• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آرشیو - گفت و گو ها پیرمون مراحل مختلف ، دوران مختلف

وضعیت
موضوع بسته شده است.

zabolian

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان شهید اژه ای اصفهان
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
۳ روز پیش ( ۲۴ اسفند ۸۸) مدال طلای المپیاد کامپیوتر گرفتم
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار
پاسخ : مرحله اول 87

منم قبول شدم.
من نمرم 85 شد.كسي بالاتر شده؟
يه نفر آيينه هاي 30 درجه را پرسيده بود؟ جواب مي شه 6.
بايد با 20 بتابونيم تا 6 بار برخورد كنه. اثبات مي شه كه از 6 بيشتر نمي‌شه.

Amir13

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
پیش-حلّی 3
شهر
تهران
مدال المپیاد
شیمی . . .
دانشگاه
اینو خدا میدونه فقط!
رشته دانشگاه
آبیاری گیاهان دریای

zabolian

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار
سلام.
همون طور که می دونید مرحله دوم سه شنبه و چهارشنبه ی هفته ی دیگه است. این موضوع را از حالا ایجاد کردم که همه ببیننند و بلافاصله بعد از امتحان بیاند و نمره ی تقریبی خودشون رو ( به درصد) اعلام کنند، تا بتونیم یه کف برای قبولی امسال پیدا کنیم. ( من شخصا از همین الان خیلی استرس دارم)
التماس دعا​

CUTLAS

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
میرزاکوچک خان رشت
پاسخ : مرحله دوم نوزدهمین دوره المپیاد کامپیوتر

من استرس ندارم، میدونی چیه.
من تا 3 ماه پیش برا فیزیک می خوندم، بعد یکی از دوستام چندتا سوال بهم نشون داد کلی حال کردم، گفتم خوب بریم کامپیوتر بخونیم.
بعد به علت گشادی!!! هیچی برا مرحله اول نخوندم،نمیدونم چجوری قبول شدم.
حالا هم هرچی می خونم می بینم بی فایدس، چون من اصولاً همیشه با اثبات مشکل داشتم...من با سبک سوالای دوره های اول خیلی حال میکنم، طراحی الگوریتم، نظریه بازیها، حتی دیباگینگ هم داشت!
ولی الان خیلی خیلی خیلی ریاضوی شده.
به هرحال امیدوارم موفق باشی!
به قول معروف میگن توکلت به خدا باشه! (;

zabolian

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

سلام.
خیلی ممنون.من امروز روز اول را دادم. فکر کنم، حدود 80 نمره از صد بگیریم، شماها چه طور؟
هر کی سوالا را دیده لطفا یه نظر راجع به کف قبولی بده. ممنون.

zabolian

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

راستی جواب های من برای سوال ها اینهاست:
سوال 1: پنج مرحله( اثبات کردم با کمتر از 5 نمی شه ولی وقت تایپ کردن ندارم.)
سوال 2:a=0 و b=(101010101010101010...101010)2 البته b در مبنای 2 است و از 200 رقم تشکیل شده، 100تا صفر و 100 تا یک، به سادگی اثبات می شه که حداقل 100 جهش لازم داره.( باز هم وقت تایپ کردن اثبات رو ندارم)

سوال 3: نمی توانند روی 4 راس یک مربع بزرگتر قرار بگیرند.
اثبات می شود اگر بتوانند روی 4 راس یک مرب بزرگتر قرار بگیرند، می توانند روی 4 راس یک مربع کوچکتر هم قرار گیرند( با انجام عکس همان حرکات)
حال اگر مربع اول را درون یک صفحه مختصات به واحد ضلع مربع قرار دهیم، اثبات می شود اگر ملخ ها ابتدای کار روی نقاط با مختصات صحیح باشند، همیشه روی نقاط با مختصات صحیح می مانند. پس هیچ گاه نمی توانند روی مربعی کوچکتر قرار گیرند، پس هیچ گاه نمی توانند روی مربع بزرگتر قرار گیرند.
سوال 4: من استقرا زدم ، ولی فکر نکنم نمره ی کامل رو بگیرم.

MEHRDAD

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی تهران

به نقل از zabolian :
راستی جواب های من برای سوال ها اینهاست:
سوال 1: پنج مرحله( اثبات کردم با کمتر از 5 نمی شه ولی وقت تایپ کردن ندارم.)
سوال 2:a=0 و b=(101010101010101010...101010)2 البته b در مبنای 2 است و از 200 رقم تشکیل شده، 100تا صفر و 100 تا یک، به سادگی اثبات می شه که حداقل 100 جهش لازم داره.( باز هم وقت تایپ کردن اثبات رو ندارم)

سوال 3: نمی توانند روی 4 راس یک مربع بزرگتر قرار بگیرند.
اثبات می شود اگر بتوانند روی 4 راس یک مرب بزرگتر قرار بگیرند، می توانند روی 4 راس یک مربع کوچکتر هم قرار گیرند( با انجام عکس همان حرکات)
حال اگر مربع اول را درون یک صفحه مختصات به واحد ضلع مربع قرار دهیم، اثبات می شود اگر ملخ ها ابتدای کار روی نقاط با مختصات صحیح باشند، همیشه روی نقاط با مختصات صحیح می مانند. پس هیچ گاه نمی توانند روی مربعی کوچکتر قرار گیرند، پس هیچ گاه نمی توانند روی مربع بزرگتر قرار گیرند.
سوال 4: من استقرا زدم ، ولی فکر نکنم نمره ی کامل رو بگیرم.

سلام؛
ما که تو المپیاد کامپیوتر اول(مرحله 2) یه سوال داشتیم با 4 حرکت میشد به نتیجه رسید!
جالب اینجاس سوال 2 ما هم با همین اثبات شما قابل حل بود!!(سوال یکی بود) البته من با کمی تفاوت نوشتم( با 101 جهش بهش میرسید :D )

محمد میشه بگی چه جوری سوال یک رو به پنج حرکت رسیدی؟(البته اگه ممکنه قبلش سوالو بگو!! چون شاید مثل 2 یکی نبوده باشه)

راستی سوال 3 شما سوال 4 ما بود!(میشه خیلی ساده تر گفت که چرا مربع بزرگ هیچ وقت کوچیک نمیشه)

احسان

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه‌ای
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
نقره‌ی المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی‌ کامپیوتر

[flash=200,200]http://shaazzz.blogfa.com[/flash]

اینو چند تا از مدال دارهای المپیاد کامپیوتر اداره می کنند! می تونید جواب ها را هم اون جا پی گیری کنید!

zabolian

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

سلام.آقا مهرداد
اونی که با 4 حرکت می شد برای جدول 5 در 5 بود، سوال ما برای جداول 6 در 6 پرسیده بود.برای همین اثبات می شد با کمتر از 5 حرکت نمی شه.
اونی که می گی با 101 جهش نوشتی هم باید درسته باشه چون این رشته ی من رو هرچی درازتر بکنی تعداد جهش ها لازم بیشتر می شه، و حکم برای هر n درست است.
اینکه می گی میشه سادهتر گفت چرا کوچک نمی شه را اگه می شه بگو، من راهی ساده تر و راحت الفهم تر از صفحه ی مختصات پیدا نکردم.

سلام آقا احسان
ممنون

zabolian

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

بازم سلام، اینها جوابهای من برای 4 سوال روز دوم است، امیدورام درست باشند، من فکر می کنم در مجموع 2 روز 170 نمره از 200 نمره بگیرم.
اکثر افراد میگن کف حدود 100 است، شماها نظری ندارید؟

جوابهای من:
به دلیل طولانی بودن جواب ها و کمبود حوصله برای تایپ ، آنها را آنقدر خلاصه کردم، که فقط کسانی که سوال ها را خوانده اند و روی آنها فکر کرده اند متوجه جواب می شوند، باید ببخشید.

سوال پنجم:تعداد رنگ آمیزی های مجاز برای یک سطر(بدون در نظر گرفتن بقیه ستون ها) 144 است.( با رابطه ی بازگشتی و فیبوناچی می توانید 144 را به دست آورید.). پس ما چون 10 سطر داریم حداکثر 144 به توان 10 حالت داریم، که اثبات می شود از 10 به توان 25 کمتر است.
حال فرض کنید، جدول را به صورت شطرنجی رنگ کرده ایم، 50 خانه سیاه به دست می آید که هیچ کدام ضلع مشترک با دیگری ندارد، حال در رنگ آمیزی جدید تمام سفیدهای صفحه ی شطرنجی را سفید و هر کدام از این 50 تا را به 2 حالت سیاه یا سفید می کنیم، پس حداقل 2 به توان 50 حالت داریم که بیشتر از 10 به توان 15 است.(زیرا 2 به توان 50 برابر است با 1024 به توان 5 و بشتر است از 1000 به توان 5، پس بیشتر است از 10 به توان 15)(البته من این قسمت را که باید اثبات می کردیم بیش از 10 به توان 15 است را هم با رابطه بازگشتی رفتم، ولی بعد از امتحان فهمیدم این راه کوتاه تر است)

سوال ششم:به جای 20 حرکت، حکم را برای 10 حرکت اثبات می کنیم( برای 8 حرکت هم اثبات می شود).
فرض خلف می کنیم که در 10 حرکت متوالی به سراغ 10 سطل با بیش از 10 توپ رفته ایم، اثبات می شود که این سطل ها متمایز اند، همچنین سطل اول 10، سطل دوم 9 و... سطل نهم 2 و سطل دهم باید 1 توپ داشته باشد، پس در مجموع حداقل 55 توپ متمایز داشتیم، و تناقض ایجاد می شود.

سوال هفتم:استقرا روی تعداد کلید ها می زنیم، به ازای یک کلید که درست است،( چون همه به همان یک کلید وصل اند)فرض کنید به ازای n کلید درست باشد، به ازای n+1 اثبات می کنیم، یک کلید را مزنیم، تعدادی روشن میشود، بقیه که خاموش اند به این کلید وصل نیستند، پس حداقل به یکی از n کلید دیگر وصل اند، طبق فرض می توان با استفاده از آن n کلید، بیش از نیمی از بقیه را روشن کرد، از بین چراغ هایی که به وسیله کلید اول روشن کردیم، اگر کمتر مساوی نصف تا خاموش شود که مسئله حل است، و اگر نه دوباره کلید اول را می زنیم، مسئله حل می شود.

سوال هشتم: استقرا روی n می زنیم، برای 1 که درست است،اگربرای n-1درست باشد، برای n حکم را اثبات می کنیم، به این صورت که اگر بین کارتهای مرتضی دو تا اختلاف کمتر مساوی از d داشت، با dپرسش می فهمیم اختلاف یکی از این دوتا با کیان بیشتر مساوی دیگری است، پس n-1 کارت پیدا می شود که طبق فرض حل می شود، ولی اگر هیچ دوتایی اختلاف کمتر مساوی d نداشتند، حکم استقرا را قوی کرده و تبدیل به حکم زیر می کنیم، و مسئله حل خواهد شد:
اگر در بین n کارت اگر بدانیم یکی از آنها x<d-1 اختلاف با کیان دارد، می توانیم کارت دارای کمتر از d اختلاف را با کمتر از nd-x پرسش بیابیم.

zabolian

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار
نتایج مرحله 2 سال های گذشته

لطفا رای بدید.

atefeh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
خوشبختانه فرزانگان قم!
مدال المپیاد
نمی گم ریا نشه

من سوال چهارو گفتم گرافمونو روی یه راس آویزون می کنیم
بعد هر راسیو که مینا رنگ کرد مریم پدرشو رنگ می کنه اگرم پدرش قبلا رنگ شده بود یکی از بچه هاشو باهمون رنگ رنگ می کنه و بعدش با استقرا ثابت کردم جوابم درسته
برا سوال دو ام یه استقرای دوپایه روی K زدم که به ازای هر a بین 2^k و2^K+1 یک عدد وجود داره که تعداد حرکتایی که نیاز داره بیشینه k+1/2 +هست
درست دراوردم ولی مثه شما رشته دودویی شو مثال نزدم
به نظرتون درسته؟

zabolian

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

سلام.
من درست متوجه نشدم جواب سوال 4 شما چیه ولی برای سوال 2 ، خیلی از دوستای من هم با استقرا اثبات کردند، تا اونجایی که من می دونم راه اونها درست بود به نظر می رسه راه شما هم مثل اونها درست باشه، امیدوارم خوب نوشته باشین که نمرشون رو بگیرین.
یه سر هم به این وبلاگ بزنین:http://www.imo09.blogfa.com
جوابها توش هست.

atefeh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
خوشبختانه فرزانگان قم!
مدال المپیاد
نمی گم ریا نشه
پاسخ : نمره ی دومی ها در مرحله دوم نوزدهمین دوره

به نظر من کف امسال 95 هستش
من خیلیا رو می شناسم که نسبت به خودشون بد دادن

Sylar

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای
شهر
اصفهان
پاسخ : نمره ی دومی ها در مرحله دوم نوزدهمین د&#1608

به نقل از atefeh.ir :
به نظر من کف امسال 95 هستش
من خیلیا رو می شناسم که نسبت به خودشون بد دادن

زمان من هم همین را میگفتن. آخرش کف ۱۱۵ بود!

zabolian

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار
پاسخ : نمره ی دومی ها در مرحله دوم نوزدهمین دوره

سلام
من هم راجع به بچه های تهران و کرج و اصفهان خودمون یه خبرهایی دارم و با توجه به اونها فکر نمی کنم، کف از 110 کمتر باشه.
به هر حال به خاطر استرس سر جلسه( و مشکلاتی از قبیل سر و صدا و شلوغی حوزه امتحانی برای ما اصفهانی هاو...) بیشتر بچه ها نسبت به خودشون بد می دن. ولی به هر حال این اتفاقی است که هر سال می افته، پس این حرف دلیل خوبی برای پایین اومدن کف نیست.

به قول یکی از دوستان: همه باید فرض کنند، قبول نمی شن، مگه اینکه خلافش ثابت بشه.( خلافش هم ان شاالله موقع اعلام نتایج ثابت می شه).اینجوری اگه خدای نکرده قبول نشدیم، از قبل آمادگی داشتیم و زیاد ناراحت نمی شیم( البته خداییش هم نارحتی نداره، من که برای علاقه می خوندم)

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390
پاسخ : نمره ی دومی ها در مرحله دوم نوزدهمین د&#1608

من یه وقتی المپیاد کامپیوتر می خوندم.ام یهو از تصور این که همه چیزمو بذارم و المپیا دبخونم و بعد قبول نشم و بایه عالمه درسهای نخونده و کنکور مواجه بشم بی خیال المپیاد شدم.اما برای همه المپیادیها که جرئتی رو داشتن که من نداشتم آرزوی موفقیت می کنم.

zabolian

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

سلام.
بالاخره نتایج مرحله دوم را اعلام کردند. P:> P:> :))
می خواستم اعضای سایت، اونهایی که قبول شدند خودشون رو معرفی کنند، و اونهایی که با تجربه ترند و مدال دارند بگند ما باید این چند روز چه کار کنیم؟ خیلی ممنون

s.h

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی کرج
شهر
کرج
مرحله اول بیستمین دوره المپیاد کامپیوتر

خوب سمپادی های گرامی فردا مرحله اوله و امیدوارم که هممون قبول شیم.
این لینک را گذاشتم که فردا رو سوال ها بحث کنیم.
هیچ کس اضطراب نداره؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا