• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

لینوکسVS ویندوز

arashbm

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
المپیاد نجوم یه هفته خوندم مرحله دوم چهار تا سوال از هفت تا نوشتم
دانشگاه
دانشگاه شهید بهشتی
رشته دانشگاه
فیزیک
پاسخ : شورش بر علیه لینوکس

به نقل از حامد مهدوی :
ولی واسه ما که بازی می کنیم با کامپیوتر همین ویندوز مناسب تره
حالا من اطلاعات ندارم میشه یه نفر بگه لینوکسی هم هست که بازی های روز و نرم افزار های کاربردی روز(فقط به درد بخورا نه تخصصیا) رو ساپورت کنه
چون این ویروس ها چند وقتیه اذیتم می کنه
البته اگه سیستم قوی دارید و اینترنت غیر دیال آپ من بهتون اوبونتو رو پیشنهاد میکنم.
میتونید تقریبا تمام نرم افزار های استاندارد ویندوز رو به وسیله نرم افزار wine (واین) که شبیه سار کامل ویندوزه اجرا کنید.
این در مورد بعضی از بازیهای مطرح هم صادقه. یه بیست از نرم افزارای معروف ساپورت شده توسط wine:
http://appdb.winehq.org/

البته نرم افزارها اکثرا معادل دارن. مثلا photoshop یه معادل کاملا حرفه ای(حتی بعضی ها میگن حرفه ای تر) به نام gimp داره که کتاب فارسیش به تازگی به صورت رایگان بر روی اینترنت قرار دارده شده.(http://gimp.ir/?page_id=9)
یا مثلا معادل Office که میشه OpenOffice که واقعا عالیه. فقط یه روز باید وقط بزارین تفاوت رابط کاربریشو با Office در بیارین که دستتون راه بیافته!
------------
کلا بهتون پیشنهاد میکنم فقط و فقط در شرایطی از لینوکس استفاده کنید که اینترنت غیر دیال آپ داشته باشید! و اینکه برای شروع از لینوکس و ویندوز توئمان استفاده کنید.(فقط اول ویندوز رو نصب کنید بعد لینوکس. وگرنه ویندوز نمی زاره برین تو لینوکس!)

hasangolab

کاربر حرفه‌ای
شهر
قم
مدال المپیاد
ترکیبیات علیپور خوندم!
دانشگاه
Massachusetts Institute of Technology
رشته دانشگاه
Electrical Engineering

به نقل از my sampad :
به هفته نرسید که از لینوکس زده شدم. مگه چقدر می تونید با اون سیستم عامل لعنتی کار کنید
مثل این میمونه که یه آدم ناشی بشینه پای یه دستگاه پیشرفته مثل CNC معلومه چی میشه دیگه اگه خیلی مستعد هم باشه در عرض کمتر از یک ساعت دستگاه چند صد هزار دلاری CNC رو به باد فنا میده!
هر ابزاری وسیله خاص خودشو می خواد اون اولا که خودم کار می کردم شاید چندین روز درگیر این بودم که چطور درایور گرافیکمو نصب کنم یا چطور یه برنامه رو برای خودم کامپایل کنم ولی حالا توی یه ربع همه ی اینکارا رو می کنم.
بعد غیر از *نیکس و مک او اس چه سیستم عاملی هست که بشه به نزدیکترین رابطشام دست زد؟؟؟ توی *نیکس اینقدر توانایی بالاست که میشه به طور مستقیم با سخت افزار ارتباط برقرار کرد در حالی که تو Win فقط میشه از Handleای سیستم عامل برای دسترسی به سخت افزار استفاده کرد.

پ.ن.: فردا تولد Ubuntu 10.04 LTSه! (;

Behzad N.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

با توجه به گفته هاي دوستان من در تاكيد و تكميل حرف ها ميگم كه :

1- حتما اگر تازه ميخوايد لينوكس استفاده كنيد، در كنارش ويندوز داشته باشيد
2- حتما اگر حرفه اي لينوكس هم هستيد باز هم يه ويندوز داشته باشيد چون باز هم كارتون يه جاهاي به ويندوز گير ميكنه ( مثلا يه فايلي بدين به كسي )
البته تقريبا شما كه يه لينوكس نصب كنيد تمام فرمت هاي ويندوز رو پشتيباني ميكنه
3- قبل از نصب لينوكس با يه نفر وارد كه دم دستتون باشه مشورت كنيد و ازش در نصب براي بار اول كمك بگيريد
4- ubuntu ميتونه گزينه ي خوبي باشه ولي توضيع هاي ديگه هم بد نيستند
5- بازي هاي زيادي هم براي كار بر روي لينوكس ساخته شده اند، حتي نرم افزارهاي زيادي هم هستند كه مخصوص لينوكس نوشته شده باشند

6- والسلام

Infidel

کاربر فوق‌فعال
مدال المپیاد
خیلی زیاد!!!! شک نکن...! باور نداری؟؟؟؟!!!
رشته دانشگاه
نفت یا پلیمر...

دنیا داره رو لینوکس می چرخه... چیزی نگین دیگه!

Behzad N.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نقل از Infidel :
دنیا داره رو لینوکس می چرخه... چیزی نگین دیگه!

كاملا با حرف شما موافقم
يكي از دوستان كه ما تو مدر3 "مرزقي" صداش مي كنيم يه جمله ي باحال در مورد لينوكس نوشته بود ( يعني امضاش تو يه فروم بود كه بكس روبوكاپي ميرن )
خيلي باحاله : لينوكس تنها يك سيستم عامل نيست، بلكه يك فرهنگ هم هست ...

انصافا اسمي گفته ها! نه؟

hasangolab

کاربر حرفه‌ای
شهر
قم
مدال المپیاد
ترکیبیات علیپور خوندم!
دانشگاه
رشته دانشگاه
Electrical Engineering

به نقل از Behzad N.M :
كاملا با حرف شما موافقم
يكي از دوستان كه ما تو مدر3 "مرزقي" صداش مي كنيم يه جمله ي باحال در مورد لينوكس نوشته بود ( يعني امضاش تو يه فروم بود كه بكس روبوكاپي ميرن )
خيلي باحاله : لينوكس تنها يك سيستم عامل نيست، بلكه يك فرهنگ هم هست ...

انصافا اسمي گفته ها! نه؟
این دقیقاً شعار Linux Foundation بود که گفتی!!! :D

SeMeKh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
من و المپیاد؟

جدی ویندوز سیستم‌عامل حساب می‌شه؟ من فکر می‌کردم GUI باشه.

Behzad N.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نقل از مهران :
جدی ویندوز سیستم‌عامل حساب می‌شه؟ من فکر می‌کردم GUI باشه.
هان؟
يه كم توضيح بديد در مورد اين GUI لطفا
اگر پ.خ بديد ممنون ميشم

SeMeKh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
من و المپیاد؟

GUI یعنی واسط گرافیکی. هر برنامه‌ای از بخش‌های زیادی تشکیل شده، که احتمالا سطحی‌ترین بخشش (که قراره مشتری رو جذب کنه) واسط گرافیکی‌ش هستش. یعنی دقیقا اون چیزی که توی صفحه می‌بینی.
مهم‌ترین بخش یه سیستم‌عامل، هسته (Kernel)ش هستش. که می‌شه گفت یه سری کارهای پایه رو به عهده داره. مثل: مدیریت منابع (حافظه، CPU، ...)، امنیت و میزان دسترسی هر برنامه (Permission) و خیلی کارهای دیگه. (هسته به هیچ‌وجه ربطی به محیط گرافیکی و جنگولک‌بازی‌ها نداره.
اکثر لینوکس‌کارها، بعد از یه مدت کار کردن با لینوکس می‌فهمن Windows واقعا هسته‌ی ضعیف‌تری داره. (stable نبودن فقط یکی از مشکلات کوچیکشه)
و اینطوریه که بعضی‌ها معتقدن که Windows به هیچ‌وجه هسته‌ی خوبی نداره، و اگر زیاده‌روی بکنن، می‌گن ویندوز اصلا سیستم‌عامل نیست، واسط گرافیکیه.
شاید یکی دیگه از دلایلش هم این باشه، که واسط گرافیکی ویندوز، بخشی از سیستم‌عامل‌ هستش. که دیگه این خیلی آبروریزی‌ه. در صورتی که محیط گرافیکی توی هر توزیعی از لینوکس، صرفا یه برنامه هستش که داره اجرا می‌شه. و شما هر لحظه که اراده کنید، می‌تونید اون رو ببندید و به کار با محیط متنی (یه چیزی شبیه dos، یا اگه دیده باشید unix) ادامه بدید، بدون هیچ مشکلی.

درضمن، یه چند نفری گفته بودن که کار با لینوکس، حرفه می‌خواد و ...
فکر نکنم اینطور باشه. البته حرفشون درسته، اما کار حرفه‌ای با لینوکس حرفه می‌خواد، نه کار معمولی که هر کسی با ویندوز می‌کنه. اگر احیانا جایی به مشکلی بخورید، جوابش (با احتمال ۹۰ درصد) خیلی ساده با یه سرچ پیدا می‌شه. تازه اگه پیدا نشد، توی شبکه‌های irc، شما می‌تونین nهزار نفر رو پیدا کنید، که منتظرن به سوال شما جواب بدن، که از بین اونها، nصد نفرشون برنامه‌نویس حرفه‌ای هستن، و از بین اونها ده-دوازده نفری خبره‌ی لینوکس هستن.
کلا با این که اکثر (و نه همه) توزیع‌های لینوکس مجانی هستن، اما پشتیبانی خیلی بهتری نسبت به تمام محصولات ویندوز دارن.

پ.ن. مرسی که یاد‌آوری کردی که به جای «عرضه» باید می‌گفتم «توزیع». اصلاح شد.

Behzad N.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

ممنون توضيحاتتون خيلي عالي بود
يه + مهمون من
فقط چرا كلاس ميزاريد و خارجي مينويسيد ؟؟؟‌!!!

ولي يه چيزي رو قبول دارم كه ويندوز تنها روي گرافيك خيلي كار كرده و همونطور كه قبلا هم گفتم توزيع هاي مختلفي ارائه شدند كه بدجوري دارن با ويندوز تو گرافيك رقابت مي كنند

تقريبا ميشه گفت اگه ويندوز هيچ تغيير اساسي نداشته باشه ( از لحاظ قيمت و هسته و ... ) تا چند سال ديگه بايد جمع كنه بره خونه ي خاله

SeMeKh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
من و المپیاد؟

بله، به قول معروف:
BillGatesUbuntuLinux.png

Behzad N.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

ايول
خيلي حال كردم
دم شما گرم

خوبه ديگه پس رسما هيچ كس نمي تونه منكر قدرت لينوكس بشه

هنوز هم كسي هست كه بخواد عليه لينوكس شورش كنه؟
حريف مي طلبيم

hasangolab

کاربر حرفه‌ای
شهر
قم
مدال المپیاد
ترکیبیات علیپور خوندم!
دانشگاه
رشته دانشگاه
Electrical Engineering

درسته که لینوکس خیلی سیستم عامل خوبیه ولی خیلی وقتتون رو روی انتخاب سیستم عامل هدر ندید
ببینید جه نیازی دارید و براساس نیازتون سیستم عاملتونو انتخاب کنید من ٤ سال فقط کاربر لینوکس بودم یعنی ویندوز یا روی هاردم نبود یا اگه بود بنا به شرایطی کار نمی کرد و توی این جندسال مشکلاتی توی رفع نیازهای کامپیوتریم داشتم در حالیکه توی لینوکس توانایی خیلی بالایی داشتم یه نمونه اشم اینه که هسته من همیشه از نسخه موجود در مخازن آپدیت تر بود
اینا رو گفتم که بگم تعصبی برخورد نکنید برای اینکه تواناییتونو نشون بدید حتما لازم نیست محیط رو عوض کنید روی خودتون کار کنید تا بالا بیاید

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نظر منم 7 بهترین ویندوز !

SeMeKh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
من و المپیاد؟

توی اینکه ویندوز می‌تونه خیلی کارها رو انجام بده شکی نیست (البته تو درست انجام دادنش شک دارم)
اگه دقیق‌تر بگم، تا وقتی سر و کارتون با برنامه‌نویسی نباشه، ویندوز جواب‌گوی خیلی از نیازهای شما هست. (البته اگر همیشه حوصله‌ی آپدیت نگه داشتن آنتی‌ویروس و نصب سرویس‌پک‌های جدید رو دارید. و البته اگر وقتی بعد از یک ماه نصب ویندوز، کند شدنش اذیتتون نمی‌کنه. و البته اگر...)
اگه تنها مشکل شما با لینوکس اینه که ویندوز برای ما کافیه (با فرض اینکه شما به طرز عجیبی کم‌توقع هستین) احتمالا توی ایران مشکلی باهاش ندارید. اما اگه احساس کردید کمبودی توی لینوکس هست که توی ویندوز نیست، تقریبا می‌تونم با اطمینان بگم که دارید اشتباه می‌کنید.
پ.ن. اگه یه روز، وقتی داشتی با یه برنامه کار می‌کردی، که دوست داشتی دکمه‌ی Apply، به جای بالای صفحه، پایین صفحه باشه، بد نیست یادی از اپن‌سورس بکنی.

hasangolab

کاربر حرفه‌ای
شهر
قم
مدال المپیاد
ترکیبیات علیپور خوندم!
دانشگاه
رشته دانشگاه
Electrical Engineering

مشکل برنامه نویسی نیست برای کسی که از ویندوز بیاد لینوکس!
به نظره من شخصی که می خواد بیاد لینوکس چندتا هدف می تونه داشته باشه:
* Stability بالا می خواد.
* امنیت می خواد.
* می خواد کارای Network انجام بده. (کلاً هر کاری مربوط به شبکه های کامپیوتری از یه شبکه کوچیک گرفته تا خود اینترنت)
* با سیستمش کارای Science داره. (بخاطر نحوه تخصیص منابع توی Linux سریعتر به نتیجه می رسه)
* می خواد به سخت افزارا دسترسی مستقیم داشته باشه. (توی Linux اگه توی پرونده های شاخه /dev چیزی بنویسید مستقیماً روی سخت افزار یا نرم افزار مربوطه نوشته می شه).
* البته ممکنه دلایل بیشتری هم باشه ولی اینا به نظرم مهمتریناش بودن!
(مثال: سرورای فیس بوک رو در نظر بگیرید اولاً Stability خیلی بالایی می خوان چون اگه سرور بیاد پایین چند میلیون نفری قطع میشن!!! دوم باید تخصیص منابع توی سیستم عاملشون عالی باشه چون به گفته خودشون دیتابیسی معادل 500 ترابایت دارن!!! (چندتا Query فعال داره خدا می دونه!!!) سوم کار شبکه ای بزرگی انجام دادن که یه تیکه اش CDNشونه!)

مهتا.

کاربر فوق‌فعال

به نقل از MRam :
پی نوشت: متاسفانه ویندوز دوستانی که از ویندوز ۷ نه ارجینال استفاده میکنن تا ۱۲۰ روز دیگه مرخصه! :D ==>مواظب باشین لطفا

ببخشید. الان فهمیدم که نه در همه ی موارد!

NOOB

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
راهنمایی شهید هاشمی نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد کشوری زبان ++C

اگه برنامه های لینوکس توی ایران زیاد بود خیلی خوب میشد
شما می تونید هم از لینوکس و هم از ویندوز در کنار هم استفاده کنید

arashbm

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
المپیاد نجوم یه هفته خوندم مرحله دوم چهار تا سوال از هفت تا نوشتم
دانشگاه
دانشگاه شهید بهشتی
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از NAKHI :
اگه برنامه های لینوکس توی ایران زیاد بود خیلی خوب میشد
برنامه‌های لینوکس معمولا مثل ویندوز روی CD پخش نمی‌شن. معمولا نرم‌افزار‌ها روی مخازنی روی اینترنت قرار دارن که باید از اونجا دانلود بشن. برای همین تو پست اولم گفتم اگه dial-up هستید می‌تونید بی‌خیال شین.

البته نسخه‌های روی CD هم تو سایت‌های فرشگاه‌های مربوط به لینوکس مثل sito.ir به فروش می‌رسه که می‌فرستن دم در خونتون. قیمتشم ارزونه!

کل مخازن اوبونتو (تقریبا تمام نرم‌افزار‌های نوشته‌شده برای لینوکس اوبونتو) رو هم داره! روی ۸ تا دی‌وی‌دی! (نرم‌افزار‌های لینوکس به دلایل برنامه‌نویسی فوق‌العاده کم حجم تر از معادل ویندوزی‌شون هستن)

morshed

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
المپیاد زیست
پاسخ : لینوکس یا ویندوز؟

از جایی که عنوان تاپیک صرفا یک حرکت احساسی بود و بحث در ادامه ی اون نبود ، و بحثی که اکنون در جریان هست به مقایسه ای بین این دو تبدیل شده ، عوضش کردیم. :D

بالا