• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

دین و زندگی

• شروع کننده موضوع

negine-raz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی
پاسخ : دین و زندگی در کنکور ( یا بلای جون ِ کنکوریها ) کدو

به نقل از !!!Mr. Nik :
آخه يكم چيز شده، اختصاصيامونو كه ميخونيم اگه چيزى باقى بمونه اختصاصياى پيش رو ميخونيم من تا 2 هفته پيش كه عموميا رو خوندم كل دينى 2 رو با نصف دينى 3 خوندم و الان خيلى عاليم يادم نيست حالام كه چيزى تا اول مهر نمونده فقط ميشه مفاهيم آياتو خوند با خلاصه هاى ته گاج خاكسترى كه درصدامون پايين نياد هر چند اين خوندن اصن به درد نميخوره ولى چاره اى نداريم شما بودين چيكار ميكردين؟ مثلا بهتر نيست بجاى دينى (و ادبيات) بقيه وقتمونو رو درسايى مثه شيمى 2 (كه با اين كه يه بار خونديم ولى بازم نيازه) بخونيم؟!

شما کنکوری ها خیلیا از این اول دارین رو عمومی ها کم وقت میزارین ... تقریبن همتون همینین ..... دینی تنها درس توی کنکوره که با خوندنش میشه راحت بالای 80 زد ...ادبیات اینطوری نیست ..شاید یکی تو طول ِ سال خیلی هم قرابت کار کرده باشه اما نتونه سر ِ کنکور بعضی تستا رو جواب بده ..عربی هم همینه ..زبان هم که بچه های سمپاد عموما بالا میزنن ..به نظر من از وقت ِ دینی نزنید و ندید به درسای اختصاصی ..توی هفته حداقل 5 تا درس دینی بخونین و اگه مثلا توی 3 روز از هفته 5 تا درسو تموم کردین توی 4 روز بعدی نمیخواین درس ِ جدید بخونین ,همون درسایی که خوندین رو هی دوره اش کنین ...دینی مهمه ...به نظر من الان که همه ی درسا رو خوب تو ذهنتون جا ننداختید نرید سراغ خلاصه های کتابا ... روز ِ قبل ِ آزمونا بشینید خلاصه های ته ِ گاج رو بخونین تا یادتون بیاد ...درسته درسای اختصاصی تاثیرشون بیشتر از درسای عمومیه ..اما درسای عمومی هم مهمه ...به خصوص دینی ...شما باید برنامه هاتون رو یه جوری تنظیم کنین که نه تنها شیمی 2 رو دوره کنید , بلکه دینی هم بخونید !!از این تا یه 3-4 ماه بهتون فشار بیاد خیلی بهتره تا بعدن و 4 ماه دیگه بفهمید که دینی نمیتونید بخونید ...باز خودتون میدونید ..ما فقط نظرامونو میگیم

robo94

عــلــــی (مهندس سابق)
نام مرکز سمپاد
دبيرستان شهيد اژه اى
شهر
اصفهان/تهران
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
تـــهـــران (دانشکده فنـے )
رشته دانشگاه
مهندسی بــرق

درست ميگيد چون دينيو اصن همينجوريم بايد 3 دور حداقل بخونيم تا شايد يادمون نره، فقط يه كارى من بايد ميكردم كه خريت كردم و نكردم امروز كه دوباره دينى خوندم يادم اومد اونم اين كه اصن قبل از شروع دينى 2 و 3 بايد درس دوم پيش رو ميخوندم كه سر اين نكته تركيبيا بفهمم توحيد عملى و نظرى و افعالى و ذاتى و صفاتى و شرك عملى و نظرى چيه كه ديگه تموم شد چون اون درسايى كه مونده ديگه نكته تركيبى اينجورى نداره :( ايشالا دور هاى بعد

Manfred

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
دانشگاه
هنر تبریز
رشته دانشگاه
معماری

اینجا کسی سیدی تلاوت آیه ها رو داره؟ امروز از چن جا پرسیدم نبود. فک کنم واسه حفظ آیه ها خیلی میتونه مفید باشه.

Behzad N.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نقل از Manfred :
اینجا کسی سیدی تلاوت آیه ها رو داره؟ امروز از چن جا پرسیدم نبود. فک کنم واسه حفظ آیه ها خیلی میتونه مفید باشه.

دقیقا نظر من هم همینه، خودم امسال به فکرش افتادم و به چندین نفر هم توصیه کردم
ولی به نظرم خود کتاب نباشه بهتره، یعنی یه قاری که صداش رو دوست دارین از تو نت پیدا کنین، آیه هایی رو که لازم دارین جدا کنین

آخه به نظر من آهنگ و صوتی که می شنوید تو حفظ کمک می کنه، م3 بعضی آیه ها که من خودم همین جوری حفظ شدم.....

می گردم، چیز خوبی پیدا کردم اعلام می کنم همین جا

engineer

کاربر فعال
.

به نقل از بهزاد ن.م :
دقیقا نظر من هم همینه، خودم امسال به فکرش افتادم و به چندین نفر هم توصیه کردم
ولی به نظرم خود کتاب نباشه بهتره، یعنی یه قاری که صداش رو دوست دارین از تو نت پیدا کنین، آیه هایی رو که لازم دارین جدا کنین

آخه به نظر من آهنگ و صوتی که می شنوید تو حفظ کمک می کنه، م3 بعضی آیه ها که من خودم همین جوری حفظ شدم.....

می گردم، چیز خوبی پیدا کردم اعلام می کنم همین جا
اینکه خیلی تاثیر داره هیچ شکی توش نیست.اما الان خودتون بگین اگه الان حفظش کنید واسه کنکورتون چیش موندگاره؟همیشه شرایط رو،بازه های زمانیو و شرایط رو مد نظر قرار بدین.این کارا مال 1یا2هفته قبل کنکورتونه،راحت و بی دردسر هفته قبل کنکور حفظ میشید.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

بچه ها ولی خداوکیلی حتما حفظ کنین آیه هارو...
حالا هرجوری که هست...با هر روشی...در هر بازه زمانی...
من چون خیلی واسم سخت بود به این توصیه جدی همه همه همه کنکوریها گوش ندادم و حفظ نکردم :(
به شدت بهم ضربه زد...یعنی افتضاح ها...
درصد یکی به آخر مونده من دینیم بود!!!64 درصد.درحالیکه دینی رو اگه پایین بزنین خیلی تاثیر منفی میذاره...چون اغلب لچه ها خوب میزنن...

• شروع کننده موضوع

negine-raz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی
پاسخ : دین و زندگی در کنکور

اون چیزی که من دیدم ، بهتون توصیه میکنم اصلا و به هیچ وجه روی یه ماه ِ آخر بابت ِ یادگیری و اختصاص ِ وقت ِ زیاد روی یه درس ِ خاص فکر نکنید..اولا که شما اصلا نمیدونید تو اون موقع چه روحیه و توانی برای یادگیری دارین ...دوما شما نمیتونید آینده رو پیش بینی کنید ....حالا از این صحبت ها که بگذریم هر اتفاقی هم میتونه بیفته ..ما که نمیدونیم ...
بعد هم بعضیا میگن عمومی ها مخصوصا دینی رو بزارید بعد ِ عید ....چون هم راحت تر یاد میگیرید هم نزدیک ِ کنکوره .....که چرت و پرت ِ محضه .......شما ها هنوز عید و بعد ِ عید رو تجربه نکردید , نمیدونید چی هستن ... ما ها که این راهو رفتیم هممون اینجور چیزارو شنیدیم و نتیجه اشو توی بقیه دیدیم که چه ضربه هایی خوردن .....بچه ها تمنا میکنیم به اینجور خــُـزَعبـَلات گوش ندید ...یه وقت از این کارای مزحک نکنین ...به قرآن الان که وقت دارین یاد بگیرین خیلی راحت تر میتونین دوره کنین ...
آیه ها رو هم از الان , هر درسو که میخونین سعی کنین با همون درس حفظ کنین و به عبارتی تحلیل کنین و یاد بگیرین... دفعه دیگه که خواستین درس ِ یعدی رو شروع کنین ( حتی اگه نخواستین درس ِ قبلی رو دوره کنین) فقط سعی کنید آیه هاشو یادتون بیارید ....هی روش مانور بدین و کار کنین به خدا یاد میگیرین ..غول نیست که :O...حالا چه با سی دی میخواین حفظ کنین , چه خودتون همینجوری راحت ترید ....به قول مهسا جان حالا هرجوری که هست...با هر روشی...در هر بازه زمانی...

Behzad N.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نقل از engineer :
اینکه خیلی تاثیر داره هیچ شکی توش نیست.اما الان خودتون بگین اگه الان حفظش کنید واسه کنکورتون چیش موندگاره؟همیشه شرایط رو،بازه های زمانیو و شرایط رو مد نظر قرار بدین.این کارا مال 1یا2هفته قبل کنکورتونه،راحت و بی دردسر هفته قبل کنکور حفظ میشید.

اصلا موافق نیستم
یکی از دلایل رو که سرکار خانم نگین گفتن، یعنی اون یک ماه آخر جای این کارا نیست ( هر چند فکر کنم درس خوندن من دو هفته ی اول فردین و یه ماه آخر بوده و بقیه اش رو خیلی استفاده نکردم !!! :-" )

دلیل دوم هم اینه که باید ذره ذره حفظ و مرور کرد تا یادمون بمونه درست و حسابی
الان خود شما اگه آیه ای رو حفظ کردی یادت رفته ؟!؟!
آیه ی معروف : الذین یذکرون الله قیاما و قعودا و علی جنوبهم و یتفکرون فی خلق السماوات و الارض ربنا ما خلقت هذا باطلا سبحانک فقنا عذاب النار

این رو من سال سوم دبیرستان حفظ شدم، به خاطر صوتی که قاری داشت،لذت بردم و خیلی جا ها هم بدردم خورد

یک دیگه : فنظر الی آثار رحمت الله کیف یحی الارض بعد موتها ان ذلک لموحی الموتی و هو علی کل شئ قدیر

این تو کتابا نیست، فقط برای مثال گفتم، این رو سال اول راهنمایی معلممون با یه صوت قشنگ خوند به ما هم گفت با این صوت یک دو بار خوندیم، از دو هفته بعدش که هر دو سه روز یه بار مرورش کردم حفظ شدم تا همین الان هم یادم نرفته

از همین الان شروع کنید.....

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

من هفته آخر نتونستم از شدت خستگی و استرس هییچ بخونم!
اما دوهفته قبلش فقط ادبیات خوندم!
من تا اون موقع اصلا اصلا ادبیات نخونده بودم!
اول قرابت معنایی خوندم!(یه کتاب خیلی حجیمو در 2روز خوندم!) بعدش تاریخ ادبیات خوندم! بعدش املا و لغت خوندم!سو روز مونده به کنکور هم آرایه ادبی خوندم :D
تاریخ خرید کتاب قرابت و املای من یکیش 3هفته و اون یکی 9 روز مونده به کنکوره...
اگه اینارو اون زمان نخونده بودم محال بود بیشتر از 40% بزنم ادبیات سخت امسالو...
فکر نمیکنم اگر قبلا خونده بودم اینارو خیلی به دردم میخورد.اما چون هفته های آخر همه تمرکزم روی ادبیات بود خیلی به یادگیری وتسلطم کمک کرد...
البته میشه اینطوری هم بهش نگاه کرد که اگه زودتر میخوندم شاید به جای 72% خیلی بهتر میزدم... به خصوص تستای لغتو که نتونستم بزنم.... چون تسلطم کافی نبود.
دینی هم همینطوره.من اگه نشسته بودم آیه ها رو حفظ کرده بودم هفته آخر... :(
البته هرکسی یه جوریه!ولی من زیاد دیدم کسانی رو که فقط هفته های آخر دینی خوندن و موفق هم بودن...
با این حال اینکه شرایطی پیش بیاد که خارج از توقع و انتظار باشه هم خب خیلی مهمه.فکر میکنم احتیاط واجبه.

به هرحال توجه داشته باشین که تعادل بین اختصاصی و عمومی باید حتما رعایت شه!
امسال چون دروس عمومی سخت بود من خیلی زیاد دیدم که دوستام که به عمومی اندازه من اهمیت نمیدادن رتبه های خیلی بدتری آوردن به نسبت توقعشون.
من از تابستون خودم عمومیهامو با برنامه گزینه2 میخوندم.دینیمو از تابستون تا اردیبهشت خوندم.اوایل درصدام خیلی بالا بود اما هرچی نزدیک کنکور شدم بیشتر ضربه زد بهم حفظ نکردن آیات...بدترین درصد دینی عمرم مال سر کنکور بود!!!!
اشتباهم این نبود که از تابستون خوندم.اشتباهم این بود که اردیبهشت دیگه ولش کردم.واقعا وقتی میدیدم سیر نزولی درصدهامو ناامید میشدم و رهاش کردم...درحالیکه منطق میگه مشکلو حل کن نه اینکه ولش کنی!!!!
اشتباه بزرگترم این بود که چون عربیم خیلی خیلی خیلی خوب بود تابستون عربی کلا هیچیییی نخوندم و به مرور زمان یه فراموش کردم همه شو.منی که معلمم قسم میخورد که بالای 90 میزنم عربیمو فقط تونستم 79% بزنم...
فقط درباره زبان حرفی ندارم.من زبانم خیلی خوب بود و فقط فکر کنم 1هفته موند هبه کنکور برداشتم نکات گرامری رو یادداشت کردم(یادداشت کردن باعث تثبیت میشه)و خب بالاترین درصدم هم مال زبانم بود: 91
بچه ها...تروخدا عمومیاتونو اگه تاحالا شروع نکردین حتما از مهر شروع کنین...
این یه هشدار جدیه....

من خودم تراز عمومیم همیشه روی 7400 بود تا 8000!!!!! عمومیا تاثیرشونو تو آزمونای آزمایشیتون به خصوص قلمچی شاید زیاد نشون ندن اما تو کنکور همه یچز فرق میکنه.
میدونم جاش اینجا نبود.(عجب مدیر انجمنی واقعا!!!! :D )
اما مریم بهم تذکر داد که بدآموزی نداشت هباشم!چون الان یکی پست منو میخوند فکر میکرد من عمومی میگم نخونین!درحالی که خودم همیشه عمومیهام بالا بوده!!

astronomer_girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سمنان
شهر
سمنان

مشکل اینجاست که عمومیا بی نهایت وقت گیره. در حد کلافه کننده ای! شاید فقط واسه من اینطور باشه البته. مثلا یه درس دینی مینیمم چهار ساعت وقت میبره. کلا کم پیش میاد به برنامه عمومیام برسم. :(

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از astronomer_girl :
مشکل اینجاست که عمومیا بی نهایت وقت گیره. در حد کلافه کننده ای! شاید فقط واسه من اینطور باشه البته. مثلا یه درس دینی مینیمم چهار ساعت وقت میبره. کلا کم پیش میاد به برنامه عمومیام برسم. :(
نه خب اصلااینجوری نیست!!!!
چی کار میخوای بکنی مگه؟!آخه 4 ساعت واقعا هرجوری حساب میکنم نمیشه فقط 1درسو خوند!!!!
اشتباهتون اینه که میخواین وسواس به خرج بدین.اصلا لازم نیست!!!!
همه چیزو در حد خوب بخونین.اما نه اینکه بخواین نکات ریزو از الان حفظ کنین!!!!چون اصلا یادتون نمیمونه.

astronomer_girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سمنان
شهر
سمنان

چرا اتفاقا! حداقل تا دو ماه با جزئیات تو ذهنم میمونه ولی واقعا وقت میبره.
اگه با جزئیات نخونم عذاب وجدانش خودش مانع درس خوندنم میشه، یه اخلاقای بدی دارم... :-[

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از astronomer_girl :
چرا اتفاقا! حداقل تا دو ماه با جزئیات تو ذهنم میمونه ولی واقعا وقت میبره.
اگه با جزئیات نخونم عذاب وجدانش خودش مانع درس خوندنم میشه، یه اخلاقای بدی دارم... :-[
خب این اشتباهه!!!
ببین با جزئیات ه مبخوای بخونی باز 4ساعت طول نمیکشه ها!!!
این حساسیتو از بین ببر اگر نه خیلی آزار میرسونه تو درس خوندنت!

unique777

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
F a r z a n e g a n
شهر
NeY SHaboUr
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی

دین و زندگی گاج نقره ای خیلی سنگینه
چه جوری باید خوندش واقعا؟
مثلا درس 14 دینی سوم... چی داره آخه!! توضیحات اون بیشتر از کتابه. آدم خسته میشه
یعنی باید دو روز رو واسه هر درس دینی در نظر بگیریم؟

• شروع کننده موضوع

negine-raz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی

به نقل از ~DREAM~ :
دین و زندگی گاج نقره ای خیلی سنگینه
چه جوری باید خوندش واقعا؟
مثلا درس 14 دینی سوم... چی داره آخه!! توضیحات اون بیشتر از کتابه. آدم خسته میشه
یعنی باید دو روز رو واسه هر درس دینی در نظر بگیریم؟

شما اول کتاب رو خوب بخونید.....اگه بعد که خواستید برید شروع کنید به تست زدن متن ِ گاج رو بخونین ، اون جاهاییش که از کتاب درسی بیشتر گفته یا نکته ترکیبیه رو هایلایت کنین که دفعه ی بعدی که خواستین دوره اش کنین فقط همون هایلایت شده ها رو دوره کنین ...اول کتاب رو خوب بخونید ..واسه صدمین بار ...
اینکه واسه هر درسی چند روز وقت بزارید مهم نیست ...مهم اینه که هر درسی رو بتونید هر وقت تموم کردید کتاب رو ببندید و از کلمه ی اول ِ درس تا کلمه ی آخر درس رو توی ذهنتون بیارید ..همین ...

Behzad N.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

دوستان ببخشید اظهار نظر می کنم ولی چه کنم که تازگیا خیلی اعتماد به نفسم رفته بالا و همین طور پر روییم

اوایل با شک این نظری رو که میخوام بگم بیان می کردم ولی الان پاش وا میستم

کتاب درسی برای دینی کافیه و میشه باهاش 100% هم زد

یعنی دلیل خاصی نمی بینم که لازم باشه از خلا3 ها و نکات کتاب های کمکی استفاده کرد
یعنی کتاب کمکی فقط برای تست استفاده کنید

روش پیشنهادی من :

یک درس رو می خونید، نه خیلی با جزئیات و نه خیلی روزنامه وار!!!
جملات و کلماتی که به نظرتون مهم هست رو زیرش خط بکشید ( سعی کنید به اندازه باشه، یعنی نه خیلی کم و نه خیلی وسواسی که کل کتاب رو خط بکشید )
بعد از تموم شدن برگردید از صفحه ی اول درس نگاه کنید و خلاصه نویسی کنید.

در بازه های زمانی بعدی برای مطالعه ی درس یکی دو بار دیگه از رو کتاب بخونید و اگر خلاصه ی شما مشکلی داره اصلاحش کنید

بعد از اون هر موقع که به خلاصتون نگاه کنید باید بتونید کل درس با تمام جزئیات رو به یاد بیارید

E.H.A

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
سبزوار
دانشگاه
اونجا!
رشته دانشگاه
vet(دامپزشکی)

واسه دینی خوندن کتاب کافیه به نظرم
من درصد دینیم نزدیک 70 بود
زیادم نخونده بودم اما هرچی خوندم فقط کتاب بود با تست کنکور یکم هم تست تالیفی
زیاد وقت اضافه نذارید واسه کتابای مزخرف
فقط و فقط کتاب رو خوب بفهمید...

engineer

کاربر فعال

طولانی هست اما از همه کنکوریا و پشتیبانای عزیز میخوام که وقت بذارید وبادقت بخونید ، امیدوارم به خوندنش بیرزه , اما اگه شروع به خوندن کردید تا آخر بخونید.

ازاون جایی که باخوندن نظرات همتون یک جاهایی احساس کردم که ضد و نقیضه. وبعضی هاش از نظر من پایه و اساس عملی نداشت سعی کردم تاجایی که حوصلم سرنره یک پاسخ جامع و کامل به همه این ایده‌ها بدم البنه نا‌جایی که حسش باشه وحال تایپشو داشته باشم.. به نظرمن تنها معیار تعیین کننده موفقیت، رتبه نیست بلکه موفقیت رو بایدبه نسبت زمان، هزینه وانرژی (*) که صرف می‌شه با رتبه‌ای که در ‌‌نهایت بدست می‌اد سنجید.... یعنی کسی موفق تره که با کمترین (*) بهترین نتیجه ممکن رو بدست بیاره.... مثلا شما ۲ نفر رو در نظر بگیریدکه یکی رتبه ۱۰۰ و اون یکی ۱۰۰۰ . اما اون رتبه ۱۰۰۰ با صرف یک پتجم (*) به این نتیجه رسیده. به نظر من نفر دوم فرد موفق تری نسبت به اولی بوده چون اگر اون (*) نفر اول روصرف می‌کرد مطمئنا بهتر از ۱۰۰ می‌شد؛ البته فقط با دید نسبی و اینکه درسته که بطور کلی از دید عموم کسی موفق‌تره که بیشتر تلاش کنه و بالطبع نتیجه بهتری بگیره، اما بحث من یه چیز دیگست. یا ۲ نفر با استعداد‌ها و امکانات مشابه با رتبه های۱۰۰ و ۱۰۱ رو در نظر بگیرید. اولی با ۵۰ ساعت مطالعه هفتگی و دومی ۳۵ ساعت. به نظر شما کدوم یکیشون موفق تره؟ مطمئنا خواهیدگفت دومی. چون مسیری که واسه این نتیجه طی کرده کوتاه‌تر و پربازده تربوده. پس می‌بینیم صرفا زیاد کار کردن ارزشمند و موفقیت زا نیست بلکه استفاده ازکوتاه‌ترین، ایمن‌ترین و پربازده‌ترین راه که ما رو به هدف برسونه بهترین کاره. موفقیت تو کنکور ینی رسیدن به هدف با ایمن‌ترین وکوتاه‌ترین مسیر. البته زیادخوندن معمولا واسه نتیجه گرفتن جواب می‌ده اما ما که نیومدیم که با زیاد خوندن به هدفمون برسیم. چون اگه اینطوری باشه بهتره تعطیل کنیم بگیم راه پیروزی توی هردرسی زیاد خوندنه و بس. ما این همه بحث می‌کنیم که بهترین راه رو پیشنهادکنیم و طی کنیم؛ الیته همین زیاخوندن هم باید در مسیر خودش قرار بگیره تا جواب بده و گرنه بازم هیچی. درکنارش اکثر افراد مثل خودم اصلا گنجایش این تلاش زیاد و بی‌وقفه رو نداریم، پس باید دنبال اون راه دررویی بگردیم تا ازین فشار دربیایم.

به نظر من هر درس مورد پرسش تو کنکور رو می‌شه به یه تیم فوتبال تشبیه کرد که مربیش ماییم. حالا ما بعنوان مربی باید تمام ارنج‌های ممکن با بازیکنای مختلف رو در نظر بگیریم تا به بهترین ترکیب باشایسته‌ترین بازیکنا با در نظر گرفتن شرایط برسیم. یه درس توی کنکور هم راهای مختلفی برای کارکردن واسش وجود داره اما باید دنبال کارآمد‌ترین، پربازده‌ترین ودرعین حال فاکتور مهم کوتاه‌ترین راه باشیم.
فقط بعنوان مثال درسی مس دینی یکی ازدوستان فرموده بود تا می‌تونید دینی بخونید. هی بخونبد تا مسلط شین و درس خیلی مهمیه. دراینکه دینی درس بسیارمهمیه شکی نیست، دراینکه زیاد خوندنش یاعث بدست آوردن یه درصد بسیار بالا می‌شه یازهم شکی نیست؛ اما ما که نمی‌خوایم با زیادخوندن به نتیجه برسیم چون دراینصورت ازدرسای اختصاصی که بسیار پراهمیتند میمونیم و پشیمون می‌شیم. دینی درسیه که بایک برنامه درست به یک درصدبین۷۵تا۹۵ براحتی می‌رسی که زیاد خوندنشم تاثیری توی تغییر نتیجه نداره علاوه برابنکه طراح‌ها سوالای دینیو طوری طرح می‌کنن که هیچ کی نتونه۱۰۰بزنه. پس تسلط۱۰۰ درصد روی دینی بی‌معنیه. شماهایی که می‌گید هی بخونید تا جزءجزش تو ذهنتون بمونه؛ چقد؟ ۱۰ دور۲۰ دور۳۰ دور... اسلا۱۰ دور با۲۰دور فرقی می‌کنه؟ من می‌گم هیچ فرقی نمی‌کنه. (اگه تقسیم بازه‌های زمانی دراین۲شیوه یک جورباشه.) پس می‌بینیم جای اینجورکارا و خرکاری‌ها باید دنبال بهترین ارنج باشیم.

مثلا من یه برنامه واسه نحوه خوندن دینی ارائه میدم شما اینو با زیاد خوندن و وقتی که بواسطه این تکرار و مکررات بی اساس از درسای اختصاصی گرفته میشه مقابسه کنید :

هر دانش آموزی توی سال دوم و سوم دینی خونده و فقط یه آشنایی کلی از کتاب داره. بعلاوه اینکه خیلی از بچه هاتوی این ۲پایه آزمونای آزمایشی می‌رفتن و همین باعث یه تسلط نسبی کمی و گاهی بندرت زیاد براشون شده. خب حالا پروژه۱ سالشون شروع می‌شه. تابستون رو نباید دینی بخونه؛ وقتش رو بذاره روی پایه و گاهی اختصاصی پایه. حالا شده ۱مهر. فرض می‌کنیم با برنامه کانون پیش می‌ره، از اوایل مهر تا پایان ترم اول یه دینی پایه ترجیحا دوم رو به موازات پیش تموم کنه. پایان ترم یه آزمون جامع می‌ده که یه باردیگه هم همین کتاب دوره می‌شه. حالا ترم دوم تا اردیبهشت اون یکیو شروع می‌کنه و به موازات پیش تموم می‌کنه که با آزمونای نیمه جامع هر کتابی حداقل ۲دفه دوره می‌شه وحالا اوایل خردادهستش. حالا از اینجا به بعد هر کتاب پایه به۴ قسمت و پیش ۳ قسمت تقسیم می‌شه و هر روز ۱ قسمت رو می‌خونه. حالا اون چیزی که به همه اینا جهت می‌ده آزمون‌هایی هست که توی خونه، موسسه و... می‌ده. ینی هر کتابی ۳ تا ۴دفعه دوره شده و مخصوصا دوره‌ای که با برنامه‌های خاصی که اون۱ ماه قبل کنکور اجرامیکنه (بعدبهش اشاره می‌کنم) باعث می‌شه به بیشترین تسلط برسه همون تسلطی که با یه برنامه کلاسیک که همه همیشه به ما پیشنهاد می‌کنن از لحاظ نتیجه فرقی نمی‌کنه.

حالا میریم سراغ خوندنش و ملزوماتش . فرض میکنیم میخواد2 تا درس رو واسه1 آزمونش آماده شه . اول اونقد باتمرکز وتوجه و یکم سریع درس رو خوب یادمیگیره که باز نیاز نباشه یه دفعه دیگه بره سراغ کتاب کمک آموزشی واسه خوندن دوباره متن درسا.بعدش بره سراغ آیات و نکات گاج یا انرژی اتمی یا... و خوب یاد بگیره و بعدش بره سراغ تست ها ؛ اونم فقط سراسری و نه تالیفی و نکاتش رو کنار کتاب درسی یادداشت کنه

حالا یه بحثی که مطرحه اینه که نحوه حفظ ویادگیری آیات وزمان شروعش کی باشه؟! (ببینیدبه نظرم تا1ماه قبل کنکور) فرض کنید میخواد یه درس رو خوب بخونه ، خوب میاد آیات درس رو چند دفعه میخونه یا واسش میخونن، تا با موضوعش آشناشه.حالابره سراغ درس و یاد گیریشو تا حد عالی برسونه . بعدش برگرده موضوع آیات و نکاتش روخودش تو چند دقیقه بانکات درس مطابقت کلی بده . حالابره سراغ آیات ونکات ونکاتی رو که گفته با مطابقت با قسمت مرتبط با نکته تو اون آیه یادبگیره .

حالاسوالی که مطرحه آیا ما خود آیه رو طوری حفظ کنیم که اگه اول آیه رو به مابدن ما تا آخرش از حفظ بخونیم؟ نه عزیزان. آیه رو قطعه قطعه یادبگیرید طوری که بتونید بین این قطعات پل بزنید . یعنی اگه 1 قسمت آیه روبه شمادادن بتونید نکات قسمت‌های دیگشو به یاد بیارید به جای اینکه اونو ازحفظ بخونید. چون بخدا سر کنکور هر آیه‌ای رو حفظ کنید و نکات هرقسمت رو صرفا با به یادآوردن همون قسمت از آیه تو ذهنتون بیارید و بخواید با دادن قسمتی از اون آیه شروع کنید از اول آیه به خوندن تا به قسمت مورد سوال برسید اصلا امکان پذیر نیست ولی اگه با دیدن بخشی از آیه فقط بخش های دیگه مرتبط به اون بصورت تکه تکه همراه نکاتش تو ذهنتون بیاد باعث میشه بخوبی تست رو جواب بدین. چون سوال کنکور تستیه نه تشریحی. واسه تشریحی اون راه اول درسته اما واسه تستی طوریه که جواب تو گزینه ها هست و ذهن تو باید طوری نکات رو کنار هم چیده باشه که جای اینکه دیدن سوال جواب رو تو ذهنت بیاره. دیدن گزینه‌های تست جواب رو تو ذهنت بیاره. ازطرفی دیگه اگه بخوای یک آیه رو پیوسته یادبگیری باید به گفته خیلیا یه برنامه از مهر بریزی و هی آیات رو تمرین و تکرارکنی تا همش مثل نوع اول تو ذهنت بمونه تازه با اون حجم زیاد آیات. همین کارو ببینید،هم آیات رو که اینقد مهمه از دست نمیدین و هم وقت زیادی صرفش نمیکنید . ا‌گه دقت کرده باشین این شیوه برنامه دینی‌رو نزدیک میکنه به زمان کنکور یعنی واسه ماندگاری بیشتر به کنکور نزدیکه پس لازمه اینکه بتونی توی اون فاصله زمانی این کار رو بکنید اینه که ارنج همه درسات خوب باشه . یعنی جایی که باید اختصاصی بخونی اختصاصی و جای عمومی،عمومی بخونی تا تو وقت هردرسی احساس نکنی که بخاطر بی‌برنامگی 10 درس دیگه هم رو سرتون ریخته و نمیدونید چیکار کنید و استرس همه وجودتونو فرا بگیره و بی انگیزه شید و قفل کنید و قید همه چیو بزنید .

یک سری توضیحات در قالب چندتوصیه میگم.

۱- برای تست نرید سراغ همه تست‌های کتاب تست. به نظرمن فقط تست‌های سراسری سالهای قبل تا همین سال اخیر رو زدن، یادداشت و یادگیری اون‌ها کافیه. من خودم ازاول مهر تا اردیبهشت فقط سراسری ۸۵- ۸۶ و تست‌های مرتبط قبل ترش رو زدم واون۱ماه باقی مونده تست‌های هر۵ رشته آزمایشی مابین۸۷-۸۹ رو زدم طوری که سرجلسه کنکور ۳ تا ۵ سوال رو از حفظ جواب می‌دادم.

۲- آیاتی که تواندیشه و تحقیق‌ها هستش رو، یه برنامه جدا واسش بزارید؛ ازالان یه آشنایی باهاش پیدا کنید.... اما۱ ماه قبل کنکورخوب روش کارکنید از دستشون ندید خیلی مهمن.

۳- توی خوندن دینی وسواس به خرج ندین که اگه اینطور نباشه فرصتی از شمابگیره که بعدا بیشترین پشیمونیو خواهدداشت.

۴- نزدیک کنکور اونقد تسلطتون رو بالا ببرید تا بتونید تو۱۰ -۱۳دقیقه بالا۸۰بزنید. من این کاروتو۱۲دقیقه کردم.

یکی از دوستان فرمودن ۱ ماه قبل کنکور جای یادگیری و برنامه ریزی واسه درس جدید نیست؛ چون شایداتفاقی بیفته. من اصلا این حرف رو قبول ندارم. اولا ما هیچ وقت نمی‌تونیم قاعده کلی بگیم. بله ۱ماه قبل کنکور جای یادگیری بعضی درس‌ها اصلا نیست ولی اتفاقا بعضی چیزا رو باید تو همون فاصله یاد گرفت تا بیشترین ماندگاریو واسه کنکورمون داشته باشه.

یه چیزدیگه هم درمورداتفاقات احتمالی، گفته شد ممکنه تمرکز، روحیه و توان واسه یادگیری و... نزدیک کنکور نداشته باشی. این قضیه به بحث روانی بحث ما برمیگرده که یکی از فاکتورهای مهم تاثیرگذار تو نتیجست. اتفاق همیشه هست، افکارمنفی همیشه می‌تونه باشه، روحیه تخریب شده همیشه می‌تونه باشه. اینطور که شما می‌گی ما آدما غذا هم نباید بخوریم چون ممکنه خفه شیم و چه بسا آدمایی که این اتفاق واسشون افتاده باشه. پس توی بحث روانی هم همه اینامیتونه باشه ومن خودمم با این قضیه خیلی دست وپنجه نرم کردم وحتی لطماتی خوردم اما حداقلش اینه که ماخودمون که نباید با افکارمون به این قضیه دامن بزنیم. اگه یه کنکوری قرار باشه ازالان بترسه که‌ای وای؛ ۲هفته قبل کنکور! من که می‌ترسم؛ خدارحم کنه، خیلیاگفتن که ۲ هفته قبل کنکور نتونستیم پس منم نمی‌تونم.‌ای وای من که دارم از ترس می‌میرم و هی این افکار رور شد بده. به نظرشما این فرد۲ هفته قبل کنکورش رو چطوری سپری خواهدکرد؟ مطمئنا همین افکاری که تو ذهن خودش از قبل پرورش داده و ثبت کرده، توی اون بازه زمانی براش اتفاق می‌فته وهمه چیشو به فنامیده؛ همون چیزی که قانون خذب به مامیگه. حرف واسه گفتن زیاده اما به همین قد که ازحوصله هممون خارجه بسنده می‌کنم وامیدوارم همه شماعزیزان کنکوری بهترین مسیر‌ها رو پیدا کنین و موفق بشین و به اهدافتون برسین. البته خیلی از چیزایی که گفتم خودم خیلی دیرمتوجه شدم خیلی و اگر زود‌تر می‌دونستم ویکی می‌بود بهم می‌گفت اوضاع واسم خیلی تفاوت می‌کرد. راستی بایدبهتون بگم من دینیمو۸۴ زدم توی کنکورکه اگه۱۰۰دفعه دیگه هم می‌خوندم درصدم فرقی نمی‌کرد اماچون باکمک خدا یه برنامه نسبتا خوب و کم حجم تاحدودی، واسش چیدم خوب شد. واسه ادبیات هم یه برنامه اجراکردم که اگه۱ سال پیش کسی بهم می‌گفت مسخرش می‌کردم امامن۱ ماه قبل کنکور بهش رسیدم واجراش کردم. طوری که کارمو به یک دهم کاری که بطورکلاسیک اکثرا می‌گن انجام بدین کاهش داد و ادبیاتو من تو اولین آزمون جامع سنجش تو فروردین یا اردیبهشت باصرف ۲۵دقیقه وقت۱۷ % زدم اما کنکور۸۰% زدم. البته اگه مایل باشید سرفرصت تو تاپیک ادبیات توضیح می‌دم چیکارکردم.

توروخدااین آخریو بخونید ؛ بخدا هیچ قصد و غرضی ازین حرفا نداشتم جز دلسوزی واسه شما عزیزان . چون وقتی میبینم من خودمم یک سال پیش مس شماها همین دغدغه ها رو داشتم و خیلی چیزا رو دیر متوجه شدم و توی همین فاصله چه غصه هاوخون دلهایی خوردم دیدم درست نیست که اینارو واسه شما مطرح نکنم . حرف دراین رابطه زیاده اما فک میکنم کافی باشه . معذرت میخوام ازینکه سرتونو بدردآوردم.[/b]

با تشکربینهایت از آقای engineer برای پست بسیار خوبشون و با تشکر بسیار زیاد از نگین راز عزیز که پست ایشونو ویرایش کرده که قابل خوندن بشه.مطالب کاملا حفظ شده فقط پاراگراف بندیش کردیم و نکاتشو برجسته کردیم.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

با تشکر از پست بسیار خوب آقایengineer
ولی خواهش میکنم خودتون یه بار دیگه پست خودتونو بخونین.ببینین آیا لحت صحبتتون درست بوده؟!
اینجا همه مون داریم صادفانه و دلسوزانه تجربیاتمونو منتقل میکنیم به کنکوریهای سال دیگه.هدف هیچکدوممون هم غیر از کمک نمیتونه چیز دیگه ای باشه. از همه بیشترهم مریم (نگین راز) داره مایه میذاره!و من واقعا ازش ممنونم.
ولی شما الان خودتون یه بار دیگه پستتون وبخونین.ببینین آیا واقعا لحنتون درسته؟!
مریم هم تجربیات خودشو گفته.تجربیاتی که باهاشون تونسته 88 درصددینی بزنه!!!و بخش عمده ای از حرفهاش هم درسته اتفاقا.و حتی اگر درست هم نبود،تلاش صادقانه و دلسوزانه ش برای کمک به بقیه رو اینطوری زیر سوال ببرید :) ان شاءالله که مغرضانه نبوده البته...
کسی موفق تره که باکمترین(*)بهترین نتیجه ممکن رو بدست بیاره.... مثلاشما 2نفر رو در نظر بگیریدکه یکی رتبه 100و اون یکی 1000. امااون رتبه 1000با صرف یک پتجم(*)به این نتیجه رسیده.به نظر من نفر دوم فرد موفق تری نسبت به اولی بوده چون اگر اون(*)نفر اول روصرف میکرد مطمینا بهتر از100 میشد ؛ البته فقط با دید نسبی و اینکه درسته که بطور کلی از دید عموم کسی موفق تره که بیشتر تلاش کنه و بالطبع نتیجه بهتری بگیره , اما بحث من یه چیز دیگست
اصلا موفق نیستم با این تیکه از حرفتون!
به نظر من آدمی موفقه که از بیشترین توان خودش استفاده کرده باشه.اینطوری هیچ موقع حسرت نمیخوره.چون میدونه تکلیفشو انجام داده
خدا هم توی قرآن میگه: لا یکلف الله نفسا الا وسعها...
هرکسی به اندازه وسع و تواناییش بهش تکلیف میشه.کسی که یک پنجم توانشو به کار میگیره تکلیفشو به درستی انجام نداده.پس فرد موفقی نیست. البته این نظر منه.

engineer

کاربر فعال

من باتموم وجود ازخانم نگین راز عذرخواهی میکنم،قصدناراحت کردن ایشون رونداشتم وفقط خواستم یه بحث منطقی وجدی دراین رابطه داشته باشیم اماظاهرامن یه مقدارتندروی کردم،ازین بابت واقعاشرمنده ام.امیدوارم تاپیک جای تحمیل عقایدونظرات،محل بحث وتبادل اطلاعات علمی باشه.(اینوبه خودم گفتما)
اون مقایسه 100و1000 هم من فقط جنبه مقایسه کمیت ونتیجه مدنظرم بود؛والا کسی موفق تره که ازتک تک لحظات زندگیش بهترین استفاده هارو داشته باشه و بسادگی دیدن باچشم وشنیدن باگوش ازدستش نده.بقیه حرفاروگفتم.دوباره ازتمام کسایی که احساس کردن درتیررس بودن مخصوصاخانم نگین رازعذرخواهی میکنم.

بالا