• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

SQL چيست ؟

• شروع کننده موضوع

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک
SQL
مخفف Structerd Query Language ميباشد زباني ساختيافته براي پرس و جو از بانك اطلاعاتي ميباشد . با استفاده از SQL ميتوانيد داده هايي را كه در بانك اطلاعاتي خود داريد به نحوي كه ميخواهيد بازيابي كنيد و مورد تحقيق واگر خواستيد تغيير دهيد .
براي تمرين كردن با SQL به يك بانك اطلاعاتي همچون SQL – server و Access يا اوراكل و يا هر بانك اطلاعاتي ديگري نيازمنديد .
گرچه SQL زباني تحت استاندارد ANSI (American National Standards Institute) ميباشد اما هر بانك اطلاعاتي از نسخه دلخواه خودش استفاده ميكند بنابراين ممكن است بعضي از دستورات در يك بانك اطلاعاتي بنا به نسخه اي از اس كيو ال كه استفاده ميكند با دستورات در بانك اطلاعاتي ديگر كمي متفاوت باشد .
دستورات زبان SQL به پنج دسته تقسيم بندي ميشوند كه بترتيب :

Quote:

DDL (Data Definition Language) زبان تعريف داده ها .
DML (Data Manipulation Language) زبان پردازش داده ها .
DCL (Data Control Language) دستورات مديريت و كنترل داده ها .
DQL (Data Query LAnguage) دستورات پرس و جوي داده ها .
دستورات كنترلي تراكنشي .
دستورات مديريت داده ها .

در دسته اول DDL زباني است كه امكان ايجاد وساخت يا پاك كردن يك جدول از بانك اطلاعاتي را بر عهده دارد دستورات اين رده بترتيب زير است :

CREATE , ALTER , DROP , CREATE INDEX , ALTER INDEX , DROP INDEX

دسته دوم دستورات DML هستند كه براي اعمال تغييرات بر جداول درست شده اند كه از سه دستور اصلي زيرتشكيل شده اند :

INSERT , UPDATE , DELETE

دسته سوم دستورات DQL هستند كه تنها از يك دستور بنام SELECT تشكيل شده اند كه بيشترين حجم كاري را براي يك كاربر كه با SQL كار ميكند را در بر ميگيرد . اين دستور بهمراه چندين دستوري كه درون خود وجود داردسبب گستردگي استفاده از اين دستور ميشود .

دسته چهارم دستورات DCL هستند . همانطور كه از نامشان پيداست جهت كنترل داده هاي بانك اطلاعاتي كه بيشتر در رابطه با دسترسي اين داده ها به ديگر كاربران است كاربرد دارد . كه متشكل از دستورات زير است :

ALTER PASSWORD , REVOKE , GRANT , CREATE SYNONYM

دسته بعد دستورات كنترلي TRANSACTION ها ميباشد كه امكان مديريت تراكنشي بانك اطلاعاتي را براي كاربر فراهم ميسازد . كه از دستورات زير تشكيل شده اند :

COMMIT , ROLLBACK , SAVEPOINT , SET TRANSACTION

و دسته اخر كه مكمل كننده ان دستورات دسته قبل بودند دستورات مديريت داده ها هستند كه امكان بررسيو تحليل عمليات داخل بانك اطلاعاتي را فراهم ميكنند . در ضمن يادتان باشد كه اين مديريت را با مديريت بانك اطلاعاتي اشتباه نگيريد .

START AUDIT , STOP AUDIT

از انجايي كه اموزشSQL بدون مثال اجتناب ناپذير است بنابراين با مثالي از يك بانك اطلاعاتي كوچك كه نمونه انرا ميتوانيد در كتاب اكسس نوشته اقايان عين الله جعفر نژاد قمي و رمضان عباس نژاد ميباشد شروع كنيد .

اگر توانايي ساخت جداول فوق را در بانك اطلاعاتي خود نداريد از خواندن و ادامه دادن به باقي مطالب آموزشي دست بكشيد و بسرغ فراگيري يك بانك اطلاعاتي برويد و سپس به ادامه اين آموزش بازگرديد .
براي يادگيري يك بانك اطلاعاتي كافيست بانك اطلاعاتي خاصي را به دلخواه انتخاب نماييد و سپس به ادامه بپردازيد .
پيشنهاد ميكنم براي يادگيري مفاهيم اوليه بانك اطلاعاتي و بسبب سادگي اموختن بانك اطلاعاتي اكسس و در دسترس بودن ان تقريبا در تمامي كامپيوترهايي كه يك نسخه افيس دارند همين بانك اطلاعاتي را فعلا ياد بگيريد تا بعد بنا به نياز سراغ بانك اطلاعاتي قوي تري چون اوراكل و يا SQL سرور برويد .

trustme

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان
سال فارغ التحصیلی
1387
دانشگاه
دانشگاه خواجه نصیر طوسی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
SQL چيست ؟ و از کجا !؟

خیلی عالیه ! فقط اینکه به قول دوستان (و استادام!) کتاب «اکسس نوشته آقایان عین الله جعفری ...» وجود نداره ! در عوض کتاب «اکسس ترجمه ی آقایان ...» وجود داره !!
البته این یه شوخی بود! اما مفهوم مستقیم بود! یعنی اگه یه ebook خوب پیدا کنین و ترجمه هم نیاز نداشته باشین، همینه !! :D

و اینکه سایت برای پیدا کردن هر پروژه ی برنامه نویسی به زبان های مختلف !! : http://www.planet-source-code.com

• شروع کننده موضوع

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک
پاسخ : SQL چيست ؟

دوستان(و استادانتون!) راست میگن!! :D
اگه ebook خوب هم پیدا کردین اینجا لینکش کنین، به شدت نیاز دارم!!
سایت بسیار خوبی بود! مرسی

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

جالب هستش بدونید که من وقتی از دیتابیس mysql ام با phpmyadmin بکاپ دانلود می کنم سرعتش به 20 میرسه. حتی به 120 هم رسیده تاحالا. البته با خط دایال آپ؛ که دانلود باهاش حداکثر 6 میشه. هنوز هم علت این سرعت وحشتناک دانلود رو نتونستم پیدا کنم.

Alireza

کاربر فعال

بابا ما این PHP و SQL رو امسال به زور پاس کردیم. پدرمون دراومد
تو یک هفته باید یه سایت خبر گذاری مینوشتیم (من که کامل ننوشتم) سایتمم خیلی ضایع
خواستید ببنید :
A_Ashayer.Allamehelli.ir
user name :Admin
Pass :12345

CUTLAS

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
میرزاکوچک خان رشت

در رابطه با ebook خوب،من یدونه سراغ دارم که واقعاً خوب گفته، پیش نیازشم فقط آشنایی با کامپیوتره!!!

"Teach Yourself SQL in 21 Days"

eAJ

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
Allame helli-Tehran

ما قرار بود یک سایت بنویسیم که میشه ازش e-book دانلود کرد، البته با سرچ وو اینها؛

ولی نمی دونم چرا سرور مدرسه قاطیه، واسه ی سرچ password می خواد!

http://users.allamehelli.ir/~e_ahmadi/

البته یک نکته راجع به MySQL بگم که این Query ها از خود Control panel ،اس کیو اِل بسیار راحت قابل اجرا هستند،
برای تست کردن برنامه هاتون هم نرم افزار Xampp رو از آدرس زیر دانلود کنید:
http://www.apachefriends.org/en/xampp.html

Xampp را که دانلود کردید، به Folder زمپ برین و اونجا ابتدا یک فایل Install هستش که توی CMD اجرا می شه ، اون رو کلیک کنید سپس Xampp_start رو بزنید..
بعدش میرید در Browser اتون و توی Addresses bar می نویسید: localhost یا 127.0.0.1
اونقت که صفحه بالا می یاد آلمانی نوشته!
سپس در آنجا از منوی سمت راست، روی MySQL کلیک فرموده، DB را معین کرده،Table ساخته و سپس تست فرمایید دستورهایی که گفتن رو..

Sylar

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای
شهر
اصفهان
پاسخ : پاسخ : SQL چيست ؟

به نقل از محمد مطهری :
جالب هستش بدونید که من وقتی از دیتابیس mysql ام با phpmyadmin بکاپ دانلود می کنم سرعتش به 20 میرسه. حتی به 120 هم رسیده تاحالا. البته با خط دایال آپ؛ که دانلود باهاش حداکثر 6 میشه. هنوز هم علت این سرعت وحشتناک دانلود رو نتونستم پیدا کنم.

تا اونجایی که میدونم یک نوع تکنولوژی Compression توی سیستم مودمها قرار گرفته. وقتی یک فایل Text داری میگیری سرور اطلاعات اونو فشرده میکنه و خروجی فشرده را میفرسته.
بعد این ورکه میاد خودمودم Decode میکنه. برای همینه که با سرعت خیلی زیادی دریافت میکنی فایل را.
اگر درست یادم باشه وقتی Status کانکشنت را نگاه کنی توش نوشته Compression ها به چه صورت بوده.
=================
من SQL اه را صرفا با چند تا مثال یاد گرفتم و تاحالا خیلی باهاش کارا کردم. درسته که هرچی بیشتر بدونم بهتره
ولی فکر کنم با توجه به کاری که میخوایی بکنیم اطلاعات داشته باشیم بهتره تا یک کوهی از اطلاعات که شاید به دردمون هم هیچ وقت نخوره.

ariaie

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شيخ انصاري دزفول
شهر
دزفول
مدال المپیاد
المپیادکامپیوتر شرکت کردم یه بار ولی خو چیزی درباره سوالاش نمیدونسم کمیم برا المپیاد فیزیک خوندم
دانشگاه
شهید جمران اهواز
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر-نرم افزار

سلام
کتابای در 21 و for dummies کتابای خوبین ولی منم حرف دوستمون sylar رو تایید میکنم هر کتابی بخای بخونی یه عالمه داستان برات میگه گیجت میکنه چیزی که میخایم ازش در نمیاد حداقل 9-10 کتابی که در این زمینه من دیدم اینطور بوده!
سعی کنید کمتر از کتابای جعفرنژاد استفاده کنین!آسون میگه همه چیو آدم عادت میکنه سطحش میاد پایین!

danrah

کاربر فعال
دانشگاه
Sharif University of Technology

به نقل از اميد س.ف. :
سعی کنید کمتر از کتابای جعفرنژاد استفاده کنین!آسون میگه همه چیو آدم عادت میکنه سطحش میاد پایین!
تصحيح مي كنم: اصلا از كتاباي جعفر نژاد استفاده نكنيد.

ariaie

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شيخ انصاري دزفول
شهر
دزفول
مدال المپیاد
المپیادکامپیوتر شرکت کردم یه بار ولی خو چیزی درباره سوالاش نمیدونسم کمیم برا المپیاد فیزیک خوندم
دانشگاه
شهید جمران اهواز
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر-نرم افزار

به نقل از danrah :
تصحيح مي كنم: اصلا از كتاباي جعفر نژاد استفاده نكنيد.
کاملا تصدیق میکنم!ولی خو دیده شده استادایی آدمو مجبور میکنن جفریو حفظ کنی بری سر جلسه!من که خودم هر وقت اینجوری باشه یه کتاب دیکه هم کنارش میخونم!

بالا