• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

حیوانات بی شعور یا با شعور؟

• شروع کننده موضوع HHH
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج
پاسخ : حیوانات بی شعور یا با شعور؟

شما مثلا ما اختراع میکنیم چیزیرو فکر میکنید به خاطر شعورمونه؟
فکر میکنید حیوونی بتونه امکانات جدیدی رو برای خودش فراهم کنه که بشه بهشون گفت اختراع؟ :D

Behzad N.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

خیلی واضحه که شعور انسان از حیوان بیشتره

آخه همین شعوره که به ما کمک میکنه از حیوان ها جلو باشیم

در واقع میشه گفت شعور به بخشی از عقل و دانش گفته میشه

البته رو تعریف شعور من هنوز مشکل دارم

هر کس تعریفی وا3 شعور داره بگه بی زحمت

• لایک
امتیازات: HHH

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از بهزاد ن.م :
آخه همین شعوره که به ما کمک میکنه از حیوان ها جلو باشیم
مبهم، نیاز به شفاف سازی
"از سایر حیوان ها جلو باشیم" یعنی چی؟

Behzad N.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

یعنی همین که الان ماییم که داریم همه چیز رو کنترل و یا حتی نابود یا تولید می کنیم

ولی خب بازم میگم تا زمانی که به یک تعریف متحد برای شعور نرسیم تقریبا حرفهامون بی فایده و کم نتیجه است

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از بهزاد ن.م :
یعنی همین که الان ماییم که داریم همه چیز رو کنترل و یا حتی نابود یا تولید می کنیم
چرا با اطمینان میگی این انسانه که همه چیز رو کنترل میکنه و نابود و تولید میکنه؟

Behzad N.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

سوالت واقعا جای تامل داشت

راست میگی ها!

ولی در نگاه اول تا حالا چند بار دیدی که یه حیوون یا چند تا حیوون به طور مثال یه شهر رو نابود کنن؟ یا هزاران نفر رو بکشن؟؟

یا خیلی راحت تر بگم چند بار دیدی که حیووونا گردهمایی داشته باشن یا انسان ها رو کنترل کنن؟

منتظر نظرات خوبت هستم

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

8a2a84551f224ac391bb.png

اگه حیوانات حال حاضر رو بخوای، که میشه گفت مثلا حمله گرگ ها به روستا، حمله یه گله شیر به یه گله آهو و خیلی چیزای دیگه هست، ولی منظور من این نیست

یه فرضیه هست به نام رپتایلیَن ها
در روند تکامل یک گونه از پستانداران هوشمند شدن به نام بشر که = ما
حالا چجوری میشه با قطعیت گفت گونه های دیگه ای از انواع جانداران (مثلا تیره خزندگان، یا تیره پرنده ها) که قدمتشون از پستانداران بسیار بیشتر هست، توی این روند به تکامل نرسیدن و همچنان خنگ هستن؟

اصولا تمام موجودات تحت شرایط مختلف از لحاظ فکری پیشرفت می کنن، بلااستثنا، حالا بعضیا کمتر و بعضیا بیشتر، بعضیا کندتر و بعضیا تندتر

اگه مای بشر الان کامپیوتر داریم، این طی میلیونها سال انجام شده، قطعا شمپانزه 10000 سال دیگه به پیشرفت بشر 5000 سال پیش میرسه! همین الان رو هم نگاه کنی مثلا شمپانزه برای شکستن یک جسم سخت اون رو با دوتا سنگ خورد می کنه، این پیشرفتگی نیست؟

کلا مفاهیم زیادی اینجا مبهم هستن؛ پیشرفت، شعور، حیوان و...
شعور رو چی در نظر میگیریم؟ آیا شعور همون اخلاقه؟ اخلاق چیه؟ آیا شعور علمه؟ علم چیه؟ آیا شعور عقله؟ آیا ژنتیکیه؟ (کروموزوم ها، سلولهای خاکستری) آیا تصور و تشخیصه؟ حافظست؟

اگه مثلا اخلاق باشه میبینیم که حیوانات خیلی وقتا از بشر ها اخلاقمندترن و این رو نمیشه به حساب غریزه گذاشت! اگه من وقتی یه آدم بیمار رو میبینم بهش کمک میکنم و اسمشو میزارم شعور، نمیتونم وقتی شمپانزه به همنوع خودش کمک می کنه اسمشو بزارم غریزه

اگه علم هست، حیوانات خیلی وقت ها کارهای بر اساس علم انجام میدن، نمونش همون شکستن گردو و نارگیل

اگه ژنتیکه، ساختار ژنتیکی خیلی موجودات پیشرفته تر از بشر هست

اگه تصور و تشخیصه (مثلا قدرت تشخیص مسیر) نمیشه آدمی که با GPS و نقشه و... مسیرشو به زور توی یک ماز پیدا می کنه رو با موشی مقایسه کرد که چشم بسته هر مازی رو رد میکنه

اگه حافظه هست، حافظه بسیاری از حیوانات (بز، فیل و...) صدها برابر بشر قدرتمنده

×_×

خلاصه اینکه، مایی که هنوز نمیدونیم تو عمق 3 کیلومتری اقیانوس و دو کهکشان اونور تر و حتی داخل جنگل آمازون و حتی دقیقا داخل جامعه چه خبره، هیچوقت نمیتونیم با اطمینان بگیم فقط انسان ها دارن همه چیز رو کنترل می کنن

PASHEH

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بندرعباس

کی گفته بشر نمیتونه بفهمه که الان توعمق 3کیلومتری اقیانوس و داخل جنگل آمازون و ... چه اتفاقی داره می افته؟پس این همه ماهواره و تجهیزات برای چیه؟

@Sigm

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
مدال المپیاد
...
رشته دانشگاه
...

فرشید من با حرفت موافقم ولی یه مسئله ای هم هست...اینکه تو ، توی پست بالایی بشر رو با همه ی حیوانات مقایسه کردی ، یعنی بشر همه ی توانایی ها رو به اندازه ی متوسط داره ولی حیوانات هر کدوم یک(یا چند) توانایی خاصی رو زیاد دارند، پس شاید مقایسه ات خیلی درست نباشه!

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از کیوان.م :
فرشید من با حرفت موافقم ولی یه مسئله ای هم هست...اینکه تو ، توی پست بالایی بشر رو با همه ی حیوانات مقایسه کردی ، یعنی بشر همه ی توانایی ها رو به اندازه ی متوسط داره ولی حیوانات هر کدوم یک(یا چند) توانایی خاصی رو زیاد دارند، پس شاید مقایسه ات خیلی درست نباشه!
:-? موافقم!
خوب بشر همه این توانایی ها رو نداره، بلکه با وسایل داره (این وسایل رو هم با پیشرفت ساخته) مثلا بچه ای که از شکم مادر دنیا اومده نمیتونه مافوق صوت رو بشنوه، خفاش میتونه، حالا بشر میاد سنسور مافوق صوت میسازه خفاش اینو داره، عوضش انسان توانایی دیدن داره ولی خفاش نداره، حالا بشر تکنولوژی داره و اینو ساخته خفاش تکنولوژی نداره و چشم نساخته
باز اینجا سوالی پیش میاد: چرا خفاش تکنولوژی نداره؟

خفاش تونسته بدون داشتن چشم براحتی مسیریابی کنه، پس نیازی به چشم نداره
اما انسان به اولتراسوند نیاز داره
چرا خفاش پیشرفته نیست اما بشر پیشرفته هست؟

به نقل از pa.sha :
کی گفته بشر نمیتونه بفهمه که الان توعمق 3کیلومتری اقیانوس و داخل جنگل آمازون و ... چه اتفاقی داره می افته؟پس این همه ماهواره و تجهیزات برای چیه؟
تکنولوژی بشر تا این حد پیشرفته نیست، الان حداکثر عمقی که بشر مدعیه تونسته دوربین بفرسته 2.5 کیلومتر هست (دوربین، وگرنه آدم و زیردریایی که حداکثر 1.5 کیلومتره) عمق اقیانوس تا 11000 متر هم میرسه
همین یکی دو سال پیش بود که یه هواپیمایی اتفاقی از یه زاویه خاص آمازون رد شد، دید که به به، یه قبیله ای هست واس خودش که اصلا تا حالا آدم ندیدن
پارسال بطور اتفاقی با گوگل ارث یه بنای باستانی کشف شد
هنوز کسی نمیدونه موجود انسان نمای هیمالایا (یِتی yeti) واقعیت داره یا نه، چون خیلی قسمت ها رو بشر ندیده
هنوز کسی نمیدونه توی برمودا چه خبره
هنوز کسی نمیتونه بفهمه مصری ها چگونه اهرام رو ساختن
هنوز کاربرد استون هنج با قطعیت مشخص نشده
هنوز تمدن های گذشته مشخص نیست
هنوز کسی نمیدونه بشر از کجا متمدن شد
هنوز کسی با قطعیت نمیدونه دایناسور ها چی بودن و چگونه منقرض شدن، اصلا آیا منقرض شدن؟
هنوز...

× یه نکته رو هم اضافه کنم که سیاست اصولا چیز مرموزیه :-"

khashayar fn

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهيد دستغيب 1 شيراز
شهر
شيراز

به نقل از GCD :
:-? موافقم!
خوب بشر همه این توانایی ها رو نداره، بلکه با وسایل داره (این وسایل رو هم با پیشرفت ساخته) مثلا بچه ای که از شکم مادر دنیا اومده نمیتونه مافوق صوت رو بشنوه، خفاش میتونه، حالا بشر میاد سنسور مافوق صوت میسازه خفاش اینو داره، عوضش انسان توانایی دیدن داره ولی خفاش نداره، حالا بشر تکنولوژی داره و اینو ساخته خفاش تکنولوژی نداره و چشم نساخته
باز اینجا سوالی پیش میاد: چرا خفاش تکنولوژی نداره؟

خفاش تونسته بدون داشتن چشم براحتی مسیریابی کنه، پس نیازی به چشم نداره
اما انسان به اولتراسوند نیاز داره
چرا خفاش پیشرفته نیست اما بشر پیشرفته هست؟

تکنولوژی بشر تا این حد پیشرفته نیست، الان حداکثر عمقی که بشر مدعیه تونسته دوربین بفرسته 2.5 کیلومتر هست (دوربین، وگرنه آدم و زیردریایی که حداکثر 1.5 کیلومتره) عمق اقیانوس تا 11000 متر هم میرسه
همین یکی دو سال پیش بود که یه هواپیمایی اتفاقی از یه زاویه خاص آمازون رد شد، دید که به به، یه قبیله ای هست واس خودش که اصلا تا حالا آدم ندیدن
هنوز کسی نمیدونه موجود انسان نمای هیمالایا (یِتی yeti) واقعیت داره یا نه، چون خیلی قسمت ها رو بشر ندیده
هنوز کسی با قطعیت نمیدونه دایناسور ها چی بودن و چگونه منقرض شدن، اصلا آیا منقرض شدن؟
هنوز...

× یه نکته رو هم اضافه کنم که سیاست اصولا چیز مرموزیه :-"
موافقم!

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از khashayar fn :
وا! (!) خوب لایک/دیسلایک رو واس همین گذاشتن که اگه موافقی لایک بدی اگه مخالفی دیسلایک

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

دوستان فلسفه ومنطق دقیقا مختص انسان است و فکر نمیکنم بتونیم اصلا این بحث رو تو این انجمن مطرح کنیم

khashayar fn

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهيد دستغيب 1 شيراز
شهر
شيراز

به نقل از GCD :
وا! (!) خوب لایک/دیسلایک رو واس همین گذاشتن که اگه موافقی لایک بدی اگه مخالفی دیسلایک
مطمئن باش با این موافقم!

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از mohammadreza128 :
دوستان فلسفه ومنطق دقیقا مختص انسان است و فکر نمیکنم بتونیم اصلا این بحث رو تو این انجمن مطرح کنیم
ببخشیدا کی اینو گفته؟
درسته که فلسفه و منطق رو بشر تدوین کرده و استفاده میکنه، اما مباحثش مربوط به هر چیزی هر چیزی هر چیزی میشه

nili

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دیگه خیلی مهم نیست
رشته دانشگاه
نمیدونم!

واژهٔ فلسفه به معنای دوستداری حکمت است و ریشهٔ یونانی (به یونانی: φιλοσοφία) دارد که سپس به عربی و فارسی راه یافته است. مشهور است که نخستین بار فیثاغورس واژه مذکور را به کار برده است؛زمانی که از او پرسیدند: «آیا تو فرد حکیمی هستی؟» وی پاسخ داد:«نه، اما دوستدار حکمت (Philosopher) هستم.».
منبع=ویکیپدیا!!!
----------------------------------------
شعور رو همون عقل معنی میکنید دیگه؟؟؟و عقل رو چی؟؟؟(میخوام معنی دقیق عنوان رو بفهمم!!!)

PASHEH

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بندرعباس
پاسخ : پاسخ : حیوانات بی شعور یا با شعور؟

به نقل از GCD :
هنوز...
هنوز نتونسته،ولی علم داره پیشرفت میکنه.همه چیز رو که انسان نمیتونه به سرعت کشف کنه!به هر حال پیشرفت علم و دانش بشری تدریجیه.ولی ممکنه در آینده انسان بتونه حقایقی رو کشف کنه.اما اینکه بشر تاحالا نتونسته به تمام علم کائنات و هستی دست پیدا کنه دلیلی نیست برای این که بقیۀ موجودات همه چیز رو میدونن و انسان عقب افتاده.
البته موجودات فضایی هم هستن که دانش بیشتری نسبت به انسان دارن ولی این هم دلیلی برای کم شعور بودن بشر نیست.

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از pa.sha :
هنوز نتونسته،ولی علم داره پیشرفت میکنه.همه چیز رو که انسان نمیتونه به سرعت کشف کنه!به هر حال پیشرفت علم و دانش بشری تدریجیه.ولی ممکنه در آینده انسان بتونه حقایقی رو کشف کنه.اما اینکه بشر تاحالا نتونسته به تمام علم کائنات و هستی دست پیدا کنه دلیلی نیست برای این که بقیۀ موجودات همه چیز رو میدونن و انسان عقب افتاده.
البته موجودات فضایی هم هستن که دانش بیشتری نسبت به انسان دارن ولی این هم دلیلی برای کم شعور بودن بشر نیست.
مگه من میگم نمیتونه؟ حرف منم همینه که بشر با علم کنونیش حتی نمیتونه بفهمه توی همین سیاره زمین آیا تنها حیوان پیشرفته هست یا نه؟
:-? کلا پستا رو خوندی؟
موجودات فضایی هم از جمله مواردی هست که موجود لا موجود هست، یعنی هم هست هم نیست، این هم از جمله مواردی هست که بشر هنوز نمیدونه (آیا موجودات فضایی از نژاد انسانها هستند؟ آیا از دیگر نژاد ها هستند؟ چه ساختاری دارند و...)

PASHEH

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بندرعباس

به نقل از GCD :
مگه من میگم نمیتونه؟ حرف منم همینه که بشر با علم کنونیش حتی نمیتونه بفهمه توی همین سیاره زمین آیا تنها حیوان پیشرفته هست یا نه؟
:-? کلا پستا رو خوندی؟
موجودات فضایی هم از جمله مواردی هست که موجود لا موجود هست، یعنی هم هست هم نیست، این هم از جمله مواردی هست که بشر هنوز نمیدونه (آیا موجودات فضایی از نژاد انسانها هستند؟ آیا از دیگر نژاد ها هستند؟ چه ساختاری دارند و...)
مگه شک داری به وجود موجودات فضایی؟معلومه که وجود دارن.حرف من نیست،ولی اگه بخوای از نظر دین هم بررسی کنی،خداوند تو قرآن میگه:قرار دادیم موجودات را در آسمانها و زمین.دقّت کنیدآسمان ها یعنی به جز زمینی که ما توش زندگی میکنیم،سیارات دیگه ای هم هستن که موجود زنده و باشعور داشته باشه.

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از pa.sha :
مگه شک داری به وجود موجودات فضایی؟معلومه که وجود دارن.حرف من نیست،ولی اگه بخوای از نظر دین هم بررسی کنی،خداوند تو قرآن میگه:قرار دادیم موجودات را در آسمانها و زمین.دقّت کنیدآسمان ها یعنی به جز زمینی که ما توش زندگی میکنیم،سیارات دیگه ای هم هستن که موجود زنده و باشعور داشته باشه.
:-w تو اصلا پستامو میخونی؟ من یه چیز میگم تو یه چیز دیگه

البته انتظار داشتم از یه کتاب معتبر علمی یا حداقل یه منبع معتبر الان اینو بگی

لطفا پست های من رو با پیشفرض های خودت (من انتظار دارم X اینو بگه => X اینو میگه) نخون

بالا