگان تهران بودم!
شهر
تهران
دانشگاه
ولیعصر
رشته دانشگاه
معماری

اره خب اما تو داري سطح پيچيده رو مقايسه مي كني بيا همون كوبيسمي كه ديدي رو با يكي از اثار رئال پيكاسو مقايسه كن من اون كوبيسمي كه ازش حرف زدمو در مقايسه ي يه اتد ساده از يه فيگور رئال گفتم مي گم اون اتد ساده سخت تر از اون كوبيسمه حالا تو سطح بالا بايد اون اثرو با شام اخر مقايسه كرد كه باز ساده تر از شام اخره

• شروع کننده موضوع

eAJ

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
Allame helli-Tehran

در نظر من چنین نیست، البته بنده نقاش نیستم ولی حدسمه .

فاطمه طباطبای

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قم
مدال المپیاد
فیزیک-ریاضی

دوستان میشه از بیسک بحث کنید.
من از اول دنبال کردم ولی نفهمیدم.

• شروع کننده موضوع

eAJ

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
Allame helli-Tehran

شما خاک انجمنتو بخور !

چیشو نفهمیدی ؟ چیز عجیبی گفتیم مگه ؟ من به عنوان یه ناشی از اساتید پرسش فرمودم لطف کردن پاسخ فرمودن البته خیلی از سبک ها موند، منتظریم.

bloodseeker

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
alamehele 2 tehran

ممنون از مطامب زيبا و جذاب اين قسمت

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک

يه مكتب ديگه هست به اسم پست امپرسونيسم كه براي پيشبرد همون سبك امپرسيونيسم بوده. نقاش هاي معروف اين سبك، ونسان ونگوگ، پل سزان و پل گوگن بودن كه اغلب به اشتباه مي گن سبك اينا همون امپرسيونيسم بوده.
اين سبك يه فرقايي با امپرسيونيسم داره، مثلا ضربه ي قلم ونگوگ شديد تره نسبت به بقيه يا مثلا بعضي هاشون واسه نشون دادن حجم و بعد كه تو امپرسيونيسم مطرح نبوده، از تضاد رنگ هاي سرد و گرم استفاده مي كردن. اينا چيزايي بود كه مي دونستم. ولي الان مشكلم اينجاست كه يعني فرقشون فقط در همين حده و اگر نه، چه فرقايي دارن كه باعث شده يه مكتب جديد بشه؟ اصلا وقتي يه نقاشي مي بينيم كه سبكش پست امپرسيونيسم هست، از كجا و چه ملاك هايي اين رو متوجه بشيم؟

اين الان يه نقاشي از ونگوگ هست كه خودش رو كشيده:

2qa92xx.jpg

چيزي كه از اين نقاشي مي شه فهميد، اينه كه تضاد رنگ ها بيشتره، ضرب قلم شديد تره و غير واقعي تر هم به نظر مياد.

باز اين دو تا هم از ونگوگه:

vangogh4.jpg

van-gogh-vincent-cafe-de-nuit2.jpg

تو همه ي اينا انگار ظرافت كمتر ديده مي شه
كسي مي تونه توضيح دقيق تري درباره ي اين سبك بده و با توجه به نقاشي ها؟

• شروع کننده موضوع

eAJ

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
Allame helli-Tehran

فکر کنم قضیه بیشتر سر همون ظرافت است. ولی این نقاشی آخریه رو من نمی تونم تشخیص بدم که پست امپرسیونیسمه مگر با تضاد رنگ که فکر نکنم دلیل خوبی باشه ها.

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک

منم مشکلم همینه که درست نمی تونم تشخیص بدم همه شون رو . کسی می تونه توضیح بده؟!

nmejris@zan

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهيد هاشمي نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1391
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

من هم وارد بحث هنر ميشم و تجربيات گرانبهاي خودم رو در رابطه با هنر و مخصوصا نقاشي به عنوان فرزند يك مادر نقاش در اختيار عموم ميذارم
تمام اثرات ون گوگ در سبك پست امپرسيونيسم ميباشد
نقاشي هاي بالا نيز در سبك پست امپرسيونيسم بوده
ويژگي اصلي اين سبك وجود نوعي ريتم خاص در ضربه قلم ها بوده كه در اين سه اثر نيز وجود دارد
در اثر اول به پشت زمينه يا كلاه يا پالت نگاه كنيد
در اثر دوم به آسمان دقت كنيد
در اثر سوم به سنگ فرش هاي موجود بنگريد
در تمام اين موارد ريتم قلمي خاص مورد استفاده قرار گرفته

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک

نمی تونیم بگیم این ریتم قلمی که تو همه ی نقاشی هاش هست، سبکش بوده (یعنی مختص خودش بوده)؟ منظورم اینه که طرز قلم زدن هر کس یه جوریه. مثلا من یه جوری می کشم، فلانی یه جور دیگه، ولی خصوصیات اصلی سبکمون یکیه. در این حالت سبک ما فرق داره با هم؟ چه طور شده که یه تفاوت این چنینی، باعث به وجود اومدن یه سبک شده، پست امپرسیونیسم؟

• شروع کننده موضوع

eAJ

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
Allame helli-Tehran

اصلاً شما سنگفرش رو در نقاشی سوم فاکتور بگیر، یعنی فقط اون سنگفرش باعث شده که پست امپرسیونیسم بشه ؟

فکر می کنم اینطور به نظر برسه ! یعنی من که واقعاً نمی تونم تشخیص بدم، راجع به ریتم قلم هم بیشتر توضیح بده لطفاً .

nmejris@zan

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهيد هاشمي نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1391
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از ندا مکرم :
نمی تونیم بگیم این ریتم قلمی که تو همه ی نقاشی هاش هست، سبکش بوده (یعنی مختص خودش بوده)؟ منظورم اینه که طرز قلم زدن هر کس یه جوریه. مثلا من یه جوری می کشم، فلانی یه جور دیگه، ولی خصوصیات اصلی سبکمون یکیه. در این حالت سبک ما فرق داره با هم؟ چه طور شده که یه تفاوت این چنینی، باعث به وجود اومدن یه سبک شده، پست امپرسیونیسم؟
در سبك امپرسيونيسم طرز زدن قلم ها و تاش ها به وضوح ديده ميشه و در پست امپرسيونيسم اين تاش ها داراي يك نظم نيز ميشود كه من از اون به نام ريتم ياد كردم
خير تنوع در حالت تاش ها در اثرات مختلف يك هنرمند مهم نيست بلكه دارا بودن نظم و ريتم خاص در يك اثر مهم است و باتوجه به اين كه در اين سبك توجه به اين ريتم است نوع تاش ها تنها كافيست بگونه ي امپرسيونيسم باشد
تفاوت كمي نيست اگر به كار هاي امپرسيونيسم نگاه كنيد ميبينيد همين تغيير اندك باعث شده اثرات بسيار متفاوتي بوجود بياد

nmejris@zan

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهيد هاشمي نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1391
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از eAJ :
اصلاً شما سنگفرش رو در نقاشی سوم فاکتور بگیر، یعنی فقط اون سنگفرش باعث شده که پست امپرسیونیسم بشه ؟

فکر می کنم اینطور به نظر برسه ! یعنی من که واقعاً نمی تونم تشخیص بدم، راجع به ریتم قلم هم بیشتر توضیح بده لطفاً .
تو نقاشي گاهي اوفات آدم ميتونه با دوتا تاش كل سبك رو عوض كنه
در ضمن من قسمتي رو مثال زدم كه درك سبك رو براي عموم آسون كنه
در سبك امپرسيونيسم طرز زدن قلم ها و تاش ها به وضوح ديده ميشه و در پست امپرسيونيسم اين تاش ها داراي يك نظم نيز ميشود كه من از اون به نام ريتم ياد كردم.
ريتم ها ميتوانند در يك اثر نيز با يكديگر متفاوت باشند مثل همون اثر اول كه در پشت زمينه و كلاه و پالتو هر قسمت تاش هاي موجود داراي يك ريتم خاص و نظمي منحصر به فرد است.
تشخيص سبك ها براي كساني كه وارد كار حرفه اي تشخيص سبك روي نقاشي ها نشن خيلي سخته
بهتره بيشتر به همين صورت روي نقاشي هاي مختلف باهم صحبت كنيم .

nmejris@zan

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهيد هاشمي نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1391
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

vangogh_starry.jpg

اين كار اثر ونگوگه در سبك پست امپرسيونيسم

yellowchrist.jpg

اين كار اثر گوگن در سبك پست امپرسيونسم

حالا حتما ميگين تو اثر گوگن كه اون ريتمي كه اين همه ازش گفتم وجود نداره
پست امپرسيونيسم خودش خيلي متفاوته و زير شاخه هاي زيادي داره مثلا به سبك كارهاي گوگن كه همش در مدل پست امپرسيونيسمه سمبوليسم ميگن
دليل اينكه من ويژگي پست امپرسيونيسم رو وجود اين ريتم ها بيان كردم اين بود كه اثرات ونگوگ رو گذاشته بودين و تمام اثرات اون به اين صورته در ضمن سبك خاص و ريتمي ونگوگ در زير شاخه اي قرار نميگيره و به همون نام پست امپرسيونيسم ازش ياد ميكنن
حتما ميگين چرا كار هاي به اين متفاوتي در يك سبكه؟
به طور كلي به تمام كارهايي كه بعد از امپرسيونيسم انجام شد كه تكميل كننده امپرسيونيسم بود پست امپرسيونيسم ميگن دليلش تقريبا بيشتر به خاطر مقطع زماني مشترك اين كارها بوده همون طور كه ميدونين ونگوگ و گوگن مدت ها با هم بودن و دو جور كاملا متفاوت نقاشي ميكردن

• شروع کننده موضوع

eAJ

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
Allame helli-Tehran

احسنت به فرزند نقاش! اینطور که من برداشت کردم برای شناسایی دقیق نقاشی ها، بهتر است تا می توان نقاشی دید !

نه ؟

nmejris@zan

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهيد هاشمي نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1391
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از eAJ :
احسنت به فرزند نقاش! اینطور که من برداشت کردم برای شناسایی دقیق نقاشی ها، بهتر است تا می توان نقاشی دید !

نه ؟
دقيقا هرچي بيشتر كار هاي مختلف ببيني راحت تر ميتوني سبك ها و تفاوت هاشون رو باهم تشخيص بدي

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک

دیگه کسی نمی خواد درباره ی سبکی توضیح بده؟! می خواین نقاشی های مختلف بذاریم و درباره شون بحث کنیم؟

• شروع کننده موضوع

eAJ

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
Allame helli-Tehran

2 روز نبودم ها !

بذار دیگه...بدو !

• شروع کننده موضوع

eAJ

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
Allame helli-Tehran

آقا اینجا چرا خاک گرفت ؟ لطفاً یکی مبحث رو ادامه بده !

بالا